Recessie als Irak-oorlog niet snel wordt beslecht ECONOMIE Obligatie uit de gratie: hypotheekrente hoger Tekort VS loopt uit de hand Europese Unie steunt luchtvaart Boonstra eerste in reeks voorkenniszaken 'Te veel landbouwgif in druiven bij prijsbrekers' Shell schrapt komende jaren bijna 4300 banen Planbureau waarschuwt voor veel meer werklozen Tassen vullen op Huishoudbeurs Betuweroute Berlijnse muur O-overleg in derwijs zit vast {haag - Minister Van der Iven van onderwijs en de Jonden zijn er niet in ge- Li tot overeenstemming te fcn over de onderwijs-CAO. jebben de AOb en de on- fijsbond CNV gisteren dui- ,q c gemaakt. De huidige CAO op 1 februari af. De bonden k n een loonsverhoging van 40 irocent voor de ongeveer 7? )00 medewerkers van mid- are scholen en basisscho- 90 Van der Hoeven wilde niet 00 er gaan dan 2,2 procent, zei guurder Stemerding van de ,2ü jrwijsbond AOb. ,,Het lijkt 00 sprake is van politieke on- 15 m het probleem aan te .75 en." .50 la roept UPC a het matje .19 9 jiiRDAM - De Nederlandse edingingsautoriteit (NMa) i.ia binnenkort praten met ka- edrijf UPC. Dat gesprek ''ic (plaatshebben omdat de ',io i regelmatig klachten krijgt het kabelbedrijf. Een dvoerster van de NMa wil- 85 steren niet ingaan op 9, tuele gevolgen. Volgens de id -zegsvrouwe heeft UPC ïi toezeggingen gedaan die 6 nagekomen zouden zijn. 12i eeft het kabelbedrijf bij- beeld bij mensen die hun ^0 netkabel wilden beëindi- 1ook de televisie afgesloten. hebben klachten gehad en ï!s Jen over het bedrijf ont- 05 en die we met de ondeme- 7 ;willen bespreken." 9.M «1 Gend Loos jg als merk 9,2 NIK - De naam van pakket - 5 9 rger Van Gend Loos ver- 9 9 it van de vrachtwagens. 0 lerbedrijf Deutsche Post inteert vanaf 1 april al zijn 6 0 ieke en expressactiviteiten 3.9 r de naam DHL, zo heeft P lend Loos vandaag be- 3.1 gemaakt. Met het besluit 6.2 een eind aan een van Ne- |'i nds bekendste bezorg- o!oiten. Het 207 jaar oude Van 4 21& Loos, opgericht door de l8 4 erpse hotelhouder Maria i6,2( en haar echtgenoot, de j 'j* ier Jan van Gend, ging in 9^3 over in Duitse handen, 6,7( Deutsche Post het bedrijf ^•jtvan Nedlloyd. statieloon et Philips CAO 1.j ikdam - Prestatiebeloning 34,1 nsioen komen onder vuur -j ;en bij de CAO-onderhan- 9j jen voor Philips, waarvan 35.4 rste ronde vandaag begon. ?3 5 lilips-CAO is toonaange- 35.7 en in veel, bedrijfstakken t naar het resultaat uitge- 13'( 1. FNV Bondgenoten en 15.4 die willen een contract 18-! if maanden met een struc- 1 loonsverhoging van 2,5 nt. CNV wil dat ook, maar oor twaalf maanden. Vak- VHPP (Vereniging Hoger g4 is Personeel) wil zelfs een 35 je CAO, met het eerste 37 ,5 procent meer loon en in 9! keede 3,5 procent loonstij- 25 De verwachting is dat Phi- 06 indaag met een medede- 05 lomt over versobering van 51 nsioenen. Het concern wil 78 verleg over de omstreden 50 itiebeloning die in 2000 is .28 foerd. .15 F ;ere beloning |r top Unilever Idam - De beloning van van Unilever is vorig jaar rokken, zo blijkt uit het 44 irslag van het was- en voe- middelenconcem. De Ne- Jidse bestuursvoorzitter nü pians verdiende in 2002 2,7 miljoen euro. Dat is rocent meer dan in het aande jaar. Behalve het alaris van 1,2 miljoen eu- 1 de bezoldiging ook een van 1,3 miljoen euro be- uo«|n evenals een aantal ver- ngen. Burgmans' collega, ursvoorzitter FitzGerald e Britse tak van het con- ging er 8,9 procent op it. Dat leverde hem ruim oen pond op, inclusief restatiebeloning van 1 n pond, omgerekend 3,3 miljoen euro. FitzGe- ïeft meer dienstjaren als tter dan Burgmans. rs Roebuck wil Sfan creditcards örk - Het Amerikaanse landelsconcern Sears ick overweegt zijn activi- met creditcards te verko- m zich te kunnen concen- op de kernactiviteiten, ïeft het bedrijf bevestigd ctie op een bericht van all Street Journal. Vol- Amerikaanse zaken- ienkt Sears 6 a 7 miljard te kunnen incasseren divisie, die een schui lt heeft van naar schatting jard dollar. De verkoop •ntanten moeten opleve- or de aandeelhouders. In steeg het aandeel Sears in 10 procent. donderdag 27 maart 2003 den haag/gpd - Als de oorlog in Irak niet snel wordt beslecht, be landt Nederland in een recessie. De economie zal in dat scenario nog dit jaar met een half procent krimpen en de werkloosheid loopt scherp op. Ook mensen met een baan hebben dan minder te besteden. Met deze waarschu wing komt het Centraal Planbu reau in haar vandaag gepresen teerde Centraal Economisch Plan. Ondernemingsorganisatie VNO- NCW zei vanochtend in een re actie dat de economie in zulk zwaar weer is beland dat lasten verzwaringen bedrijven en ba nen direct bedreigen. De over heid moet de lasten verlichten ondanks de geldnood. VNO- NCW vindt ook dat het dreigen de banenverlies rechtvaardigt dat serieus wordt gekeken naar 0 procent loonsverhoging. Volgens het CPB is het verloop van het conflict in Irak beslis send voor een keerpunt in de internationale economische ontwikkeling. Als de oorlog kort duurt voorziet het planbureau een relatief snelle opleving van de wereldhandel, nationale eco nomie en beurskoersen. Maar wanneer het conflict verzandt, zijn de gevolgen zeer drama tisch. In haar 'onzekerheidsvariant', waarin de oorlog voortduurt en tevens terroristische aanslagen in het Westen uitlokt, stijgt de olieprijs explosief (tot 50 dollar per vat). De inflatie loopt dan op en de investeringen en con sumptie nemen af. De Westerse wereld komt dan niet uit het dal. Nederland, dat nog steeds wor stelt met hoge arbeidskosten en een slechte concurrentiepositie, belandt zelfs in een recessie. De werkloosheid kan oplopen tot 7,25 procent van de beroepsbe volking (560.000 personen) in 2004, voorspelt het bureau. Als de Britten en Amerikanen het regime van Saddam Hoes sein snel ten val brengen, ziet het er een stuk minder somber uit. Het CPB rekent dan met stij gende aandelenkoersen, aan trekkende wereldhandel, een economisch herstel, hogere consumentenbestedingen en bedrijfsinvesteringen. In dat po sitieve scenario trekt de werkge legenheid echter pas na 2004 weer aan. Een aparte waarschuwing heeft het CPB voor de bezitters van een eigen huis. De prijzen kün- nen de komende twee jaar rede lijk waardevast blijven, denkt het bureau. Maar: als de oorlog in Irak op een drama uitloopt, dan zou de waarde van de eigen woning in twee jaar tijd ook wel eens 13 procent in prijs kunnen dalen. Directeur Kohier van het Inter nationaal Monetair Fonds zei gisteren in het Duitse weekblad Wirtschaftwoche dat niet uitge sloten is dat zelfs de hele we reldeconomie in een recessie te rechtkomt als de oorlog in Irak lang duurt. Volgens Kohier zijn vooral de hoge olieprijzen een groot risi co. Ook de bestedingen van de Amerikaanse consumenten vor men volgens hem een bedrei ging, evenals de zwakke positie van de ontwikkelingslanden, die afhankelijk zijn van financiering van buitenaf. Kohier blijft er voorlopig bij dat de oorlog van korte duur zal zijn. Hij houdt dan ook de IMF- raming overeind dat de wereld economie dit jaar met 3 procent groeit. De conjunctuur dient dan ook wel in het tweede kwar taal een duidelijke opleving te laten zien. washington/anp - Het tekort op de begroting van de VS dreigt door de oorlog in Irak volledig uit de hand te lopen. Zelfs enke le Republikeinse Congresleden beginnen zich zorgen te maken en willen daarom snoeien in de plannen van president Bush voor belastingverlaging. Onder Bush' Democratische voorganger Clinton sloeg het te kort om in een flink overschot. Na het aantreden van Bush be- gini 2001 werden al snel weer rode cijfers geschreven. In de begroting voor 2003 raamt de regering het tekort op 304 mil jard dollar maar dat bedrag is volstrekt achterhaald. Dinsdag vroeg Bush het Con gres 75 miljard extra voor oor logsuitgaven, waardoor het te kort in de buurt van de 400 mil jard dollar komt. Dat bedrag komt overeen met ongeveer 4 procent van het bruto binnen lands product (bbp) van de VS. Het moet worden gedekt met le ningen, wat de staatsschuld en de daaruit voortvloeiende rente betalingen zal opblazen. Gezien het gewicht van de Amerikaanse economie kan dat vervelende gevolgen hebben voor de hele wereld. Daar komt bij dat de VS niet alleen wat de overheidsbe groting betreft boven hun stand leven, maar ook veel meer im porteren dan exporteren. Het chronische tekort op de han delsbalans beloopt nu ongeveer 40 miljard dollar per maand. De koers van de dollar ten opzichte van de euro is niet voor niets in minder dan een jaar met 15 pro cent gedaald. Najaar 2000 was de dollar zelfs 23 procent meer waard dan nu. new york/anp-ap - De Europe se Commissie heeft zich gisteren bereid verklaard om Europese luchtvaartmaatschappijen be perkte steun te verlenen, nu door de oorlog in Irak de kosten hoger en het aantal passagiers lager worden. Brussel geeft toestemming voor overheidsgaranties voor verze keringspremies. Er komt ook een flexibeler regeling van start en landingsrechten. Behalve KLM en British Airways gaan ook Air France en Japan Airlines internationale vluchten schrap pen. Grote maatschappijen in de VS houden het hoofd amper boven water. Daar wordt rekening gehouden met een terugval van 20 procent in de binnenlandse boekingen en zelfs van 40 procent op de transatlatische routes. President May van luchtvaartkoepel ATA constateerde dat sommige maatschappijen meer annule ringen noteren dan boekingen. De afnemende reislust heeft vol gens ATA al 10.000 werknemers in de luchtvaart hun baan ge kost. May verwacht dat de oor log de Amerikaanse luchtvaart deze maand 4 miljard dollar en 70.000 banen gaat kosten en 2200 vluchten worden ge schrapt. May vindt dat ook Was hington overheidssteun moet verlenen. Rijswuk/anp - De rechtszaak te gen voormalig Philips-topman Boonstra is de eerste in een rij van negen voorkenniszaken die waarschijnlijk nog dit jaar voor de rechter komen. Na het afron den van Operatie Clickfonds de ze week heeft de rechtbank in Amsterdam weer voldoende tijd om zich met deze aanklachten bezig te houden. Dat zei een woordvoerder van het openbaar ministerie in Am sterdam gisteren. Volgens hem spelen er 26 voorkenniszaken, waarvan er negen klaar liggen om behandeld te worden. Er zijn nog elf zaken in onderzoek. De fiscale opsporingsdienst FIOD en de economische con troledienst ECD hebben boven dien nog drie zaken in behande ling naar aanleiding van aangif tes van de Autoriteit Financiële Markten (AFM). Eén dateert van dit jaar. Noch het OM, noch de AFM willen zeggen tegen wie de aangifte is gericht. Naast deze zaken heeft het OM drie aangiftes binnen die niet van de AFM afkomstig zijn. Een daarvan is de aanklacht van de Stichting Onderzoek Bedrijfsin formatie tegen de handel in aandelen Ahold. De dagvaarding van Boonstra volgt na twee jaar onderzoek dat begon in april 2001. „Het zijn ook niet de eenvoudigste za ken", stelt de woordvoerder. „Het is complexe materie. Daar bij moeten we bij een onderzoek in het hoofd kijken van de ver dachte. De grote vraag bij voor wetenschap blijft altijd: hoe komt hij aan zijn kennis?". De Autoriteit Financiële Mark ten doet het merendeel van de aangiftes van voorkennis. Jaar lijks meldt de beurstoezichthou der tien tot twaalf zaken aan bij justitie. „De aangiftes in 2002 liggen in lijn met vorige jaren", aldus een woordvoerder van AFM gisteren desgevraagd. De definitieve cijfers kon hij nog niet geven. Die staan in het jaar verslag over 2002 dat eind april verschijnt. Aangifte leidt echter niet altijd tot straf. Justitie streed de afge lopen jaren met wisselend suc ces tegen handel met voorken nis. In de hele Clickfonds-affaire Voormalig Philips-topman Boon stra. Foto: ANP/Toussaint Kluiters zouden diverse verdachten zich hieraan schuldig hebben ge maakt, maar niemand is er uit eindelijk voor veroordeeld. De grote HCS-zaak tegen Joep van den Nieuwenhuyzen eindigde na een jarenlange rechtszaak in vrijspraak. Zijn claim van 600 miljoen euro tegen de staat is nog steeds beursgenoteerd. Ook AFM-voorloper STE leed al eens een pijnlijke nederlaag. De beurswaakhond vond tegen de mening van het OM in dat Phi- lips-bestuurder Van der Poel met voorkennis handelde, toen hij in 1999 zijn opties verzilverde vlak voor het vertrek van de toenmalige bestuurder Pieper. Het hof wees die bezwaren van de STE echter af. In andere, vaak kleinere zaken die voor de rechter kwamen, boekte het OM wel succes. Twee beleggers die voor het eerst in hun leven putopties kochten op aandelen Nedlloyd kort voor de bekendmaking van slecht nieuws, werden veroordeeld töt 240 uur dienstverlening en te rugbetaling van de koerswin sten. Een belegger in het onbe kende Pie Medical kreeg in ho; ger beroep 180 uur dienstverle ning aan zijn broek toen hij aan delen kocht na een tip in de kroeg van een bevriend directie lid. Kort daarna maakte Philips bekend het bedrijf te willen ko pen. Amsterdam - In het RAI-complex in Amsterdam wordt een enorme tas met boodschappen gevuld. Het gaat om een decorstuk voor de 58ste Huishoudbeurs die morgen voor het publiek open gaat. De beurs duurt tot 6 april en richt zich traditioneel op onderwerpen 'shoppen, proeven en proberen' van nieuwe pro ducten voor huishouden, wonen, leven en persoonlijke verzorging. Foto: ANP/Evert Elzinga gisteren gekregen. Het gaat hun om niets anders dan geld, stelt Meijer. Aldi wilde vooralsnog niet reageren. TNO onderzocht 112 bakjes druiven. In 85 daarvan zaten te veel bestrijdingsmiddelen. Som mige bakjes bevatten twaalf soorten landbouwgif tegelijk. In twee van de monsters zaten vier keer zoveel bestrijdingsmidde len als is toegestaan, drie bevat ten tien soorten gif. De supermarktenkoepel CBL stelt dat de volksgezondheid niet in het geding is. „Laten we geen grotere paniek veroorza ken", zei hoofd consument en kwaliteit Jansen. Eerdere onder zoeken naar landbouwgif op druiven in supermarkten leidde ertoe dat Laurus en Schuitema scherper gingen opletten. Deze ketens verkopen nu alleen nog maar gecontroleerde druiven. amsterdam/anp - In driekwart van de druiven in de schappen van prijsbrekers Lidl en Aldi zit te veel landbouwgif. Dat blijkt uit een TNO-onderzoek in op dracht van onder meer de Stich ting Natuur en Milieu en de ver eniging van consumenten Goe de Waar Co. Als de supers voor 8 april geen beterschap be loven, kunnen zij een rechtszaak verwachten. Meijer, directeur inkoop van Lidl Nederland, ontkent de aan tijgingen. „Het gaat om een on derzoek van maanden geleden, waarvan wij niets wisten." Vol gens Meijer komt uit eigen tes ten niets naar voren dat wijst op de resultaten van TNO. Lidl heeft op zijn beurt een ad vocaat ingeschakeld om het 'stel activisten' wegens smaad voor de rechter te slepen. Hij heeft de brief van de belangengroepen door Chris van Alem Nijmegen - Het is even wennen voor de huizenbezitters: de hypo theekrente stijgt weer. De laatste stijging dateert van december 2001. De jongste stijging wordt veroorzaakt door beleggers die de laatste weken obligaties mas saal hebben ingeruild voor goed kope aandelen. Gevolg: de koer sen van de obligaties zijn ge daald, waardoor het rendement op deze waardepapieren is geste gen. Het renteverloop op een tienja rige staatsobligatie is maatge vend voor de ontwikkeling van de lange rente in Nederland. Het begrip lange rente wordt ge hanteerd op de markt waarop geld voor één jaar of langer wordt uitgeleend. Sinds het dieptepunt van de lange rente op 10 maart, toen de stand 3,89 procent was, is de rente opgelo pen tot 4,3 procent. Obligaties, tot dan toe een veili ge haven voor veel beleggers, bleken overgewaardeerd en het rendement op de waardepapie ren was flink gedaald. Want een obligatie van 10.000 euro die voor 12.000 euro wordt gekocht levert minder rendement op, omdat de rentevergoeding voor de hele looptijd vast staat. De obligaties werden omgeruild voor aandelen die door de stroom van slechte jaarcijfers van de grote ondernemingen goedkoop waren geworden. Op 12 maart sloot de AEXop 218 punten; een week later op 267 punten: een stijging van 22,6 procent. Ziedaar het gelijk van de beleg ger. Hoe de rente zich de ko mende maanden ontwikkelt hangt af van het verloop van de oorlog in Irak, meent beleg gingsstrateeg Hemmes van Iris, het financiële instituut van Ra bobank en Robeco. Duurt de oorlog een maand of twee dan neemt de onzekerheid af, stijgen de beurskoersen, dalen de obli- gatiekoersen en gaat de lange rente omhoog. Lage olieprijzen (sinds de piek van 34,10 Ameri- Kans restschuld groot met beleggingshypotheek Meer dan de helft van de huizenbezitters met een beleggingshy potheek loopt aan het einde van de rit het risico met een schuld te blijven zitten. De Autoriteit Financiële Markten (AFM) heeft berekend dat de kans op een restschuld aan het einde van de looptijd van een hypotheek ongeveer 55 procent is. Bestuurslid Koster: „Met een beleggingshypotheek haalt u de zorgen van de beurs in huis." Volgens de toezichthouder leggen banken, verze keraars en andere hypotheekverstrekkers bij het aanbieden van het beleggingsproduct te veel de nadruk op aantrekkelijke maandlasten, gekoppeld aan het uitzicht op hoge beleggingsop brengsten. De risico's bij dalende beurskoersen krijgen te weinig aandacht. „Consumenten worden bijvoorbeeld met voldoende gewezen op het feit dat een lagere maandlast ook betekent dat de kans groter is dat zij blijven zitten met een restschuld." De AFM heeft eind 2002 al gewaarschuwd voor de risico's van hypo theken waarbij belegd wordt met geleend geld. De komende tijd gaat de toezichthouder consumenten actief wijzen op de risico's onder meer aan de hand van een speciale publieksfolder. kaanse dollar op 7 maart is de prijs gedaald naar 25,58 dollar) kunnen de rentestijging een beetje dempen. Want goedko pere olie betekent lagere inflatie. Bij verwachte toename van de inflatie stijgt de lange rente om dat de kapitaalverschaffers niet willen dat hun uitgeleende geld minder waard wordt. Trekt de economie aan - en of schoon moeizaam is de econo mie in de VS op weg naar her stel - dan neemt de inflatie weer toe. Duurt de oorlog veel langer, dan stijgt de olieprijs waardoor de economische groei vertraagt en de lange rente daalt. De lan ge rente is sinds begin 2002, toen het niveau op zo'n 5 pro cent stond, gestaag gedaald, uit gezonderd een piekje van 4,7 procent eind oktober toen obli gatiehouders overstapten op aandelen. De geldmarktrente (geld dat maximaal één jaar wordt uitge leend) staat los van de rente op de kapitaalmarkt. Op 6 maart verlaagde de Europese Centrale Bank de rente met 0,25 procent om de stagnerende economie in de euro-landen aan te jagen. Dat heeft weinig geholpen: de economische vooruitzichten, met name in Duitsland, zijn er niet beter van geworden. Hemmes zegt dat er volgende week, wanneer de ECB weer vergadert, ruimte is voor een nieuwe verlaging met 0,25 pro cent. Maar zoals vaker verwacht hij dat de reactie van de ECB 'te laat en te weinig' is. Nijmegen - De Betuweroute tussen Rotterdam en Babberich gaat op een Berlijnse Muur lijken. De geluidsschermen langs de goederens poorlijn worden er namelijk in beton uitgevoerd en niet met planten, struiken of gras aangekleed. De bouw van de geluidswering is deze week gegund aan de aannemerscombinatie Comol die de klus uit voert voor 65 miljoen euro. De schermen worden aan weerszijden van het tracé geplaatst, over een lengte van 90 kilometer tussen Papen- drecht in Zuid-Holland en het Gelderse Bemmel. Protesten tegen de grijze, steriele wand in het het landschap worden niet verwacht om dat bij de aanvraag van de bouwvergunningen geen kritiek kwam. Foto: GPD londen/anp - Koninklijke Olie/Shell schrapt de komende jaren wereldwijd bijna 4300 ba nen bij de divisie die zich bezig houdt met de exploratie en pro ductie van olie en gas. De ba nenreductie, 15 procent van het totaal aantal arbeidsplaatsen bij deze divisie, moet tegen 2006 zijn bereikt. Shell maakte dit gisteren bekend tijdens een presentatie voor in vesteerders en analisten in Lon den. Details over het banenver lies worden nog niet gegeven. De ingreep bij deze belangrijkste tak van het concern moet in combinatie met andere kosten besparende maatregelen in de komende vier jaar leiden tot een verbetering van het resultaat voor belasting met 500 tot 800 miljoen dollar. Het Brits-Nederlandse concern kondigde investeringen aan van 8 tot 9 miljard dollar per jaar in de autonome groei van de divi sie. Exploratie en productie zal een verbetering in jaarlijkse op brengsten van 6 tot 8 procent Ja- ten zien, verwacht Shell. Verder zet het concern de ko mende tijd in op (ft verkoop van niet-kemactiviteiten in de VS (Golf van Mexico, Michigan) en in het Britse deel van de Noord zee. De verwachte opbrengsten worden geschat op meer dan 500 miljoen dollar. Shell zet zijn ontwikkelingspro gramma voor olievelden in Ni geria door ondanks geweldda digheden tussen etnische min derheden en regeringstroepen. Wegens de onlusten 'verliest' de onderneming 370.000 vaten per dag. De Ijaw-stam kondigde gisteren een staakt-het-vuren af nadat de overheid voldeed aan de éis voor herindeling van de kiesdis tricten. Die zou de rivaliserende stam de Itsekiri's bevoordelen. Volgende maand zijn er verkie zingen in Nigeria. De angst voor grootschalig etnisch en religieus geweld is groot.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 9