PvdA verrast door extra bezuinigingen BINNEN- BUITENLAND 'Slager van Bergen' opnieuw gesignaleerd Maatregelen vogelpest verscherpt PvdA-achterban blijft worstelen met oorlog r agressie in In Amsterdam Foute treinreiziger moet poetsen Junkieverdriet in Servië na acties politie Scholen in Singapore op slot door SARS Noord-Korea woedend over satelliet Japan Sociaal isolement bij half miljoen Nederlanders kstraf voor praatjes De rechtbank in Arn- vandaag een 52-jari- lit Venray veroordeeld paanden voorwaardelijk (werkstraf van tweehon- r. Zij achtte hem schul- (raude met beleggings fan de Molukse regering Igschap. Enkele promi- folukkers geloofden zijn iraatjes en gingen voor (dragen het schip in. in totaal om een be- 13 miljoen euro. Hij aangeklaagd omdat van de financiële lie de Molukse kerk- tad zou hebben over- 23 miljoen euro te be- een dubieus project, •r achtte echter niet dat de man zich hier- Idig had gemaakt. Izoekers niet f uitgezet - Asielzoekers in een ide situatie' en dege- i onder meer al langer jjaar op een beslissing ,ji eerste asielverzoek Mii, worden vooralsnog pef Nederland uitgezet. Nawijn (veemdelin- tn) deed die toezegging op verzoek van een eerderheid van de Kamer. Aam - De agressie in het vervoer in Amster- jorig jaar toegenomen, waren er bij het Ge nk Vervoerbedrijf (GVB) «dingen van agressie, J overlast en betalings- Jln op bussen, trams en Dit is 16 procent meer jaar eerder, toen er «denten plaatsvonden. Ik gisteren uit cijfers van J. Het vervoersbedrijf imamelijk last van jon- drugsgebruikers. i parasailen t fout af IN - Een Nederlandse Idinsdag in Noord-Ita- let leven gekomen tij- ltles parasailen. Het leen 42-jarige man uit len. Op zo'n 20 meter nacht een windvlaag de i problemen, waardoor 1 met de instructeur Itte. De Nederlander Ae de val niet. De in- B is met zware verwon- lin het ziekenhuis opge- u|voor afzender Ireigbrieven' - Het OM in Den st dat een 50-jarige Am- iier tbs krijgt opgelegd It versturen van dreig- Inaar politici. Bij de k in Den Haag bleek Tat de man als volledig ieningsvatbaar moet fschouwd. De man b begin 2000 tussen de 0 brieven, faxen en hebben verzonden. [test raket, tan volgt ii - India heeft gisteren test uitgevoerd. Pakis- korte tijd later hetzelf- zegt niet vooraf iase rakettest op de zijn gebracht, maar id wel te hebben in- x de eigen test. Een rder van de regering :lhi zei dat India Pa in, vooraf inlicht bij raketten voor langere Dit was een routine- is New Delhi. toffers renica c - De stoffelijke over- ivan zeshonderd per- de Bosnische Serviërs 7 'van Srebrenica in >ben vermoord, wor- indag begraven. Dat ge- een nieuwe begraaf- Potocari, een dorpje enica, tegenover de ige kazerne van Dutch- dentificatie van de 599 en één vrouw die 5 worden begraven, en geduurd. e chemische k ontploft de chemische fabriek lie in Noord-Frankrijk vanochtend een ex- argedaan, waarbij drie om het leven zijn ge- fabriek ligt in het lilly-Berclau in het de- Pas-de-Calais. De ilgde op een brand in jfshal waar dynamiet- worden gemaakt. De ift de classificatie 'Se- xankrijk de aandui- een bedrijf in de b N risicogroep. De kracht 7 Qtploffing was zo groot j taJ op tien kilometer van lijf nog ruiten sprongen. donderdag 2f maart 2003 door Koos van Wees den haag - Het CDA heeft de PvdA gisteren een verhoogd be zuinigingspakket van ruim 16 miljard euro voorgelegd. Bijna twee miljard meer dan verwacht. Die meeropbrengst wil het CDA onder meer gebruiken voor nieu we uitgaven. De PvdA is onaan genaam verrast. Omdat gisteren ook de twist tussen CDA en PvdA over de oorlog in Irak weer oplaaide, werden de onderhandelingen voor de kabinetsformatie voor tijdig afgebroken. Eerder op de middag hadden beide partijen de onderhandelingen al ge schorst voor overleg met de fractietop. Vanmiddag praten de beide delegaties verder onder aanvoering van de informateurs Piet Hein Donner (CDA) en Frans Leijnse (PvdA). Groot punt van discussie is de eis van het CDA dat het begro tingstekort uiterlijk in 2007 tot nul moet zijn teruggebracht. Daarvoor zou minimaal 14,5 miljard bezuinigd moeten wor den. Het CDA vindt dat zelfs niet genoeg en opteert voor ruim 16 miljard. De PvdA wil dat eerst wordt gekeken hoeveel bezuinigingen daadwerkelijk haalbaar zijn. Een tekort van bijvoorbeeld een half procent zou in bepaalde omstandighe den aanvaardbaar moeten zijn, vindt de PvdA. „Dit is een dis cussie die voortdurend terug keert", beaamden Balkenende en Bos na afloop. Het CDA wil met extra bezuini gingen geld vrijspelen voor nieuwe investeringen. Bijvoor beeld voor het terugdringen van het lerarentekort. Ook zouden daarmee duizenden Melkertba- nen behouden kunnen blijven. Het demissionaire kabinet had aangekondigd daar flink op te bezuinigen. Het CDA is ook van plan om een geplande bezuini ging van 50 miljoen euro op het hoger onderwijs en weten schappelijk onderzoek onge daan te maken. De onderhandelaars Balkenen de en Bos ontkenden gisteren door onze correspondente Pascale Thewissen brussel/gpd - De 'slager van Bergen', die in 1997 vijf vrouwen in stukken sneed en hun over blijfselen in plastic boodschap pentassen dumpte in de buurt van het Zuid-Belgische Bergen (Mons), lijkt opnieuw te hebben toegeslagen. Dat vrezen althans de Fransen. In de buurt van het Noord-Franse Avesnes werden in februari een arm en been ge vonden van een zestigjarige prostituée. De werkwijze van de moordenaar lijkt akelig veel op die van de Bergense seriemoor denaar. De 'slager van Bergen' zorgde in 1997 voor grote onrust in Zuid- België. En nog steeds houden de bizarre moorden de gemoede ren bezig. De lichamen van de slachtoffers konden nooit volle dig worden gereconstrueerd en de dader loopt nog steeds vrij rond. Met als gevolg dat telkens als er in België of de Belgisch- Franse grensstreek een gruwelij ke vondst wordt gedaan, de 'sla ger van Bergen' weer opduikt in de media. Zo werd er de voor bije weken in de Franse krant 'La Voix du Nord' volop gespe culeerd over een mogelijk ver band tussen de moord op de 60- jarige Jeannine Sopka en de Bel gische Jack the Ripper of 'le de- pecheur' (de versnijder) zoals hij in het Frans wordt genoemd. Net als de Belgische slachtoffers van de Bergense seriemoorde naars leefde Sopka in de margi naliteit De vrouw ronselde via contactadvertenties 'klanten' waarmee ze ging stappen in de stationsbuurt van Avesnes. En net als de slager van Bergen houdt de moordenaar van Sop ka van woordspelletjes. De li chaamsdelen van de vrouw wer den teruggevonden in twee ver schillende riviertjes, genaamd 'het bijltje' en 'de smeris'. De commotie lijkt compleet na dat begin deze week in Bavay, in de buurt van Maubeuge, een half vergane schedel werd opge graven, verpakt in een plastic zak van de Belgische slagerij Renmans. Justitie in Bergen sluit niet uit dat de vondst iets te ma ken heeft met de moorden, ze ven jaar geleden in de Borinage, maar houdt zich op de vlakte. Het is immers niet voor het eerst dat de Bergense seriemoorde naar in de Noord-Franse grens streek opduikt. Vorig jaar werd hij ook al in ver band gebracht met de vondst van een stukken gesneden li chaam, in de buurt van Trélon. Dat onderzoek leverde echter niets op. eindhoven/anp Reizigers die op het NS-station in Eindhoven of in de trein daar naartoe over de schreef gaan, moeten het sta tion schoon maken. Het is een proef van een half jaar. Het Bu reau Halt en de Reclassering be palen hoe lang iemand moet poetsen. Aldus de NS vandaag. Voor de taakstraf komen reizi gers in aanmerking die zich schuldig hebben gemaakt aan vandalisme, agressief gedrag en kleine diefstalletjes. Bij de proef zijn de politie, spoorwegpolitie, het openbaar ministerie en de Raad voor de Kinderbescher ming betrokken. dat er sprake was van een nieuw conflict in de formatie. Het voortijdig afbreken van de on derhandelingen had volgens Balkenende een puur pragmati sche reden. „We waren klaar. Er moest nog iets worden uitge zocht, en vandaar dat we beslo ten daar eerst maar op te wach ten voordat we verder gaan". De schorsing van de besprekin gen eerder in de middag veroor zaakte zichtbare paniek bij de CDA-fractie. Balkenende riep naast zijn rechterhand Maxime Verhagen en financieel specia list Joop Wijn ook andere kop stukken uit zijn fractie bij zich. „Het ligt moeilijk", meldde later een van hen over de bezuini- gingseisen van zijn fractie. Ook Bos riep de fractietop bijeen. Om de bezuinigingen té berei ken willen beide partijen inzet ten op belastingverhoging, loonmatiging en een verkleining van het overheidsapparaat met tientallen procenten. Verschil van mening is er vooral over de mate waarin die maatregelen moeten worden doorgevoerd. belgrado/ap - Junkies in Belgra do zijn in paniek. Door het grootschalige politieoptreden tegen de onderwereld is de aan voer van heroine en cocaïne ernstig verstoord en is de prijs omhooggeschoten. Een afkickkliniek in Belgrado meldde gisteren dat het aantal patiënten met ontwenningsver schijnselen bijna verdubbeld is sinds de moord op premier Zoran Djindjic op 12 maart, die de aanleiding vormde voor het politieoptreden. Een gram heroine kost in Bel grado nu tachtig euro, twee keer zoveel als voorheen. De prijs van een gram cocaïne is meer dan verdubbeld en kost nu 200 euro. Apotheken worden extra bewaakt uit angst voor wan- hoopsacties van junkies. In de bende Zemun, die volgens de Servische regering achter de moord op Djindjic zit, zitten veel voormalige paramilitairen en andere aanhangers van oud- president Slobodan Milosevic. In ruil voor hun hulp bij etni sche zuiveringen in Kroatië en Bosnië liet Milosevic hen in drugs handelen. De bende is naar verluidt de rijkste van Europa en verdiende tot voor kort miljoenen euro's per dag aan de handel in drugs. Djindjic zou van plan zijn ge weest de bende aan te pakken. Pas nu hij dood is gebeurt dat. Duizenden verdachten zijn op gepakt. „Het misdaadnetwerk is praktisch in elkaar gestort", kon Djindjic' opvolger Zoran Zivko- vic gisteren melden. Mede doordat drugshandel in de jaren '90 een overheidsaan- gelegenheid was, zijn er veel verslaafden in Servië. Het aantal geregistreerde verslaafden ligt op 30.000. In werkelijkheid zijn het er vermoedelijk veel meer. Het ruimen tijdens deze megaklus gaat 24 uur per dag door. Inmiddels zijn 5,5 miljoen kippen, kalkoenen en eenden gedood. Foto: ANP/Cerlinde Schrijver Ook besmettingshaard in Betuwe ontdekt den haag/anp - Minister Veer man (landbouw) heeft gisteren een serie strenge maatregelen afgekondigd nu het er steeds meer op begint te lijken dat de vogelpest de grote rivieren is overgestoken richting Noord- Brabant. De eerste testen op een pluimveebedrijf in het Gelderse Beneden-Leeuwen wijzen op vogelpest. „Dat is niet hoopge vend", gaf een sombere Veer man toe. Gisteravond kwam er nog een verdacht bedrijf bij in Opheus- den, dat ook ten zuiden van de Gelderse Vallei ligt. Ook zijn er twee mogelijk be smette bedrijven opgespoord in Lunteren en Ede, wel gelegen in de Vallei'. Het totaal aantal besmette be drijven komt daarmee op 46. Er zijn 109 besmettingen vastge steld. Om het risico op vespreiding van de vogelpest naar Noord- Brabant zo klein mogelijk te houden heeft Veerman besloten de bufferzone ten zuiden van de Gelderse Vallei, waar preventief wordt geruimd, uit te breiden. Omdat de mogelijke besmetting in Beneden-Leeuwen hoogst waarschijnlijk door persoonlijke contacten is overgebracht, heeft hij ook besloten een aantal an dere maatregelen fors te ver scherpen. Vanaf gistermiddag is het hierdoor ook voor pluimvee houders buiten de gebieden in de Gelderse Vallei en rond Be neden-Leeuwen verboden om levende kippen en kalkoenen te vervoeren naar collegabedrijven. Ook mogen vrachtwagens die veevoer bij kippenhouders be zorgen daarna niet meer door rijden naar een ander bedrijf. Verder moeten mensen die een pluimveebedrijf in de gebieden bezoeken zich extra ontsmetten en drie dagen wachten voor ze naar een soortgelijke boerderij in de rest van Nederland toe mogen. Veerman deed een klemmend beroep op „de eigen verantwoordelijkheid van bur gers en mensen in de sector" om zich hieraan te houden. De Europese Commissie gaf Ne derland dinsdag juist de moge lijkheid om de vogelpestregels iets te versoepelen. Door de zware verdenking in Beneden- Leeuwen wacht Veerman hier voorlopig mee. Over twee weken weet hij pas zeker of dat bedrijf besmet is. singapore/ap-afp - Singapore heeft vandaag alle crèches, peuterspeelzalen en scholen gesloten om te proberen de verspreiding tegen te gaan van de longzietae SARS. De ziekte heeft wereldwijd aan meer dan vijftig mensen het leven gekost en vermoedelijk zijn nog eens ruim 1.300 mensen met de ziekte besmet. In Singapore zijn twee doden gevallen door SARS (Severe Acute Respiratory Syndrome) Ruim 860 mensen moeten ver plicht tien dagen thuisblijven omdat zij symptomen van de ziekte vertonen. Bij 74 mensen is vastgesteld dat ze de aandoe ning hebben en bij veertig an dere mensen wordt dat onder zocht. Ook in Canada moeten men sen thuisblijven. De regering van de provincie Ontario, waar drie doden vielen door SARS, heeft honderden mensen die de ziekteverwekker mogelijk bij zich dragen aangeraden niet de deur uit te gaan. In totaal is in Canada bij 28 mensen SARS geconstateerd. In Hong Kong, waar tien men sen overleden en 316 mensen geïnfecteerd zijn, wordt even eens overwogen mensen die SARS-symptomen vertonen te verplichten binnen te blijven. De Rolling Stones, die momen teel op tournee zijn in Zuid- oost-Azië, hebben vandaag be sloten hun optredens in Hong Kong voorlopig uit te stellen omdat het niet verstandig zou zijn veel mensen dicht op el kaar te laten staan. tokyo/ap - Japan treft de laat ste voorbereidingen om mor gen zijn eerste spionagesatel- fieten te lanceren. Noord-Ko rea heeft gisteren woedend ge reageerd op de plannen en Ja pan beschuldigd van herbewa pening. Op het afgelegen zuidelijke ei land Tanegashima zullen twee satellieten gelanceerd worden waardoor Japan in de toekomst minder afhankelijk hoopt te worden van Amerikaanse in lichtingendiensten. Japan ont kent niet dat de plannen voor de lancering het gevolg zijn van de Noord-Koreaanse raket proef uit 1998, toen Pyongyang een ballistische langeafstands- raket over Japan in de Stille Oceaan schoot. Vorig jaar spra ken beide landen af om zeker tot eind dit jaar geen langeaf- standsraketten meer af te schieten. Noord-Korea heeft nu laten weten dat het zich niet langer aan die afspraak hoeft te houden als Japan doorgaat met de lancering. Japan stelt dat het niet om een raketproef, maar om een satellietlancering gaat en dat er dus geen verdrag ge schonden wordt. De lancering is volgens Japan niet bedoeld als provocatie en is niet van in vloed op de veiligheid van an dere landen. Japan zegt de sa tellieten nodig te hebben om zijn eigen veiligheid te kunnen waarborgen, maar denkt ze ook te kunnen gebruiken om onder meer natuurrampen te bestuderen. amsterdam/gpd - „Ik heb niet de illusie dat we het na van avond allemaal met elkaar eens zijn geworden." PvdA-leider Wouter Bos sluit de bijeenkomst in de Amsterdamse sociëteit Felix Meritis, waar hij zijn ach terban tekst en uitleg heeft gege ven over het standpunt dat hij heeft ingenomen over de oorlog in Irak. Na afloop staan de aanwezigen hun meningsverschillen uit te praten aan de bar. Jonge socia listen met Stop de Oorlog-tek sten op hun shirts drinken een biertje met Iraakse PvdA-leden die het standpunt van hun partij inzake militaire deelname aan het conflict te soft vinden. De één vindt het een schande dat Bos zich nadat de oorlog was uitgebroken achter de aanval heeft geschaard. „U draait. Ik moet mijn partijlidmaatschap verantwoorden aan iedereen", werpt partijlid Charlotte Brand hem in de discussie toe." „Van een sociaal-democratische partij had ik verwacht dat die de oorlog tegen een dictator die zijn eigen volk uitmoordt actief militair zou ondersteunen", vindt daarentegen Achmed Bad- ai. Verder konden de meningen uit de zaal niet uit elkaar liggen. „Toen ik leider werd van de PvdA heb ik gezegd dat van een politiek leider verwacht mag worden dat die bruggen slaat en knopen doorhakt als de partij er Wouter Bos beantwoordt vragen van partijgenoten in Amsterdam.Foto: ANP/Toussaint Kluiters niet uitkomt", opent Bos de dis cussieavond. „Oorlog heeft al tijd tot veel verdeeldheid geleid in de partij." Omstandig houdt hij de toe hoorders voor dat hij geen draai gemaakt heeft. Dat hij altijd heeft gevonden dat alles op alles had moeten worden gezet om Saddam Hussein vreedzaam te ontwapenen en dat de Verenig de Staten niet alle mogelijkhe den hebben geprobeerd. „Dat vind ik nog steeds. Maar toen de oorlog eenmaal begonnen was, konden we niet tegen blijven. Je kunt de werkelijkheid niet ver anderen. Hoewel het in het belang is dat de oorlog nu wordt afgemaakt en Hussein wordt verdreven, blijf ik vinden dat de Amerika nen op het verkeerde moment de verkeerde beslissing hebben genomen. Daarin blijf ik ver schillen met het CDA." Directe aanleiding voor deze avond zijn de formatieonder handelingen van afgelopen maandag, toen Bos na afloop met CDA-leider Balkenende een verklaring aflegde die voor veler lei uitleg vatbaar was. „Wat er in die verklaring staat, is niet meer dan dat het CDA en PvdA een 'agreement to disagree' (een af spraak om het oneens te zijn) hebben. Wij vragen het CDA niet op hun mening terug te ko men en zij vragen het ons niet. Voor de toekomst maken we af spraken over hoe we in soortge lijke situaties handelen." „Ik besef dat ik als geen ander de oorlog heb opgespeeld als onderwerp waarop de formatie kon stranden. Maar uiteindelijk vond ik dat met dit compromis met het CDA niet verantwoord. Tenslotte hebben veel mensen op 22 januari ook om heel ande re redenen op ons gestemd," al dus Bos. Zijn uitleg oogst zowel bijval als kritiek. Tussen deze ui tersten zit het merendeel van de aanwezigen op de lijn van Bos. „Mijn vader komt uit Irak," zegt Samir Bashara. „Ik ben tegen de oorlog. Maar nu die begonnen is, moeten de Amerikanen niet stoppen voordat Hussein is ver dreven. En niet zoals in 1991 al leen de boel platgooien en de bevolking met de rotzooi laten zitten." door Angelique Mulders den haag - Meer dan een half miljoen mensen in Nederland leeft in een sociaal isolement. Zij ontberen betekenisvolle emotio nele en praktische steun van een partner, familie, vrienden en kennissen of collega's. Ook is het voor hen moeilijk om ade quate hulp van professionals als maatschappelijk werkers te krij gen. Buiten dat half miljoen is er nog een groep van 2,5 miljoen mensen die een risico loopt om geïsoleerd te raken. Dat blijkt uit onderzoek van de vakgroep algemene sociale we tenschappen van de Universiteit Utrecht. Het ministerie van volksgezondheid, welzijn en sport (VWS) was de hoofdfinan cier van het acht jaar durende onderzoek naar sociale contac ten en sociaal isolement in Ne derland. De onderzoekers R. Hortulanus, A. Machielse en L. Meeuwesen schrijven in hun vandaag in Den Haag openbaar gemaakte studie dat zes procent van de volwas sen bevolking in een sociaal iso lement leeft. Omgerekend zou dat percentage bijna een half miljoen geïsoleerde Nederlan ders betekenen. De weten schappers houden het bij een voorzichtige schatting van 500.000 tot 600.000 mensen. Het trio stelt dat 'sociaal isole ment gevolgen heeft voor het in dividuele en maatschappelijke welzijn van mensen'. „Het pro bleem van sociaal isolement loopt dwars door de samenle ving heen", zegt socioloog en onderzoeksleider Hortulanus. Hij is ervan overtuigd dat het aantal geïsoleerden in de toe komst toeneemt. „Dat komt door de aard van de moderne samenleving die gefocust is op zelfstandigheid en z^redzaam- heid. Om hulp vrageÉis, zeker als je onvoldoende sociaal vaar dig bent, dan heel moeilijk. Ei genlijk heeft me dat het meest getroffen in dit onderzoek; het is een sterk verhuld probleem, het vindt plaats achter de voordeur. Volgens Hortulanus kunnen geen bevolkingsgroepen expli ciet worden aangewezen als risi cogroepen. „Daarvoor is het te individueel. Tegelijkertijd maakt dit alles het lastig voor de over heid en maatschappelijke orga nisaties om de problemen aan te pakken. Overigens is in de studie wel op getekend dat mensen met een slechte gezondheid, ouderen, alleenstaanden, eenoudergezin nen, langdurig werklozen en mensen met weinig financiële armslag in meer of mindere ma te kwetsbaar zijn voor sociaal isolement.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7