'Iedereen wil martelaar zijn' GESPREK VAN DE DAG l-\ Rollator voor de nooddruftige koe Het Tsjetsjenië-avontuur van moslimscholieren Mo en Khalid !C DONDERDAG 2~] MAART 201 DAGELIJKS LEVEN IK ZIE. HET Al3D 0EK/T L-/EFDE~ TEKORT* 6'Ekü/MEKi MENSELIJK De Rotterdamse deelgemeente FEIJENOORD heeft de bank ge sloopt, die koningin BEATRIX aan het Afrikaanderplein schonk. De ko ningin gaf de bank, met een boom, na het bezoek ter gelegenheid van koninginnedag in 1992. De boom leeft nog wel. Bank en boom moes ten weg wegens de herinrichting van het plein. Volgens een woordvoer ster van de deelgemeente was voor de bank geen plaats meer. En toen de uitvoerder van het project hem wilde optillen met een shovel, stort te hij in elkaar. Volgens Tim Hers man van de Bewonersorganisatie Afrikaanderwijk heeft de uitvoerder hem gewoon gesloopt. ,,Hij is met grof geweld uit elkaar gescheurd." De omwonenden van het plein dach ten dat de bank ergens anders een plekje zou krijgen. ,,Wat je gekregen hebt, zeker van de koningin, maak je toch niet kapot?" De Britse megaster PAUL MCCART NEY gaat optreden in het oude Co losseum in de Italiaanse hoofdstad Rome. De 60-jarige ex-Beatle geeft er op 10 en 11 mei twee concerten. Dat hebben Italiaanse media ge meld. Een concert is gratis en wordt net buiten het amfitheater gegeven. Het tweede optreden is wel in het Colosseum en is alleen toegankelijk voor mensen uit het bedrijfsleven. McCartney's geluidstechnici zijn al enige tijd bezig om de AKOESTIEK in het openluchttheater zo optimaal mogelijk te krijgen. De ex-Beatle heeft hun bezwaren weggewuifd omdat hij per se wil optreden in het 2000 jaar oude amfitheater. McCar tney treedt deze zomer ook op op het Rode Plein in Moskou. Foto: EPA De manege van het Groningse dorp Thesinge is een sponsoractie begon nen voor een 18-jarig PAARD dat geen gras verdraagt. Als hij gras eet, zwellen de neus, de keel en de neusholtes van ruin Sven op en kan hij nauwelijks meer ademhalen. Ei genaar P. Datema van de manege voert haar paard daarom brokjes, muesli en hooi. Nu echter ook de stembanden van het dier door de GRASALLERGIE verlamd raken, acht Datema de tijd gekomen om de hulp van specialisten in te roepen. Zij wil het dier laten onderzoeken bij de faculteit voor diergeneeskunde aan de Universiteit van Utrecht. Dit onderzoek gaat echter duizenden euro's kosten. Dit kan de manege, die ideëel is ingesteld en veel goed kope lessen aan gehandicapte rui ters geeft, niet opbrengen. Daarom wordt gezocht naar sponsors of do nateurs om het onderzoek naar Sven te kunnen bekostigen. De Amerikaanse rapper FABOLOUS is voor de derde keer sinds het begin van dit jaar gearresteerd. Fabolous, wiens echte naam John Jackson is, werd in New York aangehouden en betrapt op WAPENBEZIT. De politie was ingelicht door een bewaker van een nachtclub die de 'gangstarap- per' en de mensen die bij hem wa ren met een vuurwapen in de weer zag. In januari werd Fabolous ook al opgepakt nadat de politie wapens in zijn auto had aangetroffen. Een dag voor die arrestatie was de rapper op gepakt omdat hij een auto bestuur de terwijl zijn rijbewijs was ingetrok ken. Het wetenschapsmuseum Nemo in Amsterdam en het wetenschapsma gazine Natuur Techniek hebben een voor zaterdag geplande RAKET- LANCEERWEDSTRIJD uitgesteld in verband met de oorlog in Irak. Tij dens de wedstrijd op de kade bij het wetenschapsmuseum in Amsterdam zouden dertig teams hun zelfge bouwde ruimtevaartraketten lance ren. De teams zouden strijden om de titel van snelste mechanische miniraket van Nederland. Volgens een woordvoerster van Nemo gaan de lanceringen van de raketten, met een maximale lengte van 50 centi meter, niet met explosies en lawaai gepaard. Desondanks wil het muse um voorkomen dat de lanceringen tot verkeerde associaties zouden kunnen leiden. BEUGELBEKKIES en FIETSEN REKKEN, kinderen die een beugel hebben of aan het wisselen zijn, kunnen op zondag 6 april gratis naar de tentoonstelling 'Klapperende ka ken' in het Natuurmuseum Brabant in Tilburg. De expositie gaat over dierengebitten, tandverzorging en de tandarts en zijn gereedschap. Er zijn ook diverse activiteiten voor kin deren. Zo kunnen ze zelf tandpasta maken. Verder zijn er tandartsen aanwezig en kunnen kinderen work shops volgen over gebitsverzorging. Klapperende kaken is te zien van 6 april tot en met 25 juli 2004. Foto: GPD Olifant Palongvan Diergaarde Blijdorp wacht mogelijk een KIJKOPERATIE. De 15-jarige bul krijgt steeds meer last van zijn stijve rechtervoorpoot. Röntgen- en echo-onderzoek heeft tot nu toe geen duidelijkheid opgeleverd over de oorzaak van de verstijving. Duidelijk is wel dat Palong steeds meer last krijgt van de ge volgen van de STIJVE POOT, onder meer ingroeiende teennagels die gaan ont steken en overbelasting van zijn 'goede' voorpoot. De dierenartsen van Blijdorp overleggen met deskundigen van de veterinaire faculteit van de Universiteit van Utrecht of een kijkoperatie mogelijk wel uitkomst kan bieden. Palong is drie jaar geleden vanuit Singapore naar Rotterdam gekomen. Een verzwakte koe die niet zelf meer overeind kan komen, is meestal ten dode opgeschreven. Het dier is onrendabel. Maar er gloort hoop: door de koe-rollator kan het dier toch gemolken wor den en zeifis voor een uitje de wei in. Het staketsel is ontwikkeld door leerlingen van de Hogere Agrari sche School (HAS) in Dronten. „Een koe geeft gemiddeld 305 da gen per jaar melk. Iedere dag min der is een verliespost. Dus als de boer de koe door middel van de rollator enigszins op dat niveau kan houden, dan is dat winst voor hem. Een koe-rollator kost 2200 euro; we hebben berekend dat de boer na het gebruik bij drie koeien uit de kosten is," legt de 21-jarige student/uitvinder Roel Hakvoort uit. Omdat in het kader van hun oplei ding agrarisch ondernemerschap een bedrijf moest worden opge start, kozen negen studenten voor het project 'koe-rollator'. Hak voort: „We moesten een logo, een naam en een product bedenken en daar marktonderzoek, marke ting en pr op loslaten. Na wat brainstormen kwamen we uitein delijk op de koe-rollator, een be naming die mensen nieuwsgierig maakt. We hebben 90 aandelen van ieder 12,50 euro verkocht en met dat startkapitaal zijn we aan de slag gegaan. In een halfjaar tijds zijn we van niets tot een prototype gekomen." Het tijdelijke bedrijf van de stu denten is nu zover dat het bestel lingen kan aannemen en de rolla tor bij twee bedrijven kan laten maken. „We hebben octrooi voor het apparaat. Ze kunnen nu wor den gemaakt. Bij één bedrijf wor den de buizen gebogen en bij een ander bedrijf wordt de stellage in elkaar gelast en gegalvaniseerd (thermisch verzinkt)." De koe-rollator is een soort kooi constructie waaronder vier krui- wagemvielen zijn bevestigd. De kooi kan daardoor rijden en over de liggende koe worden geplaatst. In de nok hangen twee takels; een om met behulp van de heupklem het achterste deel van de koe om hoog te takelen en een om het voorste deel van de koe op te hij sen. Hiertoe is een leren band om de romp bevestigd, juist achter de voorpoten. Door de koe in de constructie te hangen, kan het zieke of zwakke dier worden verplaatst. Hakvoort: „Tot nu toe gebeurt dat met een voorlader, maar dat kan letsel ver oorzaken. Met de koe-rollator heb je dat probleem niet. Bovendien kan de koe met de rollator lopen. Het dier kan er zelfs mee het wei land in. Boeren kunnen de rollator gebruiken, maar ook dierenartsen. Voor koeien met melkziekte die moeilijk of niet op de been komen, is het een handig hulpmiddel in het genezingsproces. Zowel de boer als de koe is ermee gehol pen." Roel Oosterink Rollator voor zieke of verzwakte koeien. Tsjetsjeense rebellen houden Russische soldaten onder schot in de bergen in de buurt van de hoofdstad Grozny. Archieffoto/GPD Hij zag op internet extreme dingen over Tsje tsjenië. Amsterdamse moslim Mo (t6) besloot zijn geloofsbroeders en -zusters in de Russi sche deelrepubliek te gaan helpen. Maar hij strandde met zijn vriend Khalid (17) in Oekra- ine. Het relaas van een jonge moslimactivist, die zegt tot alles bereid te zijn. Twee maanden geleden trokken Mo en Khalid naar Tsjetsjenië om hun moslim broeders te helpen in de strijd tegen de Russische overheersers. De Amsterdamse scholieren kwamen niet verder dan de Oe- kraïens-Russische grens. Ze werden onder schept door soldaten en op de trein terug naar Nederland gezet. Twaalf dagen duurde hun avontuur. Niet eerder spraken zij over hun belevenis sen. Het contact verliep via Aziz Saidi Ra- bah, woordvoerder van de Unie van Marok kaanse Moskee Organisaties in Amsterdam (Umma). In diens huis vertelt vier havo- leerling Mo voor het eerst zijn verhaal. Wijdbeens zit hij op de bank, zijn handen gevouwen. Aan de muur hangen korans preuken en twee kromzwaarden. Mo draagt een legergroene trui en een spijkerbroek. Om zijn hoofd heeft hij een Palestijnse sjaal gewikkeld. Zijn gezicht mag niet bekend worden. „Op 11 september 2001 werd ik wakker. Ik was toen 14. Eerst vroeg ik me af hoe deze aanslagen konden gebeuren. Later begreep ik waarom. Zoete wraak. Deze actie was su per rechtvaardig. Amerika is verantwoorde lijk voor het beleid van Sharon. Osama bin Laden vecht tegen de Amerikanen zoals hij tegen de Russen vocht, en dat is te vergelij ken met hoe de Nederlanders vochten te gen de Duitsers. Ik ken Khalid nu anderhalf jaar. We hadden meteen dezelfde ideeën. We wisselden e- mailadressen uit. Zo hebben wel elkaar be ter leren kennen. Op het internet zochten we informatie over misdaden tegen de moslims. Tegen Palestijnen bijvoorbeeld en tegen de moslims in Irak. Ik zag op internet extreme dingen over Tsje tsjenië, meisjes die voor het oog van hun vader werden onthoofd. We besloten vrij snel na 11 september naar Tsjetsjenië te gaan. Waarom Tsjetsjenië? Omdat er in het Midden-Oosten al genoeg mensen zijn die Cohen: Niet negeren „Het is wel extreem", zegt burge meester Cohen na lezing van Mo's relaas. „Dat hier heftig op gereageerd kan worden, staat wel vast. Juist om dat het een jongen is die voor zijn da den wil uitkomen. Dit soort uitingen had ik in mijn achterhoofd toen ik sprak over mogelijke spanningen tus sen verschillende groepen in de stad. Hoe akelig het ook is, het is wél goed dat duidelijk wordt gemaakt dat deze ideeën er zijn." Opvallend vindt Co- hen de 'buitengewone sterke verbon denheid' van de jongen met moslims elders in de wereld. „Zij identificeren zich in hoge mate met moslims die in de verdrukking zitten. Daar willen ze iets voor doen. De burgemeester vindt dat moslims sinds 11 septem ber 2001 te negatief worden voorge steld. Daardoor nemen ze een defen sieve houding aan. „Dat vind ik heel slecht voor de integratie. Deze jon gens zijn daar een voorbeeld van, zij hollen keihard de andere kant op. Deze discussie mogen we niet nege ren, niet wegstoppen. Daar moet echt over gesproken worden-." strijden. En Palestina kom je niet binnen, Arafat houdt je tegen. Net als Mubarak in Egypte. Tsjetsjenië is makkelijk te bereiken door de bergen. Ik heb er serieus rekening mee gehouden dat ik kon omkomen, daar had ik vrede mee. Ik was bereid tot alles, ook tot vergel ding. Iemand doodschieten is een stap, maar terugschieten niet. Ik kan schieten, zo moeilijk is dat niet." Mo kent niemand die een vergelijkbare ac tie heeft ondernomen. „Ja, Khalid en Ah med. De jongens uit Eindhoven die naar Kashmir gingen. Zij waren een voorbeeld voor ons. Moedig dat ze die stap namen. Ik weet waar ze nu zijn. Ik zie ze als martela ren in de strijd voor god. Iedereen wil zo'n martelaar worden." Anderhalf jaar geleden zijn ze begonnen met de voorbereiding. „We moesten vol doende geld hebben en een paspoort en vi sum. En onze conditie moest goed zijn. Ik ging hardlopen en heb geld gespaard. Sa men hadden we 1700 dollar. Toen ik mijn toeristenvisum voor de Oekraïne binnen kreeg, hebben we een ticket gekocht via Berlijn en Frankfurt naar Kiev. Dinsdag 28 januari om 15.20 vertrok de trein vanaf Am sterdam Centraal. In de repetitieweek. Kha lid had geen visum, die was te laat." Hun ouders wisten van niks. „Voordat ik wegging ben ik nog naar mijn oudere zus gegaan. 'Ik ga naar Tsjetsjenië', zei ik. 'Ja hoor'. Ze geloofde me niet, ze lachte en liep weg. Als moslim is het mijn plicht mijn broeders te hulp te snellen. Mijn ouders zouden het uiteindelijk wel begrijpen, dacht ik. In Kiev zijn we twee dagen gebleven en hebben we een hotel genomen. Ik heb naar huis gebeld. Khalid ook. Ik kreeg mijn moe der aan de telefoon. Ze smeekte me terug te komen. Ik probeerde het haar uit te leggen, maar ze ging tekeer. Ik zei dat ik later nog wel een keer zou bellen. Ik begrijp haar wel." Khalids vader vertelde dat de politie en de AIVD (veiligheidsdienst) waren langsgeko men. Ze hadden zijn computer meegeno men en zijn familie ondervraagd. „Ze wil den weten of ik een testament had achter gelaten. Ook mijn computer werd meege nomen. Ze vroegen mijn ouders of ik naar moskeeën ging en zo ja, naar welke. Het is hun werk, maar toch, het zijn hun zaken niet, vind ik. Ze wilden weten of we geron seld waren, maar dat was niet zo. De volgende dag hebben we een taxi geno men naar de Russische grens. Dat kostte 400 dollar. Na een rit van twaalf uur kwa men we om zeven uur 's avonds bij de grens aan. We werden afgezet in een heel klein plaatsje, op ongeveer acht kilometer van de grens. Het was donker, het sneeuw de en het was min vijftien graden. Koud, ondanks de dubbele laag thermokleding. We zijn naar het oosten gelopen. Tegen twaalf uur in de nacht kwamen we daar aan. Het was nog 300 meter naar de grens, maar er lag een rivier tussen. We wilden pas de volgende morgen oversteken, omdat we zoveel bagage bij ons hadden en we bang waren door het ijs te zakken. Vanaf de wegzagen we een gebouwtje lig gen, een soort rustplaats voor soldaten. Er dl was niemand en de deur was dicht. We ren nat van de sneeuw. Ik heb daar mijr kleren een schoenen verwisseld. In het dorpje verderop hebben we geprobeerd derdak te vinden. Tegen enen lukte dat Om half drie gingen we slapen, en om over half drie vielen de grenssoldaten bi nen. Die hadden mijn broek gevonden onze voetsporen door de sneeuw gevolj Ze namen ons mee naar het politiebure n Ze controleerden onze paspoorten en vi e sum. Omdat Khalid geen visum had, we den we naar een groter bureau gebrachl J Mariupol. Ik werd de volgende ochtend zeven uur vrijgelaten, Khalid hielden ze vast. Na drie dagen kwam Khalid met de poli bij mijn hotel. Hij had een visum van de y plaatselijke autoriteiten gekregen. Voor n februari moest hij het land uit zijn. Ze tx j( ten ons af bij de trein en zagen dat weei^ ticket kochten. Van ons eigen geld. De h n reis hebben ze ons in de gaten gehoudei J Het was balen dat het ons niet was gelul r We dachten: we proberen het opnieuw, vanaf Nederland. We gaan nu terug en v komen daarna gewoon weer terug. Ik word nu lastig gevallen door de AIVD Pas kwam er in de metro een man naast zitten, die een pasje liet zien van een op sporingsambtenaar. Hij zei: "We houdei >3 in de gaten'. Ik vind dat negatief. Ik heb geen privacy meer, ook in mijn telefoon een echo. In Nederland wordt negatief tegen mosl aangekeken. Waar ik niet tegen kan is d< Nederlandse joden die naar Israël willei worden gesteund. Zij krijgen kleding en pens om te vechten, maar als Nederlanc moslims op eigen houtje naar Tsjetsjeni willen gaan, worden ze meteen lastig ge len door de AIVD. Mijn ouders waren boos dat ik zomaar ben gegaan. Ze waren heel blij dat ik tei was. Nee, we praten er niet meer over. I ej wil nu mijn school afinaken en daarna s D deren voor arts. Zo kan ik later medisch g hulp bieden. Het was mijn droom om ei lcj weeshuis in Marokko te openen. Maar misschien ga ik wel opnieuw naar Tsjetsjenië. Als de Russen zo doorgaan, blijft mijn bloed koken. En als ik wil gaa houdt de AIVD me echt niet tegen." Mayke Calis g

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2