Slapte marl advertentie treft krante MEDIA 'Deze oorlog raakt mij heel diep' Een lam met een gifklier Fragmenten uit dagboek van Charles Groenhuijsen Belangstelling gro voor Noordzee FA Haarstukjesstrijd Paay en Vanessa Personeel naar rechter, verschijning blad later Oorlog: iets minder reclame HOC 648 donderdag 2~] MAART 20( hilversum/ ME Dl ARE DACTIE - Het personeel van de uitgeverij Ve ronica staakt vandaag en verzet zich daarmee tegen de in zijn ogen te dure televisieplannen van Veronica. Ook wordt de on dernemingskamer gevraagd een bewindvoerder aan te stellen bij de organisatie en een boeken onderzoek te doen. Dat laat Luuk Voormeulen van de vakbond FNV Kiem weten. Gisteren zegde het personeel van de uitgeverij het vertrouwen op in de interim-directie van Veronica en ging over tot de be zetting van het bedrijf. Volgens het personeel geeft de directie te wel geld uit aan de verlieslaten de televisieplannen en brengt het daarmee het voortbestaan van het gehele bedrijf in gevaar. Het personeel en de vakbonden CNV, FNV en NVJ, eisen dan ook onder meer dat de directie veel stringenter toeziet op de uitgaven voor radio en televisie. Op dit moment verliest de tv-tak een half miljoen euro per dag. Nadat gisteren de directie in de ogen van de bonden onvol doende inging op de eisen, is het vertrouwen in de directie opgezegd en is het bestuur van Veronica benaderd met het ver zoek de eisen wel in te willigen. Toen dat gisteravond afwijzend reageerde, is besloten vandaag te staken en naar de rechter te gaan. Het Veronica Magazine volgende week waarschijnlijk la ter uitkomen. Het lithobedrijf en de radio- en tv-takvan Veronica doen niet mee aan de acties. Moskowici in RTL Boulevard Hilversum - De advocaat Bram Moskowicz jr neemt plaats in het panel van RTL Boulevard. Vanaf dinsdag zit Moskowizc regelmatig op één van de kruk ken in de Hilversumse studio om zijn visie te geven op met name misdaadonderwerpen. Moskowicz vervangt Bas van Hout die tegenwoordig een misdaadprogramma presen teert voor Veronica. De advo caat belicht de misdaad afwis selend met Telegraafjournalist John van den Heuvel. De overi ge pannelleden zijn Albert Ver linde, Peter van der Vorst, Irene van de Laar, Fiona Hering en Henkjan Smits. RTL Boulevard: elke werkdag om 18.30 uur. Weer kort geslapen. Beetje brak in het hoofd. Alsof we een iets te gezellige avond achter de mg hebben. Maar ik drink geen dnippel alcohol tijdens dit soort weken en eet verstandig. Veel fruit en sla. En - beetje onverstandig - M&M's om door de dipjes heen te komen. Half vijf al weer op. Vandaag had onze gezamenlijke i>oorjaarsvakantie moeten beginnen. Weekje skiën met gezin en Amerikaanse vrienden. Ze gaan nu zon der mij. Jammer. Daan van 7 jaar is ook teleurgesteld en legt mij uit waarom ik niet meekan. 'Dat hoort nu eenmaal niet bij jouw baan, daddy'Ik zet de familie om halfzeven af op National Airport en help ze met koffers en ski's. Ik ben rond zeven uur op de redactie. Vechten tegen de slaap. Maar ik moet nog even. Het wordt weer een lange dag. Het wordt een dag vol demonstrsaties. Er wordt overal in de wereld heel wat afge marcheerdEr zijn massale marsen in Bern, Gotenburg, Helsinki, Londen, Ma dridParijs. Rome en natuurlijk in Am sterdam. Onveranderlijk met i>eel en felle spandoeken, niet tegen de dictator in Bag dad. Nee, voor de demonstranten is af gaande op de boze leuzen George Bush de grote satan. We hebben een paar uur vrij. Eindelijk een gewone avondmaaltijd. Voor het eerst in zes dagen eet ik niet achter mijn bu reau. Met producer Hans van den Nieu- wendijk en stagiaire Marleen Lammers naar een Thais restaurant op Dupont Cir cle. De Franse naam i>an dit uitgaanscen trum is nog niet geschrapt en veranderd in iets als Freedom Square. Aan tafel pra ten we zelfs even over andere dingen dan Irak. Weerzon malle ervaring. Ik wil in mijn dagboek schrijven over de gebeurtenissen van de afgelopen dag. Lukt niet. Ik kan me niet op het schrijven concentreren. Steeds weer leiden de W-schermen op mijn bureau me af. Live zien we Britse soldaten in dekking liggen. Er is een vuur gevecht gaande bij Umm Qasr, de belang rijke havenstad in het zuiden. Een ver slaggever doet gebukt in een soort loop graaf verslag. Na een paar uur slaap ga ik er weer uit. Er is een gezamenlijke uitzending van 9 tot 11 uur Nederlandse tijd. Dat schema is killing. Bij ons ons het dan tussen 3 en 5 uur in de ochtend. Ik doe kruisgesprekken voor de grote Irak-uitzending en op de he le uren met de extra Journaal-uitzendin gen. In de vroege ochtend terug naar het hotel Afschminken, nog heel even tv en dan een paar uur droomloos in coma. We overleggen met Hilversum. We moeten oppassen voor oven>ermoeidheid. Als die nachtuitzendingen doorgaan moet er hulp komen. De oorlog kan nog wel even duren. Dan raak je uitgeput. Kopspijkers In het Journaal van zes uur gaat er voor 't eerst iets technisch zwaar mis. Ik hoorde geluidstechicus in Hilversum maar ze ver geten me het geluid van de uitzending naar mijn oordopje door te zetten. En ik zat zo ingespannen naar een persconfe rentie van Donald Rumsfeld te luisteren dat het me even ontgaan was dat de Jour naal-uitzending in Hilversum al liep. Normaal sla je alarm als je de uitzending niet goed hoort. Annette van Trigt vraagt me over de oorlog maar ik hoor dus niks en zit nietsvermoedend vol in beeld te ga pen! Hoezo wakkere oorlogsverslaggever? Anderhalf miljoen kijkers kijken mee. Leuk voor hen. Niet leuk voor mij. Hilver sum maakt achteraf excuses. 'Ach, je weet nu dat je volgende iveek in Kopspijkers zit', zegt mijn Hilversumse buitenlandchef bemoedigend. Charles Groenhuijsen achttien uur per dag in touw voor gezamenlijke omroepen Amsterdam - Volgens dagblad en tijdschriftenuitgever De Tele graaf was het jaar 2002 een bloedbad op de advertentie markt. Vanwege de dalende ad vertentie-inkomsten heeft de uit gever vorig jaar een verlies gele den van 4,9 miljoen euro. Kran tenuitgever PCM (de Volkskrant, NRC) kampte met dezelfde pro blemen en leed een nettoverlies van 9,1 miljoen euro. Geen van de concerns weten wanneer de bodem in de adver tentiemarkt is bereikt. „Daar is een kristallen bol voor nodig," aldus directeur Kok van De Te legraaf gisteren bij de presenta tie van de jaarcijfers. De advertentieomzet bij De Te legraaf zakte met 35 miljo ro. Dagblad De Telegraaf w hardst geraakt door de 1 op de advertentiemarkt: zet zakte daar met 14 Bij de regionale dagblad) der andere Noordhollanc blad, De Gooi- en Eem daalden de advertentie sten 10 procent, bij de tij< ten (Privé, Hitkrant) 9 1 en bij de huis-aan-huisb procent. Bij De Telegraa PCM daalden de oplage een tariefverhoging bij D graaf namen de inkomst 11 miljoen euro toe. In Almere verschijnt van vier keer per week hei dagblad Almere Vandaag Washington - Saddam zou talrijke dubbelgangers misbruiken om de vijand op het verkeerde been te zetten, sommige tv-kijkers vragen zich nu vertwijfeld af of NOS-correspondent Charles Groenhuijsen dezelfde tactiek toepast. Niet om zijn evenbeelden te misbruiken ten faveure van zichzelf, maar in de strijd tegen de slaap. De oorlog van de VS, de Britten en Australië tegen Irak is ook een beetje een oorlog tegen de conditie van de Amerikaanse correspondent. Het lijkt wel alsof hij 24 uur per dag kond doet van de ontwikkeling in de Golfregio. door Jan van Stipriaan Luïscius „Hahaha. Ja, dat zou wel handig zijn ja, want het is erg hard wer ken," reageert hij. „We over schrijden alle rijtijdenwetten en ook alle cao's. Maar ja, een cor respondent moet niet zeuren over werktijden." Zo'n 16 18 uur is Charles Groenhuijsen per dag in touw voor de gezamenlij ke publieke omroepen. Als cor respondent, maar Groenhuiij- sen is ook nooit te beroerd om zich te mengen in een discussie van deskundigen. Slapen, zeg maar hazenslaapjes, doet hij tussendoor als de Nederlandse televisie ook op één oor ligt. Meestal in een hotel. En maxi maal 6 uur. „Ik heb geen ge woon dagelijks leven namelijk. Ik kan mijn gezin deze weken niets bieden. De afleiding van het gezin kan ik er nu absoluut niet bij hebben." Groenhuijsen kan de broodno dige energie wat gemakkelijker opbrengen, omdat hij weet dat er geschiedkundig iets belang rijk staat te gebeuren, waar hij zo ongeveer middenin staat. „Deze oorlog is een waterschei ding in de geschiedenis. Daar hoef je geen mr. G.B.J. Hilter- mann voor te zijn om te weten." „Later, als ik misschien kleinkin deren heb, hoop ik tegen hen te kunnen zeggen: 'Goed dat we het destijds gedaan hebben met een oorlog tegen Saddam.Die oorlog róókt mij ook diep. Nog meer dan de aanslag van 11 sep tember, de affaire-Lewinsky en Clinton of de presidentsverkie zingen van 2000. Het is natuur lijk ook een oorlog die heel ge vaarlijk kan worden, voor jou en voor mij. Hier op kantoor in Washington werkt ene Jimmy, een Amerikaan, die heeft al eni ge tijd niets meer gehoord van een strijdend familielid. Als je dat soort dingen hoort, maakt mij dat ook emotioneel." Jongetje „Laatst werd hier een foto op te levisie getoond van een jongetje, wiens vader in Irak vecht en daar ook is gesneuveld. Daar krijg ik dan kippenvel van. Dat Charles Groenhuijsen slaapt tegenwoordig in een hotel. En maxi maal zes uur per nacht. „Ik kan mijn gezin deze weken niets bieden. De afleiding van het gezin kan ik er nu absoluut niet bij hebben." Foto: NOS maakt ook veel Amerikanen week. Het issue bij de grote meerderheid van de bevolking is ook niet of de VS er goed aan heeft gedaan om Irak binnen te vallen. Die fase zijn ze hier al ge passeerd. Ze vragen zich nu af of ze hun vader, hun moeder of hun kind nog levend en wel wel terugkrijgen. Dat maakt de sfeer in deze samenleving geheel an ders dan die bij jullie in Neder land. Kijk, Bush vraagt bijna 75 miljard dollar extra voor de oor log, die krijgt hij zo. Hier vinden de politiek correcte discussies tussen zo'n Bos en Balkenende niet plaats. En wat nou dat de VS de aanval zijn begonnen voor de olie in Irak? Dat wordt dan wel héle dure olie hoor.' Ik vind: je mag alles vinden van deze oorlog hoor. Maar de Ame rikanen doen het toch maar. En nogmaals, ik zit er middenin, ik zit in die sfeer. Dat doet iets met je en dat is niet iets dat je zo maar los laat." Groenhuijsen hoeft niet bang te zijn, dat hij als mediavertegen woordiger van een klein, in dit verband ook nogal onbeteke nend land, achter loopt met de nieuwsvoorzxiening ten opzich te van collega's van bijvoorbeeld ABC, NBC en andere grote tele visiestations. „Ook de afstand tussen hier en Irak of hier en Nederland speelt geen enkele rol. De dagbladen schrijven per dag vijftien twin tig pagina's nieuws en achter gronden over de oorlog, en een hele groep kabelstations zenden 24 uur per dag live uit over de oorlog. Zelfs zonder reclame- onderbrekingen. Kijk, ik zie meer dan die jongen op het slagveld. Ik heb overzicht hier, maar hij niet." Het dagboek dat Charles Groen huijsen bijhoudt wordt - zodra de oorlog is afgelopen - in boek vorm door uitgever Balans op de markt gebracht. Radio 2 op gelijke hoogte Sky Radi bomen toont portret van Annie M.G. Schmidt Hoge VLissiNGEN - Een lam met een gifklier. Zo noemde Annie M.G. Schmidt zichzelf, vol gens haar zoon Flip van Duijn in het portret van de schrijfster dat vanavond te zien is in de serie Hoge Bomen. Een rake typering van zijn moeder, vindt hij. Ook anderen uit haar directe omgeving blijken met die omschrij ving in te stemmen. Want Annie M.G. Schmidt was bepaald geen goedmoedig of zachtaardig vrouwtje, maar kon hard over iemand oordelen. Dat ze boeken voor kinderen schreef, betekende volgens ex-schoondochter Mies de Heer niet dat ze ook leuk was voor kinderen. Het zei meer over het kind in haarzelf. Mies de Heer neemt in het portret eigenlijk maar een ondergeschikte plaats in. Toch is haar verhaal, vrijwel woordelijk onderschre ven door Flip van Duijn, veelbetekenend voor deze karakterschets. Haar toenmalige schoonmoeder gaf haar een klap in het ge zicht toen ze eens in tranen uitbarstte, want die vond dat huilende vrouwen manipule ren. Daarbij klinkt een fragment van het lied Zeur niet, uit de musical Heerlijk duurt het langst. De voormalige Parool-journalisten Ton van Duijnhoven en Bob Steinmetz, en ook de corbouwer/vriend Jan Beutener, helpen mee aan het schetsen van een waarheidsge trouw beeld van Schmidt. In een interview vertelt de schrijfster „Ik ben altijd de domineesdochter gebleven, die erop vertrouwt dat het goede het boze zal Annie M.G. Schmidt Foto: GPD overwinnen." Ze is getekend door haar jeugd en opvoeding in Zeeland. „Ik werd uitgelachen op school, met mijn verkeerde uitspraak van het Zeeuws. Gröös was ik, zei den ze. Het Zeeuwse woord voor trots." Ze was ook eenzaam, met een acht jaar ou dere broer en met ouders op leeftijd. Haar vader, dominee in Kapelle, zat altijd in de studeerkamer. Zoon Flip vermoedt dat in die achtergrond de kem van haar schrijver schap lag. „Ze wilde zichzelf vermaken." Met haar moeder had ze wel een nauwe band, al was ze zeer dominant en had ze ambitieuze plannen voor Annie gemaakt. „Dat heeft me geen goed gedaan. Moeders moeten niet over je snoeven. Daar krijg je faalangst van," vertelde ze ooit Dorpsgenoot Gerard Lepoeter toont een fo to van een enigszins wufte Annie van onge veer twintig jaar oud, lopend op weg naar huis. Ze had graag vriendjes, maar tot verke ring kwam het niet. Tijdens haar opleiding tot bibliothecaresse verbleef ze in een keurig pension. Haar ervaring met abortus vormde de basis voor de musical Foxtrot. De oorlogsjaren bracht ze in Vlissingen door als directrice van de leeszaal. Met een gevoel van opluchting verruilde ze deze kapot ge schoten en door overstromingen dichtge slibde stad voor Amsterdam. In de hoofd stad werd ze chef documentatie bij Het Pa rool, en begon ze met collega's het journa listencabaret De Inktvis. De grote omme keer in het leven van Annie M.G. Schmidt kwam toen ze in 1947 middels een contact advertentie de getrouwde architect Dick van Duijn leerde kennen. Hij bleek de liefde van haar leven die haar tot grote creativiteit bracht Annie in het portret: „Ik volgde al zijn orders trouw op, want hij was mijn va der." De schrijfster volgt haar geliefde naar Frank rijk. Daar overspoelt haar hetzelfde gevoel als in haar jeugd in Zeeland. „Als ik Frans probeer te spreken in hun timbre denk ik: het lukt me weer niet. Hetzelfde gevoel dat ik als 6-jarige had. Ik hoor er niet bij, sta er buiten." Na het overlijden van Dick van Duijn, nadat hij drie vernietigende jaren onder depressi viteit had geleden, keert ze terug naar Am sterdam en laaft zich aan de roem. Haar 84ste verjaardag viert ze massaal. Daags daarna is ze dood. De pilletjes daarvoor had ze al lange tijd gereed staan. „Ik vond dat mooi geregisseerd", aldus Mies de Heer. Hans Tabbers Annie M.G. Schmidt, Hoge Bomen, van avond, Nederland 1,21.50 uur Hilversum Het uitbreken van de oorlog in Irak heeft alleen aan het begin tot minder recla me op de televisie geleid. De schrik onder adverteerders was niet zo groot als bij onver wachte gebeurtenissen, zoals de aanslagen van 11 septem ber. IP, het reclamebedrijf voor RTL 4, RTL 5 en Yorin, kreeg vooral de eerste paar dagen van de oorlog afzeggingen. Die waren voornamelijk afkomstig van grote bedrijven, met name uit de VS. IP verwacht dat het met de gederfde inkomsten meevalt, omdat het aantal boe kingen alweer op het oude peil ligt. Bij de Ster is de schade nihil. Het aantal afmeldingen was op de vingers van een hand te tel len, zegt verkoopdirecteur All an Buurman. door Jan van Stipriaan luïscius Hilversum - Ook in radioland lijkt de oorlog in alle hevigheid te zijn losgebarsten. 'Noordzee FM heeft de wind in de zeilen' kopt het persbericht. En 'Radio 2 grootste landelijke zender' staat er boven een persbericht van Publieke Omroep. Verwon derlijk is het niet, dat de overige dominante radiostations (Sky, 538, Radio 10 FM) zich nu nogal gedeisd houden. Óf hun markt aandeel zakte, óf hun aandeel stabiliseerde zich. In het staatje van januari/februari springen Radio 2 en Noordzee FM er in positie ve zin uit. Het markaandeel van Radio 2 groeide 1,4 procent en komt uit op 12,4 procent Daar mee komt de landelijke publieke zender uit op hetzelfde markt aandeel als Sky Radio, dat een duikeling maakte van 1,2 pro cent marktaandeel. Dat is opval lend, omdat Sky jarenlang met kop en schouders boven de concurrentie heeft uitgestoken. Radio 2 heeft zijn succes onder andere te danken aan de Top 2000 en aan de Week van de Ja ren 60. De 'familiezender' be reikt veruit het hoogste markt aandeel van alle landelijke pu blieke zenders Radio 1, 2, 3, 4 en 5. Het succes van Noord lijkt voor een groot deel 1 ken aan directeur Erik di die van Radio 538 kornis zijn kielzog de populaire don heeft meegenomi Zwart is ook verantwocJ voor de verrassende 0 "n die Robert Jensen maal Yorin FM naar Noordz81 De stijging (van 4,1 naar r cent) van Noordzee FM taculair te noemen, komt overeen met bijn procent. Verwachtingen Erik de Zwart zegt in een „toch even te zijn gaan om het nieuws te ver „Op basis van eigen hadden we wel een ging verwacht, maar dit onze stoutste verwachtiii Noordzee FM werd jaar oktober overgenom Talpa Radio Internatiom e van John de Mol eige Twee weken geleden v< 1 Mol ook Radio 10 FM Talpa. De Mol benoei Zwart tot algemeen Die wijzigde het muzie enigszins van 'familie-at ki muziek voor de 'jonge, f sen luisteraar', zoals het 1 het zelf omschrijft. I on I liC n Paul de Leeuw vervangt Gordon bij Noord De populaire zanger/presenta tor Paul de Leeuw zal vanaf dinsdag voor één week het ochtendprogramma Goede morgen Gordon overnemen. Vaste presentator Gordon treedt twee maal op in een uit verkochte Ahoy1 op 5 en 6 april aanstaande. De voorbereiding van deze show vergen zoveel insp hi ning en concentratie, da x de zanger/dj beter leek Paul de Leeuw uit te not 1 die tijdelijk zijn radiowei 3. zaamheden zal ovemera Directeur Erik de Zwart dat De Leeuw wat vaker de Noordzee-microfoon in willen komen presenter^0 BIJ DE KAPPER En dan wordt prinses Margarita toch nog uit de kolommen van de roddel bladen verdreven. Door de oorlog in Irak misschien, de gekke kippenziekte of een in de steek gelaten Annie Schilder? Nee, door iets veel belangrijkers: de ruzie tussen de diva's (nette term voor uitgezongen en uitgerangeerde zangeressen). De HAAR STUKJESSTRIJD met Patricia Paay bereikte deze week zo'n hoogtepunt, dat Vanessa zelfs in Barend Van Dorp mocht opdraven om haar korte coupe te verklaren aan dat deel der natie dat zich doorgaans met ande re hoofdzaken bezighoudt. Wie dit tv-programma zeker niet gezien heeft is koningin Beatrix, die tezelfdertijd in een winderige Chileense kopermijn einde lijk eens plezier beleefde aan haar beton nen, vuurvaste kapsel dat al decennia lang standhoudt. Alleen had ze de verkeerde schoenen aangetrokken, zagen we op tv, maar helaas heeft geen blad haar GEWAG GEL OP PUMPS in beeld kunnen brengen. In Privé wel een aandoenlijke foto van Bea trix die met een klikklakcameraatje Alex en Móxima vastlegt voor het familiealbum. Lijkt ze toch nog in iets op haar moeder. Pri vé duikt voorts in het archief en plaatst een foto van de zesjarige prins Carlos jr., zoon van prinses Irene, naast diens onwettige zoon Carlos jr., zoon van een boerin uit Hu- mmelo. De gelijkenis is VERBLUFFEND. Zo kom je al weer snel uit bij wat ons echt bezighoudt, namelijk Maxima. Is ze nu zwanger of niet? Nee, zegt Weekend, en wijst er op dat haar buik juist platter in plaats van dikker wordt. Nee, zegt ook Story. De prinses zou aan een RUGKWAAL leiden die uitstraalt naar de eileiders en een zwan gerschap bemoeilijkt. Alexanders voormali ge liefje EMILY heeft er minder moeite mee: pas getrouwd en over drie maanden reeds moeder. Blijven oefenen Móxima, is ons de vies. Die aansporing hebben Idolswinnaar Jamai Patrica Paay Foto: ANP (16) en Dewi (19) niet nodig. Draagt Dewi baby Jamai? kopt Party. 'Ik voelde me ONT ZETTEND LEEG zonder Jamai', zegt Dewi. Daar laat ze het bij, maar Party citeert intimi die weten te verklaren dat Dewi's buik al niet meer zo leeg zou zijn. Ook Jamai beziet de wereld inmiddels door een ROZE BRIL, nu zijn vermeende homorelatie met Jim ver dreven wordt door deze blijde boodschap. Van kinaerseks naar BEJAARDENSEKS: Syl via Kristel (50, maar ze lijkt wel 60) heeft een blauwtje gelopen bij Anton Heyboer (76). In NL Deze Week klaagt de kunstenaar dat Syl via onaangekondigd op bezoek kwam, zich OP DE BANK WIERP en wachtte op wat niet zou komen. 'Geen wonder,' legt Heyboer uit, 'ik heb dan wel vijf vrouwen, maar aan seks doe ik al veertig jaar amper. Altijd komt WE het ter sprake. Bah.' 0 Nog veel meer leed in de bladen: Mi n Buch beweert dat zijn familie Boudf heeft laten STERVEN; Nol denkt dat Millecam nog elk moment het huis nenwandelen; Helmut Lotti's halfbi steekt zijn vrouw neer; Ron en Yvon Brandsteder zitten tegelijkertijd op f JJj' ras, maar wel drie kilometer van elk f Victoria Principal, die we nog kenne jhi Dallas, is door haar echtgenoot het 1 huis in gemept. Dat brengt ons bij d re bokser, Regilio Tuur, die ook zo HANDTASTELIJK is als het om de v I gaat. Over hem geen woord in de blige Toch nog een slag gemist. Alice Plekkenpol ILE I9.(

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 10