OORLOG IN IRAK 2 'Basra heeft echt zo snel mogelijk hulp nodig' /raagtekens over loyaliteit Amerikaanse moslimsoldaten Broedermoord op slagveld wrang voor thuisfront Al-Sahhaf lust Amerikanen rauw Chemische wapens door Irak moeilijk in te zetten Krijgsgevangenen Desert Storm leefden in een hel Rusland woedend over aantijging wapenverkoop te woensdag 26 maart 2003 r James McConigal t>( ?4 aac - Broedermoord op het slagveld, troepen t de vijand maar eigen collega's of bondge- Hafmaken. Het is een van de meest wrange ien om de dood te vinden en zeker het thuis- rraagt zich wanhopig af wat er overblijft van a' ibele doel waarvoor man of zoon ten strijde Golfoorlog van 1991 waren Amerikanen en n zich bewust van de noodzaak om een ef- ak identificatiesysteem te verkrijgen voor con- Va tussen voertuigen op de grond en tussen ïigen en vliegtuigen. De snelheid van de mo- oorlogvoering maakt de kans steeds groter je de hitte van de strijd het aantal dodelijke rstanden ('friendly fire') toeneemt. ïti Op dit moment maken de coalitietroepen in Irak gebruik van hulpmiddelen die al in de Tweede Wereldoorlog - met wisselend succes - werden ge bruikt om te voorkomen dat tanks en artillerie op elkaar schieten, of dat vliegtuigen eigen mensen bombarderen. Dat zijn meestal fel oranje panelen of doeken, die op de grond kunnen worden uitge spreid of vastgemaakt op daken van voertuigen. Ook worden witgrijze panelen gebruikt met daar op een grote omgekeerde zwarte V. Beide hulpmiddelen zijn maar beperkt effectief: het zicht op het slagveld wordt vaak belemmerd door stof en rook; en voertuigen en vliegtuigen hebben steeds hogere snelheden. Een Britse pi loot zei in de aanloop naar de huidige oorlog: „Vaak zie je die dingen pas als je al bovenop het doel zit, met de vinger aan de trekker. Soms is het dan te laat." Volgens Amerikaanse defensie-analisten kan het nog wel tot 2015 duren eer er een afdoend auto matisch radio-/computersysteem is, dat voertui gen en vliegtuigen snel identificeert. Daar kleven dan sowieso nog twee nadelen aan: bij coalitiele- gers moeten verschillende systemen naadloos op elkaar aansluiten. Bovendien zal het zeker in 2015 zo zijn, dat de 'elektronische atmosfeer' boven het slagveld steeds drukker wordt. Radio's (elk voer tuig één, bijna elke soldaat ook), satellieten, televi sie-verbindingen, gsm's (in verstedelijkt gebied), gewone rtv-signalen, alles krioelt door elkaar heen en kan elkaar verstoren. Deze oorlog is nog maar net begonnen. Vorig weekeinde haalde een Amerikaanse Patriot-raket een Britse jager neer (twee doden). Die zaterdag zagen twee van hetzelfde Britse vliegdekschip af komstige helikopters elkaar niet. Bij de botsing kwam zeven mannen om - 'friendly fire' of een ongeluk door gebrek aan elektronische identifica tie? In de eerste Golfoorlog kwamen volgens een Ame rikaanse defensie-analist meer dan vijftig Britten en Amerikanen om door vuur van collega's of bondgenoten, ongeveer een kwart van het totaal. Tijdens de oorlog in Afghanistan kwamen enkele tientallen geallieerde troepen om het leven door 'friendly fire', zowel bij gevechten als bij oefenin gen. Vooral Britse en Canadese specialisten hebben uit die laatste serie ervaringen de conclusie getrok ken, dat, nu een goed elektronisch systeem nog lang niet beschikbaar is, de oplossing vooral moet worden gezocht in beter gebruik van bestaande verbindingsmogelijkheden. Voorts moeten proce dures om het vuur te openen scherper worden bewaakt. Dit zal kunnen leiden tot een zo laag mogelijk ni veau van 'eigen vuur'. Maar alle deskundigen zijn het erover eens dat in de hitte van een steeds snel lere strijd op de grond en in de lucht dergelijke fa tale ongelukken onvermijdelijk zullen blijven. terk van Assen stad - Volgens Kofi An- retaris-generaal van de gde Naties, dreigt er een litaire ramp in Irak als er iel actie wordt ondemo- det name in Basra is de e nijpend. De waterzuive- ïstallatie daar is vernield bevolking smacht naar een verdrietigstemmend dat Antonia Paradela vertellen. Voor de zo- keer, maar het schijnt ;t te deren. „De meest e groep zijn de kinde- :r de vijf jaar en zwan- iwen", zegt de woord van het Wereld Voedsel .'M mma (WFP) van de Ver- Naties. „Als die niet vol- e drinken, krijgen ze last 1 in darmen. Daardoor ra- ,m, aan de diarree, kunnen a voedsel meer opnemen en ze ondervoed. Het is lak, écht, dat we zo snel ijk naar Basra kunnen om nsen daar te helpen. ote probleem voor Irak is moment dus niet een iltekort of een massale it van vluchtelingen. De ig van Saddam Hussein le bevolking in ruime ma- zien van voedselrantsoe- Dat is iets wat ik inder- liet kan ontkennen", zegt :1a. „Maar de pakketten families hebben ontvan- n niet toereikend. Boven- eten we dat veel Irakezen lilen voor zaken die ze Hnder nodig hebben, zoals ^jnen. En dat betekent dat nog geen probleem is, ti een dag of tien wel kan En als er dan nog wordt gevochten en er ulpgoederen kunnen 1 aangevoerd, dan wil ik eens aan denken wat die Terwijl in Basra een humanitaire ramp dreigt, kan in de havenstad Umm Oasr wel worden geholpen. Een Britse soldaat geeft een Iraaks jongetje een voedselpakket. Foto: Reuters/Jon Mills mensen te wachten staat." Juist om deze reden was de in name van de het zuidelijke ha venstadje Umm Qasr van groot belang. De Amerikanen en de Britten gaan het gebruiken als aanvoerhaven voor militair ma terieel en hulpgoederen. Maar lange tijd zag het er naar uit dat het leger Basra links zou laten liggen. Het voornaamste doel was immers Bagdad. Toen bleek dat er zich een groot aantal Iraakse soldaten in de stad be vond, heeft het coalitieleger de tactiek gewijzigd. Dit tot enige opluchting van de hulporgani saties, omdat de humanitaire problemen van Basra steeds nij pender worden. „Dus hoe vreemd het ook klinkt, we waren toch een beetje opgelucht", zegt Paradela. „De vraag is alleen hoe lang de gevechten daar gaan duren." Ook het Rode Kruis is druk in de weer om een catastrofe in Basra af te wenden. Van materiële hulp is door de voortdurende gevechten nog steeds geen spra ke: de pakhuizen van de hulpor ganisatie hier staan nog steeds vol, de grens met Irak is nog steeds dicht. Wel vertrok gister ochtend een tweede ploeg des kundigen naar de Zuid-Iraakse stad om de problemen met de waterzuiveringsinstallatie in kaart te brengen. Waar veel mensen zich over ver- bagdad/gpd - Kleurloos is de Iraakse minister van informatie Mohammed Said al-Sahhaf ze ker niet. Op zijn dagelijkse pers conferenties in Bagdad haalt hij in de felste en bloemrijkste be woordingen uit naar Bush en diens 'bende van oorlogscrimi nelen'. 'Ze liegen dag en nacht. Ze zijn niet humaan'. Als het aan minister al-Sahhaf ligt, mogen de Amerikanen van daag nog de aanval inzetten op Bagdad. Hij lust ze rauw. „Ze zijn meer dan welkom", zei hij afgelopen weekeinde op zijn da gelijkse ontmoeting met de in ternationale pers. „We zullen ze afslachten." Zijn persconferenties - in Ara bisch en Engels - vormen een dagelijks verbaal bombarde ment op de 'moordenaars' en 'boeven' die zijn land aanvallen. Zijn ogen schieten vuur achter zijn metalen brilletje als hij het heeft over 'de internationale bende van misdadigers' die on der aanvoering van het 'Ameri kaanse Rijk van het Kwaad' de aanval heeft ingezet op het vreedzame Irak. Hij lijkt in zijn element als hij in de internatio nale schijnwerpers zijn veront waardiging mag uiten over wat zijn land wordt aangedaan. De in 1940 geboren al-Sahhaf is een van de innigste getrouwen van Saddam Hussein. Hij door liep een lang carrière binnen de Ba'ath-partij voordat hij het tot minister schopte. Hij studeerde Engels en was van plan leraar te worden toen hij zich in 1963 aansloot bij een groepering, on der leiding van Saddam Hus sein, die zich toelegde op het uitschakelen van tegenstanders van de Ba'ath-partij. Na de coup van 1968, waarbij Saddam de macht greep, kwam hij te werken op het ministerie van informatie onder de huidige vice-premier Tareq Aziz. Daarna diende hij als ambassadeur in India, Italië en bij de Verenigde Naties. Vanaf begin jaren tachtig was hij werkzaam op het minis terie van buitenlandse zaken. In 1992 werd hij minister op dat departement. In 1982 organiseerde hij zelfs nog een bezoek van de huidige Amerikaanse minister van de fensie Rumsfeld aan Irak. Toen waren er alleen vriendelijke woorden voor de Amerikaanse bezoeker. Tegenwoordig heeft al-Sahhaf het alleen nog over 'de hond Rumsfeld'. Ook tijdens zijn periode als minister van buitenlandse zaken stond al- Sahhaf niet bekend om zijn di plomatieke taalgebruik. Hij schoffeerde menige Arabische 'broederstaat' als hem dat zo uitkwam. Dat was voor Saddam Hussein reden hem twee jaar geleden van die post af te halen. Maar nu, als minister van informatie in oorlogstijd, mag al-Sahhaf weer volop van zijn retorische gaven gebruik maken om uit te halen naar 'schurken', 'laaghar- tigen' en 'verwerpelijke schepse len'. bazen, ook de hulporganisaties, is dat er maar geen vluchtelin genstroom op gang komt. Vol gens Amerikaanse en Britse woordvoerders komt dat door dat hun soldaten de aanvallen met zoveel precisie uitvoeren dat er voor de Irakezen geen re den is om te vluchten. Een me dewerker van het Rode Kruis heeft een andere mening. „Uit humanitair oogpunt snap ik het ook niet, er is immers een kei harde oorlog aan de gang, maar politiek gezien wel. Ik denk dat de Irakezen gewoon willen vechten voor hun land." Tweede stad Irak Basra is de tweede stad van Irak en telt ongeveer een miljoen inwoners. De stad ligt in het zuiden van het land, aan de rivier Shatt al Arab, op 121 kilometer van de Perzische Golfen is door deze geschikte ligging de economische hoofdstad van de provincie Basra. Door de export van olie en land bouwproducten is de ha venstad een welvarende stad. Basra kent een lange geschiedenis van bezettin gen. In de vorige eeuw be zetten de Britten Basra tij dens de Eerste Wereldoor log en zij bleven er tot 1930. In de jaren tachtig werd de stad zwaar beschadigd door troepen uit Iran en in begin jaren negentig gebombar deerd door de geallieerden. breda/anp - De mogelijkheden van Saddam Hussein om che mische wapens te gebruiken te gen de Amerikaanse en Britse troepen zijn beperkt. Als Irak nog de beschikking heeft over zogeheten strijdgassen, dan zijn die niet zonder meer in te zetten tegen het invasieleger. Volgens Amerikaanse media wil Saddam Hussein chemische wapens inzetten, als de gealli eerden Bagdad naderen. Het verleden heeft geleerd dat de Iraakse leider daar niet voor te rugdeinst: zowel in de oorlog met Iran als in de strijd tegen opstandige Koerden en sji'iten gebruikte Saddam strijdgassen. „Als je een insectenprobleem hebt, gebruik je een insectici de", zei een Iraakse generaal destijds tegen de VN-wapenin specteur Butler. Volgens de Nederlandse lucht machtkolonel De Graauw neemt het risico op gasaanvallen toe, naarmate Saddam Hussein ver der in het nauw komt. De Graauw is verbonden aan de vakgroep Militaire Operationele Wetenschappen van de Konink lijke Militaire Academie in Bre da. „Hoe dichter de geallieerden bij Bagdad komen, hoe groter de dreiging." Het is voor Irak niet eenvoudig om chemische wapens te ge bruiken, stelt De Graauw. „Bij chemische wapens gaat het om de vraag hoe je ze overbrengt naar de vijand. Dat kun je met vliegtuigen doen, raketten of ar- tilleriegeschut. In het geval van Irak zijn artilleriegranaten het meest aannemelijk, omdat het luchtruim wordt beheerst door de Amerikanen." Irak moet ook rekening houden met de weersomstandigheden. De Graauw: „Als de wind ver keerd staat, komen de eigen troepen in de problemen. Ik heb niet het idee dat het Iraakse le ger voldoende middelen heeft om zichzelf te beschermen te gen een chemische aanval." Ook deskundige Leeuw van on derzoeksinstituut TNO, sluit niet uit dat gifgassen terugslaan op Irak zelf. „Gewone burgers zul len de eerste slachtoffers van deze strijdmiddelen worden. Die hebben geen afdoende be scherming tegen het gif. Daar voor zijn speciale pakken en maskers nodig." Een gasaanval heeft nog een an der, politiek nadeel: Irak toont de wereld dat het inderdaad over massavernietigingswapens beschikt en stelt daarmee de VS moreel in het gelijk. De Graauw: „Het blijft natuurlijk koffiedik kijken. Saddam Hussein is geen rationele tegenstander." door Liesbeth Buitink Washington - Amerikaanse en Britse militairen die in de vorige Golfoorlog krijgsgevangen wer den genomen door de Iraki's, leefden in een hel. Irak trok zich in 1991 niets aan van de Con venties van Genève en onder wierp de militairen aan een kei hard regime. Martelingen, nep- executies en verkrachtingen wa ren daarbij geen uitzondering. Een aantal Amerikanen dat ge vangen zat onder het hoofd kwartier van de geheime politie, doopte hun onderkomen het 'Bagdad Biltmore'. Een luxeho tel was het echter allerminst. Ze verkeerden in voortdurende angst voor hun leven of voor martelingen, vertelde kolonel Cliff Acree, wiens vliegtuig op de tweede dag van de oorlog al uit de lucht werd gehaald. Acree had tijdens zijn verblijf in de catacomben van de geheime dienst zoveel honger, dat hij ge dwongen was de korsten van zijn eigen lichaam te eten. De uithongering was een bevel van Uday Hussein, Saddams oudste zoon, die berucht is om zijn wreedheid. Ook nep-executies, zogenaamde castraties, chemi sche injecties en zware mishan delingen van de krijgsgevange nen waren zijn idee. De Amerikaanse piloot Jeffrey Zaun werd meerdere malen met de dood bedreigd, gemarteld en eenzaam opgesloten in een ijs koude cel. „Ik wist dat ik dood zou gaan. Ik kon me anderhalve maand niet wassen. Er is geen toiletpapier in Irak. Ik at met mijn handen. Het was weerzin wekkend." De Britse kolonel Rhonda Cor- num schreef een boek over haar ervaringen als krijgsgevangene. Zij was het slachtoffer van ver krachting, hoewel ze op dat mo ment twee gebroken armen, een verbrijzelde knie en een schot wond in haar schouder had. Achttien voormalige krijgsge vangenen proberen financiële genoegdoening te krijgen voor de gruwelen die ze hebben doorstaan. Ze maken aanspraak op de Iraakse tegoeden die het Amerikaanse ministerie van fi nanciën heeft bevroren. door onze correspondent Frank Hendrickx moskou - Rusland is diep bele digd. De Verenigde Staten be schuldigen Rusland ervan mili tair materiaal te leveren aan Irak. Het bedrijf Aviakonversia zou zenders hebben geleverd die bepaalde signalen storen waardoor Amerikaanse bom men hun doel missen. Verder zou de onderneming KBP het regime in Bagdad hebben voor zien van antitank-raketten. Het verwijt is absurd, luidt de eensgezinde reactie in Moskou. „Onbewezen, publiekelijk geuite beschuldigingen kunnen de re latie tussen de twee landen schaden", aldus president Poe- tin. Andere ministers vielen de Russische leider bij. Zo wees mi nister Roemjantsev (atoomener gie) op de betrokkenheid van 'goede bondgenoten van de VS' bij illegale wapenexport. Het Nederlands-Engels bedrijf Urenco zou bijvoorbeeld aan Iran onderdelen leveren die es sentieel zijn voor de productie van kernwapens. Woordvoerders van de twee door Amerika beschuldigde be drijven mochten gisteren in na genoeg alle Russische media hun zegje doen. „De Amerika nen hebben gewoon een zonde bok nodig voor hun falen in Irak", meende directeur Anto- nov van Aviakonversia. Hij er kent wel dat de stoorzenders momenteel actief zijn in Irak, maar vermoedt dat ze in Irak zijn gemaakt. De Amerikaanse verwijten ko men in Rusland enigszins als een verrassing, omdat Poetin de export van wapens twee jaar ge leden juist onder strenge con trole heeft geplaatst van het mi nisterie van defensie. Daarmee wilde hij een einde maken aan het chaotische systeem dat on der Jeltsin tot veel illegale leve ranties leidde. Poetin is in die opzet grotendeels geslaagd, me nen waarnemers. ue correspondent lans blf icton -S rgeant AsanAkbar als kind Mark Kools, maar hij erde op de universiteit van Cali- ijn naam in Hasan - later Asan - ~»e stille, alleenstaande 31-jarige "le, Tennessee, is moslim, de naar schatting 15.000 mos- de Amerikaanse strijdkrachten, vertrok hij met zijn genieba- Fort Campbell in de staat naar Koeweit, want de oorlog er aan. Nu zit hij vast, it van de aanslag op zijn eigen van de 101ste luchtlandings- Kamp Pennsylvania in Koe- t iets met zijn geloof te maken? Is de vraag die al snel opdook na- identiteit van de verdachte mili- fcend werd. Wat deze gebeurtenis fct voor andere moslimsoldaten in de VS valt nog niet te zeggen, zegt Is han Baby, hoogleraar islamitische stu dies aan de Universiteit van Kentucky. Maar het incident zal zeker leiden tot een discussie over de deelname van moslims aan een oorlog tegen een isla mitisch land. „Daar valt niet aan te ont komen, omdat het incident vragen op roept over de loyaliteit van moslimsol daten." Het gevolg van de aanslag is bekend: één dode en vijftien gewonde Ameri kaanse militairen. De gebeurtenis schokte en verbijsterde de VS. Asan Ak- bar wacht nu op transport naar Mann heim, Duitsland, waar hem de krijgs raad wacht. In de VS wordt naarstig ge zocht naar een antwoord op de vraag wat hem precies dreef. Een legerwoordvoerder in Koeweit heeft het over 'wrok', en een met de troepen meereizende journalist meldt dat de sergeant berispt zou zijn voor insubordinatie. Hij voelde zich in het leger gediscrimineerd als Afrikaans- Amerikaan, zegt zijn vroegere stiefvader William Bilal. Hij was tegen de oorlog in Irak, weet zijn buurman uit Clarks- ville. De duizenden moslims in de strijdkrachten zijn voor het grootste deel zwarte Amerikanen. Dan volgen Amerikanen van Indische, Pakistaanse en Arabische afkomst. Praktische zaken als vijf keer per dag bidden en halal eten hoeven geen problemen op te le veren als de commandant er voor open staat, zeggen moslimsoldaten. Ook is na de Golfoorlog werk gemaakt van het aanstellen van islamitische aalmoeze niers, waarvan er nu al zo'n 28 zijn. De Amerikaanse strijdkrachten hebben de afgelopen jaren enorm hun best ge daan om moslims te integreren en te gemoet te komen aan hun religieuze behoeften, zegt hoogleraar Bagby. Na 11 september 2001 heeft de Raad van Moslims in de Strijdkrachten zijn oor te luisteren gelegd om te onderzoeken of sprake was van anti-moslim-sentimen- ten, maar daar was geen sprake van. Er is tot nu toe ook nooit sprake ge weest van een discussie of moslimmili tairen wel naar Afghanistan of Irak ge zonden konden worden, zegt Bagby. „De algemene regel bij uitzendingen is altijd geweest dat geen onderscheid wordt gemaakt naar afkomst of geloof." Andere moslimsoldaten zullen wellicht bang zijn aangekeken te worden op de actie van Akbar, al staat helemaal niet vast dat die iets met zijn geloof te ma ken had. „Dat gevoel niet meer hele maal vertrouwd te worden, is iets dat je in de hele Amerikaanse samenleving ziet", zegt Bagby. Maar debat over moslimmilitairen zal snel wegebben als het gebeurde in Koeweit een incident blijkt te zijn, verwacht de hoogleraar. „Tot nu toe is de integratie van mos lims een groot succes. Bij de militaire leiding bestaat geen vooringenomen heid tegen moslims. Ik denk dat men de verleiding zal weerstaan om hier door een hele groep in een kwaad dag licht te stellen", denkt Bagby. Voorlopig zal het nog wel even ondui delijk blijven wat er is omgegaan in het hoofd van Akbar. Hij was een toegewij de soldaat, zei zijn buurman. Altijd in legertenue, altijd aan het werk. De Moslim of Speedy werd hij genoemd, dat laatste omdat hij nogal hard reed in zijn rode pick-up. Hij zat in het leger sinds april 1998, en was afgestudeerd luchtvaartingenieur. Ondanks het succes van de integratie is het niet onmogelijk dat hij het als mos lim niet gemakkelijk had in het leger. Zijn halfbroer Mustafa Bilal had het ook moeilijk toen hij tussen 2000 en 2002 in de luchtmacht zat, meldde een Amerikaanse krant. Hij kreeg niet ge noeg tijd voor gebeden, werd gepest met 'speciale' opdrachten zoals kogels tellen, en werd teruggestuurd naar de VS na een overdosis stressmedicijnen. Het legerkamp in Koeweit waar de Amerikaanse sergeant Asan Ak bar drie granaten in drie tenten gooide. Foto: AP

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5