Rumsfeld: Krijgsplan deugt Actie 10?9 59 OORLOG IN IRAK 1 Bunker Saddam is toch tikje minder dan die van Tito Wf '0til<^^ Britse radio draait nog slechts vrolijke deuntjes -lid Nog even doorbijten Amerikaanse defensieminister verwerpt kritiek militairen op magere invasiemacht Omroepen voorzichtiger met gruwelijke beelden I Lubbers: Vluchtelingen Irak komen naar Europa fligrra VU woensdag 26 maart 2003 Irak - De Brits-Amerikaanse troe- en waarschijnlijk nog tot en met te maken met de felle zandstormen listeren. De Amerikaanse comman- ptrekken naar Bagdad legden door weer gisteren in vijf uur tijd slechts r af. Vanwege het slechte zicht moesten de Amerikanen ook afzien van veel geplande bombardementen. Van een van de twee Amerikaanse vliegdekschepen in de Middellandse Zee, de USS Theodore Roose velt, stegen zelfs helemaal geen vliegtuigen op. Meteoroloog R. van den Bom van Meteo Consult in Wageningen zegt dat na vandaag een periode van rustig weer volgt. Irak ging de afgelopen dagen gebukt onder twee lage drukgebieden, die volgens de weersdeskundi- ge voor deze tijd van het jaar uitzonderlijk ac tief zijn. Gisteren resulteerde dat in wind krachten variërend van 6 in het noorden tot io ten westen van Koeweit. In het zuiden van het land vielen bovendien buien. De soldaten in de Iraakse woestijn hadden gisteren in de zandstormen te maken met ongeveer 30 gra den Celsius. „Dat is bijzonder. Om dat te illu streren: in Amman in Jordanië sneeuwde het gisteren. Dat geeft aan hoe groot de tempe ratuursverschillen zijn", aldus Van den Born. Volgens de meteoroloog wisten de generaals van de legers dat er zandstormen in het ge bied werden verwacht. „Wij wisten het ten slotte ook." Meteo Consult voorspelt het weer in het gebied op basis van computermo dellen. „Vanuit Irak zelf krijgen wij geen in formatie", zegt Van den Born. „Het is daarom voor ons interessant om de beelden van de strijd te zien. Wij zien dan meteen of onze voorspellingen kloppen en hoe dat weer er daar dan uitziet." Het weersbureau krijgt in deze tijd veel verzoeken om informatie. Foto's: AP-AFP-Reuters en alleen in eg naar Irak' Turkije zal alleen ïaar Noord-Irak sturen te-fc met de VS, en slechts initiatief ingrijpen als tussen beide landen dreigd. Dat zei de >perbevelhebber öz- lorgen in Diyarbakir. aal benadrukte dat 01 sen verborgen agenda idejdat he 'Westerse wan- wetsend is'. De VS gen Turkse aanwezig- oord-Irak, omdat ze en dat Ankara het ge le tezetten om te voorko- rlai de Iraakse Koerden ;inj staat uitroepen. kaanse F16 atriots aan ton - Een Amerikaans chtsvliegtuig heeft bij vergissing een ei- erbasis van Patriotra- Irak aangevallen, ijn geen gewonden ge- aanval vond op on- ftig kilometer van de ad Najaf plaats. De ra- e basis werd getroffen, ïond op enige af- le batterij Patriots het Pentagon giste- [ikanen in Koerden' |- Amerikaanse mili- Iden in het noorden p kleding van Koerdi- Dat meldt het rsbureau Irna. De i zijn gezien in de bja. De kleding die ze igen is van de PUK, je twee grote Koerdi- jgingen. Er was al eer- ien dat Amerikanen lerden strijden tegen e banden zouden |et al-Qaeda, zoals n. Amerikaanse b hebben vannacht 1 deze beweging Ideerd. anval op geü-Jazeera - Computervandalen die isteren de nieuwe En- to^website van de Arabi- wszender al-Jazeera raai i. De zender is geves- :hze tar, maar de website zitl )ruik van servers in els en in de VS. Alleen de han nse servers werden infli Dmi door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - De Amerikaanse defensie minister Rumsfeld wijst kritiek van de hand dat de Amerikaans-Britse invasie in Irak van start gegaan is met onvoldoende manschappen en materiaal. De militaire leiding is tevreden met het aanvalsplan, en nieuwe strijdkrachten stromen Irak 'el ke minuut van elk uur van elke dag' bin nen, zei hij gisteren. Na de tegenslagen van afgelopen week einde is er in de VS een koor van critici opgestaan, met commentaar op de 'vlie gende start' van de militaire operatie. De bevoorradingslijnen waren te kwetsbaar. De flanken waren niet goed genoeg be schermd. En er waren te weinig soldaten om het achterland te beschermen, waar door guerrilla-tactieken met succes toe gepast konden worden. Was het wel zo'n goed idee om met zo'n kleine invasiemacht naar Bagdad op te trekken, vroegen militaire experts zich af in de media. Chef-defensiestaf Myers vindt dat onzin. „Het is een briljant strijdplan", zei hij in een tv-interview. „Het gaat misschien allemaal niet zo snel als sommigen dachten, maar het Penta gon heeft nooit gezegd dat het snel of makkelijk zou zijn." De vraag hoeveel grondtroepen nodig zouden zijn voor een invasie in Irak, heeft vorig jaar voor een langdurig con flict gezorgd tussen de legerleiding en Rumsfeld. Generaal Franks, die leiding geeft aan de operatie, en Rumsfeld zijn uiteindelijk uitgekomen op een compro mis, waardoor aanzienlijk minder grond troepen zijn gemobiliseerd dan tijdens de Golfoorlog, maar wel veel meer dan Rumsfeld eerst voor ogen had. De gepensioneerde generaal McCaffrey meent dat de invasiemacht - die nu uit maar één zware divisie bestaat - te klein is. Er was zeker één zware divisie extra nodig geweest, zegt hij in de Washington Post. Een de Britse oud-officier Heyman constateert in de krant Christian Science Monitor 'een duidelijk probleem'.Als er niet wordt gestopt om te hergroeperen, verliest de voorhoede het contact met de bevoorradingseenheden, die een belang rijk doelwit zijn voor de Irakezen. Je hebt meer bescherming nodig op de aanvoer- routes." Er zijn ook andere geluiden. Ondanks de tegenslagen gaat het helemaal niet zo slecht, denkt militair analist O'Hanlon van denktank Brookings. „Er is veel ge schreven over Rumsfeld, dat hij mis schien te nonchalant was en te overtuigd van zijn eigen theorieën over oorlogsvoe ring. Maar daar ben ik het niet mee eens. Er zijn onderdelen waar je kritiek op kunt hebben, zoals het ontbreken van de 4de infanteriedivisie, dank zij het probleem met Turkije. Maar het gaat eigenlijk rede lijk goed." hilversum/anp - De gezamenlij ke omroepen hebben gisteren besloten terughoudender te zijn met het uitzenden van schok kende oorlogshandelingen. Om die reden worden oorlogsbeel den niet zonder meer in de uit zending vertoont. Dat zeggen de hoofdredacties van NOS Actueel Twee Vandaag Netwerk en No va, die de verslaggeving rond Irak op de publieke netten ver zorgen. Ook bij de publieke omroep zijn via de buitenlandse zenders rechtstreekse beelden binnen gekomen van gevechten uit het oorlogsgebied in Irak. „Een aan tal mensen heeft hierover ge klaagd. Niet alleen over de beel den van de dode Amerikaanse soldaten en krijgsgevangen, maar ook over de beelden waar op beschietingen van een ge bouw waren te zien", licht Lars Andersson, hoofd van NOS Ac tueel toe. Het gaat om oorlogsbeelden die deels zijn gemaakt door journa listen die met de Amerikaanse en Britse troepen in de vuurli nies meereizen, de zogeheten 'embedded journalists'. Maar het gaat ook om beelden van Arabische zenders uit bijvoor beeld Koeweit of Irak. „Het ge vaar bestaat dat deze beelden schokkende oorlogshandelingen bevatten zoals executies of mar telingen", zeggen de hoofdre dacties. Daarom is besloten om de live-beelden uit het oorlogs gebied eerst te bekijken voordat ze op de zender komen. door de zogeheten •service attack'. Een ono gt daarbij zoveel ver af w verwerken dat hij er- twijkt. raf. 'Hjven geld urkije geven ton - Ondanks de iigering de Amerika: it oostelijk Turkije ak te laten aanvallen, VS Ankara geld ge- e 'oorlogsbegroting' fitte Huis blijkt dat er d dollar is gereser- r leningen en krediet- aan Turkije. Dat is wel an de VS beloofden in oestemming om ïerikaanse militairen te legeren. Toen was ake van 30 miljard Britten door vuur dood Twee bemanningsle- en Britse tank zijn avond vlakbij Basra ten, toen ze vanuit e tank van de coalitie tr werden genomen, leger heeft dat giste- tdgemaakt. De twee n met twee andere een Challenger-tank. verige bemanningsle- en zwaar gewond. In zijn al twintig Britten ten, van wie achttien ndly fire'. door onze correspondent Cees van Zweeden Boedapest - Toen een groepje Amerikanen begin dit jaar in Bugojno neerstreek, was dat niet om in de omliggende bergen op beren te jagen. De Amerikanen waren naar dit Bosnische dorp gekomen om de moord op Sad dam Hussein voor te bereiden. Bugojno, een nederzetting van amper 5000 zielen, stond vroe ger bekend als een van de ver blijfplaatsen van Josip Broz, alias Tito. De Joegoslavische lei der had er een villa, die hij ge bruikte als uitvalsbasis voor de jacht. Maar hij had er ook een atoombunker, en het was die fa ciliteit waar de CIA in was geïn teresseerd. Want die bunker had model ge staan voor de atoomkelder die Saddam Hussein bij een van zijn paleizen had laten bouwen. De Amerikanen wilden weten hoe ze die bunker konden opblazen. Vooralsnog is de Iraakse kopie van Tito's kelder een te harde noot gebleken. Nadat de Ameri kanen er in de eerste Golfoorlog (1991) zonder succes drie kruis raketten op hadden afgescho ten, lijkt Saddam Hussein ook de aanslag van vorige week te hebben overleefd. Het verhaal van de bunker gaat terug tot 1976, toen Saddam Hussein te gast was bij Tito. De Joegoslavische leider toonde hem bij die gelegenheid zijn luxueus ingerichte bunker, die 500 mensen kon bevatten en een atoombom kon weerstaan. Saddam Hussein was zichtbaar onder de indruk, en zodra hij aan de macht kwam, vroeg hij de Joegoslaven een kopie van Tito's bunker te maken. De werkzaamheden begonnen aan het begin van de jaren tach tig, en de bunker kwam in 1990 gereed. De Joegoslavische ingenieurs lieten eerst een bijna vijf meter dik dak van gewapend beton bouwen. Dat dak werd vervol gens 'opgetild' met reusachtige kranen, waarna de eigenlijke bunker eronder werd gebouwd. Doel was de bouw van de bun ker aan het oog van spionagesa- Ondergrondse bunker van Saddam Hussein Hoofdingang pS Mosul IKAN ,/"i R a k Bagdad Ba'gdad Basra^i- ""A Q De toegang van de bunker vanuit net paleis naar de ontvangstruimte 30 meter ondergronds. Q Ventilatoren voeren buitenlucht door een serie van filters, een buffer tegen radioactieve stoffen, gif en zenuwgas. Q De meters dikke muren van gewapend beton bescnermen tegen zware explosies. o Slaap-en leefruimten, communicatiecentrum, gesloten watercircuit, generatoren voor opwekken van stroom en een voedselvoorraad voor ca. 100 mensen. Q Netwerk van tunnels, met gepantserde deuren. De bunker biedt onderdak aan Saddam, zijn familie en de militaire staf. Er kan genoeg lucht, water, voedsel en brandstof worden opgeslagen om het een maand uit te houden. Maar als alle uitgangen zijn afgesloten, kunnen de bunkerbewoners het maar 96 uur uithouden. anp/krt Bron. GlobalSecurity.org, Defense Watch, Washington Post, Washington Times, ABC News, CBS News, National Journal tellieten te onttrekken. Het 'optillen' van het dak van 50 bij 90 meter was een staaltje van kunnen dat bij Saddam Hussein grote bewondering afdwong. „Omdat het dak 4500 ton woog, was het oplichten ervan een wonder van ingenieurstech niek", zei een van de Joegoslavi sche ingenieurs onlangs tegen de Amerikaanse televisiezender ABC. „Saddam Hussein kon zijn ogen niet geloven." De bunker bestaat uit een diver se blokken. Het 'technische' deel bevat opslagtanks voor wa ter en brandstof, alsmede een generator van Amerikaanse ma kelij. Het 'commandocentrum' beschikt over een communica tiesysteem dat door het Franse Thomson is geleverd, en een Amerikaans systeem dat elektro nische spionage onmogelijk maakt. Daarnaast zijn er de pri- vé-vertrekken van Saddam Hus sein, alle luxueus ingericht. Het geheel is in de grond veran kerd met ruim tien meter lange metalen staven. De deuren kun nen de druk van een explosie weerstaan, en lucht- en waterfil ters moeten vervuiling door chemische, biologische of kern wapens voorkomen. Volgens de Joegoslaven kan de bunker een voltreffer door een bom van 2.000 kilo overleven, alsmede een atoomexplosie op twee kilo meter afstand. De bunker ligt bij een van Saddam Husseins pre sidentiële paleizen, en wordt ge camoufleerd door een conferen tiecentrum. Nadat de bunker in 1991 door drie kruisraketten was getroffen, inspecteerden de Joegoslaven de schade. Volgens de door ABC geïnterviewde ingenieur, die niet bij naam genoemd wilde worden, was die minimaal.Alle installaties en apparatuur waren intact", zo zei hij. „De bunker schudde een beetje toen de ra ketten insloegen, maar dat was alles." De bunker is volgens zijn ont werpers echter minder goed dan die van Tito, die groter was. Het voornaamste verschil is dat Ti to's bunker in een berg is ge bouwd, en onder 60 tot 250 me ter graniet ligt. Die van Saddam Hussein is gebouwd in de zan derige bodem van Bagdad, die veel minder bescherming biedt. Sinds de kruisraketaanval in 1991 hebben de Amerikanen speciale 'bunker buster' -bom men ontwikkeld, die harde kop pen van verarmd uranium heb ben, alsmede een mechanisme dat de explosie enkele seconden uitstelt. Drie van die bommen, die na elkaar op precies dezelfde plek inslaan, kunnen de bunker volgens de ingenieur vernieti gen. Terwijl Tito's bunker vijf uitgan gen had, heeft die van Saddam Hussein er maar twee. Als de Amerikanen erin slagen die uit gangen te treffen, zouden Sad dam Husseins dagen zijn geteld. Hij zou dan nog maar 30 dagen te leven hebben, omdat de voedsel-, water,- en brandstof voorraden beperkt zijn. door onze correspondent Bob Kroon genève - Ruud Lubbers, de Hoge Commissaris van de VN voor de vluchtelingen, wil dat Nederland het voortouw neemt in Europa voor het voorbereiden van de opvang van een eventuele vluchtelingenstroom uit Irak. Minister van buitenlandse zaken Jaap de Hoop Scheffer beloofde gisteren dit verzoek te zullen aankaarten bij de Europese Commissie. „Er komen nu nog nauwelijks vluchtelingen de grens over, maar de oorlog is pas vijf dagen aan de gang", aldus de minister. „We kunnen er beter over gaan nadenken nu er nog tijd is." De Hoop Scheffer bracht een een daags bezoek aan Genève, waar hij de jaarvergadering toesprak van de VN-commissie voor de mensenrechten. Hij stelde Nederland er kandi daat als lid van de 53 landen tel lende commissie voor de perio de 2004-2005. Ook zegde hij de Hoge Commissaris voor de Mensenrechten, Sergio Vïeira de Mello, 9 miljoen euro toe voor zijn 'uiterst waardevolle inspan ningen'. Het Commissariaat voor de Mensenrechten kampt met een praktisch lege kas, en Vieira de Mello, die het geld naar eigen goeddunken mag be steden, was dan ook zeer dank baar. De Braziliaan De Mello, die ach tereenvolgens VN-gouverneur in Kosovo en Oost-Timor was, wordt in de VN-wandelgangen al getipt voor een soortgelijke functie in Bagdad, zodra het re gime van Saddam Hussein uit de weg geruimd is. De Hoop Scheffer noemde dit 'hoogst voorbarig", maar zei wel dat de VN een belangrijke taak wacht in het naoorlogse Irak. „Een Amerikaanse consul in Bagdad is niet de beste, en zeker geen duurzame oplossing." In tegenstelling tot zijn Duitse collega Joschka Fischer, die de mensenrechtencommissie ook toesprak, liet de Hoop Scheffer geen twijfel bestaan aan Neder lands 'politieke steun' aan de militaire actie in Irak. Hij zei dat de mensenrechtencommissie haar tijd niet moet verdoen met een 'politiek debat' over het voor of tegen van de militaire interventie, maar zich moet concentreren op zijn eigenlijke taak, de schending van de men senrechten door Saddam Hus sein. „Dat komt hier gewoon niet aan de orde door de tegenstand van het Arabische blok. Maar die vreselijke man is een van de erg ste tirannen die de naoorlogse wereld heeft gekend. Saddam heeft een miljoen doden op zijn geweten, en daar moesten ze het hier maar eens over heb ben." (advertentie) londen/anp - Britse radiostations heb ben hun muziek aan de oorlog aange past. Liedjes die doen denken aan oorlog en strijd zijn taboe. Dat meldt The Times. Commerciële stations draaien onbenulli ge deuntjes waar luisteraars en adver teerders zich niet aan kunnen storen. De BBC heeft radiomakers opgedragen 'lich te, melodieuze muziek' te draaien rond het nieuws, vooral als de nieuwslezer Britse verliezen moet melden. Popzender Radio 1 heeft onder meer het lied 'Diamonds and Guns' van de punk band Transplants geschrapt, alsmede de song 'Bandages' (Zwachtels) van de rock groep Hot Hot Heat. Een woordvoerder van Radio 1 zegt in de krant in het huidi ge klimaat geen luisteraars te willen bele digen. Capital Radio draait alleen nog plaatjes met een 'positief, vrolijk geluid'. Het alternatieve rockstation Xfm draait minder harde punk en zogenoemde nu- metal dan voorheen. Bands die willen laten horen dat ze tegen de oorlog zijn, grijpen daarom naar inter net als medium. De Amerikaanse super- groep R.E.M heeft een speciaal anti-oor logsnummer opgenomen, met de titel 'Final Straw". Het is te downloaden op de R.E.M-site: www.remhq.com. Ook Zack de la Rocha, voorheen zanger van de uit gesproken linkse groep Rage Against the Machine dook met DJ Shadow de studio in. Hun 'March of Death' is te downloa den op www.marchofdeath.com. De Amerikaan Lenny Kravitz zingt samen met de Iraakse ster Kadim al-Sahir het vredeslied 'We Want Peace', dat kan wor den opgehaald op www.rockthevote.org. Niet alleen de radio past zich aan, ook MTV Europe heeft een zwarte lijst van vi deo's opgesteld die tijdens de oorlog niet mogen worden vertoond. De leiding heeft een memo doen uitgaan waarin staat dat video's die oorlog, soldaten, oorlogsvliegtuigen, bommen, raketten, geweren, sociale onlusten en executies tonen verboden zijn. MTV-kijkers moeten het voorlopig doen zonder de Aerosmith-clip uit de film 'Ar mageddon' en alle nummers van The B52's. Verder zijn video's van Bon Jovi, Iggy Pop, Paul Hardcastle en Billy Idol tij delijk taboe wegens beelden van oorlog en explosies. Ook 'You Me and World War Three' van Gavin Friday gaat de koelkast in. Een nieuwe clip van Madon na lijkt alle 'verboden' elementen in zich te hebben, maar MTV zei nog niet de he le video te hebben gezien. Pak 5000' gram -Ifct» Komkommer per stuk 6 Blikjes a 330 ml, vanaf AM prijs per liter 1.51 Aanbiedingen geldig van 24 t/m 30 maart Dat is gewoon Edah

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3