MODE 2003 )ndermode, een bonte mix van lAilitaire mode, De X-factor, wie heeft het? van dump tot chic X-factor Het mysterie van de uitstraling Hoge hakken onder stoere cargo pants WOENSDAG 26 MAART 2003 man nu nog in de grote witte onderbroek rondstapt, is niet van deze tijd. Ook de man kiest namelijk voor kleur en dessin. Er zijn zelfs bloemetjesslips voor heren. De trend van'naadloos en onzichtbaar nog verder door. De technologie gaat verder en dat resulteert in nog zachtere, lichaamsvormende en vochtafvoerende materialen. Beha's hebben veelal van siliconen gemaakte transparante bandjes, voorgevormde cups zonder naden en beugels die onzichtbaar zijn weggewerkt. Nieuw is bijvoorbeeld Warner's Stark Naked, een zeer geraffineerd lingeriesetje datje niet ziet onder strakke kleding. En Wonderbra komt met een nieuwe wonderbra op de proppen: de Pure, een push up beha zonder kussentjes. Dat revolutionaire wonder heeft men, aldus het persbericht, voor elkaar gekregen door een 'opwaartse kanteling van de beugels en een verbetering aan het scharnierpunt tussen de cups'. Vooral de mannen, toch gehecht aan een goede pasvorm, profiteren van de nieuwste ontwikkelingen in stoffen. De modernste boxers en slips zijn gemaakt van vederlichte microvezels die als een tweede huid aanvoelen. Fresh Dim is zo'n hypermoderne onderbroek, waarin PCM (Phase Change Material) verwerkt zit. Deze technologie, ontwikkeld voor de NASA, houdt het lichaam altijd op de ideale temperatuur. De modellen van de slips volgen de trends in de bovenkleding. En dat betekent dus: laag, lager, laagst. Hoog opgesneden is voltooid verleden tijd. De broekjes zitten laag op de heupen zodat ze onder de supertrendy heupbroeken gedragen kunnen worden. Het is trouwens erg in om een stukje van je slip boven de band van je broek uit te laten piepen. Veel merken spelen daarop in door ook de tailleband te versieren. Op de stranden wordt deze zomer niet op stof gekeken. De bikini's worden namelijk groter en groter. De jaren vijftig gelden als grootste inspiratiebron en daardoor zien we veel broekjes met pijpjes of aangenaaide rokjes, shortjes, haltertops en bandeau-bikini's. Als tegenhanger daarvan steekt de Braziliaanse trend voorzichtig de kop op met kleine triangelbikini's, minieme strikbroekjes en exotische motieven. Een zeer opvallend verschijnsel deze zomer is het badpak. Helemaal niet meer tuttig en ouderwets, maar juist superhip en sexy. In de badpakken wordt kant en netstof verwerkt en vaak zijn ze voorzien van ruches en franjes. Op de schouderbandjes soms strass of pareltjes. Ook bij de mannen is het retro wat de klok slaat. Veel nauw aansluitende jaren vijftig boxers in frisse kleuren en dessins, Hawaiaanse bloemmotieven en burgerlijke ruiten. Badmode met een knipoog naar de jaren vijftig. Publiciteitsfoto Beha en broekje hoeven niet meer als setje bij elkaar te passen. Afhankelijk van de stemming en smaak kan van alles met elkaar gecombineerd worden. Veel merken spelen daar op in door broekjes en bovenstukjes los te verkopen. Aan de ene kant zien we net als bij de bovenmode dat kleur een hele grote rol speelt. Gewaagde kleurencombinaties zoals roze met rood en zuurstokkleurtjes en poederachtige pasteltinten zijn erg in. Je wordt doodgegooid met sprankelende dessins als streepjes, bloemetjes (vaak ook gecombineerd), dierenprints en popartmotieven. Zo heeft het merk Björn Borg een rock 'n roll- lijn voor zowel vrouwen als mannen met prints die doen denken aan psychedelische platenhoezen uit de jaren zeventig! Mannen worden deze zomer trouwens absoluut niet over het hoofd gezien. Wie als u rie mag worden, lar de kleine ringen op ndje en Een setje =fey- :iteitsfoto door Machteld Leistra Mix Match, daar draait het deze zomer allemaal om bij de bodyfashion, de verzamelnaam voor ondermode, lingerie, badmode en alles wat daarbij hoort. Het door elkaar husselen van stijlen, kleuren, dessins en modellen is et helemaal. Legerblouse van Nautica (70 euro). Publiciteitsfoto De afgelopen decennia was echte legerkleding vooral voorbehouden aan hippies, punkers, krakers en andere alternatievelingen. Nu zien we weer subculturen de kop opsteken die originele legerkleding dragen om zo de draak te steken met het militarisme en zich ertegen af te zetten. Vooral de anti-globalisten lijken hun outfits te betrekken bij de dumpstores of op de vlooienmarkt. Zij protesteren met deze kleding tegen de oprukkende wereldmacht van grote merken. Ook voor minder geëngageerd modeminnend volk lijkt soldatenkleding een onuitputtelijke bron van inspiratie. Militaire epauletten, zakken, knopen en belijningen worden vaak overgenomen op confectiekleding. De kleur kaki is een dankbaar gegeven dat elk seizoen wel weer op de proppen komt. Ooit bedacht als alternatief voor wit, de aanvankelijke favoriete, maar nogal opvallende, legerkleur. De „Kleuren zijn heel belangrijk. Als het bij je past, straal je dat ook uit en krijg je positieve reacties. Op het moment datje iemand ziet, kun je bedenken: ik vind die kleur mooi, maar je kunt ook denken: deze kleur wordt gedragen door een vrouw, maar ik zie de vrouw niet meer. Dat heb je ook met opzichtige patronen of met heel veel glitter. En dat zie je met name bij de Story- en de Privé-types en voetbalvrouwen. Ik vind dat vaak de allerlelijkste vrouwen die er zijn, want die takelen zich aan alle kanten toe met dure spullen om er maar bij te horen. Mijn standpunt is: less is more." De dames uit de roddelbladen bezitten dus weinig X, maar wie hebben het wel? Erica van Lanschot Hubrecht: „Sommige mensen hebben van nature die magnetiserende uitstraling, maar er kan ook veel aan worden geregisseerd. Kijk maar naar bekende mensen. Madonna, bijvoorbeeld. Zij is er door de jaren heen in geslaagd haar image continu te veranderen. Heel doordacht, maar het leek altijd natuurlijk bij haar omdat het allemaal klopt. Waar het helemaal fout is gegaan, is bij Cher. Ze is te ver doorgeschoten. Zij heeft zoveel aan zichzelf laten verbouwen, dat ze de X- factor eigenlijk kwijt is geraakt. Haar ogen twinkelen niet meer." Het heeft volgens Van Lanschot Hubrecht ook te maken met innerlijke beschaving. De X-factor heeft dus veel te maken uiterlijk vertoon en zelfverzekerdheid en met de waardering van anderen. Odile Koninx: „Mensen die echt charisma bezitten, hebben een visie, stralen rust uit en zijn niet afhankelijk van de mening van anderen. Ze zoeken niet naar bevestiging, maar zijn als het ware onaantastbaar. Dat is een dieper geankerd charisma dat zich ook fysiek uit. Deze mensa|zien er ook goedverzorgd uit. Alles is in balans. Hun charisma zal niet verdwijnen als ze ouder worden of een ongeluk krijgen. Tot slot heb je nog een charisma dat nog dieper gaat. Dan plaats je jezelf niet op een voetstuk, maar gebruik je je charisma ten behoeve van iemand anders. Een heel goed voorbeeld van iemand met dat soort charisma is Nelson Mandela. Hij is wie hij is en is nooit van zijn principes afgeweken." Meer informatie: Wilma Bouwman: www.kleurenkleding.net Erica van Lanschot Hubrecht: www.dresscode.org Odile Koninx: www.agnim.nl r Machteld Leistra erspul is niet meer weg te iken uit het modebeeld. Het seizoen meer dan het andere, ar het is er altijd. Deze zomer gt de 'legerlook' voor rassende combinaties: hoge iken onder stoere cargo pants, 1 legerbroek met allerlei ken op de zijkant, en daarop 1 klein topje. in de sportwereld, het T-shirt, behoorde oorspronkelijk tot de standaarduitrusting van de Amerikaanse marine. Het Amerikaanse merk Hanes ontwierp het aanvankelijk in wol, later in katoen. Het witte T-vormige truitje werd immens populair toen filmsterren als James Dean en Marlon Brando zich erin vertoonden. En wie kan er tegenwoordig nog zonder? Dit seizoen is legerspul dus weer hip. De Italiaanse ontwerper Valentino had zelfs 'Camouflage' als thema voor zijn shows voor zomer 2003. Maar waarom zouden we duur doen en ons legerkloffie van hem, Gucci of Prada kopen? De dumpstores bestaan immers nog steeds en ook op rommelmarkten valt nog wel eens een originele zandhazenbroek te vinden. Leuke pumps erbij, mooi shirtje en klaar! Een elegant jurkje met daarop een lompe koppelriem mag ook. En de mannen dragen hun stoere cargo pant met een gekleed overhemd in een frisse kleurtjes. Legerlook uit de collectie van Inwear. Publiciteitsfoto tint is niet meer weg te denken uit de kledingkast, waarschijnlijk omdat het een kleur is die met vrijwel iedere andere kleur gecombineerd kan worden. Camouflageprints waren de afgelopen seizoenen volop te krijgen. Als print op T- shirtjes of als dessin voor broeken, rokken en shirts. Niet bepaald nieuw, want al in 1971 ontwierp Yves Saint Laurent een jurkje van zijde met een camouflage dessin. Sportkleding is van huis uit altijd erg beïnvloed door legerkleding. Dat is bijvoorbeeld merkbaar in de onverwoestbare, vochtopnemende of juist - afstotende, beschermende materialen. Maar ook het meest gebruikte kledingstuk Voorbeelden van mensen die in het bezit zijn van de X-factor zijn er te over. Madonna heeft het, Robbie Williams heeft het, Jackie Kennedy en prinses Diana hadden het en het Engelse voetbalidool David Beckham is nu zelfs onderwerp van een studie van twee Britse wetenschappers. Zij vragen zich af waarom Beckham zo mateloos populair is bij iedereen en dichten de voetballer van Manchester United zelfs 'messiasachtige' kwaliteiten toe. De X-factor is een mysterieus fenomeen. Volgens trainer/coach Odile Koninx, die met haar organisatie Agnim mensen helpt te komen tot 'persoonlijk leiderschap', staat de X- factor, zoals die in programma's als Idols genoemd wordt, niet helemaal gelijk met charisma. „Het is wel een vorm ervan, maar ik noem het buitenkant-charisma. Die mensen hebben een soort fysieke uitstraling waar anderen erg van onder de indruk kunnen zijn. Een zangeres als Shakira bijvoorbeeld. Haar charisma zit heel erg in haar uiterlijke verschijningsvorm. Zodra zo iemand twee kilo te zwaar wordt, een ongeluk krijgt en er een litteken aan over houdt, of simpelweg ouder wordt, is het weg." Erica van Lanschot Hubrecht helpt met haar bedrijf Dresscode mensen aan i een persoonlijke stijl en uitstraling. Zij werkte jarenlang als styliste voor modebladen en schrijft veel over mode. „De X-factor is eigenlijk de twinkeling die uitje ogen komt. Iemand komt binnen op eén feestje en de hele zaal valt stil, dat idee. Het heeft voor een heel groot deel ook te maken met hoe zeker je van jezelf bent. Kleding is ook een hele belangrijke factor. Dat is het eerste watje ziet. Het heeft dus te maken met je energie, je levenskracht, je vitaliteit en je charme in combinatie met je uitstraling en je intenties. Als je bedenkt dat het een feit is dat de eerste indruk van iemand voor 55% uit non-verbale communicatie bestaat, voor 38% uit de manier waarop iemand praat en zich gedraagt en maar 17% uit de inhoud, dan zie je hoe bepalend je persoonlijkheid is." Wilma Bouwman is kleurenconsulente. Ook zij houdt zich dagelijks bezig met de uitstraling van mensen. „Het heeft allemaal met je karakter te maken. Ben je extravert of introvert. Die mensen die op het podium van Idols staan, zijn extraverte mensen. Dat zijn mensen die het publiek nodig hebben om energie te krijgen. Introverte mensen halen de energie meer uit zichzelf. Extraverte mensen zullen dan ook eerder voor felle kleuren kiezen." door Machteld Leistra Madonna heeft het, net als Nelson Mandela en David Bèckham. Waar hebben we het over? De X-factor, een populaire term sinds het tv- programma Idols. Maar wat is het nou precies? Alle deskundigen zijn het er over eens: Maxima heeft het. ARCHIEFFOTO VV'-V* v V.Vv.'V-

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 25