Basra toneel zware strijd T Vrouw doodgeschoten in Leidse Hout Stadsoorlog is als messengevecht in een telefooncel Leidsch Dagblad Traumabus van LUMC wordt eerstehulppost Britse minister bevestigt volksopstand Aantal slachtoffers oorlog stijgt snel Sdhikking met OM kost Getru 675.000 euro n Leidsch Dagblad f NR. 43190 LOSSE NUMMERS 1,10 ZATERDAG 1,55 woensdag 26 maart 2003 uivels dilemma •or advocaten in Van der G. rgentijn Ocampo ofdaanklager 1 Strafhof ichftectuur latform gooit •uren open BASRA isra, de tweede stad van zou onder de belegerde be ng opstand zijn uitgebro eid Of dat werkelijk waar is of !djr Is desinformatie in de in al- vigheid woedende propa- loorlog doet er eigenlijk fl oveel toe. Vast staat dat de f legend sji'itische bevolking s Be minderheid in Irak) tussen Catw r MMENTAAR Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Vermoedelijke dader na achtervolging aangehouden door Eric-Jan Berendsen leiden - Een 30-jarige vrouw is gistermiddag rond half zes doodgeschoten op het gras veldje naast het Theehuis in de Leidse Hout. De vermoedelijke dader werd kort daarop door de politie opgepakt in de Vo gelwijk. Daarnaast heeft de politie nog twee mannen aangehouden. De leeftijd van de arrestanten is 33, 34 en 38 jaar. Van zowel de vrouw als van de aangehouden mannen is de woon- of verblijf plaats onbekend. Ook is vol gens de politie niet duidelijk welke relatie de arrestanten en het slachtoffer met elkaar had den. door Silvan Schoonhoven leiden - Het Leids Universitair Medisch Centrum (LUMC) krijgt de beschikking over een traumabus voor grote ongeluk ken en rampen. De traumabus is een eerstehulppost op wielen met vijf zitplaatsen, beade mingsapparatuur, infuusvloei- stof, medicatie en chirurgisch materiaal aan boord. Het is de bedoeling dat de bus de mede werkers van het Medisch Mo biel Team (MMT) gaat vervoe ren, geen slachtoffers. Het MMT is 24 uur per dag inzet baar en bestaat uit een chirurg, een anesthesioloog (verdo vingsarts) en een verpleegkun dige. De bedoeling is om de trau mabus in te zetten als het am bulancepersoneel het niet al leen af kan, of als het nodig is dat ter plekke ingrijpende eer ste hulp wordt verleend. De bus heeft daarvoor meer medi sche middelen aan boord dan ambulances. In sommige ge vallen, zoals bij slecht weer, kan de bus bovendien sneller ter plekke zijn dan de trauma- helicopter. Nederland heeft tien trauma centra, die elk een bus in bruikleen hebben van het mi nisterie van binnenlandse za ken. Het traumacentrum West- Nederland bestaat behalve uit het LUMC nog uit twee Haagse ziekenhuizen. Het LUMC presenteert de trau mabus donderdag voor Natu- ralis. Daarna is de brandweer kazerne aan de Gooimeerlaan de uitvalsbasis voor de bus. Over de toedracht van de schietpartij weigert de politie mededelingen te doen. Het moordwapen is door de dader in een sloot in de Leidse Hout gegooid. Het was vanmiddag nog niet bekend of de politie het wapen al had gevonden. Op het moment van de schiet partij was een tiental mensen aanwezig op het grasveld. Zij vluchtten massaal het Thee huis in. Meteen na de schiet partij werden delen van de Leidse Hout en omgeving afge zet. Een helikopter maakte luchtfoto's van het park en de omgeving terwijl agenten met een politiehond het park af zochten naar hulzen. De vrouw werd beschoten ter aambeeld zit Het eeld heet Saddam, de ha- lanteert George W. Bush. incL Daar hadden de coali- epen zeker onder de bevol- van Zuid-Irak op gerekend, r nog zo weinig tekenen van evolte zijn, is te wijten aan rreur van Saddam Hussein in de afloop van de eerste orlog. Twaalf jaar geleden bfe sh sr. de Irakezen l zuiden aan het plaatselijke ie omver te werpen. Dat de ze aanvankelijk succesvol, Bush sr. zijn tanks in de jn liet stoppen en Saddam gdad liet zitten, raak van Saddam was ver gelijk. Opstandelingen de kogel. Moerassen n een heel Arabisch volk werden drooggelegd. Na gasaanvallen op de Koer- waren nu Arabieren zelf toffer van Saddam. Het re- leerde een les en versterkte itselijke bestuur met ge ren, die nu de bevolking middel van terreur blijk- beter in het gareel weten te en. lag dan ook geen wonder dat de Irakezen zich koest ai. Het vertrouwen dat de ietroepen vragen, is in 1991 eeld. Daarom is het ook zo grijk dat de Amerikanen en n nu wel woord houden, is, maar ook na de oorlog, ïns het vertrouwen te her en ligt voor het grijpen. De in aarzelen uit vrees voor ige straatgevechten Basra nemen. De belegerde bevol- wacht een humanitaire De coalitie dient daarom »d nu te ontzetten en de ei- erliezen op de koop toe te -rp n. 'Bevrijding van de bevol- /^van het juk van Saddam', zo toch immers één van de lire doelen van de oorlog. wijl zij samen met haar zoontje van ongeveer 4 of 5 jaar en een man op een bankje naast het Theehuis zat. De dader is vermoedelijk haar (ex)-man die niet kon verkrop pen dat zij met een ander een relatie had. Na te zijn bescho ten is de vrouw nog een tiental meters richting de uitgang van het park aan de Houtlaan gelo pen totdat zij ineenzakte langs het wandelpad bij het herten kamp. Met spoed werd zij naar het LUMC vervoerd, waar zij is overleden. De schutter was er inmiddels vandoor gegaan, eveneens richting Houtlaan. Plotseling kwam hij al schietend terug. Hij had het voorzien op de vriend van het slachtoffer, maar die slaagde erin onge deerd te ontkomen. Daarop besloot de schutter ook te vluchten. Onderweg gooide hij zijn wa pen in een sloot ter hoogte van de Van Beuningenlaan. Hij werd echter gevolgd door Ber nard Stöxen, de pachter van het Theehuis. Hij was getuige van de schietpartij en hield via een mobiele telefoon de politie op de hoogte. Via de Raadshe- renbuurt en de Rijnsburgerweg werd de vermoedelijke dader in de Vogelwijk gearresteerd. Pagina Ri: Pachter Theehuis leidt politie naar dader van schietpartij Meteen na de moord in de Leidse Hout werden delen van het park en de omgeving door politiemensen in kogelvrije vesten afgesloten. Foto: Taco van der Eb door Marieta Kroft roelofarendsveen - Het Veense bedrijf Getru Koeltransport BV heeft een boete van 675.000 eu ro betaald aan justitie. Met deze schikking voorkomt Getru ver dere strafvervolging door het openbaar ministerie in Den Haag. Het OM verdenkt het be drijf van oplichting van de Be lastingdienst voor een bedrag van ruim 1,1 miljoen euro. Ver der hebben de twee directeuren van Getru BV ieder justitie 25.000 euro betaald. De twee worden ervan verdacht leiding te hebben gegeven aan de frau de. Getru BV zou in de periode van 1994 tot eind 1998 valse aangif ten voor de omzetbelasting heb ben gedaan. De 1,1 miljoen euro die de Belastingdienst daardoor heeft misgelopen, heeft het Veense bedrijf inmiddels in 'een depot' gestort. Een nog te voe ren fiscale procedure over de belastingschuld moet uitwijzen hoeveel Getru de Belasting dienst uiteindelijk moet betalen. Het OM heeft ervoor gekozen een schikking te treffen met het Veense transportbedrijf omdat het niet zeker is dat het OM de twee directeuren nog wel gevan genisstraf zou opleggen. Daar voor is het al te lang geleden dat de fraude zou zijn gepleegd. De uitbetaling is wel een zekerheid, aldus het openbaar ministerie. Een ander voordeel is dat de rechterlijke macht niet _wgrdt_ belast met een tijdrovende zaak. Pagina R4: Getru komt terug op eerder besluit: toch schikking den haag/gpd - Britse troepen in Irak leverden vanmorgen zware strijd met Iraakse milities die de zuidelijke stad Basra proberen te ontvluchten. Posities in de stad werden vanuit de lucht gebom bardeerd. De Britten wachten nu op een goed moment om Basra binnen te trekken. Onduidelijk heid bestaat nog altijd over een volksopstand die in de stad zou zijn uitgebroken tegen Saddam Husseins getrouwen. Britse militairen en journalisten meldden gisteren dat burgers in de tweede stad van Irak een op stand hadden ontketend tegen troepen die voor Saddam vech ten. Andere bronnen zeggen dat het 'slechts' om een demonstra tie ging. Zeker is wel dat Sad dams troepen vervolgens het vuur openden op de opstandige inwoners. De Iraakse minister van infor matie al-Sahhaf heeft alle be richten afgedaan als 'leugens', en gezegd dat de toestand in Basra stabiel is, en ook de Arabi sche zender al-Jazeerci meldt dat niets er op wijst dat in Basra rel len of gewelddadigheden heb ben plaatsgevonden. De Britse minister van defensie Hoon blijft echter volhouden dat de burgers van Basra gisteravond wel degelijk in opstand kwa men. Amerikaanse bommenweipers voerden vanmorgen opnieuw aanvallen uit op de Iraakse hoofdstad Bagdad. Belangrijkste doelen waren het ministerie van informatie en gebouwen van de staatstelevisie. De satellietzen der, die 24 uur per dag uitzendt was vervolgens enkele uren uit de lucht De opmars van Ameri kaanse en Britse troepen liep Britse soldaten raken tijdens hun opmars naar het noorden van Irak in een zandstorm verzeild. Ondanks het slechte zicht gaat het vuren van de grondtroepen gewoon door. Foto: AP/APTN gisteren niet alleen flinke vertra ging op vanwege Iraakse tegen stand, maar ook door hevige zandstormen die het zicht tot enkele meters beperken. Ondertussen loopt het aantal dodelijke slachtoffers als gevolg van de aanhoudende zware strijd snel op. Volgens het Britse leger zijn bij Basra al tientallen Iraakse militairen gesneuveld. Het Amerikaanse ministerie van defensie zei dat gisteren bij ge vechten nabij Karbala 300 tot 500 Irakezen zijn gedood. Bij het zuidelijker gelegen Najaf zijn nog eens 650 doden gevallen. De eerste zes dagen van de oor log zijn verder meer dan 3500 Irakezen krijgsgevangen ge maakt Het Amerikaanse opperbevel er kende gisteren in Washington dat de zandstormen, die volgens meteorologen aanhouden tot vanmiddag, de coalitietroepen parten spelen, maar zei dat de soldaten verder zullen opruk ken. Zie verder pagina's Oorlog in Irak Directeur weg na veroordeling oegstgeest - De financieel di recteur van de Rijngeest Groep stapt op. De man is onlangs door de rechter veroordeeld wegens een verkeersongeval op het terrein van Endegeest, dat een peuter het leven kostte. De Raad van Toezicht van de grote regionale zorgorganisatie heeft gisteren een brief aan alle me dewerkers gestuurd waarin het vertrek bekend werd gemaakt. Pagina R4 Leidsche Boys blokkeert fusie leiden - Een fusie tussen vier Leidse voetbalclubs aan de Bos- huizerkade gaat niet door. Leid sche Boys ziet het laatste fusie plan niet zitten. De club heeft ook nog geen ledenvergadering belegd om de plannen met de leden te bespreken. Voor de hand ligt dat de andere fusie partners LFC, UDWS en VNA nu samen een nieuwe club vor men. Wethouder Pechtold van sport heeft al eerder laten we ten geen toekomst te zien in de ze combinatie. Pagina Sport Politie wil steun van Defensie den haag - De politie in Den Haag staat te springen om bij stand van Defensie voor het be waken van gebouwen als de Amerikaanse ambassade. De woordvoerder van burgemees ter en korpsbeheerder Deetman zei gisteren dat Defensie solda ten heeft aangeboden, maar dat het ministerie van binnenland se zaken daarover nog een be slissing moet nemen. Het korps Haaglanden redt het maar net, aldus de zegsman. In verband met de oorlog houdt de politie gevoelige objecten in de stad extra in de gaten. In Bagdad liggen voor Amerikanen en Britten legio gevaren op de loer door Calvin Woodward Washington/AP - Een stadsoor log wordt door militaire strate gen wel vergeleken met een steekpartij in een telefooncel. De coalitietroepen krijgen er mee te maken in kleinere Iraak se steden, proberen het in grote re te vermijden, maat zullen er in Bagdad waarschijnlijk niet aan ontkomen. Tenzij het Iraakse leiderschap voor de val van de hoofdstad ca pituleert, zullen de daken, bou levards, uitgestrekte wijken en nauwe, kronkelige zijstraatjes van Bagdad de troepen zwaar op de proef stellen. De militaire leerboeken zeggen dat een leger (advertentie) Bij ADSL van XS4ALL is de beste helpdesk van Nederland inbegrepen. Ga voor de speciale ADSL-aanbieding naar Primafoon of kijk op www.xs4all.nl/adsl V Pt Bron VARA consumentenprogramma Kassa! en Computer Idee 1XS4ALL1 de professionals bij de inname van een stad op het verlies van bijna eenderde van zijn manschappen moet re kenen. Dat is een prijs die Amerikanen al enkele generaties niet willen betalen, en die zij door nieuwe tactieken en training, een over maat aan voorzichtigheid en een dosis geluk proberen te ver mijden. Maar de Amerikaanse en Britse eenheden hebben al pijnlijk kennis gemaakt met on berekenbare tegenstanders, die het ene moment dankbare bur gers lijken te zijn en een mo ment later toeslaan. Bij Basra namen de geallieerden het vliegveld en een brug in, maar aan de rand van de 1,3 miljoen inwoners tellende stad stokte de opmars. De bevelheb bers hopën dat de vijand zal op geven, voordat ze militairen de stad in moeten sturen. „Wij la ten ons er niet toe verleiden, tenzij het niet anders kan", zegt de Britse kolonel Vemon. En Basra is een 'makkie' vergeleken met Bagdad, waar vijf miljoen mensen wonen en de taaiste verdedigers van Saddam Hus sein zijn gelegerd. In Bagdad liggen voor de gealli eerden legio gevaren op de loer. Het nachtmerriescenario - ge vechten van huis tot huis, waar bij altijd burgers in de weg zul len zitten - kan volgens militaire analisten misschien worden ver meden, maar aan het binnen gaan van vijandige stedelijke ge bieden valt waarschijnlijk niet te ontkomen. Het risico dat troe pen in onbekende buurten lo pen is duidelijk, maar ook de kans op zware verliezen onder de burgerbevolking zal de com mandanten door het hoofd spo ken. In 1993 kostte een zeven tien uur durend gevecht in de Somalische hoofdstad Mogadis hu achttien Amerikaanse mili tairen en meer dan duizend So- maliërs het leven. Lang niet alle Somalische slachtoffers waren soldaten. Het uit elkaar houden van sol daten en burgers, nu al een ge vaarlijk karwei voor de troepen in het zuiden van Irak, zal in Bagdad helemaal lastig worden. Op weg naar de Iraakse hoofd stad is de Derde Infanteriedivi sie van de Amerikanen gestuit op militieleden die vanuit een winkelcentrum guerrilla-aanval len uitvoerden. Toen Ameri kaanse tanks er achteraan gin gen, raakten ze al snel verzeild in een woonwijk, waar vrouwen en kinderen het invasieleger aangaapten. Toch denken sommige strate gen dat Bagdad zonder enorme verliezen kan worden ingeno men. „Ik denk niet dat het een soort Stalingrad wordt", zegt Bob Work, kolonel buiten dienst van de mariniers. Dat de be langrijkste divisies van Saddam buiten de stad liggen, biedt de kans om ze vanuit de lucht te decimeren. Daniel Goure, mili tair analist van het Lexington In stitute, zegt dat de geallieerden de stad in hanteerbare brokken moeten opdelen en het verzet moeten isoleren. John Pike, defensieanalist van Globalsecurity.org, voorspelt een drieledige strategie voor de stadsoorlog: bombarderen van het leiderschap, inzet van tanks en inname van radiostations. „Die drie dingen tegelijk zullen de bevolking er hopelijk van overtuigen dat Irak onder nieuw bestuur staat. Als dat niet werkt, dan is er een probleem." (Lvjti. controle nabeaxging) Ik neem een: maandabonnement automatische betaling kwartaalabonnement automatische betaling betaling per acceptgiro 55,00 Handtekening: Bij machtiging tot automatische betaling 19,60 krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met 54,50 Jackpot cadeau bank-pmtmma: 712141 4001 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl DE WERELD OM JE HEEN

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1