Troepen vlakbij Bagdad SETS kIk e CLINIQUE promotie Kapotte lift houdt bejaarden een week achter de geraniums Leidsch Dagblad verkopen? ■"Ui Bommen op elite-eenheden Lissese molen herrijst Op zoek naar bommen en andere enge dingen T5mcru1SE MINORITY Z REPORT Consument blijft somber gestemd en wacht met doen grote aankopen Tot en met 30 maart 10% korting op alle Clinique producten. UW CADEAU Leidsch Dagblad uagt nu NR. 43189 LOSSE NUMMERS 1,10 ZATERDAG 1,55 pleegkundige (de B. |t levenslang ■r gefunds i)i i beurs als K bewegen v m A e natleveling t het doen er Blue Moon Schuit me: iets wat de in hebben - tot te ■eten inlMENTAAR Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad dinsdag 25 MAART 2003 SPRINTERS den haag/gpd - Duizenden Ame rikaanse en Britse grondtroepen zijn de Iraakse hoofdstad Bagdad tot op 80 kilometer genaderd. Vanuit de lucht worden stellin gen gebombardeerd van Saddam Husseins Republikeinse Garde, die in een kring rondom Bagdad is gelegerd. Ook de hoofdstad zelf is vanochtend opnieuw zwaar gebombardeerd. Bij de aanvallen van de afgelopen twee dagen zijn 62 burgers omgeko men en honderden mensen ge wond geraakt, beweert het Iraak se ministerie van informatie. Vandaag wordt de eerste con frontatie verwacht tussen de Amerikanen en Britten en de Revolutionaire Garde, de elite eenheden die belast zijn met de verdediging van Bagdad. Diver se Amerikaanse tv-stations meldden gisteren dat Saddam hen opdracht heeft gegeven chemische wapens in te zetten als de Amerikanen en Britten te dichtbij komen. De media base ren dit op bronnen in het Penta gon, het Amerikaanse ministerie van defensie. De coalitietroepen zijn verder nog steeds in zware gevechten verwikkeld rond de zuidelijke steden Nasiriyah, Basra, Najaf en Umm Qasr. Hun opmars wordt bovendien gehinderd door herhaaldelijk opstekende zandstormen. De noordelijke steden Mosul en Kirkuk zijn vanmorgen opnieuw gebombar- f„' .IEFDELOOS PvdA hebben ontdekt 1 geen zin heeft elkaar de a' in te slaan over een oor- 'j een feit is. Dat voor die constatering weken van e een zeven uur durend 1 ngsgesprek tussen de s' Iers Balkenende en Bos aren, tekent de liefde waarmee het Binnenhof E naakt voor de komende riode. Met de oorlog, de -1 ndse problemen én met reten beide partijen nog ten raad. 'n van Wouter Bos slaagde J' gelopen weken op een ?0 vertoonde wijze in een r/' maken van haar stand eer een oorlog tegen Sad- issein. Schipperend tus- -verschillende vleugels in 1(j lij lukte het Bos niet een 1 Bjn uit te zetten. Het lem op een vertrouwens- et het CDA te staan toen 1 ij koos voor het - overi- vi k halfbakken - compro- 1 'politieke maar geen mi- teun aan de oorlog. Dit e. de verdiepte de kloof n Bos niet meedeed aan Dnstraties tegen de oor- rwel in twijfel trok of de ans/Britse actie gerecht- lis. imsten van het formatie- 0 van gisteren kunnen ,2.ei Iers dan als bezwërings- u 1 worden gezien. VN-re- u 441 wordt erkend als de e grondslag* van de oor- grotere platitude is nau- Mdenkbaar. Het vertrou- riaiin belangrijke mate' her- '5 orzeliger kan het niet m om een militaire bij- n 5 uiten het oorlogsgebied 0T%s\ geval tot geval worden eld. Beleidsarmer kan sche vraag dringt zich op uren vergaderen Bos en 11de nog nodig hebben instateren dat de econo- 'le gneert, de werkloosheid de bodem van de schat- ?rl ereikt en de problemen rg en het onderwijs moe den aangepakt Maatre- 'f Den ongetwijfeld'van ge- u0 sval' worden beoordeeld. r oalitie van CDA en PvdA levol huwelijk zou wor- ,al eft nooit iemand ver klaar zelfs het predikaat lshuwelijk' dekt de poli- ïfdeloosheid onvoldoen- coalitie wordt een soort >art together*. lisse - De Lissese Zemelpolder- molen is weer bijna in oude luis ter hersteld. De kap is helemaal af en ligt te wachten naast de molen totdat de rietdekkers klaar zijn met het bekleden van de romp. Die klus is nu in volle gang en is naar verwachting volgende week afgerond. Daarna kan de kap op de romp worden getakeld en kunnen de wieken - twee ijze ren balken van twintig meter - door het gietijzeren kruis op de kap worden gestoken. Het her openingsfeestje is gepland op 6 juni. De molen op de rand van de Poelpolder brandde in november 1999 door nog altijd onbekende oorzaak tot de grond toe af. De nieuwe molen is mede daarom voorzien van een sprinklerinstal latie aan de binnenkant, waar waarschijnlijk de fatale brand be gon, een hitte signalerende kabel in het riet en een 'hotline' naar de brandweer. Verder is het riet geïmpregneerd zodat het minder snel in brand kan vliegen. Foto: Dick Hogewoning Britse soldaten van het 29ste Commando Regiment Royal Artillery vuren hun 105 mm wapens af. De Britse artillerie levert in het zuiden van Irak zware gevechten met de Irake zen. Foto: AP/Stephen Hird deerd. Geen van de Iraakse ste den is na vijf dagen oorlog com pleet in handen van de Ameri kanen en Britten. Dat geldt ook voor de havenstad Umm Qasr, die de Amerikanen al na twee dagen beweerden veroverd te hebben, maar waar nu nog steeds gewapend verzet wordt geboden. De tegenstand, sporadisch maar soms heftig, wordt toegeschreven aan kleine, ongeregelde Iraakse eenheden, zoals de Fedayeen, een van Sad dams meest loyale para-militai re groeperingen. De meeste sol daten dragen geen uniform en verstoppen zich onder burgers. De commandant van de gealli eerde troepen, generaal Franks, zei gisteren in zijn commando- centrum in Qatar dat zijn troe pen gestaag vorderen. Hij gaf verliezen toe, maar zei niet ver rast te zijn door de hardnekkige weerstand van sommige Iraakse onderdelen. De Britten en Ame rikanen trekken volgens hem met opzet om bepaalde stellin gen heen. Ondertussen dreigt in Basra een humanitaire ramp, waarschuwt secretaris-generaal van de VN, Kofi Annan. Basra is al dagen het toneel van zware strijd en moet het stellen zonder elektri citeit en water. „Snelle hulp is geboden om een ramp in Basra en andere steden te voorko men", aldus Annan, die de hu- door Gerard Baas voorhout - In 2010, als kunstschilder Leo van den Ende klaar is met zijn Panorama Tulip- land, komt Clifford M. Sobel nog een keer te rug. Dan hoopt de ambassadeur van de Ver enigde Staten, die gisteren het seizoen van de Voorhoutse bollenattractie opende, dat er nog 'a little piece' over is. Het klonk als 'a little peace' - een beetje vrede - maar zo bedoelde Sobel het niet. Hij wil over zeven jaar weer een klein stukje van het schilderij schilderen, net zoals hij gisteren deed als openingshan deling. Over vrede of over oorlog geen woord. Don't mention the war, aan de Jacoba van Bei- erenweg in Voorhout. Hoewel Sobel er met geen woord over repte, was de oorlog in Irak duidelijk aanwezig aan de Jacoba van Beierenweg 79 in Voorhout. Want waar dezer dagen hoge Amerikanen verschijnen, mag de kans op rellen, demon straties en ergere dingen niet worden ver waarloosd. Politie, gemeente en de mensen van het Panorama Tulip land hadden een week van intensief overleg over de beveili ging achter de rug. De journalist die op de parkeerplaats in zijn auto even een krantje las moest dan ook aan een politieagent uit leggen wat hij daar aan het doen was. De media liepen sowieso aan een leibandje, want er was een speciale ruimte waar de pers zich vóór de aankomst moest ophou den om daar na de toost van Sobel weer meteen in te moeten verdwijnen. In die persruimte kwam een politiehond ook nog even langs om de tassen op explosieven te checken. Gelukkig trof de vrolijk kwispelen de Roxy niets aan dat niet door de beugel kon. In de Panoramazaal zaten de genodigden - vanwege de veiligheid allen zonder tas - te wachten op de dingen die er opeens echt waren. Want die niet al te grote man, is dat-eh?' 'Ja, volgens mij wel.' 'Maar die liep me net zo voorbij. Ik kon hem zo aanraken.' 'Ja, maar toch is het 'm.' De veiligheid was op Amerikaans gründliche manier bedacht, de uitvoering was lekker Nederlands, een beetje knullig dus. Het ge volg van de ambassadeur, die na een rondje langs de galerie van Leo van den Ende weer- geruisloos verdween, bleek ook te bestaan uit slechts zijn eigen BMW. Voorhouts burgemeester De Ronde had in tevredenheid toegezien dat er 'niks raars' was ontstaan. „Want dan heb je echt een probleem. Gelukkig is meneer Sobel een nuchter persoon. Hij zei me dat hij zich er op verheugde om binnenkort met zijn vrouw langs de bollenvelden te fietsen. Het is de Amerikaanse houding van business as usual, niet laten merken dat er iets aan de hand is. Als verantwoordelijke gastheer kan je dan zelf ook ontspannen zijn. Toch", zo zei hij na afloop, „moet ik toegeven dat ik nu wel opgelucht ben." En zo keerden de zaken al snel terug naar de rustige werkelijkheid van het Panorama Tu- lipland, dat tot en met 25 mei dagelijks van 10.00 tot 18.00 uur is te zien. Op het doek, waar Sobel een schoorsteen op een Zilkse boerderij had ingekleurd, was nu een ande re hoogwaardigheidsbekleder met penseel aan de slag. De Lissese burgemeester Lan- gelaar die de dakpannen van het boerderij tje schilderde. „Is het zo goed, meneer Van den Ende?" manitaire situatie in Irak van daag bespreekt met de Ameri kaanse veiligheidsadviseur Rice. De Amerikanen achten de situa tie in het zuiden van Irak nog al tijd te gevaarlijk, en hebben hulporganisaties daarom verbo den het land in te gaan. Zie verder pagina's Oorlog in Irak Kabinetsformatie vlot getrokken den haag - CDA en PvdA heb ben de strijdbijl over de oorlog in Irak begraven. Ze zijn het niet helemaal eens geworden, maar zien dat gegeven niet lan ger als beletsel voor de kabi netsformatie. Beide partijen stellen zich op aan de zijde van de Amerikanen en Britten. Pagina Binnen- Buitenland Stankcode i in Rijnmond Rotterdam - De DCMR Milieu dienst Rijnmond heeft vandaag stankcode 1 afgekondigd voor het Rijnmondgebied. Bedrijven die stinkende producten verla den moeten dit melden bij de milieudienst. De DCMR heeft de waarschuwing uitgegeven met het oog op het windstille weer dat ook de komende da gen wordt verwacht. Vanmor gen kreeg de meldkamer 56 klachten over stank door olie, uitlaatgassen en brand. door Janneke Dijke leiderdorp - Stralend weer maar toch bijna een week niet naar buiten kunnen omdat de lift het niet doet. Deze nachtmerrie trof 38 bewoners van het senioren complex Keerpunt aan de Cor Gordijnsingel in Leiderdorp. De lift begaf het vorige week woensdag, en pas gisteren aan het begin van de avond kreeg het onderhoudsbedrijf het voor elkaar het versleten onderdeel te vervangen. Veel bewoners konden tot die tijd geen kant op, omdat een flink aantal afhankelijk is van een rollator. De trap nemen is uitgesloten. Gistermiddag leek het er niet op dat de klus die avond geklaard zou zijn. Een medewerker van liftbedrijf Kone liet telefonisch weten dat het nóg wel twee we ken zou duren voor het versle ten hydraulische blok vervangen kon worden. Dit zorgde voor lichte paniek in de flat. Nadat de bewonerscommissie met het verhaal naar de krant stapte, kwam de zaak in een stroomver snelling. W. Koster, marketing en salesmanager, zat er vanaf dat moment bovenop, 's Avonds rond zeven uur was het pro bleem verholpen en konden de ouderen na een week weer naar buiten. A. de Jong is werkzaam bij de Woningstichting Midden-Hol land in Gouda, de eigenaar van het seniorencomplex. Hij heeft er slapeloze nachten van gehad, vertelde hij gistermiddag. „Ik heb weinig haar, maar ik zit er met de handen in. Ik vind het schandalig dat een bedrijf waar mee je een onderhoudscontract hebt, het zo laat verloederen. Dit heb ik nog nooit meegemaakt." De Jong stelde het liftbedrijf aansprakelijk en eiste een nood- lift. „Maar dat schijnt een week te duren." Pagina R3: 'Ik kan toch niet op mijn kont de trap afgaan' (advertentie) IJ Video of 2-2£? Minority Report. IJ Sci-fi-actie thriller van Steven Spielberg V pi™ met Tom Cruise. MINOR! REPORT Nu verkrijgbaar! Geldig t/m 5 april 2003 of zolang de voorraad strekt. Vries Ondernemers zien orderpositie verslechteren den haag/gpd - De Nederland se consumenten en onderne mers zijn in de eerste weken van maart onverminderd pes simistisch gebleven. Consu menten zijn een stuk negatie ver over het doen van grote aankopen. De producenten blijven somber en zagen hun orderpositie verder afnemen. Dit blijkt uit het jongste enquê tes van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). In de cijfers is nog niet het effect van de eerste oorlogsdagen meege nomen. In hoeverre de strijd in Irak invloed heeft op het ge voel van consumenten en on dernemers, zal pas blijken in april, als het volgende maan delijkse CBS-onderzoek uit komt. Uit de nieuwe cijfers valt wel af te leiden dat consumenten en producenten voorzichtig ble ven, in afwachting van de oor log in Irak. Het consumentenvertrouwen bleef steken op het laagste ni veau sinds 1983, en heeft een voorlopig dieptepunt bereikt sinds de economie in 2001 be gon te haperen. Een veeg teken is de sterk afge nomen bereidheid om grote aankopen te doen. Economen leiden daar uit af dat de beste dingen onder druk blijven staan. Dat is slecht voor de economische groei. Onderne mers in de industrie verwach ten de komende maanden iets meer bedrijvigheid. Veel zal daar afhangen van de vraag hoe lang de strijd in Irak duurt (advertentie) bij besteding vanaf 50- aan Clinique producten. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Naam M V c\ Straat Postcode Telefoon Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 C kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bij automatische betaling Is mijn benk-gironummer Handtekening: 712141 400114 V1 Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl K'lg 'H r-r ■R'VaPr

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1