REGIO Kans op sportwijk in Roelofarendsveen n loopt uit voor eendenrace 'Chandimaal is een goede klasgenoot' Gemeente Ter Aar wil echtpaar op straat zetten Rechter gelast onderzoek naar agressieve Alphenaar Nieuwkoopse wil geen wandelaars op haar land RIJNLAND KOZIJNEN KUNSTSTOF KOZIJNEN MET VKC-KEURMERK? TOONAANGEVENO IN KUNSTSTOF gtUÉF KOZIJNEN c Iderloop door zerswoude iiswoude-dorp Voetbal- Hazerswoudse Boys houdt J dag 30 maart de derde Pol- a, oop. Deelnemers kunnen 's r kiezen uit de afstanden erhalf, vijf, tien of vijftien ki- eter en de halve marathon. 's tart is vanaf 11.15 uur bij clubhuis van Hazerswoudse s'j saan de Sportparklaan in 30 erswoude-Dorp. kl ai eltram vandaag et passagiers |en aan den rijn - Hoewel vergunningen binnen zijn, j de sneltram die tussen de stations van Alphen en ida gaat rijden, gisteren nog met passagiers. Volgens irdvoerder Disco van de rincie Zuid-Holland had de afi en personeelsprobleem. e{ planners zijn vooral inge- tu: om Limburg weer in het ga- en te krijgen na het treinonge- n inlangs in Roermond.'' Dis- en etreurt de vertraging niet. r o proef met de Rijn Gouwe is al enkele weken ver- 0 gd. Dan kan die ene dag er 3ri| nog wel bij." Disco ver- tai ht dat de eerste passagiers be eloop van vandaag wel in •1 lieu we light-railvoertuig va ien stappen. >U) au - door Jan Preenen NOORDWUK - 'Noordwijk gast vrij, niet alleen voor toeristen'. Dat wordt waarschijnlijk de titel van de brochure met steunbe tuigingen aan de 28 uitgeproce deerde vluchtelingen in deze ge meente. Het is een van de vele initiatieven van de gemeente raad, die begin vorige maand besloot actie te gaan voeren om uitzetting van de asielzoekers te voorkomen. Tal van instanties en inwoners zijn aangeschreven en inmiddels stromen de reac ties binnen. De brochure ver schijnt over enkele weken en gaat onder meer naar alle partij en in de Tweede Kamer. „Chandimaal mag niet weg, want hij heeft hier vrienden en voelt zich hier thuis. Wij vinden dat buitenlanders hier ook mo gen blijven", schrijven Kimberly en Soraya. Ze zitten in groep 7 van de Bronckhorstschool. Net als Chandimaal Jayasinghe uit Sri Lanka, die met zijn familie in grote onzekerheid verkeert: mo gen zij blijven of moeten ze te rug naar het land van herkomst? Voor de klasgenoten van Chan dimaal is er maar één antwoord mogelijk. Of om met Teun en Kevin te spreken: „Hij is een Ne derlander en onze vriend. Dus hij moet blijven. Hij is ook een goede klasgenoot." Wendy Admiraal van Noordwijk Totaal vindt het even hartver warmend als ontroerend. „Soms houd ik het niet meer droog als ik al die reacties lees. Met een groepje politici zijn we op pad gegaan om zoveel mogelijk mensen bij dit project te betrek ken." Tot degenen die vaak te maken hebben met de vluchtelingen behoort ook de Noordwijkse huisarts Hanneke Oltheten. Zij wijst op de grote problemen waarmee de asielzoekers dage lijks worden geconfronteerd. „Zowel lichamelijk als geestelijk. Het is toch verschrikkelijk dal goed opgeleide mensen hier al bijna tien jaar in onzekerheid zitten. Ze mogen niet werken, maar zouden dat graag willen. Het wordt tijd dat ze een ver blijfsvergunning krijgen en aan hun toekomst mogen gaan wer ken." VW-directeur Marcel Smeets maakt een vergelijking met Irak waar de oorlog is uitgebroken. „Het is oorlog, onderdrukking of honger die mensen doet vluch ten uit hun vertrouwde omge ving. Op zoek naar een betere, veilige toekomst in een vreemd land. Mensen met dergelijke er varingen, die denken dat ze ein delijk na jarenlang verblijf in Nederland, in Noordwijk, vrij heid en veiligheid hebben ge vonden, mag je die zekerheden niet opnieuw afnemen." Dammie Heemskerk, voorzitter van de basketbalclub MSV, vindt het 'ronduit belachelijk' dat mensen die volledig zijn ge ïntegreerd worden bedreigd met uitzetting. Hij doelt met name op de familie Alibegovic uit het voormalige Joegoslavië, die vol op actief is in de vereniging. „Zonder hun vrijwillige hulp zouden we onze club nooit zo kunnen leiden." den haag/alphen De politierechter in Den Haag heeft gisteren besloten dat de 19-jarige Alphenaar die zijn vriendin aan haar enkels in het trapgat hing, door de reclassering on derzocht moet worden. Pas als de uitkom sten bekend zijn, wordt gekeken welke straf de man krijgt. De man heeft last van driftbuien, waarbij hij alle redelijkheid uit het oog verliest. Dat ge beurde ook op 28 april vorig jaar, toen hij ruzie kreeg met zijn vriendin. Het meisje verklaarde bij de politie dat de verdachte haar had geslagen en met haar hoofd tegen de stoeprand geramd. Daarna zou hij haar bij haar enkels hebben gepakt en in het trapgat hebben gehangen. De man ontkende de mishandeling van zijn vriendin. Wel bekende hij zijn vader te heb ben geschopt en bedreigd. „Hij haalde het bloed onder mijn nagels vandaan", ver klaarde de man. Soms werd hij zo woedend dat hij zijn vader met een mes bedreigde. De vader liet zich ook niet onbetuigd en be dreigde zijn zoon met een een hamer. De officier van justitie vond het lastig om tot een eis te komen. Daarvoor wilde hij eerst meer weten over de problemen waar de man mee kampt. Nadat de reclassering een rapport heeft uitgebracht, wordt de zaak voortgezet. door Joris Rietbroek roelofarendsveen - De nieuwe woonwijk die wordt gebouwd op het veilingterrein in Roelof arendsveen krijgt wellicht een sportief tintje. De gemeente Al kemade wil onderzoeken of hui zen en sportvelden elkaar kun nen afwisselen. Hiervoor zouden behalve het veilingterrein ook de aangrenzende sportvelden op de schop moeten. De gemeente stelt een extern bureau aan voor het onderzoek, dat over ongeveer drie maanden klaar moet zijn. Het idee om sport en wonen met elkaar te combineren, is af komstig van Wormm, de Werk groep Openbare Ruimte Moet Mooier. Wormm is een groep van professionals op het gebied van architectuur, stedenbouw, cultuur, economie en planolo gie, die zich inzet voor een ver hoging van de kwaliteit van de Alkemadese openbare ruimte. Gisteren presenteerde de werk groep, die onderdeel uitmaakt van de politieke partij Mooi Al kemade, de eerste ideeën in café 't Veen in Roelofarendsveen. Wethouder Kees Uit den Boog aard (ruimtelijke ordening/Mooi Alkemade) deelde na afloop mee, dat hij de ideeën voor de sportwijk laat onderzoeken. Mocht dit onderzoek positief uitpakken, dan gaat de gemeen te de combinatie verder uitwer ken met de ontwikkelaar van het veilingterrein tot een concreet plan. De bouw van de wijk moet in 2005 beginnen, nadat de leeg staande bloemenveiling aan de Sotaweg is gesloopt. Architect Stefan Witteman pre senteerde drie scenario's voor de woonwijk op het veilingter rein, waarbij het actieve Al kemadese sportleven in de ge meenschap wordt opgenomen. Dit is volgens Witteman op dit moment niet het geval, omdat hoog groen de sportvelden om ringt en zo afscheidt van de woonwijken. „Dit schaamgroen verbergt wat er allemaal op de sportvelden gebeurt", aldus Witteman. De drie ideeën om vatten naast de huidige veiling- grond de velden van voetbalver enigingen DOSR en Alkmania, het parkeerterrein van DOSR en de tennisbanen. Het eerste scenario, het 'sport- dorp', is een gebied waar woon blokken en sportvelden door el kaar liggen. Zijn tweede plan lijkt op een arena: enorme woonblokken omringen de sportvelden. Het 'superveld' tenslotte is een enorm grasveld met bebouwing en sportmoge lijkheden. Daken van sportkan tines worden benut als skate- baan of tennisveld. „Het zijn ex treme situaties", benadrukte Witteman. „Het is absoluut niet de bedoeling dat mijn scenario's ooit gerealiseerd worden. Ze moeten de hersens masseren en de discussie verder aanjagen." Wethouder Uit den Boogaard greep die uitdaging aan. Landbouwarchitect Roel van Gerwen vindt het fantastisch dat de gemeente meteen gedachten van Wormm overneemt. Hij hoopt dat de gemeente de bur gers in de toekomst meer be trekt bij grote projecten. „Het is belangrijk dat de politiek de dia loog onderhoudt met de bur gers", onderstreepte hij gisteren. „Een gemeentebestuur moet niet zeggen 'we hebben een plan,' maar 'we zijn iets van plan.' Daar moet je veel tijd en geld in steken, maar je krijgt er tevreden burgers voor terug. den haag/nieuwkoop - Een in woonster van Woerdense Ver laat heeft de gemeente Nieuw koop, waar haar woonplaats on der valt, voor de rechter gesleept omdat ze zich ergert aan de wandelaars die over haar land lopen. Volgens de gemeente maakt de route over de Westveensekade al sinds jaar en dag deel uit van de openbare ruimte en mag ieder een er gebruik van maken. Om dat het weggetje middenin een prachtig natuurgebied ligt, lo pen er dan ook regelmatig dag jesmensen overheen. In ver schillende wandelgidsen wordt de route zelfs aanbevolen. Maar volgens Elisabeth Middel plaats hoort de weg al sinds de jaren zestig bij haar grond en maken wandelaars illegaal ge bruik van de route. Ze zouden zelfs gaten maken in de hekken om hun weg te kunnen vervol gen. Dat de gemeente Nieuw koop de weg nóg toegankelijker wil maken door opstapjes te plaatsen, gaat de bewoonster te ver. Ze eist dat de gemeente de opstapjes weghaalt en de kosten van de vernielde hekken betaalt. De rechter doet 31 maart uit spraak. Bollenexport daalt lisse - De Verenigde Staten ne men veel minder bollen af dan in voorgaande jaren. De export daalde met 13 procent. De VS nemen nu voor 112,4 miljoen euro aan bollen af. Volgens de gegevens van het Productschap Tuinbouw komt de exportwaar de van de Nederlandse bloem bollen in de periode juli 2002 tot en met januari 2003 uit op bijna 540 miljoen euro. Dat is een af name van 7 procent ten opzich te van dezelfde periode vorig seizoen. De afname van de bloembollenexport is het grootst bij landen buiten de Europese Unie. Daar gaat het om een da ling van 8 procent. Bij de Euro pese Unielanden is de bollenex port met 6 procent gedaald. Inbraken in Wilhelminastraat ék alphen aan den rijn - Inbrekers zijn in de nacht van zaterdag op zondag actief geweest in de Wil helminastraat in Alphen aan den Rijn. In beide gevallen kwa men ze binnen door een raam open te wrikken. Uit een woning namen ze twee mobiele tele foons mee. Uit het andere huis werden geld, een paspoort en een rijbewijs ontvreemd. (advertentie) wr/den haag - Een man en aa vrouw uit Ter Aar probeer- ial' gisteren bij de Haagse 'O* tbank in kort geding te komen dat de gemeente op straat zou zetten. Het paar woont in een woon- Mur op de Oude Kerkweg en m' tvan de gemeente al diverse oh ngbevelen gekregen om de ~a iur te verlaten. De man en 11 Trouw vinden het niet terecht de gemeente hen op straat vletten. stel woont al jaren aan de Oude Kerkweg. Vroeger hadden ze ook het woonhuis ernaast en woonden ze daar. Door financi ële problemen moesten ze dat in 1994 verkopen. Ze trokken in een caravan. Volgens de man en de vrouw had een wethouder hen toegezegd, dat ze op de plek naast de caravan een nieuw huis mochten bouwen. Voorlopig pasten ze een oude schuur aan om daar te kunnen wonen. Maar de gemeente Ter Aar gaf geen toestemming om in de schuur of de caravan te wonen. De grond heeft als bestemming 'land- en tuinbouwbedrijven' en er mag volgens de gemeente al leen een woning staan. De laat ste drie jaar sommeert de ge meente het stel om de caravan en de schuur weg te halen. Het stel voelt zich onheus bejegend, omdat er eerder andere beloften zouden zijn gedaan. Maar ze schreven geen bezwaarschrift toen Ter Aar hen op de hoogte stelde van het besluit. Formeel kan het echtpaar nu niet veel meer doen. Als de be zwaartermijn is verstreken heeft een besluit van de gemeente di rect rechtskracht. Aangezien de man en de vrouw in de schuur bleven wonen en zich niets aan- trokken van de beslissing, heeft de gemeente diverse dwangbe velen gestuurd en dwangsom men opgelegd. Toen ze de bur gemeester opbelden om uit te leggen dat ze geen andere huis hadden, had deze volgens hen gezegd dat ze de woningbouw vereniging maar moesten vertel len dat hij vond dat ze urgentie moesten krijgen. De woningbouwvereniging maakte het stel duidelijk dat ze zo'n vijf jaar moet wachten op een huis. Het paar zit met de handen in het haar en wil graag met de gemeente over een op lossing te praten. Maar de ge meente vindt dat de man en de vrouw al drie jaar de tijd hebben gehad om een nieuw huis te zoeken en dat ze de schuur nu gewoon moeten verlaten. De kort gedingrechter doet uit spraak over een week. achtduizend eigenwijze plastic race-eendjes gaan te water. Foto: Eric Taal tbl )ele, poele, poele' maal wel eerlijk aan toegaat. Le den van serviceclub Rhijnhart Lions, die de race voor vier plaatselijke goede doelen heb ben georganiseerd, treffen de laatste voorbereidingen. De wedstrijd kan beginnen. Tegen twee uur hebben onnoe melijk veel adoptiefouders zich op en nabij de Alphense brug verzameld. Voor vijf euro doet een Derby Duck speciaal voor jou aan de wedstrijd mee. Op de buik van elk race-eendje staat een nummer dat correspon deert met de code die de tijdelijk eigenaar heeft gekregen. Als tastbaar bewijs voor hun deel name kregen de eendenbazen een kleine woerd mee. Maar die mag niet meedoen aan de wed strijd, want dat eendje is voor thuis, voor in bad. Zestig prijzen zijn er te winnen. De hoofdprijs? Een knalgeel gespoten Lelijke Eend. Motorisch goedgekeurd, over een half jaar moet hij op nieuw op voor de APK. Burgemeester Schoof mag het startschot lossen, maar spreek- stalmeester Perry Kasbergen maakt duidelijk dat de burger vader hier van afziet. „Vanwege de oorlog in Irak, acht hij dat minder gepast", leest Kasbergen de officiële verklaring voor. Boe geroep van het publiek. „Staan wij hier even voor lui", zegt F. Vrij snel nadat de ducks het water zijn ingedoken, ontstaat een kopgroep. Niet alle race-eendjes blijven binnen het parcours. Foto: Eric Taal Kooistra tegen haar vriend. „Wij doen nu dus iets dat respectloos is. Is het nu overdreven politiek correct wat die Schoof doet of moeten wij ons diep schamen?" Ook zonder de aanwezigheid van de burgemeester plonsen de meer dan achtduizend race eenden moeiteloos het water in. Een paar toeschouwers gooien daar stiekem hun badexemplaar bij. Als deze eendjes als eersten de finish halen, worden die ze ker gediskwalificeerd. „Poele, poele, poele, poele", roepen mensen langs de kant. „Jammer dat er geen drumband is", vindt Kooistra. „Dan had die 'Alle eendjes zwemmen in het water' kunnen spelen." Vrij snel ontstaat een kopgroep in het water. Tegelijkertijd heeft een flink koppel zich omge draaid. Een paarhonderd eigen gereide ducks beginnen de ver keerde richting op te drijven. Duikers van de brandweer gaan het water in om eigenwijze een den te redden. Voor drieën moet de race zijn beëindigd, want dan mag de plezier- en de beroepsvaart weer het water op. Die deadline wordt gehaald. Het publiek moet even geduld hebben maar de Duck Derby kent een win naar: Piet Twilt. Twiit wil die 2CV helemaal niet, laat hij weten. Hij had voor de grap meegedaan, omdat de op brengst ten goede komt aan scoutinggroep Nahani, het IVN, •verpleeghuis Oudshoorn en de zeeverkennersgroep De Hol- landsche Nachtegalen. „Maar misschien is die auto wat voor onze dochter", oppert zijn vrouw. „Die gaat binnenkort haar eerste rijles nemen." Wanneer het meeste publiek is verdwenen, vissen brandweer en zeeverkenners de eendjes uit het water. Een voorbijgangster probeert er een paarin haar fietstas te proppen. Ze wordt ge sommeerd de race-eenden af te geven. Alphen is niet de enige die een Duck Derby houdt. Bin nenkort moeten worden de gele dobbereenden elders ingezet. Schoof: 'Geen statement, maar betrokkenheid' od el>! rate groepen van de Alphense bevolking ma- er i zich zorgen over de oorlog in Irak. Soms ook Br» de familie en vrienden die zich daar bevin- tie l In deze omstandigheden acht ik het minder "e tast mee te werken aan de feestelijke start van ee festijn." Deze woorden, geschreven door bur- 'n neester Schoof, werden zaterdag voorgelezen, kvoor de start van de Rhijnhart Duck Race. 9 loof zou het startschot lossen, maar zag daar 1 Iföf. iedereen in het publiek had begrip voor de- nl leslissing. „Overdreven politiek correct". 'F nk het. Ondanks die reacties heeft Schoof iteraf geen spijt van zijn beslissing, zegt hij kvoor het ter perse gaan van deze krant. „Ik )n iburgemeester van alle Alphenaren. Niet al- tef n de allochtone inwoners maar ook andere to1 eperingen voelen zich erg geconfronteerd. Ik te iet kan niet doen alsof er niets aan de hand is. De organisatoren van het evenement toonden alle begrip. Zij boden aan om de presentator iets te laten voorlezen. Ik had ook kunnen doen alsof ik was verhinderd." Schoof begrijpt dat een aantal mensen weinig begrip kan opbrengen voor zijn beslissing. „Maar ik blijf achter mijn beslissing staan. Al eerder heb ik de raadsleden een brief geschreven waarin ik benadrukte dat we als Alphenaren on derling begrip moeten opbrengen voor elkaar en voor eikaars situatie en achtergronden. Ik hoop dat de mensen die zaterdag 'boe' hebben geroe pen, daarover willen nadenken Laten we soli dair ziin met de Alphenaren die het nu zo moei lijk hebben. Ik heb zaterdag geen politiek state ment verkondigd, maar betrokkenheid ge toond." men zaterdagmiddag dan ook naar het centrum van Alphen om de Rhijnhart Duck Race te volgen. De vaart over de Oude Rijn is gestremd om meer dan achtdui zend eigenwijze felgele plastic badeendjes met zonnebril zon der problemen het parcours te laten afleggen. Aan de ene kant van de Alphense brug ligt de startboot. In een hydraulische bak wachten de eenden op hun lancering. Een blusboot van de Alphense brandweer ligt paraat. Mochten eendjes het moeilijk krijgen, dan is hulp nabij. Aan de andere kant van de brug dobbert notaris John Kroes in een sloepje. Dankzij een ingeni eus systeem zwemmen de ducks in een fuik die slechts één dobberaar tegelijk binnenlaat. Kroes moet kijken of het er alle- aan den rijn - De paar- lC*e ace kennen de Alphenaren ieI De hondenrace doet bij de sten ook een lichtje bran- )r0 net als de ringsteekrace die achtereen op de dag van aarmarkt is gehouden. Maar en endenrace is iets nieuws in 1111 niddelgrote stad aan de Ou- S1 ijn. Duizenden mensen ko- m

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13