KUNST CULTUUR Eerste J.C. Bloemprijs gaat naar Leidse dichter Paul Marijnis Gewone jongens aan het rotte Deense hof Nieuwe zaal Theater Toverlei Springen op matras vindt ieder kind leuk Vieze vrouwen in Leids atelier Palingsound in de Stadsgehoorzaal All Ears begin tot e een avonti Prijs voor Jeroen Zijlstra Amsterdam Jeroen Zijlstra heeft de Annie M.G. Schmidt - prijs 2003 gewonnen voor het beste theaterlied van het afgelo pen seizoen. Zijn bekroonde lied is 'Durgerdam slaapt'. An- nejet van der Zijl, biografe van Annie M.G. Schmidt, reikte tflem de prijs gisteren in Am sterdam uit. De prijs bestaat uit een bronzen borstbeeld van de naamgeefster en 3500 euro. Je roen Zijlstra is oprichter van de band ZIJLSTRA. 'Durgerdam slaapt' staat op het nieuwste al bum van de groep, 'Tussen Den Oever New York'. Tom Lanoye wint Gouden Uil cent - De Vlaamse literatuur prijs Gouden Uil is gewonnen door de Antwerpse auteur Tom IxUioye voor zijn roman 'Boze Tongen'. Hij won ook de pu blieksprijs, waarvoor ruim 10.000 Vlaamse lezers hun stem uitbrachten. Lanoye was de enige Vlaming in een groep van vijf geselecteerde auteurs. De andere kandidaten waren de Nederlanders Oek de Jong (Hokwerda's kind), Dik van der Meulen (Multatuli: leven en werk van Eduard Douwes Dek ker), Annejet van der Zijl (Anna. Het leven van Annie M.G. Schmidt) en Frank Westerman 1 (Ingenieurs van de ziel). De Gouden Uil voor jeugdlitera- tuur ging naar het boek 'Wolfs- roedel' van de Nederlandse schrijfster Floortje Zwigtman. Verkoop op Tefaf valt mee Maastricht - De zestiende edi tie van de internationale kunst beurs Tefaf heeft 65.000 bezoe kers getrokken. Hoewel het be zoekersaantal aanzienlijk lager lag dan vorig jaar, is de organi satie tevreden over de verko pen. Van de bezoekers kocht 7 procent een kunstwerk. -ni i Zes winnaars El Hizjra-prijzen Amsterdam De Amsterdamse r wethouder H. Belliot van Cul tuur heeft gisteren de jaarlijkse El Hizjra-literatuurprijzen uit gereikt. De jury bekroonde zes schrijvers met een eerste prijs: Samira Ahali (22) en Mounir El Khattabi (28) uit Amsterdam, Abdelmajid Abou-Saad (36) uit De Meern, Ibrahim Jadelkarim (42) uit Eindhoven, Mustapha El Hamdaoui (34) uit Utrecht en Saleem Dahbour (33) uit Vlaardingen. De tweede prijzen gingen naar Aicha Abbassi uit Leiden en Aouatif Tawfik uit Amsterdam, beiden achttien jaar oud. maandag 24 MAART 20< door Marion Groenewoud steenwijkerland/leiden - Hij is een bewonderaar van J.C. Bloem, dus vereerd met de prijs. Als kind las hij dagelijks op weg naar school Bloems regels op een herdenkingsmonument: 'Nooit heb ik wat mij werd ont nomen/ zo bitter, bitter liefge had.' De Leidse dichter Paul Marijnis (1948) kreeg zaterdag de eerste J.C Bloemprijs voor zijn bundel 'Roze zoenen'. De nieuwe prijs werd uitgereikt in Paasloo, op een locatie even voorbij het graf van naamgever Jacques Bloem (1887-1966). „Het is de onvervaardheid waar mee Bloem zijn eigen ellende onder ogen zag. Hij kroop niet weg", licht Marijnis zijn bewon dering toe. Hij draagt de enve lop ter waarde van 2500 euro losjes onder zijn arm. Poëzie is voor hem bovenal een ambacht. 'Poëzie is gemaakt van woorden zoals een huis is gemaakt van baksteen. Marijnis, die zelden in de open baarheid treedt, schrijft overdag proza. Tegen de avond pakt hij zijn ruitjesschrift voor het dicht werk. Speciaal voor deze gele genheid hebben de vijf genomi neerden een gedicht gemaakt ter ere van Bloem. 'Barman! Mix een J.C. Bloem voor mij!/ Eén deel verlangen, één deel na jaarsregen/Een scheutje bitter en een tic jenever./ Niet alles gaat voorgoed en o, voorgoed voorbij', schreef Marijnis bon dig. Genomineerde Mark Boog (1970) nam de slotregels van de Bloembiografie - geschreven door diens ex-vrouw Clara Eg- gink - als uitgangspunt. 'Hier ligt een groot dichter en een onge lukkig mens'. Boog buigt zich over de vraag 'of het wijzer is om een groot dich ter/ en een ongelukkig mens te zijn/ of een onhandig dichter en een groot mens'. Niet alle genomineerden zijn lo vend over de poëzie van Bloem. „Op zijn goeie momenten een goed dichter. Maar hij deed wel degelijk aan mooischrijverij", zegt genomineerde Erik Menk- veld (1959). Ilja Leonard Pfeijffer (1968) laat zich kritischer uit over het werk van Bloem. „Een middelmatig dichter van te gro te woorden", vindt de langhari ge schrijver en classicus uit Lei den. „Als je goed naar de poëzie van Bloem kijkt, blijkt het tech nisch lang niet allemaal goed in elkaar te zitten. Zijn reputatie is groter dan zijn kwaliteit. Hij loopt op zijn klompen te knut selen", omschrijft Pfeijffer, die zingend door zijn omvangrijke Bloemgedicht danst. „Woorden als 'verdriet' en 'eeuwigheid' ko men te pas en te onpas voor in het werk van Bloem. Dergelijke gevoelens moet je oproepen, niet benoemen", aldus Pfeijffer, die 'natuurlijk graag' de prijs had ontvangen. „Ik hel de C. Buddinghprijs j maar ben zeker geen bi raar van Buddingh. Dat van elkaar. Een prijs welkom." De eerste Bloemprijs Marijnis is het niet eens jonge stadgenoot. „Pfeij koopt kletskoek. Hij is i wijs genoeg voor de po Bloem. Hij is nog niet kl de acceptatie van het af lijke." leiden - Al 37 jaar zijn ze niet weg te denken uit het Nederlandse muziekleven: BZN, de Band zonder naam. Zaterdag stonden de uitvinders van de 'palingsound' weer in de Stadsgehoorzaal. Vooral van de nieuwe cd Tequila Sunrise, waarop met latin-invloeden wordt geëxperimenteerd, waren veel nummers te beluisteren. Jan Keizer en Carola Smit (foto) bezongen onder meer het wel en wee van de walvis, een onderwerp dat de zes Volendammers als ambassadeurs van het Wereld Natuur Fonds na aan het hart ligt. Foto: Eric Taal theater recensie Dick van Teylingen Voorstelling: 'Hamlet' van William Shakespeare door Al Dente. Bewerking en regie: Jos Nijhof. Gezien: 21/3, Theater de Ware Liefde (Visser 't Hooft Lyceum), Leiden. Nog te zien aldaar: 27 en 28/3,3, 4 en 5/4. Voor een regisseur moet het een boze droom zijn: op je sterfbed vaststellen dat je 'Hamlet' nooit gedaan hebt. Zoiets als een pro fessionele bergbeklimmer die de Mount Everest vergeten is. Jos Nijhof kan nu rustig slapen. Hij was decennialang schoolto- neelregisseur op het Visser 't Hooft Lyceum en is nu al een paar jaar artistiek leider van to neelgroep Al Dente, een gevor derde groep acterende ex-leer- lingen. En hij heeft zijn 'Hamlet' geregisseerd. De jonge prins van Denemarken staat voor de opgave zijn vader te wreken. Na de dood van de oude koning nam Hamiets oom Claudius de troon over en trouwde hij met Hamiets moe der Gertrude. Het stinkt aan het Deense hof. Hoogstwaarschijn lijk heeft Claudius de oude Hamlet vermoord. Zijn zoon wil eerst zekerheid, want je ver moordt je oom niet zomaar. De eerste aanwijzing is de ver schijning van de geest van de oude koning op de kantelen van het kasteel, die Hamlet aan spoort tot wraak. Nijhof laat Hamlet heel origineel (en mooi belicht) tegen zijn eigen scha duw praten. Jammer vond ik dat Hamlet ook de tekst van de geest uitsprak. Dat maakt hem meteen een beetje getikt, schi zofreen misschien. Als hij later gekte als dekmantel voorwendt, is dat minder overtuigend. De spelers van Al Dente zijn door de jaren heen steeds beter geworden en hebben hun eigen stijl van spreken en handelen ontwikkeld. In 'Hamlet' lijkt de stijl meer verbonden aan de ac teurs dan aan hun rollen. De onderlinge verschillen zijn flink. Claudius (Erik Basselier) ronkt voor de pauze behaagziek met zijn tekst. Daarna is dat veel minder, wat hem van een holle braller verandert in een gevaar lijke strateeg. Gertrude (Maaike Schellekens) en Ophelia (Marije Gaemers) spelen veel meer na turel. Door al die stijlen hebben voor al de spelers hun eigen profiel; hun rollen wat minder. Dat n: Bijzonder boek in Legermuseum delft - Het Legermuseum in Delft heeft beslag weten te leg gen op de zogenoemde 'Nas- 1 .sausche Wapenhandelinge', een militair plaatboek uit de ze ventiende eeuw. In het boek zijn de krijgskundige handelin gen van prins Maurits ten tijde van de tachtigjarige oorlog op genomen. Het boek zal vanwe ge de kwetsbaarheid van het materiaal slechts drie maanden tentoongesteld worden. TL 1 door Maarten Baanders leiderdorp - De verse verflucht hangt nog in de theaterzaal. Al les ziet er keurig uit: de hal, de kleurige deuren, de zitjes, de ba lie. Maar de decomfimte en de kleedkamer hebben al de rom meligheid die in een theater nooit ontbreekt. Nog even en de voorstelling waarmee Toverlei zijn nieuwe theaterzaal in ge bouw Doesmeer opent, begint. „We kunnen er nu veel meer ons eigen theater van maken", zegt Joop Cieraad, tot voor kort bestuursvoorzitter van Toverlei. „Op de Ericalaan konden we al leen eenakters in onze eigen ruimte spelen. Voor avondvul lende producties moesten we naar De Muzenhof. Onze nieu we zaal is groter, 9 bij 9 meter, maximaal 60 stoelen. We kun nen hem op verschillende ma nieren gebruiken. De overige ruimtes zijn ook een vooruit gang. Vroeger moesten we een tafeltje in de gang proppen voor de kaartverkoop, nu hebben we een balie in een ruime hal." Behalve de gemeente hebben ook de leden van Toverlei zich flink ingezet voor de inrichting. „Onze huistimmerman Rien Rij kers voorop, dapper bijgestaan door de technicus, Mike Hen derson. Rien heeft altijd prakti sche invallen. In dit gebouw zit ook de Oudheidskamer. Die hadden een vitrinekast bij het oud vuil gezet. Rien haalde hem meteen weg en maakte er de spiegelwand voor de kleedka mer van, en een glazen afscher ming van de techniekruimte. De verrijdbare bar is ook een idee van hem. Hij kan in de hal staan, maar ook in de foyer. Vroeger hadden we een oud schoollokaal voor repetities en uitvoeringen. In die zelfde zaal stond ook een keukenblok waar iets gedronken kon worden. Nu is de foyer een aparte ruimte. Ook wat de techniek betreft zijn we erop vooruitgegaan. We hoe ven nu niet meer een deel van de tribune af te scheiden voor de bedieningstafel van het licht. Er is een techniekhok waar we alles kwijt kunnen." Toverlei voelt zich gestimuleerd door de nieuwe mogelijkheden die de zaal biedt. Andere groe pen zullen er ook komen spelen, waardoor Toverlei ook weer in andere gemeentes kan optre den. Zaterdag ging de voorstel ling 'Ashes to Ashes' van Pinter in het nieuwe theater in premiè re. De voorstelling, gespeeld door Tilly Lansbergen en Ray mond Harris, is nog te zien op 30 maart (14.30 u.) en 11 en 12 april (20.30 uur) bij Toverlei Theater aan de Hoogmadese- weg 70b, Leiderdorp. theater recensie Maarten Baanders Voorstelling: 'Superstars' door Introdans. Gezien: 23/3 Leidse Schouwburg. Er heerst meteen een glashelde re sfeer als de dansers in een rechte rij gaan staan, hun armen heffen en om en om buigingen maken. Geheel volgens de wet ten van choreograaf Hans van Manen maken de dansers lichte, klassiek aandoende gebaren en vormen ze overzichtelijke figu ren op de dansvloer. 'Septet Extra' is onderdeel van het jeugdprogramma 'Super- stars' van Introdans. Maar op de slotscène na is het geen jeugd voorstelling in strikte zin. Het enige teken dat de choreografie tot kinderen gericht is, vormen de grapjes en spartelingetj es tussen de bewegingen door, en, zoals gezegd, de slotscène, waarin plotseling een concreet gegeven opduikt. Een vlieg komt de vederlichte klassieke spron gen van een ballerina storen en houdt daarna de hele groep in de ban. Ook voor twee andere onderde len van 'Superstars' is het de vraag of zij echt aansluiten op een kinderpubliek 'Ensemble' van Nils Christe is kleurrijk, dy namisch en doet aan een ritueel van oerwoudbewoners denken. In een overzichtelijke choreo grafie worden grote gebaren ge maakt: duikende handen, maai ende en zwaaiende armen, fer me sprongen en krachtig be- nenwerk. Maar toegankelijkheid en grappige momenten lijken de enige reden waarom deze dans in een kindermatinee is opgeno men. 'Piccolo Mondo' van Jiri Kylian heeft eveneens kwaliteit. Het is een spitse Commedia dell' Arte scène, vol grappen, die echter wel gedateerd zijn. De charme van deze groteske humor is be ter besteed aan volwassenen die iets weten van deze historische vorm van vermaak. De enige choreografie die echt aansluit op de dagelijkse bele vingswereld van kinderen anno 2003, is 'Double/Single' van Wil liam Forsythe. Dansen en sprin gen op een matras vindt ieder kind leuk en van dit gegeven is niet alleen een aanstekelijke, licht baldadige scène gemaakt, de bewegingen zijn ook verras send. Hoofden worden hardhandig op de matras gebeukt, de dansers stompen, vallen en veren op en gaan lekker ruw en wild met el kaar om. Dat mag thuis niet Daarom is dit zo leuk om naar te kijken. noq 2V Eppo Dekker ontwerpt kleding in voormalige galerie door Theo de With yno leiden - Eppo Dekker opende za terdag aan de Nieuwe Rijn in Lei- - den galerie/atelier Eppo. Hij ge bruikt het hoekpand, waar tot voor kort galerie Pieter van Ulden was gevestigd, als kledingatelier. Dekker vervaardigt een eigen col lectie en maakt mode in op dracht. Daarnaast krijgen heden daagse kunstenaars de gelegen heid in de ruimte hun werk te to nen. Thomas Raat is de eerste kun stenaar die mag exposeren in galerie/atelier Eppo. Hij heeft nee -bw: een aantal werken op papier aan de witte muren hangen. Plaktekeningen' noemt hij ze zelf. Raat heeft vrouwen gete kend en met tape de achter grond geplakt. Allerlei fluoresce rende kleuren heeft hij naast en over elkaar gebruikt. „Zeker in dit tl-licht heeft het bijna het ef fect van neon", zegt de Leidse kunstenaar. „Het krijgt iets vies, iets goedkoops." Dat ordinaire wordt nog eens versterkt door de vrouwen die hij heeft getekend. Ze zijn vaak minimaal gekleed en nemen een hoerige pose aan. „Ja hoor, het zijn allemaal vrouwen die zichzelf voor lui zetten", rea geert Thomas Raat. In eerste 'Geen droog brood te verdienen met kunst' Pieter. van Ulden is gestopt met zijn galerie, omdat hij die niet te combineren vindt met zijn platenzaak in de Burg- steeg. „Het is tijdgebrek. Er kwam zoveel werk op me af dat ik het niet meer trok", zegt de voormalige galeriehouder in een toelichting. Aan de Nieuwe Rijn heeft Van Ulden 2,5 jaar zijn galerie ge rund. „Ik ben per 1 januari ge- stopt, maar ik mis het nog elke dag. Het blijft prachtig om een jj galerie te hebben, maar in Lei den is er geen droog brood mee te verdienen. Er zijn te weinig mensen geïnteresseerd in beeldende kunst. In een grotere stad zou het misschien wel kunnen, maar dan wel op commerciëlere leest dan ik het tot nu toe heb gedaan." Zich helemaal terugtrekken uit de wereld van de beeldende kunst wil de Leidenaar ook niet „Ik broed op plannen. Het lijkt me bijvoorbeeld erg leuk om exposities in de stad te maken." instantie lijken ze geil. Maar de een snuift coke en de andere scheert haar oksels niet. Het zijn gewoon vieze vrouwen." De 'plakkunst' is uit nood gebo ren. Raat is bovenal schilder. Hij moest echter zijn atelier in de voormalige Blonk-garage verla ten om ruimte te maken voor het Rijnlands Architectuur Plat form (RAP). „Ik maak nu ge bruik van het atelier van iemand anders en daar kan ik niet met verf werken. Zo is het idee ont staan om met plakband aan de slag te gaan. Ik reis stad en land af om het in allerlei kleuren te vinden." Behalve tape heeft hij ook stuk jes stof in zijn kunst verwerkt en daardoor passen zijn vrouwen uitstekend in het atelier van Ep po Dekker. De mannen kennen elkaar al wat langer. „Ik vond dat de muren niet kaal moesten blijven", zegt Dekker over zijn initiatief om een podium te bie den aan beeldend kunstenaars. „Bovendien waart op die ma nier de geest van Pieter van Ul den ook nog een beetje rond. Hij is van plan de tentoongestel de kunst iedere twee maanden te wisselen. „Op deze wijze cre- eer ik een podium voor mensen die net als ik creatief bezig rijn." Eppo Dekker noemt de Weding die hij vervaardigt prêt-a-coutu- re. Het rit tussen haute couture en prêt-a-porter. „Zeg maar, tussen wat je op de catwalks van Parijs ziet en wat in de wir^els Eppo Dekker (links) achter de snijtafel. Thomas Raat kijkt als maker van de 'plaktekeningen' op de achtergrond met hem mee. Foto: Hielco Kuipers in de Haarlemmerstraat hangt Het moeten niet alleen maar toeters en bellen rijn. Ik wil draagbare mode maken. Men sen mogen ook met hun eigen ideeën naar mij komen. In over leg proberen we dan iets te be denken dat bij die persoon past en dat niemand anders heeft." De ontwerper werkte de afgelo pen jaren vanuit huis en heeft inmiddels een Wantenkring op gebouwd. „Die varieert van een meisje van 25 tot een man van in de vijftig. Het zijn mensen die niet van die snelle confectie houden. Ze vinden een broek in de winkel misschien wel mooi. Maar als ze zien dat er twintig hangen, weet je dat straks heel Leiden erin rondloopt. Het straatbeeld wordt zo eentonig." Daarnaast werW hij aan een ei gen collectie. In zijn atelier han gen een paar voorbeelden. Een rokje voor 67 euro, een over hemd voor 119 euro. „Valt mee, hè", zegt de couturier. „Dit rijn standaardmaten. Als ik iets spe ciaal voor iemand op maat moet maken, wordt het iets duurder. Je betaalt iets meer dan in de Haarlemmerstraat, maar dan heb je ook wat." Galerie/atelier Eppo, Nieuwe Rijn 93a, Leiden. Open: don derdag 12.00-21.00 uur, vrij dag, zaterdag en zondag 12.00- 18.00 uur. komt ook door Nijhofs king van de tekst. Hij leg leen Hamlet en rijn stut ten popi-taal als 'moven zouten' in de mond, ni Claudius. Zo gooi je een tieWoof dicht die beter 0 kunnen blijven. Hamlet (Jasper Groosjj een gewone jonge joq voor een zware taak staa impulsen moet be Soms switcht hij wel 1 tussen rijn emoties: vai teloze woede naar vrolij als hij zijn vriend Horac riet. „Horatio! Ouwe rul; „Hamlet! Lui!" Hij is 1 dent, maar (behalve de niet ballerig. De zware die hij heeft met rijn m van een grote intensii kan ook anders: Kees; mond maakt van Poloi enorme Wetsmajoor in mafioos streepjespak. 2 ondersteunt dat. En n rijn de rollen van de( vers, de toneelspelers e crantz en Guildenstei man en Wildeman) 1 een potje cabaret en c nodige afwisseling. Del van Al Dente is een 2 gemonteerde voorstel als u niks hebt met het Hooft kunt u er rustig d muziek recens Ken Vos Concert: All Ears. Gezien: House, de Burcht, Lc All Ears was oorspronl de jaren tachtig, de vrc moderne jazzformatie norsaxofonist Frans Vi sen. Maar in de huidige stelling is het een 0 klinkend sextet dat hi met pianist Michiel Bra Twee buitenlandse bla heel eigen spelopvattin ken ook deel uit van d de Duitser Frank Gratki altsax en Warinet, en d kaan Herb Robertson 0 en trompet. Bassist Wilbert de Joode werker Michael Vatchei we al als de vaste wa Braams trio. Het pro voor deze tournee be twee duidelijk verschilli len; vóór de pauze een composities van Vera terwijl daarna een si Braams zogeheten bon ken wordt uitgevoerd. Vermeerssens stukke evenals die van Braam teld in de jazztraditie, vorm is consistent mod duidelijke, overzichtelij knopingspunten tussen improvisaties. Waar Bi haast musicologische hoogtepunten van de schiedenis inpast in ee kader, schept Ven makkelijk in het gehoor thema's die voor een gi geïnspireerd zijn door f muziek buiten de jazz. Al vroeg kregen alle mu de ruimte om hun imp risch vermogen solo o semble te bewijzen. Z kowski en Robertson mentalisten die meta nisch en emotioneel tol onaanzienlijke uiterste Nederlanders, Michael incluis, zijn wat dat bet recter en relativerender. De kracht van All Ears grote variatie aan assoc vormen in het materia in Braams bonsai waarbij de solisten ook matische opbouw van ken bepalen, zorgt de varing van de muzikat uitdagende situaties v kens onverwachte in1 Het concert was daaron gin tot eind een luistera Vooral aan klankkleur 1 miek heeft All Ears vet den. Dat belooft wat vo die later dit jaar moet ui

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 12