'Staaifusie was geldverspilling' ECONOMIE Bij geld lenen is goedkoop heel vaak duurkoop Smit gaat Tricolor in stukken zagen Schenk: Hoogovens met British Steel kon niets worden etronics erkoopt nderdelen /at moet u doen oor een nabestaandenpensioen? H j 1 Campina: winstgroei bij lagere omzet Belbedrijven meten geen kwaliteit meer DSM vermindert uitstoot fors Te weinig globalisering ance Telecom apt uit Wind IAN - France Telecom ver- )l zijn belang van 26,6 pro- in het Italiaanse mobiele- ^oniebedrijf Wind voor ruim Kjard euro aan Enel. Dat ïse elektriciteitsbedrijf dt daardoor volledig eige- r, France Telecom hield het ang via zijn gsm-dochter nge. Wind werd in 1997 op- jcht als gezamenlijke onder- ning van Enel, France Tele- nen Deutsche Telekom. De jtsers stapten er in juli 2000 lit. Wind boekte over 2002 lomzet van 3,9 miljard euro. onderneming had eind vorig [28,5 miljoen klanten, van 8,7 miljoen voor mobiele 12 rfonie, 7,4 miljoen voor vaste 07 fonie en 12,4 miljoen voor met. oeilijk jaar or Bilderberg kum - Bilderberg Hotels 00 itaurants zag de omzet in 12 dalen met 3,5 miljoen eu- oaar 108,6 miljoen. De ope- w jonele winst kwam uit op 12 joen euro tegenover 30,8 00 oen het jaar daarvoor. Bil- berg bezit in Nederland 25 en vijfsterren hotels en 75 alliantiepartners. De ge- 35 Idelde kamerbezetting daal- met 1,2 procent naar 61,6 cent. Het hotelbedrijf heeft ken met een teruglopende elijke markt. Ondernemin- vergaderen steeds minder lure hotels. Wel kwamen er er mensen korte vakanties den. Dat levert minder geld Dit jaar zal weer moeilijk 07 den, is de voorspelling. ag 22 maart 2003 itmdam/anp - Getronics wil schulden afbetalen met de koop van bedrijfsonderdelen, de noodlijdende automati- der niet tot de kernactivitei- rekent. Dat heeft de onder- 50 ling gisteren bekendge- pL van die bedrijfsonderdelen ietronics Human Resource itions. Hiervoor heeft Getro- al serieuze aanbiedingen 12 rangen. Het ICT-bedrijf ver- ht de verkoop de komende inden af te ronden, man Rückert en tweede Wagenaar zeggen dat Ge- ïics in een gezondere condi- ïrkeert dan eerder gedacht, menen dat de onderneming schulden kan afbetalen uit iperationele winst en de ver- p van bedrijfsonderdelen, is een 'aantrekkelijker route' de omwisseloperatie waar- obligatiehouders hun uldpapieren omwisselen in delen, contant geld en nieu- obligaties. wel zowel de bestuurders commissarissen van Ge- ics de voorkeur geven aan iltematieve route, trekken zij ruilbod nu niet in. Ze willen andeelhouders de kans ge- het alternatieve scenario in overwegingen mee te ne- op de aandeelhoudersver ering op 27 maart. Die dag luiten ook de obligatiehou- of zij meewerken aan de »d. de Amsterdamse beurs ont- en beleggers de aankondi- met open armen. Het aan- Getronics steeg explosief 185 procent. Het aandeel gisteren 40 cent waard. door Pieter van Hove utrecht/ijmuiden - Britten en Nederlanders staan binnen het staalconcern Corus steeds meer tegenover elkaar. Voor staaldes- kundige Hans Schenk komt de uitbarsting van de interne con flicten niet als een verrassing. „Een smeuïge week. Hier gebeurt wat, dacht ik blikt de hoogle raar van de Utrecht School of Economics terug op een voor Co- rus roerige periode. „De rechts zaak over de verkoop van de alu- miniumdivisie ging niet alleen over de vraag wie het binnen Co- rus voor het zeggen heeft, maar ook over bestuurlijke machtsver houdingen binnen internationale concerns." Met meer dan gemiddelde be langstelling volgde professor Hans Schenk vorige week het dramatische hoogtepunt van wat inmiddels als de 'alumini- um-soap' bekend staat. Lijn recht stonden de algemene lei ding van het internationale staalconcern Corus en de raad van commissarissen van Corus Nederland tegenover elkaar voor de Ondernemingskamer van het Amsterdamse gerechts hof. Schenk volgt Corus al lang. Al bij het aangaan van de fusie tussen British Steel en Hoog ovens in '99 waarschuwde hij publiekelijk dat het niets zou worden tussen de twee. „Niet eens vanwege de culturele ver schillen tussen beide partners, maar meer om de niet steek houdende economische be weegredenen. British Steel wilde een bedrijf overnemen op het Europees continent om zo het dure Britse pond te kunnen om zeilen. Tenminste dat zei men. Hoogovens op zijn beurt ge bruikte het argument dat inter nationale samenwerking onont koombaar was om te overleven op de staalmarkt. Schenk noemt de noodzaak tot schaalvergro ting 'een drogreden'. Hij baseert zijn mening op de resultaten van zijn al jaren lopend onder zoek naar de effecten van fusies en op een internationale studie uit 2001 naar de sterke en zwak ke punten van de Europese staalindustrie. Inmiddels zijn zo'n 20.000 fusies geanalyseerd aan de hand van jaarrekeningen en beurskoer sen. Uit de staalstudie bleek dat ook voor deze sector de regel geldt 65 tot 85 procent van alle grote fusies gedoemd is te mis lukken. „Collectief verliest men helaas uit het oog dat ook de meest vernuftige constructies alleen zinvol zijn als er economische of technologische schaalvoordelen worden gecreëerd zoals talloze bedrijven, van KPN via Getro nics tot Ahold en Corus, nu tot hun spijt moeten bekennen." Schenk ziet voor Corus na alle gebeurtenissen geen toekomst weggelegd. „Voor het voormali ge Hoogovens zou het beter zijn zelfstandig verder te gaan", al dus de wetenschapper. „De fusie met British Steel was geldverspilling en moet dan ook zo snel mogelijk ongedaan wor den gemaakt Hoogovens be schikt over technische expertise, goed geschoold personeel, mo derne installaties en personeels- verhoudingen, de ligging aan zee is ideaal en bovendien ge beurt alles op één locatie. Ver der heeft Hoogovens nog steeds de meermetalenstrategie in huis: de productie van staal naast het maken van alumini um." Hoogovens zou zich dan, volgens Schenk, moeten toeleg gen op de hoogwaardige staal- producten in combinatie met aluminiumtoepassingen. Als be langrijke klanten noemt hij de automobielindustrie en de luchtvaartsector. De ontvlechting kan binnen ze ven maanden achter de rug zijn. „Er wordt wel eens gesugge reerd is dat het een probleem is Staaldeskundige prof. dr. Hans Schenk ziet mogelijkheden voor een verzelfstandigd Hoogovens. „Dat be drijf heeft voldoende know-how in huis." Foto: Marnix Schmidt dat Hoogovens niet meer zelf standig op de beurs is geno teerd, zoals ten tijde van Estel (samenwerking met Hoesch, red.) wel het geval was. Maar dergelijke opsplitsingen gebeu ren inmiddels dagelijks. Het is een kolfje naar de hand van ma- nagementconsultants, waarbij slechts als ietwat wrange bij smaak geldt dat deze adviseurs die destijds aan de fusie ver dienden, nu opnieuw geld op strijken aan het ongedaan ma ken ervan." De komende tijd moet Corus in tensief onderhandelen met ban ken over nieuwe kredieten. Die zijn hard nodig om de komende reorganisatie in het Verenigd Koninkrijk te bekostigen. Aan vankelijk was daarvoor de 750 miljoen euro uit de verkoop van de aluminiumdivisie bestemd. De besprekingen over de nieu we financieringen zijn voor Co rus waarschijnlijk van levensbe lang. In diverse kranten wordt erop gespeculeerd dat de ban ken de aandelen van het voor malige Hoogovens als onder pand zullen eisen. Voor het geval Corus dan niet aan zijn verplichting kan vol doen of de herstructurering van de Britse tak niet het gewenste rotterdam/osio/g pd - Smit Sal vage mag het gezonken Noorse autoschip Tricolor bergen. Eige naar rederij Wilhelmsen Lines Shipowning heeft gisteren de berging aan het Rotterdamse bedrijf gegund. Smit heeft voor de klus een consortium ge vormd met de bergingsbedrij ven Scaldis en URS uit Antwer pen en Multraship uit Terneu- zen. Het wrak wordt in zeven stuk ken van elk ongeveer 3000 ton gezaagd. Daarvoor wordt de speciale zaagdraad gebruikt waarmee in de Barentszee de neus van de in 2000 gezonken Russische kemonderzeeër Koersk is gezaagd. De stukken, met daarin de lading, worden met twee drijvende kranen uit het water getild en op een pont on geplaatst, waarna ze naar een sloopplaats worden afge voerd. Voor deze klus waren nog twee andere Nederlandse bedrijven in de markt, Svitzer Wijsmuller uit IJmuiden en de Schiedams- /Gorkumse combinatie Mam moet Van Oord. De berging, die vermoedelijk tot eind augustus duurt, heeft een contractwaarde van ongeveer 20 miljoen euro. De Tricolor zonk op 14 decem ber 2002, na een aanvaring met het Franse containerschip Kari- ba. Het wrak ligt in internatio nale wateren, ongeveer 50 kilo- (advertentie) '-SZW.nl Dan weet u het snel meter ten oosten van het Engel se Ramsgate en 30 kilometer ten noorden van Duinkerken. Die positie is midden in een kruis punt van drukke vaarwegen. Aanvankelijk stak het wrak bij eb juist boven water, maar in middels is het wat dieper weg gezakt. Na het vergaan is het schip tweemaal aangevaren. Eerst is twee dagen na de ramp het on geladen Duitse vrachtschip Ni- cola er bovenop gevaren. Op nieuwjaarsdag is het wrak ge ramd door de Turkse tanker Vic ky, die was geladen met 65.000 ton diesel. Eind januari heeft in slecht weer een Belgisch ber gingsschip een tijdelijke afsluiter die was aangebracht op de bui tenzijde van een olietank van de Tricolor, kapot gevaren. De Tricolor was onder meer ge laden met 2.862 luxe personen auto's van de merken Saab, Vol vo en BMW. De lading had een waarde van 49 miljoen euro. Het schip was op weg van Zeebrug- ge in België naar Southampton in Engeland. Daarna zou de Tri color doorvaren naar de VS. Smit had al direct na het ver gaan van de Tricolor contacten met de eigenaar en verzekeraar van het schip. Nog dezelfde dag is Smit opgedragen 2.200 ton olie uit de tanks van de Tricolor te pompen. Die klus is eind fe bruari afgerond. In totaal is 1400 ton olie uit de tanks gepompt Vanuit een gescheurde tank is begin vorige maand ongeveer 200 ton olie in zee gestroomd. Naar schatting 340 ton olie is kort na de aanvaring met de Ka- riba weggestroomd. De autocarrier is 190 meter lang, 32 meter breed en 30 meter hoog. Tien dagen na het ver gaan is het schip door de verze keraars 'total loss' verklaard. De melkproductie bij Campina. Foto: Campina zaltbommel/anp - Campina heeft vorig jaar haar omzet zien dalen van 3,9 naar 3,7 miljard euro. Volgens de zuivelreus heeft de daling te maken met de keuze voor kwaliteitsverbetering in plaats van omzetgroei. Cam pina meldde gisteren toch een goed jaar achter de rug te heb ben, waarin het operationele re sultaat met tientallen miljoenen euro's is verbeterd. Als coöperatie geeft Campina geen exacte winstcijfers. Maat staf voor het resultaat is de melkprijs voor de circa 7000 aangesloten boeren. Die kregen 36,41 euro per 100 kilo melk, een daling met 0,44 euro. Die daling komt volgens het con cern in de eerste plaats doordat de basisproducten minder op brachten. Verder werd het resultaat ge drukt door extra pensioenlasten van 46 miljoen euro en de af waardering van het belang in Wessanen voor 55 miljoen euro. In Nederland, na Duitsland de grootste markt, steeg de omzet van 804 naar 817 miljoen euro. Campina is vorig jaar het merk geworden dat in de Nederlandse supermarkten de grootste omzet haalt. Dat is volgens de zuivelgi- gant vooral te danken aan een nieuwe lijn van producten. In Duitsland daalde de omzet van 1,14 miljard naar 948 mil joen euro. Bij de lagere omzet wist Campina hier het verlies om te buigen naar 'break-even'. Voor een deel kwam dit overi gens door baten uit de verkoop van niet-kernactiviteiten. Dit jaar richt Campina zich weer meer richten op groei. Het concern wil in West-Europa vooral met zijn zuiveldranken flink groeien, in andere Europe se landen met desserts en we reldwijd ziet Campina groeimo gelijkheden vooral in ingrediën ten. pelverkoop en sluwe trucs worden uit de kast said om de klant veel te dure leningen en onno- 'verzekeringen aan te smeren. Dit blijkt uit een terzoek van de Consumentenbond en de Vereni- 5Eigen Huis. De ervaringen van menig nietsver- ïdende geldlener zijn vaak diep treurig. Niette- worden ze aangeprezen door bekende tv-per- ilijkheden als Rick Engelkes (Postkrediet), Peter te Vries (Crefinass Topkrediet) en Edvard Nies- (Frisia). Je mag hopen dat ze 'van hun gezond 'weten'. procent. De meeste mensen betalen echter 42 procent. De aftrek is dus veel minder. Als daarnaast de adver tentie alleen de maandelijkse rente betaling vermeldt, kan die mindere aftrek zelfs tot 20 procent hogere las ten leiden. Vaak wordt bij een tweede hypotheek een rente aangeboden die maar voor één jaar vast staat. Als de vorig jaar door Eurokrediet aangeboden rente van 2,6 procent volgend jaar naar 6 procent stijgt, schieten de rentelasten met meer dan 130 procent omhoog. Ook wordt wel beweerd dat de maandlasten de gehele looptijd gelijk blijven. Pas na telefonische informa tie geeft kredietverstrekker Gelink toe dat dit alleen geldt als de rente gelijk blijft. Dat is zeer onwaarschijnlijk. Ze ker als die maar voor één jaar vast staat. Eurokrediet schuwt zelfs onwettig handelen niet om in advertenties zijn doorlopend krediet aan te prijzen. Er wordt alleen gewag gemaakt van de maande- liikse rentebetalingen, geen woord over aflossin EIGEN BEURS Hans Sonders gen en al helemaal niet over de loop tijd. Vaak worden ook de 'verplichte overige kosten' niet vermeld. Zo weet de Con sumentenbond dat Eurokrediet adver teert met een rente van 2,6 procent. Maar die blijkt later slechts voor het eerste jaar te gelden. Bovendien alleen voor een beleggingshypotheek waar voor een smak geld op een beleggings rekening moet worden gestort en te vens een overlij densrisicoverzekering moet worden afgesloten. Het verzwijgen van aandelenlease- en beleggingsconstructies is eveneens een gehaaide truc. De risico's van beleggen met geleend geld zijn inmiddels be kend. De 5-Sterrenhypotheek van Ge- link bijvoorbeeld gaat uit van een zeer hoog rendement op de beleggingen waardoor de maandlasten laag blijven. Bij kelderende aandelenkoersen klopt deze reken som niet. Als er ook nog eens aandelen zijn ge least, is de ellende helemaal niet te overzien. De klant een dure beleggingsverzekering verko- pen en dit een 'spaarpolis' noemen is eveneens een toegepaste truc. Er wordt namelijk helemaal niet gespaard, maar belegd. En de lage rente wordt teniet gedaan door de hoge verzekerings premie. Goedkoop lenen en duur verzekeren, is een lucra tieve bezigheid. Maar niet voor de lener. De beta- lingsbeschermingsverzekering bijvoorbeeld, die uitkeert bij arbeidsongeschiktheid en/of werk loosheid. De Consumentenbond ontdekte dat 40 procent van de premie provisie is voor de tussenpersoon. Bovendien keert de verzekering slechts vijfjaar uit en alleen bij een AOW-uitkering. Een overlijdensrisicoverzekering verplicht stellen en in één keer de premie laten betalen, is een winstpakker van Postkrediet. Voor een lening van 20.000 euro betaalde een paar maar liefst ruim 5.000 aan verzekeringspremie. Om aan al deze dubieuze praktijken een eind te maken, eisen de Consumentenbond en de Ver eniging Eigen Huis dat in de nieuwe Wet Financi ële Dienstverlening consumenten 24 uur voor on dertekening alle informatie in huis hebben. Bo vendien moet het verbod op afsluitprovisie, dat nu al geldt voor kredieten, ook gaan gelden voor verzekeringen^ effect oplevert, kunnen de fi nanciers mogelijk Corus Neder land verkopen, zo luidt een sce nario. Een andere mogelijkheid is dat de banken wachten op economisch betere tijden en Hoogovens zelfstandig verder laten gaan. De laatste optie is volgens Schenk zeer denkbaar, ook al omdat potentiële kopers niet staan te trappelen. „De gro te fusiegolf is immers ook bin nen de staalindustrie jammerlijk aan haar einde gekomen. Hoog ovens heeft potentieel genoeg om nu op eigen houtje de inter nationale concurrentie aan te gaan." den haag/anp - Mobiele tele foonaanbieders stoppen met het meten van, en rapporteren over, de kwaliteit van hun net werk en dienstverlening. De sa menwerking is onder meer ont bonden, omdat Dutchtone zich niet aan de afspraken heeft ge houden, aldus betrokkenen. KPN, Vodafone, 02, Dutchtone, Ben (het huidige T-Mobile) en Debitel/Talkline besloten in juli 2002 mee te werken aan kwali teitsmetingen onder toezicht van TNO. Ook de Consumentenbond, het ministerie van verkeer en water staat en de Stichting Telecom- en Internetgebruikers Neder land ondertekenden het conve nant. De onderzoeksresultaten wer den gepubliceerd in de Consu mentengids van februari. Tegen de afspraken in greep Dutchto ne het onderzoek aan voor een reclamecampagne. Die actie is de andere ondernemingen in het verkeerde keelgat geschoten. KPN, Vodafone, 02 en T-Mobile gingen donderdag in conclaaf. Later op de avond kwamen alle betrokkenen bijeen. „We heb ben moeten concluderen dat niet alle operators in lijn met het convenant hebben geopereerd", zei een woordvoerder van Voda fone gisteren. „Het is teleurstel lend dat het onderzoek nu is ge stopt." De reclame van Dutchtone was voor de Consumentenbond re den om het bedrijf van mislei ding te betichten. De onderne mingen stellen voor om de me tingen wettelijk te regelen. „Wij juichen dat toe", zei de woord voerder van de Consumenten bond. heerlen/anp - Chemieconcern DSM heeft tot 2007 een ambiti eus programma om de emissies drastisch te beperken. Zo moet de uitstoot van zwaveldioxide door de verschillende fabrieken terug met eenderde en die van vluchtige organische stoffen eind 2006 met de helft zijn te ruggebracht. Dat blijkt uit het verslag waarin maatschappelijke verantwoor ding wordt afgelegd. Bij de emissies naar water streeft het bedrijf naar vermindering van het chemisch zuurstofgebruik met de helft, van stikstof met 40 procent en van organische halo- geenverbindingen met 90 pro cent. Het bedrijf zegt te stoppen met het dumpen van gevaarlijk afval. Het afgelopen jaar werd nog 146 ton voornamelijk asbesthou dend materiaal en vervuilde grond gestort. Daarnaast ge beurde dat ook met nog eens 60 ton gevaarlijk afval in Engeland. ECONOMIE WIJZER In een vraaggesprek met de BBC heeft de Wereldbank-baas Ja mes Wolfensohn recentelijk een eenvoudige uitspraak gedaan: „In totaal wordt jaarlijks onge veer 50 miljard dollar besteed aan ontwikkelingshulp, maar te gelijkertijd wordt in de rijke lan den meer dan 350 miljard dollar uitgegeven aan agrarische subsi dies." Achter deze simpele statistiek - het rijke Noorden geeft zeven keer zoveel uit aan agrarische subsidies als aan ontwikkelings hulp - gaat een explosief wereld probleem schuil. De actualitei tenrubriek Panorama op het Britse televisiekanaal BBC1 heeft hierover vorige week een prachti ge uitzending ver zorgd. Ondanks alle in spanningen wordt de kloof tussen het rijke Noorden en het arme Zuiden alleen maar die per. Ontwikke lingsgelden ver dwijnen vaak in een bodemloze put. Derde We reldlanden ontbe ren doorgaans de essentiële infra structuur waarop een florerende markteconomie moet worden gestut. Op basis van de uit spraak van Wolfensohn is de weg naar een productievere vorm van hulp makkelijk te vin den. In tegensteling tot wat wordt geroepen in kringen van 'anti-globalisten' - die in Genua, Seattle en Praag terecht om aan dacht vragen voor enkele ma jeure problemen op wereld schaal -is sprake van te weinig mondialisering, en niet van te veel. De Bushianen van het rijke Noorden schenden echter hun eigen geloofsbelijdenis. George W. Bush slaat graag op de trom mel van het superieure Ameri kaanse model van economische vrijheid. Economische voor spoed komt vanzelf als nationa le en internationale vrijhandel wordt gewaarborgd - dat idee. Achter dat tromgeroffel gaat he laas een andere wereld schuil. Niet alleen blinkt Bush uit in het bevoordelen van zijn campag- negeldschieters uit het Ameri- Arjen van Witteloostuijn hoogleraar economie Rijksuniversiteit Groningen kaanse bedrijfsleven met behulp van het invoeren of tegenhou den van deze en gene regel. Daarnaast zoekt hij electorale steun via de bescherming van de economische belangen van hele bevolkingsgroepen. En hij is de enige niet. Zijn voor gangers deden hetzelfde, en ook de Europese Unie heeft - letter lijk - boter op zijn hoofd. Van oudsher wordt allerlei sectoren de hand boven het hoofd ge houden. De subsidiëring van de agrarische bedrijfstak is daarvan een sprekend voorbeeld. Het gevolg is dat de Haïtiaanse bevolking leeft op vanuit de VS ingevoerde rijst, dat op de markt in Nairobi Italiaan se tomatenpuree wordt verhandeld, en dat Afrikaanse rietsuikerfabrieken het loodje leggen. Ten gevolge van subsidies zijn de prijzen van Wester se agrarische pro ducten dermate laag dat zelfs in on derontwikkelde la- ge-lonenlanden de locale boeren daar niet tegenop kun nen boksen. En mochten subsidies onvoldoende soe laas bieden, dan wordt gegrepen naar het wapen van invoerbelemiq^ende regel geving. Tegelijkertijd pleiten de Wester se landen - de goede niet te na gesproken - in de context van de WTO-onderhandelingen over mondiale vrijmaking van het economisch verkeer voor de ontmanteling van allerlei be lemmeringen die de uitvoer van diensten en producten vanuit het rijke Noorden naar de rest van de wereld bemoeilijken. Op deze manier wordt het proces van mondialisering halverwege stopgezet. Aan dergelijke eenzijdige vrij handel heeft de Derde Wereld weinig. Het is alsof het rijke Noorden het arme Zuiden eerst met de rechter hand knockout slaat om vervolgens met de lin ker hand een bekertje water aan te bieden. Het wordt hoog tijd dat de rechter hand op de rug wordt gebonden. Daarna smaakt dat bekertje water ook veel lekkerder.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 9