Oliereuzen watertanden van Irak OORLOG IN IRAK 3 Donald H. Rumsfeld, de minister van aanval Wapens tegen Irak Irak: de olievelden, de bevolking en de strijdmacht Trrrr door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - 'Het Pentagon Kanaal' is met dank aan senator Trent Lott vanaf nu ook te zien op het interne tv-circuit van de Amerikaanse Senaat. Opdat de senatoren de oorlog in Irak goed kunnen volgen. Want Donald H. Rumsfeld, de 'minister van aan val', heeft de touwtjes strak in handen, weet het Congres. Hij bepaalt wat, hoe en of er wat naar buiten komt. Ja, 'good gra cious me!', hij is de baas. Irak mag 'de oorlog van Bush' zijn, 'Operatie Vrij Irak' is van Rumsfeld. Hij zet de lijnen uit, en zorgt dat ze uitgevoerd wor den. Veel tegenspraak kan hij niet velen, je moet van goede huize komen om zijn ideeën te kunnen bijsturen. Dat het gene raal Tommy Franks - die zelf graag uit de schijnwerpers weg blijft - uiteindelijk is gelukt meer grondtroepen voor Irak te mobi liseren dan Rumsfeld eerst wil de, was een hele zege. Maar Rumsfeld kreeg natuurlijk ook zijn zin, met meer 'special for ces' en een grote greep op de te mobiliseren eenheden. De Pentagon-chef heeft een heel duidelijk idee over de organisa tie van het ministerie van defen sie en de strijdkrachten. De mili tairen mogen adviseren, maar hij - de politieke baas - bepaalt wat er gebeurt. En als iemand iets zegt wat hem niet zint, dan laat hij dat merken. Zo werd le gergeneraal Shinseki tot de orde geroepen over uitspraken dat er honderdduizenden soldaten no dig zouden kunnen zijn voor het naoorlogse Irak, en over de ge schatte kosten van de oorlog mag ook niemand iets zeggen. Rumsfeld is een control-freak en een workaholic. Zo joviaal als hij tegen de pers is - behalve 'good gracious me' (lieve hemel) is ook 'good gollie' (gossie) een fa voriete uitroep - zo hard en ei genzinnig is hij op kantoor. Hij zet overal vraagtekens bij, let overal op en bijt zich als een ter riër vast in de dossiers. Zijn motto staat in bronzen plakkaat op zijn bureau: De nobelste sport ter wereld is het agressief najagen van het juiste. En ook al is hij 70, dat doet hij energiek en blakend van zelfvertrouwen. In Europa kent iedereen Don Rumsfeld, hier liefkozend 'Rum my' genoemd, vooral van zijn verbale slippertjes. Hij joeg Duitsland en Frankrijk op de kast met zijn dédain voor 'Oud Europa'. Even later maakte hij het in Duitse ogen nog bonter met zijn opmerking dat er 'drie, vier landen waren die helemaal niets doen, Libië, Cuba en Duitsland'. Het was maar goed dat hij het vierde vergat, anders had hij nog een ander land moeten vertellen dat hij het niet kwetsend bedoelde. Het waren 'gewoon feiten', zoals meestal als zijn recht-voor-zijn- raap instelling met hem op de loop gaat en uitdraait op bot heid. Onlangs stak er nog een stormpje op in Groot-Brittannië, alleen maar omdat hij 'heel fei telijk' had gezegd dat het niet uitgesloten was dat de Britten niet zouden meedoen. Ach, al die diplomatieke gevoe ligheden zijn niet zo aan de ei genzinnige rouwdouwer be steed. Zolang het Witte Huis niet klaagt, is er bovendien wei nig aan de hand. Rumsfeld kan een potje breken bij president Bush. Ze hebben beiden een 'Texaans' machismo - ook al komt Rumsfeld uit Illinois - en delen de liefde voor het onver bloemde woord. Die persoonlijke chemie mag niet worden onderschat. De ifl vloed van Rumsfeld die quaei varing en intellect een overvii heeft is groot. En hij is een va die 'haviken' in de regering,! sinds 11 september bij Bushi blijven aandringen op een od log tegen Irak. Voor Rumsfeld dat een kwestie van verdedig tegen de nieuwe gevaren died VS bedreigen, zoals terrorism Wie zijn visie op de transfoni tie van de strijdkrachten enhi ministerie van defensie leest, veel basisideeën herkennen.! ministerie moet mensen aan moedigen 'pro-actief te zijn. Niet wachten op dreigingen ontstaan, maar ze voor zijnm nieuwe tactieken. Rumsfeld had al ver voor 11 september plannen voor een' dicale wijziging van de organi tie en het beleid van de strijd krachten. Rumsfeld wil geen bolwerk van gevestigde belan gen maar een snelle en flexil* gevechtsmachine. In eerste in stantie leek zijn aanpak te ver zanden door verzet in de mi taire leiding, maar na 11 sep tember kreeg hij de wind in d rug. Nu is hij aan de rol. Eige lijk zou zijn departement het 'ministerie van aanval' moetf heten, zegt een vroegere stud genoot. Volgens Bill Rentschk telt voor Rumsfeld maar een ding: de beste verdediging is® overweldigend offensief, j door Geert Dekker den haag - Dertig jaar geleden, toen Sad dam Hussein de Iraakse olie-industrie na tionaliseerde, werden de buitenlandse oliereuzen 'eruit gegooid'. Sindsdien zijn ze veroordeeld tot wat hand- en spandien sten. Het VN-embargo tegen Irak in 1990, na de inval in Koeweit, maakt het zaken doen er niet eenvoudiger op. Irak mag in het kader van het VN-pro- gramma Oil for Food de laatste jaren al leen olie op de markt brengen om voed sel en medicijnen van te kopen. Maar eerst gaat een kwart van de opbrengst naar het VN-fonds voor compensatie van oorlogsschade door de eerste Golfoorlog. Bovendien levert Irak bij de VN nog eens 0,8 procent van de olieverdiensten in om het wapeninspectieprogramma te bekos tigen. De laatste jaren liep de olieproductie van Irak terug van 2,8 naar 1,7 miljoen vaten (159 liter) per dag. Jaaropbrengst ruwweg 15 miljard dollar en op dit moment goed voor ruim 2 procent van de wereldpro ductie van 77 miljoen vaten. Olie-experts zeggen dat het vooral gaat om de voorraden in de grond en de goe de exploratiemogelijkheden daarvan. De bewezen voorraad is 112 miljard vaten groot - goed voor vier keer de wereld vraag - terwijl extra voorraden van 220 miljard vaten verondersteld worden. Chargerend: tegen 20 dollar per vat zit Irak op een voorraad die 6600 miljard dollar waard is. Die 'grote belofte' heeft ervoor gezorgd dat oliemuitinationals altijd zijn blijven praten met Irak. Dat heeft ook geleid tot overeenkomsten, zij het dat die bijna al lemaal zijn afgesloten op voorwaarde dat de VN-sancties worden opgeheven. Ana listen van ING Financial Markets hebben een lijstje gemaakt van de betrokken be drijven. Het gaat om oliemaatschappijen die historische banden hebben met de winning en waarmee Irak ontwerp- overenkomsten sloot over de exploitatie en ontwikkeling van aanwezige reserves. Rusland en Frankrijk staan aan kop. Lukoil en twee andere Russische maat schappijen hebben claims op West Qur- na, het veld dat met 600.000 vaten nu de grootste capaciteit heeft. TotalElfFina is betrokken bij Nahr 'Umar (440.000 va ten) en twee andere velden met enorme reserves, maar zonder huidige productie. Wat volgt is een hele rij maatschappijen uit tientallen landen. Het Nederlands- Britse Koninklijke/Shell doet ook mee: met het olieveld Ratawi, goed voor een productie van 250.000 vaten per dag en een reserve van 2 miljard vaten. En Shell zetten en dat doet wonderen voor de beurskoers. Psa's zijn echter niet onom streden: regeringen die eerst onder grote druk toestemmen met zo'n overeen komst, krijgen daar later nogal eens spijt van. Intern krijgen zij nogal eens het ver wijt de natuurlijke rijkdommen van het land te hebben verkwanseld met de ge deeltelijke eigendomsoverdracht. Betekent het nu dat de VS oorlog voeren om de olie? Prof. dr. Coby van der Linde, energiedeskundige van denktank Clin- gendael: „Ik kan en wil niet ontkennen dat olie in dit hele conflict een belangrij ke rol speelt. De kennis van de olie-indu strie is groot in het Witte Huis." Waar mee Van der Linde onder andere doelt op president Bush, vice-president Che ney en veiligheidsadviseur Rice die alle drie werkten bij Amerikaanse oliecon cerns. Shell-baas Van der Veer werd onlangs de vraag voorgelegd 'wat er met de oorlogs buit moest gebeuren'. Hij reageerde ge beten. „Het is waanzinnig ouderwets, bijna primitief om op zo'n vraag in te gaan." Maar de analisten van ING Finan cial Markets - die worden betaald om be leggende klanten goed advies te geven - schrijven: „De verwijdering van Saddam Hussein kan een enorme kans zijn voor de wereldwijde olie- en gasindustrie, in clusief alle grote oliemaatschappijen. Raffinaderij Dora in de buurt van Bagdad. Foto: EPA/Sergei llnitsky heeft met een Indiaas consortium een ontwerp-overeenkomst voor een stuk van de westelijke woestijn, een nog niet ontwikkeld potentieel oüegebied. Wie doen er nog meer mee? Italianen, Spanjaarden, Grieken, veel Chinezen, Canadezen, Japanners, Algerijnen, Duit sers, Noren, Hongaren, Roemenen, Tur ken en Zuid-Koreanen. Ongeveer de hele oliewereld dus, behalve British Petrole um en de Amerikaanse oliemaatschap pijen. Geen ExxonMobil, geen Chevron- Texaco. De conclusie is dan gauw getrokken. Als Amerikaanse en Britse troepen het regi me van Saddam Hussein verdreven heb ben, buigt een nieuwe regering zich over de wederopbouw van het land. Die moet goeddeels betaald worden uit het opvoe ren van de olie-productie en gezien de verwaarloosde staat waarin de olie-indu strie zich bevindt, zijn daar grote en dus buitenlandse investeringen voor nodig. Welke oliemaatschappijen zal het pro- Amerikaanse regime daar voor uitnodi gen? Volgens een recent rapport van de Ame rikaanse Council on Foreign Relations heeft de VS zich daarmee in een onmo gelijke positie gemanoeuvreerd. 'Elke in greep zal door de internationale gemeen schap en de bevolking van Irak gezien worden als een poging om controle te krijgen over de olieindustrie', stelt het rapport. Anderzijds zou het nadrukkelijk buiten Irak houden van Amerikaanse oliemaat schappijen binnenlands 'niet te verko pen' en ook nogal onlogisch zijn. In het genoemde rapport wordt Bush vervol gens aangeraden publiekelijk te bena drukken dat de VS het Iraakse eigendom van 's lands natuurlijke rijkdommen zal respecteren én zal verdedigen. En dat de opbrengsten van de olieproductie ten goede moet komen aan de hele bevol- king. Het Amerikaanse tijdschrift Newsweek wijst er deze week op dat die uitgangs punten niet vanzelfsprekend zijn. Wil Irak over een paar jaar een productie hebben van zo'n 6 miljoen vaten per dag, dan kan land niet zonder snelle buiten landse investeringen. Volgens Newsweek willen de oliereuzen die afhankelijkheid uitbuiten door te streven naar een over- eenkomstvorm die de laatste jaren alleen nog maar met 'zwakke' landen gesloten wordt in bijvoorbeeld Afrika. Het gaat om production-sharing agree ments (psa's) waarmee de oliemaat schappij niet alleen rechten op het ge bruik van het olieveld verwerft, maar ook het gedeelde eigendom krijgt. Financieel is dat een klapper, want het bedrijf kan het veld deels als bezitting op de balans De bevolking De strijdmacht F-15F Eagle: 3010 km. per uur. Basis: Saudi-Arabië Woongebied Koerden Olievelden Inwoners: 24 miljoen 41 van de bevolking is jonger dan 15 jaar Tomahawk kruisraket De Amerikaanse oorlogschepen hebben honderden kruisraketten aan boord. De raketten zijn over een afstand van 1700 kmtot op 10 meter nauwkeurig. F-16 Fighting Falcon: 2414 km. per uur. Basis: Saudi-Arabië Sulaymaniyah ETHNISCHE VERDELING rKoerden 15\ A10 Tankbuster Basis: Koeweit - Turkmenen Aramenen en overig 31 Arabieren 80% RELIGIE Sjiietische moslims 60S Soenietische moslims 37% Mosul Arbil Kirkuk Tikrit In de Perzische Golf drie Amerikaanse vliegdekschipsmaldelen met elk 80 -^>J gevechts- vliegtuigen aan boord. r B52: Bommenwerper 1050 km per uur. Uitgerust met twintig AGM-86 kruisraketten Samarra "NO-FLY" ZONE TEN NOORDEN VAN DE 36° BREEDTE GRAAD Bagdad Ramadi AGM-86 kruisraket Karbala Hillah lv Najaf Diwaniyah Christenen en overig Amarah B-1B Lancer Bommenwerper. 1450 km per uur. 22 kruisraketten E-2C Hawkeye verkennings toestel "NO-FLY" ZONE TEN ZUIDEN VAN DE 33°BREEDTEGRAAD JORDANIË Nasiriyah KC-135: tankvliegtuig F-14 Tomcat 2000 km per uur F-18 Hornet 1915 km per uur Leger: aantal militairen 350.000+ Landmacht aantal divisies 17 Republikeinse Garde aantal divisies 6 manschappen 60-70.000 Specialisten Republikeinse Garde experts in stadsgevechten (4 brigades) manschappen 20-25.000 Special Security manschappen 1500 Gevechtstanks 2200-2600 T72 tanks 500-700 Lichte tanks (BMP-2, BDRM-2) 1800 Pantservoertuigen 1800 Mobiel geschut 200 Overig geschut 1500-1900 M-72 tank .fb-jff» C-5 Galaxy: transporter Gruman EA-6B: uitgerust met HARM-raketten om vijandelijke radarinstallaties vernietigen. E-3 Sentry: Surveillance, controle en communicatie -4 SA-2 "Guideline" tweetraps luchtafweerraket v Raketkop 195 kg Bereik 30 b - Hoogte: 2,5 b Oorlogsbodems: V.S - Vijf smaldelen, vierentwintig schepen bewapend met kruisrakettten G.B. - Vliegdekschipsmaldeel rond Ark Royal. Raketten: mrr Luchtafweerraketten SA-2, SA-3, SA-6 400 Oppervlakte raketten: Al-Samoud (mogelijk) 50-60 SCUD lanceervoertuigen en raketten: tussen 2 en 20 M SCUD-B Raketkop 1000 kg Reikwijdte 480 km Tornado GR Mk-1 Bases: Koeweit en Saudi-Arabië SA-6 "Gainful" Raketbatterij. Binnen 15 minuten in positie en vuurklaar. Raketkop: r-IE^ 25kg :-v'rT~^i bereik 25 km r- - ip?-Luchtafweer: manschappen 17.000 1 j 1l Draagbare luchtafweer X. ,X-raketten 1000 Overig geschut 6000 Luchtmacht: manschappen 20.000 MiG-21 Fishbed SA-7 "Grail" fP® r~rEnke|schots schouderraket Onderscheppings- en grondaanvals Bereik. 3,5 km vliegtuigen 200-300 Ai Gevechtshelikopters 100 BronnenInternabonal Institute for Strategic Studies. Jane's. Periscope. Center for Strategic and International Studies. ClobalSecuritv.org Patriot Advanced Capability - PAC-3 - is de derde generatie van de afweerraket 750 Abrams tanks Apache Longbow F-117A Stealth A 1070 km. per uur Basis Koeweit Landmacht: 240.000 militairen Al 60.000 man gemobiliseerd GRAPHIC NEWS/GPD Donald 'Good Gollie' Rumsfeld, dé baas. Foto: Reuters/Mannie Gan

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 6