OORLOG IN IRAK 2 Nog niet veel vluchtelingen uit oorlogsgebied Wanneer weten we dat de tweede Golfoorlog voorbij is? Duizenden moslims 'De wereld kijkt naar Irak en niet meer naar ons' betogen tegen oorlog Amerikaanse soldaten verwijderen portretten van Saddam Hussein Rode Kruis start hulp Irak anslagen op cDonald's s aires - Anti-oorlogsde- pstranten hebben gisteren nen ingegooid bij vijf Mc- jnald's-restaurants in Buenos Ook werden in de Argen- jse hoofdstad verscheidene igingen van Amerikaanse Spaanse banken bekogeld, ■der werd bij een McDo- Id's in een voorstad van de Kjrse hoofdstad Oslo een mo- ovcocktail naar binnen ge- jid. De brandbom richtte uwelijks schade aan. indacht voor lakse dieren «den - Tony Banks, een lid 1 de linkervleugel van de tse Labourpartij, heeft giste- I aandacht gevraagd voor de ^akse dieren. Hij wil een mo- indienen waarin de buiten- hdse troepen worden opge- 1 iepen voorzichtig te zijn met beesten in de dierentuin van fcgdad. Het parlementslid was Ik actief in de campagne om larjan, de leeuw van de die- Intuin in Kabul, te redden. ac 22 maart 2003 280 1 32. plomaten Irak G logen blijven kterdam - De Nederlandse gering heeft het verzoek van l2i e VS om alle Iraakse diploma- [_e 1 het land uit te zetten naast neergelegd. Dat heeft het iterie van buitenlandse za- n gisteren bekendgemaakt. r regeringen van Frankrijk, island, Duitsland, Finland be- iten eveneens het verzoek ot^ n de Amerikanen naast zich n b er te leggen. Ook landen als nya, Maleisië en Portugal 31 Igden dat voorbeeld. rviddam hield G! tespraak zelf 9p- iSHiNCTON - Het was zo goed zeker Saddam Hussein zelf, niet een van zijn dubbelgan- ip ts, die donderdag enkele IJD en na de eerste aanval op Irak de Iraakse televisie ver leen. Dat hebben de Ameri- anse inlichtingendiensten te, teren gezegd. Aan de hand a onder andere een geluids- alyse van de opname van Idams toespraak is vastge- Dpti ld dat het bijna zeker de jpcse leider zelfwas. Het is onduidelijk of de toespraak daadwerkelijk na het begin 0 de oorlog is opgenomen, dag :HN moet weg it Bagdad in: Aanval i satanisch eran - Iran heeft gisteren kritiek geleverd op de nerikaanse aanval op Irak. In espraken ter ere van het Per- iche nieuwjaar werd de aan- te21 omschreven als 'satanisch' een 'bedreiging voor de isheid', zo meldde het latspersbureau IRNA. „Van- ag is het Amerika dat er al- »n voor staat", zei president latami in een verwijzing naar Amerikaanse bewering dat 194&11 een geïsoleerd land is. K eel joden VS jn anti-oorlog iSHiNGTON - Het Amerikaans- Beig Ddse Shalom Centrum heeft str. «eren met een paginagrote LLAfvertentie in de New York Ti- geprotesteerd tegen de g iberikaanse oorlog in Irak. Vaarom joden tegen de Irak- irlog moeten zijn", staat er et grote letters boven de ad- rtentie. „Een gevaarlijke dic- 1 lor ontwapenen is een recht- 3osi ardige zaak. Maar is een oor- PI ghet juiste middel?", zo vra- n de honderden onderteke- naars zich af. ig„ ackers voeren ctie op websites m nden - Het aantal websites 3- t wordt gekraakt door hac- djqj rs die zich tegen de oorlog in Overzetten, is de afgelopen aanzienlijk toegenomen, theeft het veiligheidsbedrijf iecure gisteren bevestigd te- de Britse omroep BBC. Het \Nlfu inmiddels al om meer dan izend sites gaan. Veel van de nvallen bevatten leuzen te- n de oorlog en tegen de Ver- ligde Staten of Irak. Volgens Secure gaat het om drie groe- gjjn. Patriottische hackers in de dt militante islamitische groe- n en vredesactivisten. safwan/ap - Amerikaanse mariniers zijn na de verovering van de stad Safwan in het zuiden van Irak begonnen met het verwijderen van de reus achtige portretten van Saddam Hussein. Groepjes mannen en jongens keken nerveus toe hoe de mariniers touwen aan de voorkant van hun jeeps aan een van de portretten vastmaakten en vervolgens achteruitrijdend de zwart-witte beeltenis van de Iraakse leider uit zijn omlijsting trokken. „Saddam is weg!", riep majoor David Gu- rfein, terwijl hij zijn vuist de lucht in stak en de toeschouwers opzweepte door 'Iraki's! Iraki's! Ira ki's!' te scanderen. Gurfein legde uit dat hij de mensen duidelijk wilde maken dat het tijdperk van Saddam is afgesloten. „De mensen zijn bang om hun emoties de vrije loop te laten. Daarom wilden wij duidelijk maken dat wij er nu zijn en dat het is afgelopen met Saddam." Een aantal mensen deed mee. „Amerikanen erg goed", zei Ali Khmey. „Irak wil vrij zijn." Anderen riepen 'Ame- riki! Ameriki!' De mariniers namen Safwan, net over de Koeweit se grens, in nadat gevechtshelikopters, vliegtui gen, tanks, houwitsers en scherpschutters het Iraakse verzet hadden gebroken. De stad vertoon de nog sporen van de vorige Golfoorlog, twaalf jaar geleden. De Iraakse strijdkrachten in het ge bied vuurden donderdag en gisteren nog urenlang met mortieren en geweren. Toen de gevechten luwden kwamen de bewoners uit hun schuilplaat sen. Velen wreven slechts over hun buik en vroe gen om voedsel. „Saddam Hussein niet goed. Saddam Hussein een slager", zei een man die zijn naam alleen als Ab dullah wilde geven. Een van de weinige vrouwen die naar buiten kwa men liet zich voor de Amerikanen op haar knieën vallen en omhelsde een Amerikaanse vrouw. Een jongere man trok haar weg en haalde waarschu wend een vinger over zijn keel. In 1991 moesten tienduizenden Irakezen hun te vroege vreugde over de val van Saddam met de dood bekopen. Sommigen haalden toen beelte nissen van Saddam weg, waarna ze door Iraakse strijdkrachten keihard werden gestraft. Gurfein klopte een invalide man joviaal op de schouder. Uitnodigingen van andere inwoners om te komen eten sloeg hij af. „Vriend, vriend", zei hij in het Arabisch dat hij in de vorige Golfoor log had opgestoken. „Wij zijn toen in Koeweit gestopt. Wij stonden klaar om hier naar toe te gaan, maar het is er toen niet van gekomen", zei Gurfein. Een jonge man riep Gurfein toe: „No Saddam Hussein! Bush!" Iraakse burgers die terecht zijn gekomen tussen de strijdende partijen schreeuwen om hulp. Het is nog onduidelijk of er al grote vluchtelin genstromen op gang zijn gekomen. Foto: Reuters/Desmond Boylan ceneve/anp-afp-dpa - De vluch telingenstroom van Irak naar de buurlanden is nog niet echt op gang gekomen. Aan de meeste grenzen is het rustig, hoewel verschillende hulporganisaties elkaar soms tegenspreken over de exacte aantallen vluchtelin gen. De VN-vluchtelingenorga nisatie UNHCR verwacht dat de oorlog 600.000 mensen op de been brengt. Ongeveer 3000 Koerdische vluchtelingen zouden gisteren en eergisteren volgens de Iraan- se regering in het grensgebied van Iran zijn aangekomen. Dat kon de UNHCR niet bevestigen. Iran had al eerder uitdrukkelijk zijn grenzen gesloten voor vluchtelingen, maar staat wel in het niemandsland tussen Irak en Iran kampen toe. Rusland bouwt in het grensge bied binnenkort twee kampe menten voor ongeveer 10.000 Irakezen. Dit heeft de Russische minister voor noodsituaties gis teren bekendgemaakt. Ook Uni cef heeft in Iran voorzieningen getroffen. Het VN-kinderfonds kan daar aan 150.000 mensen onder meer schoon water bie den. In Jordanië zijn tot nu toe onge veer vijfhonderd mensen onder gebracht. Het gaat hier vooral om Sudanezen, Egyptenaren en Somaliërs die in Irak werkten. De Syrische regering zei gisteren bereid te zijn vluchtelingen op te vangen. Syrië wil samenwer ken met de internationale hulp organisaties. Maar tot dusver is het stil aan de Syrische grens. Vluchtelingen mijden tot nu toe de Turkse grens. Het Turkse le ger heeft donderdag een strook op Iraaks grond gebied bezet om zo het conflict en de vluch telingen op afstand te kunnen houden. Amerikaanse soldaten maken korte metten met de megaportretten van Saddam Hussein. Foto: Reuters/Desmond Boylan door Deb Riechman/AP Washington - De eerste Golfoorlog draaide om het verdrijven van Saddam Hussein uit Koeweit. Toen Amerikaanse soldaten in de achteruitkijkspiegels van hun voertuigen een bevrijd Koeweit konden zien, was dan ook duidelijk dat de oorlog echt voorbij was. Maar wanneer weten we dat de huidige, of wel tweede, Golfoorlog is afgelopen? Als het Amerikaanse leger door de straten van Bag dad rijdt? Als Saddam Hussein gevangen is genomen? Of als hij van het politieke toneel is verdwenen en zijn wapenarsenaal is ont manteld? Niemand lijkt het precies te we ten. Hoewel ze het er allemaal over eens zijn dat het verslaan van Saddam Hussein in militair opzicht geen probleem zal zijn, zijn zelfs deskundigen op het gebied van militaire aangelegenheden of buitenlandse zaken er niet over uit wanneer de Amerikanen pre cies hun overwinning kunnen vieren. „Het eerste teken dat we hebben gewonnen, zal zijn wanneer grote groepen Iraakse sol daten zich overgeven", stelt militair analist Dan Go ure van de denktank Lexington In stitute in Arlington, Virginia. „De tweede in dicatie zal de inname van Bagdad zijn." Midden-Oostendeskundige James Philips, zal wachten op het moment dat Irak 'van zijn tentakels is ontdaan', als Saddam Hus sein ten val is gebracht en zijn massavernie tigingswapens en langeafstandsraketten zijn ontmanteld. President Bush zelf heeft gezegd dat hij twee hoofddoelen voor ogen heeft: een regime wisseling en de ontwapening van Irak. Vice- president Cheney somde eerder de verschil lende etappes van een overwinning op. „Ons doel zal zijn om alle krachten die ons tegenwerken te verslaan en om de regering van Saddam Hussein te verwijderen", zei hij. Daarna moeten alle massavernietigings wapens worden geëlimineerd en moet een representatieve regering worden geïnstal leerd, aldus Cheney. De overwinning is behaald als Saddam is verdreven, ongeacht op welke wijze, is de mening van Delia Jaff, een activiste die nu in de VS woont, maar afkomstig is uit het Noord-Iraakse dorp Halabja, dat Bagdad in 1988 bestookte met chemische wapens. „Als het hoofd eraf gaat, dan is het zover", zei zij vorige week na een kort onderhoud met Bush in het Witte Huis. Volgens Anthony Cordesman, een Irak-des- kundige en defensiespecialist, doet het er niet echt toe wanneer de overwinning pre cies is behaald omdat de oorlog met Irak toch niet voorbij is als er niet meer wordt geschoten. „De kans is zeer groot dat de we reldjaren van spanningen en onzekerheid tegemoet gaat als de toekomst van Irak be slist is", zei hij. Mara Verheyden-Hilliard, een rechter uit Washington die tegen de oorlog is, gelooft dat de oorlog helemaal niet kan worden ge wonnen. „Een land aanvallen dat ons niet bedreigd? Dat kan alleen maar uitmonden in een spiraal van geweld die uiteindelijk niet goed zal aflopen voor de mensen in de Verenigde Staten." Na de eerste Golfoorlog bleef Saddam Hus sein aan de macht. In dat opzicht is de hui dige aanval een voortzetting van de eerste Golfoorlog die nooit ten einde is gekomen. In Afghanistan werd het Taliban-bewind door Amerikaanse troepen verdreven, maar duizenden Amerikaanse en geallieerde mili tairen zijn er nog steeds actief en speuren naar leden van al-Qaeda en de Taliban. Ook daar gaat de oorlog in zekere zin nog door. Misschien is het ook wat de oorlog met Irak betreft het beste om af te gaan op wat Bush heeft gezegd over de operatie in Afghanis tan. Die is volgens hem pas echt voorbij wan neer bevelhebber Tommy Franks zegt 'mis sie volbracht'. jakarta-sanaa/anp-afp - In is lamitische landen hebben na het vrijdaggebed duizenden moslims deelgenomen aan de monstraties tegen de oorlog in Irak. In de hoofdsteden Caïro (Egypte), Ankara (Turkije) en Sa naa (Jemen) greep de oproerpo litie in toen de protesten uit de hand liepen. Massaal aanwezige veiligheids troepen joegen in de straten van Sanaa enkele tienduizenden de monstranten uiteen. Daarbij zette de politie traangas in en vuurden agenten waarschu wingsschoten af. Drie demon stranten kwamen om het leven. De woedende betogers scan deerden anti-Amerikaanse en anti-Israëlische leuzen. In Caïro kwam het bij de Al-Az- har moskee tot een treffen tus sen zo'n 4000 moskeebezoekers en de massaal aanwezige politie. „Lang leve Irak", riep iemand door de luidsprekers van de be kende moskee. De politie sloot de woedende massa vervolgens op in het gebouw. Buiten de moskee zette de politie waterka nonnen in. In Istanbul kwam de politie er aan te pas om een einde te ma ken aan de demonstratie van circa 1500 Turken. Demonstran ten, politie-agenten en journa listen moesten behandeld wor den nadat zij in aanraking kwa men met traangas. In Indonesië en Pakistan verlie pen demonstraties zonder ge weld. In diverse Pakistaanse ste den schreeuwden woedende demonstranten 'dood aan Ame rika'. Een alliantie van religieuze partijen heeft opgeroepen tot een staking. veldhospitalen en drinkwater voorzieningen opzetten. De hulp zal onder meer worden verleend door de Iraakse zuster organisatie Rode Halve Maan, die over vierduizend vrijwilli gers beschikt. In Irak is ook nog een team buitenlandse hulpver leners dat ziekenhuizen bevoor raadt en oorlogsgewonden ver zorgt. Het Nederlandse Rode Kruis stuurt over enkele dagen een medewerker naar de regio. De hulpverlener gaat eerst naar de Jordaanse hoofdstad Amman en probeert vandaar verder te gaan. den haag/anp - Het Nederland se Rode Kruis heeft gisteren een gironummer geopend voor hulp aan de burgers van Irak. Men sen kunnen hun gift overmaken op nummer 7244, onder ver melding van 'Actie Irak, Den Haag'. Rode-Kruisorganisaties in diverse landen zijn een geld inzamelingsactie begonnen. Het Internationale Rode Kruis ver wacht onderdak, voedsel, drink water en andere zaken te moe ten bieden aan minstens 300.000 Irakezen in en rond Irak. Het stuurt ook dertig ge specialiseerde teams, zogeheten noodeenheden. Die kunnen door onze correspondent Ad Bloemendaal nuseirat - Zes maanden lang had Mohammed a-Sa'afin van de Islamitische Jihad het vluch telingenkamp Nuseirat geme den, maar in de nacht van zon dag op maandag kwam hij thuis. Een fatale vergissing. Een onbemand verkenningsvlieg tuigje van het Israëlische leger legde het moment vast waarop hij zijn auto parkeerde en bin nen vijf minuten had een zwaar bewapende eenheid de omge ving afgezet. Na een kort beleg werd de vanaf het dak om zich heen vurende Sa'afin doodge schoten. Het aantal Israëlische operaties in de Gazastrook tegen Harnas en de Islamitische Jihad is de af gelopen twee maanden aan zienlijk opgevoerd. En de Pales- tijnen zijn bang dat het leger in de komende weken onder dek king van de Amerikaanse oorlog tegen Irak nog veel hardere klappen uit zal delen. „De wereld kijkt nu naar Irak en niet meer naar ons", klaagt Nas ser Sa'afin, een 17-jarige scho lier en een neef van Moham med. Hij woonde in hetzelfde gebouw als Mohammed, net als veertig andere Palestijnen die als straf voor de terugkeer van de militieleider dakloos zijn ge worden. De Israëlische genie heeft met zijn explosieven grondig werk verricht. Het flatgebouw is als een kaartenhuis ineengezakt. Nasser poseert voor de puin hoop met een affiche van de Is lamitische Jihad, waarop Mo hammed staat afgebeeld als held van de intifada. Voor de Is raëliërs was de militieleider wei nig heroïsch. Hij zou sinds het Nasser voor zijn door het Israëlische leger opgeblazen huis met een affiche van de Islamitische Jihad. Foto: GPD/Ad Bloemendaal begin van de opstand de hand hebben gehad in de organisatie van zelfmoordaanslagen en an dere acties tegen burgers en sol daten. Hoeveel onschuldige burgers ér de afgelopen maanden in de Gazastrook zijn gedood is niet precies bekend. Het leger houdt het op zo'n tien procent van de ongeveer honderd slachtoffers: volgens de Palestijnen gaat het om meer dan de helft. Maar hoe definieer je 'een onschuldige burger'? De Israëlische regering en legerleiding tonen zich steeds onverschilliger als het gaat om Palestijnse slachtoffers en eigendommen. En nu de oorlog tégen Irak is begonnen zal dat alleen maar erger wor den, vrezen de Palestijnen. Premier Sharon zegt dat het le ger de operaties tegen 'de infra structuur van de terreurbewe gingen' tijdens de Amerikaanse invasie in Irak zal voortzetten, maar niet zal opvoeren. Maar de Palestijnse mensenrechtenorga nisatie LAW vreest dat in de ko mende weken meer huizen zul len worden verwoest en meer land zal worden ingenomen, vooral in het zuiden van de Ga zastrook. „We vrezen ook een toename van liquidaties, massa arrestaties en misschien depor tatie van politieke gevangenen." De afgelopen dagen heeft de be volking van Israël uit voorzorg tegen een Iraakse chemische aanval kamers met plastic folie dichtgeplakt en de gasmaskers uit de verpakking gehaald. In de Palestijnse gebieden zijn geen maskers uitgereikt en de mees ten daar lijken er geen moeite mee te hebben. Ze beschouwen Saddam Hussein niet als hun vijand. „De Palestijnen kijken geamu seerd naar de Israëlische voor bereidingen", staat op een van de strijdbare Palestijnse websi tes. „Tenslotte kun je een ver woest huis of een huis dat er door de kogelgaten uitziet als Palestijnen betogen Duizenden Palestijnen op de Westelijke Jordaanoever en in de Gazastrook hebben gisteren betoogd tegen de Amerikaans-Britse invasie van Irak. In Gaza gaf de isla mitische verzetsbeweging Harnas de Iraakse leider de raad 'aspirant-martelaren' (zelfmoordcommando's) In te zetten tegen de westerse troepen. In Oost-Jeruzalem kwam het gisteren tot onge regeldheden na de dienst in de Aksa-moskee op de Tempelberg. Enkele duizen den Palestijnen trokken schreeuwend foor de oude stad en bij de£kmascus- poort kwam het tot een tref fen met de politie. Die ge bruikte traangas en lucht drukgranaten om de beto gers te verspreiden. Elders op de Westoever werd ook gedemonstreerd, zij het op Ideinere schaal. een Zwitserse kaas, moeilijk her metisch dichtplakken. „En alles wat de Israëliërs voor hun veiligheid moeten aan schaffen kost geld, en dat heb ben de Palestijnen niet doordat Israël hun economie verstikt. Nee, zij zijn niet bang voor Sad dams massavernietigingswa pens. Wat ze wel vrezen is Isra els militaire apparaat en de wreedheden die Israël kan be gaan als de wereld naar Irak kijkt."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5