Twijfels over snelle afloop van de oorlog Krijgsgevangene heeft ook rechten 1 OORLOG IN IRAK 1 Blair stelt EU-collega's afkoelingsperiode voor Leven met Leolux i| van tilWEÏGIR Keihard toeslaan waar het uitmaakt er Amerikanen an achter Bush sh naar S np David Tegenstand van Iraakse troepen foment VS unt president Kg VS wappert t in Umm Oasr Rumsfeld: Acht punten voor oorlog bij Van Til a Business School met ersoonlijke aandacht... H BO in 2 of 3 jaar MBO Business College (2 jaar) Open Dag in 11'li iTON - President Bush la het begin van de oorlog ik op meer steun reke- ider de Amerikaanse be- Dat blijkt uit een pei- n tv-station ABC en dag- Washington Post die giste- Igeopenbaard. Terwijl Tiet begin van de oorlog b de 50 en 60 procent van lerikanen het Irak-beleid n president steunde, u 67 procent van de be- g achter Bush. zaterdag 22 MAART 2003 en George Bush. Foto: AP itie- ondj ro,i leta hington - De Amerikaanse aa dent Bush brengt het iea end door in zijn buiten- ijf Camp David, honderd ;eb« ïeter buiten Washington, linij leeft een regeringsfunctio- ïnel gisteren gezegd. Bush ver- geli et Witte Huis gisteren na ;t ai lespreking met Congresle den! over de ontwikkelingen in „De president brengt veel het einden door in Camp Da- erla )aar zijn officiële commu- jefaciliteiten en daar kan ave iwoon zijn werk doen", al le functionaris. Bush seni- lacht overigens ook het eer- eekend van de Golfoorlog 91, door in Camp David, i de functionaris. iington - Het Amerikaanse van Afgevaardigden heeft en zijn steun uitgesproken iresident Bush en de troe lrak. Van de aanwezige vertegenwoordigers stem- 192 voor de resolutie en elf i, 22 onthielden zich van ining. De Senaat had don- ïg al een vergelijkbare re- ie aangenomen. In beide rs van het parlement is de derheid in handen van de blikeinen, de partij van <£asr - Amerikaanse mari- hebben gisteren korte tijd nerikaanse vlag gehesen in rid-Iraakse havenstad iQasr. Aanvankelijk haal- Imerikaanse mariniers de lerende Iraakse vlag neer rvingen die door een Anie ns dundoek. Korte tijd la- is c erden de Amerikaanse mi- PP« in terug en haalden de latj and Stripes neer. Een re et f aarvoor werd niet gege- ?lin dogelijk heeft het voorval ant ken met de verzekering id. Washington aan het Iraakse he lat de Amerikaanse mili- ?rei i Irak zijn binnengevallen utei et land te bevrijden, niet kaï i bezetten. vervolg van voorpagina - Zo- wel minister Rumsfeld als woord voerder Fleischer van het Witte Huis waarschuwden voor te veel optimisme over een snelle afloop van de oorlog. De Britse premier Tony Blair zei dat ondanks voort durende tekenen van desertie en onenigheid onder Iraakse strijd krachten, gerekend moet worden op tegenstand. President Bush zei gisteren te gen leiders van het Congres dat hij verheugd was over de voort gang tot nu toe. Hij sprak zijn leedwezen uit over de dood van de eerste Amerikaanse soldaten: twee Amerikanen die bij ge vechtshandelingen bij Umm Qasr en Safwan gedood werden en de acht Britse en vier Ameri kaanse soldaten die de dood vonden bij een helikopteronge luk in het noorden van Koeweit. Het Pentagon sprak Iraakse claims tegen dat de helikopter was neergeschoten. Eerder wa ren al twee andere helikopters verloren gegaan. Volgens een defensiewoord voerder van Koeweit vuurde Irak gisteren een volgens de VN ver boden al-Fatah raket af op Koe weit. De raket werd onderschept door een Amerikaanse Patriot raket. Donderdag waren er al zes ra ketten op Koeweit afgevuurd zonder schade aan te richten. Amerikaanse en Britse marine schepen enterden in de Perzi sche Golf drie Iraakse sleepbo ten. Volgens de voorzitter van de verenigde chefs van staven in de VS, generaal Myers, waren er 130 mijnen en andere wapens aan boord. Hij zei dat er ook le geruniformen aan boord waren. Het Iraakse buurland Turkije stelde gisteravond zijn lucht ruim open voor de Amerikaanse luchtmacht Met een openstel ling kunnen de Verenigde Staten makkelijker een invasie in Noord-Irak uitvoeren. Ze kun nen dan luchtlandingstroepen inzetten om een tweede front tegen het regime van Saddam Hussein te vormen. De openstelling werd bereikt na moeizame onderhandelingen. Het Turkse parlement had don derdag ingestemd met het verle nen van overvliegrechten voor Amerikaanse toestellen. Maar er bestond onenigheid over de voorwaarden waarbinnen die rechten gelden. De Turken eisten dat ze de vluchten mochten controleren en verlangden van de Amerika nen meer vrijheid bij het sturen van Turkse troepen naar het noorden van Irak. Dat zou de Amerikaans-Britse campagne Amerikaanse mariniers zoeken dekking op weg naar de havenstad Umm Qasr. Foto: Reuters/Desmond Boylan om Saddam Hussein te verdrij ven in de wielen kunnen rijden. Frankrijk biedt Turkije materieel aan voor verdediging tegen een chemische of biologische aan val. Dat zegt de Franse ambas sadeur in Ankara. Zodra Turkije daarom verzoekt, stelt Frankrijk mobiele laboratoria en andere uitrusting beschikbaar, zei am bassadeur Bernard Garcia. De lidstaten van de NAVO, waaron der Frankrijk, verdedigen hun NAVO-bondgenoot Turkije als het wordt aangevallen door Irak. De NAVO speelt verder geen rol in de oorlog tegen Irak. Eerder deze week gaf Frankrijk al aan dat het Amerikaanse troe pen zou bijstaan als die worden aangevallen met chemische of biologische wapens. Details daarover zijn niet bekend ge maakt. Frankrijk is tegen de oor log in Irak en heeft zich daar zo wel binnen de NAVO als binnen de Verenigde Naties en de Euro pese Unie tegen verzet. washington/dpa-anp - De Amerikaanse minister van de fensie Rumsfeld heeft gisteren een achtpuntenplan voor de Irak-oorlog gepresenteerd. Het doel is het Amerikaanse volk te verdedigen, de Iraakse massa vernietigingswapens te ontman telen en het Iraakse volk te be vrijden. De 'specifieke doelen': 1. Het regime van Saddam Hus sein met een dusdanige kracht en omvang uit te schakelen, dat het duidelijk is dat Saddams re gime het einde heeft bereikt; 2. De Iraakse massavernieti gingswapens, hun draagsyste- men en productieplaatsen te vinden, te isoleren en te ver woesten; 3. Terroristen die in Irak toe vlucht hebben gezocht, te zoe ken, gevangen te nemen en te verdrijven; 4. Informatie over terrorisme- netwerken in Irak en elders te verzamelen; 5. Informatie over het interna tionale netwerk van illegale acti viteiten met massavernietigings wapens te verzamelen; 6. De sancties te beëindigen en onmiddellijk humanitaire hulp, voedsel en medische hulpmid delen aan de vluchtelingen en de Iraakse bevolking te leveren; 7. De Iraakse olievelden en de natuurlijke bronnen veilig te stellen. Die behoren toe aan het Iraakse volk en die heeft het volk nodig om het land na tientallen jaren van veronachtzaming door het Iraakse regime weer op te bouwen; 8. De Iraki's helpen met de voorwaarden voor een snelle overgang naar een representa tieve regering, die de buurlan den niet bedreigt. Operation Iraqi Freedom Amerikaanse en Britse grondtroepen zetten hun opmars in zuiden van Irak gestaag voort Bij Basra wordt hevig gevochten. Oliebronnen staan in brand. Irak heeft meerdere (scud)raketten op Koeweit afgevuurd. (advertentie) door onze correspondent Hetty van Rooij brussel - De Britse premier Blair heeft zijn Europese collega's gis teren opgeroepen om na de oorlog in Irak een 'afkoelingspe riode' in te lassen. Het wordt hoog tijd om de onderlinge ver houdingen eens goed onder de loep te nemen, vindt hij. „De re latie tot Amerika is in Europa een breekpunt gebleken en daarover moeten we in debat", zei Blair op de EU-topconferen- tie in Brussel. Maar meteen al deed zich weer nieuw geschil voor met Frank rijk De Franse president Chirac zei geen VN-resolutie te zullen steunen, die de VS en Groot- Brittannië het bestuur over Irak in handen geeft als de oorlog voorbij is. „Dat zou de oorlog achteraf rechtvaardigen", zei Chirac, en Frankrijk doet daar niet aan mee. Blair kondigde op de top zo'n resolutie aan. Frank rijk blokkeerde ook discussie over de verdeling van de kosten van de wederopbouw van Irak „We zijn momenteel aan het vernietigen. Laten we eerst af wachten wat er gebeurt, voordat we over wederopbouw begin nen", zei Chirac. Blair probeerde de rol van vre destichter op zich te nemen tij dens de bijeenkomst die een ijzig karakter had. Hij bedankte Chirac in het openbaar voor diens persoonlijk condoleance naar aanleiding van het helikop terongeluk in Irak, waarbij eer der op de dag acht Britse (en vier Amerikaanse) militairen om het leven kwamen. Maar hoe gevoelig de verhou dingen liggen en hoe moeizaam de samenwerking tussen de EU- regeringsleiders is, werd pijnlijk duidelijk Duitsland, België en Frankrijk kondigden aan dat zij samen een aparte topconferen tie gaan beleggen om het Euro pese defensiebeleid van de grond te helpen. Het initiatief is van de Belgische premier Ver- hofstadt, die al langer pleit voor een sterke Europese inbreng binnen de NAVO. Maar premier Balkenende en minister van buitenlandse zaken De Hoop Scheffer wisten van niets, hoewel zij België en Duits land beschouwen als de 'naaste vrienden' in de EU. „Mijn hoop dat we dit soort zaken in de Unie allereerst met zijn vijftie nen aanpakken, is dus ijdel", constateerde een geïrriteerde De Hoop Scheffer. Leolux is toonaangevend in internationale designontwikkelingen. Opvallende ontwerpen die een leven lang blijven boeien en een museale status bereiken. Baanbrekende zitideeën met een eigen karakter en een uitgekiend perfect comfort. Bij Van Til presenteert het legendarische Leolux nagenoeg al haar modellen op een eigen afdeling. IX LEOLUX Vrvre 573 Minimal Design 2002 Een tafel voor het leven van massief eiken, esdoorn, noten en kersen. Strak afgewerkt ontwerp van 'levend' materiaal en uitzonderlijke kwoliteit. Noorderkade 1036 1823 CJ Alkmaar Telefoon (072) 5112760 Volg de borden q Eigen parkeerterrein Openingstijden: Ma-Oi-Wo: 9 30-17.30 ui Oo-Vr 9.30-21.00 uur Za: 9.30-17.30 uur Zondags gesloten DESIGNCENTRUM (advertenties) Steun ARTIS,word lid óf geef een lidmaatschap cadeau ARTIS meer dan een dierentuin I'V HOGESCHOOL NOTENBOOM Bachelor of Hotel Management Bachelor of Business Communication Bachelor of Economics (CE) Bachelor of Communication (CO) Bachelor of Management, Economics Law (MER) Bachelor of Tourism Hotelmanagement Marketing en Communicatie Office Management Toeristisch Management Assistent Stoven, Hilversum en Maastricht 29 maart 2003 aanvang 11.00 uui en 13.00 ui den haag/gpd - De Amerikaanse strijdkrachten hebben inmid dels flink wat krijgsgevangenen gemaakt. Volgens het internatio naal oorlogsrecht heeft een sol daat die in handen van de vij and valt bepaalde rechten. Zo mag een krijgsgevangene niet direct worden vervolgd voor het doden of verwonden van mensen. Het oppakken van sol daten heeft alleen tot doel ze uit de strijd te halen. Een krijgsge vangene mag bij ondervraging volstaan met het noemen van zijn naam, rang en militair on derdeel. Hij moet op dezelfde wijze wor den gehuisvest als de strijd krachten van het land dat hem gevangen houdt. Tenminste, de ze rechten gelden alleen als hij een 'wettig strijder' is. En dat is volgens de Conventie van Genè- ve (1949) een soldaat die een be velhebber heeft, rangonder scheidingstekens draagt, zijn wapen openlijk draagt en het oorlogsrecht respecteert. Wan neer een strijder niet voldoet aan deze vastgestelde voorwaar den, loopt hij het risico minder beschermd te worden. De internationale gemeenschap en hulporganisaties als het Rode Kruis en Amnesty International ontstaken vorig jaar in woede toen bleek dat de VS de in Af ghanistan gevangen Taliban- en al-Qaedastrijders niet rekenden tot krijgsgevangenen. Op de Amerikaanse basis Guantanamo .in Cuba werden zij geketend, van de zuidelijke stad Safwan. Foto: AP/Laurent Rebours de buitenlucht opgesloten. Vol gens de Amerikaanse minister Rumsfeld van defensie waren de gevangen 'onwettige strijders' en hoefden zij dus niet te reke nen op een speciale behande ling. Het Internationale Rode Kruis verklaarde dat het niet aan een individuele minister was om te beslissen over de status van ke rechtbank had dat moeten doen. Na de Tweede Wereld oorlog werd de Geneefse Con ventie opgesteld onder meer om een einde te maken aan de ex treem lange gevangenschap van soldaten. Gevangenen moeten na beëindiging van vijandelijk heden onmiddellijk vrijgelaten worden zodat zij kunnen terug- grond van deze bepaling was de gedachte dat krijgsgevangenen uitsluitend om zuiver militaire redenen mogen worden vastge houden. De minister van informatie van Irak liet gisteravond weten dat Irak 'buitgemaakte' Amerikaan se soldaten niet zal beschouwen als krijgsgevangen maar als oor- Tactiek Amerikanen in Bagdad door Martijn Delaere bagdad - De straatverlichting brandt nog en de Iraakse tele visie zendt uit, maar verder is Bagdad het slagveld dat het Pentagon voor ogen had bij de start van 'Operation Iraqi Free dom.' Geen slagveld in de klas sieke zin,waarbij zonder aan- ziens des persoons een stad wordt platgegooid, maar een gerichte luchtcampagne die tot doel heeft de militaire en poli tieke leiders ervan te overtui gen dat verzet geen zin heeft ('Shock and awe', zoals het in jargon wordt genoemd) en dat vasthouden aan een dictator een zekere dood betekent. Gericht en verwoestend. In 24 uur vijftienhonderd bommen en raketten op duizend doel witten in Irak. Deze precisie bombardementen moeten de lust wegnemen bij de Irakezen om te vechten, maar tegelijk het vechten voor de vasthou ders onmogelijk maken door de communicatie tussen de hoofdkwartieren en de troepen lam te leggen. De aanvallen die gisteravond in alle hevigheid werden uitgevoerd op de hoofdstad Bagdad en op de noordelijke steden Kirkuk en Mosul en vergezeld gingen van een razendsnelle opmars van troepen over verschillende fronten, zijn in de eerste en laatste plaats gericht op het Iraakse leiderschap. Daar waar de Amerikanen de militairen niet willen treffen, zoals in de zuidelijke havenstad Basra, wordt ook niet gebombar deerd. Alleen de Republikeinse Garde en de luchtdefensie worden bestookt; de troepen in het zand worden ontzien. De oorlog draait om het ver wijderen van Saddam Hussein, niet om het verslaan van het Iraakse leger. De Republikein se Garde moet alleen worden vernietigd omdat ze Saddam beschermen. Als ze zich niet met de strijd bemalen, is er 'niets aan de hand'. Terwijl de F-18's en F-14's van vliegdekschepen in de Golf en de Rode Zee naar de 'buiten gebieden' trokken, gingen de grote bommenwerpers rich ting Bagdad. Dag of nacht, het maakt niet uit en ongestoord door de (vernietigde) Iraakse luchtverdediging. Het Penta gon is niet mededeelzaam over de aanvallen van gisteravond, maar vermoedelijk hebben B- 52 bommenwerpers op hon derden kilometers afstand kruisraketten gelanceerd, ter wijl voor de radar onzichtbare B-2's duizend kilo zware satel- lietgeleide bommen afwierpen op Saddams militaire hoofd kwartieren. Gezien de vuur- wolken die ontstonden, gooi den ze GBU-28 'bunker bus ters' af: bommen, ontwikkeld om diep ingegraven bunker complexen te verwoesten.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3