Veronica kan tegen stootje' MEDIA VARA's Kopspijkers zet in nieuwe reeks liplezer in Yuppen tussen de Zeemeeuwen 'Op mijn woord te geloven' Li euwe directie zet omroepbedrijf in de etalage Personeel Veronica in geweer tegen tv-avontuur I c Corton naar 's Live «sum - Eric Corton wordt f zondag 6 april de nieuwe «J jntator van het BNN radio- nmma That's Live dat elke ■agmiddag tussen drie en p 3FM wordt uitgezonden, uidige presentator Sander eer gaat zich richten op werk bij ruuddewild.nl, ook FM. Eric Corton presen- it reeds BNN for Live op de agavond op Radio 2. lostertest op i ernet succes irsum - De Kloostertest, eii oproductie van het secre- eo at van de RK kerk in Neder- en de website katholiekne- nd.nl heeft in één week c 1 ruim veertigduizend be- n| ers getrokken. De test helpt lelnemers bij de vraag welk 0 eus type ze vormen. Zo ko- bezoekers erachter of in een mediterende monnik ilt of dat ze een roeping ien om naasten in nood bij lan. De Kloostertest helpt itwoord te formuleren op aag 'Waar ga je voor?' van pen Kloosterdag morgen. ZATERDAG 22 MAART 2003 Hilarisch programma gaat weer van start Kopspijkers onder leiding van Jack Spijkerman begint vanavond met nieuwe afleveringen. Foto: VARA door Jan van Stipriaan Luïscius Hilversum - Wat fluisterde Wil- lem-Alexander Méxima toe, toen ze na hun huwelijk op het balkon zwaaiden naar hun en thousiaste onderdanen? Wét een dom volk? En wat zei pre mier Balkenende, toen in de Tweede Kamer de microfoon tactisch werd uitgezet en de pre mier toch nog iets riep tegen zijn buurman of buurvrouw? Wat een irritante oppositie? We komen er achter. Vanaf zaterdag in Kopspijkers. Want het popu laire VARA-programma van Jack Spijkerman introduceert een ge heel nieuw onderdeel: de Liple zer. Rennie van Moolenbroek (zij is zelf slechthorend) is lid van de Nederlandse Vereniging voor Slechthorenden en ze begeleidt leden bij het leren van liplezen. Liplezen wordt onder slechtho renden overigens spraakafzien genoemd. Van Moolenbroek was in de laatste uitzending van Kopspijkers te zien en in die be wuste uitzending werd haar komst in het nieuwe seizoen al aangekondigd. Dat heeft volgens een woord voerder van Kopspijkers een flink aantal reacties opgeleverd van kijkers die het is opgevallen dat er op bepaalde momenten op televisie het een en ander 'in het geniep werd gesmoest'. „In de Tweede Kamer gebeurt dat vaak, maar ook in de sportwe reld en tussen artiesten wordt ook vaak gefluisterd," aldus de woordvoerder. Het is overigens niet de bedoeling om buiten landse fragmenten tegen het lip lezer-licht te houden. De cabaretiers Paul Groot, Owen Schumacher, Sanne Wal lis de Vries, Ellen Pieters, Tho mas van Luyn en Mike Boddé kruipen weer in de huid van po litici en andere bekende Neder landers om het nieuws van afge lopen week te bespreken. Vol gens de verantwoordelijke man van het cabaret, Hans Riemens, verandert er - in grote lijnen - niets. „We hebben wel wat idee tjes om kleine dingen in de vorm te veranderen, maar daar ga ik nog niks over zeggen. Dat is een kwestie van uitproberen. En het mislukt misschien wel" Er speelt volgens Riemens wel voldoende: de oorlog tegen Irak, de formatieperikelen, de affaire rond prinses Margerita en Ed win de Roy van Zuydewijn. Of de oorlog een onderwerp wordt van de cabaretiers, weet hij niet. „Zo'n oorlog kan vreselijk dood slaan, als dat het nieuws domi neert." Eveneens op herhaling gaat Kopspijkeren (het hamerspel), zaterdagavond met theaterpro ducent Joop van den Ende en presentator/tv-producent Reinout Oerlemans. Kopspijkers, VARA, vanaf van avond, Nederland 3, 20.10 uur. lica is voor de tweede keer in S( laanden terug op televisie, kan dat avontuur eigenlijk niet en. Toch zet de vereniging haar ci en door. Omdat Veronica niet en mag gaan. Omdat zoveel en nog dat Veronica-gevoel en. De huidige directie, Peter nj rs en Cees van Steijn, legt uit Ie droom misschien toch uit omen. Misschien. Want Veroni- fift wel snel een partner nodig, rs is het sprookje uit. Dolf Rogmans Ze kennen elkaar van en bij eerdere bedrijven die in oeilijkheden zaten. Peter Kui- en Cees van Steijn ruimden eer- e rotzooi op bij het internetbe- leweconomy van Maurice de L En los van elkaar deden ze nder meer bij CSS en Landis. dan Veronica. ers (sinds drie weken tijdelijk al en directeur bij Veronica) en iteijn (op hetzelfde moment ge in als beoogd commissaris) W n bij Veronica ook een rotzooi naar dan van een hele andere Van Steijn: „Bij een echte cri- dracht staat een bedrijf op om- l Dat kom je daar binnen en we zijn zo failliet als wat. Dan maag welke onderdelen je nog laten voortbestaan. Bij Veronica in heel ander vraagstuk. Hier b bouwen." tegonnen als radiopiraat op zee onica vandaag een bedrijf met ïonderd medewerkers, rond de miljoen euro in kas, uitge- É"i'. ver van het grootste en winstgevende omroepblad in Nederland, eigenaar van een winstgevend lithobedrijf en ook nog eens schuldenvrij. Kortom, een kerngezond bedrijf. Maar er zijn ook problemen, grote problemen. Veronica is dan wel rijk, maar heeft ambities die verder rei ken dan de goed gevulde portemon nee: de organisatie wil heel graag te rug op televisie en radio. De tv-plan- nen werden, wat de kosten en baten betreft echter veel te rooskleurig voorgesteld door de toenmalige di recteuren. Daarover ontstond bin nen Veronica vorig jaar ruzie. De geldverdieners, de mensen van het blad en het lithobedrijf, pikten het niet dat er geld over de balk werd ge smeten. Voorzitter en directeur ver trokken en op verzoek van het nieu we bestuur kwamen Kuipers en Van Steijn binnen. Het duo keek drie weken rond en zag dat iedereen het eens is over de koers van Veronica (een bedrijf met radio, televisie, blad en internet) maar dat de ruzie gaat over de aan pak en wat die aanpak mag kosten. Dus telden de nieuwe topmannen eerst maar eens het geld. Van Steijn: „Veronica had per 1 ja nuari 78 miljoen euro in kas en daar van is veertig miljoen vrij beschik baar plus nog eens een deel van de winst van het blad over dit jaar. Daarmee is er tussen veertig en 45 miljoen euro om te investeren. En mocht het nodig zijn, dan zou je daarna nog kunnen besluiten om geld te lenen. Want het bedrijf is schuldenvrij.' Ook troffen Van Steijn en Kuipers een nogal ambitieus televisieplan aan. Van Steijn: „Dit jaar zouden de televisieplannen 32 miljoen euro kosten en zou er zestien miljoen eu ro aan advertenties worden ver kocht. Per saldo een verlies van zes tien miljoen. Dat vinden wij een wat te rooskleurig beeld. De kosten val len bijna altijd hoger uit, mede van wege het hoge percentage eigen pro gramma's. En de advertentiemarkt is slecht dus de inkomsten zullen ook wel lager zijn. Wij denken dat televi sie dit jaar wel eens dertig miljoen euro kan gaan kosten." Komt bij dat Veronica ook nog graag twee radio frequenties wil kopen en daarvoor dit jaar vijftien miljoen euro apart legt. Dan komt de bodem van de schatkist al aardig in zicht. Winst Al met al hielden de interim-mana gers alle geledingen binnen Veronica een spiegel voor: als in het huidige tempo geld wordt uitgegeven is de vereniging binnen een jaar door zijn geld heen en moet geld geleend wor den om verder te kunnen met radio en televisie. Van Steijn: „En dan is het maar zeer de vraag of er vervol gens wel voldoende tijd is om uitein delijk winstgevend te worden. Kijk naar SBS, daar is de eerste vijfjaar geld bij gegaan. Veronica dacht dat het in drie jaar uit de kosten kan zijn. Wij denken dat dat langer duurt." En dus luidde de conclusie: als ie dereen binnen Veronica een bedrijf wil met radio, televisie, internet en een blad, dan moet er worden sa mengewerkt met een ander media bedrijf. Alleen dan redt Veronica het. Kuipers: „En waar wij groot respect voor hebben, is dat iedereen binnen Veronica de knop heeft kunnen om zetten en de nieuwe aanpak steunt." Daarmee staat de organisatie vanaf nu in de etalage. Kuipers en Van Steijn sluiten geen enkel samenwer kingsverband uit. Misschien dat er een nieuw bedrijf wordt opgericht samen met een partner, misschien dat één onderdeel er wordt uitge licht. Kuipers: „Het uiteindelijk doel is dat het Veronica-gevoel blijft. Want heel veel mannen tussen dertig en vijftig jaar hebben een bijzonder gevoel bij de naam Veronica. Dat moeten we behouden en gebruiken. Ook is het belangrijk dat de Veroni- ca-organisatie blijft beslaan. Wij zijn er niet op uit de naam alleen maar in licentie aan anderen te geven." Kuipers ziet de mogelijkheden om met anderen samen te werken posi tief in. „Voordeel is dat wij nieuw zijn. Gesprekken uit het verleden tel len niet meer. En we hebben een omroepgids met 920.000 abonnees en zo'n tweehonderdduizend losse verkoop. Dat maakt Veronica inte ressant voor anderen. Ook denken we dat de combinatie van internet, blad, radio en televisie voor adver teerders erg aantrekkelijk is en daar mee ook voor een partner." Wat Kuipers en Van Steijn betreft zouden de gesprekken met mogelij ke partners vlotter verlopen als de televisie de komende maanden wat successen laat zien. Van Steijn: „Voor televisie geldt: zoveel mogelijk aandacht trekken. Nu zapt hooguit een kwart van de mensen wel eens naar Veronica. Dat moet snel om hoog naar 75 tot tachtig procent. Dat doen we onder meer door veel recla me te maken. Als dat lukt, zitten we op een marktaandeel van 2,5 tot drie procent. Dan zijn we 'back in busi ness'." En als dat allemaal niet lukt? Van Steijn: „Dan is er nog voldoende tijd om bij te sturen. De concurrenten die denken dat Veronica binnen twee jaar omvalt, hebben het mis." Veronicadirecteuren Peter Kuipers en Cees van Steijn willen kijkers zo snel mogelijk naar hun zender lokken. Foto: GPD hilversum/mediaredactie - Een groot deel van het Veronica-per- soneel wil dat er veel beter wordt gelet op de kosten van het televi sie-avontuur. Zij eisen een onder zoek door een onafhankelijk ac countant. Die moet bepalen of er nog voldoende geld is voor de tv- plannen. Gaat de interim-directie daar niet meer akkoord, dan vol gen woensdag acties. Dat hebben honderd van de tweehonderd Veronica-mede- werkers gisteren tijdens een ac tievergadering in Hilversum be sloten, aldus bestuurder Luuk Voormeulen van FNV Kiem. In middels heeft de directie tot dinsdag middernacht de tijd ge kregen in te gaan op een aantal eisen. De directie is al een paar dagen op de hoogte van die eisen en heeft tot nu toe afwijzend gerea geerd. Voormeulen verwacht dan ook dat er vanaf woensdag acties worden gevoerd bij het Veronicablad. „Waarschijnlijk wordt het een bedrijfsbezetting. Het is niet de bedoeling te stop pen met het maken van het blad." Een groot deel van het Veronica-personeel verzet zich al geruime tijd tegen het geld verslindende tv-avontuur van de organisatie. Dit jaar kost dat vol gens de interim-directie zeker dertig miljoen euro. Volgens Steffe Bak van CNV Me dia vragen velen zich af of de in terim-directie wel geschikt is voor haar taak. „Het zijn men sen zonder ervaring in de me diawereld. Ze houden op geen enkele manier rekening met de gevoeligheden bij Veronica." Hans Polak registreert voor VARA strandleven in IJmuiden RADIOGEZICHT Hans Polak volgde een seizoen het leven op het strand van IJmuiden. Foto: VARA strenge regels worden nage leefd. Op het kleine strand, aan de andere kant van de pier, staan de vakantiehuisjes van de derde strandvereniging: SV IJmuider Strand. Daar wordt een derde haven gebouwd, waardoor de bewoners hun va kantie doorbrengen in een bouwput vol lawaai. Polak portretteert een aantal be woners, waarvan velen al gene raties lang hun vakantie aan het strand van IJmuiden doorbren gen. Zoals de 81-jarige Willqm van Dalen, een IJmuidenaar die er al sinds 1946 komt. Vervelen doet het nooit, vertelt het echt paar Van Dalen. Iedere keer ver langen we weer om terug te ko men. „Het is goed voor de ge zondheid: de zeelucht houdt je jong", luidt de theorie van Wil lem van Dalen. De 82-jarige 'Ome Daan' Erisman snuift al sinds zijn zevende de zeelucht op. De vaste bewoners drinken bier en organiseren een bingoavond, een playbackshow en een vis wedstrijd. Tijdens het barbe cuen vertellen ze niet bang te zijn voor een tweede Zandvoort met dure appartementen in hun achtertuin. Polak filmt zelfs een themafeest, waarbij de dikbuiki ge mannen als hoeren en de vrouwen als pooiers verkleed gaan. Daar tegenover staan de nieuwkomers: de rosédrinkende yuppen uit Amsterdam-Zuid, die op hun eigen manier genie ten van de zomeravonden. De IJmuidenaren zien hun komst vaak met lede ogen aan, omdat de yuppen de prijzen opdrijven en de huisjes nauwelijks schil deren. „Onderhoud is behoud", luidt het motto bij de autochto nen. Ook bekende Nederlanders blijken het strandleven van IJmuiden op te zoeken, onder wie Victor Reinier van Baantjer en VARA-presentator Jack Spij kerman die 23 jaar in IJmuiden heeft gewoond. Spijkerman („Ik haat zand") brengt met zijn vrouw en zoontje af en toe een zonnig weekeinde door in zijn strandhuisje, ,,'s Zomers zijn we hier een week. Ik begrijp dat het niet leuk is voor de rest van de bewoners die tussen de lege huisjes wonen", erkent Spijker man. Victor Reinier stelt voor dat yuppen geen recht hebben op de eerste rij als ze er nauwe lijks gebruik van maken. Kenne lijk heeft hij zelf tot zijn spijt geen uitzicht op zee. Dan had hij maar tien jaar eerder moeten komen, vindt één van zijn bu ren. De documentaire is een aaneen schakeling van het doorsnee le ven aan het strand dat tot eind september duurt als de huisjes weer worden afgebroken. Mooi meegenomen zijn de romanti- sche beelden van zonsonder gangen en stortregens, van kite- surfen en vliegeren. En die in- dustriepijpen? Die vallen aan het einde van de documentaire niet eens meer op, die horen er gewoon bij in IJmuiden. Nico postma Familiestrand, zondag, VARA, Nederland 3, 22.40 uur Naam: Ruud Hermans Leeftijd: 52 Radioprogramma: Niemands land, American Connection Zenders:Radiol, Radio 2 Altijd al bij de radio willen wer ken Nee, ik was daar nooit bewust mee bezig. Ik was nieer met mu ziek bezig, ik zong vroeger in de band Tumbleweeds. Daarnaast zat ik in het onderwijs. Hoe ben je bij de radio terechtge komen? Ik ben in 1979 door Lex Ton- deur gevraagd om bij de KRO het programma Country Time te presenteren. Radio-cv? Ik ben altijd voor de KRO blijven werken. Ik heb de volgende pro gramma's gepresenteerd: Coun try Time, In antwoord op uw schrijven, Adres Onbekend, Nie mandsland en Theater van het Sentiment. Wat herinner je je van je aller eerste uitzending? Dat ik doodnerveus was. Het ge voel dat wat jij zegt door andere mensen wordt beoordeeld. Ik merk nu door de jaren heen dat ik meer ga luisteren naar wat ik zelf wil horen. Wat is er zo leuk aan radio ma ken? Het leuke is, is dat het een een mansactie is, mensen kunnen niet primair reageren. Je kunt doen wat je wil, zonder dat je meteen de reactie van je publiek Ruud Hermans. Foto: KRO hoort of ziet Is radio maken moeilijk? Ik denk het wel. Het kost mij een hoop werk, ik ben heel se cuur. Ik denk na over iedere plaat die ik wil draaien, ik neem mijn werk serieus. Onvoorbe reid een programma ingaan, zou mij nooit overkomen. Wat voor soort presentator ben je? Ik ben op mijn woord te geloven en - hoop ik - aangenaam om naar te luisteren. Een warme presentator. Ik zal ook niet gauw platte dingen zeggen. Heb je een bepaald ritueel tij dens het presenteren? Ik moet altijd mijn zaakjes op orde hebben. Ik neem een flesje water mee, een asbak en ik or den mijn papieren. Word je wel eens aan je stem herkend op straat? Zelden. Ooit heb ik wel eens bij de bakker gestaan dat mensen me vroegen: 'ben jij Ruud Her mans?', maar dat komt niet vaak Krijg je veel reacties van luiste raars? Bij American Connection wel, daar is een leuk spelletje aan verbonden waar veel mensen op reageren. Bij Niemandsland iets minder, ik ruim alleen altijd vier 'platenplekken' in voor luiste raars en die komen altijd wel vol. Luister je zelf veel naar de radio? Ja, in de auto. Ik rijd zo'n 800 ki lometer per week, dus ik kan heel wat luisteren. Ik luister vooral naar Radio 1 tegenwoor dig, terwijl ik vroeger toch echt een Radio 2-man was. Favoriete programma? For the Record van Mart Smeets op Radio 1. Dat is op donder dagnacht van 1 tot 3 uur. Ik slaap slecht, dus ik hoor het vaak. Favoriete presentator? Dan ga ik toch voor emotie en melancholie: Stefan Stasse. Met welke muziek zou je stiltes opvullen? James Taylor. Voor welk programma zou je de overstap naar televisie maken? Alleen voor een muziekpro gramma over liedjesschrijvers, als dat zou bestaan. Maar ik heb het nog steeds prima naar mijn zin bij de radio. Lieneke van der Fluit

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 29