SPORT nooit een beker Frank de Boer: wel een mijlpaal, 'Het is een frustratie dat er niet wordt geknokt' De honderdste als hoofdprijs UVS-SJC zondag 14.00 uur UVS? hdc982 zaterdag 22 maart 2003 andere hoek schieten. En dan ligt hij bij de andere comervlag, hoor. En als ik nou ge woon mijn eigen strafschop neem zoals ik al twintig keer had geoefend... Maar ik dacht: ja, hij kijkt ook naar tv-beelden. Laat ik maar eens hard in die andere hoek schieten. Dus niet.'' Dat was de eerste, tijdens de wed strijd. En dan bij de serie. „Ik denk: dén maar keihard door het midden. Maar ik denk dat ik vermoeid was of zo. Hoog door het midden, dat was goed geweest. Ik raak- em verkeerd en schiet tegen zijn been op." Hij kroop niet onder een steen. „Nee, het hoort er bij. Ik was toch een hoofdrolspeler in die wedstrijd. Ik vond het niet meer dan normaal om de pers te woord te staan, de mensen onder ogen te komen. Je moet er ook geen probleem van maken, je moet ge woon analyseren wat er was gebeurd. Zo ben ik." Maar, toch: „Het duurde zeker nog twee we ken voordat ik weer een beetje normaal kon nadenken. We hadden Europees kampioen moeten worden. Die Italianen hadden we helemaal weggespeeld. Zo vaak zat ik in de auto, alleen, dat ik mezelf verrot schold. Grote klootzak, hoe kon je?" Frank de Boer Hoe denkt de voetballer de geschiedenis van Oranje in te gaan? „Als een allround verdediger, een voorstop per met een hele goeie pass. Voorstopper, ja. Ik heb altijd een man. Komt omdat ik de beste opbouwer ben. Goed, centrale verde diger dan. zo heet dat tegenwoordig. Ik ben nog van de ouwe stempel. Ik zal nooit een vedette zijn. Misschien verdien ik dat wel, hoor. Maar qua uitstraling niet, denk ik. Als je rare dingen doet, wat rellerig bent, dan krijg misschien uitstraling. Bovendien, ve dettes zijn altijd spitsen. Verdedigers zijn meer taakbewust. Aanvallers hebben de vrij heid." De prijzenkast Honderd interlands, drie halve finales, Vier keer gesneuveld op strafschoppen. En veel mooie woorden. „Ja, dat is een klein smetje. Je hoeft je geen illusies te maken als je de kwaliteiten niet hebt, maar we hebben zeker de kwaliteiten. Als we goed zijn, kunnen we een prijs pak ken. We waren steeds gelijkwaardig aan de rest, vaak beter. Maar op de een of andere manier lukt het dan steeds nét niet." Op de een of andere manier? Vier recente grote toernooien - EK'92, EK'96, WK'98 en EK 2000 - vlak voor de finish op strafschop pen sneuvelen? „Op de een of andere ma nier zijn we dus niet tegen die druk bestand, of zijn we niet koel genoeg. En dat terwijl we het al in de wedstrijden zelf hadden moeten afinaken. Ik denk dat dét juist de makke is. Omdat je beter bent en je het verdient ti winnen, voel je extra druk bij de strafsd pen. En omdat je tegen een tegenstand) speelt die minder is en zich al winnaar als de strafschoppen worden bereikt. Zi hebben dus niets te verliezen en groeiei rollen zijn dan plotseling omgedraaid. F chologisch dan." Maar waarom wil het niet tijdens de we strijden lukken? „Ik weet het niet. Misse zijn we in Nederland in dat opzicht net veel voetballer en nét te weinig pure pre sional. In Duitsland en Italië hebben ze bijvoorbeeld wel heel sterk. Het voetbal daar niet. Het is daar ook niet om dén t< zien, zo ontzettend slecht. Echt alleen n vechten. Bikkelen, bikkelen, bikkelen. 0 looflijk. Maar ze komen bijna altijd heel ver." „Wij gaan altijd met de complimenten i huis, en de tegenstander met de prijzen was het eigenlijk vroeger al, met Ajax, in jeugd. Schitterend gevoetbald, maar op grote momenten wel verloren. Dat is de mentaliteit die ons altijd parten blijft sp in Nederland, in de jeugdopleiding, gaa schoonheid van het spel boven het pun sultaat. Wij waren altijd veel beter, maa gingen nooit naar een groot toernooi.'" „Toch, ik had wel een paar van mijn nx ste wedstrijden willen inruilen tegen ééi grote beker. Wel vijftig van mijn interlai schat ik." De laatste Zomer 2004 na de finale van het EK in Portugal „Dit zijn nog steeds mijn topjaren. Ik gi vanuit dat ik nog een stuk of vijftien inti lands speel. Dan denk ik dat het afschei voor mij is gekomen. Je moet het zo zie werkt altijd naar een nieuw toernooi toi 2004 komt 2006, het WK. Dat is me veel ver weg. Bovendien, als ik doorga en ik na een jaar af, sta ik iemand in de weg.: kun je beter zeggen: ik kap er nu mee ei iemand anders groeien op mijn positie. 2004 ben ik 34. Vanaf dat moment bekij mijn carrière van jaar tot jaar. „Het EK in Portugal zal dan mijn laatst) toernooi worden. Een titel als afsluiting zou mooi zijn." Het record Honderd interlands zestien meer dan Winter zeventien meer dan Krol „Ik denk dat het wellicht nooit meer wc verbeterd. Honderd, straks honderdvijij interlands, dat zijn er veel. Zou ik ook v leuk vinden, als mijn naam voor altijd i ter dat record zou blijven staan. Hoewa Clarence Seedorf (62 caps, red), als die; doorgaat. Die zit toch wel aardig ver, h« door Ype Minkema Barcelona - Frank de Boer (32) kietelt zijn au to - niet bepaald ontworpen als winkelwa gentje - door de overvolle straten van Barcelo na, jaagt het kirrende voertuig lenig de berg op en stopt op het hoogste punt. Hij is waar hij wezen wil. Op de top van de wereld. Met een riant uitzicht over een rijke carrière. Over honderd interlands, een record dat hij op za terdag 29 maart tegen Tsjechië hoopt te ves tigen. En aan de horizon ziet hij inmiddels de scherpe contouren van het einde ontstaan. Honderd interlands, honderdnegentien Euro pese cupwedstrijden. Mooie mijlpalen, prach tige records. Maar de prijzenkast - van Oranje - is leeg. Slechts gevuld met de geur van snel vervliegende complimentjes. Frank de Boer heeft daar over nagedacht. „Honderd inter lands betekent datje heel lang op een heel hoog niveau hebt gevoetbald," zegt hij. „Ik denk dat dat het knappe er van is. Ik denk ook dat mensen dat onderschatten." Frank de Boer neemt de dingen zoals ze ko men. En zoals ze zijn. Nuchter, rustig. Het heeft geen zin om je druk te maken over dingen die zijn gebeurd, zegt hij, of die an ders hadden gemoeten. Dat is zijn wandte geltje. Z'n mooiste wedstrijd was er een die werd verloren, z'n allerslechtste wedstrijd ooit was er een die met 4-0 werd gewonnen. Het feit dat er geen prijs in de kast staat heet 'een klein smetje', de helft van zijn inter lands had hij willen inruilen tegen één grote prijs, en zelfs het debuut in Oranje, een mo ment om in te lijsten, samen met het aller eerste oranje shirt, moeten we snel verge ten. „Waardeloze wedstrijd." Frank de Boer, een nuchtere recordhouder, kijkt terug. En een beetje vooruit. De eerste 25 september 1990, Palermo Vriendschappelijk Italië-Nederland 1-0 „Ik zat in dienst, in Haarlem. Zo jong nog, ja Gek genoeg kan ik me het moment dat het me werd verteld niet meer herinneren. Michels was bondscoach. Oranje had net een vreselijk WK achter de rug. Dat weet ik nog. Ik was zó gespannen, na een kwartier was ik helemaal kapot. Kwam ook wel door mijn opdracht. Ik moest als linksback de he le linkerflank bestrijken. Dat was een beetje tegen mijn natuur. Ik was na tien minuten al twee keer in de zestien geweest. Dat was me nog nooit overkomen. En nog 1-0 verlo ren ook. Nee, het was geen mooie herinne ring. Waardeloze wedstrijd, snel vergeten. De mooiste 7 juli 1998, Marseille WK, halve finale Nederland-Brazilië 1-1 Brazilië w.n.s. „Iedereen denkt meteen aan die WK-kwart- finale van '98, tegen Argentinië. Aan die dieptepass op Dennis Bergkamp, die toen de winnende scoorde. Ja, prachtig moment. Daardoor val je op bij de buitenwacht. Ik kies voor Brazilië, de halve finale. Dat was - voor mijn eigen gevoel - een perfecte wed strijd. Ook al omdat je tegen Ronaldo speel de die tot dan in grootse vorm was. Ik had een geweldig gevoel in dat duel. Alles liep goed. Zeker verdedigend, want daar word je natuurlijk als eerste op beoordeeld. De mensen denken misschien dat ik geen goeie verdediger ben, maar ik denk juist van wel. Geen echte mandekker? Ga maar eens tegen mij staan. Ik denk dat heel veel spitsen het heel lastig hebben tegen me. Anderen staan heel dicht op hun spits omdat ze bang zijn dat ze te laat komen. Vaak heb ik die situatie al ingeschat en dan hoef ik het duel al niet eens aan te gaan. Dat is ook een kwaliteit." De zuurste 29 juni 2000, Amsterdam Euro 2000, halve finale Nederland-Italië 0-0 Italië w.n.s. „O, je bedoelt dié", zegt hij nog. Bij zuur zocht hij aanvankelijk andere associaties. „Ja, dat zure komt vooral omdat je zo'n goed toernooi speelt. En dan zal die presta tie altijd overschaduwd worden door die ge miste strafschoppen. Ik heb persoonlijk een heel goed gevoel over die twee toernooien. Ik denk dat ik in '98 en 2000 een heel hoog niveau heb gehaald. Maar het is natuurlijk heel zuur dat je eigenlijk Europees kampi oen moet worden en dat je het zó verknoeit. Nee, die beelden heb ik nooit teruggezien. Ik heb eigenlijk nog nooit een wedstrijd ach teraf nog een keer bekeken. Ik heb niets op band staan. Ik moet eigenlijk eens iemand aan zijn oren trekken die dat voor mij op een rijtje zet. Ik kijk wel graag wedstrijden, maar ik neem ze zelf nooit op. Ook die Champions League-finale met Ajax in 1995 heb ik nooit teruggezien. Ja, in ons café in de Arena, daar kun je die beelden wel zien. Niet normaal meer hoe we toen voetbalden. Ja, dat zou ik best wel weer eens terug willen zien." Maar, toch even die strafschoppen? „Nou, de eerste, tja, daar gokte die Toldo gewoon goed. Ik schiet hem toch echt niet zacht in, hoor. Ik schiet binnenkant wreef en nor maal had die bal echt in het zijnetje gegaan. Maar, hij is lang en gokt goed. Als ik nou ge woon even wacht, dan kan ik gewoon in die De slechtste 25 april 2001, Eindhoven V VK- kwalificatie Nederland-Cyprus 4-0 „Mijn slechtste interland ooit. Wat er mis ging? Alles ging mis. Ik verspeelde een bal in mijn eigen zestien bij een 0-0 stand, echt verschrikkelijk. Ik was helemaal niet gecon centreerd. Dat lag absoluut aan de motiva tie. Je moet iedere wedstrijd weer honderd procent concentratie kunnen opbrengen. Dan komt zo'n wedstrijd tegen Cyprus en dan merk je het een dag van tevoren al: je bent niet scherp, niet honderd procent Je denkt, ach, Cyprus, dat komt wel goed. Tij dens de warming up voel je het. Je probeert je er overheen te zetten, maar dat lukt niet meer. Je wilt het ook anders. Ik bedoel, je speelt voor het Nederlands elftal, thuis, voor een vol stadion. Maar wat je ook probeert, je krijgt die knop niet meer om. En het eerste wat je na afloop wilt, is terug het veld op, die wedstrijd overspelen. Dan denk je, potver- domme, is dat nou zo moeilijk, om negentig minuutjes effe vol gas te geven? Dan heb je eigenlijk hartstikke spijt." Frank de Boer, afgelopen woensdag in actie tegen Newcastle United: „„Honderd interlands betekent datje heel lang op een heel hoog niveau hebt gevoetbald." Foto: Reuters Teun Parrel: „Het zijn juist jongens die kunnen voetballen. Maar ze incasseren schouderophalend een doelpunt. Ook in een trainingspotje maken winst of verlies voor hun niet uit. Het is een mentaal verhaal, want er is niet één ploeg waar we bang voor hoeven te zijn." Foto: Hielco Kuipers Noem het een vormcrisis, noem het een labbekakkerige mentali teit die UVS in een ellendige uit gangspositie heeft gebracht Af gelopen zondag ging het weer mis. EBOH, anders dan de stand op de ranglijst doet vermoeden écht geen hoogvlieger, bleef wel heel makkelijk overeind. UVS verweerde zich gewoon heel slap in een beschamende verto ning. En dat terwijl de ploeg nog een zetje in de rug kreeg toen de Dordtenaren verzuimden 2-0 te maken en UVS in de daaropvol gende aanval de gelijkmaker produceerde. „Dat hadden we moeten zien als mogelijkheid. Maar er ging niets leven. Het was zó apathisch allemaal. Nie mand wilde de bal hebben en we werkten niet hard genoeg voor elkaar", zegt ParreL Trainer Hans van Leeuwen stel de na afloop dat hij maar man nen met karakter moest gaan opstellen. Ook de 27-jarige Par rel, bezig aan zijn achtste sei zoen in UVS 1, weet het, maar de oplossing voor dat probleem ligt niet voor het oprapen. „We hebben geen breed scala aan voetballers. Het is niet: voor jou twee of drie anderen. Daardoor zijn er te veel jongens die den ken: ik sta er volgende week toch wel in." Parrel weet dat de aanvoerders band verantwoordelijkheden schept. Hij nam hem over van keeper Dave de Heiden, omdat Van Leeuwen een speler als lei der van het elftal wilde hebben. De band is geen loden last. „Maar ik vind het wel moeilijk. Hoe ver moet je als aanvoerder gaan? We hebben de drive om te winnen, maar het zit er op dit moment niet in. Verder dan el kaar opnaaien kom je niet." De leraar lichamelijke oefening in Rijnsburg, het dorp waar hij binnenkort met zijn vriendin naar verhuist, speelde een jaar na zijn overstap uit de jeugd in het tweede. In zijn eerste sei zoen als vaste waarde degra deerde UVS uit de hoofdklasse. Edwin Robbers vertrok naar Katwijk en Parrel kwam in het centrum van de verdediging te spelen. Met De Heiden en Dick van der Heiden is hij de meest ervaren man bij UVS. „Ik spreek veel met hen over waarom het niet loopt. Dave snapt het niet en voor Dick is het ook een gro te frustratie dat er op zondag niet geknokt wordt." Hij wil niet persoonlijk worden, maar geeft wel aan dat er spelers rondlopen die niet genoeg ge drevenheid tonen. De kritiek is, hoewel zacht uitgesproken, kei hard. „Er is winst te behalen in de manier waarop je naar een wedstrijd toeleeft. Ik ben vrijdag al bezig met zondag en de vraag is of ik dat van anderen ook mag verwachten. Ik denk het wel, maar die stap wordt door een groot deel van de groep niet ge zet. In tactisch opzicht hoeven ze niet naar mij te luisteren. Het zijn juist jongens die kunnen voetballen. Maar ze incasseren schouderophalend een doel punt. Ook in een trainingspotje maken winst of verlies voor hun niet uit. Het is een mentaal ver haal, want er is niet één ploeg waar we bang voor hoeven te zijn. Alleen SVV/SMC was ster ker. Dat was voor het eerst en dat konden we onszelf niet eens verwijten. Na die nederlaag is het misgegaan. Vanaf dat mo ment waren we niet meer de dominante ploeg." Hij besteedt menig zaterdag middag op de velden in de re gio. Parrel ziet daar hoe het wel kan. „In de hoofdklasse zie je knokkers. Dat is een belangrijke kwaliteit die je tot een goede voetballer maakt. Afgelopen za terdag was ik bij Quick Boys en dat zijn echt niet allemaal betere voetballers. Maar ze kunnen wel alles geven." Parrel wil niets liever dan terug naar de hoofdklasse. Hij kan slechts hopen dat het gros van zijn medespelers dezelfde drang kan gaan opbrengen. Maar eerst wachten nog vijf wedstrijden, waarin UVS zich veilig moet spelen. „Degradatievoetbal spelen ken nen we nog wel van de hoofd klasse. Iedereen moet nu wel beseffen dat het zo ver gekomen is. Maar dit is een verloren sei zoen. Het is niet geworden wat we ervan hadden gehoopt." DE KWESTIE Leidenaar Kenny van Grootveld (links) in duel met Martin Ste< voorden tijdens de wedstrijd SJC - UVS op 3 november 2002.1 won met 2-1. Archieffoto: Eric Taal Vorig jaar streed UVS nog voor een terugkeer naar de hoofd klasse. Dit seizoen moet de club er alles aan doen om in de eer ste klasse te blijven. Met nog vijf wedstrijden te gaan is de rode streep in zicht. Wat vinden de voetbal kenners aller voetbalken- ners ervan? Zeven (voormalig) sportjournalisten van het Leidsch Dagblad geven hun me ning. Ruud Paauw, voormalig hoofdredacteur van deze krant: „Ik denk dat UVS eruit gaat. Het is weer het oude euvel met die ploeg: er zijn genoeg spe lers die aardig kunnen ballen, maar te weinig die het afina ken. Ik wil hier zeker niet stel len dat de slechte prestaties van UVS aan de trainer liggen. Maar ik vind het wel ongeluk kig dat de trainer de zoon van de voorzitter is. De constructie vader/zoon op vitale plekken binnen je club moet je niet na streven. Ik heb al vaker tegen vader Bart van Leeuwen gezegd dat hij had moeten terugtre den." Paul de Tombe, voormalig chef van de sportredactie: Als UVS degradeert, geloof ik niet dat ze nog terugkomen. Dat is zo moeilijk. Gezien het spelersmateriaal moeten ze zich naar mijn mening kunnen handhaven. Ik vraag me wel af waar de jeugd van UVS blijft. Als je in Leiden een beetje kan voetballen, ga je naar UVS. Of stapt die goede jeugd over naar de clubs in de Duin- en Bollen streek? Dan zit er voor UVS maar één ding op: betere on kostenvergoedingen betalen." Rob Onderwater, voormalig sportverslaggever. „Ik heb te doen met trainer Hans van Leeuwen. Een jongen die er kijk op heeft, maar hij had nooit trainer van de club moeten worden, waarvan zijn vader voorzitter is. De trainer zei na de nederlaag van zondag dat UVS nu mannen met ka rakter nodig heeft. Als ik dat soort uitspraken lees, krijg ik heimwee naar Melbi Raboen. Ik geef toe, dat is een hele bij zondere trainer, maar wel een tje die het evenwicht vond tus sen technische en karakterjon gens. Toen UVS naar de tweede klasse degradeerde, maakte Ra- boen ze direct weer kampioen. Misschien iets voor volgend seizoen." Maarten Dekker, sportverslag gever. „De meeste spelers van UVS kunnen stuk voor stuk aardig tot goed voetballen, maar ze missen stuk voor stuk de kwali teit om de schouders eronder te zetten. Als het erop aankomt zijn het slapjanussen. Mis schien komt het wel omdat de UVS'ers die wél kunnen buffe len er zijn uitgepikt door clubs uit de regio. Ik denk aan Edwin Robbers." Ad van Kaam, voormalig chef van de sportredactie: „Samen met Hans van Leeu wen trainde ik 20 jaar geleden kortstondig de F-jes van UVS. Een elftalletje toen met grote beloftes. Niemand van die groep vind ik terug in de op stelling van het huidige eerste. Ja, Maarten Bak speelt bij Quick Boys de sterren van de hemel en ook bij andere clubs tref ik namen aan van die jon getjes van weleer. Zolang al UVS zich niet financieel kaï wil meten met de Bollenstn clubs spelen ze tweede vioc Jammer, want Leiden hoor een hoofdklasser te hebben Rob van der Zanden, voor lig sportverslaggever: „Ik heb altijd een beetje mf lijden met UVS. Het is zo'n ve club, maar heeft het 'nel niet'. De club wil wel meed met de grote jongens, maai moet niet te gek worden. D hoef je niet af te keuren, w) het is positief dat ze zoveel de jeugd investeren. Ik ken coachkwaliteiten van Hans Leeuwen niet. Maar ik vind dat hij belichaamt wat UVS die jaren tekort komt. Voor neutrale toeschouwer zoul jammer zijn als ze degradei Het is de enige club in Leid waarvoor ik op zondagmid nog wel eens op m'n fiets s te." Hein ten Berge, sportversl geven „UVS mist de echte killers, mannen met ballen. Ze hel de meest ervaren ploeg var eerste klasse, maar ze ogen een jonge onervaren ploeg zonder zelfvertrouwen. He gekke is dat ze in mijn ogei een betere selectie hebben vorig jaar." UVS-aanvoerder Teun Parrel mist gedrevenheid bij zijn ploeggenoten door Gertjan van Geen leiden - Teun Parrel dacht aan het begin van het seizoen dat UVS makkelijk aanspraak kon maken op de titel in de eerste klasse. Getooid met de aanvoer dersband zag hij een hoofdklas sewaardig team staan. Vijf wed strijden voor het einde van het seizoen is de realiteit, dat UVS al le zeilen moet bijzetten om niet te degraderen. Het gat met SJC, dat morgen op bezoek komt, is slechts vier punten. De Noordwij- kers op hun beurt staan op een plaats, die hen veroordeelt tot het spelen van degradatiewed strijden. Parrel stelt dat UVS een overwinning nodig heeft voor het zelfvertrouwen. Maar ja, dat is makkelijker gezegd dan gedaan.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 22