REGIO us De Rijn Gouwe Lijn rijdt met passagiers Zoeterwoude offert puntje van Grote Polder op Ukemade verbiedt disco in Cultureel Centrum Nieuwe Wetering 'Slechte vader' weet niets van misbruik zesjarig dochtertje Hzza's vliegen over toonbank in afhaalrestaurant Kaag heeft weer dorpsraad Proef met sneltram eindelijk echt van start ians op bruin kraanwater |W >rap-v i zaterdag 22 maa*T 200J Wethouder wil snel duidelijkheid over nieuwbouw or Ma riet a Kroft [uwe wetering - Disco's zijn na 1 juli verboden in [Cultureel Centrum Nieuwe Wetering. De gemeen- Alkemade staat geen overschrijding toe van de ge- ilsnormen. „Het cultureel centrum is zo lek als een indje", zegt wethouder Reijnders in een toelich- ig, Ritussen lijkt er nog weinig schot te zitten in de tuwbouw van het centrum aan de Molenweg, heerder Klerks van het Cultureel Centrum kijkt er- a op dat de disco's binnenkort niet meer mogen, r bestaat een wettelijke regeling voor twaalf keer d ontheffing." Voor Klerks is de maandelijkse disco een belangrijkste bron van inkomsten. Hij wil zo snel mogelijk duidelijkheid over de nieuwbouw, waardoor die problemen er niet meer zijn. De gemeente en het bestuur van het Cultureel Cen trum zijn het erover eens dat het dorpshuis midden in Nieuwe Wetering rijp is voor de sloop. Renovatie kost veel geld vanwege de hoge geluidseisen. Burge meester en wethouders hebben voor de nieuwbouw een plek aan de Molenweg op het oog. Deze grond is nog in het bezit van het HSL-projectbureau. Zodra het bureau deze grond niet meer nodig heeft, heeft Alkemade het eerste recht op koop. Wel stelt het ge meentebestuur voorwaarden aan de aanbieding van de plek aan het bestuur van het Cultureel Centrum. Alkemade eist de grond onder het huidige gebouw op voor woningbouw. De opbrengst kan de gemeente gebruiken voor de nieuwbouw aan de Molenweg. De tweede voorwaarde die Alkemade stelt ligt moeilij ker. De muziekvereniging Door Gunst Veriaegen die op de grond van het Cultureel Centrum in het ernaast gelegen oude schoolgebouw een onderkomen heeft, moet meeverhuizen. Voorzitter Van den Broek voeltdaar weinig voor. „We zitten nu middenin het dorp. Onder onze leden heb ben we veel kinderen en hebben daarom helemaal geen zin om naar het buitengebied te verhuizen. Bo vendien hebben we op de huidige plek ook plannen voor nieuwbouw." Maar volgens wethouder Reijnders is het efficiënter en goedkoper om nieuwbouw op één plaats te ple gen. „Het lijkt mii bovendien maar lastig voor de mu ziekvereniging als er een parkeerterrein en huizen voor het clubgebouw komen te staan." Een ander al ternatief, nieuwbouw op de huidige plek, is volgens de wethouder te duur. Want dan is er geen opbrengst uit de woningbouw die aan het nieuwe culturele cen trum ten goede kan komen. Voorzitter Spring in 't Veld vindt dat jammer, maar heeft daarvoor wel begrip. „Ook wij hebben onze be denkingen bij het aanbod van de gemeente. We ver trekken niet graag uit de dorpskern en bovendien heeft de gemeente de aangeboden grond nog niet in het bezit. Dat kan nog wel enkele jaren duren. Aan de andere kant hebben wij eigenlijk geen keuze. In de dorpskern is niets te vinden." De wethouder zegt geen idee te hebben of het een kwestie van enkele maanden of jaren is voordat de Molenweglocatie in eigendom van de gemeente komt. Hij wil in elk geval voor 15 april dé standpun ten van alle partijen weten. „Ik hoop dat er een eind komt aan het halsstarrige optreden van de betrokke nen", aldus Reijnders. iommotie in Koudekerk tempert enthousiasme bij bakkers K Marieta Kroft udekerk aan den run - PiZZa- tker Ayyildiz was op zoek naar nplek waar hij een restaurant i beginnen. Via-via hoorde de nsterdammer dat er in Sassen- im een mogelijkheid was. Hij ikte verdwaald en kwam in udekerk terecht. Daar viel zijn gop het leegstaande pand van Rabobank aan de Prins Bern- idstraat. Ayyildiz nam contact met de makelaar. En twee we- i geleden, op donderdag 6 art, opende hij er zijn afhaal- Ezeria. idsdien loopt het storm, glim- ït bedrijfsleider Sukru Calis- Op stille dagen gaan er cir- ijftig pizza's over de toon- lok van La Lupa. In de week- iden zijn het er soms wel ne- „Misschien komt het adat we hier nog maar net zit- en de mensen nieuwsgierig l" De naam La Lupa verwijst ar de mythe van Romulus en mus, die door een wolf wer- i opgevoed. Eigenaar Ayyildiz Dsvoor deze naam omdat een Staurant van een vriend van m ook zo heette, herwege de middag is er veel irijvigheid in het restaurant, de achtergrond klinkt Turkse riek. Sukru bakt de shoarma, wijl Ahmet het pizzadeeg akt en Tugba aan het stofzui- is. Hoewel ze alle drie van ukse afkomst zijn, zijn ze in- iddels bedreven in de berei- igvan de Italiaanse gerechten pizza's en pasta's. Wie bin- okomt kan zien hoe zijn pizza irdt gebakken. Achter de grijs i blauw gekleurde toonbanken lan in een witbetegelde ruim de ovens. or de wachtenden zijn er e banken beschikbaar. Tafels stoelen zijn er niet. Dat mag door Ruud Sep den haag/alphen - Met drie we ken vertraging gaan de eerste sneltrams een verbinding tussen Alphen en den Rijn en Gouda on derhouden. Daarmee gaat de proef met de Rijn Gouwe Lijn ein delijk echt van start. De snel trams of lightrailvoertuigen gaan op het grotendeels enkelsporige traject samen met het traditione le NS-materieel rijden. Daarmee is de proef uniek in Nederland. Juist het feit dat er op hetzelfde baanvak twee treinsoorten met totaal verschillende beveili gingssystemen gaan rijden, heeft ervoor gezorgd dat de proef niet eerder kon beginnen. Een paar dagen voor de feeste lijke start van de proef werd dui delijk dat de provincie Zuid- Holland, die verantwoordelijk is voor de proef, er niet in was ge slaagd om alle toezichthouders ervan te overtuigen dat er vol doende veiligheidsmaatregelen zijn genomen. Vervolgens ging het openingsfeestje wel door, maar mochten de sneltrams nog niet met publiek gaan rijden. Inmiddels zijn alle vergunnin gen binnen. Desondanks gaan de NS de sneltrams nog niet vol op inzetten. Vanaf zondag gaat om te beginnen zo af en toe een sneltram rijden. De voorzichtige start heeft ook weer te maken met de testfase waarin het sys teem nog steeds zit. Het is de bedoeling dat er de komende tijd hoe langer hoe meer snel trams in de dienstregeling wor den ingepast. De gewone trei nen blijven overigens sowieso een deel van die dienstregeling uitvoeren. De hele proef draait immers om het opdoen van er varing met twee treinsystemen op hetzelfde spoor. Een andere reden waarom de NS voorzichtig willen zijn met de introductie van de sneltram, is de angst voor een plotselinge hausse aan passagiers. De rijtui gen van de Rijn Götiwe Lijn zijn kleiner en hebben minder zit plaatsen dan de gewone treinen. Grote aantallen passagiers kun nen daardoor voorlopig niet op een nette manier vervoerd wor den. „De kracht van het systeem zit in het rijden met een hogere frequentie en met meer stops. Maar dat kan pas wanneer het spoor verdubbeld is", aldus een woordvoerder vah de provincie. De treinen tussen Alphen en Gouda hadden de laatste maan den erg veel last van vertragin gen en storingen. „Ook dat heeft voor een deel te maken met de proef en met het op elkaar af stemmen van de verschillende beveiligingssystemen", aldus de woordvoerder. Bedrijfsleider Sukru Caliskan bakt shoarma: „We krijgen veel enthousiaste reacties." Foto: Henk Bouwman ook niet, zo heeft de gemeente Rijnwoude in de vergunning vastgelegd. Er mogen alleen piz za's worden afgehaald. La Lupa bezorgt ze ook. Buiten op straat staan twee brommers met de felrode pizzabakken. Sukru ver telt dat er nog twee bijkomen, zodat de bezorging sneller kan gaan. Aan pizzakoeriers hebben ze geen gebrek „Jongens belden ons al spontaan op toen ze ver namen dat wij een afhaalpizze- ria wilden beginnen. Ik denk dat ze moeilijk werk kunnen vinden. Wij hebben nu zes koeriers." Dat Koudekerk een afhaalpizze- ria zou krijgen stond al enkele maanden breed uitgemeten in de krant. De buurt kwam in op stand. Circa 65 handtekeningen- zetters vreesden voor stank, zwerfvuil en hangjongeren. Na enkele maanden vertraging be sloten burgemeester en wethou ders eigenaar Ayyildiz toch de vereiste vergunning te geven. Voorlopig is die een jaar geldig. Bij goed gedrag wordt de ver gunning definitief. Bedrijfsleider Sukru Caliskan betreurt de commotie in de buurt. Het gaat volgens hem al leen om de bovenburen die veel, moeite hebben met het afhaal restaurant. „Het is niet leuk om buiten te lopen en de buren kij ken de ene kant op en wij de an dere. Ik zou graag met ze willen praten, maar ik weet niet of dat zin heeft." Sukru begrijpt de boosheid niet helemaal. „Men sen die in deze winkelstraat ko men wonen, lopen het risico dat er zoiets als een afhaalpizzeria komt. Wij vallen ook onder de detailhandel. En wij doen ons best om de overlast te beperken. De milieudienst is al een paar keer geweest om te controleren. Alles was goed." Caliskan is blij met de vele en thousiaste reacties die hem be reiken. „Maar die maken de slechte verstandhouding met de buren niet goed." De bovenbuurvrouw weigert commentaar. „Ik heb geen zin om mee te werken aan al die eenzijdige berichtgeving in de krant Zelfs de politie is partij dig. Die mogen wij niet meer bellen als wij last hebben van de pizzeria." nwoude - Inwoners van Rijn- Ride lopen de komende we ikans om bruin water uit de lan te krijgen. Ook kan de wa- druk lager liggen dan nor- aL De reden daarvan is dat dron Zuid-Holland de onder- ndse waterleidingen gaat Hspoelen. Het periodieke on- houd gebeurt alleen tijdens itooruren. water kan gewoon worden ronken. Wel kan het bruine water vlekken aan het wasgoed veroorzaken. Daarom kunnen de Rijnwoudenaren het beste 's avonds of in het weekeinde was sen. De kem Hazerswoude-Rijndijk is tussen 24 maart en 4 april aan de beurt. Van 7 tot en met 18 april volgt Hazerswoude-Dorp. De inwoners van Koudekerk aan den Rijn kunnen het waterlei dingbedrijf tussen 14 en 25 april in hun straat verwachten. buitenkaag - De dorpen Kaag en Buiten kaag hebben weer een officiële dorpsraad. De gekozen vertegenwoordiging van de dorpen trad in november vorig jaar af na een tumultueuze vergadering waarin een aantal bewoners de raad fel aanviel. Al snel na de vergadering bleek dat raad nog steeds op brede steun onder de bevol king kon rekenen, waarna zeven van de acht leden besloten zichzelf herkiesbaar te stellen. Gisteravond tijdens de jaarvergade ring kreeg het bestuur de bijna unanieme steun van de meer dan tachtig aanwezi gen. Ook de steun voor voorzitter Hans Bruijn bleek onverminderd groot. Hoewel Bruijn het enige dorpsraadlid is met uitgesproken tegenstanders, kreeg hij bij de aparte ver kiezing van de voorzitter nog altijd 75 van de 83 stemmen. door Coen Polack alphen aan den run - Hoe be trouwbaar is de verklaring van een zesjarige die na een tijdje haar eigen woorden tegen spreekt? De Haagse rechtbank behandelde gisteren de zaak van een 35-jarige Alphenaar die wordt verdacht van misbruik van zijn dochtertje. Het is de vraag of het bewijs van de offi cier van justitie hard genoeg is om een eis te rechtvaardigen van acht maanden cel plus vier maanden voorwaardelijk. Het meisje vertelde haar moeder eind augustus dat ze wel eens door haar vader betast werd. Het meisje herhaalde deze be schuldigingen tegenover een vriendin van haar moeder en te genover de politie. In verschil lende verhoren vertelde ze ver schillende verhalen: de ene keer was het maar één keer gebeurd, tijdens een ander verhoor had ze het erover dat ze vijf keer was betast. Later veranderde het meisje helemaal van gedachten en zei zij tegen haar moeder dat het verhaal verzonnen was. De moeder verklaart dat ze geen idee heeft wie ze moet geloven: haar dochtertje of haar man, bij wie ze inmiddels weg is. De Alphenaar ontkent namelijk bij hoog en laag dat hij zich aan zijn dochtertje heeft vergrepen. „Het is onbegrijpelijk. Ik heb er veel over nagedacht, maar ik snap niet wat ze zou kunnen be doelen. Nu heb ik haar sinds ok tober niet meer gezien. Dat vind ik verschrikkelijk, want ik houd van haar." Door de beschuldigingen beseft de Alphenaar wel dat hij geen goede vader is geweest. „Ik zag mijn dochter bijna nooit. Ik was nauwelijks betrokken bij de op voeding. Ik ga 's ochtends vroeg weg en ik kom pas tussen negen en tien 's avonds weer terug. Ik zag haar alleen op zondag en dan gingen we naar McDonald's of een pannenkoekenhuis." De moeder heeft vanwege haar twijfels geen aanklacht inge diend tegen haar man. De offi cier van justitie vond de zaak toch ernstig genoeg om verder te gaan met een onderzoek te gen de man. Volgens de advo caat van de Alphenaar is dat on gebruikelijk in dit soort zaken, die doorgaans pas aan het rollen worden gebracht als er een aan klacht op tafel figt. Advocaat Spruit kraakte verder ée verho ren van het dochtertje. Hij is van mening dat veel van de beschul digingen het meisje in de mond gelegd zijn „De gesprekken met het dochtertje zijn niet opgeno men, wat in dit soort zaten wel hoort te gebeuren. Ik vind dat de officier verder nauwelijks be wijs heeft. De manier waarop de gesprekken met het meisje ge voerd zijn, is discutabel. Het meisje werd steeds herinnerd aan haar eerdere verklaringen, waardoor ze die herhaald heeft. Alles rust dus op de eerste ver klaring van het meisje, dat te genover haar moeder terugge komen is op haar beweringen." De rechtbank doet op 4 april uitspraak. Elke parel krijgt een lijst van water of groen, die de beschermde status nog eens onderstreept *Judy Nihof Rrwoude - Verdeel de Zoeterwoudse polders in paar landgoederen en laat er advocaten wonen, 'is de beste manier om te voorkomen dat ze wor- Ivolgebouwd. De suggestie van de Zoeterwoudse houder Van der Kooi is uiteraard gekscherend be tid, Want het kan ook anders. Wat volgens hem td helpt is als je een waardevol gebied 'inlijst'. Zo'n fungeert dan als harde grens. „Je kunt water als gebruiken. Of bebossing. En dan bedoel ik niet 'rijtje populieren, maar een flinke rand met afwis- nd hoge en lage begroeiing. Dan scherm je het ed voldoende af om het te behoeden voor verste eg" de noodzaak van behoud van karakteristieke ^weidegebieden in Zoeterwoude/Weipoort en het "jsten' ervan zijn de gemeenten in het samenwer- ^verband Leidse regio het eens. Het staat zwart st in hun Landschapsbeleidsplan. Toch houdt diezelfde Leidse regio de mogelijkheid open om in de toekomst een stukje van de Grote Polder af te knab belen voor de ontwikkeling van het knooppunt A4 Nil en de toekomstige Rijn Gouwe Lijn. Een organi satie als de Stichting Grote Polder Groene Hart was daarover aanvankelijk uiterst verbolgen. Zij wil de hé le Grote Polder groen houden. „We waren mordicus tegen", zegt Ton Pleij van de Stichting Grote Polder Groene Hart. „Als je het goed vindt dat er een paar centimeter afgaan, is straks een kilometer ook goed." Het uiteindelijke beslag op de Grote Polder, is de stichting meegevallen. „Je moet ook realistisch zijn. Het gaat om enkele tientallen meters. En uitbreiding is daarna niet meer aan de orde. Er komt een ver hoogd talud waar vandaan je een prachtig uitzicht hebt over de Grote Polder. Een soort balkon. Het wordt zo gemaakt dat er daarna geen mogelijkheid is om wegen door te trekken." Voor wethouder Van der Kooi betekent de opoffering van 'een puntje van de Grote Polder' louter winst. Toen de eerste gesprekken over het landschapsbe leidsplan enkele jaren geleden begonnen, was de claim op de Grote Polder vele malen groter. „Er was net een ernstig tekort aan bedrijventerreinen in de re gio geconstateerd. Alle grond in de regio was al inge vuld, dus alle ogen waren gericht op de Grote Polder. Leiden wilde in de Grote Polder de héle strook tussen de A4 en de Laan van Oud Raadwijk reserveren voor bedrijven. Daar hebben we ons vanuit Zoeterwoude fel tegen verzet." Het liefst had Zoeterwoude gezien dat de Grote Pol der buiten schot was gebleven. Aan de andere kant is het volgens de wethouder eigenlijk wel logisch dat er ruimte nodig is bij een knooppunt waar ook een halte van de Rijn Gouwe Lijn is gepland. „Zoeterwoude heeft een concessie moeten doen, maar het is een heel beperkte concessie. Want die hele grote bedrij- venlocatie is weggestreept." Ambitieuze plannen belanden nogal eens in een la, maar dat ligt bij het Landschapsbeleidsplan niet voor de hand, aldus Van der Kooi. Weliswaar gaat de ge meente Zoeterwoude eerst aan de slag gaat met het ontwikkelen van een stuk van de Meerburgerpolder, maar daarna is de knoop A4/N11 met het stukje Gro te Polder aan de beurt. Dat staat vast. Van der Kooi verwacht dat het op zijn vroegst 2010 wordt, voordat er iets bij de knoop gebeurt. Het is belangrijk dat Zoe terwoude bij de voorbereidingen een actieve rol speelt, vindt de wethouder. „Als wij het zouden laten liggen, zouden we het signaal afgeven dat we het niet willen of niet kunnen." Van der Kooi is blij met het Landschapsbeleidsplan. Het feit dat de gemeenten in de Leidse regio geza menlijk een viertal 'parels' hebben aangewezen, be schouwt hij als de grootste winst. Het veenweidege- bied Zoeterwoude/Weipoort is zo'n parel, die niet verloren mag gaan. Elke parel krijgt een lijst van water of groen, die de beschermde status nog eens onder streept. Ook constateert hij met tevredenheid dat stad en platteland naar elkaar zijn toegegroeid tijdens het maken van het Landschapsbeleidsplan. „Hef besef is er dat je niet alles moet volplempen met bedrijven en woningen. Het buitengebied heeft de stad nodig, en de stad heeft het buitengebied nodig." In dat buitengebied spelen boeren een cruciale rol. „Er is geen betere beheerder van het landschap te vinden", zegt Van der Kooi. „Maar tegelijkertijd zien zij hun positie steeds knellender worden. En helaas zie je nogal eens dat boeren worden belemmerd door allerlei regelgeving van hogerhand, als zij proberen om hun eigen marktpositie te verbeteren. Daarom is het zo belangrijk dat we onze politieke invloed aan wenden bij de rijksoverheid. Gelukkig hebben we een goede lobby. Dus we kunnen een eind komen." Dit is de vijfde aflevering van een serie over het land schapsbeleidsplan voor de Leidse regio. De verhalen verschijnen steeds op zaterdag.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 17