'Vervolging bouwfraude te langzaam' BINNEN- BUITENLAND 'De deuren hebben we opengestampt' Balkenende ziet weer licht in formatiecrisis Bij KLM grote kans op zoek raken koffers Britten en Amerikanen peilen Nederlandse wet Familie Fortuyn wil hele dossier Van der G. inzien Aids-activisten eisen hoofd van minister Ontwikkeling baart Vos zorgen Moskou geeft verdwijning van heli's in Tsjetsjenië toe 4 ibommelding litiebureau - Op politiebureau kin Den Haag is van- n bommelding binnen- Het personeel van j trof bij de achter- iplastic zak aan met -n verdacht pakketje, oningen in de omge- het politiebureau wer- uimd en de nabije om- fird afgezet. De Explo- fuimingsdienst (EÖD) Bt dat het niet om ex- j ging- isman komt ij ongeval Een 47-jarige chauf- een vuilniswagen is jdag in Baarlo omge- loen hij met zijn auto in reed. Duikers van de ter hebben het slacht- ajn cabine gehaald, nimatiepogingen ble- tefs. De twee vuilnis- die achterop de wagen konden net op tijd van aspringen. trtoch de rechter De Nederlandse oor- ger Herbertus Bik- h voor zijn misda- rde rechtbank in het jigen verantwoorden, rechter Herkenberg eld. Wanneer de zaak oog niet bekend. Dat van de gezondheids- Ivan de 87-jarige ver- De 'beul van Ommen' Is bewaker van het jeain Ommen verzets- Houtman dood. lasten op Terschelling - Op het Noord ivan Terschelling zijn 10'n twintig koelkasten jeld. Ook zijn er enkele orders gevonden. Om- spullen voor jutters in- ewaar zijn, heeft het ibestuur van het ei- irerleg met Rijkswater- aannemer opdracht de aangespoelde op te ruimen. De ap- ajn vermoedelijk af rit de Baco Liner, het ivorige week ten noor- de waddeneilanden ze- liners verloor. pijnse politie Hamas-lid i- Palestijnse veilig- iten hebben gisteren iirgevecht in de Gaza- o Hamas-lid gedood, gevecht ontstond toen hi leden van de extre- ibeweging wilden be oefenen hoe zij zelfge- aketten richting Israël sfschieten. De confron- de enkele uren nadat dAbbas de nieuwe in premier had aan- lager bekent m maffia - De woensdag gear- Servische aanklager ajlic heeft gisteren be- hij informatie heeft eeld aan de criminele b. Deze maffiafami- jens de Servische achter de moord vori- roensdag op premier Volgens een verklaring jajlic erkend dat hij pro ontving voor het pi van informatie over leraties. Voor andere zoals het opzettelijk pen van onderzoeken, jigeens een miljoen inse lente vast De Cubaanse politie tien de bekende dissi- tta Beatriz Roque op- Ij is overgebracht naar Igeniscomplex van de in Havana, inhouding lijkt het f hoogtepunt te zijn plfvan arrestaties de in Cuba. Dins- len de autoriteiten al tntallen mensen te Pgepakt. Het gaat vol kering om mensen Öen aan een 'samen- raar de Verenigde 'ter zouden zitten. slang voor ige Irak t - Een ex-sergeant lucht- tot levenslang ld wegens het aanbie- ïheime informatie Hussein en de Het vonnis sultaat van een schik- 'e 40 -jarige Brian Re- e aanklager. Onder eschikking is dat zijn hvordt vervolgd. Ook deel van Regans 'ouden. De man was gesproken van spio- libië. vrijdag 21 maart 2003 brussel-den haag/gpd - De zwaarste kou tussen CDA en PvdA lijkt uit de lucht. CDA-premier Balkenende verwacht vol gende week weer kabinetsbesprekingen met de PvdA te kunnen voeren nu deze partij zich gisteren na het begin van de oorlog tegen Irak achter de Verenigde Staten heeft geschaard. „Ik juich deze stap toe. Daardoor kunnen we de gesprekken ook voortzetten", zei Balkenende voorafgaand aan een top van de Europese Unie in Brussel. „Ik ben blij dat de PvdA nu zegt dat zij in deze achter de Amerikanen, Britten en Australiërs staat. Het signaal dat de PvdA nu afgeeft verdient alle gelegenheid voor een verder politiek debat." Daarmee gaf hij een po sitiever geluid af dan zijn tweede man Verhagen die gisteren als vice-fractie- voorzitter een gesprek had met PvdA-lei- der Bos. „We hebben van ons hart geen moordkuil gemaakt", aldus Verhagen. Tijdens het gesprek zijn termen als 'klootzak' en 'ik ben genaaid' gevallen. Volgens de christen-democraten had de PvdA eerder wel politieke steun toege zegd aan de oorlog. „Blijkbaar moeten we alles tot op de punt en komma vast leggen als we samen in een regering wil len zitten", sneerde Verhagen na het ver- zoeningsgesprek. Verhagen ontkende dat de verhouding tussen hem en Bos inmid dels zo is verziekt dat samenwerking is uitgesloten. „De chemie is er, maar als je afspraken maakt schep je verwachtingen die je wel waar moet maken. Als dat niet gebeurt is er een probleem." PvdA-leider Bos weersprak nogmaals dat met zijn fractie een 'deal' gemaakt zou zijn over politieke steun aan de oorlog. Hij zag in dat misverstand vooral aanlei ding vaker met het CDA om de tafel te gaan zitten. „Ik heb geen spijt van wat er de afgelopen dagen gebeurd is, maar ik denk wel dat we vaker met elkaar moeten praten. Het is net als in een goed huwe lijk, waar een goed gesprek de lucht klaart." Brandweerlieden en reddingswerkers bekijken de twee treinen die gisteren in Roermond op elkaar klapten. Foto: ANP/Marcel van Hoorn Personentrein verkeerd De botsing tussen twee trei nen gisteren in Roermond vond plaats op een moment dat de passagierstrein uit Venlo niet op die plek hoor de te rijden. De Inspectie Verkeer en Waterstaat heeft dit gemeld. De machinist van de personentrein, een 42-jarige Nijmegenaar, kwam om. Hij reed boven op een uit Bom afkomstige Belgische goederentrein. Ook de conducteur van de personentrein raakte ernstig gewond. Verder raakten ze ven passagiers zwaar en ze ven licht gewond. Bij het onderzoek zal de aandacht vooral uitgaan naar de vraag hoe het mogelijk is dat beide treinen op het zelfde spoor reden. roermond/gpd - De kantine in de loods van Gemeentewerken in Roermond lijkt een beetje op de ontvangstruimte van de beken de ziekenhuisserie ER Tientallen lichtge wonden zitten of liggen er. De acht zwaar gewonden van het treinongeluk zijn op dat moment al weggebracht. De een is er wat erger aan toe dan de ander, maar allemaal zitten ze een beetje ver dwaasd te kijken en te wachten, in het ge zelschap van lotgenoten of inmiddels gear riveerde familieleden. Ze wachten op de arts, die in een ruimte er naast elke reiziger die in de verongelukte trein heeft gezeten wil onderzoeken. Ook de mensen die vin den dat ze 'niks hebben', zoals del7-jarige Désiree Geraedts uit Swalmen. Pas als ze bij de dokter is geweest mag ze naar haar vader Loe gaan, die buiten het terrein op haar staat te wachten. Slechter af is de 51-jarige Fred Stoten uit Venlo wiens gezicht aan één kant helemaal is gezwollen omdat hij door de klap ergens tegenaan is gebotst. Even verderop wordt een vrouw op een brancard getild, vastge snoerd en meteen weggebracht. Een jongen, zittend aan een tafeltje, heeft een flink trau ma opgelopen. Een andere jongen houdt zijn hoofd recht omdat wordt vermoed dat hij nekletsel heeft opgelopen. Sander Bouts (18) uit Venlo was op weg naar Maastricht. Hij is eerstejaars student geneeskunde. „Ik zit hier dan ook met een dubbel gevoel", zegt hij terwijl artsen, ver pleegkundigen en andere hulpverleners af en aan lopen om de gewonden te helpen. „Maar op dit moment kan ik weinig uitrich ten." Hij zat in het achterste treinstel van de trein. „Dat was mijn geluk, denk ik. Ik kan me ook niks herinneren. Het enige wat ik weet is dat ik plotseling buiten stond. Ik ben uit de bank gevlogen want ik zat in de rij richting. Heel raar. Het eerste wat ik wilde was er zo snel mogelijk uit." Rik Jansen (18) zit naast hem aan een tafel tje. De hts-student uit Heel was op weg naar huis. „Opeens keihard remmen en daarna een enorme klap", zegt hij over het gebeur de. „Je ziet niks. Er was behoorlijke paniek in de trein. Iedereen wilde er zo snel moge lijk uit. De deuren van de trein wilden niet open. Die hebben anderen uiteindelijk opengetrapt." René Evers uit Ohé en Laak zat vooraan in de trein, in het eerste compartiment. De 17- jarige studeert in Venlo logistiekmanage- ment. „Plotseling kwam de conducteur naar achteren rennen, net voor de botsing was dat. Ik zat in de rijrichting en door de klap lag ik plotseling met mijn hoofd op de bank voor me. De deuren wilden niet open. Die hebben we open moeten stampen. Overal lagen mensen. Er zat een vrouw klem tussen de banken. Die hebben we nog geholpen." Desirée Geraedts (17) uit Swalmen heeft al leen 'koppijn', zoals ze zelf zegt. „Ik was naar de tandarts geweest en had een trein later gepakt om naar school te gaan in Box tel. Plotseling ging de trein heel hard rem men. Daarna een geweldige klap. Mensen vielen op de grond. Ik was extra bang want ik zat in het tussencompartiment en had net een sigaret aangestoken. Door de klap was die uit mijn hand gevlogen en was ik bang dat daardoor mogelijk brand zou ontstaan." Paul Schatorie uit Belfelt was met zijn colle ga Marcel Janssen uit Reuver op weg naar een vergadering in Roermond. Ze zaten achter het midden van de trein en tegenover elkaar. „Dat is ons geluk geweest. De klap was gigantisch, ik werd min of meer gelan ceerd, maar ik botste op Marcel. De andere mensen in de coupé zijn allemaal gewond geraakt, omdat ze door stoelen werden op gevangen", vertelt Paul Schatorie. Een derde collega is gewond geraakt en naar het zie kenhuis gebracht. amsterdam/gpd - De familie Fortuyn wil de volledige beken tenis van Volkert van der G. over de moord op Pim Fortuyn in zien. De Maastrichtse advocaat Hiddema heeft daar gisteroch tend in een besloten rechtszit ting voor de raadkamer van de Amsterdamse rechtbank om ge vraagd. De erven Fortuyn heb ben naar eigen zeggen slechts summier informatie gekregen uit het metersdikke justitiële dossier. Zaakofficier van justitie Plooy echter weigert meer infor matie te geven. Hij wil voorko men dat stukken voortijdig uit lekken via de media. Advocaat Hiddema verklaart de proces stukken nodig te hebben voor de schadeclaim tegen Van der G. De Amsterdamse raadkamer doet pas dinsdag schriftelijk uit spraak over het verzoek van de Fortuyns. Dat is twee dagen voor het proces tegen Van der G. begint. De familie zal tijdens de strafzaak als 'benadeelde partij' een schadeclaim tegen Van der G. indienen. Hierbij gaat het onder andere om een volledige compensatie voor de financiële gevolgen van de aan slag. Te denken valt aan de be grafenis in Driehuis en de her begrafenis in Provesano in Italië. Bovendien komen de Fortuyns met een civiele rechtszaak tegen de Harderwijker. Daarin eist de familie smartengeld. door onze correspondent Eelco van der Linden pretoria - Het geduld is op, de regering heeft kansen genoeg gehad. Zuid-Afrika's succesvolle aids-activisten van de Treat ment Action Campaign (TAQ kiezen voor de frontale aanval. Gisteren werden twee ministers officieel aangeklaagd wegens moord met voorbedachten rade, omdat zij blijven weigeren een plan voor de verstrekking van aids-medicijnen op te stellen. 'Stervend van verlangen om be handeld te worden', is de naam van de campagne die voor on beperkte duur is afgekondigd en nadrukkelijk oproept tot burger lijke ongehoorzaamheid. „Het is de bedoeling dat de komende week zeshonderd mensen wor den gearresteerd, hetzelfde aan tal dat dagelijks in Zuid-Aftika aan aids sterft omdat er geen medicijnen zijn", aldus TAC- voorzitter Zackie Achmat. Hij was een van de tweehon derd actievoerders die gisteren in het politiebureau van het ten zuiden van Johannesburg gele gen plaatsje Sharpeville de klacht wilden indienden tegen de minister van gezondheid Tsabalala-Msimang en haar col lega Erwin (handel). In Shar peville werden 43 jaar geleden 69 anti-apartheidsstrijders door de politie vermoord. Vandaag wordt die dag gevierd als een nationale feestdag. De keuze is niet toevallig. Men sen als Achmat, die zelf de me dicijnen hard nodig heeft maar ze blijft weigeren zolang ze niet door Richard Mooyman Amstelveen - In een Europese vergelijking.komt de KLM als de op één na slechtste luchtvaartmaatschappij uit de bus op het gebied van bagage-afhandeling. In de maand januari bleken KLM-reizigers bij aankomst bijna 54.000 keer hun koffer te missen. Alleen de Luxemburg se maatschappij Luxair maakte nog meer bagage kwijt. De Association of European Airlines (AEA) heeft voor het eerst vergelijkende cijfers gepubliceerd over het ba- gagevervoer van de aangesloten leden. Vooral de grote re maatschappijen met veel overstappers scoorden slecht. De KLM eindigde op een roemloze 22ste plaats met 36.8 kwijtgeraakte koffers per duizend passagiers. Schrale troost daarbij is dat ook de concurrenten Air France (21ste plaats) en British Airways (20ste) slecht presteerden. Lufthansa deed het beter met een 14de plek. Koploper was Turkish Airlines dat vrijwel alle kof fers keurig op de plaats van bestemming wist af te leve ren. De KLM worstelt al langer met de bagage-afhandeling. Enkele jaren terug moesten zelfs hulptroepen van de Amerikaanse partner Northwest Airlines op Schiphol helpen met koffers sjouwen. De problemen waren on der meer het gevolg van de grote drukte, een te krap overstapschema en haperingen van het bagagesysteem. Ondanks de verbeteringen die sindsdien zijn doorge voerd, raken bij de KLM nog steeds meer koffers zoek dan bij de directe rivalen. Een lichtpuntje is dat 85 pro cent van de weggeraakte bagage binnen 48 uur alsnog bij de passagier wordt afgeleverd. Geroutineerde reizi gers nemen al langer het zekere voor het onzekere en stoppen de belangrijkste spullen in hun handbagage. De AEA-cijfers brachten ook goed nieuws. De Koninklij ke presteerde beter bij het op tijd vliegen dan de rivalen Lufthansa, British Airways en Air France. Ook annuleer de de KLM veel minder vluchten dan de concurrentie. Alleen het kleine Air Malta liet minder vluchten uitval len. den haag/gpd - Justitie is veel te traag met de vervolging van frauderende bouwers en corrupte ambtenaren. Dat zei voorzitter Vos van de parlementaire enquê tecommissie naar de bouwnijver heid gisteren in de Tweede Ka mer. Eén jaar na de eerste inval len door het openbaar ministerie is nog geen enkele zaak voor de rechter gebracht. Vos vindt dit zorgelijk. De enquêtecommissie drong aan op vervolging van de hoofd verantwoordelijken. Met een schikking moet de Kamer geen genoegen nemen. „Niet iedere misstand uit het verleden moet worden vervolgd", aldus Vos. „Dat zou leiden tot jarenlang ju ridische procedures. Maar een algehele schikking is niet af doende. Een boetedoening is echt noodzakelijk. Daarbij hoort strafrechtelijke vervolging." Vos verwees daarbij naar de eer dere schikking in de fraudezaak bij de aanleg van de Schiphol- tunnel. De Kamer was destijds verbolgen dat het toenmalige kabinet het op een akkoord had gegooid met de frauderende bouwbedrijven die vervolging konden afkopen. Bouwondernemers hebben ja renlang onderlinge prijs- en werkafspraken gemaakt bij aan bestedingen van bouwprojec ten. De overheid heeft daardoor meer geld betaald dan nodig. Vos verwijt de bouwsector dat de zaak niet serieus wordt aan pakt. „Het is erg stil geworden." Daarentegen is ze wel tevreden over de manier waarop de ac countants de handschoen heb ben opgepakt. Nadat de bouw fraudezaak aan het licht kwam en ook zij onder vuur kwamen te liggen, houden de boeken- controleurs hun werkwijze kri tisch tegen het licht en vraagt de beroepsgroep om nadere regel geving. De commissie is pessimistisch over de mogelijkheid dat ge meenten het te veel betaalde geld voor bouwprojecten kun nen terugvorderen. „Het is erg moeilijk om per project sluitend bewijs te krijgen voor hoeveel geld er is gefraudeerd. Dat is on ze commissie ook niet gelukt. Maar de gemeenten zijn wel de gelijk benadeeld en dat biedt de mogelijkheid om geld terug te vorderen." moskou/ap - In Tsjetsjenië zijn gisteren twee Russische ge vechtshelikopters met ieder twee bemanningsleden aan boord verdwenen. Het leger heeft reddingsteams gestuurd om ze op te sporen, zo heeft het Russische ministerie van defen sie gisteren bekendgemaakt. Interfax maakte eerder op de dag als eerste gewag van de ver dwijning van de Mi-24 helikop ters. Het persbureau zei van een bron in het militaire hoofdkwar tier in Tsjetsjenië te hebben ver nomen dat de toestellen zoek waren geraakt tijdens een mili taire missie onder zware weers omstandigheden. Het ministerie van defensie ontkende het be richt aanvankelijk en beweerde zelfs dat de helikopters met ver traging, maar veilig waren terug algemeen beschikbaar zijn, ko men voort uit het ANC. De ac ties van de TAC zijn daarom heel vervelend voor de ANC-re- gering en president Mbeki, de man die de link tussen HIV en aids in twijfel trok en medicij nen als schadelijk bestempelde. TAC is bovendien succesvol. Ze won rechtszaken en dwong bij voorbeeld af dat de regering aan seropositieve zwangere vrouwen medicijnen moet laten verstrek ken die de kans op het krijgen van een besmet kind halveert. De TAC was ook de morele win naar toen de farmaceutische in dustrie de rechtszaak introk die gericht was tegen een wet van - nota bene - de Zuid-Afrikaanse regering. De wet maakt het mo gelijk goedkope medicijnen te importeren of te produceren. Amerikanen en Britten zijn niet blij met het verbranden van de vlag als uiting van protest. Foto: GPD/Guillermo Arias Wat mag een demonstrant wel of niet den haag/gpd - Een verbrande Amerikaanse vlag, of een pop die de Britse premier Blair of de Amerikaanse president Bush moet voorstellen. De kans is groot dat we dat deze dagen gaan zien, voorspelt hoogleraar internationaal strafrecht Gerard Strijards. Hij onderzoekt onder meer voor de Amerikaanse en Britse ambassade hoe de felste demonstranten kunnen worden beteugeld. Amerikanen en Britten begrij pen er niets van dat verbranden van nationale vlaggen, zeker als het de vaandels van bevriende en machtige bondgenoten be treft, in Nederland niet strafbaar is. Wie in de VS in het openbaar de nationale 'stars and stripes' in de fik steekt, begaat niet al leen een doodzonde, maar ris keert ook een gevangenisstraf van tien tot twintig jaar. „De vlag is daar hét symbool van de staatseenheid. Nieuwko mers in Amerika moeten een eed zweren op de Mag. Als je gekeerd op de basis Chankala, even buiten Grozny. Later zei dezelfde woordvoerder van het ministerie dat zijn eerdere infor matie onjuist was en dat de twee Mi-24's nog steeds werden vermist Een woordvoerder van de luchtmacht zei dat de heli kopters deelnamen aan een lan dingsmissie in het zuidoosten van Tsjetsjenië, maar wilde geen verdere details geven. Tsje tsjeense rebellen schuilen in het ruige zuidelijke berggebied voor de artilleriebeschietingen en luchtaanvallen die de Russen re gelmatig uitvoeren en gebruiken het als uitvalsbasis voor aansla gen tegen het Russische leger. De rebellen hebben al veel Rus sische helikopters neergehaald in de twee oorlogen in Tsjetsje- een verbranding van een stars and stripes vanaf de openbare weg kunt zien, geldt dat in de VS als een zeer ernstig misdrijf', zegt Strijards. In Groot-Brittan- nië is de straf met een pa* jaar cel minder hoog. „Verbranding van de Union Jack valt daar on der het aanzetten tot opstand tegen het staatsgezag." De Britten, Amerikanen en en kele grote steden in Nederland willen van Strijards vooral weten waar actievoerders wél op ge pakt kunnen worden. Als recht matig vergunningen zijn aange vraagd voor demonstraties, mag in Nederland veel. Maar aan het scanderen van leuzen en het meevoeren van vlaggen en spandoeken zijn grenzen te stel len. Leuzen van bijvoorbeeld Sad- dam-aanhangers kunnen wor den gekwalificeerd als het aan zetten tot haat. ,Al wordt het natuurlijk lastig als het om Ara bische teksten gaat", zegt de hoogleraar.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7