IRAK 2 t Saddam of niet, dat is de vraag Een rondleiding door Bagdad Sinds het eerste luchtalarm is iet een stuk rustiger op straat VS zaaien verwarring met woorden en bommen ïzuivere Tomahawks verbeterd vrijdag 21 maart 2003 Ins Bouwmans de Ble ngton - Echt of namaak. Dood of le- Was het Saddam Hussein met een erg eesbril, die gisteren op de Iraakse tv ilde naar de 'kleine slechterik Bush', of ïbbelganger met een minder krachtige ig en slechte ogen? En was het wel li js werd beweerd. In Washington we- het niet. Maar de kans dat de Iraakse is geraakt door de raketten die op rmoedelijke verblijfplaats zijn afge- is klein. m leeft, zeggen ze in Bagdad. Op het on en in het Witte Huis gaan ze er - Ie zekerheid - vanuit dat Saddam nog n is, maar zeker weten doen ze niets, at bandje, maar dat kan ook van tevo- genomen zijn. „We hebben geen isies getrokken over de vraag wanneer rede is opgenomen en of het Saddam in is", zegt woordvoerder Ari Fleischer t Witte Huis. „Daarover is discussie", ninister Donald Rumsfeld (defensie), chtingenexpert van nieuwszender ei van een CIA-analist te hebben ge- dat de Saddam Hussein op tv niet 'de was, maar later meldde hij dat over- mctionarissen er steeds zekerder van n dat toch om 'de echte' ging. Bij Fox n ze opgevangen dat de Iraakse leider een tv-toespraak had gehouden op, maar misschien had hij itenlandse inlichtingendiensten dat het wel degelijk Saddam Hus sein was, en dat zijn stem goed te herken nen was. Het Pentagon 'studeert nog' op het resultaat van de gerichte aanval op het Iraakse leiderschap. Volgens de Washington Post gaan inlichtingenfunctionarissen er van uit dat Saddam - en mogelijk ook zijn twee zonen - in de bunker waren toen die werd geraakt. Ook is er een anonieme rege ringsfunctionaris die zegt dat er aanwijzin gen zijn dat medische hulp voor iemand werd ingeroepen. Of dat voor Saddam of een van zijn zoons bedoeld was, is niet vast gesteld. Volgens Dick Leurdijk, deskundige op het gebied van veiligheidsvraagstukken bij het Instituut Clingendael, zullen de Ame rikanen het onmiddelijk naar buiten bren gen als ze met zekerheid weten dat Saddam Hussein dood is. Door het psychologische effect hiervan kan de oorlog in Irak van kor te duur zijn.Als Saddam dood is, zal dat een groot effect hebben op de Iraakse strijd krachten. Ik verwacht dan grote groepen overlopers. Ook voor Leurdijk is het echter de vraag of Saddam bij de Amerikaanse pre cisiebombardementen al om het leven is ge komen of gewond is geraakt. Volgens de Washington Post kregen de Amerikaanse autoriteiten op de eerste dag van de oorlog de indruk dat noch Saddam noch iemand anders het bevel voerde over het Iraakse leger. De Amerikanen traceren nauwelijks telefoontjes en concluderen daaruit dat er grote verwarring heerst in de Iraakse legertop. Dat kan duiden op de dood van Saddam. Leurdijk is daarvan nog niet overtuigd. „Ten eerste weet je niet wat de bron is. De Ameri kanen zeggen daar niets over. je kunt er wel vanuit gaan dat de CIA in Bagdad actief is, maar om dit bevestigd te krijgen moet je wel een mannetje heel dicht bij Saddam heb ben." Leurdijk is daar om eerder geneigd aan een psychologische truc van de Ameri kanen te denken. „Je zorgt met deze verha len toch voor verwarring." Saddam Hussein uitschakelen is geen sine cure. De Iraakse leider staat erom bekend dat hij erg 'veiligheidsgevoelig" is. Hij heeft vele duizenden bodyguards en verschillen de dubbelgangers. Hij is zo bang voor aan slagen dat hij al twee jaar niet in het open baai' is verschenen en geen twee nachten achter elkaar op dezelfde plek slaapt. De tv-toespraak van Saddam Hussein volg de zo n drie uur na de luchtaanval. Hij noemde de datum, maar maakte geen con crete verwijzing naar de Amerikaanse aan val. Saddam was in militair uniform, droeg een zwarte baret en een zwaar brilmontuur. Hij las voor van wat handgeschreven vellen papier leken, daarmee de indruk wekkend dat het een reactie op de gebeurtenissen was. In Washington wordt gehoopt dat de aanval het Iraakse regime in ieder geval angst heeft aangejaagd, omdat de Amerikanen zo dicht bij konden komen. En of Saddam Hussein nu dood of levend is, voor de oorlogsvoe ring maakt het geen verschil, zei een militair expert gisteren tegen CBS. De grondtroepen moeten toch Irak in, want Saddam kan ver vangen zijn door een van zijn zoons. e Saddam nu opstaan. Foto's: AP door onze correspondent Harald Doornbos bagdad - De naam ligt al maan denlang op ieders lippen bestor ven: Bagdad, hoofdstad van Irak. Maar slechts weinigen weten wat voor stad het eigenlijk is. Modern, oud, armoedig of juist rijk, is er een disco, een goed res taurant? Een korte rondleiding, zolang het nog kan. Zonder Saddam Hussein, vader en zoon Bush en de krankzinnig hete zomers, zouden de vijf mil joen inwoners van Bagdad ei genlijk weinig reden hebben tot klagen. Een van 's werelds oud ste steden is verbazingwekkend modem en zeer ruim van opzet. Oorlogen in een ver en minder ver verleden hebben ervoor ge zorgd dat er niet veel is overge bleven van oud-Bagdad. Dus toen Saddam Hussein in de ja ren zeventig de olie nationali seerde, bleven er miljarden dol lars over om van Bagdad een moderne stad te maken. Grote, brede snelwegen leiden van buiten de stad door en langs Bagdad. Hier geen 'Amsterdam se toestanden' met de auto. De meeste wegen zijn vierbaans, parkeren langs de weidse boule vards is kinderspel. De bevol king van Bagdad koestert haar auto's. BMW's, Mercedessen en Chevrolet's van partijleden rij den overal rond. Dat die auto's benzine slurpen is geen pro bleem. Voor een euro krijg je maar liefst 110 liter benzine! Wie zou er dan nog een meter lo pen? Bagdad is gevuld met bomen, parken, oorlogsmonumenten, Saddam Hussein-standbeelden en natuurlijk de rivier Tigris die dwars door de stad kronkelt. Ter ontspanning gaan Iraakse fami lies naar de twee bij twee kilo meter grote dierentuin. Of ze bezoeken een park of een van de vele restaurantjes en terras sen aan de oever van de Tigris. Hier zijn trouwens ook water fietsen te huren. Dan is er een De straten van oud-Bagdad tellen vele eettentjes. Wel waakt overal het portret van de leider Saddam Hussein. Foto: AP/David Guttenfielder sfeervolle goudmarkt in de buurt van een werkelijk schitte rende moskee. Het is een van de weinige plekken waar je af en toe door een bedelaar wordt aangesproken. Hier krijg je ei genlijk pas het idee dat je in het Midden-Oosten bent. En de tweedehands-boekenmarkt op vrijdagochtend in oud-Bagdad geeft je de mogelijkheid om in een van de karakteristieke thee huizen een waterpijp met ro- zentabak te roken. Tussen de vele moskeeën en kerken vindt men bioscopen en een oneindig aantal eettentjes. Pizza, shoarma, ijsje; Irakezen houden van snacken. Voor een goed uitzicht tijdens een lunch bestaat er de 75 meter hoge Saddam-toren waar op de bo venste verdieping een rond draaiend restaurant is gebouwd. Maar aan alles valt te zien dat Bagdad al lange tijd stilstaat. De hotels zijn grote betonblokken met bruin-oranje gekleurd inte rieur uit de jaren '70. Veel hui zen en appartementen dateren uit dezelfde periode, de verf be gint te bladderen. De vergeelde toeristengidsen dateren uit de jaren '80, net als de vele gam mele Mazda's waarin de gewone Iraakse burger rijdt. Ook de paardenrenbaan is een ingesla pen bedoening geworden. Vijf entwintig jaar geleden ging de elite er een gokje wagen, nu ren nen er af en toe nog twee paar den tegen elkaar. In het vermaarde El Rasheed hotel is het casino sinds 1991 (de invasie in Koeweit) op slot. De disco in de kelder van het hotel - met als eigenaar Saddam Husseins zoon Uday - heeft sinds 1995 de deuren gesloten. Partijleden en hun families kun nen nu ontspanning vinden in enkele door Uday gerunde res taurantcomplexen. Maar zwaar bewapende militairen houden bij de ingang de wacht. Alleen met een lidmaatschapskaart mag je naar binnen. Echt gezel lig schijnt het er niet te zijn. De crisis betekent dat met name jongeren in Bagdad al jarenlang niet echt aan hun trekken ko men. Afgezien van rondslente ren over de boulevards en een shoarma eten, valt er weinig voor hen te doen. Velen zoeken daarom hun heil in de recente lijk geopende intemet-cafés. Maar het regime heeft ongeveer zestig procent van alle sites ge blokkeerd. Type je Yahoo of Hotmail in dan krijg je automa tisch een zwarte pagina. Een mobiel telefoonnetwerk bestaat niet. Satelliettelevisie is verbo den. Irakezen mogen niet zon der toestemming met een bui tenlander praten noch een bui tenlander bij hen thuis uitnodi gen. Dat vinden ze jammer. Want als de inwoners van Bag dad ergens in uitblinken dan is het wel in gastvrijheid. En dat is een groot goed na zoveel jaren van oorlogen, haatcampagnes, binnenlandse terreur en door het buitenland opgelegde eco nomische sancties. ark van Assen r-stad - Het geluid van italarm gaat door merg als een vreselijke gil. :n op straat kijken el- 't aan. Is dit het iiirt het nu echt? Som- en in blinde paniek :1 binnen, anderen ijuist een winkel uit, nie- :t echt wat hij moet lensen die een gasmas- Öch dragen, maar moe- it al opzetten? Of moe- ichten op de tweede si- e waarschuwt dat het raarlijk wordt? En moe- igenlijk naar een schuil- in zo ja, waar is die dan? i vragen die schreeuwen antwoord. Vragen die niet gesteld moeten zeker niet na de uitge- ipagne die al weken terd in de media. Er niet eens naar geluis- ligd als de Koeweiti's Saddams onmacht hoofdstad te bestoken, is zeker: na het eerste i, gistermiddag half •lijke tijd, is het een tiger op straat. Op de rotonde van Koeweit je normaal gesproken niet zeker bent, heerst 's [s een bijna serene rust :nsen blijven binnen, ge- ten als ze zijn van het «vijs dat de oorlog echt men is. En iedereen tv aan om te horen wat er elders in het land gebeurt. De geruchten buitelen over el kaar heen. „Er zijn al zes raket ten afgevuurd", roept een jon gen op straat opgewonden. „Eentje is vlak bij de stad ont ploft." Een passerende man heeft iets anders gehoord. „Er zaten Scuds bij", zegt hij. „Een tje ervan met gas. Maar de Ame rikanen hebben ze uit de lucht gehaald." Veel bedrijven, scholen en ho tels hebben een schuilkelder in gericht voor het geval dat. Maar er zijn er maar weinig die echt voorbereid zijn op een noodsi tuatie. Het begint al bij het per soneel, veelal gastarbeiders die geen enkele training hebben ge had, laat staan een gasmasker. Zelfs sommige soldaten, die sinds een week geposteerd staan bij alle hotels in de stad, weten niet wat ze moeten doen. Een stoere jongen in volle be pakking vraagt vertwijfeld aan een passerende gast of die weet wat een ononderbroken toon betekent, de derde variant van het luchtalarm. „Dat is het teken dat alles veilig is", zegt de man geruststellend. Even later houdt het hotelperso neel op verzoek van de militai ren een oefening. Er sjokken na een paar minuten welgeteld drie gasten naar de schuilkelder, die angstig leeg is. Zelfs geen water en eten. „Maar daar wordt voor gezorgd", zegt de manager, die trots naar een bediende wijst die met twee pakken jus d'orange komt binnenwandelen. „Ik denk dat we het snel voor elkaar heb ben." Het zelfvertrouwen van de ma nager is zeker niet besteed aan de vele duizenden mensen die zich twee uur na de aanval al verdringen bij de balies op Ku wait International Airport. De mensen met haast komen voor al uit India, Pakistan, Egypte en de Filipijnen. Sommigen wach ten vergeefs op hun vlucht, want een aantal ervan is gecan- celd. Anderen houden de moed er in, omdat er nog steeds ook veel vliegtuigen vertrekken. De westerse maatschappijen vlie gen niet meer, maar die uit het Verre Oosten vooralsnog wel. Er staan lange rijen. Kinderen hangen moe tegen hun moeder aan, die zelf ook nauwelijks haar ogen kan openhouden. Oude mannen en vrouwen zit ten versuft op hun koffers. „Het wordt me te gevaarlijk", zegt Shakeel uit Pakistan. Hij is al twintig jaar in Koeweit en hij is dus wel wat gewend als het gaat om dreigende situaties. „Maar dit is toch anders. Ik ben echt bang voor de reactie van Sad dam." Maar er zijn ook nog mensen die doodgemoederd de aan komsthal inwandelen, zoals Mohammed Al-Fifi, een elektro technicus uit Egypte. Hij is net geland met een toestel uit Bang kok. „Is de oorlog begonnen? Oh ja? Ik ga gewoon aan het werk, hoor", zegt hij. „Ik zie wel wat er gebeurt. Als mijn tijd is gekomen, merk ik het wel." Journalisten van de BBC trekken in een schuilkelder in Koeweit-Stad hun speciale beschermende pakken tegen een chemische aanval aan. Foto: AP/Wally Santana uurd door Global Positioning System Tomahawk-kruisraketten hebben iairen een grote reputatie, hoewel enige i0p zijn plaats is. Persconferenties tijdens dog (1991) gaven de wereld het beeld projectiel dat over een afstand van 1000 :r bij iemand door de voordeur geschoten den. isten in de Iraakse hoofdstad deden met tg en ontzag verslag over de projectielen een snelheid van 880 kilometer per uur op tg geen 15 meter hoogte door de straten loofdstad schoten. 'eek achteraf dat de Tomahawk met een van meer dan 1300 kilo aanzienlijk min- ctief was dan werd beweerd, van de Amerikaanse militaire inlichtin- st na de Golfoorlog kwamen met verbijs- resultaten. In slechts de helft van de ge- Wamen de ongeveer 1 miljoen dollar per stende Tomahawks, gebouwd door Ray- iystems Company, in de buurt van hun 3- Een nog kleiner deel van de honderden I rde raketten verwoestte het doelwit ook Ulpkelijk. Het belangrijkste effect dat de raket te moeten komen van de public-rela- tionsafdeling van de Amerikaanse strijdkrachten. Sindsdien zijn de geleide projectielen wel verbe terd. Raakten ze boven Irak nog wel eens de weg kwijt door gebrek aan duidelijk herkenbare pun ten in het landschap, nu worden ze vooral ge stuurd door Global Positioning System (GPS) sa tellieten. De vernieuwde versies werden in onder meer in 1998 ingezet tegen Afghanistan en Sudan als ver gelding voor de bomaanslagen op de Amerikaan se ambassades in Kenya en Tanzania, aanslagen waarvoor ook Osama bin Laden verantwoordelijk wordt gehouden. Ook werden Tomahawks in het voorjaar van 1999 bij de NAVO-acties tegen Servië gebruikt. Van de afgevuurde raketten raakte ech ter nog altijd 15 procent zijn doel niet. De kruisraket werd in de jaren tachtig ontwikkeld als kernwapen tegen de Sovjetunie, maar werd na het einde van de Koude Oorlog omgebouwd tot een conventioneel wapen. De 6,25 meter lange projectielen worden doorgaans afgeschoten van zowel oppervlakteschepen als onderzeeërs, heb ben een explosieve lading van bijna 500 kilo en hebben een maximumbereik van ruim 1600 kilo meter. door Martijn Delaere den haag - Waar zitten de Amerikanen? Zijn de Abrams-tanks van de Third Division nu wel of niet opgetrokken? Wat doen de Special Forces? Waar zit de hoofdmacht van de mariniers? Waar komen de bom menwerpers vandaan die Bagdad besto ken? Vragen, allemaal vragen, die iedereen stelt maar waar niemand buiten de plan ners van Central Command een exact antwoord op heeft en die vooral de Iraak se militaire top bezig moeten houden. Waar zijn onze troepen? Welk verzet ple gen ze? Kunnen we nog wel op de Repu blikeinse Garde vertrouwen? Leeft de Grote Leider nog? Het Pentagon zaait verwarring met woorden, bommen en raketten. 'Operation Iraqi Freedom' ontbrandde gisterochtend met een paar gerichte aan vallen op een vermoedelijke schuilplaats van Saddam Hussein en zijn getrouwen in het zuiden van Bagdad, en kreeg gis teravond een vervolg met meer gerichte bombardementen op het centrum van de stad. De operatie omvat naast een ge richte militaire strategie een ongekende propaganda- en desinformatiecampag ne. Informatie en propaganda om de Irake zen over te halen te kiezen voor de Ame rikaanse bevrijders en om het Iraakse lei derschap op het verkeerde been te zet ten. En het verstórén van de informatie stroom om het Iraakse opperbevel onwe tend te houden over de ontwikkelingen op het slagveld in Zuid- en West-Irak. Vanaf nu, zo houden de planners bij Central Command en in het Pentagon zich voor, zullen de VS het initiatief be houden en de Irakezen van moment tot moment op het verkeerde been zetten. Als een bokser die om zijn tegenstander danst. De aanslag op Saddam mislukt? Dan gaan we razendsnel over tot de vol gende fase. De luchtaanvallen op Bagdad zijn gisteravond dus uitgebreid, nu voor al om de militaire communicatie te ver storen. Maar het geweldsniveau kan nog vele malen worden opgevoerd. Minister van defensie Donald Rumsfeld liet weten dat een militaire operatie uit gevoerd zal worden 'waarvan de schaal, de kracht en de omvang ongekend zullen zijn'. We mogen er dus vanuit gaan dat de VS de strijd zowel horizontaal (over het gebied) als verticaal (in geweldsni veau) zullen escaleren. Waarom zou je alle bommen en granaten op Irak losla ten, met alle gevar en van burgerslachtof fers van dien, als Saddam van zijn troon gestoten kan worden met een paar wel gerichte kruisraketten, satellietgeleide bommen of kogels van het Delta Team? De strijd is gisterochtend in die geest be houdend ingezet met de 'onthoofdings- aanvallen' op het Iraakse regime en later op dag met meer gerichte kruisraketaan- vallen op hoofdkwartieren in Bagdad. De stad staat niet in brand. Er rijdt nog ver keer en de straatlampen branden. Het beeld op de grond in het zuiden van Irak is - met opzet - veel onduidelijker. Is het een slagveld of niet? Journalisten zit ten op last van Pentagon vast in een le geronderdeel en missen 'the big picture'. Uit alle onvolmaakte berichten kunnen we wel opmaken dat de Amerikanen Zuid-Irak zijn binnengevallen, maar waar ze zijn? Staan ze over twee of drie of vier dagen voor Bagdad? Eenheden van de First Expeditionary Force van de Amerikaanse mariniers hebben onder dekking van gevechtsvlieg tuigen van verschillende vliegdekschepen in de Perzische Golf posities ingenomen in het zuiden om de opmars van de Brit se en Amerikaanse landmachteenheden naar Bagdad en Basra mogelijk te maken. Zij maken met artilleriebeschietingen het aanvalstenein rijp voor de doorstoot. Het US Marine Corps zou de grensplaats Umn Qasr hebben ingenomen en Iraakse soldaten, die net een mijnenveld hadden gelegd, zouden zich hebben overgege ven, meldt een verslaggever van CBS. Op een andere plaats - op de Safwan Hill - beschieten mariniers een observatiepost van de Irakezen. In het westen nemen Apache gevechtshelikopters Iraakse tanks onder vuur. In het oosten staan olie-in stallaties in brand. Een patrouille van de mariniers neemt twee Iraakse pantser voertuigen onder vuur met TOW-anti- pantserraketten. Snippers die niets zeggen over het ver loop van de strijd, en hetzelfde geldt voor de televisiebeelden op CNN of de BBC. Alleen in het geïmproviseerde hoofd kwartier van de commandant te velde, generaal Tommy Franks, staat op de computerschelmen de actugfe stand van zaken. En zelfs als Saddam Hussein daar een spion had, zou hij uiteindelijk niets kunnen doen aan de onverbiddelijke Amerikaanse opmars naar Bagdad. Special Forces van de VS zouden al con tact hebben gemaakt met officieren van de Speciale Republikeinse Garde, de lijf wachten van Saddam Hussein. „Zij vra gen zich nu af waar hun belangen liggen, nu Hussein snel zal worden afgezet." Als zij zich realiseren dat het regime zal ver dwijnen, 'zal hun gedrag veranderen', zei minister Rumsfeld. Het zou een mooie coup zijn en een bloedige oorlog in Bagdad kunnen voor komen, maar is het ook waar? Wil de mi nister niet juist onrust zaaien binnen Saddams elitetroepen? Woorden om ver warring en twijfel te zaaien in de vijande lijke gelederen. Irak wilde gisteren ook meedoen. Er zou een Amerikaanse heli kopter zijn neergehaald. Het kan best, maar of het ook zo is?

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5