Bomen met een strafblad BOEKEN Verdriet als een mgewenst orgaan Oorlogscorrespondente Kate Adie schrijft memoires KATE ADIE Ten strijde tegen de aids-maffia Ideaal om je huis te beheksen Fastfoodrestaurant en hamburger als kunstwerk VRIJDAG 21 MAART 2003 [t haperende heelal' bundelt )do 85 mijmeringen. Hieruit |rt opnieuw zijn fantastisch r het absurde. Plus zijn |om bijzondere zinnen te >n. Zoals deze: 'De engelen {den zich dat ze regelma at voeten brandden aan de schoorstenen.' I verhalen recensie I Jaap Goedegebuure e heelal' door Armando, verij Augustus. Prijs: 14,50. zijn net mensen. Ook ze in groepjes bij elkaar j tonen ze karakter: ze zijn igs robuust, beklagens- of onguur. Een boom ouder worden, hij ver- it evenmin als een mens. Hij staat waar hij staat en ge draagt zich. 's Zomers heeft hij een jas in legerkleur aan. 's Win ters staat hij maar wat te kleu men. Dan kun je uren naar hem kijken zonder dat hij een krimp geeft. Niets te verbergen en toch blijven zwijgen. Veel te beken nen, maar van z'n gezond niet af weten. Armando, beeldend kunstenaar, zigeunermuzikant, dichter en schrijver, heeft ook iets met bo men. Alweer jaren geleden schil derde hij een reeks dennen, on miskenbaar van Duitsen bloed. In zijn ogen zijn dennen mooi omdat ze fout zijn, en fout om dat ze mooi zijn. Ze zien er bui tengewoon unheimisch uit, in druipend zwart en ijskoud wit, kleuren als bevroren emoties waarin de laatste druppels senti ment tot kristal zijn verhard. Voor Armando is bijna elke boom suspect. Het zijn getuigen die tegen beter weten in stom 101 verhalen recensie Wim Vogel ssmeer' door Chaja Polak, verij Vassallucci. Prijs: €16,95. van Chaja Polak twee verhalenbundels, ns en een novelle bin- êertien jaar, is in veel op- kenmerkend voor de Ie generatie. Kinderen van fe ouders, opgegroeid zoge- 1 'aan de beschutte zijkant 6 oorlog' maar net als in 1 hun ouders loopt ook 1 leven een streep: 'een I met de jaartallen van ragfijne proza slaagt lak er steeds opnieuw ingebouwde verdriet sub- suggereren, aan te stip- lezer heeft aan een half enoeg. Veel taal zou ook overeenstemming zijn onvermogen van bijna na de oorlog en na de igen in Polen de fei- benoemen. Nee, de 're- luchthartigheid' heeft le generatie nooit ge- 1 werd ze opgezadeld onmogelijke opdracht in en van het leven te Niet voor niets zag Is- er zichzelf als het jon- alles goed moest ma- in die opdracht is voor elk kind een onmogelij- meer bundelt Chaja zevenendertig verhalen, eerste twee bundels uit 1990 vrijwel helemaal, daar flink geredigeerd, vuld met twaalf nieuwe, waarvan een enkeling eerder verscheen in een tijdschrift. Drie zaken vallen in die verzameling op. Allereerst haar fragiele, bijna schuchtere stijl, zeer geschikt om het onbenoembare te om cirkelen. Daarnaast verdiept haar thema tiek zich in verhalen waarin de veelal vrouwelijke personages alleen voor de lezer hun raadsel achtige en opnieuw nauwelijks te verwoorden onvermogen tot onbekommerde liefde analyse ren. En ten slotte valt op dat in alle verhalen dezelfde motieven dominant zijn: machteloosheid, verraad, trouw, schuld, schaam te, je een paria, een buiten staander voelen die altijd en overal waakzaam moet zijn en niemand kan vertrouwen. Ik heb deze verhalen met groei ende bewondering gelezen. Be wondering om de genadeloze zuiverheid en de fragiele hard heid ervan. Dat lijkt tegenstrij dig, maar geeft toch goed de kem van Chaja Polaks proza weer. Ze moet van zichzelf scha kels beschrijven die er niet meer zijn. Ze moet iets met het niet te verteren verdriet van de moeder die haar dochtertje na de oorlog maar terugbrengt naar haar on- derduikouders, omdat het van haar niets wil weten en alleen maar huilt dat ze terug wil. Ze laat zien hoe in die jaren van het grote zwijgen er voor sensi bele kinderen voortdurend ver wijzingen waren naar een fataal verleden dat zich in je nestelde als een ongewenst orgaan. En dat alles met een taal die ter loops lijkt, die de dingen die er toe doen even aanstipt. Het is precies de taal die past bij deze aangeslagen en verwonde men sen. Een klein voorbeeld uit Het ver schil en de overeenkomst, een korte schets over een tweeling, 'een man en een vrouw van in de vijftig. Slechts één ding had den de broer en zuster gemeen. Beiden herinneren zich niets meer van hun jeugd van vóór hun tiende verjaardag. Op die dag moesten zij onderduiken, met z'n tweeën. Zeer waar schijnlijk hebben hun ouders hen zo lang mogelijk nagekeken voor het raam van het ouderlijk huis, toen zij, ieder op hun au toped, naar het pleintje reden aan het einde van de straat, waar 'oom Henk' hen opwacht te.' En verplaats je dan even in die ouders. TOP-10 FICTIE 1) Thomas Rosenboom, nieuwe man. ido, 18,95 Nicci Gerrard, onderstroom, ekerij, 17,50 2) Boudewijn Büch, t geheim van Eberwein. Arbeiderspers, 15,95 3) A.F.Th., De Movo Tapes, erido, 34,90 5) John Grisham, De claim. I Bruna, 19,95 0 Maeve Binchy, Quentins. ieboek, 16,99 Jodie Lloyd, Heslevens. 1, 17,50 10) Boudewijn Büch, kleine blonde dood. Arbeiderspers,15,95 [-) Gerrit Komrij, leve de dood. Bij, €7,50 K9) Gabriel Garcia Marquez, -n om het te vertellen, lenhoff, 24,50 Nicci Gerrard bewijst dat ze ook zonder French en literaire thril ler van formaat kan schrijven. Maeve Bin chy verzamelt in Quentins verhalen rond een Iers restaurant. Jo die Lloyd en Emlyn Rees volgen vier met el kaar vervlochten men senlevens en Komrij bundelde de mooiste poëzie over de dood waarom overigens ook veel te lachen valt. De boekentoptien wordt wekelijks samen gesteld op basis van verkoopcijfers van Athenaeum Boekhan del en H. de Vries Boe ken in Haarlem, Boek handel Kooyker in Lei den, Plantage Boekhan del Harkema in Hilver sum, Boekhandel Los in Bussum en Boekhandel De Ark in Almere. metje kunnen blijven spelen. Daarom zijn ze medeplichtig aan gruwelen waarbij ook men selijke getuigen passief hebben toegezien, daar aan de bosran den die in de jaren 1933 tot 1945 een haag vormden rond con centratie- en vernietigingskam pen. En niet alleen in die jaren, zoals de actualiteit ons van dag tot dag leert. In veel van zijn proza en poëzie, Het gevecht, Dagboek van een dader, Aantekeningen over de vijand en De straat en het struik gewas, maakte Armando gewag van zijn fascinatie voor de bo men en het kwaad waarvan ze weten. Hij heeft zelfs laten door schemeren waarin zijn preoc cupatie geworteld is. Als jongen zwierf hij door de bossen bij Amersfoort, niet ver van het ge lijknamige nazikamp. Hij moet er dingen hebben ervaren die hij nooit uitgebreid heeft willen en kunnen beschrijven. Hooguit duidde hij ze met een enkel woord aan of vervormde ze tot iets van een andere orde, verstil de kunst dan wel cabareteske kleinkunst. Ook Armando's frivole stem mingen hebben op de achter grond altijd iets van dreiging, alsof er met stralend weer toch al een hele dag onweer in de lucht zit. Landelijke tafereeltjes met een hoog Rien Poortvlietge- halte lijken maar heel even vreedzaam. Het beekje en de struik houden zich nog in, maar de koe die op het gras ligt, ver plettert menige paardebloem. Voor je het weet staat er zomaar een boom te huilen en zie je een arm liggen, los van de romp. 'Ik zag de zwijgzame wolken, ik zag het heelal, dat bezig was zich stiekem te verwijderen'. Als prozaïst is Armando op z'n best als hij zomaar voor zich uit kan mijmeren. De 85 stukjes die zijn nieuwe boek Het haperende heelal telt, zijn zonder uitzonde ring het resultaat van zulke mij meringen. Vaak vertrekken ze voor hun korte vlucht van niet meer dan één pagina bij een tri viale waarneming, een losse ge dachte of een geheugenflard, om dan snel de afgrond in te duiken. Alledaags en eeuwig, vredig en gewelddadig, harmo nie en chaos, in Armando's be leving rijmen ze op elkaar. Wat Armando behoedt voor de stereotype rol van sombermans, is zijn zintuig voor het absurde. Zodra het er in zijn verhalen en overpeinzingen serieus aan toe dreigt te gaan, doorbreekt hij de sfeer met een volkomen absurde wending. 'Men heeft ontdekt dat vlinders heel goed kunnen rui ken, maar er zijn een heleboel andere dingen die ze weer niet kunnen, onbenullige dingen zo als sjoelbakken en watertrappen. Desalniettemin zijn vlinders lief tallige schepseltjes.' Armando heeft een fantastisch oog voor het absurde. Archieffoto: Henk Bouwman In Het haperende heelal lees je zinnen waarbij je telkens weer opveert uit je luie stoel. 'Heel lang geleden leefde hier een be roemde zanger die een hond was.' 'De engelen beklaagden zich dat ze regelmatig hun voe ten brandden aan de schoorste nen'. 'Behoedzaam pakte hij z'n hoofd beet, wrikte wat zoals schermers dat met hun masker doen, en ja, het hoofd zat los.' Armando strooit met zulke voet zoekers en laat ze ploffen en knallen zonder zich te bekom meren om vervolg of nazorg. Hij fiedelt een bezwerend wijsje, breekt abrupt af en loopt door. Om ons verstomd maar ook ver ontrust achter te laten. Britten moeten het doen zonder BBC-verslaggeefster Een heks die een theekopje gebruikt als badkuip; een andere heks die huist in een bloempot en nog een soortgenootje dat toezicht houdt op papieren en tijdschriften, die je wilt bewaren. Het kan allemaal, als je aan de slag gaat met deze 'Heksenfantasie' van Ria Odijk (Tirion/Cantecleer, 9,50). Zelden was boetseren zo leuk als met behulp van dit boekje. Hierin wordt overzichtelijk verteld wat de benodigde materialen zijn en stapsgewijs uitgelegd hoe je het beste de heksen en al hun koddige attribuutjes kunt maken. Dit alles geïllustreerd met prachtige foto's, die de (minder) ervaren boetseerder onmiddellijk aan een overdosis in spiratie helpen. Ideaal om je eigen huis, of verjaardagen mee te beheksen. Als dat geen rage wordt Foto uit besproken boek. non-fictie recensie James McGonigal The Kindness of Strangers, The Autobiography" door Kate Adie. Uitgeverij Headline. Prijs: €39,00. Nu het Britse leger ten strijde trekt tegen Irak, moeten de troepen en het thuisfront het voor het eerst sinds decennia doen zonder BBC-verslag geefster Kate Adie. Begin dit jaar heeft zij besloten zich terug te trekken als 'chief news correspon dent' van de Britse staatsomroep. In alle oorlogen en conflicten van de afgelopen decennia stond Katie Adie vooraan: al dan niet in uniform, met camouflagehoedje of helm, maar altijd met parel- oorbellen. In haar autobiografie vertelt zij over haar fascinatie met verslaggeving van oorlog en geweld en haar toenemende worstelingen met de leiding van de BBC. Die culmineerden eind vorig jaar in een geweldig conflict, toen zij haar bazen ervan beschuldigde vrouwelijke verslaggevers meer te selecteren op uiterlijke kenmerken dan op journalistieke in houd. Sinds die tijd verscheen zij amper meer op het scherm, haar jaarsalaris van naar verluidt 150.000 Britse ponden ten spijt. In januari gooide zij zelf de handdoek in de ring: zij is nog slechts op free lance-basis beschikbaar voor de BBC. Adie werd internationaal bekend tijdens haar werk bij de gijzeling en ontzetting van de Iraanse ambassade in Londen in 1980, waarschijnlijk de meest gefilmde terroristische actie ooit. Geheel per ongeluk - zij verving iemand - stond zij erbij toen de Special Air Service SAS het gebouw be stormde en van de zes terroristen er per abuis één niet executeerde. Adie ontwikkelde toen haar handelsmerk: goed journalist, aantrekkelijke vrouw, professioneel, voor de duivel niet bang, in de hitte van de strijd af en toe wat verfomfaaid. In Bosnië, Rusland, Af ghanistan, Koeweit, waar ook ter wereld - zij was one of the boys. Adie's autobiografie vertelt weinig over haar per soonlijke leven. Er zijn boyfriends, er zijn andere liaisons, zij heeft conflicten met personen en or ganisaties naast en boven haar - het blijft allemaal onderbelicht. Het enige wat zij toegeeft is dat haar biologische moeder aan het eind van de Tweede Wereldoorlog ongehuwd zwanger raakte en dat zij gelukkig is geweest in het gezin van haar adoptie ouders. Wel geeft zij en passant journalistieke lessen. Een verslaggever moet afstand houden: anders kun je geen humanitaire ramp of oorlog beschrijven. The Kindness of Strangers Maar een verslaggever moet ook betrokken zijn, nadenken: anders kun je niet vertellen waar het allemaal om gaat. 'Reality tv is iets anders dan de werkelijkheid', schrijft zij. In haar boek beschrijft zij met behulp van zeer ve le, fraaie anekdotes hoe zij uiteindelijk geraakte tot de top van de Britse verslaggeving: oorlogsver slaggever voor de BBC. Zij was goed in haar vak. Dat vrouwen dan toch andere praktische pro bleempjes ondervinden dan mannen, keert steeds terug. In de Golfoorlog van 1990 was Adie gedetacheerd bij de Britse zevende pantserdivisie, de befaamde Desert Rats. Voor het doen van haar behoeften, liep zij 's nachts een stukje de kale woestijnvlakte in. Na twee dagen werd zij apart genomen door de bevelhebbende overste, die haar een verhan deling gaf over de kwaliteiten van het SA-80 'ge weer, standaard-uitrusting van de tweeduizend mannen om Adie heen. „Pardon?" vroeg zij arge loos. „Nou Kate, het geweer heeft een excellent nachtzichtvizier. En als jij de woestijn inloopt óm je broek te laten zakken, gebruiken we 'm die- maal." DE LEESTAFEL door Martin Hendriksma In de rubriek De Leestafel wordt wekelijks een ander genre boe ken besproken. Deze week de re cente oogst non-fictie. Aids is niet alleen een slopende ziekte waaraan miljoenen men sen lijden, het is ook het terrein van een medisch complot dat zijn gelijke in de wereld niet kent. Dat is althans de stelling die Johan van Dongen poneert in zijn schotschrift Aids, de grootste misdaad in de medi sche geschiedenis (Elmar, 17,50). De microchirurg stelt het optre den van collega-medici op felle wijze aan de kaak. De ziekte, be weert hij, is niet ergens in de ja ren zeventig in Afrika per onge luk van een aap op een mens overgesprongen, maar is doel bewust gecreëerd en verbreid. Wetenschappers zouden al dan niet bewust aidsveroorzakende virussen in poliovaccins hebben gestopt. In plaats van via seksu eel contact zou het aidsvirus zich voornamelijk via deze ver vuilde vaccinaties en bloed transfusies verspreiden. Bewij zen hiervoor worden volgens Van Dongen voortdurend onder de tafel gemoffeld. Een voorbeeld mag het thriller achtige begin van het boek zijn. Van Dongen wordt opgebeld door een apenverzorger bij TNO die ineens een merkwaardig grote sterfte onder zijn proefdie ren constateert. Of Van Dongen meteen kan langskomen. De hoge TNO-heren zijn bang voor een schandaal en voeren Van Dongen hardhandig weg. Hem wordt verboden enige rucht baarheid aan de zaak te geven. De complotsfeer die Van Don gen vrijwel voortdurend op roept, maakt dat je het boek niet snel weglegt Daarvoor is het te spannend. Een ander voordeel is dat de auteur potentieel inge wikkelde medische verhandelin gen tot de kem weet te reduce ren: ook voor medische leken is het boek goed te volgen. Jammer is dat hij hier en daar in zijn rol van klokkenluider door schiet. Met graagte zet hij zich zelf als een soort cowboy neer, strijdend tegen de medische maffia en koketterend met een brief van de Zuid-Afrikaanse president Thabo Mbeki. Dat doet de wetenschappelijke ge loofwaardigheid van het boek bepaald geen goed. Hoeveel rustiger gaat het eraan toe bij Ed van Thijn! Met BM (Augustus, €16,90) heeft hij een kroniekachtig boek van zijn bur gemeesterschap van Amsterdam (1983-1994) geschreven. Het be gint fascinerend met de uitslag van de sollicitatieprocedure, een wedstrijd tussen Van Thijn en Jos van Kemenade. Een in de te genwoordige tijd opgestelde, van spanning zinderende pro loog. Helaas behandelt Van Thijn, die als auteur naam maakte met zijn openhartige Dagboek van een onderhandelaar, de vol gende elf jaar vooral in retro spectief en laveert hij keurig om brandende kwesties heen. In de uitgebreid behandelde Bijlmer ramp blijven de mannen met witte pakken onbesproken. De riante afvloeiingsregeling van commissaris Nordholt? Een bij zin. Opvallend is zijn verregaande vriendschap met de - inmiddels overleden - Vrij Nederland- hoofdredacteur Joop van Tijn die hem regelmatig met raad en daad terzijde staat. Opvallend ook: Van Thijns ijdelheid die tot uiting komt in de graagte waar mee hij positieve oordelen van de pers over zijn functioneren in dit boek opneemt. Dat diezelfde pers eind jaren tachtig een felle aanval op de stroperige Mo- kumse bestuurscultuur inzette ('Brezjnjev aan de Amstel') - dat lees je in BM uiteraard niet. Michael Gorbatsjov leidde met zijn politiek van perestrojka en glasnost het einde van de Koude Oorlog in. Om die reden werd hij in het Westen als een held gezien - de eerste Rus met wie je zaken kon doen - maar in eigen land legde hij het in daadkracht weldra af tegen mannetjesputter Boris Jeltsin. Sinsdien bestiert Gorbatsjov het International Green Cross, een internationaal opererende organisatie die zich bezig houdt met ecologie, be strijding van militaire conflicten en armoede. In Mijn manifest voor de aarde (Byblos, €16,90) zet hij de achtergronden en be weegredenen van zijn nieuwe organisatie uiteen. roman recensie Peter van Vlerken 'Zelf God worden' door Hans den Hartog Jager. Uitgeverij De Bezige Bij. Prijs: 21,50. Denk niet dat Thomas Locher, hoofdpersonage in de de buutroman Zelf God worden van Hans den Hartog Jager, een gewone galeriehouder is die schilderijen ophangt en de helft van de verkoopprijs opstrijkt. Nee. Hij doet in ideeënkunsL Evengoed wil hij er flink aan verdienen. Ideeënkunst, dat kan van alles zijn. Zelfs een reis kan een kunstwerk zijn, mits voor zien van de juiste duiding en in terpretatie, en het verkoopt, mits begeleid door een goede publiciteitscampagne. We maken in het boek kennis met Lucas Thorvaldsen, een kunstenaar die door de galerie houder tot de top wordt gere kend. Met het werk dat Thor valdsen in voorbereiding heeft wil hij het absolute nulpunt be reiken, schepper zijn van groot se verdwijnkunst en heerser worden over de artistieke leegte. De ambitieuze galeriehouder volgt hem in zijn kielzog naar Aix en Provence, in welks omge ving de grondlegger van de mo derne kunst, Cézanne, heeft ver toefd. Het kunstwerk van Thor valdsen moet zijn letterlijke hoogtepunt bereiken op de top van de Mont Sainte-Victoire, tal loze malen vastgelegd door Cé zanne en aan de voet waarvin Picasso, de god van de moderne kunst, ligt begraven. Voor wat betreft de inhoud van de roman, die aan het eind iets thrillerachtigs krijgt, laat ik het hier maar bij. De beschrijving ervan klinkt wat ironisch, maar de ironie, die het*t»oek bitter- hard nodig had, ontbreekt in zijn geheel. Of het zou zo moe ten zijn dat de hele roman als ironie moet worden opgevat. Hoe het ook zij, het boek ver koopt veel geheimzinnige en pretentieuze prietpraat, vooral over beeldende kunst. In de op tiek van Locher - en door de af wezigheid van enig commentaar dus waarschijnlijk ook in de op tiek van schrijver Hans den Har tog Jager - kan zelfs een fast foodrestaurant tot de kunst ge rekend worden en is een ham burger 'het perfecte voedselriul- punt'. Geen wonder dat de gale riehouder van zijn eigen inter- pretatiezucht gaat hallucineren. Maar misschien zijn de halluci naties zelfs kunst. Na dit boek verbaas je je nergens meer over.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 23