Mazda 2 is volwassen Demio WEG WIEL 2 Amerikaanse slee toont zijn spierballen ippomizM, r. 4*ANTl&& PROF1LI Plezierige Punto Abarth van Fiat Trek navigator X600 'Fiets van het jaar 2003' Nieuwe fietshelm van Briko Nieuwe Audi A3 komt in juni naar ons land ru Supermoderne fietskleding #TS,VR«r//ö diesels li en VW VW en Audi zitten onderneming, maar iar nog zeker tien jncurreren met diesels. V heeft de weg van de [Stuiver-TDi-diesel ge- ogedruk-injectie met lcoppelkracht en zui- uik. Audi bewandelt de de common rail-diesel, Ier werkt. Ontwikke- prof. Bockelmann joed dat de twee mer- lende wegen be- Hij is ervan over- de industrie de ko- alle zeilen bij moet China van voldoende irzien. Ze zullen op aardgas en lpg verwacht hij. allicht voor »u in auto ,9 c- Jonge autobestuur- 22 iden van sfeerverlich- 2a Halfords is voor hen luminium pedaalco- jop met verlichting. [lasplaatje wordt blauw p'® it van het pedaal ge- 11 'rachtig, als je ervan u olgens de fabrikant is ikkelijk te installeren, 19J|moet wel een elektrici- Ije naar toe. Een set leuro. VRIJDAG 21 MAART 2003 I Centers .130 stuks FIETSSTROOK 24 s - DaimlerChrysler Smart Centre in Den 21lrgenomen. Het dealer van Smart wordt gere ed en Mercedes-Benz jrden aangespoord investeren. Zo bouwt een nieuw Smart 19 1 Breda, Smeets eentje 11 1 en EMA opent eind Smart Center in het n van Eindhoven. 42 Ihrysler wil in 2008 een pj van 30 Smart Centers want de afzet van de e auto's moet in de ko- ijf jaar verdubbelen. '<le»l i klassiekers totron In Autotron Rosma- xai top zaterdag 12 en füjj 3 april de lentebeurs pvoor liefhebbers van voertuigen. Er staan Cutting 250 oude auto's op een koper. De leide dagen open van 17.00 uur. De entree ron voor ke Citroëns - Van 23 tot en met irdt de achtste editie »n Pressé (uitgepers- verreden. Het is een isieke Citroëns die mburg drie dagen Frankrijk en België Ish is in het Bra- enbeek. Behalve in ook andere Fran ken mee. Voor infor- 02 55 53 39 81 of ltingchrono.nl ilot blijft systeem »Het Ministerie van Waterstaat wil vanaf 003 alle radarverklik- waarschuwen tegen icontroles, verbieden, orden systemen gedis- ddoor Morpheous l, die ook waarschu- n dergelijke controles, leurt door gebruik ivan GPS, Global Posi- ;m, op dezelfde |S een navigatiesys- die worden niet ver- irpheous RoadPilot et aankoopbedrag te rten als dit systeem en jaar na aankoop it verboden. De Road- rschuwt zowel voor ïeidscontroles als irkzaamheden, ge iten en obstakels. lichtige klep |i verblinding i- Een doorzichtige to van acrylaat voor- "nding, maar de be- n er wel doorheen i. Hij kan met een n de bestaande klep (Worden en kost 6,95 tlfords. ictie 307 nu Argentinië ires - Vanaf 2004 gaat ïugeot 307 ook in de 'Buenos Aires, Argen- J iuceren. Ca. 60% van ir 16.000 auto's wordt ierd naar andere La- irikaanse landen. In luceerde de PSA-fa- 'uenos Aires 17.800 n (206, Partner en Ci- lingo). Vorig jaar ver- i in een met51%ge- gentijnse markt, to's. In heel Zuid- ovamen de totale ver- n de PSA-groep vorig 109.000 auto's. Hij is vanaf eind april te koop vanaf 14 euromille en Mazda denkt er per jaar zeker 3.500 te kunnen slijten. De nieuwe Mazda 2, opvolger van de Demio die als we de ingenieurs moeten gelo ven echt hopeloos ouderwets was. De nieuwe 2 is de allereerste Mazda die in Europa gebouwd wordt, want in elkaar gezet bij Ford in Valencia. In wezen is de nieuwe Mazda 2 een Fiesta/Fu sion, maar hij heeft in elk geval een veel leuker interieur dan die Ford. Mazda maakt een enorme ople ving door, na een aantal zeer duffe jaren waarin geen ontwer per in staat bleek het Japanse merk een behoorlijke uitstraling te geven. Want de techniek stond nooit bloot aan kritiek. De Mazda 6 heeft het tij grondig ge keerd: in 2002 zette Mazda in Europa meer dan 182.000 auto's af, 11% meer dan het jaar daar voor. Voor dit jaar zijn er 210.000 gepland, waarvan 30.000 van het nieuwe model 2. Mazda gaat er vanaf 2004 40.000 per jaar bouwen. De 2 heeft grotere binnenmaten door Ouirijn Visscher De Amerikaanse slee sterft uit. En dat laat Mercury niet onge merkt voorbij gaan. De fabriek verkoopt sinds kort de Marau der, een spierballenauto eerste klasse. Het is een typisch Ameri kaanse sedan, die in Europa al snel het predikaat limousine krijgt opgeplakt. Maar dat is een Marauder bepaald niet. En auto met zo'n formaat is gewoontjes in Amerika. De politie rijdt in dergelijke sedans rond, de Ford Crown Victoria en de Mercury- variant Grand Marquis. De Marauder is op deze 5,39 meter lange auto's gebaseerd. Mercury is de luxe-divisie van de Ford Motor Company. Henry Ford richtte Mercury in 1938 op om ook de markt voor luxueuze auto's te bedienen. Aan Ford kleefde het goedkope A- en T- Ford-imago. Een apart merk met de juiste uitstraling was no dig om de welgestelde automo bilist te verleiden. Mercury's zijn nog steeds opgewaardeerde ver sies van Ford-modellen. Een Mercury Sable is een opgedofte Ford Taurus. Het merk ver dwijnt stilaan. Zo bestaat Mer cury zelfs niet meer in Canada. De modellen dragen daar ge woon geen merknaam. Wie aan dringt krijgt een Ford Grand Marquis, geen Mercury. Met de Marauder eindigt het fenomeen Amerikaanse slee groots en meeslepend. Een misschien Mercury zelf ook. Want het gaat slecht met de klassieke Ameri kaanse slee. Alleen Ford bouwt nog de stoere klassieke Ameri kaanse sedan: als Crown Victo ria en nu dus ook Mercury Ma rauder. Concurrenten als Che vrolet en Chrysler zijn tien jaar geleden al gestopt met de pro ductie van dergelijke auto's, modellen met klinkende namen als de Caprice Classic of de New Yorker. Natuurlijk bestaan er wel grote Amerikaanse auto's, maar die lijken in geen velden of De Marauder is de laatste schreeuw van een verdwijnend automodel om erkenning. Foto: Ford Tijdens de opening van de FietsRAI 2003, ontving de 'Trek Navigator X600' de eretitel van 'Fiets van het Jaar 2003'. Deze sportieve, stoere en toch ele gante fiets beschikt over voor treffelijke rijeigenschappen die de Navigator X600 bij uitstek geschikt maakt voor een fiets vakantie. Maar ook een fiets die in het dagelijkse verkeer geen gek figuur slaat. De vakjury was unaniem in haar keuze omdat de Navigator X600 van Trek door de combinatie van rijkwa- liteit, uitvoering en afwerking een buitengewoon afgewogen product is dat het predikaat 'Fiets van het Jaar' meer dan verdient. Op detail onder scheidt de X600 zich door de fraaie vormgeving waarbij de kabelbegeleiding door het fra me en de prachtige hydropress gevormde balhoofdbuis direct opvallen. De goede prijs-kwali- teitverhouding van deze Trek biedt daarmee voor de doel groep een uitzonderlijk aan trekkelijke fiets. De Trek Navigator X600 kost 1.149,- en wordt in de handel gebracht door Bikeurope B.V. te Amersfoort. De jury kende tevens 'Eervolle Vermeldingen' toe aan de Giant Revive DX en de Sparta ION. De Giant Revive DX is een fraai afgewerkte trendy fiets die be schikt over een uiterst comfor tabele zithouding. De goed werkende vering completeert het rij comfort. De toegepaste geometrie van deze Giant ver groot het veiligheidsgevoel doordat bij stilstand de beide voeten gemakkelijk op de grond komen. De Giant Revive DX kost 899,- en wordt geprodu ceerd en in de handel gebracht door Giant B.V. te Lelystad. De Sparta ION is een prachtige stijlvolle elektrische fiets met een uitzonderlijk plezierig en bovenal natuurlijk aanvoelende trapondersteuning. De eenvou dige éénknops bediening maakt deze mooi uitgevoerde en afge werkte Sparta zeer gebruiks vriendelijk. Eindelijk een fiets met elektrische trapondersteu ning die er ook uit ziet als een fiets. En dat is waar de doel groep veel prijs op stelt. De Sparta ION kost 1.650,- en wordt geproduceerd en in de handel gebracht door Sparta B.V. te Apeldoorn. wegen op die typisch klassieke sedans. Ford heeft trouwe klan dizie aan de politiediensten en de taxibranche. Particulieren schaffen nauwelijks meer een klassieke Amerikaanse slee aan. Die rijden liever een luxe ter reinwagen, een mini van of mo biele Japanse kerstboom van Acura (Honda), Lexus (Toyota) of Infinity (Nissan). De Japan ners zijn bekend om hun kopi eerwerk. Ze melken het succes van Fords pionierswerk met Mercury 64 jaar na dato volledig uit. En de Amerikanen? They lo ve it! Mercury slaat met de Ma rauder nog een keer goed toe. De auto met 4,6 liter V8-motor bulkt van de peekaas (302 pk). Het uiterlijk schreeuwt proud to be American. Zeker in deze on zekere tijden luidt Fords credo in de VS 'koopt eigen waar'. Een dikke Marauder moet het avon tuurlijke in de mens terugbren gen, de droom van vrijheid, van macht en pionieren. Dikke wie len, vette techniek en spannen de looks geven de Marauder een overtuigend aanzien. Net niet over the top. Het blijft een Crown Victoria, maar dan wel in cowboy-uitvoering. De Marauder is een naam die in Amerika veel herkenning op roept. Het was in 1964 Mercu ry's full size muscle car. De spierballenauto werd gebouwd op basis van de modellen Mont- clair, Park Lane en Montery. In de jaren zestig waren alle fabri kanten in de VS verwikkeld in de wedloop om de dikste, krachtig ste sedan. De Marauder 2003 is de laatste schreeuw van een verdwijnend automodel om erkenning door een volk dat zijn historie liefst bombastiseert. Ford Motor Company laat de Amerikaanse sedan niet in stilte sterven. De prestaties van de Marauder zijn groots en meeslepend, net als het weggedrag. Alleen op een weg zonder bochten en met veel benzinestations voelt deze Ma rauder zich thuis. Hard rechtuit rijden kan deze auto heel goed. Een loodzware rechtervoet is bijkans verplicht. Schakelen? Ben je soms gek? Handbakken zijn voor sneue Europeanen. De Marauder komt dus niet naar Europa. En dat is maar goed ook. De auto zou zich geen moment thuisvoelen in ons we relddeel. De nieuwe Audi A3 is een stuk strakker gelijnd. Foto: Audi Een sportieve en compacte mid denklasser. Zo omschrijft Audi de nieuwe A3 die in juni op de Nederlandse markt komt. In vergelijking met de eerste gene ratie A3 die in 1996 het licht zag, is dit model een stuk strakker gelijnd. De auto is iets langer (6,5 cm) en breder (3 cm) ge worden en een klein beetje lager (1 cm). Volgens Audi zorgt dat bij elkaar voor behoorlijk wat extra interieurruimte. A3-liefhebbers kunnen kiezen uit vijf verschillende motoren. Benzinemotoren zijn er in drie uitvoeringen: 1.6 liter, 2.0 liter en in het najaar de zwaarste 3.2 liter die de auto naar 245 km per uur jaagt. Verder zijn er een 1.9 en 2.0 TDI dieselmotor beschik baar. Al naar gelang de motor- variant gaat schakelen via een 5- of 6-versnellingsbakken of tip- tronic. Over de prijs wil Audi nog niks zeggen. extra gewicht en het feit, dat de 2 al voldoende ruim bevonden werd. Wel slimme opbergplek- jes, waaronder eentje bovenin het dashboard. En los van het handschoenenkastje zit een slim uitneembaar prullenbakje ach ter de klep. De vijfpersoons Mazda 2 biedt een ruime keus aan benzinemo toren en in juni komt er ook een diesel. Die is voldoende sterk, maar laat zich ook nogal horen. De benzineversies zijn aardig stil en vanaf de 1.4 ook tamelijk pittig. De 1.2 is vooral voor de onthaaste, zuinige rijder. Deze nieuwe Mazda is de eerste Europese, na een aantal model len die in de VS gemaakt wer den. De achterkant ziet er origineel uit. Foto's: Mazda dan de Demio, is stiller, moder ner, beter afgewerkt en beter ge motoriseerd. Volwassener dus, al is hij er wel wat zwaar door geworden. De deuropening is hoger en hoofd- en schouder ruimte zijn belangrijk beter. Jammer, dat je je linkervoet maar matig kwijt kunt naast het koppelingspedaal. De achter portieren zwaaien lekker ver open, de rechter voorstoel kan platgevouwen, er is isofix-beves- tiging voor kinderstoelen en de auto kan dus rechtstreeks gaan concurreren met bijvoorbeeld de Toyota Yaris of de komende mpv op basis van de Fiat Punto. Een schuivende achterbank zo als in de Demio ontbreekt dit keer. Dat is gelaten vanwege het door Rien van der Steen De Oostenrijker Abarth is al bij na 25 jaar dood, maar zijn spor tieve naam wordt nog altijd ge bruikt voor de snelste Fiat-mo dellen. Nu voor de Punto Abarth. Fiat poetst de naam Abarth op nieuw op. Die naam, ontleend aan de Italiaanse autotuner Car lo Abarth, werd laatstelijk ge bruikt voor de sportiefste Sei- cento en Stilo, maar geldt nu de sportiefste Punto, die het merk op de Nederlandse markt zet voor een prijs van 16.995 euro. Fiat heeft het over een sportauto als het de Punto Abarth presen teert. Een wat zwaar gekozen aanduiding, want het veronder stelt een knalhard onderstel en een donker uitlaatgeluid. Beide zijn niet van toepassing voor dit leuk uitgedoste wagentje, dat uitgerust is met een 1.8 liter 16v 4-cilinder motor die 130 pk naar de voorwielen brengt. De Punto Abarth sprint ermee van 0 naar 100 km/u in 8,6 seconden. Geen sportwagenprestaties dus, maar wel erg leuk om mee te rijden. De motor is bovendien erg soe pel, hetgeen ook al niet bijzon der past bij een voertuig waar van de aanbieder zegt dat het om een compromisloze sport auto gaat. Dat soepel motorge drag is wel zo plezierig, want als je geen zin hebt in gejakker laat je de versnelling gewoon in vier of vijf staan en je hebt kracht ge- Een sportwagen is de Punto Abarth niet. Daarvoor gedraagt de snelle Italiaan zich veel te comfortabel. Foto: Fiat noeg om toch vlot in het verkeer mee te komen. Zonder nerveus gehannes met de schakelpook dus. Fiat heeft de afgelopen tien jaar vijf miljoen Punto's gebouwd. De opvolger van de Uno kent in Abarth-aankleding heel plezierig zittende sportstoelen. Aan de buitenkant demonstreert de Punto Abarth zijn krachtige in borst met lichtmetalen wielen en bescheiden zij- en ach terspoilers. Verder kent hij ABS op de remmen en tractiecontro- le, twee airbags, airco en ra- dio/cd-installatie. In vroeger tijden waren de Fiats Abarth berucht vanwege de kracht waarmee de kleine sport- autootjes (500 en 600) op het circuit manifesteerden. De Oos tenrijker Carlo Abarth liet als ra- cemotorpiloot al voor de Twee de Wereldoorlog van zich horen. Toen hij na een zwaar ongeval deels invalide raakte, zette hij zijn races voort met een zijspan. In Italië maakte hij naam met zijn sportieve motoren en au to's, die hij voor de races van snel verwisselbare carrosserie- delen voorzag. In 1971 nam Fiat de onderneming met de schor pioen als logo over. Supermoderne fietskleding die doet her inneren aan de tijd dat coureurs nog 'dwangarbeiders op de weg' werden genoemd: zou zou het nieuwe, zoge heten vintage wielershirt van AGU het best kunnen worden omschreven. De tricots, gemaakt van ademend, vocht- regulerend polyester, zijn bedrukt met portretten van beroemde wielrenners on der wie Fausto Coppi. Bovendien zijn kraag en mouwtjes - net als vroeger - afgezet met gebreide boordjes en zijn de achterzakken afsluitbaar met knoopjes. Er zijn drie ver schillende modellen in respectievelijk zwart-wit (model 'Tour'), sepia ('Giro') en gekleurd ('Vuelta') en de prijs is 72,50 euro. De Sparta ION kreeg een eervolle vermelding van de jury. Foto: GPD De nieuwste fietshelm van Briko is de Solo. Een tophelm in het race programma van Briko. De nieu we helm is uitgevoerd met 12 ventilatiegaten, die in combi natie met het Air Thru Tech nology System voor maxi male ventilatie zorgen. Daarnaast is de Solo uitge voerd met alle bekende Bri ko features zoals Twin Shell design, het Micro Block Sys tem n, dat voorkomt dat de helm tijdens een val van je hoofd schiet en in Moulding Technology, waarbij de Polystrene binnen- schaal en de buitenschaal tot een naadloze structuur worden sa mengebracht. Net als alle Briko-helmen draagt de Solo het 89/686/EC veiligheidskeurmerk. De helm is verkrijgbaar in ver schillende maten: S-M (5558 cm), M-L (58-60 cm) en L-XL (60- 64 cm). Kleuren: wit en blauw. Prijs: 179 euro. (advertenties) DE FIETS- EN SCHAATSSPECIALIST f Winkelcentrum "De Kopermolen" Merenwijk, Leiden Noord. Tel. 071-5211133 KOM GRATIS PROEFRIJDEN PROFILE WARMERDAM A EVENT SPORT SERVICES PRESEN 29 30 MAART, HERENWEG 2 WARMOND DE FIETSS P EC IA LI ST Warmerdam U kunt proefrijden op o.a. de Giant EZ Sparta ION, op diverse merken vouw fietsen, tandems en met aanhang- fietsen en aanhangkarren. KIJK OOK OP: W W W. P R 0 F I L E W A R M E R 0 A M N L

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 21