Snelle opmars troepen Romeinse waterput in Katwijkse woonwijk 'Bush, wat mij betreft, go to heil!' BEEE Leidsch Dagblad JAPANS RESTAURANT CINZAf NOORDWIJK Tel.: 071362 30 38 f Bagdad zwaar onder vuur NS mogen prijs kaartje niet verhogen a Noordwijk Veilige haven' in een onrustige wereld Drugsvangst in Alphens kantoorpand Leidse organisaties demonstreren op Stadhuisplein Leidsch Dagblad NR. 43186 LOSSE NUMMERS 1,10 ZATEROAC 1,55 tLGEMEEN I deuren bben we lengestampt' rekje over nodig gebruik gelse woorden Hiumentale «dsen renoveerd «gieraar brijftVN g niet af uggen dicht, telboten eer open entere pookje' n Van Doorne t succes Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad vrijdag 21 maart 2003 Hoofdstraat 129 (v/h De Herberg) imatieke strijd duurde maar nu de Golfoor- itgebroken lijken de pa- idsnel te verschuiven, ene kant maken tegen- zich op voor een week- *ol demonstraties, aan de kant blijkt de publieke in Nederland te kantelen t de oorlog aan steun. In and lijken de kemphanen IA en PvdA zelfs hun twis- te leggen. En in een po- at pleisters te plakken op pe diplomatieke wonden, de regeringsleiders van ropese Unie vanochtend Eamenlijke verklaring uit- A1 die ontwikkelingen een hoog cosmetisch ge- j van de EU is een torbeeld van diplomatie- trijkerij. Europa uit wel- Irgeen kritiek op de oorlog, n goedkeuring ontbreekt l De vraag of Europa bij "opbouw van Irak kan wordt niet beantwoord, s daarvan turen de rege- iers naar fraaie verge ld waarbij de VN een sleu- elt, en er een ongedeeld "i Irak ontstaat Ge- enorme kloof tussen Brittannië en Duitsland aijk is deze vlucht in ndheid niet verwon de verzoenende ma- tussen CDA en PvdA t te veel waarde worden Als Bos zaterdag mee tegen de oorlog, e wonden weer snel open partijen weten zich bij etsformatie tot elkaar eld. Maar het CDA-ver- t de PvdA voor moeilijke is gevlucht, zal in ndshuwelijk zeer blij- jgiN-nuiving in de publieke ten gunste van de oorlog tte hoeft ook geen blijven- 'zTvvikkeling te zijn. Menig- Vtfiikt zich in het onvermij- Wanneer het conflict >6.| escaleert, de eerste be- van grote aantallen of beelden van een land binnen komen, publieke opinie weer omslaan. Nederland a weten zich nog steeds d met de oorlog. washington-bagdad-koe- weit/gpd - Amerikaanse en Brit se grondtroepen rukken vanuit het zuiden van Irak gestaag op richting Bagdad. Een eerste ver kenningseenheid zou vanuit Koe weit inmiddels 200 kilometer naar het noorden zijn opgerukt. Ondertussen zijn de hele nacht zware bombardementen uitge voerd op de Iraakse hoofdstad en de oliesteden Basra in het zuiden en Mosul en Kirkuk in het noorden. Washington zegt echter dat dit nog steeds niet het grootscheepse offensief is dat eerder werd aangekondigd door minister van defensie Rumsfeld. Tienduizenden Amerikaanse en Britse soldaten trokken gister avond vanuit Koeweit Irak bin nen, de eerste uren zonder te genstand. Vanmorgen kwamen Amerikaanse mariniers zwaar onder vuur te liggen. De Iraki's bestookten hen met anti-tank- granaten en geweervuur, waar op de mariniers zich terugtrok ken. Britse troepen bombar deerden vervolgens de Iraakse posities. Over slachtoffers is niets bekend. Bij Basra, op vijftig kilometer van de grens met Koeweit, zou den drie olievelden in brand staan. De branden zijn gesticht door Iraakse militairen, aldus de regering van Koeweit. Bij hun poging Basra en de na bijgelegen olievelden in te ne men, zijn Amerikaanse mari niers er in geslaagd een groot deel van de weg van Koeweit naar de oliestad in handen te krijgen. Het Iraakse leger gaf zijn eerdere verzet op. Tanks en an dere legervoertuigen van het Amerikaanse en Britse leger konden vervolgens ongehinderd richting Basra rijden. Britse troepen zijn inmiddels vanuit zee aan land gegaan op het zuidelijke schiereiland al- Faw. Dat is belangrijk voor de den haag/anp-gpd - De Neder landse Spoorwegen mogen de treinkaartjes op 1 juli niet duur der maken. Dat heeft de presi dent van de rechtbank in Den Haag vanochtend bepaald. De uitspraak betekent een overwin ning van de Staat op de vervoer der. De Staat spande een kort geding aan om de tariefstijging te voorkomen. NS wilden de prijzen met ge middeld 4,15 procent verhogen. Dit zou de onderneming de ko mende jaren 500 miljoen euro extra opleveren. Nu de verho ging niet mag doorgaan, over wegen NS treinen uit de dienst regeling te schrappen. Minister De Boer (verkeer en waterstaat) zag in eerste instan tie weinig heil in een rechts gang, omdat zijn juristen hem geen kans gaven op succes. Het contract tussen de NS en de Staat bepaalt dat de treinkaart jes niet twee keer per jaar duur der kunnen worden. De rechter stelde zich vandaag op het standpunt dat de prijsverhoging van eind december al voor 2003 gold. (advertentie) UW SAAB-DEALER: Automobielbedrijf Fase-Exclusief B.V., Curieweg 13 (Autoboulevard), 2408 BZ Alphen a/d Rijn, telefoon 0172-492444. verovering van Basra. Bij de in name zijn enkele Iraakse solda ten omgekomen. Aan de kant van de Westerse troepen zijn inmiddels de eerste slachtoffers gevallen. Acht Britse en vier Amerikaanse soldaten kwamen om toen hun helikop ter neerstortte in het noorden van Koeweit Het Amerikaanse leger gaat uit van een ongeluk. De bombardementen van van- Grondtroepen trekken bij Koeweit Irak binnen «KUS ■f# IRA «f JORDANIË asdad In de hoofdstad zijn strategische doelen Al Kot gebombardeerd H Ha ollayy l <mf f I R A K Amara \Samawa'. Moeps- J j v gebied 1 Umm Qasr ingenomen. Al Faw door bewoners A s. «s-wrr verlaten, f SHSSS SAUDI-/ 100km /CrabIÉ Amerikaanse en Britse troepen zijn donderdagavond vanuit Koeweit een grondofferjsief begonnen. Bij luchtaanvallen zijn zowel kruisraketten ^ls F-14 en F-18 vliegtuigen ingezet. SAUDI-ARABIË Aanval met Iraakse 1 Scudraket op Koeweit bombardementen mogelijke beschietingen vanaf schepen met kruisraketten grondtroepen gevechts- vliegtuigen nacht op Bagdad hebben forse schade aangericht aan over heidsgebouwen en een van de paleizen van Saddam Hussein. In eerste instantie ging men er van uit dat Saddam het bom bardement had overleefd. Later opperde de Amerikaanse inlich tingendienst dat hij of een van zijn naasten misschien toch is uitgeschakeld. Men heeft vast gesteld dat Saddam en zijn twee zoons in het gebouw sliepen, en dat kort na de aanval medische hulp werd ingeroepen. Een marinier verzorgt een Irakese soldaat. De man werd gevangen genomen bij de inname van een olieveld. Foto: AP/Mark Avery door Gerard Baas noordwijk/bollenstreek - De oorlog in Irak zorgt niet alleen voor een neergaande, maar ook voor een opwaartse tendens bij de Noordwijkse congreshotels Huis ter Duin en Hotels van Oranje. Amerikaanse bedrijven bellen af, Europese komen als nog naar Noordwijk. Bij de WV Rijnland is tot nog toe weinig te merken van de oorlog in Irak. Het gisteren ge opende Keukenhof houdt reke ning met minder bezoekers uit de Verenigde Staten en het Ver re Oosten. Reden voor de Lisse- se bloementuin om zich vooral te richten op de Nederlandse markt „Sinds een week of twee, drie hebben wij te maken met Ame rikaanse bedrijven die informe ren naar de gevolgen van annu lering en sommige daarvan heb ben ook daadwerkelijk geannu leerd. Of voor hun gehele con gres, of voor alleen het Ameri kaanse personeel", vertelt direc teur S. Stokkermans van Huis ter Duin. Stokkermans ziet, net als zijn collega J. Liethof van Hotels van Oranje, aan de andere kant boe kingen binnenkomen van Euro pese bedrijven, die een meer ge schikte plaats zoeken voor hun congressen en conferenties. „Bepaalde gebieden in Zuid-Eu- alphen aan den run - Bij een inval in een kantoorgebouw aan de Europalaan in Alphen aan den Rijn - het Tauro Trade Center - heeft een speciaal team van de politie Hollands Midden 4000 kilo verdovende middelen gevonden. Er zijn vier manner, afkomstig uit Amsterdam,rresteerd. Zowel het,<% /^.ar ministerie als de politie Weigeren uitvoeri ge informatie te verschaffen over de aanhouding omdat het onderzoek nog in volle gang is. Om wat voor soort drugs het gaat, wordt ook nog niet be kendgemaakt. De vier mannen die nu zijn gearresteerd zijn lange tijd door justitie in de ga ten gehouden. Een container transport vanuit België deed de vier uiteindelijk de das om. De verdachten worden maan dag voorgeleid aan de officier van justitie. Als dat is gebeurd, wil het OM meer openheid van zaken geven. Vondst stamt uit tweede of derde eeuw Jeugdige demonstranten schreeuwen de longen uit hun lijf tijdens de demonstratie tegen de Amerikaan se aanval op Irak. Foto: Taco van der Eb lein Hendriks springt onder luid gejuich achter door Marjolein Hendriks leiden - De politie staat paraat als actievoerders zich om zeven uur 's avonds voor een demonstra tie verzamelen op het Stadhuisplein. Onder meer Eurodusnie, Groenlinks en de Jonge Socialisten verenigen zich gisteren onder de naam Leiden Te gen Oorlog. Zij roepen inwoners van Leiden op zich uit te spreken tegen de aanval op Irak. Via een slecht werkende microfoon probeert de Irakese Nada Al-Rubaiee haar standpunten over de oorlog aan de Leidenaars duidelijk te maken. Als het geluid op een cruciaal punt in de discussie uitvalt, roept iemand vanuit de menigte 'censuur! Al-Rubaiee gaat onverstoorbaar door. Ze waar schuwt niet alles te geloven wat op CNN te zien is. Ze heeft vooral veel kritiek op Bush en eindigt met de kreet: 'George Bush, wat mij betreft, go to heil!' De felle uitspraken van de Irakese worden de meeste demonstranten iets te gortig. Janna van de beweging Leven duurt langer zonder wapens! springt onder luid gejuich achter de microfoon om zich ervan te distantiëren. „Het is belangrijk te laten zien wat je denkt", vindt Linda Kraan (16), vwo-leerlinge aan het Vlietland- college. Samen met klasgenoten beschilderde Lin da nog gisteren spandoeken en borden en maakte ze T-shirts voor de demonstratie „Door mee te lo pen heb je echt het idee dat je iets gedaan hebt." Niet alleen in Leiden werd gisteravond gedemon streerd, maar ook in steden als Amsterdam, Nij megen en Den Haag. De vijf aanhangers van de Arabisch Europese Liga (AEL) die na afloop van een vredesdemonstratie in Den Haag werden aangehouden, zijn weer op vrije voeten. De mannen, onder wie AEL interim bestuurslid Nabil Marmouch, werden gearres teerd omdat ze tijdens de protestbijeenkomst een Israëlische vlag in brand zouden hebben gesto ken. Pagina Ri: 'Ik geloof niet dat oorlogen helpen' katwijk - Bij opgravingen in de Katwijkse nieuwbouwwijk Zan derij is een waterput uit de Ro meinse tijd gevonden. Archeo loog Frits Kleinhuis van de pro vincie Zuid-Holland vermoedt dat de put stamt uit de tweede of derde eeuw. Hij leidt dit af uit stukken dakpan en huttenleem, die in de omgeving van de ei kenhouten punt zijn gevonden. Kleinhuis werd op het spoor van de vondst gezet door een ama teur-archeoloog, die op zoek was naar bijzonderheden in de Zanderij. Op het stukje grond waar nu fase zes met 119 wo ningen wordt ontwikkeld, had de amateur succes. Het gebied wordt trouwens veelvuldig afge stroopt door 'liefhebbers'. De Zanderij was vanaf de eerste tot de vijftiende eeuw bewoond. Rond de zeventiende en acht tiende eeuw werd er zand ge dolven. Lokale archeologen de den toen al bijzondere vond- (advertentie) sten. Voordat het een woonwijk werd, had de Zanderij een func tie als tuinbouwgebied. Kleinhuis gaat maandag met toestemming van de aannemer het stukje grond met een schaafmachine centimeter voor centimeter blootleggen. Hij pro beert op deze manier de put on beschadigd te houden en bo vendien de omgeving in kaart te brengen. Mogelijk geeft de Zan derij nog meer geheimen prijs. ropa, Turkije, Malta en Cyprus, komen in deze tijd minder in aanmerking. Nederland wordt als veilig gezien en dat geldt vooral voor Noordwijk, dichtbij de grote steden en Schiphol, maar tegelijkertijd ook ver ge noeg daar vandaan. Het aantal bijboekingen is helaas minder groot dan het aantal annulerin gen. In getallen loopt dat in de honderden overnachtingen. Dat lijkt heel veel, maar voor ons is dat een druppel op de gloeiende plaat. Het effect van de huidige crisis is overigens minder groot dan het effect van de economi sche teruggang. Dat neemt niet weg dat een rustige wereld voor ons bedrijf het mooiste zou zijn." Keukenhof, dé toeristentrekker van Nederland in het voorjaar, gaat proberen vooral meer Ne derlanders vaker naar Keuken hof te laten komen. Die moeten de terugloop van Amerikanen en bezoekers uit het Verre Oos ten compenseren. Keukenhof begint daarvoor een extra publiciteitscampagne. Directeur J. Wessel: „Het is toch op zijn minst opmerkelijk dat van de 16 miljoen Nederlanders er vorig jaar slechts 250.000 naar Keukenhof zijn gekomen. We willen ons ten behoeve van die doelgroep dan ook profileren met de leuze 'Keukenhof, hoe vaker, hoe leuker'." 'Koningin niet onschendbaar' amsterdjlm - Advocaat Pen be twijfelt of de onschendbaarheid van koningin Beatrix nog geldt als zij dingen heeft gedaan die niet tot haar formele takenpak ket behoren. Hij doelt daarmee op de mogelijkheid dat de ma jesteit persoonlijk betrokken was bij de opdracht om een on derzoek in te stellen naar het verleden van Edwin de Roy van Zuydewijn, echtgenoot van prinses Margarita. Pen is samen met raadsman Nicolaï inge huurd door prinses Margarita en haar man. Will Smith blijft weg bij Oscars londen - Will Smith blijft we gens de oorlog in Irak zondag avond weg bij de uitreiking van de Oscars, de belangrijkste Amerikaanse filmprijzen. De Amerikaanse acteur, die een van de Oscars zou uitreiken, heeft er volgens zijn publici teitsmedewerker in de gegeven omstandigheden weinig zin in het gala bij te wonen. Door de oorlog zal de uitreiking een so berder karakter hebben dan normaal. Minder appels en meer peren voorburg - Tuinbouwers heb ben het afgelopen jaar fors minder appels van de bomen gehaald dan het jaar ervoor. De opbrengst van de perenoogst was juist weer wat beter, meld de het Centraal Bureau voor de Statistiek vandaag. In totaal is er in 2002 350 miljoen kilo ap pels geoogst, 13 procent min der dan in 2001. De Jonagold deed het nog aardig, maar de Elstar en de Cox zaten onder het gemiddelde. Aan peren kwam er 171 miljoen kilo van de boom, bijna 100 miljoen kilo meer dan in 2001. Dat was een rampjaar voor de perenoogst. ACTIE IN DE ÏTliaEISB MAAND MAART Herenstraat 39,2313 AE leiden. Tel 071 5121141 Di. t/m Vr. 0930 u -1730 u. Za 10 00 U.-17.00 u. Telefoon controle nabezorgmg) Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Handtekening: Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Qj automatische betaSng s mjn bank-gironummer I Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl 2331

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1