Productie duwbanden naar 5 miljoen 1Ï Mijlpaal Peugeot: 40 miljoen auto's Volvo leeft zich uit in toekomstige V70 Audi presenteert zijn 'super-TT' Nuvolari Geef eens cabriobon als cadeau Quadrilette en 205 waren redders Sterke diesels Volkswagen en Mercedes naai voor een dagje uit (Nederland 14) /EG&WIEL2 ltste schreeuw n automodel 3 lt verdwijnt 12 1(3 13 rme rug kan goedkoop ht Luxe personenwa gen het: verwarmde ngen en soms zelfs nog ide rugleuningen ook. reven? Als het bitter koud erg lekker, vooral bij le- ikleding. Bij Halfords is ;evormde thermo-zit- ip, die met een 5 am- ingselement rug opwarmt. Hij zit met aan de stoel vast en 'oed vanuit de aanste- thermo-zitting kost niet dan 12,95 euro. n indai heeft 'L iwe Accent Hyundai, dat het rat minder doet maar in toch ruim 12.000 perso n's verkocht, toonde op toRai de vernieuwde Ac- )e neus is iets anders en tn 5-deurs auto heeft ook Di dgde achterlichten. De 1.3 Ipk blijft, maar de 1.5 vervangen door de 1.6 li- pk, dezelfde die in de Hen Getz, Elantra en Ma- vinden is. De auto kent lard airco, elektrisch be- zijruiten voor, boord- uter, centrale vergrende- i hoogte verstelbaar twee airbags, stuurbe- 11 iging en gedeeld neer- ire achterbank, sisversie heet 1.3 GL en nos( st 12.595 euro als 3-deurs. Ie 5-deurs komt er 500 ij, voor de 4-deurs nog 00 euro. miljoen Seats Martorell )mat in In de Seat-fabriek van ell bij het Spaanse Bar- is de vier miljoenste Seat D fabriek draait 1993 en momenteel wor- 2200 auto's per dag ge- Alleen de Aüiambra in een Portugese fabriek 10 Vgemaakt, dé andere lllemaal in Martorell. In heeft Seat sinds het be- 1953, al 14 miljoen au- 'ago bouwd. Het merk was ei- m van Fiat en van de staat voordat het door t Aagen werd opgekocht. te aanpassing ota Yaris donksveer - De Yaris, de echt Europese Toyota, tvan 1999 en is op een details verbeterd. Wel lurder, maar standaard ,tho is en op basismodel 1.0 mtueel een automa- chakelende 5-bak tegen 'oa eerprijs van 650 euro. Dat ikoper dan een Yaris met s automaat, want die kost fcuro extra. De compacte leeft nieuwe heldere kop- lh8ii mits en een nieuwe grille rbumper. Verder andere lichten en betere ventila- 1 nieuwe generatie Yaris bij 11.890 euro. De Yaris 1! is ook herzien. De com- npv-variant met zijn ba- van 390 liter dat tot te vergroten is, kost in irsni ïuwste uitdossing vanaf euro. ALENDER |)n; Nationaal Modelbouw- Jnde, Nederlands Spoor- -~i iseum, Utrecht. 1 13 400. I poorwegmuseum.nl LI Oldtimerbeurs, IJ-Hallen, tdam-Noord. j-hallen.nl Sportief, Speedway Lelystad. n(jdbcar events.nl ,en iuto-maxx.nl Maleisië, Formule 1, ,oa Lumpur r BAM tuningshow, Expo toi, België. Undelijl idelijke Modelspoor- www.nmf.nl Iet "redactie Weg Wiel, 507,2003 PA Haarlem, of: "wiel@damiate.hdc.nl relj ''ging onder verantwoording totl «treffende organisatie. De uit liet verantwoordelijk voor af- 12? Sen of gewijzigde data. IU Uatste informatie: bel het ver- kfoonnummer of ga naar het •de internetadres. Weg Wiel vrijdag 21 maart 2003 redactie: Peter Lodewijks door Peter Lodewijks leusden - De grote man achter het studiemodel Nuvolari Quat- tro, dat Audi in Genève op de stand had staan, is niemand minder dan Walter de'Silva. De ze topontwerper kennen we nog van de tijd dat hij bij Alfa Romeo werkte en daar zijn handteke ning zette onder diverse aan sprekende modellen van de hui dige generatie. De Nuvolari is een vervolg op de 'crossover'-studie Pikes Peak Quattro op de Detroit Motor Show en geeft een volgend idee van hoe de Audi's er in de nabije toekomst zullen gaan uitzien. Het is tevens De'Silva's kijk op een elegante en snelle Gran Tu- rismo, zoals die bij een merk als Audi bepaald niet zou misstaan. De nieuwe conceptauto is een eerbetoon aan de racelegende Tazio Nuvolari, die in 1939 als laatste met een Auto Union-ra- cewagen een Grand Prix-over- winning behaalde. De 2-deurs 2+2 coupé lijkt een voortzetting van het TT-con- cept, maar dan een flinke maat groter. Want met 4,80 meter is de Nuvolari even lang als de huidige Audi A6 en met 1,92 meter zelfs enkele centimeters breder dan de breedste Audi, de A8. Een forse GT dus, waarvan niet alleen de maatvoering een overtreffende trap is van de TT. Ook op andere vlakken pakt het Duitse merk aardig uit Zo staat de aluminium carrosserie op een lichtgewicht spaceffame, een combinatie die zorgt voor een uitstekende vermogen-ge wicht-verhouding en tegelijker tijd een zeer grote stijfheid van het geheel. En ook de kracht bron mag er zijn. De 5.0 liter 10- cilinder biturbo met directe benzine-inspuiting geldt als de krachtigste motor die Audi ooit voor gebruik op de openbare weg heeft ontwikkeld. De bitur bo levert maar liefst 600 pk waarmee de GT in slechts 4 se conden van nul naar 100 km /uur snelt. De nieuwe motor zou een broertje kunnen zijn van de V10 die ook in Genève in de Lamborghini Gallardo werd gepresenteerd. Het merk Lam borghini is namelijk kort gele den ondergebracht bij Audi. Voor het overbrengen van deze hoeveelheid kracht op de vier wielen (Quattro-aandrijving) staat de bestuurder een 6-traps automatische versnellingsbak ter beschikking die desgewenst met de hand vanaf het stuur is te bedienen (Tiptronic). De Nuvolari geldt als een pure sportwagen, die echter ook als comfortabele reisauto gereden Foto: Pon moet kunnen worden. Daarom heeft Audi de wagen voorzien van luchtvering. Hij staat op for se wielen met banden van Mi- chelin waarmee kan worden doorgereden als er een zijn spanning verliest. Steeds meer sportwagens en limousines krij gen deze zogeheten Pax-wielen standaard mee. Zoals het een moderne concept auto betaamt heeft de Nuvolari de nodige technische hoog standjes aan boord. Om er een paar te noemen: een elektrome- chanische handrem, de Tiptro- nic-automaat die 'by wire' is te bedienen, dat wil zeggen zonder mechanische verbinding, en de zogeheten led-diodesystemen die de koplampen en achterlich ten vervangen. De lichtsterkte van genoemde achterlichten past zich aan aan de zichtom- standigheden. Het is niet bekend of Audi over weegt om een auto als de Nuvo lari ooit in productie te nemen. weesp - Wie genoeg heeft van het geven van een cd-bon (bestaat de platenbon eigen lijk nog?) of een boekenbon kan de jarige nu ook verblij den met een 'cabriobon'. Zo'n papiertje is goed voor een dag lang rijden in een sportieve cabriolet. Het kost even wat meer maar dan heb je ook wat zullen we maar zeggen. De gulle gever kan kiezen uit drie arrangementen vanaf 279 euro. De cabriobon is een jaar geldig en het seizoen loopt van medio maart tot medio oktober. Initiatiefnemer van de ca briobon is het promotiebe- drijf Sell-Plan, dat eerder al de zogeheten sloepenbon in troduceerde. Daarmee kan men een compleet verzorgde dag varen op de Vecht in een luxe motorsloep. Helemaal top is de Feel Free Voucher, een tweedaags arrangement dat varen en cabriorijden combineert, geheel verzorgd met een picknick, een diner en een overnachting. Meer informatie: tel. 029 4492 482 of op internet www.sell- plan.nl, www.sloepenbon.nl en www.cabriobon.nl door Peter Lodewijks Tilburg - Het gaat goed met de continu variabele trans missie (cvt) van Van Doorne, ooit begonnen als 'het pien tere pookje' of variomatic van Daf. De productie van de voor deze bak benodigde stalen duwbanden zit inmiddels boven de miljoen per jaar maar volgens de fabrikant is dat nog maar het begin. De vraag naar de traploze automaat is de laatste tijd drastisch toegenomen en Van Doome denkt dat er over twee jaar 2,8 miljoen duwbanden de fabriek zullen ver laten en in 2010 zelfs vijf miljoen per jaar. Om deze ste vig stijgende vraag aan te kunnen opent het bedrijf bin nenkort in Japan een tweede productiefabriek. Steeds meer merken bieden de continu variabele trans missie aan in het model-programma, omdat de cvt voordelen biedt ten opzichte van gangbare automati sche versnellingsbakken en zeker boven handgeschakel- de versies. De transmissie is bijvoorbeeld compacter en heeft minder bewegende delen. En is daardoor goedko per te produceren, zeker als er grote aantallen van wor den gemaakt. Daarnaast is de cvt ook in het gebruik goedkoper. Vorig jaar is de Mini (van BMW) beschik baar geworden met een cvt, en ook bijvoorbeeld de Honda Jazz. En dit jaar volgen er meer. Bijkomend voordeel is dat de moderne variomatic nu ook geschikt is voor grotere motorvermogens. In Amerika is bijvoorbeeld al een auto op de markt, waarin een cvt is gekoppeld aan een 8-cilinder motor. En Nissan heeft in de VS de Murano op de markt ge bracht, een luxe terreinwagen voorzien van een krachti ge 3.5 liter 6-cilinder motor. Met een koppeloverdracht van 350 Nm is dat wereldwijd de grootste cvt-toepas- sing. Nog niet zo lang geleden was de cvt alleen te gebruiken in een kleine auto met een bescheiden motor van onge veer een liter. In Azië en met name Japan, waar heel veel kleine auto's rijden en het erg druk is in de grote steden, is een auto met een pientere pook niet meer uit het straatbeeld weg te denken. Vandaar dat Van Doome Ja pan heeft uitgekozen voor een tweede duwbandenfa- briek. Daarnaast worden momenteel plannen ontwik keld voor uitbreiding van de productiecapaciteit in Til- burg. beesd/gpd - Hij had een paar maanden geleden al in Detroit kunnen staan, maar Volvo koos ervoor een studie van een toe- komst-estate in Genève te ont hullen. 'De nieuwe V70' is een voudig van vorm, maar elegant en veelzijdig in het gebruik. Elegante uitstraling en hoge kwaliteit zijn twee factoren die voor veel klanten van doorslag gevende betekenis zijn. Dat zegt José Diaz de la Vega, creatief di recteur strategisch design van Volvo Cars. De op de autoshow van Genève getoonde Versatility Concept Car toont aan hoe Vol vo's V-serie er in de toekomst uit gaat zien. Hij oogt zowel eenvoudig als imposant en is ontworpen door twee designbureaus: eentje in Spanje en een in het Zweedse Göteborg. Net als de Volvo's V70 en S80 beschikt de VCC over een brede 'schouderpartij'. De op vallende achterkant heeft een glazen vijfde deur, die ook al in de Safety Concept Car van twee jaar geleden zat. Opvallend detail vóór vormen de kleine dubbele, verticaal ge plaatste koplampen. De binnen ste twee maken gebruik van een nieuw systeem met drie licht- eenheden die elk in een andere hoek zijn gericht. De bovenste is gewoon dimlicht. Maar gaat de auto links- of rechtsaf, dan zor gen sensoren die met het stuur wiel zijn verbonden ervoor, dat De studie van Volvo naar een toekomstige V-serie, beter bekend als de V70. De schouders zijn nog breder dan van de huidige Estate. Het vriendelijke toekomstmodel zit vol met elektronika. Foto's: Volvo achtereenvolgens licht nummer twee en drie in werking worden gesteld en zo de richting waarin de auto rijdt verlichten. Dit 'sta tic bending light' zorgt voortdu rend voor optimale verlichting op bochtige wegen. In het ontwerp van de VCC valt verder op, dat de auto in het midden geen zogeheten B-stijl heeft. De achterportieren schar nieren dan ook aan de achterzij de in plaats van aan de voorzij de en de veiligheidsgordels van de voorstöelen zijn in de stoelen verwerkt. Het staat leuk maar een dergelijk systeem zal niet gauw het productiestadium ha len, vanwege de veiligheid, met name door het ontbreken van die B-stijl. Binnenin ontbreken zichtbare luchtopeningen. De toevoer van frisse lucht wordt via verborgen uitlaten geregeld. Onder de mo torkap zit een container met twee filters, die stikstofoxides en koolwaterstof verwijderen uit de lucht die de auto in gaat. Als de filters vol zijn worden ze door het uitlaatsysteem zo opge warmd dat ze de verzamelde stoffen loslaten. Die worden ver volgens in de motor verbrand. Dat zal in een stedelijke omge ving een keer per twee dagen gebeuren. In het stuurwiel van de auto zijn meerdere functies verwerkt. Zo als de bediening van de versnel lingsbak. De temperatuur in de auto wordt aangegeven met led lichtjes die van kleur verande ren; van koel blauw tot warm rood. De achterstoelen zijn met elektromotoren verstel- en ver schuifbaar. In het slim ingerich te bagageruim is de laadvloer elektrisch bedienbaar: na een druk op de knop glijdt de vloer uit de laadruimte voor gemak kelijk in- en uitladen. Onder de laadvloer bevinden zich twee opbergruimtes voor eten en drinken; de ene verwarmd, de andere gekoeld. De bagage ruimte kent verder een safe en een uitneembare, lederen koffer. Het zonnepaneel in het dak is semi-transparant en levert de energie voor het systeem, dat constant schone lucht in de au to verzorgt, ook wanneer de motor niet loopt. De slechts 1300 kilo wegende VCC is uitgerust met een 2.6 liter 6-cilinder turbomotor met di recte benzine-inspuiting en een vermogen van 250 pk. Volvo be weert, dat die motor met heel weinig brandstof vooruit kan. Hij heeft een start stopsys teem, zodat de motor zelf afslaat wanneer de auto stilstaat De VCC heeft een interactief systeem, waardoor de auto met allerlei netwerken kan commu niceren. De auto staat voortdu rend in verbinding met het huis van de bestuurder, waar muziek en films als digitale bestanden zijn opgeslagen. Elke passagier kan zelf bepalen naar welke mu ziek hij wil luisteren, welke films hij wil zien en waarheen hij surft over het internet. leusden - Volkswagen rust zijn topmodel Phaeton -dat nog maar zeer matig verkoopt- vanaf komende zomer ook uit met de beresterke VI0 diesel, die de vierwielaangedreven Touareg ook al aandrijft. De Phaeton diesel met dubbele turbo heeft een inhoud van 5.0 liter, goed voor een vermogen van 313 pk en een maximaal koppel van 750 Nm. Hiermee sprint de limousine in 6,9 se conden van 0 naar 100 km/u. Dat is ongeveer even snel als de nieuwe diesel die Mercedes in het voorjaar op de markt gaat brengen. Werkt de Phaeton met een TDi-diesel, Mercedes maakt gebruik van commonrail tech niek, maar eveneens met twee turbo's, een tussenkoeler en vier kleppen per cilinder. De Mercedes-diesel telt acht ci linders bij een inhoud van 4.0 li ter, een vermogen van 260 pk en een koppel van 560 Nm. Een prijs is nog niet bekend. De Volkswagen Phaeton be schikt verder over een nieuw ontwikkelde 6-traps automaat die in verbinding staat met het 4Motion vierwielaandrijvingsys- teem. De VlOTDi wordt tegen het eind van dit voorjaar bij de Nederlandse dealers verwacht De prijs bedraagt 127.750 euro. door Rien van der Steen Peugeot staat bekend als autofa brikant, maar startte neer dan honderd jaar geleden met ge reedschap, fietsen, motoren en pepermolens. Inmiddels fabri ceerde het merk met de leeuw 40 miljoen automobielen. Het automerk, getooid met de leeuw van het stadswapen van Montbeliard, behoort samen met het inmiddels ter ziele gega- ne Panhard tot de oudste mer ken van Frankrijk. Het startte met gereedschap, handgeschil derde koffiemolens, mixers, (motorfietsen en wasmachines. De nummer één van Frankrijk is Peugeot nog altijd niet. Die eer moeten ze aan Renault laten. Eerste vierwieler De zaagbladen, het timmerge reedschap, de slagersmessen, radiotoestellen, motorfietsen en keukenapparaten van de familie Peugeot hadden een zekere faam verworven, toenArmand Peugeot een eeuw geleden de eerste vierwieler uitliet. Die Ty pe 2 kon in een uur tijd 20 kilo meter ver komen. De eerste Peugeots leenden hun motoren van Daimler en De Dion Bou- ton, maar dat duurde maar kort De pruttelende mobieltjes kre gen ook een opschrift: Lion Peu geot. En die aanduiding werd dus vervangen door het stads wapen zelf, de leeuw. Peugeot, dat nog altijd een toonaangevende fabriek van pe permolens in thuishaven So- chaux bezit, veroverde de Fran se autoharten pas in 1913 met de Bébé, een ontwerp van de Italiaanse ontwerper Ettore Bu- gatti. De dood van pionier Ar- mand en de Eerste Wereldoor log brachten de fabriek een jaar later aan de rand van de af grond. Neef Robert nam de lei ding over en redde de winkel met de gloednieuwe Quadrilet te. Peugeot verkocht er tot 1930 liefst 60.000 exemplaren van. Drie cijfers Tussen de allereerste Peugeot- vierwieler Type 2 en de veertig miljoenste die het fabriekster rein verliet, groeide Peugeot uit tot een onderneming met een gemiddelde dagproductie van 8600 auto's. De 100.000ste Peu geot verliet in 1925 de fabriek van Sochaux en in 1929 was de 201 de eerste Peugeot met de bekende 3-cijferige typeaandui ding. Het eerste cijfer zegt iets over de grootte, het laatste is een soort volgnummer. En de 0 er tussenin staat voor Peugeot Dat daar niet mee te spotten valt, ondervond Porsche toen het zijn 901 wilde introduceren. Die werd omgedoopt tot 911 omdat Peugeot protesteerde. In 1974 werd Peugeot voor de helft eigenaar van het in nood verkerende Citroën. De nieuwe onderneming werd PSA ge doopt, afkorting voor Peugeot NV. Tien jaar later gingen de za ken meer dan rampzalig: het verlies bij PSA was opgelopen tot 800 miljoen gulden en de fa milie Peugeot dacht er serieus over na de tent te verkopen. Maar Talbot (voorheen Simca) werd weggesaneerd, Citroën kwam aan een strakke leiband en de zaken namen een gunsti ge wending, vooral door de red dende engel, het kleine succes model 205. Peugeot verkocht er in 1996 ruim elfhonderd en in 1997 verlieten liefst 7000 tweenulvijven de showroom. En dat alleen, omdat Peugeot even tevoren had aangekondigd de productie definitief te staken. Er werden in totaal niet minder dan 5,2 miljoen 205's verkocht. De 10-miljoenste Peugeot was een 604 in 1976 de 30 miljoenste Peugeot verscheen in 1996. Er waren slechts zes jaar nodig voor de volgende 10 miljoen. BLIK IN HET VERLEDEN Een maand geleden lieten we op deze plek de Maserati 3500 GT zien. Deze stijlvolle Gran Turis- mo stond in maart 1957 als pri meur op de autotentoonstelling van Genève. Het productiekoets werk was van Touring, maar ook andere Italiaanse ontwerpers hebben voor dit model een car rosserie getekend. Zoals Zagato, Vignale, Allemano, Bertone, Bo- neschi, Moretti en Frua. Die laat ste ontwierp deze fraaie cabrio let. Van de Touring-versie die in productie werd genomen, zijn een dikke tweeduizend auto's gebouwd, voor een merk als Ma serati een behoorlijk aantal. De andere ontwerpen bleven be perkt tot één of soms enkele exemplaren. Foto: Archief

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 19