Roodenburg is nog completer REGIO Cannabis is geen wondermiddel' Ik weet wat oorlog is HDC970 VRIJDAG 21 MAART 2OO3 NAVRAAG Ernstig zieke patiënten kunnen vanaf maandag via hun arts en apo theek legaal medicinale cannabis aanvragen. Cannabis kan een gun- stig effect hebben op klach- ten van veel ernstig zieken, zoals kanker- en MS-patiën- ten. Ook lijders aan glau coom hebben baat bij can nabisgebruik. Dr. R. VAN LEERSUM, anesthesioloog en pijnconsulent van het Integraal Kankercentrum West in Leiden, waarschuwt echter voor al te veel optimisme. Wordt cannabis vaak aanbevolen door artsen? „Nee, niet dat ik weet. Cannabis is geen wondermiddel en slechts geschikt voor een hele kleine groep patiënten. Het is niet zo dat cannabis in het algemeen pijn kan bestrijden. Het is alleen ver lichtend bij bepaalde soorten pijn, zoals spierkrampen bij MS- patiënten. Bij kanker- en aidspa- tiënten kan het de verminderde eetlust wegnemen, waardoor ver dere verzwakking tegen is te gaan." Gaat u het vaak voorschrijven, als het legaal verkrijgbaar is? „Op zich ben ik wel gelukkig met de maatregel waardoor het mid del vrijer verkrijgbaar wordt. Tot nu toe was het tamelijk proble matisch om het als arts voor te schrijven. Daarom gebeurde het ook weinig. Al heb ik het zelf wel eens voorgeschreven. Het is een van de meeste effectieve middelen tegen glaucoom: hoge oogbol- druk. Maar verder ben ik nog niet zo hoopvol over de gebruiksmo gelijkheden. Dat valt ons nog een beetje tegen. De wetenschap is ook nog een beetje aan het sleutelen aan de moleculen, waardoor de kans op hallucinaties minder moet worden." Moeten patiënten die baat hebben bij cannabis-gebruik, wiet gaan roken? „Nee, ze krijgen van hun arts gewoon pilletjes voorgeschreven. Ro ken is schadelijk, dat is niet verstandig. En het nadeel daarvan is dat het een hele snelle opname in je lichaam geeft. Het meest aar dige effect krijg je met thee, maar dan moet je naar een coffeeshop en dat is voor veel oudere mensen toch een probleem. Bovendien varieert de sterkte van wiet in coffeeshops, waardoor je nooit de zelfde dosis binnen krijgt. Met pilletjes is dat wel goed te regelen." Lopen gebruikers van medicinale cannabis het risico verslaafd te raken? „Nee, daar hoeven patiënten niet bang voor te zijn. Alleen als je cannabis in zeer hoge doses toedient kun je afwijkingen krijgen die lijken op de verschijnselen van MS. Bij MS wordt cannabis pas in de laatste fase van de ziekte voorgeschreven. Veel meer kapot in je lichaam kan er dan niet gaan. Wat dat betreft is multiple sclerose een afschuwelijke ziekte." tekst: Erna Straatsma foto: United Photos De Boer/Rob Hendriks UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1953, Zaterdag 21 Maart TWEEDE KAMER - Het is de plicht van de overheid oog te hebben en te waken voor de Christelijke waarden, zoals zij door de meerderheid van ons volk in ere worden gehouden. In het treffen van voorzienin gen daartoe heeft de overheid de grootst mogelijke soberheid te be trachten. Ditzeide minister Beel gisteren in de Kamer bij de verdedi ging van het ontwerp-Zondagswet, dat hij kenschetste als een com promis. Iedere regeling ter bevordering van de Zondagsrust moet noodzakelijkerwijze het kenmerk van een compromis dragen. Het was om die reden, dat dr. Beel een pleidooi voerde voor de ver draagzaamheid. De minister gaf verder uiting aan zijn verbazing, dat men uit de schriftelijke gedachtenwisseling had geconcludeerd, dat hij voorstander zou zijn van de z.g. Engelse Zondag. Een zeer voorba rige conclusie. De minister is geenszins een tegenstander van sport beoefening op Zondag, mits zij niet leidt tot excessen en niet storend is voor de kerkdiensten. FILM - Gary Cooper heeft de 'Oscar' gekregen voor zijn rol in de film 'High Noon'. 'The greatest show on earth' van Cecil de Mille werd de beste film genoemd. ANNO 1978, dinsdag 21 maart LEIDEN - Bewoners hebben gisteren samen met het buurtcomité Pancras Oost eigenhandig twee palen in de tweede Groenesteeg ge slagen als protest tegen een weinig slagvaardig gemeentebeleid. Tot grote ergernis van de bewoners wordt de steeg nog steeds gebruikt als parkeer- en sluiproute. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dat plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te mal gironummer 57055 tn.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA plaatsing 2,50 (voor een e en dagen n te maken c Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooscveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M Essenberg, C.P. Arnold W.MJ. Bouterse (adjunct) E-mail: directie@damiate.hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82. Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 323 508 Familieberichten fax 023-5 'S0 567 ADVERTENTIES 071-5 356 300 Sprinters (rubrieksadv.): 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €19,60 (alleen aut. ine) p/kw €55,00 p/j €210,60 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV cq. de betreffende auteur. HDC Uitgeverij Zuid BV, 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem. OORLOGSDAGBOEK Azad Sarkisian is 31 jaar. Hij is geboren in Zakho in het noor den van Irak. In 1991 vluchtte hij naar Syrië. Omdat hij daar werd gedwongen om als spion te werken in Irak ging hij er op nieuw vandoor. Sinds 1997 woont hij in Noordwijk. Daar is hij een van de 28 uitgeproce deerde vluchtelingen. „Sinds het uitbreken van de oorlog heb ik geen oog meer dichtgedaan. Ik sliep altijd al slecht, maar nu helemaal niet meer. Constant zit ik voor de televisie. Ik kan van zo'n grote afstand niets doen. Alleen kij ken. Verschrikkelijk is het. Ik had dit nooit verwacht. Ik dacht dat Amerika een spelle tje speelde. Net zo lang druk uitoefenen op Saddam totdat hij zou toegeven. Nu kan ik alleen maar hopen dat onschuldige mensen niets overkomt. Ik weet wat oorlog is en welke vreselijke angsten mensen hebben. In 1991 zat ik in militaire dienst. Tijdens de Golfoorlog. Ik was toen 19. Ik wilde niet vechten. Ik was het er ook niet mee eens dat Irak Koeweit was binnenge trokken, maar ik moest in het leger. Als ik had geweigerd, was ik meteen doodgescho ten. Gelukkig hoefde ik niet naar het front. Ik was een van de bewakers van mijn woon plaats Zakho. Ik zag de angst van de mensen. Iedereen ver wachtte elk moment een bom. Iedereen keek steeds naar de lucht. Wanneer ko men de raketten? Wanneer ga ik dood? Onvoorstelbaar. Maar ik maakte in dit gebied waar vooral Koerden wonen ook de haat mee tegen alles wat een uniform droeg. Voor mij kwam daar ook nog eens bij dat ik tot de Armeense minderheid behoorde, die niet past in het systeem van de Koerden. Tegen het einde van de Golfoorlog werd ik ge vangen genomen en gemar teld. Met steun van een Koer dische jongen ben ik gevlucht naar Syrië. Toch hoop ik dat heel Irak wordt bevrijd van Saddam. Alleen niet op de manier waarop dat nu gebeurt. Er wordt gebombardeerd. Dat gaat ten koste van het gewone volk. Ik hoef niet bang te zijn dat mijn familie om het leven komt. Die woont er niet meer. Mijn vader stierf in de oorlog tussen Irak en Iran. Mijn moeder, m'n twee zussen en mijn broer zijn met mij ge vlucht naar Syrië en wonen daar nog. Maar ik leef mee met alle mensen in Irak. Dag en nacht. Daarom ben ik te gen deze oorlog. Amerika is echt niet geïnteresseerd in de Irakezen. Het gaat om eigen belang, omdat dit een heel belangrijk gebied is met veel olie. Ik hoop en bid dat deze af schuwelijke situatie snel voor bij is. Alleen, ik verwacht het niet. Saddam heeft een sterke garde om zich heen. Die geeft zich niet snel over. Hem ken nende gaat hij door tot de laatste druppel bloed. Hij is al dertig jaar de leider. Zo ie mand laat zich niet zomaar wegsturen." Azad Sarkisian De voetbalclub van Leiden-Noord herontdekte de normen en waarden al in 1998 De eerste jeugdleidster met hoofddoekje is een feit bij Roodenburg. En de eerste trainer van al lochtone afkomst is al weer weggekocht. Voor de leden die zich bezighouden met het project 'Roo denburg nog completer', zijn dit klinkende over winningen. Alleen juicht niet iedereen mee bij de voetbalclub in Leiden-Noord. Het is nog steeds een kwetsbaar project, concludeert projectleider Raymond Keur. „Maar godzijdank draaide het al voor 11 september en de Nederlandse politieke aardschok die daar op volgde." Dit najaar heeft de evaluatie plaats van het pro ject 'Roodenburg nog completer'. Een project dat onlangs nog werd bejubeld door sportkoe pel NOC/NSF in een brief aan de informateurs Donner en Leijnse en de onderhandelaars Bal kenende en Bos. Roodenburg, zo schrijft NOC/NSF, is het schoolvoorbeeld is van 'hoe het moet'. Of Roodenburg dat ook blijft is nog niet duidelijk. Dit najaar wordt bekeken of het project wordt uitgebreid naar andere voetbal clubs in Leiden die met soortgelijke problemen kampen of dat het juist wordt ingekrompen en Roodenburg zich weer meer op zichzelf terug trekt en het buurt- en jongerenwerk van zich af zet De vereniging, benadrukt projectleider Ray mond Keur, heeft overigens een duidelijke scheiding aangebracht tussen het project en de 'normale' clubactiviteiten. „Op die manier voorkomen we dat we met twee petten op zit ten. Dat is in de praktijk van groot belang om dat onze plannen wel eens op verzet stuiten binnen de club." Somber beeld Keur is projectleider op declaratiebasis. Hij wordt onder andere bijgestaan door Jan Lovink die zich 15 tot 20 uur per week vrijwillig inzet voor de club en het project 'Roodenburg nog completer'. Lovink is een echte Roodenburg- man. Keur niet. Hoewel hij dat zelf graag an ders had gezien. Keur is sinds 1984 voetbalva der maar voor hemzelf, een zaterdagvoetballer, IÉ was pas plek in 1996, toen de club begon leeg te lopen. „Dat het niet helemaal lekker meer zat bij de roemruchte voetbalvereniging werd mij al snel duidelijk. We hebben toen met een groepje be sloten een analyse te maken van de problemen waar Roodenburg mee kampte. En het beeld dat daaruit naar voren kwam was erg somber. Als we niets zouden doen, zaten we aan het sterfbed van Roodenburg." Roodenburg was kwantitatief en kwalitatief aan het krimpen. „Hoewel iedereen hier zijn stin kende best deed en doet hoor", benadrukt Lo vink. „Laat daar geen misverstand over be staan. Maar de problemen bij de jeugd groei den ons boven het hoofd. Er waren veel span ningen en weinig discipline en verantwoorde lijkheidsgevoel." De club kampte, net als een aantal scholen in de wijk, met een 'witte vlucht'. En de nieuwe allochtone jeugdleden die Roodenburg binnenkreeg brachten geen vrijwilligers mee, maar wel veel problemen op het Mak van integratie en taal. Keur: „Daar kun je dan negatief tegenaan kijken en over blijven praten. Maar uiteindelijk komt het er op neer dat hier 's ochtends vroeg allemaal jongetjes staan die graag willen voetballen maar geen vervoer hebben naar hun uitwedstrijd." In die tijd dacht een deel van het toenmalige bestuur aan verhuizen naar Leiderdorp waar nog wel behoefte was aan een sterke zondag club. Dan waren ze, zo werd gezegd, meteen die allochtonen kwijt. Keur: „Een vlucht uit Lei den-Noord dus. Maar voor dit soort problemen wegvluchten, kun je maar een keer doen en daar los je niets mee op voor de samenleving. Integendeel zelfs, is mijn overtuiging. Het alter natief, hier blijven en de boel aanpakken, was echter ook een lastige. Want wij zijn natuurlijk niet opgericht om maatschappelijke problemen op te lossen. We hebben toen de Leidse Wel zijnsorganisatie (LWO) gevraagd hoe zij met dat soort problemen omgingen. Die bleken ook in het duister te tasten, maar zij hadden wel be paalde kennis in huis." Oorlog De analyse resulteerde eind 1998 in het plan 'Roodenburg nog completer 1999 - 2002'. Een plan dat staat voor verbetering van de kwaliteit. Want dat is volgens Keur en Lovink essentieel om de club er weer bovenop te krijgen. De vel den, de accommodatie, de organisatie, zijn het Vanwege het uitbreken van de oorlog ver huist de rubriek 'Leids Dialect' voor één keer naar de krant van zaterdag. fundament van de club en dat moet prima op orde zijn. Het Fonds 1818 van VSB en de ge meente helpen deze ambities te verwezenlij ken. De VSB steunt het jeugdhonk in de nieuwe kantine en de gemeente knapte de velden op en zette zich in voor de nieuwe accommodatie. Ook subsidieert zij de sportopbouwwerker en de jongerenwerker die een deel van de week ac tief zijn bij de vereniging. „We hebben destijds toen we het plan aan het schrijven waren, heel dapper 2002 in de titel ge zet", vertelt Keur. „Maar eigenlijk durfden we niet zolang vooruit te denken. Want dat die enorme problematiek dan zou zijn opgelost, betwijfelden we natuurlijk sterk. Niettemin gin gen we vol goede moed aan de slag. En toen kregen we 11 september en de Nederlandse aardschok tijdens de verkiezingen die daar op volgde. Godzijdank waren wij toen al begonnen met het project. We hadden de problemen al geanalyseerd en enigszins in banen geleid. Als dat niet het geval was geweest, hadden we nu niet meer hoeven beginnen vrees ik. Dat was waarschijnlijk niet meer gelukt, want de ge beurtenissen van de afgelopen jaren hebben op een club als deze natuurlijk een enorme im pact." En het is nog niet voorbij, zucht Lovink: „Nu hebben we de oorlog in Irak nog." Voordeel van deze gebeurtenissen is wel dat er sinds die tijd meer openheid is en dat integratie onder werp van discussie is geworden. Lovink: „Rech ten én plichten, hè. Daar wordt nu scherp op gewezen en dat is winst. Met een taalcursus al leen red je het niet in Nederland." Roodenburg had de normen en waarden al herontdekt in 1998 vertelt Keur. „We hebben in dat jaar een gedragscodecommissie opgericht die zich behalve met het opstellen van regels ook bezighield met het bekendmaken van die code. Want wat heb je aan regels als niemand ze naleeft?" Ergernissen Een flink aantal mensen werd uitgenodigd zijn drie grootste ergernissen op papier te zetten en dat resulteerde in een boekje waarin alle club- regels staan. „Het zijn vrij normale regels over hoe we hier met elkaar, met de spullen en de sport omgaan. De enige wat uitzonderlijke regel is dat hier alleen maar Nederlands wordt ge praat. Natuurlijk wordt er nog wel eens wat in het Arabisch gevloekt en geschreeuwd als de emoties oplopen, maar over het algemeen wordt die regel heel redelijk nageleefd. We zijn daar inderdaad voorloper in, ja. Pas recentelijk is die discussie ook in het onderwijs losgebro ken." Ook werden alle ouders van de jeugdspelers onder de naam 'team onder de loep' naar de club getrokken. Tijdens die bijeenkomst kregen ze uitleg over de club en het vrijwilligerswerk. Veel allochtone ouders wisten niet wat ze hoor den, herinnert Keur zich. „Zij dachten werkelijk waar dat het allemaal ambtenaren in trainings pak waren die zich op de voetbalclub over hun kinderen ontfermden." De bijeenkomsten wierpen hun vruchten af. De vijftien nieuwe vrijwilligers, een van de doel stellingen van het project, zijn binnen. Ook par ticiperen de overige ouders sindsdien veel be ter, wist de club de daling van het ledenaantal tot stand te brengen op ongeveer 450 leden, en leidde Roodenburg zeven jeugdleiders van bui tenlandse afkomst op. Mede door hun inzet, merkt Lovink op, presteert de Roodenburg- jeugd momenteel erg goed. Keur en Lovink stellen hun verwachtir kens bij. Keur: „Destijds werd vaak ge2 w maal leuk en aardig maar een allochtonei ner krijg je nooit'. Nou, die is ondertussen weer weggekocht. Vervolgens werd dat 01 bare geachte doel de 'allochtone vrouw",! ook dat is al ruimschoots bereikt. We hadd een Turkse teamleidster en sinds kort nui een Marokkaanse-met-hoofddoekje vooi nieuw team e-tjes. Wij zijn daar trots 0 dat als winst. Maar onder de leden is er 00 tiek op, want in dat nieuwe jeugdteam zin leen maar kinderen met een kleurtje. End ook geen juiste afspiegeling van de wijk.fi blijft een kwetsbaar project. Jaloers Momenteel wordt er bij Roodenburg hard werkt aan een nieuw clubhuis dat beters gesneden op het huidige ledenbestand. subculturen - en daarvan heeft Roodenbn net wat meer dan de gemiddelde voetbal eniging - moeten zich thuis voelen in onsi huis. Jong en oud, blank en zwart, d niet-drinkers, rokers en niet-rokers, 1 vrouwen; iedereen moet een plek krijgt nieuwe pand. Sommige groepen ku makkelijk naast elkaar aan de toog, n re willen of moeten uit de buurt van deb pomp en soms ook uit de buurt van n blijven. Ook voor hen komen er ruimtesin nieuwe clubgebouw." Zij kunnen in de toe komst terecht in de rook- en alcoholvrijeji ?e kantine. Naast een nieuwe bestuurskamer komt a P het nieuwe deel van het clubhuis een ruim voor naschoolse activiteiten. Ook krijgt de v dere verenigingsjeugd een eigen 'huiskam het nieuwe gebouw waar, net als in de ja kantine, niet gerookt en gedronken magw "e den. „Dat is ook zo'n experiment dat je mi nodige huiver kunt bekijken, want het is d vraag of ze het beheer over zo'n ruimte w aankunnen. Maar daar kom je pas achtei hen die verantwoordelijkheid ook geeft" I In de voetballerij krijgen jongeren maar» verantwoordelijkheid. Ze worden op dat wj niet serieus genomen vindt Keur.Bijna d wordt gedaan door ouderen die klagen da geen opvolging is, maar hoeveel mogeli krijgt de jeugd nu eigenlijk bij de gemid voetbalclub. Wat dat betreft kijken wew jaloers naar buurman Pernix. Bij de koi' eniging is dat net als bij veel andere sp< veel beter geregeld. Daar worden leden oj jongere leeftijd actief binnen de club. B" bal zie je dat veel gasten tussen hun 1" 25ste stoppen met voetbal als ze niet in hj ste zitten. En als ze dan weer beginnen, h ze niet meer automatisch terug bij hunoil club maar gaan ze in een vriendenteam dj spelen. Behalve dat dit vervelend is om spelers kwijtraakt is het ook lastig voor je willigersbestand. Levensduur Dit najaar wordt het project geëvaluei sluiten het bestuur van Roodenburg en dj meente of ze willen doorgaan met het pi en of uitbreiding naar andere clubs mog „Misschien zijn niet al onze problemen vi toepassing op andere clubs maar het tek vrijwilligers en de verminderde participa ouders speelt bijna overal." Aan ideeën ontbreekt het niet bij Keurei vink. Het sportcomplex kan veel intensi worden gebruikt buiten verenigingstijdc Vooralsnog blijft dit beperkt tot het k veld. Dat mag als de club niet traint, gebii worden door de wijkbewoners. Maar er ztj ook een asfaltstrook rondom het hoofdv kunnen worden aangelegd zodat mem kunnen skeeleren, oppert Keur. „Of eenri tieve trimclub. Dat zou hier ook goed p En dat is goed voor de mensen uit Leidi Noord die, zo blijkt uit onderzoek naaraj noemde achterstandswijken, gemiddel men vier tot vijf jaar korter leven." Uiteraard moet daar wel wat tegenover sti voor de voetbalvereniging, benadrukt K „De gemeente moet natuurlijk wel b dat de levensduur van ons kunstgras tien jaar is als hij buiten trainingstijden W sief door de wijk wordt gebruikt. Dat soc grenzen zijn nu nog niet goed afgebal Hetzelfde geldt voor het toezicht. Daarin! ook nog wat duidelijkheid in komen. Dejl wachters die zijn aangekondigd voor deW van Noord zijn wat dat betreft een stap inf goede richting. „Want je kan van de c' tuurlijk niet verwachten dat zij de hele d) vrijwilliger langs de lijn zet die de boel in ten houdt op het sportcomplex." Marijn Kramp Jan Lovink (links) en Raymond Keur. „Voor dit soort problemen wegvluchten, kun je maar één keer doen en daar los je niets mee op voor de samenleving." Foto: Hielco Kuipers

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 12