Hoop voor kabinetsformatie BINNEN- BUITENLAND Oplossing in de maak voor crisis Antwerpen Abbas: Kleurloos maar gematigd Nederland telt zeker 5000 wietkwekerijen IC 3 Noord-Korea eist recht op ontwikkeling raketten op CDA en PvdA komen nader tot elkaar na uitbreken oorlog Irak Padden weer op pad Geen zicht op compromis over privatisering water Amsterdamse school mag gezichtssluier verbieden Pluimveeboeren houden eieren vast wegens prijs Bereken kans op longkanker jnken trucker >pt motorrijder in - Een beschonken igenchauffeur heeft gvond in het Brabantse ■n een motorrijder dood- en. De chauffeur, een 50- man uit Waalwijk, is aan- cton - De Amerikaanse heeft gisteren met 52 te- stemmen olieboringen rïjS wildreservaat in Alaska p. )en. De boringen waren Hiteit van het energie- 'an de Republikeinse nt Bush. Slechts vijf De- en stemden voor de bo en acht Republikeinen óch aan bij de meerder- n de Democraten. donderdag 20 maart 2003 nu iden. Het slachtoffer is ^In-jarige inwoner van Dru- iet ongeval gebeurde toen t(j' chtwagen linksaf sloeg. auffeur zag daarbij de '0l over het hoofd. %'i langer jrgizië Jaag - Nederland houdt »ns zes maanden zes F- vechtsvliegtuigen in Kirgi- ln e vliegtuigen helpen Ame- '®n ïse troepen op de grond hanistan bij hun strijd te- C(* Qaeda- en Taliban-een- I. De Tweede Kamer Ie gisteren in met de ver- ig. Alleen de SP was tegen. «der ook pd door brand rdam - De 37-jarige moe- a de twee kinderen die in ignacht omkwamen bij and in een woning in dam is gisteravond aan mdingen bezweken, is de politie brak door ibekende oorzaak brand de woning waarna een iie volgde. De vrouw kon gewond het pand verla- 5 kinderen niet meer. en ,v nten knokken 5 r koopje Lidl 'j eider - In verschillende fi- van winkelketen Lidl len gisteren vechtpartijen klanten die een goedko- ?aï itale camera wilden be- igen. Lidl had de camera itenadvertenties aange- In alle filialen was de n[stelling vele malen groter mefe beschikbare voorraad, ure ponmaak bij ische justitie iDO - )e Servische politie 1 1 [isteren de plaatsvervan- irocureur-generaal Saraj- h11 nesteerd. Volgens het e erie van binnenlandse P8 heeft de hoge justitie- inaris contacten met de )e niseerde misdaad. Saraj- a8 in contact staan met de iteZemun-clan. Deze iele familie zit volgens de ihe overheid achter de t op premier Zoran Dj- Sarajlic is de eerste ■plaatste overheidsfunc- orj is die in verband met de gis aangehouden. Tege- gjj jd heeft het Servische ,ei lent gisteren 35 rechters ju i-actief gesteld. ;elijk SARS ankrijk I - De geheimzinnige :ns ekte SARS is mogelijk ook 3a öken in Frankrijk en Ier- s|f n een ziekenhuis in het 0[ lOrléans is gisteren een n( t opgenomen die 'ver- [(j, lijk' is besmet. Ook in kenhuis in de Ierse itad Dublin ligt een man ïptomen van de long- ining vertoont. Beide pa- waren onlangs terugge- lit Zuidoost-Azië. De leeft daar opnieuw iffers geëist. In Hong Y rerden vier sterfgevallen en in Vietnam één. Een het zuiden van China .-.de ziekte waarschijnlijk ^long Kong gebracht. ojnrerleners d in Ivoorkust jeI Het Rode Kruis heeft j®, rkust de lichamen van ale medewerkers gevon- sinds januari werden De vier vrijwilligers te zijn vermoord, zo »'de internationale hulp- iatie gisteren bekend, k zijn de daders Liberi- ebellen die Ivoorkust ge- i als uitvalsbasis. ui wil euro 1 deportaties Hen 82-jarige man eist o van de Franse spoor- atschappij SNCF als 1_ ische vergoeding voor 1/ 1 in de deportatie van ders en andere joden tij- lïlle Tweede Wereldoorlog. haechter is van plan de jyjiiet een rechtszaak te g5 n het bedrag te betalen, nel hoaat verwerpt M - Al boingen Alaska praj seoul/ap - Noord-Korea heeft 'het soevereine recht' raketten te ontwikkelen. Dat meldde giste ren het Noord-Koreaanse pers bureau KCNA De bekendma king vergroot de vrees dat de re gering in Pyongyang haar proeflanceringen van langeaf- standswapens zal hervatten, ter wijl de VS verwikkeld zijn in het conflict met Irak. Het persbureau verwees naar een bericht in de Noord-Kore aanse staatskrant Rodong Sin- mun, waarin het raketprogram ma 'zuiver defensief van karak ter' wordt genoemd. Het 'vormt geen bedreiging voor wie dan ook', aldus het artikel. Terwijl de aandacht van de VS gericht is op Irak is het volgens deskundigen mogelijk dat Noord-Korea de gelegenheid zal benutten voor het testen van langeafstandsraketten of de op werking van gebruikte kern- brandstof voor de productie van een atoombom. Het Noord-Koreaanse ministe rie van buitenlandse zaken be kritiseerde dinsdag het Japanse voornemen om later deze maand enkele spionagesatellie- ten te lanceren. Het ministerie noemde het Japanse plan 'een ernstige bedreiging' en waar schuwde dat Noord-Korea ook het recht heeft satellieten te lan ceren. De Verenigde Naties hebben in middels een gezant naar Noord- Korea gestuurd. Maurice Strong, een persoonlijke vertegenwoor diger van VN-chef Kofi Annan, zei tijdens een bezoek aan de Chinese hoofdstad Peking dat de oorlogsdreiging in de Golfre gio de noodzaak onderstreept van een vreedzame dialoog tus sen Washington en Noord-Ko rea. Strong reist later door naar Pyongyang. den haag/gpd - Er gloort weer een sprankje hoop voor de in het slop geraakte kabinetsformatie. Nu de oorlog om Irak is uitgebro ken, zijn CDA en PvdA bereidwil liger hun geschil bij te leggen. PvdA-leider Bos verklaarde van ochtend vroeg dat in de huidige omstandigheden 'het menings verschil met het CDA veel minder lijkt te bestaan'. CDA-premier Balkenende herhaalde nogmaals dat Nederland geen actieve mili taire bijdrage levert, een handrei king aan de PvdA. CDA en PvdA besloten gisteren na een gespannen dag tot een adempauze in de onderhande lingen over de kabinetsformatie. Beide partijen kwamen dinsdag avond tijdens een Kamerdebat hard in aanvaring over de Ne derlandse opstelling bij de Irak- crisis. Volgens Bos kan zijn par tij het Amerikaanse besluit om buiten de VN-Veiligheidsraad om tot de aanval over te gaan niet steunen. CDA-fractieleider Verhagen eiste dat Bos dit be sluit politiek wel zou steunen. De botsing op zo'n gevoelig punt leidde volgens premier Balkenende tot 'geschonden vertrouwen'. Maar Bos heeft inmiddels via zijn website en in informele contacten met het CDA gepro beerd een brug te slaan. „Ook wij kiezen voor de geallieerden", stelt hij. „In de huidige situatie kunnen wij ons geen neutrale opstelling veroorloven, anders zou Saddam Hussein de lachen- Grote kans op breuk Bijna de helft van de Neder landers denkt dat er een gro te kans is dat de formatiebe sprekingen tussen CDA en PvdA stranden wegens ruzie over de oorlog in Irak. Uit een onderzoek van Maurice de Hond voor het SBS-pro- gramma Stem van Nederland onder ongeveer zevenhon derd Nederlanders, blijkt dat 49 procent op een breuk re kent. de derde zijn." Al gisteravond - vóór het uitbreken van de oor log - verklaarde Bos dat de af koelingsperiode bedoeld is om Apeldoorn - Een pad in een Apeldoornse wijk probeert een trottoirband te nemen tijdens de jaarlijkse paddentrek. Dankzij een wereldprimeur in de wijk, het zogenaamde padden- rooster, kunnen de dieren nu niet meer in de rioolputten vallen. Foto: ANP/Hans van Oort osaka/ap - Milieuorganisaties en beleidsmakers die in Japan deelnemen aan het derde We reld Waterforum, zijn er gisteren niet in geslaagd een compromis te sluiten over privatisering van de watervoorziening. De on enigheid onderstreept de kloof tussen de partijen over de reali sering van de doelstelling om voor 2005 wereldwijd het aantal mensen zonder toegang tot schoon drinkwater te halveren. Vice-voorzitter Cosgrove van de Wereld Waterraad zei dat de be leidsmakers hun steun hadden uitgesproken voor verschillende mengvormen tussen overheids- en geprivatiseerd management. De raad verklaarde verder de toegang tot water een mensen recht, een concessie aan actie voerders die hopen dat armen daarvan zullen profiteren. Een woordvoerster van Water For All zei dat haar organisatie grote bezwaren heeft tegen de ruimte die het particuliere initi atief wordt gegeven. De organi satie, waarbij ruim zestig actie groepen zijn aangesloten, pro testeerde tegen de trend om van water een product te maken waarmee winst kan worden ge maakt. VN-bureaus, de Wereld bank, de Waterraad en andere internationale instanties zeggen dat er handenvol geld nodig is - zo'n 180 miljard dollar per jaar - om de watervoorziening in de Derde Wereld te verbeteren. Volgens deskundigen is dat geld niet op te brengen zonder het bedrijfsleven. Milieugroepen daarentegen zeggen dat de kos ten niet zo hoog zijn. Zij zijn be zorgd dat bedrijven vooral zul len leveren aan mensen die het kunnen betalen. amsterdam/gpd - Het Regionaal Opleidingen Centrum (ROC) in Amsterdam mag het dragen van gezichtssluiers verbieden. De school handelt met het verbod niet in ?trijd met de regels voor gelijke behandeling van burgers. Dat heeft de Commissie Gelijke Behandeling vandaag bepaald. De commissie stelt dat het ver bieden van gezichtsbedekkende kleding wel leidt tot een indirect onderscheid op grond van gods dienst. Moslima's die ervoor kiezen een gezichtssluier te dra gen, worden hierdoor bena deeld. Maar het belang van een goede communicatie tussen leerlingen en docenten weegt volgens de commissie zwaar. Zeker in het beroepsonderwijs, waar leerlingen worden voorbe reid op het functioneren in de maatschappij. Bovendien komt het dragen van een zogeheten nikaab de veiligheid op school niet ten goede. Twee weken geleden stapten twee leerlingen van het ROC naar de commissie. Zij willen uit religieuze overwegingen in de school hun nikaab kunnen dra gen. In het klaslokaal en tijdens tentamens doen zij de sluier af. Maar in de rest van het school gebouw willen zij de sluier wel dragen. Het ROC verbood dit. De onderwijsinstelling vindt het dragen van de sluier slecht voor de communicatie. De school vreest ook dat onbevoegden ge sluierd de school binnen kun nen dringen. Het ROC vindt bo vendien dat zij wettelijk ver plicht is leerlingen voor te berei den om te kunnen functioneren in de maatschappij. Het ROC zegt blij te zijn met de uitspraak. De advocate Arslan van de twee meisjes was nog niet voor een reactie bereikbaar. ramallah/anp - Met Mahmoud Abbas als nieuwe premier van de Palestijnse Autoriteit hebben de Palestijnen een gematigde, pragmatische maar ook een wat kleurloze nieuwe leider binnenge haald. Abbas, met zijn geuzennaam Abu Mazen, verkeert al tientallen jaren in de hoogste regionen van de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie PLO en geldt al jaren als gedoodverfde opvolger van presi dent Arafat. Gedurende zijn ballingschap in Qatar in de late ja ren vijftig recruteerde de in 1935 in het dorp Safed in het huidige Israël geboren Abbas een groep Pa lestijnen die zouden opklimmen tot de top van de PLO. Hij stond samen met Arafat aan de wieg van Fatah, de belangrijkste politieke stroming in de bevrijdingsorganisatie, en wijkt als een van de weinige nog levende oprichters al tientallen jaren niet van de zijde van de PLO-leider. Door contacten met verscheidene veiligheids diensten kon Abu Mazen begin jaren zeventig ook een prominente rol binnen de veiligheidsdienst van de PLO bemachtigen. Door zijn vele contac ten bleek Abbas een uitermate geschikt hoofd van de afdeling Nationale en Internationale Relaties van de PLO, een functie die hij in 1980 kreeg toe bedeeld. Datzelfde jaar koos de Palestijnse Natio nale Raad - het parlement in ballingschap - hem in het Uitvoerend Comité, het hoogste lichaam binnen de PLO. In 1996 werd hij uiteindelijk de secretaris-generaal van dit orgaan. Abu Mazen mist weliswaar het charisma van Ara fat en is niet zo mediageniek, maar hij wordt ge respecteerd door Palestijnse functionarissen, Isra el en de Verenigde Staten als het brein achter de schermen bij de PLO. De gematigde Abbas heeft de Israëlische premier Sharon al verscheidene ke ren gesproken en diende vaak als tussenpersoon tussen de Palestijnse Autoriteit en de Israëlische regering. Veelzeggend zijn de warme reacties uit Jeruzalem Mahmoud Abbas. Foto: Reuters/Osama Silwadi na de voordracht van Abbas voor het premiers schap. Sharon en zijn defensieminister Mofaz zien de keuze voor Abbas als een 'positieve ontwikke ling'. De voormalige Israëlische minister van bui tenlandse zaken Peres prees Abbas eerder al als een 'verantwoordelijke man, met duidelijke inten ties en standpunten'. de kabinetsformatie niet in ge vaar te brengen: „De tijd heelt alle wonden." Volgens informateur Leijnse gaat de formatie door, waarbij 'prioriteit wordt gegeven aan Irak en de rest van het buiten lands beleid'. De eerstvolgende gesprekken daarover laten ech ter nog even op zich wachten, omdat Balkenende de komende dagen internationale verplich tingen heeft. Normaal gespro ken vervangt CDA-fractieleider Verhagen hem dan, maar nu is ervoor gekozen de besprekingen uit te stellen. Verhagen ligt mo menteel slecht bij de PvdA, van wege zijn forse kritiek op Bos. Balkenende en Bos spraken el kaar gisteren ongeveer twee uur achter gesloten deuren. Het ge sprek werd vooral gebruikt om stoom af te blazen. „We hebben uitgesproken wat we vonden van eikaars opstelling en uitge legd waarom de dingen gegaan zijn zoals ze zijn gegaan", aldus Bos. De partijen wilden vanmid dag weer met elkaar om de tafel gaan zitten om de vastgelopen formatiegesprekken vlot te trek ken. Mogelijk wordt volgende week nog een Kamerdebat gehouden over de stagnerende formatie. Groenlinks wil voor dinsdag een brief van de informateurs Donner (CDA) en Leijnse (PvdA) en aan de hand daarvan een de bat. den haag/gpd - Pluimveeboeren in de risicogebieden voeren hun opgeslagen eieren nauwelijks af naar de verwerkende industrie. Sinds maandagavond hebben zij die mogelijkheid wel, nadat ze eerder hadden geklaagd over de alsmaar groeiende eierberg. Ze vinden echter dat ze te wei nig geld krijgen voor de eieren. Dat heeft minister Veerman (landbouw) gisteren aan de Tweede Kamer laten weten. Belangenorganisaties LTO Ne derland en de Algemene Neder landse Vereniging van Eierhan- delaren zeggen ook dat de op brengsten voor pluimveehou ders te laag zijn. De pluimvee houders krijgen circa één cent voor een ei dat is bestemd voor de verwerkende industrie, ter wijl de boeren ten minste vier cent vangen voor een consump tie-ei. Omdat pluimveehouders die worden geruimd via de opkoop regeling van het ministerie wel vier cent per ei krijgen, is het aantrekkelijker om te blijven wachten tot bedrijven worden geruimd. De vogelpest in de Gelderse Vallei breidt zich nog altijd uit. „Sommige boeren wachten inderdaad", aldus een woordvoerder van de LTO. Omdat Veerman wil voorkomen dat de eierberg blijft groeien, be sloot hij gisteren om bij ruiming van bedrijven alleen de eieren te vergoeden die voor maandag geproduceerd zijn. Voor pluim veehouders wordt het dan op termijn onaantrekkelijker om de eieren opgeslagen te houden. De belangenorganisaties willen nu uitzoeken of deze maatregel van het ministerie wel door de beugel kan. „We gaan kijken of ze passen binnen de regels voor de Europese Unie voor het be strijden van dierziekten." Inmiddels staat het aantal be smette bedrijven op 60 en wor den 40 bedrijven verdacht. Op 209 bedrijven zijn nu 3,2 mil joen dieren geruimd, de komen de dagen volgen nog eens 1,2 miljoen dieren op 114 pluim - veebedrijven. Dagelijks worden er momenteel 300.000 dieren geruimd. Meeste nederwiet naar buitenland den haag/gpd-anp - Nederland telt minimaal vijfduizend wiet kwekerijen. Dat concludeert on derzoeker Korf van het Willem Pompe Instituut voor Straf rechtwetenschappen in Utrecht. De berekeningen van Korf staan in een bijlage van het gisteren gepubliceerde rapport van pro fessor Bovenkerk over de hen nepteelt in Nederland. Volgens Korf is de omvang van de wietteelt onmogelijk nauw keurig te schatten. Op basis van schattingen van de verkoop bij coffeeshops en het aantal plan ten per kwekerij komt hij op vijf duizend. Op grond van het grote aantal kwekerijen dat wordt op gerold, concludeert hij dat dit een lage schatting is. Korf schat het aantal cannabis gebruikers (wiet en hasj) op 533.000. Zij gebruiken jaarlijks per persoon 75,6 gram canna bis, waarvan 49 gram nederwiet. In totaal wordt jaarlijks ruim 35 ton nederwiet gebruikt. Daarvan nemen Nederlanders 26.177 ki logram voor hun rekening en toeristen de rest. De productie overstijgt vele ma len de vraag ernaar op de bin nenlandse markt. Naar schat ting 80 procent van de in Neder land geteelde wiet is bestemd voor export naar de Europese buurlanden, zoals Engeland, Frankrijk, Duitsland, België en voor een deel de Scandinavische landen. Daarvan wordt slechts een fractie onderschept en in beslag genomen. washington/ap - Rokers en ex- rokers kunnen binnenkort uitre kenen hoeveel risico zij lopen om longkanker te krijgen. On derzoekers van het in New York gevestigde Memorial Sloan-Ket- tering Cancer Center hebben daarvoor een formule ontwik keld, die is gepubliceerd in het Journal of the National Cancer Institute van deze week. Volgens de formule zou een 51- jarige wouw die sinds haar 14de een pakje per dag heeft gerookt en negen jaar geleden is gestopt een kans van 1 op 100 hebben om binnen tien jaar longkanker te krijgen. Een 68-jarige man die sinds zijn 18de iedere dag twee pakjes heeft gerookt en dat nog altijd doet, heeft een kans van 1 op 7 om op zijn 78ste longkan ker te hebben. De berekening wordt gedaan aan de hand van hoe lang en hoeveel iemand heeft gerookt, en hoe lang die persoon al gestopt js, als dat het geval is. door onze correspondent Pascale Thewissen Antwerpen - Er is een oplossing in de maak voor de po litieke crisis in Antwerpen. Oud-reclameman Patrick Janssens, tot begin deze week voorzitter van de Vlaamse socialisten, mag de nieuwe burgemeester van Antwer pen worden op voorwaarde dat hij de comiptie in de stad keihard aanpakt. Dat heeft zijn liberale tegenstre ver, Hugo Covefiers, gisteren laten weten. Coveliers wil een stap opzij doen om de patstelling rond het burge meesterschap te doorbreken. De druk op de politiek om de crisis in Antwerpen op te lossen, nam de afgelopen dagen fors toe na nieuwe ont hullingen. Nadat vorige week de gemeentesecretaris ontslag nam en het voltallige college van burgemeester en wethouders moest opstappen als gevolg van berich ten over gesjoemel met overheidsgeld, wordt sinds gis teren de hele Antwerpse politietop verdacht van comip tie. Korpschef Luc Lamine zou met de creditcard die be schikbaar werd gesteld door zijn werkgever, onder meer wouwenkleding hebben gekocht en de rekeningen later hebben vervalst. Hoofdcommissaris Luc van Beylen, de man die de Antwerpse rosse buurt met harde hand schoonveegde, zou het nog bonter hebben gemaakt. Hij zou met de gemeentelijke creditcard een vakantiereisje naar Frankrijk hebben betaald, en de limiet van zijn vis- acard met duizend euro hebben overschreden. Het overleg over de opvolging van burgemeester Detie- ge zat tot overmaat van ramp ook nog muurvast. Socia listen, na het extreem-rechtse Vlaams Blok de grootste partij in Antwerpen, hielden vast aan de voordracht van Janssens. Die nam maandag ontslag als partijvoorzitter om zijn kandidatuur kracht bij te zetten. Hij werd opge volgd door Hasseltse burgemeester Stevaert. De liberalen op hun beurt vonden dat de socialisten, al jarenlang aan de macht in de Scheldestad, hun geloof waardigheid als gevolg van de aanhoudende reeks schandalen hadden verloren en droegen Kamerlid Co veliers voor om orde op zaken te stellen. Probleem was dat Coveliers op dit moment geen zitting heeft in de ge meenteraad. Gistermiddag maakte Coveliers echter bekend dat hij bereid is om van zijn kandidatuur af te zien op voor waarde dat hij de garantie krijgt dat zijn anti-corruptie- plan in praktijk wordt gebracht. Fractievoorzitter Voor- hamme van de Antwerpse socialisten, reageerde positief op de handreiking.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 9