Oorlog maakt c breekt economi ECONOMIE Elektriciteitssector meest kwetsbaar voor terreur Olieprijs daalt na inv Orange inspireert klant met goudvissen Weer invallen bij bouwbedrijf Vakbonden eisen vertrek top Corus 'Fase rood' ingegaan op Schiphol Zeppelin hooguit toeristisch speeltje Korter werken in reisbranche Nieuwe CAO voor catering De Hypotheker groeit als kool Bescherming VW wordt aangepakt Weer schandaal met boekhouding Continental schrapt banen Een handje robots Miljoenenb 1 in schoomrf utrecht - De ontwikkeling en bouw van grote luchtschepen in Nederland is op dit moment niet haalbaar. Hooguit kunnen in 2004 bestaande kleine zep pelins worden ingezet voor re creatie, observatie en reclame. Dat is de conclusie van een symposium dat gisteren in Utrecht is gehouden door het Platform Luchtschepen en Toe risme Recreatie Nederland (TRN). Luchtschepen blijken duurder dan vliegtuigen en Soms ook slechter voor het mi lieu. De schepen maken onge dacht veel lawaai. De zeppelin zal daarom nooit uitgroeien tot een alternatief voor vliegtuigen, stellen onderzoekers van No- Vem en Delft Airport Develop ment Center. oen haag - Achttien reisorgani saties heben bij het ministerie Van sociale zaken werktijdver korting aangevraagd in verband met de dreigende oorlog in Irak. Dat heeft een woordvoer ster van het ministerie meege deeld. Om hoeveel werknemers het gaat is nog onduidelijk. Be- ^frijven kunnen bij een omzet verlies van tenminste 20 pro cent werktijdverkorting vragen. Zb moeten de eerste zes weken de kosten zelf dragen, daarna krijgt het personeel voor de niet gewerkte uren een WW-uitke- ring van 70 procent van het l^on. 'utrecht - De circa 25.000 werk- rfemers in de horeca-sector ^ontractcatering hebben een tiieuwe 1-jarige CAO, die voor liet in een loonstijging met 2,5 órocent. De vakbonden hebben tjierover een akkoord bereikt hiet de werkgevers. Partijen hébben ook afspraken gemaakt jover de vut-regeling. Voor het yut-fonds dreigde een miljoe nentekort doordat veel meer Werknemers dan verwacht er gébruik van maakten. De vut is Wel soberder geworden en de premie wordt hoger. Rotterdam - De Hypotheker, de gfootste onafhankelijke hypo- theekadviesketen in Nederland, heeft vorig jaar de omzet zien groeien met 23 procent naar 4,3 miljard euro. Terwijl er lande lijk gezien minder hypotheken werden afgesloten, groeide het aantal afgeronde transacties bij de keten fors. Tot stand kwa- njen 30.000 leningen met een gemiddeld bedrag van 144.000 EHet gaat vooral om eerste theken. De Hypotheker ddelt tussen klanten en vrijwel alle geldverstrekkers in ons land zoals banken, verzeke ringsmaatschappijen en pensi oenfondsen. De 128 vestigingen ,geven ook financiële adviezen. brussel - Er komt een einde 4an de bescherming van Volks wagen. Op voorstel van Com missaris Bolkestein is het dage lijks bestuur van de EU in actie f-komen tegen de Duitse wet e het bedrijf behoedt voor j^pitenlandse kopers. De Duitse regering krijgt twee maanden 4e tijd om zich te verdedigen. Lukt dat niet naar de zin van Brussel, dan moet het Europese Hof in Luxemburg uiteindelijk de kwestie beslechten. Volgens Bolkestein is de Volkswagen- wet' in strijd met de vrije markt omdat zij het kapitaalverkeer hindert. Washington - De autoriteiten jki de Verenigde Staten zijn jYgeer een grote boekhoudfraude ,qp het spoor. Ditmaal gaat het #fn het bedrijf Healthsouth, dat vplgens de SEC, de Amerikanse beurscommissie, sinds 1999 éyn winst heeft opgeblazen met jfi totaal 1,4 miljard dollar. Healthsouth is de grootste in de $5 op het gebied van revalida- jtjecentra en diagnostiek. In de .jflS en daarbuiten heeft het bij sta 1700 vestigingen. Dinsdag deed de SEC een inval bij Healthsouth. Houston - De Amerikaanse luchtvaartmaatschappij Conti nental Airlines snijdt opnieuw flink in het personeelsbestand, yolgens de Continental is dat nodig om 'de ergste financiële crisis in de geschiedenis van de luchtvaart' te overleven. Eind dit jaar moet het aantal werkne- piers met 1200 zijn ingekrom pen. Eerder werden al 4300 ba nen geschrapt Continental zegt 500 miljoen dollar te moeten besparen om de kosten in de hand te houden. Dat kan verder oplopen als de oorlog in Irak langer duurt donderdag 20 MAART 2i den haag/gpd - De elektriciteitsvoorzie ning is het meest kwetsbaar in geval van een terroristische aanslag in Nederland. Omdat zoveel andere sectoren afhankeljk zijn van een ongestoorde stroomvoorzie ning zal een aanslag op de centrales of de netwerken de Nederlandse samenle ving de meeste schade berokkenen. Dat blijkt uit een studie van TNO in op dracht van het kabinet. Andere kwetsba re sectoren zijn de drinkwatervoorzie ning de voedselvoorziening de gezond heidszorg, de telecomsector en het aard- gasnet. „Voor geen van deze sectoren zijn op dit moment speciale veiligheids maatregelen getroffen, wel voorzorgs maatregelen,"' zegt een woordvoerder van het ministerie van binnenlandse za ken. Dat betekent dat met burgemeesters van de gemeenten waar kwetsbare objec ten staan, is gekeken of de veiligheids plannen nog up-to-date zijn. Over de aard van de veiligheidsmaatregelen die in geval van een terroristische aanslag aan de orde zijn, worden geen mededelingen gedaan. Een woordvoerder van Essent, een van de grootste stroomproducenten en -leve ranciers, zegt dat elke productie- en kan- toorlokatie een eigen calamiteitenplan heeft. „Na elf september 2001 heeft de Raad van Bestuur daar met enige zorg naar gekeken en waar nodig aangepast. Die plannen zijn nog steeds adequaat," verzekert de woordvoerder van Essent. Nuon zegt ingericht te zijn „op snel her stel van de elektriciteitsvoorziening, mocht zich iets voordoen om wat voor reden dan ook." Eneco en de kerncentrale Borssele zwij gen over eventuele maatregelen, maar de woordvoerder van binnenlandse zaken zegt dat er bij de kerncentrale geen extra maatregelen zijn getroffen. Tennet, dat het landelijk hoogspanningsnet beheert, zegt al jaren te beschikken over een cri sisplan. Dat plan omvat ook de gevolgen van terroristische aanslagen. Over de vi tale punten in het Tennet-netwerken, en de maatregelen die daarvoor getroffen zijn, wil de woordvoerster niets zeggen. Vewin, de koepel van de drinkwaterbe drijven, zegt dat er geen 'hoger dreigings scenario aan de orde is' en benadrukt dat de sector sinds de aanslag in New York 'enorm aan de slag is gegaan' om de 250 putten waaruit drinkwater wordt gewon nen, te beveiligen. „Het gaat om veel meer zaken als hekken en videobewa king, maar daar gaan wij verder niet op in." Mocht een deel van de drinkwater voorziening om enige reden uitvallen dan wordt teruggevallen op 'nooddistri- butie en dwarsverbindingen.' De voedselvoorziening heeft een lagere prioriteit, omdat de productie ervan over veel locaties is gespreid en voedsel snel van elders kan worden aangevoerd. „Je moet nogal wat doen voordat de voedsel voorziening echt in gevaar komt." Fries land Coberco Dairy Foods, Nederlands grootste zuivelbedrijf, wil niets zeggen over veiligheidsmaatregelen. Nederland heeft een (geheime) lijst met circa twee honderd objecten die tot de allervitaalste voor de samenleving worden gerekend. „Die zijn onderverdeeld in een A-lijst en een B-lijst. Op de A-lijst staan twintig ob jecten," aldus de woordvoerder van Bin nenlandse Zaken. singapore/rtr - De olieprijzen zijn op het laagste niveau in drie maanden beland. De prijzen zakten vannacht - na de eerste meldingen over de oorlog in Irak -met bijna 6 procent. Een vat 159 liter Brent-olie uit de Noordzee kostte daar 25,55 dollar. Dat is 1,25 dollar lager dan gisteren. Amerikaanse olie zakte in prijs met 1,83 dollar tot 28,05 dollar per vat. De oliehandel gokt erop dat de oorlog niet lang duurt. Is dat wel het geval, dan zullen de olieprij zen oplopen. Dan bestaat de kans dat de aanvoer van olie naar het Westen ontregeld raakt, ook al heeft de OPEC (Organisa tie van Olie-Exporterende Lan den) toegezegd eventuele tekor ten aan te vullen. In de goudhandel werd opgelucht gereageerd nu zekerheid over het begin oorlog is weggenomen. zakte van 337 dollar tot dollar per ounce (31,1 Kortgeleden vervulde got zijn rol als veilig belej onzekere tijden, met h pen van de prijs als gevi der deze week deed het i taal 345 dollar per ounce De dollar liet eenzelfde zien als de goudprijs. KI het aflopen van het uit tegen Saddam Hussein koers iets op, maar toet lijk werd dat de aanvalle begonnen, ging de ka laag. Dat had tot gevolg euro tegenover de dol hoog ging. tokyo - Seiko Epson heeft in Tokyo een nieuwe generatie mini-robotjes geïntroduceerd, op de foto zijn er twee te zien, naast elkaar op een handplam. De robotjes die met wat fantasie wel lijken op het tekenfilmfiguurtje Pikachu uit de serie Pokémon, wegen 12,5 gram en worden aangedreven door wat volgens Epson de dunste micro-actuator (een ultra-soon motortje) ter wereld is. Ze worden draadloos bestuurd met blue- tooth techniek. Foto: Reuters/lssei Kato Dutchtone vierde belbedrijf dat andere naam aanneemt door Eric de Bie den haag - Dutchtone is de volgende in het Nederlandse rijtje aanbieders van mobiele te lefonie die de naam van het buitenlandse moederbedrijf aanneemt Vanaf 31 maart leert ook Nederland Orange kennen. De con sument moet zich er maar alvast op instellen dat het hierbij niet om gewone mobiele tele fonie gaat, maar om 'een inspirerende bele ving'. In elke winkel van Orange, de wereldwijde aanbieder van mobiele telefonie, staat een aquarium. Daarin zwemmen zeven oranje goudvissen en één zwarte. Geheel volgens de uitgangspunten van de van oorsprong Chinese levensfilosofie Feng Shui. „De vis sen moeten geluk brengen", zegt Kevin Zuidhof. „Die aquaria stammen nog uit de tijd dat Orange voor een deel in Aziatische handen was. De huidige eigenaren hebben dat zo gehouden. Elke winkel heeft ook een reserve-vis. Voor het geval er een in het gro te aquarium dood gaat." Zuidhof (31) is hoofd corporate affairs bij Dutchtone. Vanaf 31 maart vervult hij die zelfde functie onder de vlag van Orange Ne derland. In navolging van Telfort (02), Li- bertel (Vodafone) en Ben (T-Mobüe) neemt Dutchtone de naam van het moederbedrijf aan. Het verschil met de voorgangers is vol gens Zuidhof echter dat Dutchtone niet een Kevin Zuidhof. Foto: GPD/Cees Zorn naamsverandering ondergaat, maar dat Orange in Nederland wordt gelanceerd. KPN-topman Ad Scheepbouwer heeft de af gelopen weken diverse malen verkondigd dat er op de beperkte Nederlandse markt slechts plaats is voor drie aanbieders van mobiele telefonie. Scheepbouwer durft er zelfs drie dure flessen wijn om te verwedden dat over een jaar alleen Vodafone, T-Mobile en zijn eigen KPN over zijn. Zuidhof, die met Dutchtone/Orange (ruim één miljoen abonnees) de kleinste partij in Nederland als werkgever heeft, denkt daar begrijpelij kerwijs anders over. „Wat concurrenten over ons zeggen, moeten ze zelf weten. Het heeft weinig zin om daar concreet op in te gaan. Ik weet alleen dat als ik naar de finan ciële resultaten van Dutchtone kijk, we gi gantische sprongen maken. Vorig jaar heb ben we het negatieve resultaat terugge bracht van 277 miljoen euro naar 35 mil joen." „In deze markt richten bedrijven zich heel erg op aantallen klanten", vervolgt Zuidhof. „Voor Orange is echter de omzet veel be langrijker. Wat realiseer je nu precies met je klantenbestand? Vorig jaar lag bij ons het gemiddelde gebruik per klant per jaar op 333 euro. Alleen KPN en Vodafone scoren hoger. Kwaliteit is daarbij voor ons erg be langrijk. Als je kwaliteit kunt leveren, komen de klanten vanzelf wel." Bij de lancering van Orange komt het bedrijf met nieuwe diensten en producten. Zuidhof wil er nog weinig over zeggen. Wel dat Orange volgende week een mobiele telefoon presenteert waarmee toepassingen die te vergelijken zijn met KPN's i-mode of Voda fone live mogelijk zijn. Orange ontwikkelde het toestel in samenwerking met Microsoft. „In feite heb je met dit toestel een mobiele computer in handen." door Maurice Wilbrink den haag - De komende dagen kunnen de economie van 2003 maken of breken. Krijgen de Amerikanen bliksemsnel controle over ongehavende oliebronnen en stort de Iraakse verdediging, inclusief het bewind van Saddam, in één klap in, dan zal zich een ware euforie meester maken van de financiële markten. Zeker als terreuraanslagen ver volgens uitblijven en de span ning rond Noord-Korea kan worden verminderd, zal de we reldeconomie nog dit jaar be ginnen met een duidelijk her stel. Maar ontaardt de Ameri kaans-Britse veldtocht in een gruwelijk gevecht om Bagdad, in verwoeste oliebronnen en een torenhoge olieprijs, een huma nitaire catastrofe en terreuraan- vallen tegen westerse doelen, dan zal dit een zware domper zetten op de economie. In dat zwarte scenario valt de Amerikaanse economie terug naar een nulgroei, raakt de eu rozone in een recessie en krijgt ook de Aziatische wereld een klap, kwetsbaar als zij bijvoor beeld is voor hoge olieprijzen. De optelsom is een wereldeco nomie die tot diep in 2004 moet wachten voordat herstel zich af tekent De financiële markten - hande laren en beleggers in aandelen, obligaties, valuta, grondstoffen zoals olie - hebben de eerste op luchting al gehad. De Ameri kaanse aankondiging van een laatste ultimatum aan Saddhm voordat de aanval losbarst, zette op de beurzen alle seinen op groen. De markt gelooft in een snelle victorie, en lijkt mogelijke risico's te negeren. Het gedrag van de aandelen markten zal de komende tijd iets vertellen over hoe de econo mie zich zal ontwikkelen. Een flink herstel van de effecten- koersen brengt het vertrouwen terug bij vooral Amerikaanse consumenten, die hun vermo gen weer zien toenemen en hun bestedingen daarop afstemmen. Ook ondernemers worden daar optimistischer van, waardoor ze eerder geneigd zijn (uitgestelde) investeringen te doen. Duurt de malaise op de aande lenmarkten langere tijd voort en blijft de olieprijs hoog, dan loopt de wereldeconomie steeds meer schade op. Volgens een recent rapport van zakenbank CSFB zetten die negatieve effecten op de wereldeconomie zich in dat geval voort in 2004 en 2005 en worden ze steeds sterker. Een voortdurend hoge olieprijs benadeelt de economie voor langere tijd. Olieprijsstijgingen werken vertraagd door in de economie. De hoge olieprijs raakt eerst de transportsector en de automobilist, dan de chemie en vervolgens de industrie, die hogere prijzen berekent aan de consument. Volgens economen is de euro zone van de geïndustrialiseerde wereld het minst bestaj economische schokken, econoom E. de Groot w dat de arbeidsmarkt in landen nu pas echt rea de schok die voortkwaï 11 september-terreur. hebben bedrijven veel gereageerd op de econ terugval: „De VS zijn 1 mean': klaar om te reaj een verbetering van de mische perspectieven," Groot. In alle scenario's - van optimistische tot de nu simistische - zal de euro mie pas opleven, als krijgt van de Amerika dat snel gebeurt is vols zeker. Zelfs de Federal het stelsel van Amf centrale banken, tast in het duister. Bij haar sluit van afgelopen din ze impliciet aan dat e stofwolken in Irak opg moeten zijn om nauwkt kunnen vaststellen hoe rikaanse economie reag Wellink waarschuwt voor recessie i Nederland komt in een economische recessie als de ood gen Irak langer dan drie maanden gaat duren. Dat zei de sident van De Nederlandsche Bank (DNB) N. Wellink gis avond in het tv-programma Nova. De bankpresident zei der dat er haast is met de formatie van een nieuw kabinc het oog op de enorme economische problemen in Nede „Ik hoop dat het nieuwe kabinet er voor 1 mei is. Als het wordt is niet alleen 2003, maar ook 2004 een verloren ja: Een langdurige oorlog leidt er volgens Wellink toe dat er 4 miljard euro extra bezuinigd moet worden bovenop de aangekondigde 14 miljard euro. Bij een oorlog langer da maanden daalt de groei van de wereldeconomie volgens link met 1 a 2 procent. Nederland en de rest van Europa dat voelen door extra werkloosheid en een verdere versli ring van de overheidsfinanciën. Ook de perspectieven op middellangetermijn verslechteren. Bij een korter durend log „scheert Nederland langs de rand van recessie", aldi Wellink. Daarna zal wel vrij snel herstel optreden, verwal bankpresident NMa onderzoekt prijsafspraken in wegen- en betonbo den haag/anp - De Nederlandse Mededingingsautoriteit (NMa) heeft gisteren op zeven plaatsen in Nederland invallen gedaan bij bouwbedrijven. Onder meer op het hoofdkantoor van Heijmans, bij Ballast Nedam Infra en bij een dochter van Volker Wessels zijn onderzoeken gestart naar prijsafspraken in de wegen-en betonbouw. Dat heeft een woordvoerster van de NMa meegedeeld. De kartelautoriteit wil niet zeg gen bij welke andere bedrijven onderzoek wordt gedaan. Ook wil de woordvoerster niet zeg gen waar het onderzoek precies op is gericht In totaal zijn vijftig opsporingsambtenaren betrok ken bij de operatie. Volgens de NMa is het de tiende in een se rie invallen bij diverse bouwbe drijven. Het onderzoek lijkt zich voorna melijk te richten op bouwers van infrastructuur. Bij Ballast Nedam kwam de NMa kijken bij de divisie 'infra' die actief is in de weg- en waterbouw. Volker Wessels-dochter Van Hattum en Blankevoort bouwt bruggen en viaducten. Ook Heijmans is ac tief in de weg- en waterbouw. Een woordvoerster van Ballast Nedam wil slechts bevestigen dat de NMa bij de bouwer in Nieuwegein is langs geweest. Waar de NMa naar op zoek was, kon ze niet zeggen. Volker Wes- seis wil zolang het a loopt geen comment. „We werken mee", is dat een woordvoerder bouwconcern wil zegge rj Hoewel de NMa zich a bruikelijke wijze' toegai s bedrijf heeft verschaft, recteur H. Bemelmans mans volledig mee te Wel vindt hij de doels van het onderzoek niet j, en helder genoeg. Hij 1 e| gestoord aan het optrf x de NMA. Volgens hem stonden werkers van de kaï woensdagochtend zoi te melden in de gangi kantoor in Rosmalen. zon EO 'Leiding verantwoordelijk voor malaise bij concern' door Pieter van Hove iJMUiDEN - De Europese vak bonden die betrokken zijn bij de voormalige Hoogovens-bedrij ven eisen het onmiddellijke ver trek van de top van staal- en aluminiumconcem Corus. Tij dens een gisteren gehouden spoedvergadering hebben vak bondsvertegenwoordigers uit Nederland, Duitsland, België en Noorwegen unaniem het ver trouwen in de Raad van Bestuur opgezegd. De vakverenigingen houden de leiding verantwoor delijk voor de huidige malaise bij het Brits/Nederlandse be drijf. De multinational maakte vorige week een recordverlies van 657 miljoen euro bekend. De bon den zijn verbolgen over het feit dat bestuurslid B. Moffat tijde lijk is aangesteld als hoogste baas van het concern na het vertrek, vorige week, van be stuursvoorzitter T. Pedder. Die werd weggestuurd nadat hij er niet in was geslaagd de alumini- umdivisie te verkopen. De Raad van Commissarissen van Corus Nederland (Hoogovens) stak hier een stokje voor. De vakbonden noemen het 'on acceptabel' dat Moffat naast zijn functie bij Corus tevens vice- voorzitter is van de Britse bank HSBC. Het noodlijdende bedrijf onder handelt momenteel met HSBC en andere banken over nieuwe kredieten. Voor de bonden is de vermeen de belangenverstrengeling 'on begrijpelijk'. Eerder namen Brit se bonden al eenzelfde stand punt in. door Richard Mooyman schiphol - Geen wegblokkades, geen pant serwagens. Patrouillerende ma rechaussees staan kalm door reisgidsen te bladeren. Op Schiphol is vanochtend weinig te merken van verscherpte vei ligheidsmaatregelen nu de oor log in Irak is losgebarsten. Maar achter de schermen zijn de touwtjes wel degelijk aange haald. „Het is voor ons nu fase rood", vertelt een veiligheidsbeambte bij de incheckbalies voor vluch ten naar de VS. „Ik zie nu echt niets meer door de vingers. Als er iets niet in orde is, dan laat ik passagiers uit het vliegtuig ha len. Ook als ze daardoor hun vlucht missen." Haar collega's doorzoeken ondertussen de ba gage van een echtpaar met een pasgeboren baby. Student Juan uit Detroit staat nerveus bij de incheckbalies te wachten. Nee, hij is niet trots op Amerika nu zijn president heeft besloten Irak aan te vallen. „Het is een domme oorlog. En veel jongeren in Detroit vinden dat ook." De veilighéidsmaatregelen zijn weliswaar streng, maar he lemaal gerust is Juan niet nu hij op het punt staat op het vlieg tuig te stappen. „Maar ik moet door met mijn leven. Ik wil niet alleen maar wachten totdat dit allemaal voorbij is." Op het plein voor Schiphol Pla za is de oorlog in Irak live te vol gen via beelden van CNN op een metershoog scherm. Maar de meeste reizigers zijn vooral druk met het halen van hun bus of taxi. Een groep Britse zakenmannen houdt wel even de pas in om naar CNN te kijken. „Gelukkig, de beurskoersen blijven aardig op peil", zegt een van hen tevre den. rotterdam/gpd - De N< De se Mededingingsn (NMa) heeft de brand satie OSB en drie scho |J bedrijven voor in tota tien miljoen euro bebo Ij ze verboden prijsafspra ben gemaakt. De I Gom, Asito en CSU sta men met OSB tussen st.| 2000 de jaarlijkse P"js^ gen op elkaar af. DJPe. overtreding van de 130 gingswet, zo maakte a' gisteren bekend. OSB üjks het percentage waarmee de leden hut^, dienden te verhogen. ad

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 8