Chirac heeft een probleem IRAK 2 De Derde Wereldoorlog? Zjirinovski rapt voor Saddam en tegen cowboy Dzjordzf Mariniers sleuren al wat draagbaar is mee de woestijn in spreken nu al over een historische oorlog Raketten afgeschoten op Irak donderdag 20 MAART 20C>3 correspondent Immerveen Grondig verziekte transatlantische de NAVO knock out geslagen, de je Naties die weer net zo machte als tijdens de koude oorlog, een 1 Unie die nog nooit zo verdeeld is en een oorlog tegen Irak die er I is gekomen. Ziedaar het resultaat loging van het bonte gezelschap rlijn/Moskou/Peking om Amerika ntje lager te laten zingen. ofdrol in die turbulente periode gelegd voor de Franse president In het ene deel van de wereld ij de hemel in geprezen en in het deel een enkeltje hel toegewenst, te categorie ziet hem als de man noed had de handschoen op te tegen de enige supermacht op )e tweede partij beschouwt hem errader die gemene zaak maakt van de ergste tirannen die de ;ent. Nuances waren er niet. Al- iet tot het moment dat de Ameri- president Bush besloot dat het i was. Op dat ogenblik ontstond Chirac een groot probleem, se president had steeds bij hoog aag volgehouden dat zijn weer- en de geplande oorlog was ge- oor zijn liefde voor Amerika, moeten elkaar de waarheid ver ras zijn betoog tegen de Ameri- media. Het gaat niet om de in- g van Saddam Hussein, een een dictator, een wrede tiran die >zit is van ellendig oorlogstuig, et gaat om de manier waarop m bestrijdt en welke middelen daarbij horen. Voor de Amerikanen moet het standpunt van Chirac niet als een verrassing zijn gekomen. In september vorig jaar had de president een uitge breid vraaggesprek met de New York Ti mes waarin hij zich stevig verzette tegen de nieuwe doctrine van president Bush die uitgaat van preventief optreden tegen staten die Washington als een bedreiging van de nationale veiligheid beschouwt. Chirac maakte in dat gesprek duidelijk dat hij het spel uitsluitend via de Veilig heidsraad wilde spelen en dat hij niets van de preventie-doctrine van Bush moest hebben: „Ik ben daar heel terug houdend in. Vanaf het moment dat een natie zichzelf het recht toebedeelt pre ventief op te treden, betekent dit dat an dere naties dat natuurlijk ook gaan doen. Wat zal men zeggen als China preventief tegen Taiwan gaat optreden omdat Tai wan een bedreiging voor China zou zijn? Wat zou de reactie van de Amerikanen en de Europeanen zijn? Of wanneer India preventief zou gaan optreden tegen Pa kistan, of andersom? Of Rusland? Het is een buitengewoon gevaarlijke doctrine die dramatische consequenties kan heb ben. Een preventieve actie kan worden uitgevoerd wanneer de noodzaak zou blijken maar het moet een actie zijn van de internationale gemeenschap, die in de huidige tijd wordt vertegenwoordigd door de Veiligheidsraad van de Verenig de Naties." Anderzijds wisten de Fransen natuurlijk bliksems goed dat de houding van de VS tegenover de Verenigde Naties al langere tijd was veranderd. President Clinton gaf in december 1998 botweg opdracht tot dagenlange bombardementen op Bag dad en alle belangrijke militaire installa- Jacques Chirac. Foto: AP ties in Irak zonder ook maar enig overleg met de Veiligheidsraad te hebben ge voerd en zonder enige waarschuwing over het begin van de militaire operaties te hebben gegeven. Aanleiding voor Clin ton was de botte manier waarop Saddam Hussein het werk van de VN-inspecteurs onmogelijk maakte. Die Amerikaanse houding is na de terreur op 11 september 2001 alleen maar harder geworden. Chirac heeft, bewust of onbewust, zijn thuisfront steeds voorgehouden dat een oorlog rond Irak vermijdbaar is. Dat heeft hem geen windeieren gelegd. De presi dent is nog nooit zo populair geweest in eigen land. Vriend en vijand stak de lof trompet over hem en in het parlement had hij honderd procent steun. Maar nu de oorlog is begonnen, moeten de argu menten worden bijgesteld. De Franse ambassadeur bij de VN liet tegenover CNN al een proefballonnetje op: Als blijkt dat Saddam Hussein tegen de Ameri kaanse en Britse soldaten gifgassen ge bruikt, zal Frankrijk te hulp schieten met speciale apparatuur. Het voorstel werd in Washington onmiddellijk weggehoond. Frankrijk is momenteel de gebeten hond in Amerika. Veel meer dan Duitsland en Rusland, die Chirac de kastanjes uit het vuur hebben laten halen. Chirac deed dat graag omdat hij er een erkenning in zag de leider te zijn geworden van de Euro pese Unie. Maar het bedrijfsleven ziet de toekomst somber in. Werkgeversorgani saties hebben zich bezorgd afgevraagd wat de consequenties van de breuk met de VS zullen zijn voor de handelsbetrek kingen. Chirac heeft nu een paar maanden op dat toneel gestaan. De politieke elite in het land vindt dat wel genoeg. Directeur Thierry de Montbrial van het Instituut voor Internationale Betrekkingen IFRI (het Franse Clingendael - red.) geeft de president het advies zich voortaan vooral met binnenlandse aangelegenheden be zig te houden. „Op de lange termijn is de beste troefkaart voor de buitenlandse po litiek van Frankrijk haar vermogen eco nomische en sociale hervormingen door te voeren." door onze correspondent Frank Hendrickx moskou - In tijden van nood kan Saddam Hussein in elk ge val op één vriend rekenen: de Russische ultranationalist Vladi mir Zjirinovski. De even omstre den als clowneske Russische po liticus hekelt bijna dagelijks de 'imperialistische politiek' van de Verenigde Staten. Zjirinovski's onnavolgbare tirades tegen de 'maffe cowboy George' zijn in middels zelfs verwerkt in een hiphop-nummer. „Het is een schande", brulde de rood aangelopen Zjirinovski gis teren maar weer eens vanaf de kansel in het Russische parle ment. „We vertrekken." En daar gingen ze, de zogenaamde 'libe raal-democraten' van Zjirin ovski, woedend over het door de Doema geweigerde debat over Irak. „Op weg naar het front", becommentarieerde een parle mentaire journalist van een Russische krant droogjes. De fractie van Zjirinovski trok in plaats daarvan naar de Ameri kaanse ambassade in Moskou. 'Vergelijkbaar met de intocht van de Duitsers in Polen in 1939', noemde Zjirinovski de Amerikaanse campagne tegen Irak. Zjirinovski verdedigt de dictator van Irak tot het bittere einde, dat is zeker. De afgelopen jaren was het land van Saddam dan ook de favoriete reisbestemming van de flamboyante ultranatio nalist. In 2001 figureerde Zjirin ovski, die ooit beloofde Duits land met kernafval te laten on- Vladimir Zjirinovski. Foto: AP derlopen, nog als één van de gasten op de verjaardag van de dictator. En ook dit voorjaar liet Zjirinovski zich fêteren aan de oevers van de Tigris. Waarschijnlijk was het Zjirin ovski's laatste bezoek aan Bag dad, want als de Amerikanen het eenmaal voor het zeggen hebben, zal hij tot persona non grata worden verklaard. In Ame rika is Zjirinovski dat al. Het laatste bezoek van Zjirinovski aan Irak heeft Rusland wel maandenlang bezig gehouden. Aanleiding was een televisie filmpje waarin een duidelijk aangeschoten Zjirinovski een met krachttermen doorspekte donderspeech tegen president Bush afsteekt. 'Dzjordzj, ty kov- boj', George, jij cowboy, en 'bl- jadj', een Russisch scheldwoord voor prostituee, zijn de belang rijkste steekwoorden in de rede. Dat ging zelfs het Russische par lement te ver. Een procedure werd gestart om Zjirinovski af te zetten als vice- voorzitter van de Doema. De ul tranationalist wist dat te voorko men door te beweren dat de vi deoband met trucage tot stand was gekomen. „Ik ben dat niet", i aldus Zjirinovski. Delen van de speech zijn inmid dels verwerkt in een populair hiphop-nummer dat circuleert op internet (www.realmusic.ru/ songs/26252). door Alexandra Zavis Computerspelletjes, cd's, televi sietoestellen, strandstoelen, knuffelberen... Als de Ameri kaanse mariniers ten oorlog trekken, hebben ze meer dan al leen maar camouflagepakken en beschermende kledij bij zich. „Noem iets en iemand zal wel een manier gevonden hebben om het in te pakken en mee te nemen", zegt Jennifer Knotts van de 3rd Marine Aircraft Wing. Boven haar groene veld bed hangt een klein knuffel hondje dat haar moeder heeft opgestuurd. Het doet haar den ken aan het huisdier van de fa milie, Biscuit. „Volgens mijn moeder moet iedereen een hond hebben", zegt ze glimla chend. Na meer dan een maand van wachten op een geheime lucht machtbasis in de woestijn zijn de mariniers vindingrijk gewor den in het gezellig maken van de stoffige en door de wind voortdurend bolgeblazen ten ten. Na twaalf uur lang klussen aan vliegtuigen of zandzakjes vullen is een sigaar, een kop koffie van vers gemalen bonen en een berg snoep een welverdiende luxe. „Hadden we maar elektriciteit", verzucht Michael Barrow. De meeste tenten zijn verlicht, maar slechts enkele hebben stopcontacten. Grondtroepen moeten alles wat ze meenemen op hun rug dra gen en zijn dus geneigd om een stuk lichter te reizen. Chris Pap pas is gestationeerd in het noor den van Koeweit met de mari niers van het 7de regiment. Hij draagt bij de naamplaatjes om zijn hals een zilveren ring, een cadeau van zijn beste vriend. De ring werd door diens grootvader al gedragen in de Tweede We reldoorlog, zijn vader had hem daarna in Vietnam en zijn broer tijdens de Golfoorlog van 1991. „Het doet me iets om die ring van hem te krijgen omdat het ei genlijk een pure familietraditie is." Leonardo Ochoabazante, een 28-jarige Amerikaan van Ecu- adoraanse afkomst, laat een klein babysokje zien. Hij kijkt er 's avonds altijd even naar omdat het hem doet denken aan zijn vrouw en hun 10 maanden ou de baby. „Ik mis hen verschrik kelijk", zegt hij met een brok in de keel. In veel tenten op de lucht machtbasis van de 3rd Wing zijn vlaggen opgehangen, liggen ta pijtjes die gekocht zijn op de plaatselijke markt en staan gam mele rekken van triplexhout. „Muziek is van essentieel be lang", zegt K.C. Iversen. Hij heeft duizenden liedjes op zijn MP3-speler. „Van klassiek tot Metallica, ik heb het allemaal." Direct na de dubbele aanslag van 11 september 2001 meenden vele geschokte waarnemers dat dit wel eens het begin van de Derde Wereldoorlog zou kunnen zijn. De Amerikaanse president sprak weliswaar niet over een wereldoorlog, maar zei wel dat de Verenigde Staten nu in oorlog waren. Van een oorlog, laat staan een wereldoorlog, in traditionele zin was echter evident geen sprake. Het ging om een terroristische aan slag, uitgevoerd door een los georga niseerd netwerk van religieuze radi calen. Van een oorlog zou sprake zijn als de aanslag het werk was geweest van een natiestaat, die de Verenigde Staten te gelijkertijd ook op conventionele ma nier zou hebben aangevallen. Er is echter in de wereld geen enkele staat die het in zijn hoofd zou halen de VS aan te vallen. Het zou gelijk staan aan zelfmoord. Van een wereldoorlog spreken we al leen wanneer grote mogendheden ja renlang strijden om de hegemonie in de wereld. Tijdens de Eerste Wereld oorlog stonden Engeland, Frankrijk en Rusland tegenover Duitsland en Oostenrijk - Hongarije. In 1917 verklaarden ook de VS de oor log aan Duitsland en dat leidde in 1918 tenslotte tot de Duitse nederlaag. Er waren toen tien mil joen soldaten gesneuveld en twintig miljoen sol daten zwaar gewond geraakt Europa was totaal ontredderd. In de Tweede Wereldoorlog vochten Duitsland, Italië en Japan tegen een coalitie van Engeland, de Sovjetunie en de VS, waarbij moet worden op gemerkt dat de Italiaanse bijdrage weinig indruk wekkend was. Dit conflict veroorzaakte vijftig mil joen doden en een wereldwijde verwoesting. Merkwaardigerwijze is een wereldoorlog op dit moment helemaal niet mogelijk. Voor een serieu ze wereldoorlog zijn meerdere, liefst vrijwel even sterke grote mogendheden nodig. Dat was het ge val in de Eerste en de Tweede Wereldoorlog. De huidige machtspolitieke constellatie zit funda menteel anders in elkaar. Er is nu namelijk maar één grote mogendheid, of misschien kunnen we beter spreken van een su per- of hypermogendheid, namelijk de Verenigde Staten. Op dit moment is er geen enkele natie die het met enige kans op succes tegen de VS kan op nemen. Er valt zelfs geen coalitie van naties te be denken die dat zou kunnen. Zonder moeite valt te voorspellen dat deze situatie nog minimaal een kwart eeuw zal duren. Wat er daarna gaat gebeu ren is duister. Als bestaande trends kunnen wor den doorgetrokken, mogen we aannemen dat China en India zich in de tweede helft van deze eeuw zullen ontwikkelen tot economische gigan ten. China heeft in ieder geval al een indrukwekkende start gemaakt. Of China, of India te zijner tijd zal besluiten zijn economisch potentieel om te zet ten in militaire macht is onvoorspelbaar. Zeker is wel dat de Amerikanen zich op de middellange termijn heel wat meer zorgen maken over China als mogelijke strategische concurrent dan over de 'schurkenstaten' waar nu zoveel over is te doen. Zo valt eenvoudig te concluderen dat een wereldoorlog naar alle waar schijnlijkheid pas over een kleine halve eeuw weer mogelijk is. De inzet van dat conflict zal de hegemonie in Azië zijn. Geheel theoretisch lijkt mij de kans dat de Europese Unie of Ja pan, tot het uiterste getergd door de arrogantie van de Amerikaanse machtsuitoefening, op relatief korte termijn zou besluiten de militaire competitie met de VS aan te gaan. Het is natuurlijk wel zo dat de EU en Japan beiden beschikken over de fi nanciën en de technologische moge lijkheden om het de Amerikanen knap lastig te maken. Ondanks al het mediageschetter stellen de Ameri kaanse interventies sinds het einde van de Koude Oorlog militair gezien en in vergelijking met de grote conflicten van de vorige eeuw helemaal niets voor. Noch Irak, noch Servië, noch Afgha nistan was in staat serieuze tegenstand te bieden. De komende, tweede strafexpeditie te^n Irak zal door vriend en vijand al als een mislukking wor den beschouwd als er enkele duizenden Ameri kaanse soldaten sneuvelen. Bij de diverse Ameri kaanse interventies sinds het einde van de Koude Oorlog zijn immers slechts enkele tientallen Ame rikanen om het leven gekomen. Het is juist het enorme, nauwelijks te bevatten Amerikaanse militaire overwicht dat het moeilijk te begrijpen maakt waarom de Amerikanen zich zo panisch opstellen ten opzichte van de zoge naamde boevenstaten. Kort geleden verklaarde de Amerikaanse president weer eens dat Irak op dit moment een directe bedreiging voor de veilig heid van de VS vormt. Dat Irak is veel zwakker dan in 1990, dat Irak wordt permanent minutieus in de gaten gehou den, dat Irak wordt vrijwel dagelijks gebombar deerd en de positie van de VS in het gebied van de Perzische Golf is veel sterker dan in 1990. Het Amerikaanse optreden tegen Irak is daarom mili- tair overbodig en moet vooral gezien worden als een symbolische demonstratie van de Ameri kaanse hegemonie. correspondent Ans Bouwmans ton - De oorlog tegen Irak is uniek. Hij markeert snteling in het Amerikaanse buitenland-denken, storici en buitenlandexperts. ïeorge W. Bush geleide oorlog tegen Irak kent één rechtvaardiging. De Verenigde Staten n strijde om ontwapening van Irak af te dwin- e internationale gemeenschap - geleid door de Israad van de Verenigde Naties - zijn verant- theden laat liggen, dan knappen wij het wel lush. Ook al is er breed verzet in diezelfde in- ale gemeenschap. tijd verantwoordt Bush de invasie door zich te i op de bedreiging die Saddam Hussein zou «)r de veiligheid van de VS. Bush wil niet it Irak een terrorist helpt aan een 'vuile' bom, it juist voorkomen. Dat is een radicale veran- t denken over een rechtmatige oorlog. Deze 'preventieve' oorlog is ter verdediging te- r dat direct noch dichtbij is. Wat moeten n vinden? «ntieve oorlog is nog nooit in de moderne i grote democratie gevoerd. Dit is nieuw, en :en ik dat de drempel en de internationale (sover zo'n buitengewone stap zo hoog en ilijk had moeten zijn. Helaas, het heeft niet :e niveaus bereikt", stelt John Ikenberry, t internationale relaties aan de Georgetown li in Washington. fcniet dat dit een preventieve oorlog is, maar eerder een oorlog in reactie op Saddam Husseins schandelijke schending van de bestandsovereenkomst (uit 1991, red.)", zegt Walter Russel Mead. De schrijver van 'Hoe Amerikaans buitenlands beleid de wereld ver anderde' verwacht dat Amerika de ergste schade heeft opgelopen in de aanloop naar de oorlog. Hij denkt dat de wereldopinie weer zal omslaan in het voordeel van de VS als mensen zien dat president Bush - zoals hij ge looft - serieus zijn beloftes nakomt om een beter en vrij er Irak tot stand te brengen en bewijs voor de misdaden van Saddam Hussein publiek gemaakt wordt. „Deze oorlog is uniek, alhoewel er wel al eens eerder 'preventieve' operaties zijn uitgevoerd door Amerikaan se presidenten", aldus Robert Dallek. Deze historicus, verbonden aan de Universiteit van Boston, wijst onder meer op de Varkensbaai-invasie (1961) door tegenstan ders van de Cubaanse dictator Fidel Castro, die door president Kennedy werden gesteund. Maar zoiets als het ultimatum van president Bush aan Saddam Hussein en diens oorlogsverklaring zijn nog nooit vertoond, zegt Dallek in een PBS-programma over het historisch per spectief van de Irak-oorlog. Hij rekent nu binnen en buiten Amerika op 'een explosie van spanning en ver deeldheid over wat de VS doen'. Emeritus hoogleraar Howard Zinn in dezelfde uitzending: „Het is een schan delijk moment in de Amerikaanse geschiedenis. Pre sident Bush is nu het grootste gevaar voor de wereldvre de." .Amerika zal meer en-meer geïsoleerd raken in de we reld, vooral door zo in te druisen tegen de wil van de Veiligheidsraad", meent Charles Kupchan, hoogleraar internationale betrekkingen in Washington. „Landen zullen de VS zijn macht eerder kwalijk nemen dan res pecteren. Ze zullen Washington eerder tegenwerken dan steunen. Ik geloof dat de breuk met Europa niet te repareren zal zijn, en dat er feitelijk een einde komt aan de Atlantische Alliantie, de anker van het internationale systeem sinds de jaren veertig. Een verdeeld en moeilijk wereldlandschap ligt voor ons", zo laat de voormalige medewerker van het veiligheidsteam van president Bill Clinton weten. Neoconservatief William Kristol benadrukt vooral de kansen in deze 'nieuwe eeuw" voor buitenlandse poli tiek in gesprekken met Amerikaanse dagbladen. „Irak heeft gevolgen die veel verder zullen gaan dan Irak", zegt hij. Hoe de oorlog afloopt - goed of niet - zal het oordeel van mensen bepalen over wat te doen in de toe komst. Als de oorlog slaagt, dan zijn de Verenigde Sta ten in een positie om een politiek van confrontatie te voeren tegen schurkenstaten en werk te maken van de hervorming van het Midden-Oosten", aldus de hoofdre dacteur van de conservatieve Weekly Standard. Tot slot de visie van Robert Byrd, de 85-jarige Demo cratische senator uit West-Virginia, sinds vorige maand terug te vinden in advertenties van de vredesbeweging in de VS: „De boosheid en schok na de verschrikkelijke aanvallen op 11 september zijn te begrijpen, van elke president. Het moet verschrikkelijk frustrerend zijn om niet meer te kunnen doen dan jagen op een schaduw en vergelding te zoeken op een amorfe, vluchtige vijand. Maar om die frustratie en woede om te zetten in het ex treem destabiliserende en gevaarlijke debacle dat we nu zien op het terrein van buitenlandse politiek is onver geeflijk." 1 Vanaf de USS Donald Cook in de Rode Zee werden vanacht de eerste raketten afgevuurd op militaire doelen in Irak. Vanaf het schip zullen de komende tijd meer raketten 03j eschoten. Foto: Reuters/ Alan Baribeau

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5