Balkenende rechtvaardigt aanval IRAK 1 Begin oorlog lijkt gelegenheidsactie Afluisterapparatuur in EU-gebouw Brussel gevonden Internationale steun minder solide dan Amerika stelt Ambassades Indonesië zijn alert op represailles WE DOEN FIFTY-FIFTY offensief ghanistan =aHet Amerikaanse leger icht in het zuidoosten listan een offensief tegen het terreumet- laeda. Voor de opera- jeveer duizend mili- ;ezet. Verder hebben ten luchtaanvallen Amerikaanse func- ien repten over de militaire actie in Af- sinds de Operatie in maart vorig jaar van de Taliban en i-mails paus let Vaticaan is de afge- igen overspoeld met e- or paus Johannes Pau- enduizenden mensen n de rooms-katholieke •r daarin voor zijn po rn een oorlog tegen oorkomen. Veel gelovi- ben de 82-jarige kerk- vraagd naar de Iraakse ld Bagdad te reizen om og te stoppen, zo meld- tont La Stampa. lijn geen kanen' opese regeringsver- digers in Jemen doen n om te voorkomen rolking hen aanziet nen. Zo wapperen Is van ambassadeperso- jjgetjes van hun thuis laat op stickers in het de naam van hun (tland wordt door het zien als een broed- n moslim-extremisme. Jschoot een Jemeniet aan en een Cana- jd. Volgens regerings irissen handelde de pressiviteit. isleiden over >fse wapens' :n Noorse VN-wapen- ur die uit Irak is terug- Jom Siljeholm, heeft in Oslo verklaard dat Ie Staten misleiden- natie hebben verstrekt kse massavemieti- )ens. Siljeholm zei dat inse functionarissen, e minister van buiten- iken Colin Powell, uit hebben gedaan die niet met zijn eigen bevin- iiljeholm zei ook dat inspecteur in Irak iratoria heeft gezien irt dat in Amerikaan- ïgenrapporten wordt uroefening tro afgelast De Britse overheid gesimuleerde terroris- nslag op de Londense indse afgelast. Een re- bordvoerder zei giste- |e oefening is uitgesteld de internationale situ- Wjf uur durende oefe- komende zondag wor- (uden bij het metrosta- t in het financiële hart ad. In de ondergrond- iensen gesignaleerd askers en bescher- jg akken dragen. tdjpremier Aziz leeft donderdag 20 maart 2003 101 sï den haag/anp - Premier Balkenende heeft vanmorgen de aanval van de Verenigde Staten, Engeland en Australië op Irak ge rechtvaardigd. In een op tv en radio uitge zonden verklaring vertelde hij dat het ka binet de aanval tegen Saddam Hussein steunt, maar dat Nederland niet aan de oorlog meedoet. Daar is niet genoeg draagvlak voor in parlement en samenle ving, zei hij. PvdA-leider Bos bevestigt dat beeld, maar hij veroordeelt het besluit van de Verenigde Staten om de oorlog te begin nen. Volgens de sociaal-democraten wa ren er nog mogelijkheden om dit te voor komen. Bos zei verder dat Nederland ook geen militaire taken op zich moet ne men, ook niet als de Amerikanen daarom verzoeken. Alleen waar Nederland al met militairen aanwezig is, kan volgens Bos sprake zijn van een grotere inzet. De PvdA ervaart de oorlog als een nederlaag. „We blijven het besluit van de VS onjuist vinden." CDA-ffactievoorzitter Verhagen zei dat Nederland niet in oorlog is, en de Ameri kanen ter plekke niet militair steunt, maar elders wel. Zo levert Nederland Pa triot-verdedigingssystemen aan Turkije, en stelt het luchthavens en havens open voor Amerikaans militair personeel en materieel. De WD steunt Balkenende en vindt dat niets doen tegen de Iraakse lei der slechter is voor de internationale ge meenschap dan handelen. Ook de LPF staat achter de premier. „De tijd was op", aldus fractieleider Herben. D66 vindt zelfs politieke steun voor deze oorlog te ver gaan. Ook Groenlinks en de SP zijn daar fel tegen. Deze partijen vre zen dat het kabinet het niet bij politieke steun zal laten. Volgens de SP zijn zelfs de Patriots die Nederland naar Turkije heeft gestuurd al onderdeel van het of fensief tegen Irak. Groenlinks sprak van een 'internationale vergeldingsoorlog', en vreest dat deze lang zal duren: tot Irak helemaal bezet is of Saddam Hussein verdreven. De SGP noemt de oorlog 'onvermijdelijk' en stelde dat Nederland achter de Ameri kanen moet gaan staan. De Christenunie blijft bij haar standpunt dat Balkenende 'geen argumenten heeft om militaire steun aan de aanval te onthouden', nadat het kabinet had besloten de Amerikanen politiek te steunen. Maar de Christen- Unie vindt dat er praktische redenen zijn om het niet te doen. De partijen zijn het wel over eens over de rol die Nederland na afloop van de oor log zal spelen bij de wederopbouw en de humanitaire hulp. Verder spraken alle partijen de hoop uit dat de oorlog snel zal zijn afgelopen, en dat er zo min mo gelijk burgerslachtoffers zullen vallen. De hoofdrolspelers spreken hun naties en de wereld toe. Bush deed dat om kwart over vier in het Witte Huis, Saddam Hussein verscheen enkele uren later op de buis. Foto's: Reuters/Kevin Lamarque en AP washington/vervolg voorpa gina - Bush sprak het Ameri kaanse volk vannacht om kwart over vier Nederlandse tijd toe in een tv-toespraak van vier minu ten. „De ontwapening van Irak is begonnen", had woordvoer der Ari Fleischer van het Witte Huis kort daarvoor al laten we ten. Op de Iraakse staatsradio was een Arabische boodschap te horen die afkomstig leek van de Amerikanen: 'Dit is de dag waarop we hebben gewacht'. De Amerikanen zouden de golf lengte hebben 'gekaapt' waarop de staatsradio uitzendt. Volgens Britse en Amerikaanse bronnen zijn precisiebommen en Tomahawk-kruisraketten af gevuurd in een poging Saddam Hussein of andere leden van het regime te raken. Kennelijk wa ren er aanwijzingen waar de Iraakse leider zich zou bevin den. Nadat verschillende keren op de Iraakse televisie was aan gekondigd dat hij 'binnenkort' een toespraak zou houden, ver scheen Saddam, in uniform en met een grote bril. Hij haalde flink uit naar George Bush, die een 'beschamende misdaad had begaan'. Hij be loofde de Amerikaanse soldaten te zullen 'uitputten'. De zoon van Saddam Hussein, Uday, hield enkele uren eerder een toespraak op zijn eigen radio zender A Shahab, waarin hij het volk en het leger opriep om de wapens op te nemen en het land te verdedigen. Zij hoeven niet bang te zijn, 'omdat God aan uw kant staat', zei hij. Het Amerikaanse ultimatum aan Saddam Hussein om bin nen 48 uur zijn land te verlaten, liep vannacht om twee uur Ne derlandse tijd af. Verwacht werd dat daarna een massaal luchtof- fensief op gang zou komen, maar de 'schokaanval' bleef uit. Het leek erop dat de raketaan- vallen een gelegenheidsactie waren, die de oorlog eerder dan gepland op gang brachten. Het enige zichtbare effect was een brand bij een olieraffinaderij aan de rand van de stad. Er zouden ook acties zijn uitge voerd tegen doelen in het zui den van Irak, rond de havenstad Basra. Iraakse soldaten in dat gebied zouden bereid zijn zich over te geven. Volgens andere berichten zou Irak twee raketten hebben afge vuurd op het noorden van Koe weit. Daarbij vielen geen slacht offers. De Britse premier Tony Blair was van tevoren gewaarschuwd dat een aanval op 'een beperkt aantal militaire doelen' zou plaatsvinden. De Belgische pre mier Guy Verhofstadt was de eerste Europese leider die rea geerde op de aanval. Hij zei 'diep ontgoocheld' te zijn. „Het opgeven van de internationale rechtsorde is een te hoge prijs voor de gewenste ontwapening van Irak", aldus Verhofstadt. door onze correspondent Hetty van Rooij brussel - In Brussel is afluisterapparatuur gevonden in het gebouw waar vanavond de Europese top van rege ringsleiders begint. In de werkruimtes van Frankrijk, Duitsland, Italië, Oostenrijk, Groot-Brittannië en Spanje blijken telefoonlijnen te zijn afgetapt. Bovendien is er apparatuur gevonden die het mogelijk maakt om buiten het gebouw de gesprekken in sommige vergaderzalen te volgen. Over de vraag wie de 'bugs' heeft geplaatst, zwegen gis teren zowel de EU-diensten als de inlichtingendiensten die bij het onderzoek betrokken zijn. „We hebben geen enkel bewijs dat het de Amerikanen zijn, maar ook niet dat ze het niet zijn," aldus een woordvoerder. In de kantoorkolos in Brussel, waar vrijwel elke week Europese ministers vergaderen, hebben de vijftien lid staten eigen werkruimtes. Tijdens de bijeenkomst van de regeringsleiders maken de delegaties vanavond en morgen van diezelfde ruimtes gebruik. De vraag hoe lang daar al wordt afgeluisterd, kan volgens een woord voerder pas worden beantwoord als het onderzoek is voltooid. De apparatuur is al op 28 februari gevonden, maar werd niet ontmanteld. De vondst is stilgehouden om de da ders te kunnen betrappen. De Franse krant Le Figaro meldde gisteren dat Franse en Duitse diplomaten wer den afgeluisterd, en verbond daaraan onmiddellijk de conclusie dat de Amerikaanse geheime dienst had toe geslagen. De VS-missie bij de EU reageerde gisteren kortaf: „Wij hebben geen informatie gekregen over dit onderzoek." De veiligheid van het enorme gebouw is al jaren een probleem. Volgens Javier Solana, de EU-buitenlandchef die zich ook met militaire zaken bezighoudt, is het zo lek als een mandje. Solana weigert in het gebouw kan toor te houden, omdat hij de beveiliging en de telefoon lijnen niet voldoende vertrouwt voor het uitwisselen van gevoelige militaire informatie. Het afluisterschandaal komt aan het licht op een pijnlijk moment. De relatie tussen de VS enerzijds en Frankrijk en Duitsland anderzijds is slechter dan ooit, en de oor log in Irak houdt de EU-regeringsleiders volstrekt ver deeld. Vanavond staan de EU-chefs voor de moeilijke taak om de diepe kloof te overbruggen en een geloof waardig gemeenschappelijk standpunt in te nemen. Anti-Amerikaans protest in Rusland De Iraakse vice-pre- iqAziz is gisteren in ^*v wndheid op een pers je in Bagdad versche- ïaakte daarmee een p geruchten dat hij zou jelopen, gewond of nen. De geruchten 0 overlopen van Aziz sta- 'et ren de kop op. Aziz is oej, en van de bekendste ïvan het Iraakse regi- [Cj »de enige christen in »g- Mveld Koeweit en roer Op de internationale :n van Koeweit is gis- chaos ontstaan. Dui- ïensen probeerden resterse journalisten 'iestaatje te verlaten. Arabische en Aziati- arbeiders, die Koeweit mate bevolken, pro een zitplaats te be- n op een van de naar een bestemming regio. De weg naar de ïn werd enige tijd af- om de toevoer van te stoppen. militairen nse straten Ie Franse regering loten de bewaking van e' objecten te verster- «ft daartoe vijfhon- ■a militairen de straat rd. Ze moeten politie- m soldaten bijstaan agen te voorkomen, kaanse ambassade ochtend versterkt met deen. In de omliggen- zijn pantserwagens rkanon geposteerd. washington/ap - De coalition qf the willing, de alliantie van lan den die volgens de VS meedoen aan de oorlog tegen Irak, is veel minder solide dan de Amerikaan se regering wil doen geloven. Dat blijkt uit reacties op de 'lijst van dertig' die de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken Colin Powell dinsdag bekendmaakte. Op de lijst van landen die vol gens de VS actief helpen om Saddam Hussein ten val te brengen, staan onder meer Ne derland, Japan, Hongarije, de Filipijnen, België en Nicaragua, landen die allemaal actieve deelname aan de oorlog hebben afgewezen en die in meer of mindere mate verdeeld zijn over politieke steun aan de Ameri kaans-Britse aanval op Irak. Een aantal regeringsleiders rea geert zelfs verbaasd dat hun land tot de coalitie wordt gere kend, zoals bijvoorbeeld de Ni caraguaanse president Enrique Bolanos. Zijn land heeft nog he lemaal geen standpunt ingeno men. Andere landen, zoals de Filipijnen, hebben de oorlog weliswaar niet veroordeeld, maar hebben zelfs niet de meest basale militaire steun toegezegd. Japan, dat zich deze week welis waar recht achter de VS opstel de, heeft alleen humanitaire steun na afloop van het conflict toegezegd. Ook Nederland wordt tot de be reidwillige landen gerekend, wat tot moeilijkheden in de Jcabi- netsformatie en vraagtekens bij Coalitie tegen Irak De 30 landen die zich volgens de Verenigde Staten achter de Brits-Amerikaanse actie tegen Irak hebben geschaard: anp krt een aantal politieke partijen heeft geleid. Powell sprak dins dag met minister van buiten landse zaken De Hoop Scheffèr, die volgens Powell 'een verzeke ring van openlijke steun' heeft gegeven. Het ministerie van bui tenlandse zaken in Den Haag geeft geen commentaar op de claim van Powell, en vragen in de Tweede Kamer werden door premier Balkenende niet duide lijk beantwoord. Spanje, dat de VS in de crisis rond Irak politiek enthousiast heeft gesteund, vecht eveneens niet mee. En buurland Portugal wordt genoemd, maar laat zelf weten niet tot de coalitie te be horen. Ook Turkije staat op Po wells lijst, al heeft de Turkse re gering gisteren laten weten dat een nieuwe stemming in het parlement over het toelaten van Amerikaanse troepen op Turks grondgebied niet direct in het verschiet ligt. De 'ware' coalitie tegen Saddam bestaat uit Groot-Brittannië, dat ongeveer 45.000 militairen naar het Golfgebied heeft gestuurd om deel te nemen aan de oorlog tegen Irak, Australië, dat twee duizend soldaten heeft afge vaardigd, en in mindere mate Polen en Albanië, die respectie velijk tweehonderd en zeventig militairen hebben toegezegd. Daarnaast heeft Roemenië 278 man militaire politie, mijnrui- mers en experts in chemische en biologische ontsmetting ter beschikldng gesteld. Tsjechië stelde gisteren een eenheid voor chemische ontsmetting beschik baar, maar het wil die buiten de commandostructuur van de VS en hun bondgenoten houden. De eenheid zal niet in gevechts situaties worden ingezet. De lijst telt geen enkel Arabisch land, maar het is duidelijk dat landen als Koeweit en Qatar, Waar grote Amerikaanse militai re bases zijn, behoren tot de vijf tien landen die volgens de VS niet genoemd willen worden in de coalitie tegen Saddam, maar daar wel deel van uitmaken. Enigszins verrassend is mis schien dat Duitsland, dat zich fel verzet heeft tegen een oorlog om Irak te ontwapenen, de VS het gebruik van zijn luchtruim en bases heeft aangeboden. „Onze duidelijke stellingname tegen een oorlog tegen Irak ver andert niets aan het feit dat de VS en Groot-Brittannië partners zijn in de NAVO, en door Duits land beschouwd worden als be vriende landen", aldus de Duit se kanselier Schroder gisteren in de Bondsdag. Ook Frankrijk heeft de VS het gebruik van zijn luchtruim en bases aangeboden, net als Italië. In dat laatste land mogen de le- gerbases echter alleen voor lo gistieke doelen worden gebruikt, en niet als uitvalsbasis voor een aanval op Irak. „We zijn geen oorlogvoerende natie", zei pre mier Berlusconi. jakarta/gpd-anp - De Ameri kaanse, Britse en Australische ambassades in Indonesië heb ben hun landgenoten gewaar schuwd tegen mogelijke repre sailles van radicale moslims voor de oorlog tegen Irak. Ook de Nederlandse ambassade waarschuwde gisteren voor mo gelijke verslechtering van de vei ligheidssituatie. Indonesië en Maleisië, beide landen met een grote moslim bevolking, hebben grote moeite met de Amerikaans/Britse aan val op Irak. In Indonesië worden grote demonstraties verwacht. President Soekamoputri heeft opgeroepen die vreedzaam te laten verlopen. De Indonesische politie heeft alle verloven inge trokken en extra beveiligings maatregelen getroffen. Ook steeds meer Russen uiten hun ongenoegen over de kwes- tie-Irak. Zij richten zich daarbij vooral op de Amerikanen. Zo hebben meer dan duizend in woners van de stad Jekaterinen- burg uit protest naar het Witte Huis in Washington gebeld. Het telecombedrijf Excom bood in woners van de stad deze moge lijkheid gratis aan. De enige voorwaarde om mee te doen, was dat ze Engels konden spre ken. In andere steden is het vooral de horeca die zich uitspreekt. Bij een café in Vladivostok staat het bordje Voor Amerikanen verbo- Aanhoudingen bij betogingen in VS Bij betogingen tegen de oor log zijn gisteren in de VS ze ker 135 mensen aangehou den. Bij het Witte Huis in Washington demonstreerden honderden mensen, die leu zen riepen als: Bush en CIA hoeveel kinderen doden jul lie vandaag? Zeker twintig mensen werden aangehou den. In Boston werden 36 betogers opgepakt. Zij riepen 'Schande' en 'Arresteer Bush'. In Los Angeles mond de een protest van zo'n 500 studenten uit in een con frontatie met de politie. Die pakte 34 mensen op. Een vredesmars in New York ein digde met 45 arrestaties. den' en in het Siberische Krasnojarsk 'Wij bedienen geen Amerikanen'. In een café en bij diverse middenstanders in het Zuid-Rusissche Taganrog zijn ook Britten niet welkom. De Amerikaanse ambassade in Moskou wordt zwaar bewaakt. Mensen demonstreren al per manent voor de poorten van de missie. De veiligheidsdienst ver wacht de komende dagen een grote toeloop bij de ambassades van de pro-oorlogslanden. (advertentie) 50"/. KORTING OP ACCESSOIRES BIJ ELKE NIEUWE MITSUBISHI GELDIG T/M 22-3-2003. MAX 1 000.- (NIET IN COMBINATIE ME~T ANDERE AANBIEDINGEN) U RIJDT BUV00RBEELD AL EEN SPACE STAR VANAF 15.545.- DEALER-ADRESSEN WWW MITSU8ISMF-M0T0RS NL OF KPN-TELEFOONGIDS Bagdad jordanië Oorlogsschepen en F117A Stealtn-bommenwerpers vuren Tomahawk kruisraketten af op strategische militaire y^doelen. F117A Stealth fighter koeweit/ egypte saudi-arabië I bombar- dementen Aanval op Irak begonnen turkije r mogelijke beschietingen vanaf schepen met kruis raketten vliegtuigen Tomahawk kruisraket geleidingssystemen vleugely^J Geprogrammeerd lengte: 6,25 m en gelanceerd doorsnede. 53 cm door computer snelheid: 880 km/uur aandmvmg^ v|jeghoogte 15_100 m Q Navigatie systeem scant landschap en corrigeert Bij nadering doel worden beelden vergeleken met geprogrammeerde computerbeelden en wordt de raket door radarnaar zijn doel geleid. ighoogte Dereik: tot 2500 km nauwkeurigheid: binnen i - anp/krt/afp De eerste salvo's van de aanval op Irak bestonden uit een beproefd recept van kruisraketten en door Stealth-bommenwerpers uitgevoerde precisiebom bardementen. Rond de veertig Tomahawk-kruisra ketten werden vanaf schepen in de Perzische Golf en de Rode Zee afgevuurd. Twee Stealths F-117a Nighthawk gooiden elk twee satellietgestuurde Joint Direct Attack Munition-bommen (JDAM) van 900 kilo op een gebouwencomplex waar Saddam Hussein zich zou hebben bevonden. Kruisraketten hebben een bereik van 1.600 kilometer. De Ameri kaanse marine heeft er naar schatting duizend, met een kostprijs van 600.000 dollar per stuk. Die prijs is het grote nadeel aan de kruisraket. Ver wacht wordt dat de VS dan ook veel vaker zullen grijpen naar de JDAM, die 28 keer goedkoper is en tot tweemaal zoveel explosieven kan vervoeren. Het is in feite niet meer dan een computergestuur de staartmotor die aan een bom wordt vastge maakt, en op die manier 'slimme' technologie kop pelt aan 'domme' slagkracht. Het Amerikaanse le ger beschikt over 10.000 JDAM-bommen. Net als Tomahawks worden ze gestuurd door satellietsig nalen en kunnen ze doelwitten raken die worden verhuld door wolken, stof of rook. De JDAM-bom men worden tot op enkele kilometers van hun doel gebracht door een van de paradepaardjes van het Amerikaanse leger. De F-117a Nighthawk (45 miljoen dollar per stuk), het voor radar onzichtbare vliegtuig. Tijdens de Golfoorlog van 1991 was de Nighthawk het enige vliegtuig dat werd ingezet boven het centrum van Bagdad.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3