De strijd van de cafetaria GESPREK VAN DE DAG Staatsbezoek oorlog en in schaduw formatie Boze boer geeft zich over Snackbar verliest terrein aan supermarkt en benzinestation Toptien van snackbarnamen De nieuwe VIDEOCLIP van zanger ROBBIE WILLIAMS is vanaf ko mend weekend in twee verschillen de versies op muziekzender MTV te zien. Dat heeft de zender vandaag bekendgemaakt. De clip van het nummer Come Undone kent een ge kuiste versie die MTV voor tien uur 's avonds vertoont en een ongecen sureerde die na tienen is te zien. In de clip blikt Williams terug op een ruig feestje vol met seks, drugs en drank. In de ongecensureerde versie zijn trippende, hallucinerende en kotsende mensen te zien. Ook vindt er een flinke knokpartij plaats en is de zanger te zien in een tamelijk ex pliciet triootje met twee vrouwen. De clip gaat morgen in prémière in het programma MTV Live. Foto: AP Drie Amerikaanse tieners zijn vorige week GEARRESTEERD op beschul diging van dierenmishandeling, be zit van een brandbom en alcohol. Zij zouden hun inspiratie uit de film JACKASS hebben gehaald, waarin extreme stunts en grappen worden uitgehaald. De politie nam een vi deoband in beslag waarop de tie ners, twee 17-jarigen en een 19-ja- rige, te zien zijn terwijl ze zichzelf en een kikker in brand steken, een vis inslikken en terug uitspuwen en eigendommen van de stad vernie len. Een van de jongens werd ook aangeklaagd voor het bedreigen van een agent nadat hij bij zijn arresta tie racistische taal had uitgeslagen. Ex-Beatle PAUL MCCARTNEY treedt 24 mei voor het eerst op in Rusland. Het concert zal plaatsheb ben op het RODE PLEIN in Moskou, waar naar verwachting 100.000 mensen aanwezig zullen zijn, aldus McCartney gisteren. „Toen de com munisten nog aan de macht waren mocht ik niet. Nu ben ik blij einde lijk te gaan", zei de 60-jarige muzi kant. Het concert gaat drie uur du ren. Foto: AP Het aantal DUITSE STUDENTEN dat in Nederland een opleiding volgt is in acht jaar tijd verdrievoudigd. In het studiejaar 2001/2002 studeer den 7747 Duitsers in ons land. Het gaat dan zowel om uitwisselingsstu denten (863) als reguliere studen ten (6884). Van de Duitse studen ten volgt 70 procent een opleiding in de grensregio's, zoals bijvoor beeld Nijmegen, Arnhem, Maas tricht en Enschede. Maastricht was vorig studiejaar met 1143 oosterbu ren het populairst bij universiteits studenten. De Katholieke Universi teit Nijmegen kwam met 256 op de tweede plaats. Onder de hbo-instel- lingen scoorde de Hogeschool van Arnhem en Nijmegen 578 jongeren van over de grens. Na de Verenigde Staten en Groot-Brittannië leidt Ne derland de meeste Duitse studenten op. Vanwege een lotingsysteem bij sommige opleidingen in Duitsland is Nederland als studieland aantrek kelijker geworden. Ook mond-tot- mondreclame speelt daarbij een rol. De boer die twee dagen lang met zijn tractor in een vijver in Washington stond en beweerde explosieven bij zich te hebben, heeft zich overgegeven. De actie van de tabaksboer, die zijn woede wilde tonen over het tabaksbeleid van de Amerikaanse regering, leidde tot grote chaos in het politieke centrum van de VS. Straten in de omgeving van Washington Monument en het Lincoln Memo rial, waartussen de boer zich had opgesteld, waren afgezet, wat grote verkeers opstoppingen tot gevolg had. In de lucht cirkelden politiehelikopters en sluip schutters hadden hun vizier op de man gericht. De 50- jarige Dwight Wat son gaf zich giste ren over aan een speciaal politieteam dat uren met hem had onderhandeld. Met zijn handen in de lucht stapte hij van zijn tractor af en liep naar de agenten die hem in hechtenis namen. Het is nog onduide lijk of hij inderdaad explosieven bij zich Dacboze boer, gezien door wilgentakken. Foto: AP Koningin Beatrix is gisteren, na een korte vakantie in het zuiden van Chili, begonnen aan een driedaags bezoek aan dit langge rekte Zuid-Amerikaanse land. De koningin staat continu in contact met Den Haag over de vraag of haar staatsbezoek aan Chili (en daarna Brazilië) kan worden voortgezet, nu de eerste gevechtshandelin gen in Irak zijn begonnen. Volgens staats secretaris Atzo Nicolaï (buitenlandse za ken) waren er aan het einde van de mid dag - het is in Chili vijf uur vroeger dan in Nederland - nog geen aanwijzingen dat een besluit in de maak was om de konin gin terug te roepen. De koningin, die gisteren in het gezelschap van kroonprins Willem-Alexander en prin ses Maxima in Chili aankwam, was in het presidentieel paleis in Santiago de Chile op het moment dat de Amerikaanse presi dent Bush het begin van de strijd aankon digde. Koningin Beatrix en de staatssecre taris worden ook op hoogte gehouden over de ontwikkelingen rond de kabinets formatie. In het paleis La Moneda bood de Chileen se president Ricardo Lagos het koninklijk gezelschap een staatsdiner aan. Lagos prees in zijn toespraak tot de koningin de hulp die Nederland zijn land heeft gebo den in de jaren van de militaire dictatuur, toen duizenden Chilenen in Nederland een toevlucht vonden. „Nederland heeft ons ook geholpen bij de eerste stappen in de richting van democratie", aldus de pre sident. Ook koningin Beatrix verwees in haar toe spraak naar de donkere dagen uit de Chi leense geschiedenis, die in september 1973 werden ingeluid met een bombardement op het paleis waar nu het diner werd ge houden. De toenmalige president Salvador Allende kwam bij de militaire coup om het leven. Zijn dochter Isabel, sinds dinsdag voorzitter van het Chileense Huis van Af gevaardigden, was gisteren de eerste die de president aan Beatrix voorstelde. „De democratie heeft gezegevierd en haar plaats hervonden", aldus de koningin. Vragen over Margarita Koningin Beatrix staat vanavond in Chili de Nederlandse pers te woord over de affaire-Margarita. De Rijks voorlichtingsdienst heeft de meerei zende journalisten laten weten dat dit onderwerp niet taboe is bij de tijdens staatsbezoeken traditionele ontmoe ting met de media. Tegelijkertijd werd benadrukt dat er geen garantie is dat de koningin daadwerkelijk commen taar geeft op de affaire. Gebruik is dat bij dit soort persontmoetingen alleen over het staatsbezoek zelf wordt ge praat. Tot nu toe heeft het Koninklijk Huis zich beperkt tot een korte verkla ring, waarin de uitlatingen van prinses Margarita de Bourbon de Parme wer den betreurd. Eerder op de dag bezocht zij in gezelschap van prinses Maxima een tehuis voor jonge kinderen met hiv en/of aids. De koningin oogde ontspannen en de Chileense kinde ren waren duidelijk blij een echte koningin en prinses te kunnen ontmoeten. Mdxima trad af en toè op als tolk voor haar schoon moeder, die zich na afloop uitgebreid liet knuffelen door de enthousiaste kinderen. Prins Wdlem-Alexander was op dat mo ment bij het opleidingscentrum voor vre destroepen. De koningin heeft vandaag een ontmoe ting met vertegenwoordigers van het Chi leense parlement. Later op de dag opent de koningin de tentoonstelling 'De Neder landse Gouden Eeuw in Dordrecht' in het museum voor schone kunsten. De kunst werken voor deze expositie zijn afkomstig van het Dordrechts Museum en het Stads archief. Hans Jacobs Koningin Beatrix na de kranslegging bij het Nationaal Monument in de Chileense h stad Santiago de Chile. Foto: ANP/Robin Utrecht DAGELIJKS LEVEN MENSELIJK Hfc VER-dorie. wrt<-HT£Aj JULUE. NOU evfcAi tot oe- de- «Esr ueHoqrd Heer! De vette jaren zijn voorbij voor de snackbar om de hoek. Supermark ten, fastfoodketens en benzinesta tions knabbelen aan de omzet en de overheid heeft gokken, roken en al cohol dusdanig aan banden gelegd dat daar ook geen droog brood meer aan te verdienen valt. Maakt het patatje oorlog definitief plaats voor de Big Mac? Het was zo'n oer-Nederlands tafe reel. Na zessen thuis. De koelkast leeg en de winkels al dicht. Naar de snackbar om de hoek dus, voor een gezinszak patat, frikadel speci aal en twee loempia's. Tijdens het wachten een pakje sigaretten erbij, blikje bier en een paar guldens voor de fruitautomaat. Tot 1996 leek er geen vuiltje aan de lucht: de kroketten en frikadellen vonden gretig aftrek en het aantal cafetaria's groeide zelfs nog licht. Het 'patatje met' was immers een snel en goedkoop alternatief voor zelf een maaltijd bereiden en dine ren in een restaurant. Maar toen de supermarkten vanaf juni 1996 ook 's avonds openble ven en zich steeds meer toelegden op kant-en-klaarmaaltijden, werd het steeds stiller in de cafetaria's. Bovendien stortten ook hambur gertenten, shoarmazaken, pizza bezorgers en benzinestations zich op de gehaaste en grazende twee verdieners-samenleving. Vervol gens bande de overheid de fruit automaten uit de 'laagdrempelige horeca' en legde ze de verkoop van alcohol en rookwaren aan banden gelegd met leeftijds- en reclame beperkingen. En nu begint ook nog een discussie over een tax op vet. Wie nu een cafetaria wil openen, moet wel heel veel lef hebben, beaamt voorzitter Maarten Colijn van de fastfoodsectie van Horeca Nederland. „Want voor de inrich ting moet je uitgaan van een inves tering van 50.000 euro voor keu- kenapparatuur, 20.000 tot 30.000 euro voor een softijs-machine en 10.000 tot 15.000 euro voor een kassasysteem. En dan hebben we het nog niet eens over de inrich ting en aankleding van de zaak." Colijn heeft zelf 25 jaar achter de frituurbak gestaan in zijn cafetaria in Rhenen. Nu verdeelt hij zijn tijd tussen vergaderen en de ijssalon die hij met zijn dochter runt. De cafetaria heeft hij overgedaan aan zijn zoon. Want daar valt nog best een goede boterham aan te verdie nen, weet Colijn: „Ik kan u verze keren dat er ondanks alles veel ca fetariahouders zijn die een goed inkomen hebben. Ze hebben een grote, trouwe klantenkring en draaien prima omzetten. Maar je moet wel met je tijd meegaan en dat is helaas niet iedereen gege ven." Van de 5700 cafetaria's die Neder land vijf jaar geleden nog telde zijn er inmiddels 500 verdwenen. „Ik verwacht dat we teruggaan naar een niveau van 3000 a 4000, maar dat zijn dan wel gezonde en mo derne bedrijven", zegt de cafeta ria-voorman. Volgens Colijn zijn er nog honderden familiebedrijfjes die hun tijd uitzitten. „Ze verdie- De vette jaren voor de cafetaria zijn voorbij. Even snel een patatje met een frikadel halen is een stuk minder po pulair geworden. Foto's: GPD/Frans Nikkels en Ron Pichel 1 I J. .1 V I Volgens het blad Onze Taal leggen snackbar houders niet bijster veel creativiteit in het ver zinnen van een naam, getuige het grote aantal zelfde of soortgelijke uithangborden dat overal in het land kan wordt aangetroffen. Onze Taal publiceerde twee jaar geleden een top-tien, sa mengesteld door vakblad Snackkoerier. 1. het Centrum 6. de Smulhoek 2. het Hoekje 7. de Corner 3. het Trefpunt 8. het Huukske 4. het Pleintje 9. de Viersprong 5. het Luifeltje 10. de Halte/de Lantaarn Ook gewild zijn namen als Marktzicht of de Ro tonde, voornamen als Annie of Joop en alles wat is afgeleid van Happy, Snacks, Smikkelen of Smullen. nen nog genoeg omdat ze niet meer investeren en hun hypotheek afgelost hebben, maar voor een opvolger zijn die bedrijven niet in teressant." Daarnaast zijn er de laatste jaren volgens hem veel avonturiers in de branche gestapt 'die dachten dat ze ook wel patat jes konden bakken en snel geld konden verdienen. Als je niks meer wist, dan opende je maar een cafe taria'. Door de verscherpte concurrentie, de overheidsbeperkingen en de uitgebreidere regels op gebied van arbeidsomstandigheden en hygië ne gaan die gelukzoekers nu toch het loodje leggen, verwacht Colijn. De ING Bank wees er twee jaar ge leden al op in een brancherapport: „De instroom van nieuwe bedrij ven is de laatste jaren omvangrijk, maar veel bedrijven hebben een korte levensduur: drie jaar na de oprichting bestaat nog slechts de helft van die bedrijven." Of door de economische neergang de vooruitzichten verder versom bert, kan Colijn niet zeggen. „Ik denk dat de euro meer invloed heeft gehad. We hebben de nieu we munt vorig jaar als guldens uit gegeven, maar nu gaan mensen weer echt rekenen wat iets kost. Door de economische situatie houdt de consument de hand op de knip, maar aan de andere kant zie je ook weer omzet terugkomen. We eerst naar een restaurant ging, gaat nu naar een eetcafé en wie naar het eetcafé ging, komt weer naar de cafetaria. Die twee effec ten houden elkaar in evenwicht." De traditionele snackbars kampen met nóg een probleem. Ze hebben de verschuiving in eetpatronen ge mist. De consument heeft buiten lands fastfood als de shoarma, fa- lafel en Vietnamese loempia ont dekt en lijkt zich af te wenden van vlees (na de talloze affaires) en vet. En het zijn juist de snacks uit de cafetaria die veel vet en vlees be vatten. Toch ziet Colijn dat alle maal niet als een bedreiging a voelen dat de omzet onder staat, maar de consument ai hele week gezond eet, wil b( en toe een patatje scoren zo in gewetenswroeging te kon De snackbar moet wel meet zen met de bevolking, naar' K locaties bijvoorbeeld waar v Colijn nog genoeg kansen li „Want daar wonen veel twe m dieners en kinderen. Maarp1 openingstijden aan op de ui »c mensen thuis zijn." 1111 Dat kinderen echter liever o|m grote M afgaan dan op het i re hangbord van De Smulhoeiei hij wel. „McDonald's heeft n leerd hoe je producten effici,c maakt en slim verkoopt. De nl bar zou aantrekkelijker voor ren kunnen worden door h( V richten van speelhoekjes en menstellen van menu's met1 bedingetjes en door meer sa te werken in franchiseverba De cafetaria moet wel zijn e :ij identiteit behouden, vindt cl „Maak er dus geen van-allesle zaak van, maar een traditioi fetaria die met zijn tijd mees weet wat de moderne klant ej ar Jan Ruesink

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2