i 'Max hangt, Max hangt' MEDIA Charlies Angels in Duits jasje Programmering radio en tv gewijzigd Maxima's baby laat Beatrix stral mk Oeuvreprijs naar cineaste Honigmat Alleen CNN werkt nog vanuit Bagdad Iraknieuws staat op één website Turner wil zelf filmen RTL Nieuws vannacht snel in actie bij uitbreken van oorlog Bi HOC 648 donderdag 20 MAART los angeles/rtr/anp - Vail alle grote Amerikaanse televisiesta tions heeft alleen CNN nog een eigen team in de Iraakse hoofd stad Bagdad. CBS trok zijn mensen gisteren terug. ABC en CBS deden dat al eerder deze week. ABC heeft nog wel een freelance verslagge ver in Bagdad die via videofoon berichten doorstuurt. CNN was zoals de meeste televi siestations geposteerd in het mi nisterie van Informatie in Bag dad. Het vierkoppige team zendt nu vanaf een geheime plek. De Arabische zender Al Ja- zeera heeft overigens ook een verslaggever in Bagdad. De Amerikaanse televisiezender NBC maakt intussen gebruik van de diensten van ex-CNN'er Peter Arnett. Hij verwierf faam als verslaggever in Bagdad tij dens de Golfoorlog in '91. Amett werkt voor National Geographic. Hilversum - De internetredac ties van NOS, NOVA. Netwerk en Twee Vandaag hebben hun berichtgeving over de oorlog in Irak gebundeld op de geza menlijke website www.aanvalopirak.nl. Op deze site staan achtergron den en het laatste nieuws rond om de aanval, maar ook por tretten van alle hoofdrolspelers, een historisch overzicht van het conflict en algemene infor matie over Irak en haar bevol kingsgroepen. De informatie is afkomstig van de internetsites van NOS Online/Nova, Net werk en Twee Vandaag. Via de gezamenlijke website kunnen ook de rechtstreekse uitzendin gen worden gevolgd op Neder land 2 en de uitzending op Ra dio 1. new york/afp - Televisiemag naat en oprichter van nieuws zender CNN, Ted Turner, heeft aangeboden zelf naar Bagdad af te reizen om verslag te doen van het aangekondigde Amerikaanse offensief. De CNN-directie wei gerde. „Ik ben 64, bijna geruïneerd en dit zou een spectaculaire zijn om de wereld te vi zou miljardair Turner het dagblad New York F der deze week hebben Turner bood zichzelf a hij hoorde dat sommig journalisten Bagdad zou len verlaten. Regisseur Harm Burggraaff (I) en redactrice Angelique van Trirum in de regiekamer. Foto: Ton Kastermans Op de redactie met (vlnr) Pauline Drent, Durk Veenstra, Stefan Stroet en Chris Veldkamp.Foto: Ton Kastermans Bob Maas, editor bij het RTL Nieuws met videobanden in de regie- ruimte. Foto: Ton Kastermans Even aflossing van de wacht: Roland Koopman (I) neemt een pauze, Roelof Hemmen neemt de honneurs waar.Foto: Ton K mans door Jan van Stipriaan Luïscius Hilversum - 04.14: „We zijn op de zender!' Adjunct-hoofdre dacteur van het RTL Nieuws Mare Schreuder óógt trots en drentelt trots over de redactie- burelen. „Hier doen we het alle maal voor, hier hebben we nou al weken naar toegeleefd. Wij, de mensen van de nachtuitzen dingen, slapen eigenlijk al dagen slecht. Gelukkig zijn de hulp troepen nu onderweg."' Eén minuut later, in de studio zitpresentator Roland Koop man, iets meer gespannen dan anders. Zijn eerste woorden om 04.15 uur, plus enkele seconden: „De oorlog is begonnen. In min der dan twee uur na het verstrij ken van het ultimatum heeft Amerika de aanval op Irak inge zet" Het is nét kwart over vier ge weest, vannacht, en de hectiek die je op dat moment verwacht, valt eerlijk gezegd nog enigszins mee. Weinig duidt er op, dat de Amerikanen met hun eerste 'speldenprikken', zoals Ameri- ka-correspondent Max Wester man zich steevast luchthartig uitdrukt, een begin hebben ge maakt. Als Koopman op rustige en professionele toon het (wak kere?) volk toespreekt, begint het 'onrustvirus' langzaam maar zeker toe te slaan in de regieka mer, die uitzicht biedt op de presentatoren. Shotjes „Kunnen we geen shotjes laten zien van Bagdad zoals het er nu uitziet?" vraagt redactrice Ange lique van Trirum zich vertwijfeld af, terwijl ze tussendoor ook nog - uit alle macht - de aandacht probeert te trekken van de regis seur „Max hangt, Max hangt!" schreeuwtze. Even later komt Max Westerman in beeld. Hij doet niet zo'n optimistische voorspelling: „De oorlog zal lang duren. Het zal een langdurig ge vecht worden," zegt hij op nogal deprimerende toon. Intussen op de redactiezaal, boven de studio: Schreuder heeft zich als een spin in het web genesteld, redacteuren, productiemensen, mensen van de regie en allerlei technici fluis teren hem onafgebroken rele vante informatie in zijn oor. „Ik leef hier al weken naar toe. Dit is professioneel hét moment om te laten zien, dat je er staat. Dit zijn de momenten dat je wat te vertellen hebt." Schreuder is te vreden over het verloop van de uitzending.Ach, het is live, dus er kunnen altijd kleine dingen misgaan. Het is niet bepaald iets waar de adjunct over in zit. Voor concurrent NOS heeft hij overigens nauwelijks oog. Af en toe werpt hij een neutrale blik op Nederland 2. „Ik vind het be langrijk dat wij een goeie uitzen ding maken en tot nu toe ver loopt alles op rolletjes." Intussen op de redactie buiten land: een aantal redacteuren zit geconcentreerd achter de pc, af en toe de blik werpend op één van de vele televisietoestellen. Een aantal met geluid aan. Nog al verwarrend, want het zijn niet alleen RTL 4 en de NOS die ver slag doen van het oorlogsdrama, ook de presentatoren van Al Ja- zeera, Sky News, CNN, BBC World en last but not least Iraki TV schallen door het redactie- vertrek. Een van de redacteuren roept dat de Nederlandse verta ling van Bush' toespraak, niet helemaal correct is. Zijn colle ga's kunnen hem niet verstaan, of ze willen hem niet verstaan. In elk geval lijkt niemand zich (zichtbaar) druk te maken over het kleine foutje in de vertaling. In grote lijnen is de vertaling, die in rap tempo moet gebeu ren, goed. Hilversum - Nederland 2, RTL 5 en Veronica staan volledig in het teken van de oorlog in Irak en hebben hun reguliere program mering laten vervallen. De NOS zendt vannacht tussen twaalf en zes ieder uur een nieuw Jour naal uit, na afloop van de geza menlijke uitzending op Neder land 2. Vanaf zes uur morgenochtend gaat de 'gezamenlijkheid' op nieuw van start tot twee uur morgenmiddag. Gedurende de hele dag wordt morgen ieder uur een NOS Journaal uitgezon den. Morgenmiddag om half zes gaat de gezamenlijkheid weer van start Het programma Goe demorgen Nederland op Neder land 1 vervalt morgen, evenals het Sportjournaal om 13.05 uur op Nederland 3. RTL 5 doet doorlopend verslag van het gewapende conflict. De programmering van RTL 4 en Yorin wordt niet aangepast. Wel besteden de actualiteitenpro gramma's RTL Boulevard, Ba rend Van Dorp en Nieuws aan Tafel volop aandacht aan de oorlog. Yorin FM heeft ieder half uur een extra nieuwsbulletin. Nieuwe actieserie Wilde engel met spectaculaire stunts bij SBS 6 Amsterdam - Drie mooie vrou wen en drie spectaculaire stunts per aflevering. Dat is de essentie van de Duitse actieserie Wilde engel vanaf vanavond bij SBS 6. In Duitsland is de serie enthou siast ontvangen. De proefafleve- ring trok maar liefst zes miljoen kijkers. Ook SBS verwacht het nodige van de serie. Hij staat niet voor niets op donderdagavond om half negen in het schema. Bo vendien vindt SBS het wel leuk dat de serie is weggekaapt voor de neus van RTL 4. In Duitsland brengt RTL Wilde engel name lijk wel op de buis. „Misschien hebben ze even niet opgelet in Nederland", vermoedt een vvoordvoerder van SBS. Irv Duitsland wordt hardop de vergelijking gemaakt met de Amerikaanse televisieserie Char lies Angels uit de jaren tachtig. Dat komt de hoofdrolspeelsters Eva Haberman (speelt Lena in de serie), Birgit Stauber (speelt Rabe) en Susann Uplegger (Franziska) niet slecht uit „Dan weet iedereen meteen een beet je waar hij aan moet denken. Ook al lijkt onze serie meer op de film dan de oude televisiever sie. Wij zijn geen lieve meisjes die de misdaad bestrijden, maar staan stevig in onze schoenen. En het is veel meer een actiese rie dan Charlies Angels ooit was", aldus Susan Uplegger. Dp drie dames waren onlangs in Amsterdam om de serie te pro moten. Want de belangen zijn groot voor de productiemaat schappij Action Concept Die maakte eerder series als The Clown, Alarm for Cobra 11. „En de wens was er om ook nog eens een grote actieserie te ma ken met flinke stunts. Dat is Wil de engel geworden", aldus Birgit Stauber. Wie het geluid uitzet errdarr- naar de serie kijkt, heeft het idee naar een Amerikaans product te De hoofdrolspeelsters van Wilde engel met vlnr Birgit Staubel als Christina, Susann Uplegger als Franziska en Eva haberman als Lena. Foto: SBS 6. kijken. Er zijn dan ook Ameri kaanse bedragen met de pro ductie gemoeid. Aan de proefaf- levering die vanavond is te zien, is vijf miljoen euro uitgegeven. Toen bleek dat de serie in Duits land aansloeg en aan verschil lende landen verkocht kon wor den, is besloten nog acht afleve ringen te maken met een optie op nog meer afleveringen. In de proefaflevering lopen de drie dames elkaar min of meer bij toeval tegen het lijf als ze alle drie betrokken raken bij een bankoverval. Daarbij blijken bo vendien ook nog eens wat cor rupte politiemensen betrokken die de overval en de gevolgen graag in de schoenen willen schuiven van het drietal. Aan het einde van de aflevering en na de nodige stunts besluiten de drie voortaan gezamenlijk de misdaad te bestrijden waarbij ze bovendien, net als destijds in Charlies Angels, de opdracht krijgen van een ietwat mysteri euze man. Wat Eva Haberman betreft is de serie desondanks geen exacte kopie van de Amerikaanse ver sie. „Er zit veel humor in de se rie en dat miste de Amerikaanse versie en er zit veel meer actie in." In de proefaflevering ko men bovendien de mannen er niet erg goed vanaf. Het zijn of schurken of sukkels of een com binatie van beide. Voor een serie die toch vooral mannelijke kij kers moet trekken misschien niet zo handig. Uplegger: .Aller eerst keken er de eerste keer ook opvallend veel vrouwen. En in de volgende afleveringen komen de mannen er wel wat beter vanaf." Stunts Zover mogelijk doen de vrou wen de stunts in de serie zelf. Dat is ze al op menig nat pak komen te staan. En omdat de serie in Duitsland is gedraaid, terwijl daar lang niet altijd de zon scheen, was het soms niet alleen nat, maar nog koud ook. Haberman:Als het echt ge vaarlijk wordt, komen er stunt mensen aan te pas. En natuur lijk worden de meeste stunts in stukken opgenomen. Dan is het niet gevaarlijk, maar lijkt het al leen maar zo." Dolf Rogmans Wilde Engel, vanavond om 20.30 uur bij SBS 6. Intussen in de regieruimte, even na vijf uur presentatrice van het RTL 4 Ontbijtnieuws Fe mke Wolthuis komt binnen. Zo maar, want presenteren hoeft ze vandaag niet. „Ik hield het echt niet meer uit in bed. Ik moest en zou naar de redactie komen. Mannen zullen het niet begrij pen, maar het voelt alsof je on gesteld moet worden: eerst druppelt het en dan gaat het in eens stromen. Zo voelt het ook met deze oorlog. Maar ja, de helft van de bevolking zal mij niet begrijpen, zegt ze hevig te leurgesteld. Enkele seconden la ter lijkt in de regiekamer de pa niek toe te slaan, als het gerucht gaat dat er een zwaar bombar dement plaatsvindt op Bagdad. Het gerucht wordt al snel ontze nuwd. De regiekamer, 06.15 uur, in afwachting van toespraak Sad dam Hoessein: de spanning on der de medewerkers van het RTL Nieuws neemt toe, temeer omdat het contact met Iraki TV (de staatszender) herhaaldelijk uitvalt. Hebben ze soms de stu dio's in Bagdad gebombar deerd?, vraagt de redactie zich vertwijfeld af. Nee, want enkele seconden later komt Saddam, gehuld in onberispelijk leger groen, in beeld. Redactrice An gelique van Trirum gelooft ech ter niet dat het de echte Saddam is, die zijn bevolking toespreekt Een dubbelganger, vermoedt ze. Er wordt ietwat hilarisch gerea geerd. Presentator Roland Koopman roept, echter natuur lijk niet hoorbaar voor de kij kers: 'U kunt nu sms'en naar 2200 als u denkt dat het de ech te Saddam is.' Douchen Intussen, op de redactietuin; Pauline Drent van de productie baalt. Ze heeft, vertelt ze, tot drie uur vannacht geregeld gedoucht in een poging om maar wakker te blijven. Als de klok drie uur slaat en ze veronderstelt dat het geen oorlog wordt, gaat ze sla pen. Nog geen kwartier later wordt ze wakker gebeld. „En ik had hier ook al de hele dag voor niks gewacht Ik vind dit heer lijk, de adrenaline begint steeds harder te stromen. Zo'n oorlog zijn de krenten in de pap. Ik vind het jammer om hier in Ne derland te zijn, liever was ik af gereisd, zoals ik destijds ook in Afghanistan ben geweest." De redactietuin, twee uur na de start van de uitzending: Mare Schreuder leunt min of meer geriefelijk achterover. Alles is goed gegaan, hoewel er over de speldenprikken weinig te melden valt De uitzending loopt gesmeerd, daar valt inder daad helemaal niks op af te din gen. Iedereen weet precies wat hij of zij moet doen. Een geolie de machine, die vrijwel foutloos op volle toeren draait. D breekt aan voor herhalii informatie en van de be m Aan voorspellingen durl s Schreuder zich niet te v l| „We kennen helaas de n boeken van de Amerikajjis niet," glimlacht hij. Het to vooral druk worden. „M gaan de mensen niet ui want dan zijn ze volgen ziek." Red Buil Intussen op de redacti hi regiekamer, de presently dio, 06.30 uur overal st overvolle dozen met wil o bruine broodjes kaas, sHU andere lekkernijen. Dei kl voor het knapperige vo« maar matig, de belangs g\ lijkt vooral uit te gaan n 21 blikjes Red Bull, die gre vinden. Om de dag goe „j, der door te kunnen kor ie BIJ DE KAPPER Veronica zendt vanavond vanaf 19.00 uur het programma irak@- veronica.nl uit. Het NOS Jeugdjournaal is van avond extra lang. De uitzending begint rond half zeven en duurt 25 minuten. Naast het laatste nieuws brengt het Jeugdjour naal racties van Iraakse kinde ren die enige jaren geleden naar Nederland zijn gevlucht. De Idols-finale lijkt al eeu wen geleden, de Oosten rijkse skipistes zijn weer BN-ervrij en ook Margarita-gate lijkt de uiterste houdbaarheids datum te hebben overschreden. Waar moeten de vaderlandse roddelbladen deze week in he melsnaam over schrijven? Drie maal raden. Ja, heel goed ge gokt: De zwangerschap van MéXIMA. Zucht... is het weer zo ver? Als je de cover van Privé mag geloven wel: „Maxima ge snapt in ziekenhuis. Haar baby laat BEATRIX weer stralen." Wie het verhaal echter leest, ontdekt dat Nederlands Grootste Fami lieweekblad zich dit keer niet durft te vergalopperen aan het zoveelste loos alarm. „Het zal misschien nog pas een maand zijn, maar ALLES wijst er nu toch op dat PRINSES MéXIMA in BLIJDE VERWACHTING is!" Privé baseert die bewering vol mitsen en maren op 'het feit' dat de prinses is gestopt met ro ken en drinken en in een zie kenhuis een echo heeft laten maken. Ik bespaar me de moeite om verder te lezen. Al twee jaar beschouwen de bladen elke mil liseconde waarin Max geen peuk of champagneglas in han den heeft als waterdichte Pre dictortest. En die echo? Foto's graag! Harde bewijzen willen we zien en geen zoethoudertjes. Het anders zo brutale Party is opeens zeer voorzichtig gewor den over de 'moeder aller zwan gerschappen'. Beatrix zou smachten naar zo'n opstekertje in deze moeilijke tijden. „Maar een jaar na haar huwelijk met ALEX is MéXIMA volgens de of ficiële zingen nog steeds niet zwanger. Is de ooievaar op weg naar het liefdesnestje van Alex «38 Koningin Beatrix, Maxima en Willem Alexander. Foto: ANP en Méxima verdwaald?" Over verdwaald gesproken. Wie is toch die oude mevrouw die, gezeten naast de chauffeur van een groene Chevrolet-bus, in slaap lijkt te zijn gevallen? Vol gens Weekend is het prinses Ju liana. „De eerste foto's van onze geliefde oud-vorstin JULIANA sinds vijf jaar", kraait verslagge ver Marc van der Linden uitzin nig van victorie. De fotograaf die ongetwijfeld dagen in de bosjes heeft gelegen om met een enor me telelens de schaamteloze plaatjes te kunnen schieten 'stelde vast dat de bijna 94-jarige prinses het een stuk beter maakt dan menigeen mag denken...' Stomtoevallig heeft concurrent Privé deze week een verhaal met dezelfde strekking. In geuren en kleuren wordt verteld hoe goed JUUL wordt verzorgd en dat ze zelfs dagelijks nog vijf baantjes zwemt. Twee JULIANA-promo- tieverhaaltjes dezelfde week in twee bladen; is het hof soms met een charme-offensief bezig? Intrigerend zinnetje overigens in Privé: „Vrijwel dagelijks komt de particulier chauffeur voorrijden met een geblindeerd bii->5 wordt er met de PRINS 'u rondje in de omgeving| maakt." Geblindeerd bi zien haar in Weekend t ie delijk naast de chauffei Is hier soms sprake van A stand-in? ht. Weekend beweert over tof JULIANA JUNIOR (CH Ja NA'S dochter) in navolj n i haar nichtje Margaritai (K boekje open wil doen o Dl Oranjes. Ze zou al een. 4| in de armen hebben ge n i Wellicht is er nog erger noodlijdend opinieblat E weken achtereen de op spectaculair kan opkrik r a Is er dan nog ergens ee «n metje vrij in de bladen 01 niet-koninklijke roddel 7i lijk. „JAMAI IS GAY!", b Üt NL Deze Week, dat ken nog niet doorheeft dat Idols-finale al achter ch am, hebben. Bewijs voor de bil stelling? JAMAI beween JIM nu al mist. Ja, dan m° vast en zeker gay. Heti 22 echt lachwekkend als c *a< naar van Idols zegt hoe hij met JIM heeft gehai jn y ken wel pubers van ve< der Dat moet een onwezen1,e' varing zijn geweest vo< tienjarige JAMAI en de rige JIM. Ik zie het al vc „Tjongejonge JIM, da's pen zeg... Ik voel me o[ weer veertien. Jij dan?' ook man, ik heb me jé! niet meer zo gevoeld." Story vraagt zich het v( taii af: „Zijn wij nou gek of tijg GIT SCHUURMAN zv )ng Het zou zomaar allebeijy, Martin Ruesink rijswuk/anp - Filmmaakster Heddy Honigmann krijgt op 28 maart de eerste Jan Kassies Oeuvre Prijs van het Stimule ringsfonds Nederlandse Cultu rele Omroepproducties. Aan de onderscheiding is een bedrag van 50.000 euro verbonden. Dat heeft het fonds gisteren laten weten. De prijs is ingesteld ter gelegen heid van het vijftienjarig jubile um van het fonds en zal in de toekomst op onregelmatige ba sis worden uitgereikt. Kassies was van 1988 tot 1995 de eerste voorzitter van het fonds. Honig mann krijgt de onderscheiding tijdens een feest in het Amster damse Felix Meritis. Met de prijs wil het fonds ma kers van Nederlandse culturele radio- of tv-programma's eren die „in hun kwalitatief hoog staande oeuvre blijk geven van grote bewogenheid met kwets bare personen of verschijnselen in de samenleving, van compas sie met de personages uit de producties en van het vermogen de onderwerpen op zowel een ernstige als humorvolle wijze te benaderen". Heddy Honigmann (1951) is ge boren in de Peruaanse hoofd stad Lima en studeerde film in Rome. In 1978 vestigde zij zich als filmmaakster in Nederland. De speelfilm Hersenschimmen (1986), naar het boek van J. Bemlef, betekende haar door braak naar het grote publiek. Haar documentaire Metaal en melancholie (1992) werd overla den met internationale filmprij zen, en ook de speelfilm Tot ziens (1995) viel in de smaak. Honigmann maakte regelmatig d*!S rt, producties voor teli Vier maal mijn hart, en De juiste maat. legde zij zich toe op l00 taires, zoals Crazy (1 d-Hi den Kalf, publieksprijs Privé (2000). Honigm zig met de montage >Nc nieuwe documentaire Mano. De film, over Cubaai gen in New York, ga tember in première l960 retrospectief dat het New York over haar 019.00

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 22