Ajax is terug aan de top SPORT Gullit coach nationaal elftal onder 21 jaar Rijk Arsenal blijft in Europa onderdeurtje Ook Utrecht in de race voor start van Tour Amsterdammers weerstaan Romeinse furie Freire straft fout Cipollini genadeloos af e divisie op vrijdag en - Ook het volgend blijft vrijdag de speel- rde clubs in de eerste Dat besloten de geza- e clubs onder zware n SBS6, de omroep die j itrijden in samenvatting t. Tegen het spelen op leeft bij menig club ver- jrdagavond zou meer jpleveren. Er was nog id over het alternatief ibs vrije keuze van zouden krijgen. Maar itel bleek onhaalbaar keihard aangaf aan ivond vast te houden. i akkoord t kunstgras clubs uit de eerste di- akkoord met het spe- smpetitieduels op Door hun instem- Heracles Almelo ko- :oen proefdraaien met nste toepassing ervan, heeft de Almeloërs aangewezen als een ijf clubs in Europa die een jaar lang mogen erhof terug ainer |- Clemens Westerhof :r een nieuwe werkge- llederlandse voetbal- li gisteren aangesteld als h directeur van de iraanse club Sporting je 62-jarige Westerhof is n verantwoordelijk l teams, maar moet ook iv jeugdbeleid ontwik- Ie voormalige trainer •rmeer Feyenoord, Vi- ~~7 maakte afgelopen moeilijke tijd door. Hij Jeven vermist. De Ne- tr bleek toen wegens iblemen in Harare on- erren <Gelredome ?ij- De Europese voetbal- |FA heeft het Gelredo- raardeerd. Het onder- n Vitesse mag zich rials een viersterrensta- [t Gelredome kan zich p kandidaat stellen voor iatie van een UEFA &le. De thuisbasis van n geen vijfde ster ver voor moet het sta ats bieden aan meer [duizend toeschou- totterdamse Kuip en rdamse ArenA hebben jerren. Uurscrisis \C iper drie maanden itreden bevindt het lur zich alweer in een iren maakten Jan ibeke en Jac Visschers ir direct op te stap le overgebleven be- behandelen de lo ken, maar hebben hun el ter beschikking ge- beke en Visschers, gNAC-spits, hebben ie maanden tijd stuk >p de sanering van de inde voetbalclub en )p vanwege een ver inzicht over de uitvoe- de reddingsoperatie. ar wint ire Koerse De Nederlandse be- 0 ner Matthé Pronk j eren de Belgische een- strijd Nokere Koerse kilometer gewonnen, r uit de Bankgirolote- versloeg in de sprint 1 Magnus Backstedt en lendrik van Dijck. Coast licentie na :en ïV pri iei ielerformatie Team ek ift van de Internatio nal ren Unie (UCI) de li- uggekregen. De prof it! et voormalig Tour- St an Ullrich onder con- met onmiddellijke in- m r aan wedstrijden en. De UCI ontnam de eg de licentie wegens 5 n ichterstanden. Inmid- de ploeg tekst en uit- k Bbaft over de betalings- ieri n renners en ander A3 L Jan Ullrich reageer- eci icht. De dit seizoen n Coast overgestapte tuner was al om zich het kijken naar een erkgever. verlies 'lajek in Miami i ni rijgtichard Krajicek is uit jes ld in de eerste ronde voi innistoernooi van <ke e 31-jarige speler uit ila kg ver oor met 6-4 6-3 b vi nerikaan Taylor Dent, be wam met een wild- oernooi binnen, dat 9 won. Tegen de zoon «lig topspeler Phil als hij een serviceka- hij niet opgewassen. donderdag 20 maart 2003 De Ajacieden feesten na hun zwaarbevochten gelijkspel tegen AS Roma. Foto: EPA/Monteforte door Peter van Duyl rome - Vrijwel iedereen achtte het in deze tijd ondenkbaar, som migen geloofden zelfs dat het nooit meer zou gebeuren. Toch heeft Nederland voor het eerst in zes jaar weer een club in de eind fase van de Champions League. Via een zwaarbevochten i-i ge lijkspel bij AS Roma bereikte Ajax gisteren het bijna magische doel: de kwartfinale. Manchester Uni ted en AC Milan lonken, maar als het aan trainer en spelers ligt wordt het Barcelona. Alleen de 1500 Ajax-fans bevolk ten nog de tribunes van het Olympisch Stadion in Rome, toen hun helden zich ruim een uur na afloop van het allesbe- slissende duel nog eenmaal ver toonden. Met graagte inhaleer den de supporters het intense sportieve geluk, waaraan ze zo lang gewend waren, maar dat ze ook alweer even moeten ontbe ren. Sinds 1997 (Ajax-Juventus in de halve finale van de Cham pions League) liep Ajax in Euro pa het ene blauwtje na het an dere. De vreugde van de aanhang werd in Rome alleen overtroffen door die van de Ajax-spelers zelf. De Amsterdammers lever den gisteren een bijzondere prestatie. Aan de vooravond van dit voetbaljaar liet Koeman nog optekenen dat hij in de Cham pions League niet wilde afgaan. Nu Ajax, door in een paar maanden ploegen als Arsenal, AS Roma en Valencia te weer staan, weer in het centrum van het Europese topvoetbal terecht is gekomen, acht de oefenmees- ter niets meer onmogelijk. „Ik heb steeds meer het gevoel dat we een elftal hebben waarvan moeilijk te winnen is." Op weg naar de kwartfinale speelde de uitbeurt bij Arsenal, half februari, een hoofdrol in het bewustwordingsproces van dit jeugdige Ajax. In Londen begon de Amsterdamse ploeg een in trigerende ontdekkingsreis naar de eigen kwaliteiten. Die reis is nog altijd niet beëindigd. .Arse nal was een kanshebber in de Champions League. In Londen is bij het team het besef ont staan dat er voor ons meer in zat." In de euforie van het moment was weinig behoefte aan een kritische noot. Maar Ajax speel de tegen AS Roma zeker niet zijn beste wedstrijd van dit Europese seizoen. In de zinderende ambi ance wilden de Amsterdammers voor alles een lijf-aan-lijf-ge- vecht met de Italianen voorko men. Ze bleven voor de pauze echter slechts met moeite over eind tegen de Romeinse storm loop. Het begon allemaal nog zo mooi Ajax ruim 10 miljoen euro rijker zeist/gpd - Ruud Gullit (40) gaat het Nederlands voetbalelftal voor spelers onder 21 jaar coa chen. Hij heeft dit gisteravond zelf bekendgemaakt. Zijn con tract gaat op 1 juni in en loopt tot en met het WK 2005 dat in Nederland wordt afgewerkt. Be gin deze maand gaf Gullit nog te kennen het leven in de luwte prima te vinden. Middels een ei gen bedrijf handelde hij onder meer op de beurs. Een zegsman van de KNVB erkende dat er met Gullit over de functie is ge sproken. Een overeenkomst zou echter nog niet formeel rond zijn. Op dit moment is Cor Pot (51) trainer van Oranje onder 21, dat geldt als opleidingselftal voor Jong Oranje. De ploeg kwam op 26 februari voor de laatste keer in actie tegen Jong Vitesse. Het team verloor het oefenduel bij de KNVB in Zeist met 0-1. Cor Pot noemt de keuze van de KNVB verstandig. De coach ver blijft op dit moment met het Nederlands elftal onder 17 jaar in Roemenië. „Het is beter om naai" buiten te treden met een Ruud Gullit, dan met een Cor Pot. Zo eerlijk ben ik. Gullit is een grote naam. Daarnaast is er ook een misver stand. Mijn belangrijkste functie bij de KNVB is hoofdscout van het Nederlands elftal, daarnaast ben ik docent. Dat contract wordt vermoedelijk binnenkort tot en met het EK 2004 verlengd. Mijn functie als coach van het Ajax heeft door het bereiken van de kwartfinales van de Champions League een bo nus verdiend van 2.720.000 euro. In totaal heeft de club aan inkomsten uit het toer nooi 10.719.000 euro. De plaatsing voor het toer nooi leverde 1,7 miljoen euro op. Voor elke groepswedstrijd staat een premie van 340.000 euro. De twaalf duels zijn dus goed voor een bedrag van 4.080.000 euro. De inkomsten van de zes uitverkochte thuiswedstrijden en de tv- voor de ploeg van Koeman, die binnen een minuut op voor sprong stond. Na een onder schepping van John O'Brien kwam de bal via Ibrahimovic en Van der Vaart bij Andy van der Meyde terecht. De aanvaller kwam vanaf de linkerkant naar binnen en schoot de bal gra- niethard langs Roma-goalie Pe- lizzoli in de verste kruising: 0-1. De Nederlandse treffer fungeer de als een lont voor het Romein se kruitvat. In een laatste ver woede poging zijn verblijf in Eu ropa te rekken, stortte AS Roma vele aanvalsgolven over Ajax uit. Terwijl de aanvallers Ibrahimo- gelden komen daar nog bij. In de eerste ronde won Ajax twee wedstrijden, in totaal goed voor 680.000 euro, en speelde het twee keer gelijk, dat leverde ook nog altijd 340.000 euro op. In de twee de ronde won Ajax één keer, goed voor 340.000 euro, en speelde de ploeg vijf keer ge lijk, 850.000. Plaatsing voor de halve fina les levert 3.400.000 euro op, de finale 4.080.000 en het winnen van het toernooi is goed voor 6.800.000 euro. vie, Pienaar en Van der Meyde hulpeloos maar vergeefs poog den de bal in bezit te houden, denderde Damiano Tommasi met de regelmaat van de klok over zijn directe tegenstander Van der Vaart heen. Al na zeven minuten verzuimde Tommasi te scoren, na ruim een half uur dook hij weer gevaarlijk op voor Ajax-doelman Bogdan Lobont. Op dat moment was de stand alweer in evenwicht. In de 23ste minuut toverde Candela een briljante steekpass uit zijn voe ten. Antonio Cassano duwde de bal langs Lobont in het doel: 1- 1. Pas in het laatste gedeelte van de eerste helft kreeg Ajax, dat in Galasek, Pasanen en Trabelsi zijn beste spelers had, het duel onder controle en die trend zet te zich voort in de tweede. De hectische slotfase daargelaten - vooral invaller Diego Fuser kreeg nog een paar mooie kan sen - mocht Koeman met recht constateren dat hij na de rust nooit meer de angst had dat het nog mis zou gaan. „We hadden al het gevoel dat we hier moes ten scoren om ons doel te berei ken, daarom wilden we voor de winst spelen. In de eerste helft vond ik het zelfs wat té aanval lend. Na de rust hebben we het fantastisch gedaan. Ik ben ont zettend trots op mijn spelers." Nu het hoogtepunt op hoogte punt stapelt, is in en rond de ArenA steeds vaker te horen dat Ajax voor niemand meer bang is. In de eerste ronde werden Olympique Lyon en Rosenborg uitgeschakeld. In de tweede fase rekende Ajax af met AS Roma en topfavoriet Arsenal. En vanaf nu kan het alleen maar mooier. AS ROMA: Pelizolli; Cufre, Aldair en Panucci; Cafu (80. Fuser), Lima (66. Montella), Emerson. Tommasi (80. Guigou) en Candela: Cassano en Del- vecchio. AJAX: Lobont: Trabelsi, Chivu, Pasa nen en O'Brien (90. Van Damme); Pie naar, Galasek, Van der Vaart en Max well; Van der Meyde (72. Sikora) en Ibrahimovic (90. Witschge). elftal onder 21 jaar was ook tij delijk. Het is niet meer dan lo gisch dat de voetbalbond voor een langdurig traject, zoals het toewerken naar het WK onder 21 jaar in 2005, voor een andere coach kiest." Gullit was het laatst actief als trainer bij Newcastle United in het seizoen 1998-1099. Daar stapte hij zelf op. Voor zijn komst naar Newcastle was Gullit actief als speler-trainer bij Chel sea in de periode 1996-1998. Gullit startte zijn loopbaan als profspeler in 1979 bij Haarlem. Via Feyenoord en PSV kwam hij bij AC Milan terecht waar hij een trio vormde met Van Basten en Rijkaard. Na AC Milan volg den Sampdoria en Chelsea. Gulltig speelde 66 interlands waarin hij zeventien keer scoor de. Na zijn actieve loopbaan trad Gullit op als voetbalcom mentator en analyticus bij de BBC, ITV en de NOS. Enige tijd had hij een eigen tv-programma bij Yorin. Het WK voor ploegen van spe lers tot en met 20 jaar werd me dio december aan Nederland toegewezen. Het is een toernooi met 24 deelnemers. De KNVB wil het WK groots aanpakken. De begroting voor het evene ment bedraagt 12 miljoen euro. De voetbalbond vergelijkt het met Euro 2000 en wil proberen er net zo'n voetbalfeest van te maken. Bij Euro 2000 was Gul- lits vriend Rijkaard bondscoach van Oranje. san Benedetto del tronto - De slotrit in de Tirreno-Adriatico is gisteren uitgelopen op een koningssprint. Mario Cipollini bleek iets te zeker van zijn zaak. De wereldkampioen, al twee keer ritwinnaar, ging recht zitten toen links van hem Oscar Freire opdook. De Spanjaard van Rabobank versloeg Cipollini op de meet. „Foutje van Cipo", lachte de Spanjaard naderhand. Meteen geldt hij in Italië als uitdager nummer één voor Mario Cipollini in Milaan-San Remo, zaterdag de eerste wedstrijd om de wereldbeker. De winst in de ze vendaagse koers ging naar Filippo Pozzato. Foto: EPA/Cristiano Chiodi valencia/gpd - In Engeland is Arsenal een grote club. Terecht, want elf landstitels en zeven FA Cups, dat wil wat zeggen. Euro pees beschouwd is en blijft Ar senal voorlopig een klein dup pie, een onderdeurtje zelfs. In 1993 werd de Europacup 2, die al niet eens meer bestaat, gewonnen. Meer niet. Ook dit seizoen zal er geen belangrijke internationale prijs worden bij gezet op Highbury. Zeer ontluis terend werd het rijke Arsenal gisteren het toernooi om de Eu ropa Cup uitgeknikkerd. Valen cia won dik verdiend met 2-1 en gaat daarom samen met Ajax door naar de kwartfinales van de Champions League. Arsenal mag in Engeland de wonden likken en proberen nog iets van het seizoen te maken in de Premier League. Dat zal nog lastig worden, want de riante voorsprong die de ploeg enkele weken geleden nog had, is bijna opgegaan in rook Net als Ajax verkeerde Arsenal gisteren bij de aftrap in de rede lijke riante wetenschap dat een gelijkspel genoeg was voor de kwartfinales. De Londenaren wensten echter niet op een pun- tendeling te gokken en trokken in de eerste fase fel te aanval. Het duurde lang voor de thuis club een beetje greep kreeg op het duel. En dat terwijl Valencia toch alleen maar gebaat was bij een zege. Misschien dat het ge mis van de vaste krachten Bara- ja (geschorst) en Kily Gonzales (geblesseerd) voor wat onwen nigheid zorgde. Halverwege de eerste helft kregen de Spanjaar den langzaam maar zeker de overhand. Daardoor was de 1-0 door Carew in de 34ste minuut ook niet echt onverdiend. Aimar verzorgde de voorbereiding, de Noorse international maakte koelbloedig af. Arsenal had eigenlijk geen ant woord. De ploeg van coach Wenger leek nadrukkelijk het spoor bijster, wat zich ook uitte in een aantal vervelende over tredingen, vooral van Henry. Na rust leek het toch nog goed te komen met Arsenal. Bijna met een na de rust ging Henry er vandoor en maakte de gelijkma ker: 1-1. Gezien alle routine in het team van Arsenal zou het normaal zijn wanneer de bezoe kers de wedstrijd vervolgens vakkundig zouden hebben ver moord. Balletje rondspelen, geen gekke dingen meer doen en rustig het zoveelste gelijk spelletje binnenslepen. Arsenal bleek er niet toe in staat. Juist Valencia was na de gelijkmaker heer en meester in Estadio Mestalla. Er ontstond voor het goal van doelman Taylor gaandeweg een soort schiettent. Kans na kans werd echter gemist, totdat al weer Carew met een onortho doxe kopbal het gaatje vond. Daarna was Arsenal helemaal het spoor bijster. Valencia had zomaar naar een monsterzege kunnen uitlopen. Voor Arsenal rest de vraag wat alle honderden miljoenen heb ben opgeleverd die Wenger mocht investeren. De Fransman doet zichzelf voor als het grote orakel van het internationale voetbal, vooralsnog levert zijn onwerkelijke aanpak van afzon dering, moeilijke diëten en zo helemaal niets op. utrecht/gpd - Een aantrekkelij- De stichting Tour sous Le Dom ke binnenstad, rijk aan cultuur heeft van meet af aan - in mei en historie. Dat is de troef die 2002 werden de plannen ken- Utrecht moet uitspelen om de baar gemaakt bij de Tourdirectie Tour de France binnen zijn - geopteerd voor een Grand De- grenzen te krijgen. Wielrenners part: een proloog, de start en fi- die onder de beroemde Dom nish van de eerste etappe, plus door razen, langs oude grachten de start van de tweede etappe, en over lommerrijke wegen. Het „Die twee wielerdagen zouden klinkt als een sprookje, maar het wel eens twee miljoen mensen is zeker niet gespeend van reali- kunnen trekken", schat Jeroen teitszin, concludeert een gere- Wielaert in, geestelijk vader van nommeerd bureau dat onder- het idee om de Tour naar zocht heeft of het idee om het Utrecht te halen. „Maar je kunt wielerevenement in 2007 in er wel een omlijsting van een Utrecht te laten starten kans van week van maken", vult Hagen slagen heeft. aan. Gisteren overhandigde Jan Ha- Behalve Utrecht hebben meer gen, voorzitter van de stichting steden in Nederland belangstel- Tour sous Le Dom, de uitkomst ling voor de Ronde van Frank- van het haalbaarheidsonder- rijk. Met name Rotterdam, on- zoek aan wethouder Spekman, der aanvoering van de voormali- Het rapport vormt de eerste stap ge burgemeester van Utrecht van wat moet uitgroeien tot een Opstelten, lijkt een serieuze te- sportief en cultureel festijn. De genkandidaat. Hagen benadrukt Utrechtse sportwethouder rea- dat Utrecht zich niet in het de- geerde enthousiast op de plan- fensief wenst te laten dringen, nen, ook al wordt van de ge- „Waarom zouden we? We heb- meente een bedrag van ander- ben meer dan genoeg te bieden, half miljoen euro gevraagd. Dat We weigeren naar anderen te is nodig om de Tour te kunnen kijken, we gaan uit van onze ei kopen. gen kracht." CHAMPIONS LEAGUE TWEEDE RONDE GROEP B GROEP A AS Roma - Ajax 1-1 (1-1). 1. Van der Meyde 0-1, 24. Cassano 1-1. Scheids- Newcastle United (GBr) - FC Barcelona rechter: Fandel (Dui). Toeschouwers: (Spa) 0-2 (0-0). 60. Kluivert 0-1, 75. 54.502. Gele kaart: Delvecchio, Cufre, Motta 0-2. Scheidsrechter: Wegereef Aldair (AS Roma), Van der Meyde, Lo- (Ned). Toeschouwers: 51.883. Gele bont (Ajax). kaart: Bernard (Newcastle), Xavi (Barce- Valencia (Spa) - Arsenal (GBr) 2-1 (1-0). lona). 34. Carew 1-0, 49. Henry 1-1, 57. Ca- Bayer Leverkusen (Dui) - Internazionale rew 2-1. Scheidsrechter: Vassaras (Gri). (Ita) 0-2 (0-1). 36. Martins Obafemi 0- Toeschouwers: 50.000. Gele kaart: Car- 1, 90. Emre 0-2. Scheidsrechter: boni, Pellegrino, Aimar (Valencia), Viei- Ivanov (Rus). Toeschouwers: 22.500. ra, Pires (Arsenal). Gele kaart: Ojigwe, Kleine, Cris (Lever kusen), Martins Obafemi (Inter). Bijzon- Valencia 6 2 3 1 9 5-6 derheid: 45 Butt (Leverkusen) stopt Ajax 6 1 5 0 8 6-5 strafschop van Morfeo. Arsenal 6 14 17 6-5 Roma 6 1 2 3 5 7-8 Barcelona 6 5 1 0 16 12- 2 Inter 6 3 2 111 10- 8 Geplaatst voor kwartfinale: Ajax, Valen- Newcastle 6 2 1 3 7 10-13 cia, Barcelona, Inter, Manchester Uni- Leverkusen 6 0 0 6 0 5-14 ted, Real Madrid, Juventus, AC Milan. Loting: morgen. SPORTUITSLAGEN BADMINTON Eindhoven. WK landenteams. Eerste divisie, groep A: China - Zweden 5-0. Stand: 1. Zuid-Korea 1-3 (5-0), China 1-3 (5- 0), 3 Zweden 2-0. Groep B: Indonesië - Enge land 3-2. Stand: 1. Denemarken 1-2 (4-1), 2. Indonesië 1-2 (3-2), 3. Engeland 2-0. Tweede divisie, groep A: Japan - Schotland 5- 0, Maleisië - Taiwan 3-2. Stand: 1. Japan 2-4 (9-1), 2 Maleisië 2-4 (8-2), 3. Taiwan 2-0 (3- 7), 4 Schotland 2-0 (0-10). Groep B: Neder land - Hongkong 2-3. Lens/Jonathans - Njoto- /Koon 11-7 11-4, Audina - Chen Wang 6-11 8- 11, Palyma- Haryanto 8-15 14-17, Lens/Cree- mers - Liu/Njoto 10-15 9-15, Audina/Jona- thans - Wang/Koon 11-1 11-2. Duitsland - Oe kraïne 5-0. Stand: 1. Hongkong 2-4, 2. Neder land. Duitsland 2-2 (7-3), 4. Oekraïne 2-0 DAMMEN Amsterdam. NK mannen. Vierde ronde: Jansen - Van den Akker 3-0, Prosman - Wiering 0-3, Mathijsen - Scholma 1-1, Messemaker - Clerc 1-1, Van Dusseldorp - De Vries 3-0, Thijssen - Winkel 3-0, Dolfing - Heusdens0-3. Stand: 1 Thijssen 8, 2. Heusdens, Jansen, Van Dusseldorp en Wiering 6, 6. De Vries en Winkel 5, 8. Clerc, Mathiisen, Scholma en Van den Akker 4, 12. Dolfing en Prosman 3. 14. Messemaker 2. PRIJSVRAGEN Lucky Day 3051. 1.3.5.23.25.27.29.35.36.43.53.60.61.62. 63.66.74 75.76.77. (Onder voorbehoud van typefouten). TENNIS Miami. Mannen, 3,2 miljoen euro. Eerste ronde: Ginepri (VSt) - Arthurs (Aus) 7-5 6-3. Meligeni (Bra) - KratochviyZwi) 6-1 6-4. DchviUZwi 'BAl Eredivisie mannen. Play-offs: Omniworld - SSS 3-0. WIELRENNEN Nokere. Wegwedstrijd. 1. Pronk (Ned) 193 km in 4.24.00. 2. Backst edt (Zwe), 3. Van Dijck (Bel), 4 Bruylandts (Bel). 5 De Waele-(Bel), 6 Vries (Ned), 8. Kemna (Ned), 12 Sentjens (Ned), 14. Van Dijk (Ned). San Benedetto del Tronto. Tirreno-Adriatico. Zevende etappe (San Benedetto del Tronto - San Benedetto del Tronto): 1. Freire (Spa) 162 km in 4.24.15 (36,783 km/u), 2. Cipollini (Ita), 3. Zabel (Dui), 4. Conté (Ita), 5. Dean (NZe), 6. Bettini (Ita), 7. Bossoni (Ita), 8. Bal- ducci (Ita), 9. Klöden (Dui), 10. Doema (Oek). Nederlanders: 34 Lotz, 40. Tankink, 74. Boo- gerd, 77. De Groot, 84. Knaven, 90. De Jongh, 120. Boven. Eindklassement: 1 Pozzato (Ita) 29.45 22, 2. Di Luca (Ita) 0.04, 3. Marzoli (Ita) 0 12. 4 Boogerd 0.13, 5. Bettini 0 21. 6. Markus Zberg (Zwi). 7. Klöden 0.22, 8. Zabel 0.23, 9. Paolini (Ita) 0.27, 10. Noé (Ita) 0.33. Overige Nederlanders: 31. Lotz 0.40. 69. Tankink 5.14, 84. Boven 10.25, 96 De Groot 14.04, 105. De Jongh 18.50, 110. Knaven 21.47

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 21