Digitale telefonie nog niet vergeten J MULTIMEDIA Schrijven op je muismat volito 4 Phoenix Back-up secuur en snel 'Moeder aller rts-games' gaat actueel Kant-en-klaar website-pakket Uit met Kinderen kost 'niets' Dino's in de dierentuin Computerspy Vakantiefotoboek Logitech op PS2-pad HOC 975 DONDERDAG 20 MAART Soms vraag je je wel eens af wat je precies koopt voor je geld. Neem nou de kersverse cd-rom Uit met Kinderen van Xplorys. Op zich is er niets mis met het schijfje en met de prijs (14,95 eu ro) ook niet. Een leuke en han dige verzameling van alle moge lijke doe-dingen met kinderen. Van attraktieparken, via dieren tuinen en musea tot de gezellige afsluiting in een speciaal kinder restaurant. Keurig gerangschikt en doorzoekbaar op plaats, postcode, leeftijd, jaargetijde, enz. Maar wie het doosje goed bekijkt, ontdekt al snel een in ternetadres: www. uitmetkinde- ren.nl en laat daar nu precies hetzelfde opstaan als op de cd- rom... Overbodig dus dat schijf je? Ja en nee. Qua informatie voor mensen met een internet aansluiting: ja. De 'hardcopy' biedt echter wel iets extra's: twee vellen met kortingbonnen voor allelei attrakties. Totale waarde: 190 euro. En als je met z'n vijven naar de Beekse Bergen gaat, krijg je op zo'n bonnetje 15 euro korting. Inderdaad...de prijs van de cd-rom! Je zou raar staan te kijken als je in - pak weg - het Noorderdie renpark opeens een T-Rex of een brontosaurus zou tegenko men. Dat zal natuurlijk ook nooit gebeuren, al zijn er wel parken geweest die tijdens de grote, nu wat afgenomen dinohype ste nen afgietsels tussen het groen hebben geplaatst. In het leuke spel Zoo Tycoon van Microsoft kom je echter levende dino's te gen. Het basispakket kwam al weer een tijdje geleden op de markt en inmiddels is het tweede uitbreidingsschijlje versche nen. Had Marine Mania een hoog aaibaarheidsgehalte, Dino saur Digs is heel wat heftiger. Dino's zijn van huis uit behoorlijk wilde dieren en die moeten in een dierentuin getemd worden. De dierenverzorgers (de speler dus) moet voor deze prehiostori- sche monsters zorgen, zoals hij dat ook voor leeuwen, beren en struisvogels doet. Het is de ultieme uitdaging, want een leeuw is een schootkatje vergeleken bij een velociraptor. Om Dinosaur Digs te kunnen spelen heb je het basispakket (40,90 euro) nodig. De uitbreiding kost 29,00 euro, iets goedkoper dan de zeedieren- versie, want die ligt voor 33,00 euro in de winkel. Altijd willen weten wat de kinderen nou precies doen op de pc? Of wat de werknemers uithalen op internet in de baas zijn tijd? Het programma 'The Computerspy is watching you' van Cyberi- um Media uit IJsselstein geeft al le antwoorden. Onopvallend op de achtergrond draaiend houdt het alle activiteiten van de niets vermoedende gebruikers bij. Welke websites worden bezocht door kinderen of het personeel, hoe lang zijn zij daarmee bezig, hoe zit het met chatten, spelle tjes, wat is er precies met de veelgebruikte programma's Word, Excel of Outlook gepro duceerd? Genadeloos wordt het allemaal geregistreerd. Het werkt allemaal perfect en in overzichtelijk menu's is het alle maal makkelijk terug te vinden. De werknemer die de kantjes er af loopt is in het kader van de reorganisatie dus nog niet jarig. En daarmee komen we op de vraag: kan dit allemaal wel in het kader van de privacy-wetge ving? Maar daar hebben argwanende ouders natuurlijk niet zo veel mee te maken. Een zeer effectief programma, maar ook wel een beetje eng. Informatie: www.bigbrsofLcom Echt veel plezier beleven ze er meestal niet aan, de bezoekers die je trakteert op foto's of dia's van jouw onvergetelijke vakan tie. Ze blijven beleefd glimlachen, maar na een paar honderd afdrukken met steeds dezelfde vrolijke mensen in een strandachtige omgeving begint die grijns alarmerend te verstarren. Voor kom dit door een leuk verhaal te ma ken van je vakantie met bijvoorbeeld het Vakantiefotoboek van Easy Disc. Zorg ervoor dat je foto's digitaal zijn, en ga aan de slag met sjablonen, tekst ballonnen en cliparts om van de va kantie een waar stripverhaal te maken. Het programma biedt veel mogelijkhe den en wie een beetje creatief is kan ervoor zorgen dat het verslag van de vakantie een echt stuk entertainment wordt, dat ook interessant is voor de genen die het niet allemaal hebben hebben meebeleefd. Prijs: 12 www.easy-disc.nl Logitech, gespecialiseerd in muizen, toetsenborden en andere fraai ontworpen apparaten voor de bediening van de com puter, heeft voor de PlayStation 2 enkele uitbreidingen ge maakt: een speciaal toetsenbord en een headset. Het toetsenbord kreeg de naam NetPlay Controller en kost 79,95 euro. In feite is het een combinatie van een toetsenbord en een gamepad. Die samensmel ting is bedacht om het gamers gemakkelijker te maken tijdens het spelen te kunnen typen en te chatten. EverQuest van Sony en Fi nal Fantasy XI zijn de eerste spellen die de NetPlay Controller onder steunen. Om echt online te kun nen gamen moet je natuurlijk in contact staan met anderen en om je handen vrij te hebben is een headset (een combinatie van koptelefoon en microfoon) onont beerlijk Logitech heeft met de lancering van het online PS2 net werk een speciale set op de markt gebracht, die wordt meegele verd bij US Navy Seals, één van de eerste spellen voor dit plat form. Het extra lange snoer biedt de speler optimale vrijheid. Prijs: 50 euro. Steeds meer professioneel gebruikte computerappartuur komt richting thuisgebruiker. Logisch, want de gemiddelde computer in huis- of werkkamer doet nauwelijks nog onder voor die in een professionele omgeving. In de grafische indu strie worden al een hele tijd gebruik gemaakt van tabiets met een muis en een pen ter vervanging van de traditionele muis. Dat is vooral om zeer nauwkeurig te kunnen werken met afbeeldingen, maar in toenemende mate ook om het risico van de 'computerziekte' rsi terug te brengen tot een mini mum. Het werken met zo'n pen is namelijk nauwelijks an ders dan schrijven met een gewone (bal)pen. Wacom is de marktleider op dit gebied en brengt nu de Volito in een prijsklasse, die voor de gewone consument aantrekkelijk is. Voor ongeveer 70 euro ligt er een stijlvol tablet naast het toetsenbord. Een prachtig stukje techniek ook, want de Volito beschikt over de Intuos2 Pen, die zonder kabel en batterijen werkt. De pen en ook de (eveneens draadloze) muis maken gebruik van de door Wacom ontwikkelde elektromagnetische resonantietechnologie. Dat is een mond vol, maar het komt er op neer dat er voortdurend radiogolven naar de pen worden gestuurd en worden ge retourneerd naar het tablet. Nu is het niet zo, dat je zo maar even je ouwe trouwe muis aan de kant gooit en met zo'n pen aan de slag gaat. Onze test wees uit dat je best even moet oefenen om een en ander onder de knie, of liever in de vingers, te krijgen. Het grootste probleem in het begin is de supergevoelig heid van de pen, waardoor je bij de minste of geringste af wijking een ander handeling laat uitvoeren. Om een goed beeld te krijgen hebben we daarom de test uitgesmeerd over een aantal sessies en het moet gezegd: per keer ging het beter. Eigenlijk leer je een beetje opnieuw compute ren. Vergelijk het maar met de moeite die beginners heb ben met muishandelingen, waarbij je eigenlijk niet meer nadenkt, zoals het dubbelklikken of het werken met het scrollwieltje. Dat laatste ontbreekt overigens op de Wa- com-muis en dat is wel weer even wennen, vooral bij het Breedband-internet is populair en dat is logisch: vooral het ontbreken van 'tikken' spreekt velen aan. Maar er bestaat ook nog al tijd isdn ofwel digitaal bellen. Vooral de Duitsers blij ven geloven in deze techniek voor internetverbindingen. Is digitale telefonie ten dode opgeschreven? Misschien zelfs wel al dood? Dat laatste is helemaal overdreven: er zijn in Nederland rond de twee miljoen isdn-aansluitingen en daar zit bovendien nog altijd groei in. Een flink deel van die aansluitingen zit in woonhuizen en wordt daar gebruikt om te kunnen internetten zonder 'in gesprek' te zijn. Naast allerlei voordelen in de zakelijke sfeer is dat de belangrijkste oorzaak van de populariteit van isdn. Dat sommige waarzeggers tegenwoordig het einde van isdn voor spellen, is gebaseerd op de opkomst van breedband internet. Ka bel en adsl hebben ook in particuliere woonhuizen een deel van de isdn-markt afgesnoept. Sneller, altijd online en vooral de tarief structuur - een vast bedrag voor een ruime hoeveelheid gegevens verkeer - zijn de grote voordelen van breedband. Inderdaad, daar kan isdn als een veredelde vorm van bellen niet tegenop. Maar dat zegt lang niet alles. Voor zover isdn al in zijn toekomstige bestaan bedreigd zou worden door het succes van breedband, zijn er nog wel een paar stevige strohalmen te vinden voor deze techniek. Ten eerste leiden heel wat isdnlijnen niet naar internettende thuisgebruikers, maar naar bedrijfscentrales die er gesprekken over laten lopen. Ook in de privésfeer is het hebben van twee af zonderlijke buitenlijnen een luxe waar mensen snel aan gewend raken - hoewel het als je alleen thuis bent ook weieens lastig kan uitpakken. Weinig kabel- en adsl-klanten die al isdn hadden, zet- 0 //'dddiujj zj'gjfï doorlopen van bij voorbeeld internet pagina's of lange documenten. Je I kunt natuurlijk een I gewone draadloze 1 muis gebruiken op het tablet, maar die heeft batterijen no dig om te blijven functioneren. Zoals gezegd is de Volito vooral bedoeld voor de thuisgebruiker en die wil - in tegenstel ling tot de prof - na tuurlijk vooral leuke dingen doen met zijn computer. En daartoe behoort zeker ook het 'rom melen' met foto's en tekenen of waat daarvoor moet doorgaan. Wa com stopt daar om in de doos twee ex- cd-roms: ArcSoft Photoimpression en Corel Painter Clas sic. 'Freedom is a pen', wil het bedrijf ons doen geloven en beeldt daarbij het skelet van een muis af met de tekst 'rest in peace'. Dat gaat ons op dit moment nog net even te ver. De pen is absoluut een goed alternatief voor heel veel han delingen. Maar om nu onmiddellijk alle muizen op te rui men... Jan van der Nat Het maken van een back-up is, ondanks het steeds stabieler worden van pc's, is nog altijd van groot belang. Harde schij ven kunnen namelijk nog al tijd crashen en ongelukjes blijven in kleine hoekjes zitten. Er zijn tal van programma's die een hoop narigheid kunnen voorko men. Uit een klei ne test kwam Phoe nix Back Up duide lijk als beste naar vo ren. Drie andere programma's, die we bekeken: A-daily- BackUp, Handy Backup en Backup Plus kunnen niet tippen aan Phoe nix. De eerste werkt veel te ingewik keld, de tweede heeft ondanks versie 3.9 nog steeds een hoop bugs (waar om gaat de cd-lade telkens open na het maken van een back-up?) en bo vendien een onmogelijke restore- functie en in de derde is de time- scheduler vreemd verstopt in het programma. Nee, dan Phoenix. Deze van oor sprong Duitse, in Nederland door Easy Computing uitgebrachte soft ware leid je door een intuïtieve, fraaie, XP-achtige omgeving, waarin je onder het kopje 'Aanpassingen' eerst wat algemeenheden instelt. Waar moet de kopie heen, hoe vaak en met welke indeling, bijvoo Vervolgens krijg je de gelegen aan te geven wat je wilt back- Dat kan - heel fraai! - aan de van tientallen sjablonen, oru voor Outlook Express, je favc en het adresboek. Scheelt ee zoekwerk in de directory- stn van je pc. Maar uiteraard km zelf mappen, bestanden en fc typen aan geven. Daarbij kui nog duiden wat er niet gekop hoeft te worden, vooral han< voorkomen dat de sjabloon look Express ook al je berich nieuwsgroepen gaat mee koj De gearchiveerde data kanw opgeslagen op een medium keuze: bijvoorbeeld een leeg schijfje. De uitgebreide hant (zowel in het programma als pier) is prima. Eén ding is m lukkig. Phoenix Back-up is z richt dat het vooral back-up bij het afsluiten van de coni| Vandaag de dag hebben zek mensen met een breedband ding die permanent online 2 de neiging hun pc niet meer uit te doen. Maar de grootsti om eigenhandig in te stellen en dat zou best wat groter n zijn. Min. systeemeisen: Windows tium II 400 MHz, 64 MB RAW vrije schijfruimte. Prijs: 39,95 Web: www.easycomputing.o ook via download te koop) ten die weer om in een analoog abon nement. En dat is niet alleen omdat KPN Telecom daar kosten voor rekent en het nummer niet behouden kan blijven. De isdn-infrastructuur zal er dus voorlopig ze- ker wel blij ven, zelfs als het aantal abonnees zou gaan afnemen. Maar er zijn nog meer steunpilaren voor digitale telefonie. De veiligheid bij voorbeeld. Met een breedband-internetverbinding heb je alleen internet Wil je daarmee iets anders doen dan onschuldig websur- fen of e-mailen, dan wordt privacy een belangrijke factor. Er be staan weliswaar technieken om veilige 'tunnels' door het grote boze internet te bouwen waardoorheen je gerust kunt communi ceren met je bank of werkgever, maar niets is zo veilig als inbellen via je eigen telefoonlijn. Ook de storingsgevoeligheid van breed band is voorlopig een heel stuk groter dan van isdn. Voor thuisgebruik is er dan nóg een belangrijke factor die isdn - of zelfs analoog inbellen - een voorsprong geeft: de kosten. Lang niet iedereen zit vaak of lang genoeg te internetten om de forse abon nementsbedragen van breedband te kunnen rechtvaardigen. En ten slotte zijn er nog steeds grote gebieden in het land waar adsl noch kabel beschikbaar is. Afgezien van exotische alternatieven als satelliet en openbaar WiFi is isdn dan de enige manier om re delijk snel en het internet op te Fabrikanten van appa- ben desondanks de laatste lemaal laten blijken dat ze geloven. Het aantal nieuwe pro deze techniek is bij de meeste mer genomen, meestal ten gunste van adsl dn-adapters zijn nog wel overal te koop, met analoge modems is er weinig eer mee te behalen e wingen zijn nauwelijks aan de orde. Het Duitse AVM denkt daar duidelijk anders over en adapters niet als een goedkoop en kleurloos product. 0] markt - minder bekabeling, meer adsl-loos platteland - is isdn dan ook ongekend populair. Onder de vlotte Fritz! levert AVM een hele serie isdn-spullen, waarbij o|A' ook nieuwe technieken met het 'oude' digitaal bellen combineerd. Zo is er een enkele insteekkaart voor de p( isdn als adsl-verbinding mogelijk maakt. Daarnaast biedt men een hele reeks Bluetooth-produc mee een isdn-verbinding binnenshuis draadloos door v n de computers kan worden gebruikt. Alle artikelen zijn dersteund, worden geleverd met uitgebreide software 11 zich duidelijk op gebruik in de huiselijke en kleinzakel lc ving. Wie (nog) niet aan breedband toe is en toch wa o: dan analoog, moet er serieus naar kijken. Rob Vermeulen Command and Conquer Generals Het openingsfilmpje is veelbetekenend. Twee niet geheel zichtbare gezichten die bezweren en dreigen. Maar onherkenbaar zijn ze in het geheel niet. Het zijn Kofi An nan en George Bush. Daarna vliegen de scuds, carpetbombers, tomahawks en atoombommen over het scherm. En nee, dit is geen introductie voor een wervings filmpje voor het Amerikaanse leger of Sad dams Republikeinse Garde. En we hebben het niet over 'de moeder aller veldslagen', maar over 'de moeder aller real time stra tegy-games'; Command Conquer en zijn vierde episode Generals. Zelden is een oorlogsspel zo actueel ge weest. Al in het eerste level van de VS- campagne jagen tanks door straten van Bagdad, het pompeuze Hoessein-beeld van de gekruiste zwaarden over een van de toegangswegen van de Iraakse hoofd stad is opvallend in beeld, op zoek naar lanceer-installaties van Scud-raketten. Mannen in gewaden verscholen achter mitrailleurs scheuren in pick up trucks van hot naar her, auto's volgeladen met dynamiet explo deren onverwacht En dan die waarschuwende stemmen die schreeuwen: Watch out for an- r trax!!!' Was George Bush een van de pre testers van Generals? Wel, Noord-Ko- komt in de scenario's in ieder geval voor. China opzienbarend genoeg weer wel, en de tweede tegenspeler - de mannen uit Bagdad - wordt de GLA ge noemd, de Global Liberation Army die een onmiskenbaar Osama Bin Laden-uit straling heeft en zijn bases telt in landen als Irak, Yemen en Kazachstan. Er worden geen directe verbanden gelegd met al- Qaeda, maar het ligt er allemaal wel erg dik bovenop. Die actuele suggestie maakt Generals absoluut spannender, al kun je je tegelijk afvragen of Westwood zo nodig PC CD-ROM COMMRND-CONQUER moet meeliften op de golven van anti-isla mitisch sentiment en World Trade Center- terreur. Aan de andere kant is elke vergelijking met het heden ook weer ver te zoeken. Van een sterke verhaallijn, die bijvoor beeld had kunnen beginnen met 'nine eleven' en eindigen met de inname van Bagdad of Kabul, is totaal geen sprake. Een blik op het spel dan maar. Er is op technisch gebied een en ander veranderd sinds Red Alert 2 in 2000 uitkwam, dus het mag geen verbazing wekken dat Generals een fikse inhaalslag heeft gemaakt: geheel 3D nu, met de inmiddels bekende grap pen en grollen om in- en uit te zoomen. Verder eisen - zoals was te verwachten - de uitstekende graphics het nodige van de pc. Ook de interface heeft een aantal wijzigin gen ondergaan, soms best ingrijpend. Maar voor de vertrouwde C&C-speler kent die niettemin nauwelijks geheimen. Maar waarbij het in wezen draait in een rts- game is natuurlijk de S van strategie. En dat werkt wonderwel goed. De variatie in eenheden is niet bijster groot. Des te meer moeten hun specifieke capaciteiten wor den aangewend om de tegenstander snel op de knieën te krijgen. Een dolle storm loop op de defensieve stellingen van de vijand kan anders gemakkelijk ontaarden in een bloedbad, en ook line of sight heeft zijn intrede gedaan: verborgen achter een heuvel zie je niks en raak je niks anders dan zand. En er is meer. Generals is opgebouwd rond een ervaringsmethodiek. Afzonderlij ke eenheden groeien in de strijd van groentjes naar veteranen: ze krijgen in de loop van de tijd meer slagkracht en een betere verdediging en dat kan ertoe leiden dat je onervaren eenheden opoffert om de ervaren te bewaren voor moeilijkere fases in het spel. Schermutselingen worden beloond naar een 2-sterren generaal vervolgens 3 enzo voort, en die stappen geven toegang geven tot upgrades, nieuwe technologieën en nieuwe eenheden - onontbeerlijk voor wie de oorlog wil winnen. Of Westwood dat reeds met Generals heeft gedaan, hangt van meer zaken af. Maar dat ze ontegenzeggelijk een slag op hun naam hebben geschreven - daarover geen enkele twijfel. Min. Systeemeisen: Pentium III of Ath lon/Duron 800 Mhz, 128 Mb Ram, 32 Mb 3D videokaart, 1,8 Gb ruimte op de har de schijf. Prijs49,99 euro. Beschikbaar gesteld door Electronic Arts. Rob Siebelink Er zijn diverse manieren om iets op het web te pubj Het hangt er vooral vanaf wat je wil en hoe je het wi dige thuisgebruikers met een breedbandverbinding steeds vaker voor het maken van een zogenaamde waarbij software volkomen overbodig is. Maar wiet en bellen houdt en, vooral, van een eigen gezicht, geen genoegen mee. Er zijn dan ook verschillende pakketten voor de zaki particuliere gebruiker, waarbij Dreamweaver als dé Q bij uitstek geldt. Maar wie Dreamweaver goed wil b< kan eigenlijk niet zonder kennis van HTML (Hypert kup Language, de oorspronkelijke programmeertaa w pagina's te maken) en mag er wel een paar cursusje gooien om het een en ander onder de knie te krijge M Veel bedrijven en verenigingen - en ook de internet d< van deze krant - maken tegenwoordig gebruik van f u ofwel een content management systeem. Het is dei een professionele site te ontwerpen en - vooral - bij den. Meerdere mensen kunnen op verschillende pli een site werken. Een handig en redelijk geprijsd pal n deze manier van webje bouwen is Web to Date van Di Becker. ge Het pakket is zo zwaar omdat er een uitgebreide ha bij zit, die je in stappen door het programma leidt. 1 problemen kwam ik al wel tegen: bij het importererfen; deo's herkent het programma niet het toch veel voc k v avi-formaat en het vergroten van een foto is geen p tei maar als je hem toch weer wilt verkleinen wordt da een stuk minder vanzelfsprekend. De vormgeving k op het eind, wat hinderlijk kan zijn omdat je bij het stellen van teksten en afbeeldingen al best een soor10' ving en kleurgebruik in het achterhoofd zou willen Verder is het met Web to Date (dat in de vorm van Mail ook nog een broertje heeft voor de zakelijke ge 11 net zoals met de meeste pakketten: je moet er voor n en de boel uitproberen. Wie dat via de handleiding 1 n merken dat hij op tamelijk eenvoudige en logische '0I hele aardige website in elkaar kan zetten. Het kost 1 J*v maar dan heb je ook wat. ike Min. systeemeisen: Pentium II, 64 Mb Ram, 16 Mb vieei internettoegang en eigen ruimte op een webserver. Pi >en ro. Web: www.web-2-date.com/nl oc tb Gert Meijer 1,017

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 18