REGIO Werkgroep laat iedereen meepraten over mooier Alkemade Rhynenburch maakt vuist tegen windmolens Scherpe kritiek op wethouder Meester ■muiden huldigt Bob de Jong misschien wel voor het laatst Medewerking voor grotere camping Wijde Aa Afdeling herseninfarct in Rijnland Kunstwerken herinneren Leiderdorp aan oude A4 Nieuwe wieken gga&k. WÊm OS ifilfBfri HDC973 donderdag 20 MAART 2OO3 te groot oeterwoude uoe - Het Holiday js van Moskou is een te groot voor Zoe- Het circus had vol- >en paar dagen naar ide willen komen, jmeente heeft gewei ergunning te ver- We hebben gewoon n dat geschikt is voor ■ote tent", aldus een r. „Er zijn in het dorp plaatsen waar een is zou kunnen staan: denkooi en bij Haas- door Joris Rietbroek alkemade - In Alkemade is een werkgroep op gericht met mensen die het dorp mooier wil maken. De groep noemt zich WORMM, de Werkgroep Openbare Ruimte Moet Mooier, en bestaat uit professionals op het gebied van stedenbouw, architectuur, cultuur, economie en planologie. Aanstaande zondag om 12.00 uur wordt de eerste publicatie gepresenteerd, het WORMM-schrift. Dat gebeurt tijdens de maandelijkse openbare bijeenkomst van Mooi Alkemade in Café 't Veen aan de Langeweg in Roelofarendsveen. Daar stellen de leden van de werkgroep zich voor en zetten zij hun be langrijkste gedachten uiteen in een debat. De ideeën van WORMM staan ook in hun uitgave, die onregelmatig zal verschijnen. WORMM, een club die gelieerd is aan Mooi Alkemade, wil bijdragen aan het mooier ma ken van de gemeente. De werkgroep zal advies uitbrengen aan de gemeente, debatten tussen gemeentebestuur en burgers stimuleren en de fractie van Mooi Alkemade ondersteunen. Tij dens het debat van zondag wil de werkgroep voornamelijk van gedachten wisselen over de Oostpolder (het historische gedeelte van Roe lofarendsveen), het Veenderveld, het veiling terrein en de grotere rol die kunst zou kunnen spelen in de gemeente. WORMM vindt bijvoorbeeld dat het Veender veld een uitstekende uitkomst is voor bedrij vigheid buiten de bebouwde kom van Roelof arendsveen, maar dat de aankleding niet zo geslaagd is, met alle gebouwen als grote dozen in het polderlandschap. Iedere ongebruikte vierkante meter grond met bos inplanten zou volgens WORMM een oplossing zijn. Daarnaast heeft WORMM drie scenario's be dacht voor de ontwikkeling van het veilingter rein, uitgaande van de wensen en eisen van het toekomstige veilingterreinplan. In alle sce nario's krijgt het gebied een dorps karakter met een mix van wonen en sportvoorzienin- gen. De architecten Joris Hekkenberg en Ste fan Witteman willen met hun ideeën de dis cussie over de toekomst van het terrein verder aanzwengelen. Volgens landschapsarchitect Roel van Gerwen is het belangrijk dat het gemeentebestuur nog meer in gesprek gaat met de burger als het gaat over de ruimte in Alkemade. „Je moet als gemeente meer energie steken in het uitleggen aan de burgers waarom en hoe je iets wilt", zegt hij in het WORMM-schrift. „Zo krijg je ac tieve en gemotiveerde burgers, die veranderin gen beter kunnen doorgronden en zelfs kun nen beïnvloeden." Het debat dat WORMM zondag houdt moet een voorbeeld zijn van be ter contact met de inwoners van Alkemade. hazerswoude-runduk - Het is gedaan met de rust rond de komst van vier windmolens in Hazerswoude-Rijndijk. Met na me onder bewoners van de wijk Rhynenburch is het verzet deze week weer opgelaaid. Uit die hoek kan de gemeente Rijnwou- de zo'n zestig bezwaarschriften verwachten. Nu de gemeente serieus aan de slag gaat met de windmolens, zien steeds meer bewoners de bui hangen. „Je merkt dat de mensen elkaar weer opzoeken. Pas als het écht dicht bij huis komt, gaan men sen zich mobiliseren", aldus W. Baars, die al vijftien jaar in Rhy nenburch woont. De bewoners vinden de tachtig meter hoge molens misstaan in het landschap. Maar ze zijn ook bang dat de molens zoveel her rie maken, dat ze 's nachts hun ramen dicht moeten houden. Ze wijzen in hun bezwaarschrift op de geluidsoverlast van windmo lens waarmee het Groningse Bellingwolde kampt. Volgens Baars vinden de wijkbe woners dat ze al genoeg te ver duren hebben gehad. „Het sta pelt zich maar op en je moet steeds maar ageren." Het gedoe rond de komst van een skate- baan zit nog vers in het geheu gen. Na protest van omwonen den kwam de baan op een an dere plek. Daarbij komt de er gernis over de geluidswal langs de Nil, die volgens de bewo ners ontoereikend is. „De wal is prima voor het lawaai van het autoverkeer. Maar het geluid van de trein wordt erdoor weer kaatst. Via de wal komt het ge luid met een enorme scherpte terug. En dan speelt er ook nog de discussie bij de NS om het spoor te verdubbelen." Mensen zijn in Rhynenburch gaan wonen voor de rust, aldus Baars. „De komst van de Nil, dat wisten we. Daar kunnen we niks van zeggen. Maar de men sen zijn wel angstig dat er met die windmolens wéér een ge luidsfactor bij komt." Baars ver wacht dat de waarde van een groot aantal huizen in de omge ving van de windmolens daalt. De bewoners zijn van plan deze schade te verhalen. Of de bewoners naar de rechter ,TvV stappen om de molens te weren uit de polder ten zuiden van de l)jM Nil weet Baars niet. „Met die bezwaarschriften willen we aan- geven dat we dit niet zomaar la- ten passeren. Op dit moment zit daar verder geen strategie ach-- i9 ter." 33 i9«r leiderdorp - Het Rijnland Ziekenhuis in Leiderdorp heeft gisteren een specialistische afdeling geopend voor patiënten met een her seninfarct. In het ziekenhuis is een kamer met vier bedden ingericht voor patiënten met een acute beroerte, officieel een cerebraal vas culair accident (CVA). Omdat dit in het Engels 'stroke' heet, is de nieuwe afdeling stroke-care unit gedoopt. Patiënten krijgen er spe ciale bewaking met behulp van moderne apparatuur. wake oorlog n den rijn - Bij het in het Burgemees- ark in Alphen begint om acht uur een fak- ;en de nieuwe oor- rolgens de organisa- aen aan den Rijn, de om met spandoeken, den en uiteraard fak- wede duidelijk te ma- rorden alle kerken in jgeroepen een uur ht de klokken te lui- Fonds prt cursus - Het Oranje 11750 euro toege- ienstencentrum Ja- ude Wetering. Het emd voor weerbaar - ssen voor ouderen, ursus is al begon- jelangstellende 55- Fnen zich bij het trum opgeven voor compost erwoude de - Inwoners van de kunnen volgende Jtis compost afhalen. B ig jaar houdt de ge iler een compostactie. ■fcerdag 3 tot en met ligt compost parkeerplaats bij de Zoeterwoude-dorp rkeerplaats van Meerburg in Zoe- ijndijk. Het spul is or het bemesten van belangstelling le compost moet mer of een zak mee- >erd een woning aan de Ivveg in Ter Aar is in dinsdag op ngebroken. Er werd lui opengebroken, tond uit een mobie- bankpasje, geld, een der en verschillen- 'Wat een domme deal, dat Kwaakhaven' door Nancy Ubert oegstgeest - Wethouder Mees ter (WD) ligt onder vuur. Ze heeft de plank goed misgeslagen toen zij een klein jaar geleden de gemeenteraad van Oegstgeest voorstelde om in de nieuwe wijk Poelgeest een stuk grond te ko pen van projectontwikkelaar Jos Jansen. Meester dacht een koopje te hebben, maar de grond blijkt ernstig vervuild te zijn. De sanering kost de ge meente veel geld. De gemeente raad neemt haar die dure fout behoorlijk kwalijk, zo bleek gis teravond in de commissie ruim te en groen. Verscheidene stukken grond in nieuwbouwwijk Poelgeest zijn zo ernstig verontreinigd, dat het de gemeente Oegstgeest ander half miljoen euro gaat kosten om die te saneren. De plek waar voorheen jachthaven de Kwaak was te vinden, is een van die vervuilde terreinen. Meester, die milieukunde heeft gestudeerd, had kunnen weten dat geen en kel jachthaventerrein 'schoon' blijft. Zij had veel voorzichtiger moeten zijn bij de aankoop van die grond, vindt een meerder heid van de commissie. Mees ter: „Ja, ik ben milieukundige. Maar als wethouder ben je met zoveel zaken tegelijk bezig. Je gaat er van uit dat de informatie die de projectleider je geeft be trouwbaar is, dat de ambtena ren hun werk goed doen en dat je als wethouder uitsluitend de politieke afwegingen hoeft te maken." Het geeft Van Dijk van Leefbaar Oegstgeest allemaal een 'heel naar' gevoel, zegt ze. „Als je mi lieukundige bent, dan wil je bij zoiets toch weten hoe de vork in de steel zit? Het is je vakgebied, dan ben je toch extra alert?" „Al is de wethouder parttime astro naut. Ze moet gewoon haar werk goed doen", briest WD'er Huizing. De blunder van Meester stamt uit de periode dat pijnlijk duide lijk werd, dat de aanleg van Poelgeest niet voorspoedig ver liep en dat de exploitatiecijfers steeds dramatischer werden. Precies in de maand dat de raad het voorstel voor de aankoop van de Kwaak-grond moest ne men, werd toenmalig projectlei der Van Valkenhoef de laan uit gestuurd. „We zaten in een pe riode van afbreken en opnieuw beginnen", verdedigt Meester zich. „Maar", geeft ze toe, „de voorbereiding op deze transac tie had anders gekund." Het had zeker anders gemoeten, vinden de commissieleden. In maart 2000 verscheen een rap port, waarin staat dat het terrein vervuild is. Ruim een jaar later concludeert de Milieudienst West-Holland dat het goed mis is en dat de ernstige vervuiling bij de provincie aangemeld moet worden. Wanneer de ge meenteraad weer een jaar later over de aankoop van het terrein moet beslissen, staat hierover in de raadsstukken geen letter ver meld. Het belangrijke milieur apport is om onverklaarbare re denen achterin de archiefkast blijven liggen. „Wat een romme lige organisatie, wat een onacht zaamheid en ondeugdzaam heid", is het verwijt van CDA'er De Blaeij. Ook Meesters partij genoot Klaver steekt zijn kritiek niet onder stoelen of banken: „Wat een domme deal, dat Kwaakhaven." Het gaat nu allemaal anders, haast Meester zich te zeggen. Tegenwoordig vertrouwt ze de projectleider of de ambtenaren niet blindelings meer. En een terrein wordt voortaan alleen nog gekocht als daar een verkla ring van schone grond bij zit. „Zo doen we dat nu ook bij Rijnfront." In hoeverre de Oegstgeestse po litici de wethouder haar misstap kwalijk nemen, moet blijken in de raadsvergadering die volgen de week wordt gehouden. Ove rigens heeft Meester al eens eer der een motie van wantrouwen overleefd. Als wethouder voor Poelgeest werd zij, na forse kri tiek, enige tijd geleden vervan gen door haar CDA-collega De Ruijter. De gemeenteraad had er geen vertrouwen meer in dat Meester het probleem van de miljoenentekorten in de nieuw bouwwijk de baas zou kunnen worden. tame schaatsheld verhuist naar Kudelstaart oegstgeest - De Oudenhofmolen aan de Irislaan in Oegstgeest kan er weer even tegen. Gistermorgen kreeg de ruim twee eeuwen oude mo len een nieuw wiekenkruis. De komende dagen steekt molenmaker Verbij de wieken in de nieuwe stalen balken. De wipwatermolen uit 1783 staat in de Oudenhofpolder en is gebouwd om de noordelijk gelegen polder te bemalen. In de jaren dertig van de vorige eeuw werd begonnen met ontpoldering. De Oudenhofpolder ontsnapte daar niet aan en hield in 1963 op te bestaan. De gemeente werd in 1965 eigenaar van de molen en liet hem in datzelfde jaar res taureren. De nieuwe eigenaar vond het wel de moeite waard de mo len te behouden, hoewel deze inmiddels geen rol meer speelde in de bemaling van de polder. De molen kreeg in 1965 ook al een nieuw wiekenkruis. In 1971 schreef de gemeente Oegstgeest de molen in als rijksmonu ment. Daarom wordt de molen jaarlijks geïnspecteerd door monu mentenzorg. In 1988 vond een grootschalige restauratie plaats. „Nu bleek dat de hoofdbalken helemaal oud en verroest waren", legt me dewerker Jan van Dooren van Verbij uit. Verbij is nog een van de 25 molenmakers die ons land telt. „De wieken moeten helemaal uit el kaar gehaald worden. Het vervangen van het wiekenkruis is zo ge beurd. Het grootste werk zit hem in het terugplaatsen van de wie ken." In de zomer zullen de wieken weer draaien. Foto: Hielco Kuipers te kunnen beheren. De huidige eigenaren büjven in htm huis bij de haven wonen.- -• De uitbreiding van de camping is volgens de gemeente op het eerste gezicht nogal groot. Maar omdat de uitbreiding ver van de bebouwing afligt en netjes inge past wordt met beplanting, heeft de gemeente er bij nadere beschouwing niet zo veel moei te mee. De voorlopige conclusie is dat de uitbreiding 'mogelijk toch acceptabel' is. De raads commissie ruimtelijke ordening beslist op 7 april. woubrugge - De gemeente Ja- cobswoude staat positief tegen over plannen voor uitbreiding van jachthaven en camping De Wijde Aa in Woubrugge. Voor de uitbreiding van de jachtha ven is een vrijstelling van het bestemmingsplan nodig, voor een grotere camping moet het bestemmingsplan op de helling. De gemeente is bereid de plan nen bij de provincie te verdedi gen. Alleen het verzoek om een nieuwe bedrijfswoning bij de jachthaven wijst de gemeente af. De verwachting is dat de pro vincie hiermee onmogelijk ak koord kan gaan. De plannen voor uitbreiding van jachthaven en camping zijn afkomstig van de eigenaren van het bedrijf. De huidige eigena ren willen de jachthaven en de camping eind dit jaar verkopen en alleen het terein met stacara vans in bezit houden. De kopers hebben bij de gemeente hun plannen op tafel gelegd, met het verzoek deze vertrouwelijk te behandelen. De plannen wor den echter volgende maand in het openbaar behandeld. Op de plek waar de nieuwe eige naren de uitbreiding van de jachthaven hebben gedacht, mogen op dit moment geen bo ten worden afgemeerd. Omdat het plan wel past in de gemeen telijke visie op waterrecreatie, wil de gemeente een vrijstelling geven voor het afmeren van bo ten tijdens het zomerseizoen. Ook het idee om een woonboot neer te leggen in de haven kan op gemeentelijke steun rekenen. De nieuwe eigenaren willen in het schip gaan wonen om van daaruit de haven en de camping leiderdorp - De verfoeide rijks weg A4, die Leiderdorp door midden snijdt, laat ook als hij straks onder de grond is gewerkt zijn sporen na. De gemeente wil kunstwerken in de omgeving van de snelweg laten neerzetten. De kunst moet mensen herinne ren aan de A4-viaducten die ooit het oude van het nieuwe Leider dorp scheidden. De eerste twee kunstwerken worden nog dit jaar geplaatst Leiderdorp heeft zich bij het maken van de creatieve plannen laten adviseren door de stich ting Kunst en Cultuur Zuid-Hol land, die door het leven gaat als het Kunstgebouw. Kunstgebouw stelt voor een kunstenaar te zoe ken die twee kunstwerken maakt die naar elkaar verwijzen. Het eerste werk moet de roton de in de Acacialaan /Ericalaan sieren. Het tweede werk komt in de buurt van de snelweg te staan. Binnenkort installeert de gemeente een commissie Kunstzaken, die de plannen ver der gaat uitwerken. De eerste taak van de commissie, die be staat uit kunstenaars en steden bouwkundigen die in en buiten Leiderdorp wonen, is een kun stenaar te zoeken die de beelden gaat maken. Kunstgebouw heeft een tweede plannetje bedacht, maar burge meester en wethouders zeggen hier nog niet meteen 'ja' tegen. De kunstadviseurs willen samen met buurtbewoners bedenken hoe de groene plaat bij de Hoofdstraat en de Oude Rijn er uit gaat zien. Deze groene plaat komt op de verdiepte snelweg te liggen, zodat er in de Hoofd straat een klein plein op de snel weg ontstaat. Dit moet worden ingericht als een parkje. B en W vinden dat op zich een goed plan, maar ze willen eerst weten wat het kost. Dat heeft geen haast. Het park wordt pas in 2007 ingericht, als de verdiepte snelweg en het aquaduct onder de Oude Rijn klaar zijn. Ambtenaren van de gemeente- hebben alvast berekend dat er 175.000 euro beschikbaar is" - voor de A4-kunst. Leiderdorp heeft hiervan 122.500 euro in kas. De provincie Zuid-Holland wil 52.500 "euro bijdragen. touwer de Koning Drie kinderen staan 1 op de venster- fc de ruit zien zij op Vond het drumkorps i stoet mensen en in wagen voorbijtrek- beetje geluk van van Bob de van Lei- |viert zijn wereldtitel met het pu- supporters zijn er meestal in on- De Jong zich via door het dorp sporthal 't geniet de er nog net hij wereldkampi- was gewor- beseft hij dat dit laatste huldiging in zijn. Dat heeft met zijn verrich- ijs, maar alles met De Jong kocht huis in Kudel- op een steen van Leimuiden de gemeente Ja- Willem van zijn band met de kwijt. Over begint hij als burge- Edam-Volendam de boorden van het ook te doen krijgt, rs hoeft hij daar niet iwant die rijden daar ed spreekt de schei- e burger de 'Diesel en' toe. In de goed- In het donker vergaapt Leimuiden zich aan drie topschaatsers. De lokale held Bob de Jong zit naast de koetsier. Achter hem delen Henk Ange- nent (links, met zijn zoontje Boyd) en Ralf van der Rijst in de feestvreugde. Foto: Hielco Kuipers gevulde sporthal roemt Van je kampioen werd, Bob. Jij bent bruggenaar Henk Angenent, die drukkelijk in de feestvreugde Beek diens humor. „Jij had al een voorbeeld voor de jeugd." als nummer vier van het wereld- deelt. De winnaar van de laatste gouden schaatshoezen voordat Dat laatste geldt ook voor Wou- kampioenschap in Berlijn na- Elfstedentocht is volgens de burgemeester geen eendags vlieg, maar een blijvertje. Ralf van der Rijst, zaterdag twee de op de 1.500 meter, is speciaal voor de huldiging uit Woerden naar Leimuiden gekomen. De verklaring voor zijn uitstapje heet Wim den Eisen, de gewes telijke schaatstrainer die tussen de familie van de schaatsers op het podium zit te gloriëren. De Zoeterwoudenaar boft, want de meeste sprekers houden hun lofzang kort. Dat heeft ongetwij feld te maken met de naderende voetbalwedstrijd van Ajax op te levisie. Het feestvarken, dat het liefst zijn benen laat spreken, beperkt zich tot een kort dankwoord. „Ik vind het zo'n mooie avond hier", roept hij door de micro foon. „Met jullie erbij is het feest compleet. Wij zijn er om het grote volk te vermaken. Zonder jullie heeft het schaatsen weinig zin." Dan valt de wereldkampioen stil. Het publiek aarzelt geen moment en beloont de schaat ser met een klaterend applaus. De Jong op zijn beurt wijdt zich vol overgave aan een handteke ningensessie voor zijn jeugdige fans. Twee van hen pept hij ex tra op. Als hij de gouden plak ken van de districtskampioenen Nadine van der Hoek en Gino van der Voort bewondert, ver slikt De Jong zich bijna in zijn woorden. „Ik ben een beetje trots, eh, jaloers op jullie. Want er zijn twee prijzen die ik helaas nog nooit heb gewonnen: de districtstitel, die jullie nu wel hebben, en olympisch goud."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 17