LEIDEN REGIO Leidse basisscholieren krijgen vakantiepas w h l l \0 i Drie branduitgangen en toch nog niet veilig 'Stuur Leidse studenten brief over zalmsnip' en R3 Regionale woningmarkt nu officieel één Terweeschool uit zijn dak op megaverjaardagsfeest r v Kinderwerkkaravaan spelenderwijs op bezoek bij Leidse buurthuizen Politici leren het 'grote LWO-pedagogische visie spel' 1 D66 maant college tot actie enaars naar erstad Torun De Stedenbandstich- iden-Torun organiseert vijfde keer een vijfdaag ss in de herfstvakantie jjdenaars naar Torun in - waarmee Leiden bijna jaar een band heeft. Na trek op 14 oktober staat van contacten en het iemen van gemeen telijke activiteiten waar in afscheidsfeest cen- elangstellenden moeten ir 1 mei schriftelijk aan- bij het secretariaat van iting. Inlichtingen: 071- (tijdens kantooruren) 5416564 ('s avonds). ig over leven ter Huygens Classicus en neerlandi- de Universiteit Leiden lom geeft 27 maart om ir een lezing over zijn igvan de autobiografie - zeventiende-eeuwse Ne- lse dichter Constantijn I ns. Dat boek heet Mijn Hield aan mijn kinderen •jarige leeftijd legde ns zijn levensverhaal vast 2000 Latijnse verzen, ver na zijn dood onge- erd bleven. Nu is er een ige editie van Huygens' tgrafie beschikbaar. De Kjis in boekhandel Kooyker le estraat 93 en is gratis kelijk. Belangstellenden ,e; i reserveren door te bel- g( ttel. 071-5160510. e e opleiding 1 in Leiden Vijfentwintig leerlingen :n in april als eersten in se regio met de versnel- 1 iding Sociaal Pedago- 'erk (SPW) met als rich- ideropvang. De oplei- mt voort uit een samen- tussen ROC Leiden en inderopvang. De orga- willen hiermee het le tekort aan personeel -ideropvang tegengaan, iding duurt ruim ander- r en zal voornamelijk nden in de praktijk. De en worden opgeleid tot ,0 tiding, waardoor de op- 1 korter duurt dan de 0 ileiding van drie jaar. in donderdag 20 MAART 2OO3 door Marijn Kramp leiden - Alle Leidse basisscholie ren krijgen deze zomer een va kantiepas van de Leidse Welzijns organisatie (LWO). Met deze pas kunnen ze gedurende de zomer vakantie op allerlei activiteiten korting krijgen. Leiden volgt hiermee het voor beeld van Den Haag. Daar draait dit zomerproject al enige tijd met succes. Een kwart van de Haagse kinderen maakt ge bruik van de pas. Zij nemen ge middeld deel aan vijf activitei ten. Om nog meer activiteiten aan te kunnen bieden, streven de Haagse initiatiefnemers naar uitbreiding van de vakantiepas in dit deel van Zuid-Holland. Behalve Leiden doen dit jaar ook de Haagse randgemeenten mee. Volgend jaar volgen de Leidse regiogemeenten en Delft. De LWO is momenteel bezig om een Leidse variant op het Haag se boekje te maken. Over gebrek aan belangstelling heeft de wel zijnsorganisatie niet te klagen. Het boekje loopt al aardig vol. In totaal zullen er zo'n zeventig ac tiviteiten in worden opgeno men. De pas wordt via de Leidse basisscholen gratis aan alle scholieren verstrekt De vakantiepas is een klein boekje met allerlei activiteiten in de stad en de omgeving. Zo staan in het Haagse boekje al een paar bezoekjes aan Leiden opgenomen. De vakantiepasbe- zitters kunnen onder andere korting krijgen bij Molen De Valk en natuurhistorisch muse um Naturalis. De aanbiedingen in het Haagse boekje zijn zeer divers. Knutsel- middagen, natuurwandelingen, kamperen met de scouting, ten nissen, bowlen, badderen in een hamman, het is er allemaal in opgenomen. Ook zijn nagenoeg alle grote pretparken in Neder land in het boekje vertegen woordigd. De kortingen variëren van enkele tientallen centen tot bijvoorbeeld 12 euro bij een be zoek aan Sea Life in Schevenin- gen. Het eerste jaar wordt het vakan- tiepas-project gesubsidieerd door Fonds 1818. De financie ring voor de jaren erna is nog niet rond, met uitzondering van de druk- en de verzendkosten van de pas. Die blijft Fonds 1818 betalen. leiden - De Leidse regio heeft sinds gisteren offici eel één gezamenlijke woningmarkt. Inwoners ko men nu in aanmerking voor huurhuizen uit hun woonplaatsen én de overige gemeenten. Mensen uit de verschillende plaatsen in de Leidse regio worden daarbij in principe gelijk behandeld. Het Samenwerkingsorgaan Ruimtelijke Ordening en Volkshuisvesting Leidse Regio en het Regionaal Overleg Orgaan Woningcorporaties uit dit gebied hebben vorig jaar, na langdurige onderhandelin gen, afspraken gemaakt over deze regionale wo ningverdeling. Die overeenkomst hebben de Leid se wethouder Hillebrand en Glaser namens de sa menwerkende woningbouwverenigingen gisteren ondertekend tijdens een feestelijke bijeenkomst in het Stadsbouwhuis. De wettelijke regels waarin de regionale woonruimteverdeling was vastgelegd, waren overigens al enkele weken in werking. Deze verordening is per 1 maart van dit jaar van kracht geworden. In het verleden mochten gemeenten zelf hun richtlijnen vaststellen voor de verdeling van huur woningen. Die bevoegdheid hebben ze overge dragen aan het samenwerkingsorgaan Ruimtelijke Ordening en Volkshuisvesting. „Daarmee hebben alle inwoners van de regio, van Zoeterwoude tot en met Alkemade, als ze aan de richtlijnen vol doen allemaal dezelfde kansen op een woning. We hebben een regionale woningmarkt gekre gen", aldus een woordvoerder van de gemeente Leiden. oegstgeest - Wil je kinderen leren hoe ze die moeilijke sommen kun nen oplossen, en dan houdt je collega in de klas naast je zijn verjaar dagsfeestje. Geen leerling die zich nog kan concentreren. Met 25 me dewerkers heb je bijna elke schoolweek wel een klas die met veel ka baal de verjaardag van juf of meester viert. Op de meeste basisscholen wordt daarom de werkelijkheid geweld aangedaan, en viert de school alle verjaardagen van het docentenkorps op dezelfde dag. Gisteren was het de beurt aan alle docenten van de openbare basis school Gevers-Deutz Terwee in Oegstgeest. En daarbij zorgen de leer krachten voor een waar spektakel. Met zijn 25'en landden ze met een luchtballon bij de school. Dat wil zeggen: de jarigen schuifelden het schoolplein op in een kartonnen 'mand', waaraan 175 met helium ge vulde ballonnen waren bevestigd. Even later mochten de ballonnen het vrije luchtruim kiezen. Daarmee was het hoogtepunt van de ver- jaarspartij nog niet bereikt. Even later trakteerden de leerkrachten de kinderen op een unieke versie van Idols. Een aantal leerkrachten imi teerde schalks de televisiejury. De presentatoren werden op humoris tische wijze neergezet en de meesters en juffen die voor kandidaat speelden, staken flink de draak met hun rol als idool. De jeugd liep paars aan van het lachen. Juf Sara, in jungleoutfit met ultrakort mini rokje, won met haar nummer The lion sleeps tonight.' Nog 365 nachtjes slapen en dan zijn de medewerkers van de Terwee school weer jarig. Foto: Henk Bouwman mam komst over inale zorg Het Netwerk Palliatieve ir Terminale Patiënten id (NPTN) houdt 24 119.30 uur een infor- «nkomst over zorg eneeslijk zieken (palli- org) in het Diacones- De bijeenkomst is be- lor iedereen in Leiden :ving, die bij palliatieve okken is. Medewerkers formatie geven over voor wie het bedoeld ie voorzieningen hier- de regio beschikbaar lijeenkomst vindt inwege de 'Week van itieve zorg' die tot 29 door Marijn Kramp leiden - Wat doe je als een meisje stilletje in een hoekje zit en genegeerd wordt door de an dere kinderen die rare bekken naar haar trekken? De vraag komt uit het LWO-spel en de beurt is aan WD-raadslid Van Gruting. „Doen kinderen dat echt?", wil zij weten. „Nou en of', is het antwoord. „In dat ge val zou ik bij het meisje infor meren wat er aan de hand is." „En dat ook bij de rest van de groep bespreekbaar maken", zegt de Oegstgeeste wethouder Steens. De twee spelen met een aantal anderen het 'grote LWO-peda gogische visie spel'. Het bord spel met vragen en opdrachten is door een medewerker van de Leidse Welzijnsorganisatie ge maakt en wordt gebruikt om vrijwilligers, Melketiers en stagi aires vertrouwd te maken met de pedagogische visie van de Leidse Welzijnsorganisatie. Vandaag wordt het gespeeld met de ambtenaren, politici en LWO-medewerkers die zich hebben aangesloten bij de kin derwerkkaravaan. Per bus be zoekt dit gezelschap twee buurt huizen in Leiden om kennis te maken met het kinderwerk van de LWO. In buurthuis de Ste venshof krijgen de gasten uideg over de activiteiten en bezoeken ze de instuif. Daar is nog plaats zat aan de knutseltafels, want het aantal kinderen dat vandaag de instuif bezoekt is maar een kwart van wat er normaal op af komt, vertelt een vrijwilligster. Het is namelijk afzwemdag en daar moeten veel scholieren naar toe. Bij buurthuis 't Spoortje in Noord is het daarom ook rusti ger dan normaal. Maar dat doet niets af aan het gastvrije onthaal dat de bezoekers krijgen van de kinderen, tieners en pubers die zich in verschillende delen van het buurthuis ophouden. De kookclub heeft lekkere hapjes gemaakt die zij trots uitserveert. De kinderraad maakt van de ge legenheid gebruik om zich voor te stellen aan het bezoek. De kinderraad mag meepraten over het speelproject Sleutel drop. Ze hebben inspraak in de activiteiten die worden georga niseerd en mogen bijvoorbeeld meebeslissen over de regels die gelden op de speelpleinen van Sleuteldrop. Het liefste, zo ver telden ze aan de bezoekers, zou den ze elke dag met Sleuteldrop willen spelen. Want dan is er nooit ruzie tussen de kinderen en zijn er veel leuke spelletjes voorhanden. begrijpt hij niet meer wat de gemeente nou riL Shui Chong Fu, ei- n poolcentrumt 1 de Hoge Rijndijk, nooduitgangen in zijn aak. Verder zijn alle zijn zaak - tot de ge erde planten aan toe - dwerend materiaal en zelfs 26.000 euro uitge- ïn een speciaal brand- Qd tapijt. Toch bevond Hveer zijn zaak ander- t veilig. Hij mag nu Ie helft van zijn ruimte n. Een 'gebruiksbeper- et dat. Het achterste ge- e afgezet met een hek. im moedeloos van te verzucht Shui Chong brandweer wil dat ik midden in mijn zaak een brand werende gang van negentig cen timeter breed aanleg als vlucht route naar buiten. Je moet er toch niet aan denken dat je daar doorheen zou moeten als er hier brand uitbreekt? Terwijl ik drie nooduitgangen heb die op de openbare weg uitkomen!" Maar om te beginnen bij het be gin: Al dertien jaar huurt Shui Chong ruimte aan Hoge Rijndijk 34 voor zijn poolcentrum. Het ongeluk sloeg echter toe op 18 januari vorig jaar. Midden in de nacht verwoestte een heftige brand zijn zaak. „Dat was vrese lijk. Maar inmiddels is op dezelf de plek een nieuwe loods ge bouwd." In het oude poolcentrum zat een viuchtdeur in en achter- De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON O 71 - 53 56 *24 wand. De tweede vluchtroute liep via de hoofdingang. „In die nieuwbouw hebben we dezelfde verdeling aangehouden. Maar we hadden iets over het hoofd gezien." Omdat de nieuwbouw van zware constructiebalken ge bruik maakt, is de doorgang van die vluchtroute net iets smaller dan in de oude situatie. „Voor de zekerheid hebben we toen een derde vluchtroute aange legd achter in het gebouw. Een branddeur in een zijwand van het pand. Die deur komt uit op het terrein van de buurman. Dat paadje leidt direct naar de openbare weg en is ook in ge bruik als vluchtroute voor het naburige Hendo Dinner." Op het oog dus een goede op lossing. Maar de eigenaar van het belendende perceel ligt dwars. Aanvankelijk had hij geen problemen met deze con structie. „Maar net toen deze vluchtroute klaar was, belde hij de gemeente met de medede ling dat hij het niet zag zitten om een vluchtroute van ons over zijn perceel te hebben", zegt Shui Chong. De eigenaar van die grond staat wel toe dat zijn eigen huurder, Hendo Din ner, zijn perceel gebruikt als vluchtroute. „Maar ons staat hij dat niet toe." En dus keurde de gemeente deze vluchtweg af. In theorie zou hij kunnen besluiten om een betonnen schutting voor de viuchtdeur op te trek ken. Het blijft immers zijn grond. „Een vervelende kwestie", aldus Shui Chong. „Maar we hebben ook die andere vluchtroute nog. Volgens de brandweer is die doorgang niet te smaL Wat dat betreft hadden we die tweede deur dus niet eens hoeven aan te leggen. De oorspronkelijke Shui Chong Fu: „Dit is geen disco, maar een poolcentrum waar het aantal gasten altijd beperkt is." Foto: Hielco Kuipers vluchtroute komt uit op een halletje dat eveneens toegang geeft tot de openbare weg. Dat halletje is eigendom van onze achterbuurman en die deur staat altijd open. Maar er zit wel een cilinderslot in die deur." En dus keurde de brandweer deze route ook af. Omdat die deur dus, weer in theorie, op slot zou kunnen zitten. Bela chelijk, vindt Shui. „Die achter buurman is op vakantie. En die deur staat nu ook open. Er is dus geen probleem. Dat zou pas ontstaan als ik tijdens zijn vakantie zonder zijn toestem^ ming zomaar dat cilinderslot uit die deur sloop." Shui Chong zegt dat de voor schriften verlangen dat een viuchtdeur op maximaal twin tig meter afstand van de klan ten zit „Dat is bij mij ook het geval, ware het niet dat allebei mijn vluchtroutes achter in de zaak zijn afgekeurd. Vandaar dat ik midden in mijn zaak een brandwerende gang naar de voordeur moet aanleggen met een deur. Die deur, die dus midden in mijn zaak komt, is vanuit elke hoek binnen twintig meter te bereiken. In feite wil de brandweer datikmijn klan ten in het geval van brand in een soort brandwerende tunnel van negentig centimeter breed opsluit. Dat vind ik pas gevaar lijk." De ondernemer snapt er niets meer van. .Alles is hier brand werend en geïmpregneerd. Dit is geen disco, maar een pool centrum waar het aantal gasten altijd beperkt is. Vergelijk dat eens voor de aardigheid met een gemiddeld café in de bin nenstad. Daar staan ruim 150 mensen op een drukke avond op nog geen kwart van deze ruimte. En dan is één viucht deur voldoende." Timoteus Waarsenburg door Wilfred Simons leiden - De gemeente Leiden moet studenten er per brief op wijzen dat zij een 'zalmnip' (las tenverlichting ter waarde van 46 euro) kunnen aanvragen. Dat schrijven D66-raadsleden Peter Bootsma en Paul van Meenen in een brief aan het college van burgemeester en wethouders. Hiervoor moet het college de al gemene studentenalmanak ge bruiken, die de Universiteit Lei den elk jaar opstelt en waarin al le studenten met naam en adres staan vermeld. De verstrekking van de zalmsnip is gekoppeld aan de aanslag voor de onroerendzaakbelasting (ozb). De lastenverlichting wordt automatisch van de aan slag afgetrokken. Bewoners van 'onzelfstandige eenheden' beta len officieel geen ozb en kunnen langs die weg dus geen lasten verlichting krijgen. Om hen toch te laten meeprofiteren, staat WD-wethouder Van der Sande jaarlijks tijdens de EL CID-week met een kraampje op de info markt. Zo wil hij de studenten op het bestaan van de zalmsnip attenderen. De fractie van D66 vindt dat niet goed genoeg. Zoals het nu gaat, zijn studenten 'slechter af dan andere Leidenaars'. Als zij actief achter de zalmsnip aangaan, moeten ze ook nog eens een aanvraagformulier ophalen, in vullen en inleveren, terwijl an dere Leidenaars dat niet hoeven. Het duo oppert de mogelijkheid om in een brief de studenten niet alleen op de zalmsnip te wijzen, maar hen tegelijk aan te sporen zich in te schrijven als inwoner van Leiden. Bootsma en Van Meenen wijzen het college er ook op dat de ma nier waarop de ozb geïnd wordt, oneerlijk is voor studenten. De aanslag bestaat uit twee delen: een eigenaarsdeel en een ge bruikersdeel. De eigenaars van studentenpanden worden ge acht beide delen te betalen, maar volgens Bootsma en Van Meenen berekenen de verhuur ders het gebruikersdeel door in de huur. Daarmee betalen huur ders langs een omweg dus toch ozb, hoewel zij officieel zijn vrij gesteld. Die last drukt extra op studenten met hun relatief lage inkomens. De twee wijzen op een nieuw, in hun ogen eerlijker systeem, dat in Delft is ontwikkeld. Daar is sinds kort een Tegemoetkoming Huursubsidie Onzelfstandige Wooneenheden van kracht De D66-raadsleden willen van het college weten of zo'n regeling ook iets voor Leiden is en vin den dat die hier ingevoerd moet worden.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 15