REGIO 'Veel mensen vinden de zee mooi zo hechte relatie; Een gokverslaafde verzorger en een niet meer kun je Sjoemelen Oto in Arnhem bestem pelt de uitslag als 'uni cum' en scholen uit de buurt houden het op fraude. Directeur BEN WILLERS van basisschool De Dubbelburg, met vestigingen in Rijns burg en Valkenburg, kreeg de resultaten ook binnen. Niet in mijn naam GERECHT HOC 970 DONDERDAG 20 MAART 2OO3 NAVRAAG Op de Gooilandschool in Bussum noteerden liefst 19 van de 51 leerlin gen de maximale score van 550 punten in de Cito-toets. De villawijk- school oogstte meer Ook met Cito-toets schuine blikken dan lof 1 1 y met dat topresultaat. Het Hoe heeft u gescoord? Ook zulke briljante leerlingen? fij zitten op of net boven het landelijk gemiddelde. Ik heb de cte cijfers niet bij de hand, mpar ik dacht dat er drie op de nteximale score van 550 zitten eé nog eens een stuk of tien tus sen de 546 en 550. Wij zijn tevre- din over hoe onze leerlingen net de Cito-toets zijn omge- ■Ein. En we zien elk jaar een stagende lijn." Kan dat wel, zo'n score als in Jmssum? Bi vind de score erg hoog, maar ^■can niet zeggen dat het on- Obgelijk is. je kunt natuurlijk flfenen op de Cito-toets en als je je daar op toelegt, dan scoren de leerlingen uiteraard beter. Maar dat is niet onze benadering. Oefe- Len is goed, maar het mag niet zo zijn dat je je alleen op de eind- Ifets concentreert en niet op de gewone stof voor het basisonder- ffijs. Dan schiet je het doel voorbij, want het gaat er uiteindelijk {*n dat een kind een goede plaats krijgt op het vervolgonderwijs." Tat voor belang hecht u aan de Cito-toets? Trtyij hechten belang aan de totale score, want naar aanleiding van de scores bij diverse toetsen stellen wij ons programma bij. Zo KMnnen wij tot de beste opleiding voor de kinderen komen. Voor ons is het belangrijkste dat er bij zo'n toets uitkomt wat je denkt dat er in zit. In het vervolgonderwijs wordt wel steeds meer aange geven dat een kind tussen een bepaalde score moet zitten om toe gelaten te worden. Bij de schoolkeuze telt de wens van het kind en de ouders, het advies van de school en de wens van het vervolgon derwijs. Ik heb er wel eens problemen mee dat de mening van de basisschool niet wat zwaarder weegt als een kind in de toets onder verwachting scoort. Wij kennen de leermogelijkheden, de werk houding en de motivatie van een kind." Er wordt in het Gooi gerept van fraude. Is het mogelijk om te sjoemelen met de test? .,Ja hoor, er kan makkelijk worden gesjoemeld. Dat is van alle tij den. Je kunt, zoals gezegd, heel veel oefenen op een toets. Maar je kunt ook niet alle kinderen laten meedoen of meer ingevulde for mulieren inleveren dan er kinderen zijn. Zo kun je de score opkrik ken. Ik houd het er maar op dat er in Bussum gewoon veel is geoe fend en dat de leerlingen daar veel van thuis meegekregen hebben. De meeste leerlingen in Bussum komen waarschijnlijk uit een goed milieu en uit onderzoek is gebleken dat de thuissituatie één jaar kan uitmaken in de schoolloopbaan. tekst: Eric de Jager foto: Hielco Kuipers UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1903, Vrijdag 20 Maart WARMOND - Warmond is in rouwe. Opeens ging de treurmare van mond tot mond: "De burgemeester is dood!" Verslagen keek men el kander aan, want velen hadden Zed.Achtb. den vorigen dag nog op straat of op het Raadhuis gezien en men kon het zich niet voorstellen dat het voor de laatste maal was geweest; te onverwacht had de on verbiddelijke dood den krassen grijsaard neergeveld. Werkzaam is hij geweest, onze trouwe burgervader, en een voorbeeld van ernstige en nauwgezette plichtsbetrachting. Het was voor hem een straf, als hij 's morgens van 10-12 uren niet op het Raadhuis kon zijn. Daar was hij in zijn element en ieder, arm of rijk, die daar kwam om aangifte te doen, raad te vragen of anderszins, werd door den vriendelijken, hu- manen man met welwillendheid en met hartelijkheid ontvangen. Met den dood van Mr. Abraham Nederburgh is een van onze beste burgers van ons heengegaan, maar zijn nagedachtenis zal bij Warmonds in gezetenen blijven leven! ANNO 1978, maandag 20 maart LEIDEN/WARMOND - Politiek radicalen uit deze regio hesen zich za terdag in het kader van de Provinciale Statenverkiezingen op de fiets. PPR-lijsttrekker in Zuid-Holland, Kees van Kuyen uit Warmond (rechts), werd door fietsende partijgenoten opgehaald voor een tochtje door de regio. Op de voorgrond de ook meetrappende fractie leidster voor de PPR in de Tweede Kamer, Ria Beckers. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 tai.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de Dalie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg, CP. Arnold W.MJ. Bouterse (adjunct) E-mail: directie@damiate.hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 323 508 Familieberichten fax 023-5 '5° 567 ADVERTENTIES 071-5 356300 Sprinters (rubrieksadv.): 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €19,60 (alleen aut. ine) p/kw €55,00 p/j €210,60 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr; 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV c.q. de betreffende auteur. HDC Uitgeverij Zuid BV, 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem. OORLOGSDAGBOEK Molly Ackerman is 49 jaar en geboren en getogen Ameri kaanse. Ze woont en werkt in Leiden als beeldend kunstena res en is eigenaar van galerie AE op de Nieuwe Rijn. „Ik ben tegen de oorlog. Ik denk dat het tijd is om alle wa pens aan alle kanten neer te leggen. We moeten ons gedra gen als geciviliseerde burgers. Andere mensen doden is ter rorisme. Het bombarderen van landen, steden, mannen en vrouwen en kinderen is een daad van terreur. Het doet er daarbij niet toe welke God aan jouw zijde staat. Dag en nacht spuugt CNN speeches uit van politici, di plomaten en hoogwaardig heidsbekleders. Ze praten met dubbele tong en verdraaien de feiten om de oorlog te promo ten. Het maakt niet meer uit wat ze zeggen: hun acties overstemmen hun woorden. Ik begrijp echt niet dat onze hele wereld dit laat gebeuren. This is not the peoples war. Bush is als een dolgedraaide trein op het spoor naar vernie tiging. In Andrei Tarkovsky's film 'The Sacrifice' lukte het een man om de tijd terug te draaien en de wereld te veran deren. Maar dit is geen film, dit is de bittere werkelijkheid. Ik ga naar een inburgerings- cursus om Nederlands te le ren, met mensen uit de hele wereld. We zijn allemaal Ne derlandse immigranten, van alle leeftijden, alle rassen. Toen we in de tuin van het ROC zaten, vertelde ik dat ik me zorgen maakte over mijn nicht in New York. Is ze mis schien ook bang dat terroris ten de situatie zullen gebrui ken om New York weer aan te vallen? Mutas maakte zich ook zorgen. Zijn hele familie woont in Bagdad. De stad ver laten was niet mogelijk voor ze: dat was alleen weggelegd voor diplomaten en inspec teurs. „Waar moeten ze naar toe", zei Mutas. „Het enige dat ik kan doen is bidden." Gisteren gaf ik de planten wa ter in mijn galerie op de Nieu we Rijn water. De sfeer was se reen. de zon scheen door de ramen. Het was vreemd stil op straat. De ouders van mijn man komen uit Rotterdam. Zij leven nog steeds met de herin nering aan de dag dat daar de bommen vielen. De verschrik king is ze altijd bijgebleven. In gedachten ben ik in Bagdad. Nu mijn land bommen laat vallen op mensen, architec tuur vernietigt en bloedige ge schiedenis schrijft. 'Omdat ik deel uitmaak van de mensheid tast de dood van elke persoon me aan. Vraag daarom nooit voor wie de klok luidt, hij luidt voor jou' (John Donne). Met andere woorden: elke keer als er iemand doodgaat, ga ik ook een beetje dood." Molly Ackerman Leidse hoogleraar zeegeschiedenis Jaap Bruijn met emeritaat I N ONDER ZOEK Nieuwsgierigheid is de belangrijkste drijfveer voor de wetenschap. De rubriek In Onderzoek doet een greep uit de vele onderwerpen waar Leidse onderzoekers zich in hebben verdiept. Vandaag: hoogleraar Zeegeschiedenis Jaap Bruijn. In zijn werkkamer, thuis in Oegstgeest, staat 'een kistje' klaar. Daarin zitten de gegevens voor een boek dat de werktitel Schippers op de Oost draagt - over de carrières en per soonlijkheden van achttiende- eeuwse schippers van de VOC. Hoogleraar Zeegeschiedenis J.R. Bruijn (65) neemt na 41 dienstja ren afscheid van de Universiteit Leiden, maar niet van zijn passie. Waarom wagen mensen zich toch op zee? Vooral vroeger stonden zeelieden er aan grote gevaren en ontberingen bloot. „Soms hadden ze geen keus", zegt Jaap Bruijn. „De regenten van de Leidse en Amsterdamse weeshuizen stuurden hun pupil len naar de VOC-schepen, zij moesten wel. Er waren ook stre ken waar jongens niet beter wis ten, zoals op het eiland Ter schelling - vader voer, alle ooms voeren, grootvader had gevaren. Dan ga je ook. Maar er zijn altijd mensen vrijwillig de zee op ge gaan, meestal jonge mannen, die de lust tot ontdekken voel den, die iets van de wereld wilden zien, die het avontuur zochten. Als je zeeliedenlevens re construeert, zie je dat ze op wat latere leeftijd vaak iets anders gaan doen. Ze werden boer in Noord-Holland, handelaar in Amsterdam of loods in een haven als Vlissingen." Jaap Bruijn is een begrip in maritiem Neder land. Hij is de enige hoogleraar zeegeschiede nis van het land en is in zijn lange carrière nooit eenkennig geweest. Marine, walvisvaart, muiterijen, de VOC, de geschiedenis van de Marva's, de marinevakbonden, de Admirali teitscolleges, de boomkorvisserij, de zeesleep vaart, de Raad voor de Scheepvaart; vele as pecten van de maritieme geschiedenis kruis ten zijn pad. Het ging hem altijd om mensen en niet zozeer om technische ontwikkelingen. „Van scheepstypen bijvoorbeeld heb ik niet zoveel verstand. Bruijn probeerde altijd zoveel mogelijk stu denten bij zijn onderzoek te betrekken. Vaak belegde hij één of meerdere werk colleges rondom een thema en dat diepte hij dan samen met studenten uit. Uit zo'n onderzoeksproject rolde dan vaak een boek, dat doorgaans goed verkocht. „De belangstelling voor het maritieme is niet tot zeelie den beperkt", weet hij. „Onder mijn gehoor had ik vaak de meest uiteenlo pende mensen: artsen, mensen uit het bedrijfsleven. De zee, veel mensen vin den dat toch mooi!" De belangstelling voor zeegeschiedenis zat er bij Bruijn al vroeg in. Als student liep hij eind jaren '50 college bij de toen malige Leidse hoogleraar 'overzeese ge schiedenis' Tex Müo. Toen die op 24 no vember 1960 zeer onverwachts overleed, bleef het groepje studenten dat onder Milo studeerde, verweesd achter. „Ik ben er op de een of andere manier in geslaagd om hen bijeen te houden", herinnert Bruijn zich. „Gezamenlijk hebben we een Journaal van Michiel de Ruyter uit 1673 uitgegeven en daarna ben ik aan de universiteit blijven han gen." Hij werd aangenomen als doctoraal assi- Leidenaar inmiddels af en toe bij haar overnachten, maar besluit op een nacht terwijl hij naast haar ligt te snurken dat de liefde echt over is. Ze trapt hem het bed uit en krabt zijn gezicht open terwijl hij zich verzet. De man deelt op zijn beurt een paar flinke klappen uit. Daar doet de vrouw aangifte van bij de politie en de man moet voor de rechter verschijnen. „Waarom bent u niet weggegaan toen die vrouw dat vroeg?", wil de rechter weten. „In plaats van te vertrekken bent u gaan slaan. Gebeurt dat wel vaker?" De man schudt zijn hoofd. „Nee, echt niet." Inmiddels is de situatie tussen hem en de vrouw geheel anders, verklaart hij. „We spreken elkaar, in Jaap Bruijn, inmiddels emeritus hoogleraar zeegeschiedenis. „De belangstelling voor het maritieme is niet tot zeelieden beperkt." Foto: Hielco Kuipers Om de constante ruzies thuis met zijn vrouw te ontvluchten, stort een man uit Voorhout zich op het gokken. De man waant zich achter de gok automaat in een andere wereld, een wereld zon der pasgeboren tweede baby en klagende moe der. Zijn uitvlucht en nieuwe hobby hebben een verslavende werking op hem. Binnen de kort ste keren kan de Voor- houter van zijn salaris al leen zijn honger naar de fruitautmaat niet meer bevredigen. Wanhopig probeert hij op een ande re manier aan geld te ko men. De man werkt als verzor ger in een tehuis voor ge handicapten en is door twee bewoners gemach tigd om voor hen geld op te nemen. Bij het over boeken van htm uitgaven laat hij telkens wat extra euro's naar zijn eigen re kening sluizen. Ook bij het pinnen verdwijnt geld in zijn eigen zak. Op deze manier maakt hij de twee bewoners in een mum van tijd ruim vijfduizend euro afhandig. Om zijn diefstal te ver doezelen, bewerkt de ver zorger de giroafschriften van zijn patiënten. Hij be plakt zijn eigen naam en rekeningnummer met die van instanties waaraan maandelijks wordt be taald. Pas nadat hij het hele gestolen bedrag al lang heeft vergokt, loopt de man tegen de lamp en wordt hij ontslagen. Voor de rechter legt de gehandicaptenverzorger uit dat het weer goed met hem gaat: „Ik ben van mijn gokverslaving af en werk aan de relatie met mijn vrouw. Ook heb ik inmiddels een nieuwe baan. Het gaat om soort gelijk werk maar dan zon der het beheer over de fi nanciën." „De bestolen bewoners hebben een vordering te gen u ingediend", legt de rechter uit. De man zakt van schaamte diep weg in de kraag van zijn jas. „Te recht", fluistert hij. „Die schuld moet ook hele maal worden terugbe taald." Hij is er al wel mee bezig, verklaart hij. „Ik leg iedere maand zo veel mogelijk opzij en stort dat op hun rekening. Het nog openstaande be drag zal ik ook betalen. Daar kunt u van op aan." Volgens de officier van justitie zijn diefstal en valsheid in geschriften bewezen. Ook de rechter acht de man strafbaar: „U heeft uw omstandighe den wel uitgelegd maar dat is natuurlijk nog geen excuus. Ik leg een werk straf op van 160 uur en een voorwaardelijke ge vangenisstraf van twee maanden met een proef tijd van twee jaar." De man vindt zijn straf passend.„Het spijt me heel erg dat ik hun ver trouwen heb geschon- maar het is geen nijd meer. We zi vrienden uit elki gaan. Ze verhuis kort naar het zui heb haar nog hi behangen aangi „Ik denk dat get idee is van haar verhuizen als ui j blijft", reageert! van justitie. „Ik huisvredebreuk mishandeling bi en eis 450 euro 1 De man is het d g mee eens. „Ik vi nogal een hoop, begon", moppei „Misschien is di ook niet altijd ei delijk geweest", rechter hem bij. boete daarom ie gen, 300 euro lijl passend." Floor Ligtvoet den. De schaamte zal nooit verdwijnenverze kert hij de rechter bij het verlaten van de zaal. Mishandeling Een Leidenaar en zijn vriendin hebben een ex plosieve relatie. Opeen avond heeft de vrouw er genoeg van en wijst hem de deur. Hij hoeft niet meer bij haar thuis te ko men. Omdat hij zijn me dicijnen heeft laten lig gen, gaat hij de volgende dag terug naar het appar tement van zijn vriendin. Met zijn sleutel opent hij haar deur. Eenmaal bin nen besluit hij de ruzie toch te willen bijleggen en wacht totdat de vrouw thuiskomt. Die schrikt van zijn aanwezigheid en schakelt de politie in. Een week later is het weer zover. De vrouw laat de procent overhielden en het mooie was dat ik daarmee de vermogensgroei van Michiel de Ruyter heel precies kon volgen. Je zou zeggen: zo'n systeem is corrupt, maar in die eeuwen was het geoorloofd. Omdat iedere kapitein ei gen leveranciers had, bleef er weinig aan de strijkstok hangen. Bemanningsleden die onte vreden waren over de voeding, monsterden niet opnieuw bij een schraperige kapitein aan. De Engelse marine had een "Victualling Offi ce', een grote centrale bevoorradingsorganisa tie. Daarin bestond een geweldige corruptie." Bruijn verwacht dat veel van zijn werk alleen voor vakhistorici van belang zal blijven. Toch heeft hij op zijn minst drie projecten ter hand genomen met een, naar hij hoopt, 'blijvende impact'. Trots is hij op de vierdelige Maritieme Geschiedenis der Nederlanden, dus van Neder land en België, waarvan hij hoofdredacteur was. „Daarvan hebben we zevenduizend sets verkocht." Verder brengt hij de driedelige publicatie Dutch-Asiatic Shipping 1602-1795 in herinne ring, die hij midden jaren '70 samen met colle ga's Ivo Schöffer en Femme Gaastra onder nam. Het is in feite een gigantische lijst van al le uit- en thuisvarende schepen van de VOC, met daarin gegevens over onder meer de sche pen, de schippers, de opvarenden, de lading, de reisduur en het aantal doden tijdens de reis. „Daar was ver rassend weinig over J. bekend en dat is J echt veranderd. BmmÊmmMmmkmÉÊmÊÊtm tent en maakte zich al snel onmisbaar. „Ik hoefde zelfs niet in militaire dienst", zegt hij met een lach. „De universiteit schreef defensie een brief dat ik niet kon worden gemist. Dat was best leuk In 1977 werd hij lec tor, waarna in 1980 zijn hoogleraars benoeming volgde. Eén van de mooie kanten van de ge schiedwetenschap is het opwinden de gevoel dat soms ontstaat als het verleden haast tastbaar voor ogen verschijnt. Zo'n historische sensatie had Bruijn al vroeg voor het eerst, toen hij zich bezighield met de vraag hoe marinekapiteins in de zeven tiende en achttiende eeuw hun geld verdienden. Ze kregen een 'tracte- ment' van de marine, maar dat was niet hoger dan dat van een stuur man. Toch waren de kapiteins vaak heel vermogend. Hoe kon dat? „Je had een systeem van 'kostpen- ningen'," weet Bruijn. „De kapitein kreeg geld van de marine om voed sel in te kopen voor de reis. Zo'n marineschip telde driehonderd man en was wel zes maanden onderweg. middeld dertig Het ging al gauw om rien guldens. Ik ontdekte dat de kapi teins ge- duizen- Toen we vorig jaar het 400-jarige opri( jubileum van de VOC vierden, sprak it als vanzelfsprekend over dat soort geg Bruijn schreef ook een Engelstalige ge nis van de Nederlandse marine. „Eng< Amerikanen schrijven daar ook wel ov altijd vanuit hun eigen, nationale persj Ik vond dat het tijd werd dat een Enge publiek het Nederlandse perspectief e de kennen en daarom schreef ik The L Navy of the 17th and 18 th century. Dat goed opgepikt, dat ik het naar het Ned heb terugvertaald en flink heb uitgebri der de titel Varend Verleden. Dat is ooi ontvangen, het geldt als een handboei tijd van de Republiek." En onlangs vol de Oegstgeestenaar zijn aandeel in de voor het boek Met man en macht, de n geschiedenis van Nederland 1550-200H komt in mei uit." De Universiteit Leiden heeft besloten opvolger te zoeken voor Bruijn. De let zeegeschiedenis blijft dus behouden.! doet de universiteit goed aan, vindt Bi „De belangstelling voor het vak is gnx toch elk jaar zo'n tien studenten die b afstudeerscriptie schreven en ik heb 4 movendi gehad - twee van hen promo nog dit jaar. Elke promovendus leven versiteit geld op. Ik had hier mijn eige keltje en ik mag wel zeggen: het is altij beklant geweest." Wilfred Simons

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 14