LEIDE Akkoord over Aalmarktplan in aantocht REGIO Directeur B4kids ziet in plan geen reden tot paniek e jeugd 'hangt' tegenwoordig open en bloot' Hunrconflict eindigt met vertrek bewoners JDoor de oorlog krijgen we hier een tweedelingf ellingI Churchilllaan op de schop donderdag 20 maart 2003 Rt rweeschool ijn dak op larsdagsfeest tici halen uit blunderende ouder onstratie n oorlog let actiecomité Leiden Oorlog houdt van- n anti-oorlogsdemon- et comité had al eer- ekondigd dat het op de g van de oorlog een cht zou houden. De ratie begint om 19.00 »t Stadhuisplein. Een n een Afghaan spreken un ervaringen in de re- na lopen de betogers festraat en Kort Ra- naar het verzetsmonu- molen De Valk. Aan- er een bijeenkomst ts Koppenhinksteeg, letogers meer actie- Willen bespreken. leling langs larsbloeiers )oor het Heempark egstgeesterweg kan 0 maart om 14.00 uur leling worden gemaakt ciale aandacht wordt lan stinzenplanten en lorjaarsbloeiers. De g begint bij de ingang ark aan de Oegstgees- [advertenties) nde is (nog) voor ierschap )ef uw mening n Kramp ien week voordat jon- er Jimmy Bakhtali aan werkdag begon, kreeg ^plezierige bewijs'dat odig is in de Stevens- ens de jaarwisseling [roepen jongeren rui- nielden zij straatmeu- aakten zij slaags met In de dagen ema alve de roep om 'zero- ook het verlangen igerenwerk. „Maar", akhtali al te hoogge- verwach tingen, „je een jongerenwerker toten dat hij dit soort irkomt." iden geleden ken- »hof geen jongeren- toe organiseerden wat voor de jeugd, I het algemeen waren pi aangewezen op de n de ongeveer twintig wijk. De Stevenshof p hangplekken en niet is daar gelukkig mee. den werd al ruim voor seling besloten dat de f een jongerenwerker laaken- •olliciteerde en kreeg an de Leidse Welzijns- (LWO). Samen met Agcoördinator van het dam." Een 38-jarige man uit 'een buurland van Irak' denkt zelfs aan 'een politieke moord' om de zaak tot een goed eind te brengen. In Saoedi-Arabië 'neemt nie mand Saddam serieus', denkt Hamza, die daar een tijdje als metselaar heeft gewerkt. Hij be grijpt niet dat veel Nederlanders het steeds hebben over een oor log tegen de islam. „Ze denken dat Saddam hetzelfde is als de islam. Maar hij is helemaal geen gelovige. Mensen roepen wel eens wat als ik de moskee in ga. Het woord Saddam valt dan soms ook, ja." M. Kizir is vooral bang. Hij heeft een kind in Turkije zitten, 400 kilometer van de grens met Sy rië. „Ik volg het op televisie. De Amerikanen zijn al bezig met ra ketten en grote boten, zag ik. Het gaat alleen maar om het geld, de olie. Veel mensen in Turkije zijn bang. Ik ben bang dat er bommen vallen Gisteren heb ik mijn zoon nog gesproken in Turkije. Hij zei dat er toen nog geen probleem was. Maar leid: is het niet." 'Van ontslagen is geen sprake' door Wlm Koevoet leiden - Capaciteitsvergroting, behoud van werkgelegenheid en kostenbeheersing. Dat predikt directeur L. Schuerman van B4kids, de nieuwe naam van de vroegere Centrale Organisatie Kinderopvang Leiden (COKL). De leiding heeft een plan ge maakt voor de peuterspeelzalen om die drie doelen te bereiken. Dat plan heeft voor veel onrust gezorgd onder de peuterleid sters, maar, zo benadrukt Schuerman, er staat nog geen letter van vast. „Iedereen die het aangaat, mag er op schieten." Toch verwijten leidsters hem in een brief dat hij niet goed com municeert over het plan. Ze zouden via schoonmakers en buurtbewoners te horen hebben gekregen dat zeven van de 31 zalen dicht moeten. Schuerman begrijpt de onrust, want dat er wat zal veranderen, staat vast. Maar het verwijt dat hij solis tisch te werk gaat, legt hij naast zich neer. „Wij communiceren ons wezenloos met alle betrok kenen. Niemand kan zich over vallen voelen." In de krant van gisteren stond geschreven dat dit jaar mogelijk zeven peuterspeelzalen sluiten. Dit klopt niet, meldt Schuer man. Dit jaar staat het voortbe staan van drie peuterspeelzalen ter discussie. De overige vier peuterspeelzalen gaan, als daar toe wordt besloten, pas volgend jaar dicht. Ook benadrukt hij dat alleen de peuterspeelzalen met geldproblemen kampen. De veel grotere kinderdagverblijven-tak van B4kids doet het financieel uitstekend. Volgens Schuerman zijn 'de toe gankelijkheid en de betaalbaar heid' van de peuterspeelzalen in gevaar. Hij vindt 31 een groot aantal voor een stad als Leiden. „Vergeet niet dat ook nog ande re instellingen peuterspeelzalen hebben." Schuerman wijst ook op de zogenaamde 'stand alone peuterspeelzalen' die B4kids on der zijn hoede heeft. Dat zijn za len die niet zijn gekoppeld aan buitenschoolse opvang of een school. Dergelijke peuterspeel zalen jagen de kosten nog meer op. Ze worden veelal alleen in de ochtenduren gebruikt, maar B4kids moet er de volledige huursom voor neertellen. Zeker 'eenzame' zalen kunnen op an dere dagdelen niet door andere gebruikersgroepen worden be-; nut. En dat is precies welke kant het volgens Schuerman op moet met peuterspeelzalen: intensie ver gebruiken. De veelheid en de grote sprei ding maken de peuterspeelzalen duur. „De gemeente geeft ons een bepaald budget en daar moeten wij van rond zien te ko men. De kosten groeien meer dan de jaarlijkse trendmatige verhoging van die subsidie." Ook de leidsters worden steeds duurder, zegt Schuerman. „Ze worden ouder en ze gaan niet meer weg. En gelijk hebben ze, trouwens, zeker als ze ervooi; zorgen dat de peuterspeelzaal goed draait. Zo'n peuterspeel zaal wordt al snel hun toko. Maar in hun cao staat dat ze vanaf hun 55ste recht hebben op een flink seniorenverlof. En dat hakt er flink in. Dan heb je aan die trendmatige verhoging van de gemeentelijke subsidie niet genoeg." En dan zijn er nog de mensen met zogeheten ID-banen, de vroegere Melkertbanen, die de leidsters ondersteunen. Zonder deze medewerkers kan een peu terspeelzaal niet draaien, maar het gevaar is groot dat deze ge subsidieerde krachten verdwij nen. Dan zullen daar, zegt Schuerman, normaal betaalde medewerkers voor terug moeten komen. Problemen te over dus bij Leif dens grootste instelling op het gebied van kinderopvang, maar volgens Schuerman is er geen enkele reden tot paniek. Hij wil niet één plek voor peuters of ar beidsplaats verloren laten gaan. Ook al zouden er daadwerkelijk zeven peuterspeelzalen sluiten, in elke wijk blijft opvang voor peuters. Hij ziet een oplossing door op de langere termijn, zo'n twee, drie jaar, in te krimperi naar 24 peuterspeelzalen en de peutergroepen te laten groeien van 14 naar 16 kinderen. Als de huidige bezetting van gemid deld 98 procent kan worden ge handhaafd of nog wat kan toe nemen, is zelfs capaciteitsver groting mogelijk. Van ontslagen is geen sprake. „Niemand hoeft bang te zijn voor zijn baan. De mensen zijn ons kapitaal. Wel zullen er dingen moeten veranj- deren om alles betaalbaar té houden. Maar zo is het leven." naliteit, vandalisme en intimide rende groepen jongeren, het lijkt aan de orde van de dag. De ze toename heeft twee oorza ken, concludeert 'oude rot' Meijer. „Enerzijds is de toleran tie afgenomen, anderzijds is de groepsvorming veranderd. Men sen namen vroeger minder aan stoot aan hangjongeren, maar in die tijd 'hingen' jongeren ook niet zo open en bloot, zochten ze hun heil op plekken die wat achteraf lagen. Tegenwoordig hangen ze in het openbaar. Staan ze voor winkelcentra te blowen en te drinken en leveren ze commentaar op alles wat er om hen heen gebeurt. Je kunt niet meer om hen heen, zoals vroeger. Met als gevolg meer frictie" De bedoeling is dat Bakhtali, die behalve voor de Stevenshof ook verantwoordelijk is voor de Mors, met de jongeren activitei ten gaat opzetten in het buurt huis bij winkelcentrum De Ste- vensbloem. .Alleen de deur opengooien, gezellig een potje tafelvoetballen en vervolgens weer nokken, werkt op termijn niet. Jongeren moeten activitei ten organiseren en verantwoor delijkheid nemen. Sporten, een poolbiljartcompetitie, rappen, breakdance, alles is mogelijk hier, mits ze ervoor gaan." Overleg over schadevergoeding leiden - Een hoog opgelopen ru zie tussen drie Leidse huurders en hun huisbaas eindigt in het vertrek van het drietal. De relatie tussen huurders en verhuurder is ernstig verstoord en hun we gen moeten zich zo snel moge lijk scheiden, stelde de kanton rechter gisteren. De advocaten van de beide partijen overleggen nog over een schadevergoeding voor de huurders. Die beschuldigen hun huisbaas van pesterijen, vernielingen en bedreigingen, met als doel hen weg te krijgen uit het huis aan de Pieterskerkgracht. De huis baas zou dit willen verkopen. Op zijn beurt klaagt hij over ge luidsoverlast door de huurders. Eén van hen zou, in strijd met het huurcontract, samenwonen. Hij zegt met de drie te hebben afgesproken dat ze slechts tijde lijk hun ruimtes huren, omdat het pand moet worden opge knapt. De huurden zeggen daarentegen dat ze een huur contract voor onbepaalde tij<^ hebben. De rechter had geen zin in het welles-nietesspel. „Het is een tot ellende gedoemde situatie. Een heilloos pad, want u blijft elkaar tegenkomen", zei hij. De huur ders moeten dus uitkijken naar nieuwe woonruimte. Voor de huisbaas had hij het advies de huurders tegemoet te komen met een schadevergoeding. .Anders moet u bedenken dat ze daar voorlopig nog niet weg zijn." Omdat huisbaas en verhuurders er in de rechtszaal niet uitkwa! men, krijgen ze nog een week de tijd om een regeling te treffen. Lukt dat niet, dan spreekt d^ kantonrechter alsnog een von nis uit. renwerkers maken goede start in wantrouwige Stevenshof Jan Meijer en Jimmy Bakhtali maakten een bemoedigende start in de Stevenshof. „Maar je kunt van jon gerenwerkers niet verwachten dat ze gelazer rond de jaarwisseling voorkomen." Foto: Henk Bouwman jongerenwerk, probeert hij con- makkelijkste wijk om jongeren denken dat je een stille bent Als tact te leggen met Stevenshof- te benaderen. Bakhtali: „Ze zijn er niets gebeurd was, hadden jeugd. Het is, zo ondervinden de door de nasleep van oud en we een gemakkelijker start ge- twee in de praktijk, niet de ge- nieuw nogal wantrouwig. Zehad^ Het optreden van de politie en de beeldvorming in de media, waarin buurtbewoners de Ste venshof vergeleken met de Ga- zastrook, zijn bij sommige jon geren in het verkeerde keelgat geschoten. Ook de suggestie van de politie dat de rellen georgani seerd waren, verwerpen zij. Bakhtali: „Ze voelen zich door dit soort opmerkingen in de hoek gezet." Niettemin leverde een eerste rondje langs enkele tientallen hangplekken in de wijk zo'n dertig bezoekers op bij de eerstvolgende inloopmiddag. Een bemoedigende opkomst, vindt Meijer. Minder bemoedigend is het toe komstperspectief van het jonge renwerk. Het blijft een onderge schoven kindje, vinden de man nen. In mindere tijden, is Meij- ers ervaring, is het sociaal werk een van de eerste bezuinigings posten. „Elk jaar wordt weer op nieuw bekeken of er budget is voor jongerenwerk. Het zou mooi zijn als er eens een termijn van vier jaar wordt afgesproken. Dan kun je het resultaat meten en doelgericht aan de slag gaan met de dertienjarigen in de wijk. Maar dat blijft toekomstmuziek, vrees ik." En dat terwijl de problemen met jongeren alleen maar toenemen. Hangplekoverlast, jeugdcrimi- door Silvan Schoonhoven en Marjolein Hendriks vervolg van voorpagina leiden - Veel voorstanders van de oorlog zijn er niet te vinden onder de vroege bezoekers van het winkelcentrum aan de Suri- namestraat. Een van de weinigen die er vol mondig achter staan is Leo Vïjl- brief (77), die in de ochtendkou zijn boodschappen haalt. „Een andere oplossing is er niet", meent hij.Saddam gaat nooit zelfweg uit Irak. Bovendien is hij met zijn spullen een bedrei ging voor de wereld." Vijlbrief vindt het jammer dat niet alle landen meedoen met de aanval van de Verenigde Staten. De Ne derlandse regering neemt vol gens Vijlbrief'geen goed stand punt' in. „Ze kunnen ons ook raken!" Nora, een meisje met een hoofddoek, staat een eindje ver der op de bus te wachten. Ze is fel tegen, zeker nu Nederland steun verleent aan de VS. „Die situatie is niet zo denderend, hè. Laat ik het zo zeggen: het wordt een bloedbad. Het zat er na tuurlijk aan te komen, de oorlog is al volop gepromoot. Ik denk dat er een tweedeling zal ont staan in de Nederlandse samen leving. Nu merk je dat nog niet. Maar dat komt nog." De meerderheid van het winke lend publiek in de Kooi heeft minder sterke emoties bij het wereldnieuws. Said en Fahid bijvoorbeeld, twee Marokkaanse jongens. „De oorlog is veel te snel begonnen, ze hadden het beter anders kunnen oplossen. Door met elkaar te praten, bij voorbeeld. Op school wordt er wel over gepraat, maar het leeft niet echt." Een 41 -jarige man uit Noord- Ierland ('maar ik ben nu een Leidenaar, hoor') zegt dat de oorlog hem 'niets uitmaakt'. Saddam, Bush, Blair, het zijn allemaal klootzakken! Wat maakt het mij nou uit dat de ene klootzak de ander aanvalt?" René Duk (38) krabt bedenkelijk zijn hoofd. Ook hij heeft niet het idee dat de oorlog in de buurt de gemoederen verhit. „Ik bracht net mijn kind naar school en ik heb niemand er over gehoord." Zelf volgt hij het nieuws elke dag via tv, teletekst en internet. Hij heeft wel een suggestie voor de Amerikaanse legerleiding. „Militairen gaan undercover en ontvoeren Sad- door Wim Koevoet leiden - De gemeente en de pro jectgroep Nieuw Aalmarktplan (NAP) verwachten binnen een maand overeenstemming te be reiken over het Aalmarktgebied. Als het college en de project groep het daadwerkelijk eens worden, is na tientallen jaren van plannenmakerij en discussie spra ke van een historische overeen komst. Wethouder Hillebrand van ruimtelijke ordening streeft er naar om uiterlijk op 5 septem ber een ontwerp-bestemmings- plan ter visie te leggen en nog voor de zomer de inspraakpro cedure af te ronden. Het ontluikende akkoord is ver rassend, want de gemeente en de projectgroep stonden ver van elkaar af. In projectgroep NAP zitten omwonenden en andere belanghebbenden. Zij zijn de bedenkers van een alternatief voor de gemeentelijke visie op de toekomst van het Leidse stadshart. Verschillende ambtelijke rap porten en adviezen waarin de economische haalbaarheid van het nieuwe Aalmarktplan sterk in twijfel wordt getrokken, leken de doodsteek te betekenen. Daar kwam gisteren nog een brief van drie kantjes vol onvre de van NAP-voorzitter C. Waal bij. Hierin riep hij Hillebrand op het vertrouwen te herstellen. Al leen dan was Waal bereid aan te blijven als voorzitter van de pro jectgroep. Volgens Waal wijzen de voor het nieuwe plan ongunstige ambte lijke rapportages erop dat 'een groep anonieme ambtenaren revanche wil nemen' op de pro jectgroep. De ambtenaren wil len het oude gemeentelijke plan doordrijven, schrijft Waal. Hillebrand bestrijdt dat. „Er zijn geen anonieme ambtenaren. Ze hebben een gezicht. En dat ben ik. Maar in dit bijzondere geval, waarbij een projectgroep een plan maakt, is ervoor gekozen ambtelijke reacties, zonder standpunten van het college, di rect naar de projectgroep door te sturen. Als ik nu een stand punt zou innemen dan ontstaat een loopgravenoorlog en dat moet worden voorkomen." De wethouder dringt er bij de projectgroep op aan om de ambtelijke adviezen te gebrui ken. „Doe er je voordeel mee. Of leg ze naast je neer. Maar de le den moeten er zich niet op blindstaren. We gaan nu inhou delijk over het plan praten. Ik ben enthousiast over het plan en over de bijzondere, bestuur lijk vernieuwende wijze, waarop het tot stand is gekomen. Al zie ik nog wel beren op de weg." Hij voorziet onder meer proble men met de overkapping van de voorgestelde winkelpassage tus sen Stille Rijn en Haarlemmer straat en met een eventuele uit gang van Vroom Dreesmann aan de Mandenmakerssteeg. De wethouder is optimistisch over wat in de verschillende rapporten juist als grootste struikelblok wordt aangemerkt, de functie van de voormalige Aalmarktschool. De project groep wil op die plek een 'groen cultuurplein', extra ruimte voor de Stadsgehoorzaal en een thea tercafé. Maar volgens ambtena ren en ingehuurde deskundigen moet er een winkel komen die veel publiek trekt. Hillebrand zegt dat er mogelijkheden zijn al die opties te combineren. „Dat is een kwestie van ontwerpen." Aan de financiële haalbaarheid twijfelt de wethouder niet. Het tekort op de grondexploitatie van ruim twintig miljoen euro is vergelijkbaar met het tekort van het oude gemeentelijke plan, memoreert hij. „Het gaat nu om de economische haalbaarheid. Werkt het plan? Op die vraag komt binnen een maand een antwoord." Ook Waal klinkt optimistisch. Hij bevestigt dat 'over en weer' vertrouwen is uitgesproken. „De opstelling die Hillebrand in neemt na mijn brief is zeer con structief. De brief heeft het be oogde effect gehad." leiden - De werkzaamheden om de Churchilllaan stiller en veiliger te maken, zijn begonnen. De kruising van de Kennedylaan en de Brahmslaan is als eerste aan de beurt. In tien weken tijd wordt daar een rotonde aangelegd. Bussen moeten via een andere weg rijden en stoppen op een tijdelijke halte op de kruising van de Verdistraat en de Beethovenlaan. Op 7 april gaat de schop in de kruising met de Telderskade en de Cor- nelis Schuytlaan. Bedoeling is dat het verkeer na de hele operatie sneller en veiliger doorstroomt: er komen andere verkeerslichten en nieuwe verlichting. De hele Churchilllaan krijgt bovendien geluiddempend asfalt. In het najaar moet al het werk klaar zijn. Foto: Dick Hogewoning

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13