Jeugd drinkt minder vaak HARD VOOR DEZAAK BINNENLAND 'Voetbalwedstrijden drukken opsporingscijfers van politie' Klusjesman S.E. Fireworks kiest de aanval Zeven jaar gevangenisstraf geëist tegen blinde verkrachter A Oud-wethouder voor rechter wegens lekken Single Jamai vliegt de winkels uit Onderwijs mag best strenger OM krijgt 220 tips over moord 'wandelvrouwtje' Afname overmatige drinkers CDA en PvdA: Gebruik grijs kenteken beperken woensdag 19 maart 2oo3 Suyk ron is jongste gemeester Lag - Madurodam heeft tuwe burgemeester. De toe Sharon Rahmee kreeg n de ambtsketen omge- In het stadhuis van ig werd ook de nieuwe •meenteraad van de mi- stad geïnstalleerd. :ie achterhaalt ider vondeling dam - De Amsterdamse heeft de moeder opge ivan het acht maanden neisje dat ruim drie we eden werd achtergelaten Amsterdamse Centraal Het gaat om een 19-ja- iuw van Aziatische af- Zij bleek in een asielzoe- ïtrum te verblijven. Me ers van het centrum den de baby, maar de was inmiddels vertrok- indag kwam de tip dat iw opnieuw op het sta ndliep. Vlak daarop kon den aangehouden. Deze rordt zij voorgeleid aan ier van justitie. lebenzeen >t opslagtank dam Door een fout bij rpompen is gisteravond 11 crudebenzeen niet in, ij een opslagtank in de lamse haven beland. De veer heeft de kankerver- 1 ide en brandgevaarlijke )f afgedekt met schuim, 1 de Afvalverwerking md (AVR) is begonnen izeen weg te pompen, ieudienst Rijnmond letingen en trof geen n aan in de lucht. imet 720 kilo opgepakt - De politie van het imse Nevele heeft gis- e Nederlanders van 23 ir oud aangehouden jugssmokkel. Zij betrapte b op heterdaad, toen het {parkeerplaats langs een E 720 kilo softdrugs over- in een vrachtwagen. De Vermoedelijk bestemd jeland, hebben volgens Itie een straatwaarde van Ide 2,5 en 3,5 miljoen eu- r kinderen i fietshelm ic - Bijna een kwart van ers met jonge kinderen afgelopen vijf jaar een voor hun kroost aan- en tweederde van de ^tn draagt hem ook. Dat t een onderzoek van de g Wetenschappelijk On- Verkeersveiligheid. On- le helft van de 657 on- gde ouders vindt de m noodzakelijk, ook ou- er geen hebben aange- Velen zeggen ervan af te idat ze bang zijn dat id gepest wordt. De w ijft ook achterwege als d pertinent weigert om flragen. ie eu warden/c pd - 'Of ze nog eens langs wilde komen...', vroeg hij nadat hij haar op beestachtige wijze had verkracht. Ma rion uit Zwolle was gisteren met nog en kele slachtoffers aanwezig bij de behan deling van de strafzaak tegen haar 35-ja- rige blinde belager uit Heerenveen. Hij hoorde zeven jaar onvoorwaardelijke ge vangenisstraf tegen zich eisen. Vijf vrouwen hadden bij de politie aangif te gedaan tegen de visueel gehandicapte man; vier wegens verkrachting en een vanwege het plegen van ontuchtige han delingen. De slachtoffers kwamen uit Zwolle, Wa- geningen, Almelo, Amsterdam en Den Helder. Ze raakten tussen 1999 en 2001 met hem in contact via een 06-datinglijn. In wat de officier van justitie noemde 'blind vertrouwen' spraken ze na verloop van tijd met hem af nadat hij hun ver trouwen had gewonnen met zijn handi cap. Emotioneel schuilend bij elkaar hoorden de slachtoffers op de publieke tribune gisteren hoe de verdachte in alle toon aarden ontkende de vrouwen ook maar een haar te hebben gekrenkt. Er was in alle gevallen weliswaar seks geweest, maar uitsluitend met wederzijds goed vinden, verklaarde hij onverstoorbaar. Hij zei zich bedonderd te voelen door de aangeefsters. Maar de verklaringen van de slachtoffers, die elkaar tevoren niet kenden, toonden veel opvallende overeenkomsten. Daarbij viel vooral de wreedheid op waarmee de verkrachtingen gepaard gin gen. Hij was verschrikkelijk gewelddadig, zei een van de slachtoffers in haar verkla ring. Ze werd telkens zo hard tegen haar hoofd geslagen dat ze een paar keer korte tijd buiten bewustzijn raakte. Ook bewerkte hij haar met verschillende voorwerpen. Een andere vrouw verklaar de geboeid en met een mes op haar keel tot seks te zijn gedwongen. Ze zeiden als een soort overlevingsstrategie hun verzet te hebben opgegeven omdat ze de mar telingen niet meer verdroegen. Stuk voor stuk waren ze met open ogen in de val gelopen. Vier van hen waren met een smoesje naar zijn woning of naar zijn caravan gelokt. Allen hadden achteraf geestelijke hulp nodig. Enkelen zijn nog onder behandeling van een Ria- 88' De zaak kwam in een stroomversnelling nadat de Zwolse vrouw als eerste aangifte had gedaan. In totaal meldden zich ze ven slachtoffers bij de politie. Twee van hen zijn er nog niet aan toe een officiële verklaring af te leggen. Ook bij de andere vrouwen ging er een tijd overheen eer zij tot een aangifte kwa men. De rechtbank doet 1 april uitspraak. wageningen/anp - Oud-wet houder Bogers van Wageningen moet op 22 april voor de recht bank in Arnhem verschijnen, omdat hij 6 mei vorig jaar de volledige naam van de man die Pim Fortuyn doodschoot heeft laten uitlekken. Justitie verwijt de ex-wethouder schending van zijn ambtsgeheim. Tegen Bogers is in mei aangifte gedaan door een aantal LPF-le- den. Die menen dat de Wage- ningse Vereniging Milieu Offen sief (VMO), waar Van der G. werkte, daardoor kans heeft ge had om bewijsstukken te laten verdwijnen. Bogers hoorde over de aanhouding van oud-burge meester Sala van Wageningen. Die valt volgens justitie echter niets te verwijten omdat hij als verantwoordelijke juist handel de. Oud-burgemeester Sala hoorde over de aanhouding van het hoofd Burgerzaken van Wage ningen. Op het moment dat Sala de naam hoorde, waren op tele visie beelden van de onlusten in Den Haag. Sala vreesde voor rel len in Wageningen en overlegde daarom met zijn plaatsvervan ger Bogers, die hij overigens strikte geheimhouding oplegde. Bogers heeft achteraf erkend dat zijn handelwijze misschien niet zo verstandig is geweest. Maar hij heeft dat 'met een schoon geweten gedaan', zegt hij. Bo gers rekent er op dat de recht bank begrip heeft voor zijn daad, omdat er geen sprake is van kwade opzet. Amsterdam - De allereerste single van Jamai, de winnaar van Idols 2003, vloog gisteren de winkels uit. Volgens een woordvoerder van de Free Record Shop was de verkoop om 15.00 uur 's middags twee keer hoger dan de verkoop van een gemiddelde topdriehit in een he le week. Hij verwacht dan ook dat het nummer Step right up volgen de week in alle hitlijsten op nummer 1 binnenkomt. Platenmaat schappij BMC maakte maandag al bekend dat er al 185.000 exempla ren van de single aan de handel zijn geleverd. Daarmee is Step right up in één klap drie keer platina. Foto: ANP/Rick Nederstigt alf jaar voor i drugsdealer cht - De rechtbank in :ht heeft gisteren een v e dakloze drugsverslaaf- 3t flns doodslag tot 12 jaar ■Birf nisstraf veroordeeld.' doodde op 31 oktober 3 "jigsdealer. De rechtbank loord niet bewezen, nis was mede geba- de houding van de lens de zitting. Hij toon- enkel berouw en zei de lebben neergestoken erdediging. chte van laanslag vrij •cen - Het openbaar mi- ;|in Groningen heeft op gegeven een man vrij te le werd verdacht van het van een bomaanslag. Er Ite weinig aanwijzingen (hem nog langer vast te i De 48-jarige man uit 't e in 2000 zelf verminkt or een bomaanslag op Nunspeet, was aan- n op verdenking van sen van een handgra- er een geparkeerde au- n inwoner van a in september 2001. al ging die niet af. door Emmanuel Naaijkens den bosch - Leerlingen die re gels overtreden, mogen door de school stevig worden aan gepakt. Dat vindt ruim twee derde van de ouders die heb ben meegedaan aan een lan delijke enquête over de op voedkundige rol van het voortgezet onderwijs. De resultaten van dat onder zoek werden vandaag gepre senteerd op een congres van de KPC Groep in Den Bosch, een adviesorganisatie voor het onderwijs. Zestig procent van de docenten die in het kader van diezelfde enquête zijn on dervraagd, meent eveneens dat de school strenger moet optreden.- Veel leerkrachten (66 procent) vinden dan ook dat kinderen vandaag de dag minder goed zijn opgevoed dan tien jaar geleden. Dat maakt hun taak zwaarder. Een kwart van de ouders geeft toe minder toe te komen aan op voeden. Ouders en leraren zijn het er in meerderheid over eens dat de school eisen mag stellen aan zaken als kleding en haar dracht. Veel ouders (59 pro cent) zouden graag zien dat er een nieuw vak komt op de scholen, waarin kinderen om gangsvormen en normen en waarden leren. Docenten zijn over dit idee aanzienlijk min der enthousiast, slechts twin tig procent ziet dat zitten. Ouders en docenten kunnen elkaar goed vinden in de stel ling dat het belang van de op voedkundige rol van de school is toegenomen, en dat alle partijen daarin meer moe ten samenwerken. Toch zijn veel ondervraagden van me ning dat ouders op de eerste plaats verantwoordelijk zijn voor de opvoeding van hun kinderen. De school is er vooral voor de leerprestaties. Tamelijk eensgezind zijn bei de groepen het over de stel ling dat de school van ouders mag verlangen dat de kinde ren uitgerust op school ko men. Uit de enquête komt verder naar voren dat ouders op een openbare school kriti scher zijn over de opvoeden de rol van de school, dan op een katholieke of protestants- christelijke school. den haag/gpd - De inzet van politie-agenten bij voetbalwed strijden gaat ten koste van de opsporingsprestaties. In Duits land wordt een groter deel van de politiemacht ingezet voor re cherchewerk, waardoor meer zaken worden opgelost. Dat concludeert Caroline Lieden- baum in haar afstudeerscriptie aan de Universiteit Twente. Ophelderingspercentages zeg gen weinig over de prestaties van de politie, aldus Lieden- baum. Er moet ook worden gekeken naar het aantal voor opsporing beschikbare agenten en het aan tal misdrijven. Liedenbaum vergeleek cijfers van het Utrechtse politiekorps met die van de politie in de Duitse stad Münster. De twee steden zijn ongeveer even groot. De Utrechtse politie loste in 2001 minder zaken op dan de politie in Münster. Vorig jaar concludeerden de Nijmeeg se hoogleraren Tak en Fiselier dat de politie in de Duitse deel staat Nordrhein-Westfalen veel meer zaken oplost dan de Ne derlandse politie. Nederland bleef steken op een percentage van 15 procent, tegen 50 pro cent in de Duitse deelstaat. Liedenbaum onderzocht wat dergelijke percentages zeggen over de prestaties van politie diensten. Het verschil in ophel deringspercentage tussen Utrecht en Münster was in 2001 groot, respectievelijk 13 en 47 procent De Utrechtse politie heeft vol gens Liedenbaum in vergelijking met Münster te weinig capaci teit om misdrijven op te lossen. Utrecht kreeg in dat jaar bijna tweemaal zoveel geregistreerde misdaden te verwerken als Münster. Utrecht heeft meer algemeen politiepersoneel in dienst, maar Münster bijna twee keer zo veel rechercheurs, die zich uitslui- emmen/anp - De reconstructie van de moord op het 79-jarige 'wandelvrouwtje' uit Emmen, die maandagavond werd uitge zonden via het tv-programma Opsporing Verzocht, heeft in to taal 220 tips opgeleverd. De helft van de tips kwam direct na de eerste uitzending binnen, de an dere helft gisteren nadat regio nale media over de uitzending publiceerden en een herhaling van het tv-programma werd uit gezonden. Volgens een woordvoerder van het openbaar ministerie in Drente zit er 'veel interessante informatie' tussen. Het OM is dan ook tevreden met het resul taat. De 79-jarige weduwe Van Offe ren uit Emmen is op 13 of 14 fe bruari verkracht en vermoord in het bosgebied Emmerdennen. De dader heeft haar vastgebon den aan een boom en is op bru te wijze tekeer gegaan. Pas een week na de moord werd het le venloze lichaam gevonden. Van Offeren maakte dagelijks lange wandelingen. In de buurt stond ze bekend als het 'wandel vrouwtje'. De vrouw werd op 13 februari 's middags voor het laatst gezien bij een schoenmaker in het cen trum van Emmen. De volgende ochtend vond een trimmer in de Emmerdennen twee damesschoenen, die van de Emmense bleken te zijn. Bij na een week later werd de vrouw als vermist opgegeven. Een dag later werd haar lichaam gevonden. De recherche vermoedt dat de dader uit de omgeving van Em men komt, maar kijkt in het on derzoek ook over de vlakbij ge legen Duitse grens. In de buurt van het lichaam is gespit. Op grond daarvan vermoedt de po litie dat de vrouw met een schep is doodgeslagen. den haag/gpd - Jongeren tussen 15 en 25 jaar hebben vorig jaar minder alcohol gedronken. Het percentage jongeren dat een of meer keren per week drinkt, daalde van 45 procent in 2001 tot 41 procent in 2002. De afgelopen driejaar is het percentage over matige drinkers onder jongeren ruim gehalveerd. Dat blijkt uit onderzoek van het Nipo in opdracht van het Natio naal Instituut voor Gezond heidsbevordering en Ziektepre ventie (NIGZ). Jongeren tussen de 15 en 18 jaar dronken vorig jaar gemiddeld bijna acht glazen alcohol per week. In 2000 was dat aantal bij na elf. Uit het onderzoek blijkt dat bier steeds minder geliefd is. Het percentage jonge bierlief hebbers is gedaald van 79 pro cent in 2001 naar 71 procent vo rig jaar. De consumptie van al coholische mixdrankjes bleef gelijk. Volgens het NIGZ zijn er ver schillende verklaringen voor de veranderingen. Jongeren zou den door de verslechterde eco nomie minder vaak uitgaan en steeds minder geld uitgeven. De accijnsverhoging op bier van 8,8 procent heeft daar mee te ma ken. Verder blijken jongeren 'meer bewust te zijn van het feit dat overmatig alcohol drinken vaak negatieve gevolgen heeft voor henzelf en anderen'. Het NIGZ meent ook dat beleid van gemeenten tegen overmatig drankgebruik en campagnes vruchten afwerpt. In een brief aan de vaste Kamer commissie voor volksgezond heid vraagt het NIGZ om meer geld uit te trekken voor het hui dige beleid. Maar Wim van Da len, directeur van de Stichting Alcohol Preventie (STAP) denkt dat het effect van campagnes wordt overschat. „Campagnes zijn hoogstens ondersteunend. In dit geval hebben vooral de prijsverhogingen geleid tot min der alcoholgebruik. Daarbij moet gezegd dat alcohol nog al tijd gemeengoed is onder jonge ren. Er wordt alleen minder echt gezopen." tend bezighouden met recher chewerk. „In Nederland worden opsporingsambtenaren ook in gezet voor voetbalwedstrijden. Dat gaat ten koste van de tijd die zij anders aan recherchewerk zouden kunnen besteden", zegt Liedenbaum. Per misdrijf is in Utrecht dus minder tijd over voor ophelde ring. In dat licht bezien is het ophelderingspercentage van Utrecht helemaal zo slecht nog niet, verklaart Liedenbaum. Een ander verschil tussen de Duitse en de Nederlandse poli tie is dat in Duitsland de politie élle misdaden moet opsporen en er in Nederland prioriteiten worden gesteld. Geweldmisdrijven gaan in Ne derland bijvoorbeeld vóór, net als delicten waarvoor voldoende bewijs is, zoals vingerafdrukken. Omdat de Duitse politie altijd moet 'doorrechercheren' is het ophelderingspercentage daar ook hoger. den haag/gpd - De beoogde co alitiepartners CDA en PvdA wil len het grijze kenteken voor au to's aan banden leggen. Alleen bestelbusjes mogen, als het aan de twee partijen ligt, nog ge bruik maken van deze mogelijk heid waarbij aanzienlijk minder motorrijtuigenbelasting hoeft te worden betaald. Voor gewone personenauto's zonder achter bank zou voortaan het reguliere belastingtarief moeten worden betaald. Voor bestelauto's en wagens die bedoeld zijn voor vervoer van goederen en niet van personen hoeft nu in bepaalde gevallen minder wegenbelasting te wor den betaald. Ook is bij aanschaf geen BPM verschuldigd. In Ne derland rijden zo'n 700.000 au to's met een dergelijk grijs ken teken. Daarvan worden naar schatting 140.000 niet of nauwe lijks als bedrijfsauto gebruikt. De overheid loopt daardoor tiental len miljoenen euro's aan in komsten mis. De PvdA wil het liefst het hele grijze kenteken afschaffen. In ruil daarvoor zouden bedrijven dan minder vennootschapsbe lasting hoeven te betalen. Het CDA voelt hier echter niets voor omdat niet alle bedrijven met die maatregel kunnen worden gecompenseerd. Beide partijen zijn het er wel over eens gewor den dat het oneigenlijk gebruik van een grijs kenteken moet worden teruggedrongen. Hier toe worden de criteria aange scherpt. (advertentie) De nieuwe Toyota Celica v.a. 28.490,-/€ 560,- p. mnd. De nieuwste versie van Toyota's fameuze sportwagenlijn. Als je wilt, laat je al die anderen vèr achter je. Ervaar het zelf. Meer informatie: bel gratis 0800 -0369 of kijk op www.toyota.nl Leaseprijs (Toyota lease) o.b.v. tuil operational lease, 48 mnd en 20.000 km p.j. exd BTW en brandstol. Gecalculeerd met 75% no claim. Prijs ind. 8TW, exd kosten ri|klaar maken en verwijderingsbijdrage. Brand stofverbruik varieert van 7,7 L/100 km (13,0 km/l) tot 8.4 L/100 km (11,9 km/L), CO; 185 - 200 gr/km. Wijzigingen voorbehouden Distr louwman Si Parqui B V. TOYOTA rc vertrouwen arnhem/gpd - De 6o-jarige klusjesman van het ontplofte vuurwerkbedrijf S.E. Fire works weet 'niets over de oorzaak' van de- ramp in Enschede op 13 mei 2000. Hij wil de dat gisteren als getuige voor het Ge rechtshof in Arnhem wel uitschreeuwen na alle verdachtmakingen aan zijn adres. De man kiest de aanval. Of de rechter ook wil luisteren? De klusjesman maakt een getergde in druk voor het Gerechtshof in Arnhem. Meer dan eens laat hij blijken genoeg te hebben van de verdenkingen aan zijn adres, zoals die zijn geuit door twee kriti sche rechercheurs van het Tolteam dat de ramp onderzocht, en Fireworksdirec- teur Bakker. Volgens hen weet de naar Groningen ver huisde klusjesman meer en kan hij zelfs over de toedracht van de rampzalige ge beurtenissen op die zonnige zaterdag middag 13 mei 2000 vertellen. De recher cheurs wordt nader onderzoek naar 's mans vermeende handel en wandel door de teamleiding verboden. De lezing van de klusjesman is kort: „Ik weet niets over de oorzaak van de ramp. Ik heb ook geen vermoeden en ik kan geen helderheid geven. Voor mij is het net zo raadselachtig als voor iedereen. Ik ben me van geen kwaad bewust." Voordat de man directeur Bakker aan valt, doet hij een verzoek aan de presi dent van het hof: „Meneer de rechter, wilt u ook even meeluisteren?" Vervol gens legt hij uit dat Bakker een eigen schap heeft die hem niet bevalt: „Bakker beschuldigt eerst de vorige eigenaar van Fireworks, Smallenbroek. Dan is het (me de-) directeur Pater die volgens hem schuldig is, dan het personeel en vervol gens ben ik aan de beurt." Tegen Bakkers advocaat Plasman: „U wilt me toch geen dingen in de schoenen schuiven?" En dat de politie hem thuis heeft afgeluisterd noemt de klusjesman 'schandalig*. Voorzover bekend is de klusjesman de laatste medewerker van Fireworks die het bedrijf voor de brand en de vernietigende explosies bezocht. Niet 's ochtends, zoals hij - na een ontkenning - beweert, maar 's middags rond half twee om een water spuit te lenen voor tuinonderhoud. Hij is veroordeeld tot 140 uur werkstraf, omdat hij volgens de Almelose rechtbank opzet telijk heeft gelogen over zijn bezigheden op de rampdag. De man zegt net als in Almelo dat hij zich weinig van 13 mei 2000 herinnert. „Ik ben een x-aantal dingen en details van de film kwijt, dat zeg ik u eerlijk. Ik ben nu nog ondersteboven van wat is er ge beurd." De klusjesman antwoordt her haaldelijk op vragen van: „Dat kan ik me niet herinneren." Volgens zijn beleving is hij echter 's ochtend bij Fireworks ge weest, niet 's middags. Raadsman Meijers van Fireworksdirec- teur Pater zet openlijk vraagtekens bij de geloofwaardigheid van de Idusjesman. Vooral als de man stelt dat hij drie weken na de rampdag niet met twee andere me dewerkers over de ramp heeft gesproken. „Het ging alleen over koetjes en kalfjes." De advocaat: „Ik geloof u niet." Na een pauze reageert de man: „Ik heb erover nagedacht. De ramp is wel aan de orde geweest, maar niet tot in detail. Het was een gezellig avondje." Als een rechter van het hof hem confron teert met zijn 'enorm verschillende ver klaringen' over de geleende waterspuit, zegt de klusjesman dat hij 'dit alles niet meer kan herinneren'. „Op m'n ere woord." De echtgenote van de man geeft als ge tuige toe dat manlief op haar advies rijn aanwezigheid op het Fireworksterrein bij de politie eerst ontkende. „Ik dacht dat Bakker hem dan de schuld zou geven. Ik vertrouw Bakker niet. Bakker had het be drijf nog maar net overgenomen toen hij begon rijn compagnon (Pater - red.) er uit te werken. Dat zei hij zelf tegen mij. Ik dacht, daar mankeert wat aan. Achteraf was het een heel dom advies van mij. Dat mijn man naar Groningen verhuisde, is ook mijn schuld. Enkele dagen na de ramp stortte hij in en was-ie helemaal van de kaart. Toen heb ik familie in Gro ningen gebeld om hem daar op te van gen", vertelt ze. De klusjesman zelf: „Ik volgde haar ad vies, omdat rij meer mensenkennis heeft dan ik. Ik ben naïef." Het hof houdt de vrouw een citaat van haar voor uit een tv-documentaire van vorig jaar. „Als alles achter de rug is, moet je horen waarmee wij naar buiten komen. Dat is heel veel", zegt de echtge note in die documentaire. Als getuige: „Zo heb ik dat niet gezegd. Ik bedoelde dat we alles op papier zouden zetten wat de politie, de media en de te levisie ons hebben aangedaan. Dat zou den we doen als alles achter de rug was."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5