ECONOMIE Winst SNS verdampt op beurs Ophef over dubbelfunctie tijdebjke Corus-topman Oud-topman Baan leert studenten ondernemen Economische groei in eurolanden valt tegen ING schrijft ruim 13 miljard af op goodwill in VS die voor 'atie MKB Bankverzekeraar heeft 'jaar met twee gezichten' achter de rug Tunnelbakken zij aan zij in diepe bouwput Tankstation van ANWB draait boven verwachting Frans tekort op begroting is te hoog gatiehouders in de moed op dinsdag l8 maart 2003 iam - De obligatiehou- i het noodlijdende au- eringsbedrijf Getronics oegestreden. Voor een ring morgen over een aneringsplan is de ani- ering dat de bijeen- iet rechtsgeldig is. Tij- |vergadering moeten i van ten minste twee- in het totale uitstaande 1 aan obligaties (569 mil- ro) aanwezig zijn. Dat 1 ilgens beheerder Am- isch Trustee's Kantoor aald. Daarom komt er iaart een tweede bijeen- Tijdens die vergadering minderheid wel bin- esluiten nemen. schrapt ore-banen ic - Bij het Shell-bedrijf i erdwijnen naar ver- g 350 van de 1600 ar- 1 tatsen. Volgens een lerder van Shell is dat 1 op grond van een stu- 1 langeeft dat het bedrijf ter kan werken. Expro is 5 ihet Britse deel van de 2 ie met het winnen van lie. Van de 350 werkne- hun baan verliezen, 1 circa 40 procent tot het rsoneel van Shell-Ex- 5 Iwongen ontslagen niet uitgesloten. De - 60 procent bestaat uit 'a el dat Shell inhuurt. and wijkt neest af 6 ic - Zeeland is de meest j0 rovincie van Neder- 13 gekeken wordt naar t werk dat er wordt ge- 7 it komt door het hoge 12 van de sectoren hore- atie en visserij. Dat 1 Centraal Bureau voor tiek in zijn wekelijkse izine. Het CBS heeft 2 ïs ingedeeld naar be- ructuur. Opvallend is 14 lureau Groningen in- 4' iet rijtje 'industriële es', t.roningen behoort 16 oland, Gelderland, 53 rabant en Limburg tot '?0 icies met het hoogste 13 dustriële vestigingen erland. j imprijs >mhoog jï I-De prijs van elektri- 31 ir kleinverbruikers gaat eede kwartaal van dit i omhoog. Dat heeft de is toezichthouder voor de fctor bepaald. De 7i oordeelt vier keer per t 1 stroomprijzen voor c imikers moeten wor- 171 steld. Daarbij kijkt de 12| ïouder naar ontwikke- 5 e de inkoopprijs van 5« eit beïnvloeden. 60 ij tingdienst t guldens - De Belastingdienst 7 (I ;ele duizenden ver- 2.1! rceptgirokaarten ver- m ondernemers die 3 a «belasting moesten UtOp de begeleidende de giro staat dat het 4.91 'talen bedrag in gul- 5.6 et worden voldaan, g ii woordvoerder G. van 9.71 van het ministerie van W 1 heeft de belastingte- ,l et roodgloeiend ge- 9.1 irdeguldens-acceptgi- 2I e euro's invult zoals in £9 lg staat, heeft verder >U bleem. De fout is ge- igj, j de afdeling betalings- i4,2fng in Apeldoorn. 10.5: 1 - Om ondernemers in 41'3 en- en kleinbedrijf 12,8 timuleren tot innova- 2 3 het ministerie van eco- 5;7 e zaken voor dit jaar 3.1 sn euro aan subsidie 41 De ondernemers- 11^ Öe MKB-Nederland n a 0r^er 8ewaarschuwd 259 mieuwingskracht van 15^6 erban achteruitgaat. 20.8 vorig jaar uit onder- 23MKB dat door de ver- 9.2 ng van de economie en 28.7 Qend producentenver- 1 i'g het aantal bedrijven 6.8 ve producten op de 9i's;ngt in vier jaar tijd 583 heerd. 16.0 301 >n bond om Si »p Zurich 37.1 18.2 i - De aanstaande jQg'ae van de Haagse verze- frich door SNS Reaal gens vakbond De aard te gaan met het an honderden arbeids- 'n Den Haag. SNS Re- tigde gisteren geruch- et Zurich Verzekerin gen van het Zwitserse mcern. Het plan is om teraar te integreren 'e Huys, de verzeke- itervan de SNS Groep. f350 van de 500 mede fan Zurich in Den 1 betrokken bij die amsterdam/gpd - Bankverzekeraar SNS Reaal Groep heeft de winst over afgelopen jaar zien 'verdampen' op de beurs. De net towinst daalde door de beleggingsverlie- zen met 49 procent tot 84 miljoen euro. Zonder het beleggingsverlies van 154 mil joen wisten het bank- en verzekeringsbe drijf zich goed staande te houden. Volgens de raad van bestuur was het een jaar 'met twee gezichten'. De operationele winst van de zesde bankverzekeraar in Nederland steeg het afgelopen jaar met 44 procent tot 238 miljoen euro. De kemproducten hypo theken, sparen en beleggen en pensioe nen en verzekeringen, veroverden alle maal marktaandeel. Volgens bestuurs voorzitter S. van Keulen, sinds oktober de nieuwe topman van SNS Reaal Groep, was het afgelopen jaar 'commercieel dan ook een succes'. De enorme dalingen op de beurzen zorg den echter - net als bij alle financiële be drijven - ook bij SNS Reaal Groep voor een keerzijde. Door het verlies op de beurzen belandde de verzekeringspoot in de rode cijfers. SNS Reaal Groep heeft re latief een groot deel (16 procent) van de beleggingsportefeuille in aandelen be legd. De bankverzekeraar heeft een ver dere daling van de aandelenportefeuille inmiddels afgedekt, maar is voorlopig niet voornemens het aandelenpakket fors uit te kleden. Volgens financieel directeur R. Latenstein van Voorst is de portefeuille nog vrij 'jong'. „We hebben het pakket nog niet zolang geleden opgebouwd. Het is nu niet het meest handige moment om te verkopen." Door kostenbesparingen en hogere ren tes steeg de nettowinst bij het bankbe drijf met 18,3 procent tot 110 miljoen eu ro. De bank kondigde in december een hele nieuwe strategie en uiterlijk aan voor de bankenpoot, waarbij de aandacht wordt verlegd naar de Randstad. Groepsbe stuurder Van Keulen is ervan overtuigd dat de bankverzekeraar daar nog een flinke slag kan slaan. „Het is belangrijk om daar bekend te worden. De resulta ten van de afgelopen maanden zijn zeer verrassend", aldus Van Keulen. De bank trekt mede via internet veel nieuwe spaarklanten aan. De spaarportefeuille steeg hierdoor met 17 procent tot 9,6 miljard euro. Op het gebied van hypotheken zegt de bank sinds december de tweede hypo theekverstrekker van Nederland te zijn, na de Rabobank. De hypotheekporte feuille steeg met 16,5 procent tot 26,4 miljard euro. De bank opent de komende tijd onder andere kantoren in Alkmaar, Zoetermeer, Dordrecht, Nieuwegein en Haarlem. In lijn met andere banken en verzekeraars wilde de raad van bestuur van SNS Reaal Groep geen voorspellin gen doen voor dit jaar, vanwege het hui dige onzekere economische en politieke klimaat. amsterdam/anp - ING moet Op basis van Amerikaanse boek houdregels een last van 13,1 miljard euro nemen. De bank verzekeraar moet het miljarden bedrag afschrijven, omdat de re gels voor de waardering van goodwill in de Verenigde Staten zijn aangepast. Dat blijkt uit het jaarverslag van ING. De afschrijving heeft geen gevol gen voor het winstcijfer van ING, dat op Nederlandse boek houdregels is gebaseerd. De bankverzekeraar is echter ver plicht ook jaarcijfers naar Ame rikaanse maatstaven te publice ren, omdat het bedrijf daar een beursnotering heeft. ING had voor 16,6 miljard euro aan goodwill, de premie bovenop de balanswaarde van een overna me, in de boeken staan. Het concern heeft op basis van Amerikaanse normen geen winst behaald van 4,5 miljard euro, maar juist een verlies van 9,5 miljard. ING zei ook dat de herwaarde ringsreserve afgelopen vrijdag 0,5 miljard euro in het rood stond. De reserve is geslonken door de val van aandelenkoer sen. Als deze eind maart niet hersteld is, levert dat een verlies post op voor de cijfers over het eerste kwartaal. ING profiteerde sterk van de op leving van de beurzen eind vori ge week. Op 10 maart stond de reserve nog voor 700 miljoen euro in de min. Na de sterke op leving donderdag en vrijdag van de effectenbeurzen was dat 200 miljoen euro minder. Eind vorig jaar had ING nog een plus in de boeken staan van 600 miljoen euro. Het afdekken van een deel van de aandelenportefeuille wierp in de eerste maanden van 2002 wel al zijn vruchten af, benadrukt ING. De bankverzekeraar heeft met 4 miljard euro aan optie- transacties een deel van de be leggingen afgedekt tegen grote koersdalingen. De constructie kost ING echter ook een deel van de winst bij koersstijgingen. De grote financiële concerns voelen de neergang van de aan delenkoersen sinds begin dit jaar rechtstreeks in hun winst. De sluipende beurskrach van de afgelopen twee jaar heeft hun opgepotte winsten, grotendeels belegd in aandelen, sterk aange tast. Dat zijn weliswaar papieren verliezen, maar boekhoudregels schrijven voor dat als de beleg gingen onder de aanschafwaar- de terechtkomen, de verliezen ten laste komen van de winst. ING's branchegenoot Fortis liep op die manier in 2002 tegen kos tenpost op van bijna 1,8 miljard euro. ING dreigt nu ook het eer ste kwartaal, dat over twee we ken afloopt, af te sluiten met een verliespost van enkele honder den miljoenen euro's. De kans op nettoverlies in de eerste drie maanden lijkt klein. ING boekte in die periode vorig jaar 1,1 mil jard euro winst. brussel/anp - De economische groei in de twaalf eurolanden zal tegenvallen. Volgens een stu die van de Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de EU, was de toch al voorzichtige ver wachting die de Commissie in het najaar uitsprak, te optimis tisch. Het eerste halfjaar kent een veel tragere groei. Volgens topambtenaar Klaus Regling van de Commissie zal de economische groei van de eurolanden dit jaar 'rond de 1 procent' uitkomen. In het najaar dacht de Commissie nog aan 1,8 procent. De spanning rond de oorlog in Irak speelt zeker een rol bij de teleurstellende economische prestaties, staat in het rapport. Onzekerheid, verminderd con sumentenvertrouwen en duur dere olie zijn daarvan het ge volg. Maar de internationale spannin gen vormen niet de enige ver klaring. De dramatische val van de aandelenkoersen, de herzie ning van verlies- en winstreke ningen bij tal van bedrijven en het feit dat de Europese econo mieën zich nog altijd niet goed kunnen aanpassen aan schok ken, spelen ook een rol. Regling ziet ook lichtpuntjes. De lagere inflatie en de lagere rente kunnen de economie een duw tje in de rug geven zodra het on- dememersvertrouwen weer wat herstelt. Zelfs in de dalende werkgelegenheid ziet Regling barendrecht - In de diepste bouwput van Nederland, bij Barendrecht, aan de Oude Maas, worden de eerste tunnelbakken voor de hogesnel heidslijn (HSL) afgesloten. In totaal worden er veertien betonnen bak- ken gebouwd die zijn voorzien van ballasttanks en waarvan de uitein den worden afgesloten met houten schotten. Als de bouwput vol wa ter komt te staan drijven de betonnen gevaarten en kunnen ze wor den weggesleept om op de plaats van bestemming te worden afge zonken. Dat moet over een halfjaar gebeuren. Foto: ANP/Ton Borsboom een positief aspect. „Het is na tuurlijk slecht voor het consu mentenvertrouwen, maar het is ook een signaal dat de herstruc tureringen in het bedrijfsleven op gang gekomen zijn." De gevolgen van een oorlog in Irak zijn voor de onderzoekers moeilijk te voorspellen. Mogelijk blijft de schade beperkt tot tijde lijk hogere olieprijzen. Maar er is ook een scenario waarin de olie veel drastischer in prijs omhoog gaat en het vertrouwen van con sumenten en zakenleven in de economie nog verder in elkaar klapt. In dat laatste geval (uitgaande van verdubbeling van de olie prijs gedurende twee kwartalen) valt de economische groei nog eens 0,34 procentpunt lager uit. De investeringen gaan met 1,7 procent naar beneden en de consumentenprijzen gaan met 0,5 procent extra omhoog. Vol gens Regling is de economische situatie in Europa nu fragieler dan vlak voor de eerste Golfoor- log. De Europese werkgeversorgani satie Unice gaat voor dit jaar uit van een economische groei van 1 procent, waar het vorig najaar nog inzette op 2,1 procent. „Op timisme over de economie kan alleen terugkeren als de situatie in het Midden-Oosten is opge lost", schrijft Unice. Ook het snel oplopende begrotingstekort in de VS baart de Europese on dernemer zorgen. brussel/anp - Frankrijk heeft vorig jaar de Europese regels voor het begrotingstekort over schreden. Het gat in de Franse begroting bedroeg niet 3,0 pro cent van het BNP, zoals Parijs stelt, maar 3,1 procent. Dat heeft het EU-bureau voor de statistiek Eurostat meegedeeld. Eurostat geldt als scheidsrechter in deze conflicten. De Europese Commissie is verplicht een pro cedure te beginnen tegen lan den met een tekort van meer dan 3 procent. Die regel is bij de invoering van de euro afgespro ken, omdat hoge tekorten de stabiliteit van de munteenheid aantasten. Frankrijk had zelf uitgerekend dat het precies op de drempel was uitgekomen. Maar volgens Eurostat heeft Parijs een kapi taaldonatie aan het nationale bedrijf dat de spoorweginfra structuur beheert, ten onrechte niet meegeteld. Overigens heeft Parijs al aangekondigd dit jaar opnieuw een tekort van meer dan 3 procent te hebben. Van Duitsland was al eerder be kend dat het de Europese regels had overschreden, met een te kort van 3,6 procent. Portugal, dat in 2001 de norm over schreed, zat vorig jaar op 2,7 procent. Nederland zat nog redelijk vei lig, met een begrotingstekort van 1,1 procent. ede/gpd - Het eerste onbeman de tankstation van de ANWB is een succes. De omzet van de pomp in Ede is boven verwach ting, concludeert de ANWB na bijna een maand. Op 14 februari ging het station open. Het succes van het station biedt zoveel perspectief dat de bond besloten heeft de volgende pomp groter te maken dan ge pland, aldus een woordvoerder van de ANWB. Het tweede on bemande station wordt ge opend op 26 maart in het Bra bantse Hank. Aan dat station wordt nu een extra pompeen- heid toegevoegd. De ANWB zegt uitsluitend lo vende reacties ontvangen te hebben over het initiatief van de onbemande stations. De bond maakte de stap in reactie op de hoge benzineprijzen van de af gelopen jaren. Op de onbeman de stations wordt benzine en diesel aangeboden tegen een prijs die 6 eurocent pen. liter la ger ligt dan de prijzen van de vijf grote maatschappijen. Midden april volgt een derde pomp in Eindhoven. De ANWB hoopt de komende jaren hon derd stations te realiseren. „Na het succes van het eerste station durven we voorzichtig goede hoop voor de toekomst te heb ben", aldus de ANWB. door Pieter van Hove londen/gpd - In Groot-Brittannië is commotie ontstaan na de ontdekking dat de nieuwe tijdelijke topman van staalconcern Corns B. Moffat tevens een hoge positie bekleedt bij zakenbank HSBC. De bank is één van de kapitaalverstrekkers waarmee het staal- en aluminium- concern momenteel onderhandelt over nieuwe kredie ten. De grootste Britse staalvakbond, ISTC, vindt dat deze belangenverstrengeling niet kan en eist dat de hoogste Corus-baas zo snel mogelijk zijn functie neerlegt. De oud-bestuursvoorzitter van het staalbedrijf werd vrijdag benoemd tot waarnemer na het vertrek van topman T. Pedder. ISTC-bestuurder M. Leahy stelt in een reactie dat Moffat medeverantwoordelijk is voor de malaise waarin Corus zich momenteel'bevindt. Het noodlijdende staalcon cern maakte vorige week bekend dat weer duizenden arbeidsplaatsen in het Verenigd Koninkrijk worden ge schrapt naast de 10.000 banen die de afgelopen twee jaar zijn vervallen. Een Corus-woordvoerder bevestigt dat Moffat tevens vice-voorzitter is van HSBC. „Hij is dat al een aantal jaren. Daar is binnen Corns nooit een punt over gemaakt." Het is niet de eerste keer dat Moffat in opspraak is ge raakt. Bij de vakbonden ontstond vorig jaar beroering over de salarisverhoging van 130 procent die de Brit in 2001 ontving. Naast zijn functie als voorzitter van de raad van commissarissen was Moffat destijds negen maanden plaatsvervangend bestuursvoorzitter na het gedwongen vertrek van de topmannen Van Duyne en Bryant. (advertentie) door Ruurd Ubels Rotterdam - Jan Baan is vandaag aan de Rotterdamse Erasmus Universiteit begonnen met een reeks van vijftien gastcolleges. Als 'entrepreneur in residence' leert de oprichter van de soft warebedrijf Baan studenten on dernemen. Want hij mag in 1998 dan wel gesneuveld zijn als top man van Baan Company, inmid dels is hij bezig met een nieuw softwa re-i m peri u m Talloze malen is de geschiedenis van Baan Company beschreven. Het bedrijf, in 1979 opgericht door de reformatorische broers Ian en Paul Baan, stond in fe bruari 1998 op het toppunt van zijn roem. De beurslieveling was twintig miljard gulden waard, maar sen half jaar en een ver meend boekhoudschandaal la ter, was de beurswaarde gekel derd naar vier miljard dollar. Jan en Paul werden gedwongen hun geesteskind vaarwel te zeggen en nog eens twee jaar later werd Baan opgekocht door het Britse Invensys. De broers worden op dit mo ment in de VS en in Nederland juridisch achterna gezeten door honderden boze beleggers. Is Jan Baan dan wel geschikt om studenten de fijne kneepjes van het ondernemerschap bij te brengen? „Jan Baan is een echte onderne mer", meldt de Erasmus Uni versiteit. En bij echte onderne mers „gaat wel eens iets mis." Bovendien kunnen studenten extra veel leren van een onder nemer die ook de neergang van zijn bedrijf heeft meegemaakt, redeneert het universiteitsbe stuur. Met zijn gastcolleges treedt Jan Baan thin of meer uit de luwte die hij de afgelopen jaren op- Jan Baan. Archieffoto: GPD zocht. Stilgezeten heeft hij ech ter niet: sinds januari 2000 is hij bestuursvoorzitter van het in vesteringsbedrijf de Vanenburg Group. Het Puttense bedrijf steekt vooral geld in bestaande softwareondernemingen. Met behulp'van een ontwikkelings centrum in India - de Software Factory, ook eigendom van de Vanenburg Group - wordt ge probeerd de diamanten uit al deze activiteiten te polijsten. In totaal werken er onder de vlag van Vanenburg zo'n dui zend mensen. Betrekkelijk veel medewerkers zijn oude beken den van Jan Baan uit de tijd dat hij bij het gelijknamige bedrijf de scepter zwaaide. Nog steeds gaan er mensen over van Inven- sys-dochter Baan naar Vanen burg. Het bedrijf ontwikkelt software die verder gaat dan de producten waarmee Baan Com pany indertijd furore maakte. Die software, waarmee bedrij ven hun werkzaamheden van inkoop tot productie stroomlij nen, werd bekend als ERP. Bij Vanenburg wordt gewerkt aan het beyond-ERR. onder de naam Cordys wordt programmatuur ontwikkeld waarmee bedrijven ook onderling online kunnen comiruniceren. Wat beweegt de 57-jarige miljo nair om opnieuw een onderne ming op poten te zetten? In het verleden heeft hij er Aeer dan eens op gewezen dat ledigheid des duivels oorkussen is. Ande ren wijzen erop dat onderne men nu eenmaal de lust in zijn leven is. Een enkeling houdt het erop dat Jan nog één keer de wereld versteld wil laten staan met een Baan-U. „We zijn bezig iets heel moois te ontwikkelen", zegt een oud-Baan-medewerker die nu bij Vanenburg op de loonlijst staat.Als het lukt, wordt het allemaal nog veel spectaculairder dan onder Baan Company het geval was." Dat op deze 'reis' af en toe iets mis gaat, hoort bij het onderne merschap, zo vertelde Jan Baan vorig jaar op een symposium. „Binnen de Vanenburg Group maken we nog steeds fouten. En we nemen risico's. Maar dat doen we vanuit de motivatie <jlat ve uiteindelijk succesvol zullen zijn." Eindelijk minder werken Nu nog meer zekerheid

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 9