Jacht op SARS in volle gang BINNEN- BUITENLAND Discussies kunnen hier wat verder gaan Vlucht naar Nederland vanwege hoofddoekverbod fc WHO: Paniek niet nodig Dodelijke longziekte bij zo'n 475 mensen vermoed Hooggerechtshof Spanje verbiedt Baskische partij Vuurwerkbranche dreigt Van Geel met procedure Politie Servië pakt popster Ceca op Meer mensen besmet met vogelgriepvirus i-boekhouding openbaarheid jac - De commissie-Vos gisteren besloten de zoge- Bos-boekhouding open- e maken. Door deze juwboekhouding" van lie betrekking heeft op af- en van het bouwbedrijf tjuchem, kwam de parle- Bre enquête bouwfraude Opdrachtgevers in de Se zich benadeeld voel- jor verboden prijsafspra ken aannemers, hadden nongen op openbaarma- Jet openbaar ministerie kartel aakhond NMa zijn jeds bezig met onder- aar de bouwfraude. geëist tegen reiger Dijkstal jao - Een man uit Heer- eft gisteren voor de recht- n Den Haag dertig maan- vangenisstraf, waarvan janden voorwaardelijk, zich horen eisen wegens liging van voormalig WD- Hans Dijkstal en de bur- ester van Heerlen. De 46- man raakte vorig jaar ge- iverspannen toen zijn ca- i failliet ging. Volgens wam dat door falend ge- tebeleid. Toen hij bij het bestuur geen respons op verzoeken om schade- eding, stuurde hij drei- e-mails naar Dijkstal. abis op ersrecept niljard te ie mensen dinsdag l8 maart 2003 door Hans Leber en ANP den haag - Onderzoekers in de hele wereld maken jacht op de veroorzaker van het dodelijke 'Severe Acute Respiratory Syn drome' (SARS). Het aantal men sen van wie artsen vermoeden dat ze zijn besmet is opgelopen tot ongeveer 475. China rappor teerde er daarvan 305,de andere ziektegevallen zijn opgedoken in onder meer Vietnam, Singapore, Canada, Duitsland en Groot-Brit- tannië, waar reizigers de ziekte verwekker naartoe transporteer den. Ook de virologische afdeling van het Erasmus Medisch Centrum in Rotterdam behoort sinds gis termiddag tot de instituten die zich buigen over SARS. Bloed en speekselmonsters van pa tiënten uit landen in Zuidoost- Azië zijn onderweg naar Rotter dam. Volgens viroloog prof. Ab Osterhaus is er geen reden voor paniek; van een wereldwijde epidemie is nog allerminst spra ke. „Misschien gaat het om het topje van een grote groep geïn- fecteerden die amper last heeft van het vims, en valt de dode lijkheid wel mee." Voor bijzon dere maatregelen in de Neder landse samenleving vindt Oster haus het nog te vroeg. „Dat zou klinkklare nonsens zijn. De ziek te is hier nog niet eens." De Amsterdamse longarts prof. dr. P. Postmus maakt zich meer zorgen dan Osterhaus. „We we ten er nog weinig van, maar ik zou niet graag in een vliegtuig zitten waarin zich een besmet persoon bevindt. Dan hoef je nog niet eens naast hem of haar te zitten; via de luchtcirculatie kan een besmetting ook plaats vinden." De laatste wereldwijde waar schuwing van de wereldgezond heidsorganisatie WHO was ze ven jaar geleden, toen plotseling een dodelijk vims opdook. Het betrof een vims dat van dieren op mensen werd overgebracht en mede daardoor snel kon worden ingedamd. Toch overle den er honderd mensen aan. Of dat met de huidige ziekte ook kan, is de vraag. Weinig is ervan bekend, zelfs niet welke gedaan te de veroorzaker heeft: dat van een vims of een bacterie. In ieder geval lijkt het van mens op mens overdraagbaar, wat het gevaar op besmetting veel groter maakt. En duidelijk lijkt ook dat de besmettingen alleen onder mensen in de nabije omgeving van de slachtoffers plaatsvon den: familie en personeel in de ziekenhuizen in Zuidoost-Azië, waar de eerste patiënten wer den behandeld. Het eerste bij de wereldgezond heidsorganisatie WHO gemelde geval van SARS deed zich voor in Hanoi, Vietnam,waar op 27 februari dit jaar een man werd opgenomen. Hij overleed enkele weken later. Bestaande behan delingen tegen virussen of bac teriën konden hem niet redden. Het ministerie van volksgezond heid in Den Haag richt zich ge heel op de adviezen van de WHO, dat de wereldwijde actie leidt. Verschijnselen SARS De wereldgezondheidsorga nisatie WHO heeft een be perkt ziektebeeld verspreid over SARS. Patiënten verto nen de volgende kenmerken; koorts, meer dan 38 graden hoesten kortademigheid of andere ademhalingsproblemen Verdacht zijn mensen met deze verschijnselen die tot tien dagen geleden in con tact kramen met iemand die aan SARS leed, en personen die kort geleden in een van de gebieden was waar de ziektb zich heeft geopen baard. door onze correspondent Bob Kroon geneve - De Wereldgezond heidsorganisatie WHO gooide gisteren olie op de golven van de paniek die de mysterieuze longziekte SARS wereldwijd heeft uitgelokt. Hoewel er nog geen oorzaak voor de nieuwe aandoening is vastgesteld, lijkt SARS alleen besmettelijk te zijn via 'direct contact' met de pa tiënten. Dr. David Heymann, hoofd van de WHO-afdeling voor besmettelijke ziekten, zei gisteren dat hierdoor de angst voor een nieuw en levensge vaarlijk influenza virus wat is verminderd. „Influenza wordt op afstand overgedragen, ver breidt zich razendsnel en kan in korte tijd 20 procent van de be volking platleggen, maar dat is met SARS niet het geval. Als je iri een kamer zit met een SARS pa tiënt loop je weinig risico, zo lang er geen fysiek contact is. Het lijkt hoe langer hoe meer op een atypische longontsteking." s - Ernstig zieke pa- Èn kunnen vanaf maandag fcn arts en apotheek legaal fenale cannabis aanvra- pe Opiumwet is gewijzigd ben en apothekers mogen fecept voor dit middel ver ken. Er zijn geschikte telers hden, maar de cannabis is I september bij de apo- [verkrijgbaar. Cannabis tn gunstig effect hebben Échten van veel ernstig n. Definitief bewijs voor de iche werkzaamheid van pbis is er nog niet. htoffer was irdenaar idam - De 49-jarige man igmorgen in Amster- loord op straat is geliqui- |is in 1995 door de recht- Rotterdam veroordeeld tien jaar cel wegens De politie in Amster- ;tigt inmiddels dat itoffer van de liquidatie 10m is. Tijdens zijn pro- ihij los dat het slachtof- or een criminele bende m was afgestuurd om e liquideren. Of de moord om in verband staat met leurtenissen uit 1995 is delijk. A-onderzoek Philipsland De officier van in Middelburg heeft op gegeven tot een DNA- ;onderzoek in de zaak om het leven gebrachte uit het Zeeuwse Sint iland. Dat maakte het jjV aar ministerie gisteren j*d. De vrouw werd begin iber vermoord in haar tg gevonden. Tijdens het zoek werd in de woning weduwe een vreemd angetroffen dat waar- ijk van de dader is. Het ingsonderzoek richt zich ttig personen uit het Volgens het OM bestaat deze personen en het Dffer een verband. - Zo'n 1,7 miljard men- ireldwijd zijn veel te Dat is een half miljard dan tot nog toe is aange- Het aantal extreem dik- tsen stijgt zo snel dat de orende gezondheidspro- n die van het roken drei- overstijgen. Dat stelt de ational Obesity TaskFor- wereldwijd een half mil ter mensen te dik zijn nog toe is aangenomen, maken met een hogere teid van Aziaten voor igheid. I vraag naar hen in Israël De Raeliaanse Bewe- tft naar eigen zeggen 55 'gen ontvangen voor het 'van Israëli's en Palestij- e meeste verzoeken zou- n ingediend door ouders n in het conflict omgeko- inderen tot leven zouden wekken. Dat heeft de Is- he krant Haaretz gisteren ikend uit de mond van !ur Brigitte Boisselier van or de beweging opgerich- rijf Clonaid. Dat claimde aar de geboorte van de gekloonde baby. Die zou Israël bevinden. Inmid- n volgens Clonaid vijf nde baby's geboren. Er is akel onafhankelijk bewijs beweringen van het be- Hoewel SARS niet reageert op het standaard antibioticapalet, herstellen de meeste patiënten, mits tijdig isolatie en beademing wordt toegepast. Het grootste gevaar is acute ademnood, maar die kan door intensive care en het toedienen van zuurstof wor den verholpen en dan doet de natuurlijke afweer van het li chaam meestal de rest, aldus de WHO-specialisten. Heymann nam afstand van de alarmerende uitspraak van Nieuw-Zeelandse autoriteiten, dat het hier om een 'nieuwe soort Spaanse griep' zou kun nen gaan. Deze griepvariant, die zich in 1918 razendsnel over de wereld verbreidde, eiste 20 mil joen mensenlevens. „We kun nen nog niet geheel uitsluiten, dat het hier om een nieuw in- fluenzatype gaat, maar daar wijst het besmettingspatroon niet op", aldus Heymann. „Waakzaamheid blijft geboden, maar we waren er snel bij. Er is zeker geen reden voor paniek en nog minder een reisverbod." ir - "M'V'euws "■Mt WfwW I Suil 1 - mSÊÊÊt Autocircuit.nl is verkrijgbaar bij tankstations, kiosken, tabakszaken en boekhandels bij u in de buurt madrid/afp-dpa - Het Spaanse hooggerechtshof heeft gisteren ingestemd met een verzoek van de regering in Madrid om de Baskische partij Batasuna per manent te verbieden. De partij wordt gezien als de politieke tak van de terreurbeweging ETA. Die streeft naar een onafhanke lijk Baskenland. Een woordvoerder van Batas una, die vorig jaar al formeel werd omgedoopt tot Sozialista Abertzaleak, sprak gisteravond van een 'politiek besluit' van het hooggerechtshof. Volgens de zegsman heeft Madrid de 'oor log verklaard' aan Spaans Bas kenland. De partij kondigde al aan de zaak te zullen voorleggen aan het Europees Hof voor de Mensenrechten in Straatsburg. De Spaanse onderzoeksrechter Garzon besloot al in augustus vorig jaar de partij voor drie jaar te verbieden op basis van een omstreden wet tegen terroristi sche netwerken. Het besluit van het hof betekent nu een perma nent verbod. Hierdoor kan Bata suna niet meedoen aan de loka le verkiezingen in mei. arnhem/anp - De Vereniging Evenementenvuurwerk Neder land (VEN) wil vóór 1 april van staatssecretaris Van Geel van milieu helderheid over de scha deregeling voor professionele vuurwerkbedrijven en over de aangewezen vuurwerkconcen tratiegebieden. „Als dat niet ge beurt, starten we een procedu re", zei voorzitter G. Wagen- voort van de VEN gisteren. De overheid heeft na de vuur werkramp op 13 mei 2000 in Enschede werk gemaakt van de vuurwerkopslag, maar volgens Wagenvoort is het er niet duide lijker op geworden. De circa dertig professionele vuurwerk- bedrijven moeten voor maart volgend jaar op hun huidige lo catie hun deuren sluiten. De al ternatieven zijn verhuizen naar het buitenland of stoppen. De bedrijven komen in aanmerking voor een schaderegeling. Eind vorig jaar zijn het Friese Kollumerwaard en het Brabant se Ulicoten aangewezen als vuurwerkconcentratiegebieden waar professioneel vuurwerk moet worden opgeslagen. „Maar of de bemoeienis van de overheid zich beperkt tot het aanwijzen of dat het ook het plaatsen van opslaggebouwen inhoudt, is niet bekend", aldus Wagenvoort. Hij verwacht niet dat alles is geregeld vóór maart 2004 en denkt daarom dat de nieuwe regels veel bedrijven de kop zullen kosten. Volgens een woordvoerder van het ministerie van VROM komt er een schriftelijke toezegging aan de provincies dat VROM fi nancieel verantwoordelijk is voor de saneringskosten. Verder vindt het ministerie dat het nu aan de provincies, ge meenten en ondernemers is om tot de inrichting van de vuur werkconcentratiegebieden te komen. (advertentie) Svetlana 'Ceca' Raznatovic. Foto: Reuters belgrado/ap - De Servische po litie heeft gisteren de Servische popster Ceca opgepakt. Ceca, die eigenlijk Svetlana Raznatovic heet, is de weduwe van Ar kan, de beruchtste krijgsheer uit de oorlog in Bosnië. Zij wordt er van verdacht onderdak te heb ben verleend aan de leiders van de misdaadbende Zemun, die premier Zoran Djindjic zou heb ben vermoord. In Ceca's woning in de Belgra- dose villawijk Dedinje nam de politie wapens in beslag, waar onder machinegeweren. Enkele bewakers werden eveneens op gepakt. Het radiostation B92 meldt dat de politie in Ceca's villa op een verborgen bunker is gestuit. In totaal zijn nu bijna vierhon derd mensen opgepakt in het kader van het onderzoek naar de moord op Djindjic. Doordat de noodtoestand is uitgeroepen kan de politie hen 30 dagen in voorarrest houden. Vier arres tanten hebben zich volgens de regering inmiddels bereid ver klaard om te getuigen in ruil voor extra bescherming. Bende leider Milorad 'Legija' Lukovic is nog voortvluchtig. De Zemun-clan had nauwe banden met het regime van oud-president Slobodan Milose vic, die in 2001 door toedoen van de pro-westerse Djindjic werd uitgeleverd aan het Joego- slaviëtribunaal in Den Haag. De politie zegt bewijs te hebben dat Zemun in de jaren '90 zeker twintig^ tegenstanders van Milo sevic heeft vermoord. den haag - Een mobiel team van de GGD is op pad in de Gelderse Vallei. In het vogelpest geven zij en veertien andere teams pluimveehouders griepprikken. Er zijn intussen 31 mensen besmet met het vogelgriepvirus. Tot nu toe is in één geval sprake van een besmetting van mens op mens. Volgens het ministerie van volksgezondheid zijn de oogaandoeningen onschuldig en goed te genezen. Foto: ANP/Erik van 't Huilenaar Kritiek Willem-Alexander op prioriteiten waterforum kyoto/anp - Door de Irak-crisis is er nauwelijks internationale aandacht voor de wereldwijde watercrisis, die deze week be sproken wordt op het Wereld- waterforum in Japan. Dat merkt ook prins Willem-Alexander, als waterautoriteit drie dagen aan wezig op het forum. „Het is jammer dat het zo is gegaan. Toen dit waterforum georgani seerd werd, wisten we nog niet wat er nu aan de hand zou zijn in de wereld." Toch is de kroonprins ook niet helemaal tevreden met de dis cussies op het forum zelf, zei hij vandaag in een gesprek. Hij mist de gesprekken over de enorme watercrisis die de mondiale landbouw steeds meer in zijn greep houdt. „Ik ben natuurlijk niet bij alle sessies geweest, maar er wordt hier wel heel erg gekeken naar de millennium doelstellingen van de Verenigde Naties." Volgens die internationale af spraken moet het aantal men sen zonder toegang tot schoon drinkwater (nu 1,4 miljard) in 2015 gehalveerd zijn. Datzelfde geldt voor het aantal mensen zonder fatsoenlijke sanitatie (nu 2,4 miljard). „Die doelstellingen zijn toch vooral de verantwoor delijkheden van regeringen en de VN", zegt Willem-Alexander. „Op het waterforum kunnen de discussies verder gaan en crea tiever zijn, omdat ze niet bin dend zijn." Die creatieve discussies zouden wat de prins betreft vooral over landbouw en voedsel moeten gaan, waar de grootste watercri sis zich voltrekt volgens het rap port No Water, No Future, dat Willem-Alexander vorig jaar op de VN-top in Johannesburg pre senteerde. „Aan irrigatie in de landbouw wordt immers 80 tot 90 procent van het water be steed." De grootste problemen ontstaan in (veelal Afrikaanse) landen die nu al in crisis verkeren en nog een grote bevolkingsgroei voor de boeg hebben. Die landen moeten zich het begrip more crop per drop (meer gewas per druppel, red.) eigen maken, stelt de prins. „Dat moet zowel door een efficiëntere manier van wer ken als door educatie en milieu beleid." Natuurlijk moet er ook kritisch gekeken worden naar de millen niumdoelstellingen, erkent de prins. Dagelijks moeten er dan 300.000 toiletten gebouwd wor den en 250.000 mensen een schone drinkwatervoorziening krijgen. „Maar voor drinkwater is er genoeg water. Dit is daar om vooral een kwaliteits- en dis tributieprobleem dat moet wor den opgelost met geld uit het bedrijfsleven. Dat kan niet an ders." Willem-Alexander stal drie jaar geleden de show als voorzitter van het tweede waterforum in Den Haag. Sindsdien is er vol gens hem 'ontzettend veel' ge beurd. De kroonprins is het dan ook niet eens met critici die zeg gen dat alle goedbedoelde wa terconferenties meer papier dan actie opleveren. „Groepen die elkaar niet kenden, zoals water-, voedsel- en milieuorganisaties spreken nu met elkaar en begin nen projecten", voert de prins aan. Verder roemt hij de aanwe zigheid van landbouw en indu strie op het Japanse waterforum en prijst hij het recente rapport over (private) financiering van water. Toch is het hard vechten voor de aandacht in een turbulente wereld. „Het kost veel meer energie om het bovenaan de agenda te houden", merkt Wil lem-Alexander. Die energie- kraan draait de prins niet dicht nu ook zijn officieuze periode als 'watervoorzitter' erop zit. „Er is nog zoveel te doen. Ik blijf ab soluut nationaal en internatio naal nog een rol spelen." door Carine Neefjes Amsterdam - Tien Turkse studen ten zijn gevlucht naar Nederland, omdat ze op de universiteit in Turkije geen hoofddoek mogen dragen. In Nederland zijn de ge sluierde jonge vrouwen welkom. Tussen de colleges door bidden ze tot Allah. Elif Torun (22) grijpt naar haar buik als ze terug denkt aan het hoofddoekverbod op de univer siteit van Nigde, gelegen in het midden van Turldje. „Dat gaf mij zo'n vreselijk gevoel van binnen! Opeens werd ik bij de ingang van de universiteit door de politie tegengehouden. Met hoofddoek mocht ik niet naar binnen. Ik moest mijn geloof onderdrukken. Afschuwelijk!" Torun is samen met negen an dere studenten gevlucht naar Nederland. Twee jaar lang heb ben ze aan de poorten van de universiteit geprotesteerd om alsnog met hoofddoek tot de collegebanken te worden toege laten. Maar de hoger onderwijs raad YOK, die het verbod in 1997 invoerde, was onvermurw baar. De toenmalige regering kaanse en één Nederlandse vriendin maken wij er regelma tig gebruik van." Met argusogen heeft ze de dis cussie gevolgd op het Regionaal Opleidingscentrum (ROC) in Amsterdam waar meisjes met een gezichtsbedekkende sluier (chador, red.) werden geweerd. „Volgens de koran is de chador niet verplicht, maar ik heb wel respect voor die maipjes. Ik weet hoe vreselijk het voelt als je het geloof moet onderdrukken." Dat de leerlingen van het ROC, die een opleiding volgen als crè cheleidster, de vaders van de kinderen niet te woord staan, vindt Torun niet goed. „In dat werk moet je communiceren met ouders, je moet kunnen vertellen hoe het met de kinde ren gaat." Torun was even bang dat na het chadorverbod ook in Nederland een 'hoofddoekverbod' zou vol gen. Opnieuw grijpt ze met haar hand naar haar buik. „Het is voor mij zo fijn dat üc hier ge woon kan studeren zonder mijn geloof te onderdrukken. Nu kan ik me aan het einde van m'n le ven, als ik dood ga, tegenover Allah verantwoorden dat ik als I een goed moslim heb geleefd."k ■i t' wilde een strikte scheiding tus sen kerk en staat. Ook jongens met baarden werden buiten de universiteitspoort gehouden. Torun en haar vriendinnen Na- zan (26) en Emel (22) zagen dat hun strijd zinloos was, maar zonder hoofddoek verder stude ren was ondenkbaar. Torun; „Dat mag niet van Allah. In de koran staat dat een vrouw het haar moet bedekken, omdat zij anders te verleidelijk is voor mannen." Dat vrouwen met hoofddoek ook zeer aantrekke lijk zijn, erkent ze volmondig. Lachend: „Maar loshangende haren maken ons nog veel mooier!" Torun en negen andere studen ten zijn uiteindelijk geholpen door de culturele organisatie Milli Görüs. Op kosten van deze organisatie kunnen ze hier op een studentenvisum verblijven. Ook zijn er honderden studen ten via Milli Görüs naar Austra lië en Canada uitgeweken. Sommige studenten zijn onder druk van hun familie in Turkije gebleven. „In plaats van een hoofddoek dragen ze nu een pruik. Dat is natuurlijk onzin. Een pruik bestaat uit haar, dan zijn ze nog hartstikke aantrekke lijk." Elif Torun: „Loshangende haren maken ons nog veel mooier!" Foto: GPD/Phil Nijhuis Torun studeert nu laboratori umonderwijs aan de hogeschool in Rotterdam. Als ze wordt inge loot, wil ze volgend jaar genees kunde gaan doen om uiteinde lijk arts te worden. Haar vrien din Nazan studeert bedrijfseco- 7 nomie en Emel gaat volgend jaar een opleiding voor fysiothe rapeut volgen. In de Nederlandse collegeban ken voelt Torun, die heel aardig Nederlands spreekt, zich volle dig geaccepteerd. „Niemand let op die hoofddoek. Mijn uiterlijk is niet belangrijk, het gaat om mijn innerlijk. Op school is er zelfs een aparte gebedsruimte, zodat ik tussen de colleges door kan bidden. Dat is fantastisch! Samen met mijn Turkse, Marok-

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7