sraël adviseert bevolking: ereidt u voor op oorlog IRAK 2 )orlog slecht voor herstel Palestijnse economie Koerden Irak voorbereid, maar slecht uitgerust iristenen Irak vrezen moslimextremisten Belastingbetaler VS draait op voor kosten dinsdag l8 maart 2oo3 lah/ap - Twaalf jaar geleden stonden stijnen in de Golfoorlog achter Sad- ussein te juichen bij iedere Scud-ra- insloeg in Israël. Saddam zou hen en van de Israëlische bezetting, n zij toen. Nu heerst onder hen een >esef hoe duur die verbondenheid comen te staan. Bijna 2,5 jaar strijd -aël heeft aan meer dan 2.200 Palestij- t leven gekost, de economie van de •ver en de Gazastrook geruïneerd en tot de herbezetting van de meeste Pa- e steden door het Israëlische leger, en tweede Golfoorlog aan lijkt te ko- oelen de Palestijnen dat zij zich geen [misrekening kunnen veroorloven, orlog brengt alleen de hoop op een van de Palestijnse economie om zegt de 42-jarige Fahmi Basha, eige- meen kledingwinkel in Ramallah. Tijdens de Golfoorlog van 1991 waren de Palestijnen door een Israëlisch uitgaansver bod zeven weken lang aan huis gekluisterd. Alleen 's nachts kwamen ze naar buiten om vanaf de daken van gebouwen Scud-raket- ten te zien overkomen richting Tel Aviv. „Nog zo'n streng uitgaansverbod vanwege de oorlog zal schadelijk zijn", zegt de Pales tijnse minister van arbeid, Ghassan Khatib. In 1991 hingen posters van Saddam aan lantaarnpalen en werden aanhankelijk heidsbetogingen gehouden. Daar is nu wei nig van te merken. Tel Aviv ligt slechts op een half uur rijden van de Westoever. Neer slag van een chemische of biologische ra- ketaanval op de grootste Israëlische stad zou gemakkelijk slachtoffers kunnen maken onder de Palestijnen. Maar anders dan de Israëlische bevolking gaan de Palestijnen niet massaal over tot de aanschaf van gas maskers. De prijs van 130 euro per stuk kan een rol spelen, maar Radwan Mahmoud, een drogist in Ramallah die in de afgelopen drie weken maar 32 gasmaskers heeft ver kocht, denkt dat de Palestijnen ervan uit gaan dat Saddam niet meer bij machte is om Israël aan te vallen, zoals in 1991. Irak is nog wel populair onder de Palestij nen, deels omdat Saddam in totaal meer dan 30 miljoen euro heeft betaald aan de nabestaanden van plegers van zelfmoord aanslagen en van burgers die in gevecht met Israël zijn omgekomen. „Wij zijn bereid te sterven voor Saddam", zei de 20-jarige Ah mad Hassan deze maand toen het Arabi sche Bevrijdingsffont namens de Iraakse lei der geld overhandigde aan nabestaanden in de Gazastrook. Een ander, de 29-jarige Mo hammad Husni, was het niet met hem eens: „Deze oorlog is zeker niet in ons belang." washington/ap - Om de kosten van de Golfoorlog van 1991 te dekken gingen de Verenigde Staten met de pet rond bij bondgenoten die zelf niet meevochten, maar wel bereid waren hun (financiële) steentje bij te dragen aan de bevrijding van Koeweit. In de aanloop naar een tweede oorlog met Irak lijkt Washington echter wei nig bereidwillige donors te kunnen vinden. In plaats van met de pet gaan de VS nu met de buidel rond om weifelende bondgenoten als Turkije over de streep te trekken. Europese landen hielpen de oorlog van 1991 te bekosti gen. Nu de VN door de Ame rikanen buitenspel zijn ge zet, zijn ze daartoe deze keer niet zonder meer bereid. Hetzelfde geldt voor Japan, dat in 1991 militair niet mee deed, maar wel met 11 mil jard dollar over de brug kwam. Japan zou wel bereid zijn mee te betalen aan de wederopbouw van Irak. Het begrotingsbureau van het Amerikaanse Congres schat dat de verplaatsing van een kwart miljoen militairen met materieel naar het Golf- gebied 14 miljard dollar kost, de oorlog zelf in de eerste maand 10 miljard en in elke volgende maand 8 miljard. De bezetting van Irak zou tussen de 1 miljard en 8 mil jard dollar per maand kos ten. Of de VS nu op eigen houtje tegen Irak ten strijde trek ken, of samen met enkele krap bij kas zittende bond genoten: uiteindelijk zullen de Amerikaanse belastingbe talers ervoor op moeten draaien. In de begroting van 2,23 biljoen dollar die presi dent George Bush vorige maand bij het Congres heeft ingediend, was geen bedrag voor Irak opgenomen. Zelfs zonder oorlogskosten ver toonde zijn uitgavenplan een gat van 307 miljard dol lar. De regering is doende een aanvullende oorlogsbe groting van om en nabij de 70 miljard dollar op te stel len. Voor de beveiliging van Sau- di-Arabië en de bevrijding van Koeweit in 1991 haalden de toenmalige ministers van buitenlandse zaken, James Baker, en financiën, Nicho las Brady, 54 miljard dollar op, waarmee de kosten van 61 miljard dollar voor het grootste gedeelte waren ge dekt. De huidige regering gaat ervan uit dat andere landen - zij het met tegenzin - uiteindelijk toch zullen meebetalen aan de weder opbouw van Irak. De regering benatKfckt ook dat de oliereserves van Irak zelf voor de wederopbouw kunnen worden gebruikt. Maar dat houdt wel in dat de Amerikaanse strijdkrachten de olievelden moeten ver overen voordat Saddam Hussein de kans krijgt ze in brand te steken, zoals hij in 1991 in Koeweit heeft ge daan. De Amerikaanse rege ring wil daarbij voorkomen dat de indruk wordt gewekt dat het haar alleen maar om die olie te doen is, zoals vaak in Arabische landen wordt gesuggereerd.Alleen ie mand die er helemaal niets van afweet, kan denken dat de Verenigde Staten van zo'n oorlog kunnen profiteren", aldus onderminister van de fensie Douglas Feith. nie correspondent imendaal - De bevolking van Israël (teravond de raad gekre- middellijk een hermetisch ten kamer in te richten te- binnendringen van strijd- voor een paar weken len in te slaan. Enke- in reservisten van r-eenheden en de :herming bevolking de wapenen geroepen, ische legerleiding gaat dat de Amerikanen ui- lag Irak zullen aanval- it moment bestaat de leid dat Saddam Hus- :ud-raketten, mogelijk sche of biologische iting Israël zal lance- iek in verband met de n zijnde oorlog heeft het leven gekost aan lëlische moeder en twee ir kinderen. Ze kwamen rstikking om het leven in rmetisch afgeplakte ka mer. Het drama voltrok zich in het Arabische dorp Kafr Kassem bij Tel Aviv. De 37-jarige Amana Sarsour en haar zonen Sabih (13) en Mohammed (14) waren zondagavond gaan slapen in een kamer waarvan de ramen met tape en plastic folie waren afgeplakt, met een natte hand doek onder de deur. De familie had de van over heidswege verstrekte gasmas kers uit de verpakking gehaald en, met de filters gemonteerd, klaargelegd voor onmiddellijk gebruik. Wat er nog aan zuur stof in de kamer aanwezig was, werd weggetrokken door een houtskoolbrander in een aan grenzend vertrek. Een 3-jarig kind dat ook in de afgesloten ka mer sliep, moest in een zieken huis worden opgenomen. Volgens de politie had de familie de maatregelen getroffen uit angst voor een Iraakse raketaan- val op Israël, hoewel de dienst bescherming de bevolking nog geen opdracht had gegeven ka mers af te sluiten. Het is de be doeling dat Israëlische gezinnen die in hun huis of flatgebouw niet over een permanente schuilplaats beschikken, bij luchtalarm niet langer dan een minuut of twintig in de afge plakte kamer verblijven. Maar ongelukken lijken niet te vermij den. Tijdens de Golfoorlog van 1991, toen Irak 39 raketten tegen Israël lanceerde, kwamen meer mensen om het leven als gevolg van verkeerd genomen veilig heidsmaatregelen dan als een direct gevolg van explosies. Twee slachtoffers stikten des tijds omdat ze in paniek verga ten de filterbussen aan hun gas maskers te schroeven. Het Israëlische ministerie van defensie acht de kans dat Sad dam er dit keer in slaagt Tel Aviv of andere steden met raketten te bestoken tamelijk klein. Volgens de militaire inlichtingendienst zijn er geen aanwijzingen dat het Iraakse leger in de afgelopen weken mobiele Scud-raketten heeft overgebracht naar het ui terste westen van Irak, het enige deel van het land van waaruit ze Israël kunnen halen. Mochten er toch raketten komen, dan verwacht Israël veel van zijn Ar- row-luchtafweersysteem, dat speciaal is ontworpen om inko mende raketten neer te halen. In 1991 beschikte de luchtmacht alleen over het Amerikaanse Pa triot-systeem, dat in de praktijk nutteloos bleek. De Verenigde Staten en Groot- Brittannië hebben de afgelopen dagen een groot deel van hun ambassadestaf in Tel Aviv naar huis gestuurd. Britse en Ameri kaanse burgers hebben de drin gende raad gekregen Israël en de Palestijnse gebieden te mij den. Internationale luchtvaart maatschappijen blijven voorlo pig vliegen op Tel Aviv, maar houden de toestand nauwlet tend in de gaten. Of ze hun vluchtschema's zullen herzien, is onder meer afhankelijk van de verzekeringsmaatschappijen. In 1991 staakten bijna alle maat schappijen, waaronder de KLM, hun vluchten op Tel Aviv als ge volg van een huizenhoge pre mielast en onder druk van de vakbonden. Een Koerdische familie wacht de oorlog niet af en vlucht met zoveel mogelijk huisraad vanuit de stad Dohuk naar de Turkse grens. Foto: Reuters/Stringer kirkukVap - De Koerden in de na de Golf oorlog in 1991 ingestelde enclave worden door Amerikaanse en Britse patrouillevlieg tuigen beschermd tegen het leger van Sad dam Hussein, dat in de afgelopen dertig jaar meermalen onder hen huishield. Duizenden kwamen in 1988 om het leven bij chemische bombardementen. De Koer den beseffen dat zij bij een oorlog tussen Iraakse en Amerikaanse strijdkrachten tus sen twee vuren komen te zitten. Bij een nieuwe oorlog zal de strijd zich waarschijn lijk snel verplaatsen naar het olierijke noor den van Irak, rond de door de regering be heerste steden Mosul en Kirkuk, vijftig kilo meter van het 58.000 inwoners tellende Chamchamal. Helemaal onvoorbereid zijn de Koerden niet. Medisch en paramedisch personeel is bijgeschoold, opdat zij oorlogsslachtoffers en slachtoffers van gifgasaanvallen kunnen behandelen en vluchtelingen kunnen op vangen. Ook is het publiek voorgelicht door middel van radio, televisie en pamfletten. „Wij zijn voorzichtig te werk gegaan om mensen niet onnodig bang te maken of pa niek uit te lokken", zegt Fouad Baban, een arts die in 1988 slachtoffers van de gifgas aanval in Halabja behandelde. Minister van volksgezondheid Mohammad Khochnaw zegt dat de regering in Sulayma- niyah al drie maanden bezig is om artsen te trainen. Elf artsen zijn voor bijscholing naar het buitenland geweest en een groep Franse artsen heeft cursussen gegeven. Burgemeester Tariq Rashid Ali beschrijft evacuatieplannen en ontsnappingsroutes. Grotten waar mensen op weg naar opvang kampen kunnen schuilen zijn gemerkt en bewegwijzerd. „De hoofdwegen zijn te ge vaarlijk. De mensen moeten afgelegen berg paden gebruiken." Gewone burgers, van wie er velen als vluch teling hebben geleefd of in een van de oor logen in Irak familie hebben verloren, berei den zich op de oorlog voor met gebruikma king van gewone huishoudelijke artikelen. De prijzen van plasticfolie en plakband zijn in de afgelopen maand verviervoudigd. De plaatselijke landbouwschool heeft de af gelopen weken een leslokaal vrijgemaakt waar mensen EHBO-onderricht krijgen. Do centen en cursisten maken zich zorgen over het gebrek aan gasmaskers, chemische be- schermingspakken of poppen om op te oe fenen. Het meeste medische personeel heeft geen gasmasker. Op verzoeken aan internationale organisaties en Europese regeringen is geen reactie gekomen, zegt Babab. „Sommige slachtoffers hebben geen schijn van kans om te overleven", zegt Ismail As sad, een assistent-in-opleiding van het plaatselijke ziekenhuis in het klasje van de landbouwschool. Vervolgens legt hij de cur sisten uit hoe ze een brandblusser moeten gebruiken, maar dan moet hij bekennen dat de uit Iran geïmporteerde apparaten waar schijnlijk niet zullen werken. Cursisten en medewerkers van plaatselijke hulporganisaties klagen dat ze geen ver bandmiddelen of zuurstofflessen hebben om het geleerde in praktijk te brengen. De- lyar Ali zegt dat hij zich kwaad maakte toen hij op televisie zag hoe Koeweiti's bij een re cente oefening liggend op de grond speel den dat ze oorlogsslachtoffers waren. In het emiraat staan tienduizenden Amerikaanse militairen klaar om Irak binnen te vallen. „Wij zouden maar wat graag net zo goed voorbereid zijn als zij", zei Ali. Blouse. 95 ongeveer 1,5 miljoen christen. In augustus werd een 70-jarige non op wrede wijze vermoord. Een maand later gooiden mos limextremisten stenen naar christenen die uit een kerk dienst kwamen. Bisschoppen en gezinnen krij gen steeds vaker pamfletten en brieven waarin zij worden opge roepen zich tot de islam te be keren. Soms staan daar regel rechte bedreigingen in. De regering, waarin de christen Tareq Aziz vice-premier is, rea geerde snel op de recente golf van antichristelijke incidenten. Vermeende daders werden gear resteerd, moslimgeestelijken kregen de opdracht dit soort ge drag te voorkomen en politie mensen werden bij kerken ge plaatst. Saddam heeft vele jaren de op positie van de kant van de mos limextremisten de kop inge drukt. Maar de meeste geestelij ken behoren tot de wahhabie- ten. Zij prediken onverdraag zaamheid tegenover niet-mos- lims, zoals in Saudi-Arabië en onder de Taliban in Afghanis tan. Ook Osama bin Laden is een wahhabiet. Met de Amerikaanse aanval op Saddam op handen, vrezen de christenen meer aanvallen door wahhabieten. „Zij vergelijken de Amerikaanse aanval met de kruistochten. Zij zien ons als een verlengstuk van het Westen", zegt een rooms-katholieke bisschop, die niet bij name wil worden ge noemd. Iwn De christenen in zen de moslimextremis- le val van president Sad- issein. De dictator is be lief hun held, maar de len vrezen de wraak van mitische bevolking, die istendom met het Wes- frband brengen. de soennitische wah- n, volgelingen van een entalistische stroming in 'lië, de schuld van re ien op christenen. 24 miljoen Irakezen zijn Verrassend..X&k

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5