Gevolgen van keuze kabinet niet duidelijk mm IRAK 1 Diplomatie VS heeft gefaald, maar Bush krijgt zijn oorlog ïen gasmasker heb ik niet, wel een schuilkelder' «incipiële Cook weg Bush vastberaden en sober naar oorlog Verhoogde alarmfase in VS na ultimatum Irak Autoloze zondag bij oliecrisis li's snel weg waterforum Een delegatie van vijf en heeft vanmorgen g het wereldwaterforum [overlaten, nadat de kaanse president Bush jmatum aan Saddam in had gesteld. Het kwin- ide naar Tokyo en nam het vliegtuig naar Irak, |e Iraakse ambassade in anse hoofdstad laten we- isen sturen h pretzels Franse burgers zijn een egonnen om massaal |s, een zoutje, te sturen e Amerikaanse president De actie op de website (retzelforbush.com moet richt bieden aan de boy- Franse frietjes en h toast' (wentelteefjes) nder anderen leden van ïerikaanse Congres we- e anti-oorlogshouding irijs. Bush verslikte zich een pretzel, waarna hij lit ging. De website bezoekers nu de zoutjes en voor 7 euro. Daarvan >n euro naar een goed ilims VS klaar 1 r wraakacties l - Een Amerikaanse mos- anisatie heeft moskeeën, entra en andere instellin- orzien van richtlijnen e omgang met bommel - i, geweld en andere anti- ische acties. De organi- eest dat mensen die er- n alsof ze uit het Midden- ii komen doelwit worden weid zodra de oorlog in igint. „Als Amerikanen d worden of gewond ra- als er ergens ter wereld nslag op een Amerikaans ii wordt gepleegd, vrezen reacties. wordt minst ulaire oorlog' De aanstaande oorlog in vermoedelijk het minst lire conflict dat de VS bben uitgevochten. Dat Amerikaans-Palestijnse :tueel Edward Said giste- n een toespraak voor zo'n j, d studenten van de can University in Cairo. n| if niet dat dit een oorlog rak is. Dit is een oorlog k." Het gaat de VS niet nocratie of mensenrech- ,n aar om delfstoffen en )0J sche controle, aldus De en kleine groep binnen it erikaanse regering heeft y ialistische' ambities, en je t alle tegengeluiden, al- ;jfl hoogleraar vergelijkende j lurwetenschap van Co- University in New York. DINSDAG l8 MAART 2003 door onze correspondent Bob Kroon geneve - Wereldpolitiek is een schim menspel van macht en al dan niet sub tiele overredingskracht. Dat is altijd zo geweest. Vroeger stuurden de heersers afgezanten, die hun rivalen in andere landen goed- of kwaadschiks trachtten in te palmen met geld, beloften of drei gementen. Dat is tegenwoordig niet anders, maar met de hypersnelle com municatietechnieken gaat het allemaal wat sneller, directer en persoonlijker. Niet alleen president George Bush, maar ook alle andere wereldleiders hebben de laatste weken letterlijk urenlang aan de telefoon gezeten. Bush belde zich suf om zieltjes te win nen - of te redden, in het geval van wapenbroeder Tony Blair - voor zijn afrekening met Saddam Hussein. Te gelijkertijd probeerde de tegenpartij de oorlogsboot af te houden, of al thans via de Verenigde Naties op een meer volkenrechtelijke koers te hou den. „Er worden nog wel wat papier tjes uitgewisseld", zegt een Neder landse topdiplomaat, „maar de grote lijnen worden tegenwoordig monde ling uitgestippeld, of in topconferen ties, per telefoon of via ministers en VN diplomaten." Niet in die vermaar de wandelgangen, maar op 'werklun- ches' of in privékantoren van de zet- baasjes in de VN-wolkenkrabber. Per soonlijke relaties en camaraderie spe len in het internationale politieke spel een grote rol, vooral voor de nogal rechtlijnig denkende Amerikaanse president. Zo mocht zijn Russische collega Vladi mir Poetin op de presidentiële ranch in Texas opdraven, waar hij zich als ex-KGB agent best kon vinden in de door de CIA gepokte en gemazelde Bush-dynastie. In wat mindere mate gold dat ook voor de Chinese leider Jang Zemin, die bovendien een vijfde van de mensheid controleert. Zelfs voor de supermachtige George W. Bush was dat een argument van for maat. Met Tony Blair, die raakvlakken vond met de christelijk-fundamentali- sche drijfveren van Bush, was alles van meet af aan koek en ei. En Tony sprak tenminste zijn moerstaal. Maar ondanks eindeloze telefoonge sprekken, persoonlijke schouderklop jes en rechtstreekse omkooppogingen, zoals in het geval van Turkije en stem gerechtigde Derde-Wereldlanden in de Veiligheidsraad, heeft Bush zijn Irak-obsessie niet aan de rest van de wereld kunnen slijten. Spanje, Bulga rije en nog wat andere nieuwbakken Europese bondgenoten werden om gepraat, maar die leggen bij de oorlog in Irak geen gewicht in de schaal. En zelfs daar is het volk in meerderheid tegen een oorlog in Irak. Toch bleven vele staatsleiders, de Ne derlandse niet uitgezonderd, huiverig om openlijk stelling te nemen tegen het Witte Huis, want niemand kan het zich veroorloven 's werelds enige en rijkste supermacht de gordijnen in te jagen. De enige uitzondering was Frankrijk, en dat kan Washington dus niet verkroppen. Het ging niet alleen om het dreigende Franse veto tegen een tweede Irak-resolutie, die er dus nooit kwam. Er bestaat echter ook een diepe cultuurkloof tussen het Angel saksische denkpatroon .en de Cartesi aanse logica van de Fransen. Politiek is een kwestie van geven en nemen, maar daarvoor moet je niet bij Bush wezen. De Amerikaanse supers heriff hanteert de argumentatie van kracht, niet de kracht van argumenta tie. De welbespraakte Franse minister van buitenlandse zaken Dominique de Villepin deed dat wél, en oogstte voor zijn anti-oorlogsspeech in de Veiligheidsraad een uniek applaus, maar bracht het Witte Huis tot razer nij. Bush heeft bovendien een per soonlijke hekel aan 'Jacques Irak', en vindt De Villepin een waardeloze po seur. Dat geldt overigens niet voor De Villepins Amerikaanse collega, de al lerminst hersenloze Colin Powell, die persoonlijk goed met de intelligente Fransman kan opschieten, maar als gehoorzame ex-generaal wel naar de pijpen van zijn opperbevelhebber moet dansen. Dat de door het Witte Huis ontketen de anti-Franse hetze in Amerika Jac ques Chirac volledig onbewogen laat, is overigens niet waar. De politiek doorgewinterde Chirac speelde hoog spel met zijn veto-dreigement, maar rekende erop dat Frankrijk dat nooit zou hoeven uitspreken, omdat Bush toch niet de vereiste meerderheid van negen stemmen in de Veiligheidsraad zou halen. Dat klopte precies, want Bush en Blair besloten wijselijk hun oorlogsresolutie niet in te dienen. Maar de stemming was verpest, en Frankrijk krijgt als ontrouwe bondge noot van alles de schuld. Wat doe je dan? Bijstellen, want zo gaat dat in het politieke spel. De laatste dagen heb ben ook Chirac en De Villepin zich schor getelefoneerd, om na afloop van het Amerikaanse avontuur in Irak niet helemaal buiten de boot te vallen. Zo zegt nu zegt Parijs, dat de 'coalitie van de willigen' - dat wil zeggen Amerika en Groot-Brittannië - op Franse 'soli dariteit' kan rekenen als Saddam naar zijn biochemische wapens zou grij pen. En Frankrijk zal in elk geval mee helpen bij het naoorlogse puinrui men. Of Chirac zich daarmee een plaats kan verwerven aan de tafel waar Bush straks de oliebuit gaat ver delen, is nog zeer de vraag. Maar Frankrijk en Duitsland spelen een gro te rol in het weliswaar 'oude', maar zelfs niet door Bush weg te cijferen Europa, en de naoorlogse kaarten zijn dus nog niet geschud. Premier Balkenende (boven, rechts) sprak gisteren na afloop van een extra minister raad de pers toe, en legde uit dat het kabinet de oorlog tegen Irak slechts politiek en niet militair zal steunen. In Londen werd Robin Cook (linksonder, midden) gisteren ge steund door gelijkgezinden, nadat hij zijn ontslag aan premier Blair had aangeboden. En George Bush toonde zich in Washington sober, maar vastberaden tijdens zijn tv- toespraak. Foto's: ANP/Inge van Mill, EPA en Reuters/Kevin Lamarque tie i/GPD - Robin Cook, een lal lent lid van het Britse ka- eft heeft gisteren ontslag ge uit protest tegen de Irak- van premier Blair. Van- A stapte ook onderminis- ir volksgezondheid Lord e p )f Kingsheath op. Cook lider van het Lagerhuis, vvt 97 tot 2001 was hij minis- iei buitenlandse zaken, het principieel onjuist te om actie te ondernemen del internationale steun. Het dln van Cook, een dag na- ille de Azoren Britse inzet issi Hoepen onafwendbaar iai kwam niet onverwacht vei !eldt desondanks als een Hi ge klap voor Blair. kn n Blairs partijgenoten en red rgtote deel van het Britse volk zijn tegen oorlog zonder VN-mandaat. Vandaag belooft een spannende dag voor Blair te worden als het Lagerhuis op nieuw gaat stemmen over de oorlog. Enkele weken geleden stemden 122 van de 410 La- bourleden in het parlement te gen de eigen regering. De opstandelingen hopen op meer verzet in de fractie, en dro men zelfs van de mogelijkheid dat een meerderheid tegen de eigen premier zou opstaan. Blair zou in dat geval voor steun aan de oorlog geheel afhankelijk zijn van de Conservatieve oppositie. De afgelopen dagen hebben medestanders van Blair echter goede hoop gekregen dat uit breiding van de opstand beperkt zal blijven. door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - Sober, vastbera den maar ook enigszins ingestu deerd maakte president George Bush zijn landgenoten in een tv- rede duidelijk wat ze al lang wis ten. Het is afgelopen met de di plomatie. Nu staat hij, de op perbevelhebber van de natie, voor de moeilijke beslissing Irak de oorlog te verklaren. Niemand gelooft dat Saddam Hussein en zijn zonen Zullen bezwijken voor het ultimatum om binnen 48 uur het land te verlaten. „Ieder kind in Irak weet dat ze dat niet zullen doen", aldus de Iraakse minister van buitenlandse zaken. En dus zal een - volgens Bush - brede gelegenheidscoalitie, ondanks het uitblijven van de zegen van de VN-Veiligheidsraad, op een 'zelfverkozen' moment na af loop van de deadline Irak bin nentrekken. „De Veiligheidsraad van de VN heeft zijn verantwoordelijkheid niet genomen, maar wij doen dat wel." Wie 'wij' zijn, zei Bush er niet bij. Het geallieerde leger bestaat op dit moment voorna melijk uit Amerikanen, aange vuld met Britten en wat Austra liërs. De politieke steun is bre der, en komt behalve uit Spanje ook uit Oost-Europa én Neder land. „Het gevaar is duidelijk", zei Bush afgelopen nacht tijdens zijn dertien minuten durende toespraak, die live op de Ameri kaanse tv werd uitgezonden. „Terroristen kunnen op een dag met hulp van Irak honderddui zenden onschuldige mensen vermoorden in ons land en in elk ander land." De VS hebben die dreiging niet opgezocht noch verdiend, en zullen 'niet afwachten tot de tragedie komt, maar koers zetten naar veilig heid'. Bush had een boodschap voor het volk van Irak, dat hem via een vertaalde radio-uitzending kon horen. Amerika zal zijn mi litaire actie richten tegen de 'wetteloze mannen' cüe het land regeren, beloofde hij. Gewone burgers kunnen rekenen op voedsel en medicijnen, bevrij ding van terreur, en een nieuw Irak dat voorspoedig en vrij zal zijn. „De dag van jullie bevrij ding is dichtbij." Iraakse militai ren werden opgeroepen zich niet te verzetten, geen oliebron nen te vernietigen of massaver- nietingswapens te gebruiken. Tot slot gaf Bush nogmaals een antwoord op de vraag waarom 'de veiligheid van de wereld' nü onmiddellijke ontwapening van Saddam Hussein vergt. „We handelen nu omdat de risico's van passiviteit veel groter zijn. Over een jaar, of vijf jaar, zou de kracht van Irak om alle vrije na ties schade toe te brengen vele malen groter zijn. We tóezen er voor de dreiging nu het hoofd te bieden, voordat ze plotseling in de lucht en boven onze steden kan verschijnen." den haag/gpd - Wat de Neder landse politieke opstelling in de praktijk precies betekent, is nog niet duidelijk. Binnen de NAVO zijn bondgenoten verplicht elkaar bij transport over het eigen grondgebied logistiek te steunen. Frankrijk, hoewel mordicus tegen de oorlog, stelt wel zijn luchtruim open voor de VS. Nederland heeft hieraan tot nog toe ook medewerking verleend. In hoeverre de PvdA tegen der gelijke operaties is gekant nu een oorlog nabij is, moet nog blijken. België, eveneens tegen oorlog, dreigt het luchtruim te sluiten voor Amerikaanse mili taire transporten. Als een oorlog in Irak tot een oliecrisis leidt, komen er in Ne derland autoloze zondagen, en gaat de maximumsnelheid terug naar 90 of 80 kilometer per uur. Dat staat in de draaiboeken die het ministerie van economische zaken klaar heeft liggen voor noodsituaties. De scenario's gaan overigens niet uit van een snel tekort aan olie. Zelfs als er geen druppel meer wordt geïmporteerd, heeft Nederland voldoende voorraad om de economie drie maanden draaiende te houden. De ramp scenario's zijn niet speciaal ge schreven voor Irak, maar liggen al jaren in een la. Nederland heeft zich internatio naal verplicht om energiebespa rende maatregelen te nemen als er een oliecrisis dreigt. Die lo pen van een verzoek om vrijwil lig zuiniger met energie om te gaan, tot een verplichting de au to op zondag te laten staan. De draaiboeken gaan voorlopig niet uit van distributie van benzine. Waar de oorlog zichtbaar zal worden, is in de bescherming van 'vitale objecten' tegen terro ristische aanslagen. Zodra de strijd begint, krijgen politie en marechaussee dat bevel. Het ka binet houdt de bevolking op de hoogte van de maatregelen. „Mensen moeten vooral niet denken dat ze straks overal tanks en militairen met mitrail leurs tegenkomen", aldus een woordvoerder van Binnenland se Zaken. De objecten die extra bewaking kunnen krijgen, zijn energiecen trales, bruggen, tunnels, com municatiecentra en munitiede pots. Tot nog toe hebben alleen het Amerikaanse consulaat in Amsterdam en de ambassade in Den Haag speciale bewaking ge kregen. Bij de spoedvergadering van het kabinet gisteravond werden ook onmiddellijk extra veiligheidsvoorzieningen getrof fen. washington/afp-rtr - Na het ultimatum dat president Bush afgelopen nacht aan Irak stelde, zijn de Verenigde Staten in ver hoogde staat van paraatheid ge bracht in verband met een ver hoogd risico van terreurdaden. Het waarschuwingsniveau 'geel' (verhoogd) is opgewaardeerd naar 'oranje' (hoog), aldus een woordvoerder van de veilig heidsdiensten. Oranje is het op één na hoogste niveau. Volgens Tom Ridge van het 'su perministerie' voor binnenland se veiligheid, geloven geheime diensten dat bij een oorlog ter roristen in de hele wereld zullen proberen aanslagen te plegen op Amerikaanse doelen en op de bondgenoten van de VS. De president zei in zijn toespraak dat de afgelopen tijd personen het land uit zijn gezet die ban den hadden met het Iraakse re gime. Verder zijn de veiligheids maatregelen op vliegvelden en in havens extra opgeschroefd. Koeweit bereidt zich met hulp Tsjechen en Slowaken voor op mogelijke chemische aanval Verwacht aantal Irakese vluchtelingen ark van Assen ff STADHoe graag ze misschien ook wil, de ng van Koeweit kan er niet meer onder- oorlog komt er aan. Er is de afgelopen da- eds meer speciale politie op straat ver- i,en sinds kort patrouilleren er ook Tsje- en Slowaakse NBC-eenheden in de lijken. Zij moeten de burgers beschermen in aanval met chemische wapens. meisjes staan te giechelen in het zand jimmense festivalterrein. Over precies zo is net dreigend omgeroepen, be- fening. En of iedereen zich maar vast reiden. Er zijn tientallen mensen op leid: agenten, brandweerlieden, am- xsoneel, EHBO'ers, nep-gewonden. zijn van de EHBO. „We gaan een iet mosterdgas oefenen", vertelt een De ander giechelt nog steeds, dje verderop staan soldaten van het 'sjechisch/Slowaakse NBC-bataljon. Ze pecialiseerd in het behandelen van en voertuigen die besmet zijn geraakt chemische aanval. Een jaar gelden n ze al hier, op uitnodiging van ue Koe- weiti's. Ze zijn dus geen deel van de geallieerde troepenmacht. Voor veel burgers zijn de Tsjechen en Slowa ken al een vertrouwd beeld. Hun zandkleurige pantservoertuigen patrouilleren al een tijd door de straten van de stad en de soldaten ge ven lezingen in ziekenhuizen, politiebureaus en de wijkgebouwen van de burgerbescher ming. Ook houden ze strategische punten ex tra in de gaten. Jan Havlicek is een van de vierhonderd Tsje chen in het bataljon van 469 man. „Het gaat als volgt", zegt hij, terwijl zijn kameraden brancards met de eerste nepgewonden uit vrachtwagens laden.Als ergens een bom met een chemische lading is ontploft, worden wij ingeschakeld. Wij moeten zo snel als we kun nen de slachtoffers uit het besmette gebied ha len, vaststellen welke chemische stof er is ge bruikt en de mensen vervolgens ontsmetten. Daarna dragen we ze over aan Koeweitse hulp verleners." Hij heeft het nog niet gezegd of er razen groen witte ambulances met gillende sirenes voorbij, die keurig en geheel volgens plan de 'schone' gewonden vervoeren naar een ziekenhuis. Ko lonel Dusan Lupuljev kijkt het met tevreden heid aan. Zijn mannen, dje bezweet en met ro de hoofden hun beschermende pakken uit doen, hebben een jaar kunnen oefenen. „En dat is te zien", zegt hij. „Zelfs in de hitte van de woestijn kunnen ze hun werk doen." Maar wat kan een handvol Tsjechen en Slowa ken daadwerkelijk betekenen als een miljoe nenstad als Koeweit Stad wordt getroffen door massavernietigingswapens met een chemische lading? Het is even stil. „Wij doen wat we kun nen. En ik denk dat we zeker heel wat levens kunnen redden. Een deel van de verantwoor delijkheid ligt echter ook bij anderen. Bij de re gering, die de bevolking goed moet voorlichten en moet voorzien van beschermend materiaal. En bij de bevolking, die goed moet weten wat ze moet doen bij een chemische aanval." Munther Al-Ghanim woont in de zuidelijke wijk Salwa en laat enigszins besmuikt weten dat hij geen gasmasker heeft en ook geen spe ciaal pak. „Ik zou niet weten waar ik dat alle maal moet kopen. Ik heb ze nog nergens ge zien. De enigen die zulke spullen gewoon krij gen, zijn de mensen op de ministeries en werk nemers van grote bedrijven." In het Sultan Center, de supermarkt waar Munther zijn boodschappen doet, hangt een grote poster die de mensen oproept een schuilkelder in te richten. Zijn gezicht klaart op. „Die h^b ik wel! Althans, een gezamenlijke* met een paar vrienden. We hebben daar ma trassen, kaarsen en zaklantaarns, een radio, water, heel veel water, en blikvoer. Er stond laatst een lijst in de krant en die hebben we netjes gevolgd." Volgens de regering zijn onlangs 200.000 gas maskers ingevlogen uit Zuid-Korea. Hoewel Koeweit twee miljoen mensen telt, weet een woordvoerder niet of er nog meer maskers bij komen. Hij zegt dat de bevolking niet bepaald warmloopt voor de uitrusting. „Er zijn een paar winkels waar ze verkocht worden en daar liggen ze nog allemaal in de schappen. Dus dan weet ik het ook niet. We laten de bevolking wel weten hoe belangrijk een goede bescher ming is en hoe ze bijvoorbeeld een schuilkel der moeten inrichten. Ook zorgen we er voor dat ziekenhuizen goed voorbereid zijn op eventuele slachtoffers." Jaber Al-Oun heeft ook geen gasmasker. En geen schuilkelder. Hij haalt zijn schouders op. „Ik ben niet zo bang voor een chemische aan val. De kans dat je daardoor getroffen wordt, is erg klein. Ik ben banger voor sabotage. Tijdens de laatste Golfoorlog zag je ook dat er plotse ling allerlei kleine groepjes opstonden die aan slagen pleegden en mensen vermoordden. Waarom zou dat nu ook niet kunnen? Nie- mand heeft me wat dat betreft n<pg gemst kun nen stellen." Hulporganisaties verwachten dat als Irak wordt aangevallen er meer dan twee miljoen Irakezen dakloos zullen worden en dat zo'n 600.000 het land willen ontvluchten. A Vluchtelingenkampen IÜÜÜ verwacht aantal vluchtelingen Voorbereidingen worden getroffen-voo(JLdeopvangvan^y 276.000 vluchtelingen in 12 kampen in hetmoordenVanlrak Ankara E TURKIJE :huiAS''koerden^a IRAN 10 nieuwe &p kampen worden v. ingericht Sinds de Golfoorlog Sa van '91 zijn er in Iran nog SHI'IETEN N, 48 000 vluchte lingen GRAPHIC NEWS/GPD

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3