VS willen Saddam 'overvallen' GESPREK VAN DE DAG Obstakels, valkuilen en nachtmerries mÈm mmm mmm Perfecte kopie DINSDAG l8 MAART 200 DAGELIJKS LEVEN v o MOOI \9 HE-7" H MENSELIJK De TROUWJURK van prinses MAXI- MA wordt eind deze maand tentoon gesteld in Buenos Aires, de hoofd stad van Argentinië. Ook andere at tributen die te maken hebben met het prinselijk huwelijk, zijn straks in Argentinië te zien. Het is een schra le troost voor de Argentijnen, aan wie de primeur van Maxima's eerste officiële bezoek aan haar geboorte continent voorbijgaat. Méxima be zoekt deze week samen met konin gin Beatrix en kroonprins Willem- Alexander wel de buurlanden Chili en Brazilië. Foto: EPA PAUL KRUGER heeft mogelijk een verhouding gehad met de zwarte Zuid-Afrikaanse regenkoningin Mak- wena Letsoalo. Met deze bewering kwam dit weekend de krant Rapport die de vermeende achterkleindoch ter van Kruger, de Afrikaner boeren leider van honderd jaar geleden, heeft opgespoord. De nu 59-jarige Sibongile Skosana weet zeker dat haar oma ooit het geheim vertelde dat Paul Kruger haar eigen biologi sche vader was. Cecilia Kruger, een verre nicht van Kruger en adjunct directeur van het Voortrekkermonu ment in Pretoria, reageert geamu seerd op de onthullingen. Cecilia Kruger zegt dat de onthulling een schokgolf van ontzetting in conser vatieve Afrikaner kring teweeg kan brengen. Zelf lijkt zij allerminst ge schokt. Er is volgens haar geen re den om het verhaal bij voorbaat te- gen te spreken. „Wij weten nu toch onderhand wel dat de Afrikaner boe- ren geen heiligen waren. Waarom zou Paul Kruger daarop een uitzon dering vormen?" Nare SCHOONMOEDERS zijn al eeuwen wereldwijd een geliefd on derwerp in cabaretshows en come dyseries. In Italië zijn ze sinds kort een officiële reden voor echtschei ding. Het hoogste hof handhaafde daar vorige week een gerechtelijke uitspraak in een echtscheidings zaak. Een vrouw wilde af van haar man omdat diens moeder zich op 'buitengemene en oneigenlijke' wij ze bemoeide met het privé-leven van het stel. .Mijn man was de slaaf van zijn moeder. Hij hing aan haar lippen, terwijl ze mij voor van alles en nog wat uitmaakte, over mijn ma- ke-up, mijn dieet, hoe ik mijn doch ter opvoed", aldus de vrouw tegen de rechter. De echtscheiding is toe gekend en de vrouw krijgt voogdij over haar dochter. Ook moet haar man een flinke alimentatie betalen omdat ze van hem geen betaalde baan mocht. De ex-echtgenoot is in middels gaan samenwonen met zijn m 3der. De gemeente Tiel brengt een nieuw avontuur van FLIPJE in stripvorm uit. Het album verschijnt tijdens het Tielse fruitcorso in september. Vorig jaar kwam voor het eerst sinds 1954 weer een nieuw stripalbum uit van Flipje, het beeldmerk van de inmid dels verdwenen jamfabriek De Betu we uit Tiel. Het fruitmannetje werd 68 jaar geleden geboren. Van zijn avonturen in stripvorm verschenen 48 delen. Hoewel er nog geen titel voor het album bekend is, staat al wel vast dat appels een hoofdrol spelen. ,,We willen van Flipje in de nieuwe reeks ook een ambassadeur voor het goede doel maken", zegt Beijer.,ln het vorige album kwam het lieveheersbeestje tegen zinloos geweld voor. We zijn nu in bespre king over het thema te dikke kinde ren. Flipje zou bijvoorbeeld kunnen bijdragen aan een gezonder voe dingspatroon." SADDAM HUSSEIN moet dan vol gens de Amerikaanse president Bush zo snel mogelijk weg, er is in ieder geval een Finse kiezer die vindt dat de Iraakse leider best plaats kan nemen in het parlement van Finland. De stem voor Saddam was een van de 24.400 ongeldig verklaarde stemmen, bij de parle mentsverkiezingen van dat land. An dere ongebruikelijke stemmentrek- kers waren Osama bin Laden, Fidel Castro en Obelix. Onbetwiste win naar van de vreemde eenden in de bijt was Donald Duck. „Donald kreeg een tiental stemmen. Hij wint altijd", zei de kiesraad. De Finnen kozen zondag door het nummer van een kandidaat in een cirkel op het stembiljet te schrijven. De uitbreiding van de EFTELING met een bungalow- en appartemen tencomplex wordt mogelijk bedreigd door de ontdekking van een DAS- SENBURCHT. Het Brabantse sprookjespark onderzoekt of het plan moet worden aangepast. De das is een beschermde diersoort. Het nieuw te bouwen 'Droomrijk' van de Efteling moet op termijn plaats bieden aan 3600 gasten. Het college van Gedeputeerde Staten heeft onlangs toestemming gegeven voor de aanleg. De Brabantse Mi lieufederatie verzet zich tegen de uitbreiding, onder meer omdat het park volgens de federatie te weinig vervangend bosgebied aanlegt. De dassenburcht is vermoedelijk pas onlangs gegraven. Niemand heeft het hol eerder opgemerkt of de be woner waargenomen. Wel zijn haren en pootafdrukken gevonden, aldus een woordvoerder van de vereniging Das en Boom. Fo^: GPD De VS houden sterk rekening met chemische en biologische aanvallen, niet alleen in de woestijn van Zuid-Irak of aan de Eufraat, maar ook in Bagdad. Door de snelheid die het Vijf de Korps heeft, zijn chemische aanvallen hooguit lastig, maar niet dodelijk. Eenmaal aangekomen bij de Eufraat moet de chemische en biologische dreiging zijn uitgescha keld. want op dat moment, wanneer de Amerikanen zijn ge concentreerd op één punt, kan een gifgasaanval wel degelijk voor veel schade zorgen. De opmars kan ook worden opge houden door problemen in de brandstof- en munitievoor ziening. Het succes van de snelle opmars staat of valt bij de logistieke organisatie. Het Amerikaanse leger heeft pijplei dingen aangelegd in de woestijn van Koeweit. Er zijn onge veer vijfhonderd brandstoftrucks beschikbaar om de brand stof zuipende Abrams-tanks in Irak aan de praat te houden. Hetzelfde geldt voor de helikopters. De trucks zijn gemakke lijke doelwitten voor Iraakse troepen die eerst de aanvalsgolf hebben afgewacht en dan tevoorschijn komen. Daarbij moet wel worden aangetekend dat de Amerikanen, die nu al superieur in de lucht zijn, bombardementen kunnen uit voeren. Grote snelheid brengt ook het gevaar met zich mee dat Amerikaanse troepen eigen onderdelen onder vuur ne men ('friendly fire'). Daarom moeten de soldaten - en de jachtbommenwerpers - precies weten waar zij zelf zijn, en waai' hun kompanen zich bevinden. Waar de Ameril; troepen niet echt op zijn voorbereid, is de strijd diet] brandt als Saddam Hussein niet door zijn eigen troej val is gebracht of als de Republikeinse Garde heeft h tot het bittere einde te vechten. Dat is een nachtmeij de planners. Saddam heeft een buitenste verdedigüij rond Bagdad opgebouwd om de Amerikanen buiten den en een binnenste ring om het regime op de beet houden. Washington heeft gewaarschuwd dat bij hel breken van die ringen veel slachtoffers kunnen vallej Martijn Delaere De oorlog in Irak staat op het punt van uitbre ken. Amerikaanse generaals in Koeweit en Oatar hebben de afgelopen weken stukje bij beetje losgelaten hoe ze die oorlog denken te voeren. Binnen vier dagen moet het Vijfde Korps aan de poorten van Bagdad staan. Zon der risico's is deze snelle opmars niet 20 houdt het Pentagon ons voor. De kans op gro te verliezen aan eigen kant is zeer reëel. Alles wordt anders, belooft het Pentagon. Vielen de geallieerde troepen tijdens de Golfoorlog van 1991 pas 43 dagen na de start van de luchtoorlog over de grond aan, dit keer trekken zij gelijk op met de luchtar- mada. Gooiden de Amerikanen in de gehele oorlog van 1991 'slechts' 330 bommen op de Iraak se hoofdstad Bagdad, nu zullen dat er alleen al in de eerste 48 uur een paar duizend zijn. En richtten de Amerikanen hun pijlen in 1991 op Bagdad om Koeweit te kunnen be vrijden en diende het Iraakse leger opgerold te worden, nu zijn die pijlen in de eerste plaats op Bagdad gericht om de Iraakse lei der Saddam Hussein van het toneel te ver drijven. Saddam mag bij het begin van de strijd niet weten wat hij over zich heeft afge roepen en in de daaropvolgende uren en dagen niet meer weten waar hij het zoeken moet. Saddam Hussein heeft de bui zien hangen en het bevel over het land verdeeld in vier sectoren en zijn luchtverdediging geconcen treerd in en rond Bagdad. Zoals de com mandant van de luchtoorlog generaal Dan Leaf vorige week in de New York Times zei: „Het is er een wespennest en daar is niets subtiels aan. De strijd zal zich in en rond Bagdad afspelen en alles wijst erop dat de Irakezen de Amerikaanse opmars door het land niet kunnen of willen stoppen. De Amerikanen en Britten hebben de zuidelijke zone van Irak de afgelopen maanden bijna dagelijks onder vuur genomen vanuit de lucht, dus ook een opmars door de lucht kunnen de Irakezen niet stoppen met hun luchtverdediging. Het leek de Iraakse generaals verstandiger om hun beste luchtdefensiesystemen (de radargeleide SA-2, SA-3 en SA-6 grondlucht- raketten) over te plaatsen naar Bagdad, waar Saddam de Amerikanen hoopt te strik ken in een 'Iraaks Stalingrad'. Naast de ra dargeleide raketten heeft Irak nog voldoen de 'ouderwetse' luchtartillerie op daken, die we allemaal kennen van de beelden uit 1991 en 1998 toen de lichtsporen het zwerk bo ven Bagdad verlichtten. De voor de radar onzichtbare B-2 Spirit (Stealth) bommen werpers hebben dus veel werk te doen in de eerste uren van de aanval op Bagdad. (Het Pentagon zet er naar verwachting zestien in, elk uitgerust met zestien duizend kilo zware precisiebommen, die komen aanvliegen uit Engeland en Diego Garcia in de Indische Oceaan.) Eigenlijk is het nog net iets te vroeg voor een oorlog. De 101 Airborne Division is nog niet geheel operationeel. Bovendien is het de ko mende dagen volle maan - daarmee verliest de aanvallende partij een tactisch voordeel. Als de Amerikanen dan toch donderdag met een 'rolling start' beginnen (de aanval wordt alvast ingezet en aanvullende zware eenhe den voegen zich later bij de strijd), dan zul len de Amerikanen zoveel mogelijk trachten de Iraakse militaire sukkelaars te ontzien en hun aandacht richten op de troepen die de regerende klasse in Bagdad beschermen. De oorlog die straks losbarst is dan ook geen strijd tegen een land of een volk, maar tegen een regime. Die simpele constatering be paalt ook de keuze van de doelwitten. Geen bommen op energiecentrales en zo min mogelijk bruggen vernielen, maar wel hoofdkwartieren en paleizen onder vuur ne men. Het is de Amerikanen er om te doen het po- Tanks staan klaar in het noorden van Koeweit. De Amerikanen willen Saddam Hussein 'overvallen': de Iraakse leider mag bij het begi strijd niet weten wat hij over zich heeft afgeroepen en niet meer weten waar hij het zoeken moet. Foto: EPA/Jim Watson litieke en militaire leiderschap in Irak te 'onthoofden'. Eerst worden de Iraakse luchtverdedigingscentra en opslagplaatsen voor massavernietigingswapens aangevallen met kruisraketten (naar verwachting in de eerste uren rond de vierhonderd, meer dan tijdens de gehele Golfoorlog van 1991) en satellietgeleide bommen, maar tegelijk ko men regimedoelwitten onder vuur. De Amerikaanse generaals willen tot elke prijs het initiatief behouden en het Iraakse militaire en politieke leiderschap lam en blind slaan. Lam, door de luchtdefensie en de 'lijfwachten' van Saddam Hussein (de 50.000 man sterke Republikeinse Garde en de 12.000 man sterke Speciale Republikein se Garde) te vernietigen. En blind door de communicatie tussen de top en de troepen en de wapensystemen te verstoren. Saddam en zijn generaals mogen vanaf het allereer ste moment van de oorlog niet weten wat er aan de hand is. Zoals gezegd wordt de oorlog tegen Saddam Hussein anders dan in 1991 razendsnel over verschillende fronten ingezet. Terwijl de bommenwerpers en kruisraketten hun aan vallen richten op de besluitvormingscentra (in het Engels de 'centers of gravity') in Irak trekken 250 Abrams-tanks en Bradley pant servoertuigen, ondersteund door 13Ó Apa che gevechtshelikopters van het Vijfde Korps razendsnel vanuit Koeweit op. In Koeweit zijn nu 130.000 Amerikaanse sol daten. Die trekken via het westen op naar de Eufraat, terwijl de vijftigduizend mariniers met 150 Abrams-tanks en vijftig Cobra-ge- De opbouw van een Amerikaanse legerdivisie De Amerikanen zullen in Irak waarschijnlijk vier divisies inzetten. Van één van die divisies (de Derde Gemechaniseerde Divisie) in Koeweit, is het vrijwel zeker dat die in de richting van Bagdad zal aanvallen. 1 DIVISIE .-jEen divisie bestaat uit ca -20.000 man Onderverdeeld in drie brigades 3 BRIGADES Elke brigade bestaat uit drie bataljons 9 BATAUONS Elk bataljon bestaat uit drie compagnies 27 COMPAGNIES iBiram nun èifliiiiii Abrams gevechtstank "r De Amerikaanse M1 Abrams gevechtstank J V' 'W werc* 'n 'n 8e')ru''c genomen. f IRAK S. De laatste versie, de M1A2. heeft zwaarder geschut, betere O f IRAN bepantseringen Bagdad V Y computersysteem. s 9-j ln de V 91 stonden NAöÉWEITMVS tegenover de T-72 s van de Iraakse Republikeinse Garde. SYRIË JORDANIË SAUDI-ARABIÊ GPD/GN/R.S. vechtshelikopters en de 25.000 Britt hun 110 Challenger-tanks afbuigen oosten en zich ontfermen over de li havenstad Basra. De belangrijkste li machtonderdelen zijn de 3rd Infani sion en de 101 Airborne Division. Nu Turkije op het punt staat de Ara toestemming te geven om vanaf hu gebied Noord-Irak binnen te vallen, dert een logistieke nachtmerrie voo Pentagon in een prettige droom. D< bome hoeft nu niet vanuit Koeweit lucht naar Noord-Irak gebracht te v De 62.000 in Turkije gestationeerde ten, geformeerd rond de 4th Divisie nen in de eerste uren van de strijd e de front openen. Terwijl de Amerikaanse en Britse tro over een langgerekt front aanvallen de geallieerde gevechtskracht opgei en later weer ingezet. Dat is ook eei verschil met de Golfoorlog van twaï geleden, toen 540.000 man troepen se konden worden ingezet. Het Pen gaat er vanuit dat in eerste instantie (zware) eenheden nodig zijn omdat genstelling tot 1991 geen land hoeft den bevrijd of bezet, maar een aanv geopend om een regime af te zetten fitaire technologie heeft de afgelope jaar ook niet stilgestaan. Bommenw kunnen veel meer, en met grotere p bommen afwerpen. Een speciale rol in deze oorlog is vvt voor de Speciale Eenheden. Werdei commando's in 1991 vooral ingezet mobiele Scudlanceerders te jagen, i oorlog moeten ze achter de vijande nies eigenlijk voor het succes van d< zorgen. Commando's gaan niet alle zoek naar opslagplaatsen van mass tigingswapens en militaire commai tra, ze moeten ook op zoek naar vet lijke schuiladressen van Saddam Ht zijn vertrouwelingen. Uiteindelijk n de Special Forces ook het vuile werf als het Amerikaanse Vijfde Korps in zoals gepland in drie, vier dagen aai poorten van Bagdad staat en het re| op dat moment is gevallen door reb willen Saddam uitroken. Martijn Delaere De krant die u hier voor u heeft is een kopie. Het origi neel zit ergens in een computer. Toch zal niemand be weren dat dit exemplaar niet de echte krant is. Ook is het niet zo dat de Fiat Punto van uw schoonzoon vals is omdat u er laatst drie andere zag rijden. Voor verre weg de meeste dingen in deze wereld geldt dat een per fecte kopie écht is. Of het nu gaat om Ikea-glazen of badhanddoeken van Des Bouvrie: dat ze in duizenden identieke exemplaren in de winkels liggen doet er niet toe. Yesterday' van The Beatles blijft hetzelfde fraaie lied, al staat liet inmiddels op miljarden geluidsdra gers. Ook muziek, een kunstvorm, kan klakkeloos ge kopieerd worden zonder dal klanten zich bekocht voe len. Maar zodra het om beeldende kunst gaat liggen de zaken opeens totaal anders. Kopiëren is verdacht en ei genlijk taboe. Tenvijl je van bijvoorbeeld van 'De Nachtwacht' inmiddels een perfecte kopie zou kunnen maken. En waarom niet? Het kost een paar jaar en 10 miljoen euro maar het is absoluut mogelijk. En zie daar, een tiveede exemplaar van De Nachtwacht, zo perfect dat zelfs kunstexperts - zoals overigens meestal gebeurt - het verschil niet kunnen zien. Zo goed ge maakt dat publiek bij De Nachtwacht II in Atlanta of —NewYork of Beijing dezelfde schoonheid ervaart als de bezoekers van Rijksmuseum. Kunstkenners gaan nu sputteren, vermoed ik. Ze zullen zeggen dat de ouder dom op zich er toe doet. Dat de goddelijke hand van Rembrandt per definitie iets unieks en onherhaalbaars in het beeld heeft gestopt. Mijn tegenwerping is dat je dat unieke dan ook moet kunnen zien. Met je blote ogen. Schilderijen zijn tenslotte om te bekijken, niet om chemisch geanalyseerd te worden. En ik verzeker u, u zult niet in staat zijn die Nachtivacht-kopie van het origineel te onderscheiden. Zelfde kleuren. Zelfde licht. Identieke ontroering bij het zien. Trouwens, die zoge naamd echte Nachtwacht in Amsterdam is ook maar een kopie. Elk schilderij is een kopie. Het enige, werke lijke origineel is het beeld dat de kunstenaar in zijn hoofd had. Alles begon met het plaatje dat Rembrandt voor zich zag zomaar op een dinsdag in bad. Die origi nele gedachte kopieerde Rembrandt vervolgens in olie verf. Zo deed hij het. Een jazz-zanger zingt zijn gedach ten hardop. Een componist drukt ze af in de vorm van noten. Rembrandt legt zijn Nachtwacht-idee aan ons voor in de vorm van een vijftien vierkante meter olie verf. Hadden wij Rembrand destijds gevraagd om tegen passende betaling nóg drie exemplaren van De Nacht wacht te maken, hij had het gaarne voor ons g Wat is dan het origineel, en wat de kopie? En wat doet het er dan eigenlijk nog toe of Rembrandt zelf die perfecte kopieën geschilderd heeft? Als het er maar identiek uitziet, precies wat we aan Rembrandt zelf zouden hebben gevraagd. Vandaar het volgen- x de voorstel. In Nederland woont een briljante kunstvervalser, Geert fan farisen. De Franse po litie heeft hem betrapt en gaat binnenkort 123 in beslaggenomen schilderijen van f arisen verbrariden. Ten eerste vind ik dat die bril jante namaak niet de brandstapel, maar een eigen fansen-museum verdient. Het zou nog lopen ook. Ten tweede gaat Geert Jan in opdracht van de overheid een perfecte kopie van De Nachtivacht schilderen. Omdat we vervolgens niemand vertellen wat de echte is en wat het origineel (de kunstexperts zullen bij Jansen té bang zijn om verkeerd te gokken en komen niet) zijn er vanaf dat moment tivéé echte Nacht wachten. Ik vind persoonlijk dat daar niets op tegen is.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2