REGIO Kop Dorpsstraat 'minder massaal Tennisclub Tean laat niets meer aan toeval ovt Voorlopig alleen melk en brood in heropende kantine Rijnlands Lyceun Knooppunt van wegen verplaatst voor HSL Plan voor sloop 't Groot Proi Van Beek op 1 april naar Edam-Volendam Warmond slankt omstreden bouwplannen1 Rijnwoudse Juliana tijdelijk naar Haarlem Voorschotense jongen gewond wassenaar - Een 13-jarige jon gen uit Voorschoten is gisteren omstreeks 12.00 uur gewond geraakt bij een aanrijding met een 47-jarige automobilist uit Waddinxveen. De jongen reed op de stoep van de Rijksstraat weg in Wassenaar tegen de richting in. De automobilist die uit een uitrit kwam, zag hem over het hoofd. Het slachtoffer is overgebracht naar het zie kenhuis. Huldiging De Jong en Angenent leimuiden - Schaatsers Bob de Jong en Henk Angenent wor den morgenavond in Leimui den gehuldigd voor hun presta ties tijdens het WK Afstanden in Berlijn. Afgelopen weekend haalde Leimuidenaar De Jong goud op de tien en zilver op de vijf kilometer. Henk Angenent uit Woubrugge eindigde op de tien kilometer als vierde. De huldiging begint om 19.00 uur met een rondrit door Leimui den vanaf de Drechtlaan. Om 19.30 is het officiële gedeelte in Het Spant aan de Larikslaan. Wiskundeprijs naar Alphen alphen aan den rijn - Vier leer lingen van het Alphense Groene Hart Lyceum worden vandaag op school gehuldigd voor het winnen van een prestigieuze wiskundeprijs. In november 2002, op de landelijke wiskunde B-dag, werkte het viertal een dag aan een wiskundig pro bleem. Het resultaat? Een werk stuk waar je 'u' tegen zegt. De landelijke wiskunde B-dag wordt sinds 1999 gehouden en is een denkstrijd voor boven bouwleerlingen van havo en vwo. De Alphense scholieren Michiel van Dam, Michael Furtado, Bram Gorissen en Martijn van der Klis bogen zich over 'de complexiteit van getal len'. Hun werkstuk werd door de jury als beste beoordeelde. Vrijwilligster onderscheiden wassenaar - In veertien jaar tijd heeft ze 79 dagtochten ge organiseerd voor de ANBO, de Algemene Nederlandse Bond Ouderen. De laatste jaren zette ze twee bussen per uitje in voor zo'n 90 deelnemers. Voor al dat werk en voor nog veel meer ac tiviteiten is vrijwilligster A. As- scheman-Radder gisteravond uitvoerig bedankt. Uit handen van wethouder Klooster kreeg ze de legpenning van de ge meente Wassenaar uitgereikt. Asscheman is niet alleen actief voor de ANBO, maar zet zich ook in voor het Rode Kruis en verpleeghuis Duynstede. Open dag bij Jenaplanschool warmond - Jenaplanschool 'De Alleman' in Warmond houdt morgen open dag. Van 9.00 tot 12.00 uur is de school aan de Laan van Oostergeest toegankelijk voor iedereen die meer wil weten over het Jena- planonderwijs. dinsdag l8 maart 2001 oegstgeest - De kroketten blijven nog een tijdje in de vrie zer liggen. Maar de kantine van het Rijnlands Lyceum in Oegstgeest is vanaf morgen wel weer open. Kantinemede werkster Jannie de Water mag van de schoolleiding op be scheiden schaal weer melk, koffie, thee en broodjes gaan verkopen. Op de eerste dag na de voorjaarsvakantie werden de leer lingen van het Rijnlands geconfronteerd met uitgeschakel de snoep- en blikjesautomaten. De vitrines in het school- restaurant bleven ook leeg. Het lyceum was op rantsoen gezet, een 'strafexercitie' van de schoolleiding die de jeugd meer respect wilde bijbrengen voor de leefomgeving en voor het voedsel. Rector Eikerbout vond het niet acceptabel dat de lunch- pakketjes van thuis door zijn leerlingen achteloos in de vuilnisbak werden gegooid of, erger nog, gewoon door de gangen van het gebouw dweilden. In plaats van de bruine boterham met kaas lunchten de jongelui liever met kroket ten, drop en chips. Eikerbout en de andere directieleden waren die houding van de leerlingen behoorlijk zat en de den de kantine op slot. Vanaf dat moment is het in de school vrij schoon i gebleven. Daarom laat het managementteam de weer een beetje vieren. Als blijkt dat de leerlingen jes blijven gedragen, wil de directie zich bezinnei verdere uitbreiding van het voedsel- en dranl Voorlopig moet Jannie de Water het toch echt ho bekertjes melk en broodjes kaas. De nieuwe weg en de nieuwe brug over de HSL-tunnel, gezien vanuit de toren van het informatiecentrum. Foto: Henk Bouwman door Janneke Dijke hoog made/leiderdorp De provinciale weg N446, de afrit van rijksweg A4 en de Van Kla- verweijdeweg in Hoogmade ko men bij elkaar op de plek waar over een paar jaar de hogesnel heidstreinen de Groene- Harttunnel in en uit komen. Omdat de HSL-bouwers toe zijn aan het maken van de toerit naar de tunnel, ligt het knoop punt van lokale wegen in de weg. De komende weken zijn er gedurende twee dagen afsluitin gen nodig om het knooppunt in zijn geheel te verplaatsen. De eerste afsluiting is het komende weekeinde. Wie voor een rood stoplicht staat te wachten op de kruising en naar links en rechts kijkt, kan goed zien wat de bedoeling is. Aan de ene kant, in de richting van Hoogmade, strekt zich een tunnelbak uit naar de snelweg, die al snel op maaiveldhoogte komt Dat is straks het begin - of het eind - van de Groene- Harttunnel. Aan de andere kant van de kruising, richting het HSL-bouwterrein in de Bospol der, is het vervolg van de tunnel te zien. De fietser of automobi list die op groen licht staat te wachten, bevindt zich op een stuk weg dat plaats moet maken om de twee stukken tunnelbak met elkaar te verbinden. Bij het maken van die verbin ding kunnen HSL-bouwers ab soluut geen automobilisten ge bruiken. De N446, de toe- en af rit naar de A4 en de Van Klaver- weijdeweg worden daarom om gelegd. Vanaf de Doesmolen- brug gezien komt de provinciale weg over het HSL-bouwterrein te liggen. Op het deel van de tunnel dat al klaar is, is een brug gelegd. De andere wegen sluiten op deze weg aan. Om die aansluiting tot stand te brengen, is er twee keer een wegafsluiting nodig. Vrijdag avond om negen uur gaat de af rit van de A4 dicht, tot zaterdag middag vijf uur. Tijdens de werkzaamheden is op de N446 slechts één rijstrook beschik baar, waar het verkeer met lich ten wordt geregeld. Hierdoor Tunnelboor Aurora halverwege Tunnelboormachine Aurora is op de helft van haar reis. Dit weekeinde passeerde ze de spoorlijn Leiden-Alphen. Daarmee had ze precies 3600 meter afgelegd van het 7200 meter lange traject Het boren van de Groene- Harttunnel voor de hogesnel heidslijn verloopt voorspoedig. Eind 2001 begon de machine met boren in de startschacht in de Leiderdorpse Bospolder. Na ruim een half jaar kwam de boor aan in de schacht Acht- hoven in Leiderdorp. Daar moest Aurora even wachten, omdat de schacht nog niet he lemaal klaar was. Volgens plan komt de boor eind volgende week aan bij de middelste schacht, even voor bij de Nil. Daarna wacht nog de schacht bij De Bent, en ten slotte de ontvangstschacht voorbij het Westeinde in Ha- zerswoude-Dorp. De schach ten dienen tijdens het boren om de boorkop schoon te kun nen maken, en bieden als de lijn klaar is toegang voor on derhoudsmonteurs. Ook ko men de vluchtroutes in de tun nel er op uit kan op de afrit zo'n lange rij au to's komen te staan, dat het niet veilig is die te gebruiken. Auto mobilisten worden omgeleid. Na zaterdag rijdt al het verkeer tussen Leiderdorp, Hoogmade en de A4 over de nieuwe weg. In een volgend weekeinde, vrijdag 4 en zaterdag 5 april, gaan zowel de afrit als de oprit van de A4 bij Hoogmade dicht van negen uur 's avonds tot vijf uur 's middags. Die tweede afsluiting is nodig om de aansluiting op de Van Klaverweijdeweg en de snelweg helemaal in orde te maken. De nieuwe weg, die het al be staande stuk van de tunnel kruist, is overigens slechts tijde lijk. Gedurende twee tot tweeën half jaar is hij in gebruik. In die tijd leggen HSL-bouwers het ontbrekende stuk tunnel aan. Ook bouwen ze aan weerszijden van de A4 in totaal drie rotondes en een nieuw viaduct. Dat nieu we viaduct ligt ten opzichte van het huidige viaduct meer in de richting van Hoogmade. Een nieuw viaduct is nodig omdat de A4 straks een stuk breder is, en omdat de weg ook nog eens over de HSL heen moet. De nieuwe wegen worden in soepe le lijnen aangelegd. De vervelen de haakse bocht bij het huidige viaduct is straks verleden tijd. door Coen Polack warmond - Warmond werkt aan een afgeslankte versie van de bouwplannen voor de kop van de Dorpsstraat. De gemeente heeft hiertoe besloten na inspraak van de bevolking en na het oordeel van de Rijksdienst voor de Monu mentenzorg. Het is de vraag, of de aanpassingen de tegenstan ders wel ver genoeg gaan. De vorig jaar ingediende plan nen stuitten op veel verzet van omwonenden, die de geplande gebouwen te massaal vonden. Op de plek waar nu het huur- complex Dekkersgaard staat moeten nieuwe huurhuizen ko men en het gebouw van het Meerpunt even verderop wordt vervangen door een groter ge bouw met daarin appartemen ten en een Cl000-supermarkt. Een deel van de woningen be staat uit goedkope huurapparte- menten. Een ander deel gaat in de vrije verkoop. Tijdens een inspraakavond in het Trefpunt bleek dat veel om wonenden boos waren over de schaal van de gebouwen, hoe wel veel Warmonders blij waren met de komst van een grote su permarkt en de bouw van nieu we huurwoningen. Vorige maand kregen de omwonenden steun van de Rijksdienst van de Monumentenzorg. Die vond de geplande gebouwen ook te fors en te hoog. De aanpassingen die nu in de plannen gemaakt worden, be treffen alleen het complex dat op de plek van het Meerpunt moet komen. Volgens wethou der De Vroomen is besloten om twee appartementen minder te bouwen. De Vroomen: „De ar chitecten zorgen dat de gebou wen nu beter aansluiten op de monumentale omgeving. Ze maken de plannen ook zo dat de gebouwen er minder groot uitzien." Nu er twee appartementen min der gebouwd worden, wordt het complex relatief duurder omdat er minder geld terugkomt uit de verkoop van woningen. De wet houder gaat er van uit dat het niet nodig is om in plaats van huurhuizen lucratieve koopwo ningen te bouwen om de finan ciering van het project rond te krijgen. De Vroomen verwacht dat de bouwplannen begin vol gende maand aan de gemeente raad gepresenteerd worden. Het 'bewonersplatfonn i de Dorpsstraat', dat strijd voert tegen de van de gemeente, is ni door de aanpassingen voerder Cees van Duij wachtte niet anders, veel tegenstand, ze inbinden, want an< wij meteen naar de stapt We hebben 220 ningen tegen deze pl< gehaald. De gemeente naar ons luisteren.'' Van Duijn woont teg twee complexen. Hij i de concessies van de nog lang niet tevrede aanpassingen in het vind het zo langzame irritant worden dat wi de hoogte worden over dit soort ontwil We hebben een krad ning laten horen tijde spraak, maar die wt kennisgeving aangenc de wethouder en de stichting nu eens met| den praten, dan gens mij veel doen. Nu komen nieuw plan en als we groot vinden, dan g; bezwaar maken." Multifunctioneel centrum is Oegstgeest te duur oegstgeest - Multifunctioneel gebouw 't Groot Proffijt aan het Boerhaaveplein in Oegstgeest wordt waarschijnlijk met de grond gelijk gemaakt. Burge meester en wethouders willen het pand afbreken. Op die plek kan dan een nieuw apparte mentencomplex worden ge bouwd, met op de begane grond een kleine 'zorgboulevard,'. Achtergrond van de sloopplan- nen is de slechte bezetting van het multifunctioneel centrum. De jeugdkelder is het afgelopen anderhalf jaar nauwelijks van het slot af geweest en de rest van het gebouw wordt amper gebruikt. Op de exploitatie van multifunctioneel gebouw 't Groot Proffijt moet de gemeente Oegstgeest jaarlijks tonnen bij leggen. Bovendien is het pand hard aan een opknapbeurt toe. Wethouder Steens vindt niet dat het pand koste wat het kost moet blijven staan. In een onderkomen dat naast 't Groot Proffijt staat, houden huisartsen praktijk. De medici kampen met ruimtegebrek en koesteren vergevorderde bouw plannen. Ze willen een extra etage op hun pand bouwen. Niets staat dit voornemen in de weg. Volgens het bestemmings plan is de extra etage niet verbo den. Wethouder Steens hoopt dat de artsen bereid zijn mee te werken aan het nieuwbouwpro ject. Als zij niet willen verhuizen naar de 'zorgboulevard' valt het hele plan in duigen. De clubs die gebruik 't Groot Proffijt mi onderdak vinden. Oi terspeelzaal moet Steens heeft er vei dat zij hiervoor vindt. De wethouder wil de den nauw betrekken anderingen. Al gei gen buurtbewoners baarheid op en ron< haaveplein. Het niet te overwinnen tig mopperen de (i oudere) pleinbewoi rondhangende jeu| hoopt in het najaar tafel te leggen trokkenen zich kunnt runwoude - Het schilderij van prinses Juliana dat in het gemeentehuis van Rijnwou de hangt, verhuist enkele maanden naar het Theo Swagemakers Museum in Haarlem. Het olieverfschilderij van cir ca twee meter bij anderhalve meter maakt deel uit van de tentoonstelling met de titel 'Bloemen voor Hare Majes teit Koningin Juliana' dat van 24 april tot en met 27 juli in het museum wordt gehou den. De gemeente Rijnwou- de heeft ingestemd met het in bruikleen geven van het kunstwerk. De bekende Nederlandse portretschilder Theo Swage- maker (1898-1994) portret teerde vele leden van het Ko ninklijke Huis. Prinses Juli ana schilderde hij zes keer toen ze nog koningin was. Van deze zes werken zijn er twee in langdurige bruikleen bij het museum dat gewijd is aan de schilder. De andere vier zijn in de gemeenten Til burg, Zwolle, Leersum en Rijnwoude. Voor wat hoort wat, en daar om mag de gemeente Rijn woude reclame voor zichzelf maken in het Haarlemse museum. Behalve het portret van prinses Juliana, komt er ook een portret van de ge meente Rijnwoude te han gen. jacobswoude - Burgemeester Willem van Beek kan op 1 april aan de slag in zijn nieuwe ge meente Edam-Volendam. Dat heeft de eerste burger van Ja cobswoude gisteren van de mi nister Remkes van binnenlandse zaken vernomen. De enige for mele hobbel die nog genomen moet worden voordat Van Beek zijn spullen kan pakken, is de officiële ondertekening van het Koninklijk Besluit door koningin Beatrix. De koningin is op dit moment op staatsbezoek in Zuid-Amerika. In afwachting van de onderteke ning heeft commissaris van de koningin Franssen al een datum geprikt om met de gemeente raad achter gesloten deuren te spreken over de opvolging van Van Beek. Franssen komt op 24 maart naar Jacobswoude. door Saskia Stoelinga alphen aan den rijn - Het afge lopen jaar is een aantal leden - jong en oud - van de Alphense tennisclub Tean getroffen door hartstilstand op de baan. Reani meren hielp niet. Tean heeft nu een defibrillator gekocht. „Als je binnen vier tot zes minuten zo'n defibrillator inzet, voorkom je in de eerste plaats hersenbeschadi ging en is er 60 tot 80 procent kans dat het hart weer op gang wordt gebracht", zegt bestuurslid Jan Westerlaken. Tean heeft een ledenbestand dat betrekkelijk 'oud' is. In totaal spelen bij de club zo'n 1100 ten nissers, van wie er bijna 800 ou der zijn dan 35 jaar. Ruim de helft van hen is tussen de 50 en 80 jaar. „Een groep sporters die gezien hun leeftijd een grotere kans heeft op hartfalen. Die ge dachte heeft mede een rol ge speeld bij het besluit om het ap paraat aan te schaffen", zegt Westerlaken, die denkt dat Tean de enige tennisclub in Neder land is met een defibrillator. De Alphense tennisclub wil alles voor zijn. Volgens Westerlaken redt een ambulance met hartap- paratuur aan boord het niet om binnen vier tot tien minuten aan te rijden. „Anders gezegd: zo'n ziekenwagen komt in negen van de tien gevallen te laat. Het wordt nog gekker als Alphen zijn standplaats voor ambulances kwijtraakt. Die plannen zijn vo rig jaar gelanceerd. Het Rijksin- Jan Westerlaken van de Alphense tennisvereniging Tean met de defibrillator: „Een ambulance met hartapparatuur redt het niet om binnen vier tot zes minuten aan te rijden." Foto: Henk Bouwman stituut voor Volksgezondheid en Milieuhygiëne heeft er in sep tember 2002 nog voor gewaar schuwd, dat deze stap leidt tot meer dodelijke slachtoffers door hartfalen." Het apparaat kost zo'n 3500 eu ro. De aanschaf is gesponsord door de Club van Honderd bin nen de vereniging. Westerlaken betreurt het dat de gemeente Al phen niet over de brug is geko men met subsidie. „Tean moest zelf maar zien hoe het aan het geld kwam. Het argument dat een defibrillator mensenlevens kan redden, trok de gemeente niet over de streep." Hoewel het apparaat volauto matisch is, is het van het groot ste belang dat de mensen die het gebruiken goed zijn opge leid. Voor het tennisseizoen, dat op 1 april begint, wordt een aantal leden dat vaak op de baan is - groundsman, tennisle- raren, barpersoneel en anderen - deze week geleerd hoe ze moeten reanimeren. 0 gen later komt er een! teur die deze menserj| en wanneer ze de deflj moet gebruiken. Met een blikken stem apparaat aanwijzingei reet voor assistentie. I venkleding van de pat 1 Trek aan de rode hent elektroden. Ontbloot! 1 „In principe kan er bij van de hartstimulator mis gaan", zegt Weste Het apparaat bepaalt wel of geen elektrisch wordt toegediend. Vo delijkheid: daar komt senhand aan te pas. Jan Westerlaken heeft 1 trouwen in dat het koi zoen plezieriger gaatv „Een speler die op de dood gaat door een h: is een vreselijke ervaii als je niet adequaat ki j len." Een hartfalen 01 rigens doordat het ele systeem van het hart 1 goed werkt. De hartka pompen dan geen blo in het lichaam. Een le gende situatie, die in len tot de dood kan le en juist ingrijpen kan vensreddend zijn. „Daarom is zo'n appa nodig", vindt Westerl zelf ook op cursus gal hartstimulator te bed elektrische prikkel he het hart kan weer zelf De defibrillator slaat (I vens van de patiënt (dl een elektrocardiograill er mis is gegaan op, z« specialist kan nagaanf hartfalen heeft geleid!

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 16