LEIDEN REGIO 'Voor sommigen gaat het nooit snel genoeg' 3ome-Start probeert krachten bij ouders los te maken Noordwijkse Langeveld i i i i i Natuur krijgt ruimte in jchtonen len zelden Ipdienst dinsdag l8 maart 2oo3 1 »cff Reinders litcio - Bellen met de Te- the Hulpdienst voor een tover eenzaamheid, rela- Jlemen of wat dan ook, Loral autochtonen. Al- hen bellen nauwelijks. De lische Hulpdienst Leiden verandering in brengen, it het erg is dat allochto- niet bellen", zegt direc- Pons van de Telefoni- ilpdienst Leiden. „Maar fonische Hulpdienst wil pdienst zijn voor ieder- s ook voor allochtonen, et is echt niet zo dat al- n geen behoefte heb- een gesprek van mens 5. Natuurlijk zullen ze eigen kring hulp zoeken, jk allochtonen hebben en dat ze anoniem met willen spreken." n dat allochtonen nau- »n beroep doen op tele- hulp is de onbekend- i de Hulpdienst, zegt weten niet dat we be- bestaan wel specifieke isten voor allochtonen, hulpdienst voor alloch- luwen Maar wij willen it idee van integratie er :n zijn." hulpdienst wil in sa- ig met Meander in aan den Rijn, de stich- zich bezighoudt met de van allochtonen, de ;id van de Telefonische st onder allochtonen n. „Stichting Meander d contact met allochto- lisaties", aldus Pons. ten ons helpen met de vaarop we ons onder al- n bekend kunnen ma- ins gaat zelf proberen ie vrijwilligers voor de st te werven, hebben meer mensen tevoren de Leidse hulp- Id: bijna 11.400 tegen ve| 000 het jaar ervoor. Bij- kwart van de bellers wil izaamheid praten. „Zo wij dat er een steeds |°f alistischer samenleving aldus Pons. De mees- i s, eenderde, belt voor prek over psychische l" en. Dat houdt verband grote groep bellers die handeling is in de gees- zondheidszorg: 45 pro- an het totaal aantal bel- s: „In de hedendaagse ie zorg zit er niet 24 dag een verpleger naast ls v m mee te kunnen pra- d is het grote aantal 'ft dat na de moord op V :r Pim Fortuyn op 6 de Hulpdienst belde: I1 entig procent meer dan IUV ormale dag. „Die men- n a den het gevoel: waar 1. t heen? Een politieke Jozef van der Vooren: „Ik heb de Betrokken Warmonders ook wel verweten dat het heel makkelijk is wat ze doen. Die organisatie had gewoon een politieke partij moeten worden en mee moeten doen aan de ver kiezingen. Politiek meewerken aan het maken van oplossingen is veel constructiever dan het tegenwerken van andermans ideeën." Foto's: Dick Hogewoning Fractievoorzitter Jozef van der Vooren over de frustraties en successen van een jaar Warmond Anders wat staat ons nog meer ib« door Coen Polack warmond - Bij de gemeenteraadsverkie zingen van vorig jaar maart won de nieuwe partij Warmond Anders drie van de elf zetels in de Warmondse gemeen teraad. De partij leverde een van de twee wethouders in de gemeente en heeft in het afgelopen jaar in Warmond vooral gestreden voor woningbouw; met zowel succes als frustratie. Fractievoorzitter en partijoprichter Jozef van der Vooren kijkt terug op het hectische eerste jaar van zijn partij. „Drie van de elf zetels is niet niks", zegt Jozef van der Vooren. Voor zijn twee fractiegenoten Brenda Schenk en Vin cent de Winter, die net als Van der Voo ren geen politieke ervaring hadden, was de taak van raadslid best even wennen. Van der Vooren: „We hadden allemaal geen politieke ervaring en in de raad zitten toch een paar doorge winterde politici. Ik heb niet het idee dat we minder serieus worden geno men en inhoudelijk doen we trouwens helemaal niet onder voor de andere fracties. We zijn nog wel constant aan het sleutelen aan hoe we onze bood schap brengen. We besteden tijdens vergaderingen veel aandacht aan de verwoording van onze standpunten." Van der Vooren weet uit ervaring dat betrokkenheid en enthousiasme van nieuwkomers in de politiek gemakkelijk kunnen leiden tot werkweken van tach tig uur. „Als je wilt, kun je iedere avond zoet zijn met je raadslidmaatschap, naast je gewone baan uiteraard. Er is altijd wel een vergadering of een infor matieavond of een excursie waar je voor uitgenodigd bent. Daarnaast moet je stapels stukken lezen ter voorberei ding van de vergaderingen. Het eerste half jaar ging ik ook echt overal heen. Ze hoefden maar een briefje te sturen en ik was er. Dat hou je fysiek gewoon niet vol. Na de zomervakantie ben ik dan ook drastisch rustiger aan gaan doen. Nu doe ik het in twintig uur per week." Werk Warmond Anders moest een partij worden met bijzondere aandacht voor recreatie, toerisme, woningbouw, jeugd en het verenigingsleven. Het verkie zingsprogramma beloofde leven in de brouwerij. Om de ambities van zijn partij te verwezenlijken was er volgens Van der Vooren veel werk aan de win kel. „Maar vlak nadat we waren begon nen, werden we geconfronteerd met de zwakke financiële positie van de ge meente. Daardoor is er weinig ruimte voor nieuw beleid. We hebben er het afgelopen jaar alles uit weten te halen wat er in zat. Ik ben bijvoorbeeld heel blij dat we de zogenaamde 'strategische beleidsvisie' en de 'woonvisie' momen teel op tafel hebben liggen. Het zijn dan misschien abstracte visies voor de toekomst en nog geen concrete plan nen, maar onder de vorige coalitie van WD en Progressief Warmond was er acht jaar lang zelfs geen visie." Ondanks de inspanningen van Van der Vooren en zijn fractie en het Warmond Anders/CDA-college is een deel van de achterban van Warmond Anders niet tevreden met het verrichte werk, zegt Van der Vooren. „Nu hoor je via via na een half jaar dat er mensen bij zijn die vinden dat het allemaal niet opschiet. Tja, ik denk dat je dat soort reacties al tijd uitlokt als je een beweging aanvoert die vernieuwing teweeg wil brengen. Voor sommigen gaat vernieuwing nooit snel genoeg." Vein der Vooren is zelf ook tegen het probleem aangelopen dat veranderin gen in Warmond vaak heel langzaam gaan, op veel verzet stuiten en om die reden vaak niet doorgaan of jarenlang gedwarsboomd worden. Tijdens verga deringen van de gemeenteraad schroomt Van der Vooren niet om zijn frustraties hierover kenbaar te maken. „Neem nu de bouwplannen voor de kop van de Dorpsstraat; de Rijksdienst voor de Monumentenzorg zegt dat de daar geplande bebouwing te hoog is, dus duurt het alleen maar weer langer voor de eerste paal de grond in kan. De woningbouwwensen van de gemeente worden voorlopig getemperd door de provincie. We moeten ons verder hou den aan de besluiten die in het Pact van Teylingen zijn vastgelegd en de toewijzing van woningen gebeurt ook al in regionaal verband. Hoe kun je blij ven strijden voor zelfstandigheid als je nu al aan handen en voeten gebonden bent?" Tegenstroom En alsof alle afspraken met de buiten wereld de Warmondse politiek al niet genoeg binden, is er van binnenuit ook een sterke tegenstroom; de belangen groepering Betrokken Warmonders die roet in het eten van de huidige coalitie gooit. Van der Vooren: „Ik heb de Be trokken Warmonders ook wel verweten dat het heel makkelijk is wat ze doen. Die organisatie had gewoon een poli tieke partij moeten worden en mee moeten doen aan de verkiezingen. Poli tiek meewerken aan het maken van op lossingen is veel constructiever dan het tegenwerken van andermans ideeën. Plannen die voor een meerderheid van de Warmonders veel goeds kunnen be tekenen, stranden gemakkelijk op het verzet van een kleine minderheid." Warmond Anders heeft in de maanden voor de oprichting nagedacht wat er van de organisatie moest worden. „We konden namelijk net zo'n belangen groep als Betrokken Warmonders wor den en ons alleen inzetten voor de wo ningbouw en de recreatie, maar wij hebben wel gekozen voor het meeden ken over oplossingen. We hadden ons ook kunnen aansluiten bij een bestaan de partij - we hebben daarover ook ge sproken met het CDA - maar dan had den we voor de verkiezing al in onder handeling moeten gaan en dan waren er in een vroeg stadium standpunten afgezwakt. Uiteindelijk hebben we de knoop maar doorgehakt en zijn we als een zelfstandige partij de verkiezingen ingegaan." „Dat we momenteel in Warmond aan het zoeken zijn naar een vorm van sa menwerking met andere gemeenten vind ik een winst die we afgelopen jaar geboekt hebben", zegt Van der Vooren. „Voor de verkiezingen was dat totaal onbespreekbaar. Het was Warmond zelfstandig en niks anders. Volgens mij kun je niet volhou den te denken dat deze gemeente over tien jaar nog bestaat als we niet gaan samenwerken. Ik denk dat je altijd moet kiezen voor de beste oplossing voor het dorp, ook al wil niet iedereen die graag horen." LEIDEN WIJK LADDER noorderkwartier - De Leidse Ruilvereniging Koningskerk houdt vrijdag tussen 19.00 en 21.45 uur een bijeenkomst voor verzamelaars van postzegels, prentbrief- of telefoonkaarten. Deze ruilbeurs is in buurthuis 't Spoortje aan de Bemhardkade 40. Er is ook een kavelveiling. De entree bedraagt 0,75 euro en voor jeugd tot en met 15 jaar 0,50 euro. cronestein - Vanuit bezoekers centrum Het Reigersbos in pol derpark Cronesteyn kan zondag van 11.00 tot 13.00 uur een vo gelexcursie worden gemaakt door het Landgoedbos en het Reigersbos. noordvest - In het COC aan de Langegracht 65 is het donder dag filmavond. Om 21.00 uur wordt de film 'Y tu mama tam- bi?' vertoond. De entree be draagt drie euro. de camp - Hoogtepunten van Griekenland zijn het onderwerp van dialezingen in het K&O-ge- bouw door kunsthistorica drs. Hillegonde van den Bulcke op maandag 24 en maandag 31 maart. De eerste bijeenkomst staat in het teken van Zeus, de Minoïsche en Myceense be schaving, Olympia en Delphi. Tijdens de tweede bijeenkomst wordt gesproken over Thessalo niki, Ioannina, Meteora en an dere plaatsen in Noord-Grie kenland en sfeervolle eilandjes zoals Santorini en Rhodos. Voor het bijwonen van een lezing is het noodzakelijk vooraf kaarten te kopen of te reserveren: 5141141. Deze lezingen zijn in het K&O-gebouw aan de Oude Vest 45, aanvang 20.00 uur. De toegangsprijs per lezing is 7,50 pancras - Voor de basiscursus Windows en Word in buurthuis de Pancrat kan nog worden in geschreven. Er wordt onder meer aandacht besteed aan in ternet, e-mail en het branden van een cd. De lessen zijn twee keer per week op maandag en woensdag van 20.00 tot 22.00 uur of dinsdag en donderdag van 14.30 tot 16.30 uur. Voor zeven lessen zijn de kosten 45 euro, inclusief lesmateriaal. Buurthuis de Pancrat staat aan de Middelstegracht 85, telefoon 5126243. meerburg - Treinfanaten en modelspoorders kunnen zater dag 29 en zondag 30 maart in buurtcentrum Matilo aan de Zaanstraat 126 kennis maken met de activiteiten van een mo delspoorclub. De Nederlandse Modelspoorfederatie 'Bol- lespoor' verzorgt daar van 11.00 tot 17.00 uur de landelijke spoordagen. Toegang is gratis. Betere tijden voor padden door Paul de Tombe noordwijk - Voor de 20- tot 30.000 padden in het Noord wijkse Langeveld breken betere tijden aan. Zij hoeven in de na bije toekomst niet langer jaar lijks de Vogelaardreef over te steken naar de sloten in het bol- lengebied Langeveld. Zij kunnen in de paringstijd hun heil zoe ken in het 'nieuwe' open water in de duinen. Met de aanleg van een ruim 300 meter lange duin beek, het graven van twee poe len en het plaggen van circa twee hectare grasland, zijn in de afgelopen maanden de eerste stappen gezet op weg naar de totale herinrichting van het duingebied Langeveld. In het gebied aan de binnen- duinrand bij Noordwijk wordt gewerkt aan een natuurontwik kelingsproject. Stichting Het Zuid-Hollands Landschap en het Duinwaterbedrijf Zuid-Hol land willen een meer natuurlijk landschap creëren zodat uitein delijk een aantrekkelijker omge ving ontstaat voor plant, dier en mens. Dit voorjaar kan de natuur pro fiteren van het water in het duingebied dat zo'n drie kilo meter ten noorden van Noord- wijkerhout ligt. En dat geldt niet alleen voor de padden, die op dit moment met hun jaarlijkse trek bezig zijn. Direct na het gra ven van de poelen, waar nu al permanent water in staat, waren al pootafdrukken te zien van de reeën die eruit kwamen drinken. En de duinbeek, waarvoor on der de Langevelderslag een dui kerverbinding is gemaakt voor de afvoer van overtollig water, zal ook een rol spelen bij de aanvoer van zaden. Op korte termijn raken, volgens het Zuid- Hollands Landschap, de kale zandvlakten begroeid met aller hande soorten planten. De ver wachting is dat aanwezige za den in de (diepere) ondergrond alsmede aanvoer via de duin beek en de wind op termijn lei den tot bijzondere vegetaties, die van belang zijn voor diverse vlindersoorten, zoogdieren en amfibieën. Nu de eerste fase van de herin richting van het gebied is vol tooid, worden plannen uitge werkt om het wegvloeien van grondwater naar het lager gele gen bollerigebied van het Lan geveld tegen te gaan. Om de af voer via de duinbeek te bevor deren, zou tussen het Langeveld en het bollengebied een water- remmend verticaal scherm aan gelegd kunnen worden. „Maar of dat er komt is nog niet zeker", aldus boswachter M. Laming, „want de bollentel* zijn daar huiverig voor. Zij zijn bang dat door de druk van het water ach ter zo'n scherm, het water in de bollenvelden omhoog komt, waardoor die te nat worden." De tweede en derde fase van de werkzaamheden kunnen dan ook pas beginnen als de onder handelingen daarover zijn afge rond. Zoals ook nog overleg moet worden gevoerd over het slopen van het manshoge hek werk tussen de Amsterdamse Waterleidingduinen en het Lan geveld. Het Zuid-Hollands Landschap wil dat weghalen om 'een integratie van beide gebie den' tot stand te brengen. Om te voorkomen dat reeën en andere viervoeters de bollenvelden in trekken, wordt tussen het Lan geveld en de Vogelaardreef een nieuw hekwerk neergezet. dus Castelein. „De vraag van de ouders moet duidelijk zijn: Ik zoek dan een vrijwilliger uit die samen met het gezin een oplos sing bedenkt voor de proble men. Het ligt dan voor een deel aan de handigheid van de vrij williger om er samen met de ouders uit te komen." Volgens Castelein is eenzaam heid het grootste probleem. „Soms komen mensen door omstandigheden niet of nauwe lijks hun huis uit en hebben ze bijna geen contact meer met el kaar. ken een situatie met één portiek met zes gezinnen die alle zes heel verschillend zijn en niet of nauwelijks met elkaar omgaan. Zeker als de kinderen nog niet naar school gaan. Daarbij komt dat iedereen werkt, ook oma en opa en de jonge moeder dus de hele dag alleen thuiszit. Daarnaast zijn er allochtone vrouwen die er voor kiezen alleen verder te gaan en dan door de familie in de steek worden gelaten." Home-Start heeft momenteel 23 vrijwilligers en 20 gezinnen die worden begeleid. „Maar we willen meer vrijwilligers", aldus Castelein. „Want het moet na tuurlijk wel met een gezin klik ken want hij of zij komt daar re gelmatig over de vloer. Als zo'n vrijwilliger zich met een gezin bezighoudt, kan dat een tot an derhalf jaar duren. Daarna moet het gezin het zelf kunnen, anders maak je ze afhankelijk in plaats van onafhankelijk." Een van die vrijwilligsters is lies Schouten. Vroeger werkte zij als maatschappelijk werkster in de voogdij. „Een vrijwilligster is zo'n halve dag per week bezig met Home-Start. Dat kan een vaste dag of vaste tijd zijn, maar er kan ook flexibel mee worden omgegaan. Voor je kan begin nen is er een voorbereidende Vijf leerlingen van het Vlietlandcollege deden eind februari mee aan regionale ski wed strijden voor middelbare scholieren in Bergschenhoek. Omdat het team tweede werd in de categorie recreanten en twee skiërs individueel een eerste plaats behaalden, plaatste het Vlietland zich voor de finale die af gelopen weekeinde op dezelfde locatie werd gehouden. Coach Heieen Koppert zag één van haar pu pillen Michiel Bernsen naar een vierde plaats op de slalom suizen. De rest van het team scherpte de persoonlijke records aan. Aan de wedstrijden deden 280 scholieren uit het hele land mee. Op de foto de ploeg van het Vlietland met van links naar rechts: Michiel Bernsen, Anouk Spaanderman, Ricky van Vliet, Robbert Koet en Frank Stil. Eigen foto cursus van vijf dagdelen. Daar bij komt onder meer de filosofie van Home-Start aan bod, com municatie en je rol als vrijwilli ger. Eenmaal aan de slag willen we de krachten uit de ouders halen, want zij zijn het die de problemen moeten oplossen. We proberen problemen op te lossen die te overzien zijn en willen daar snel bij zijn. Want als het met een kind slecht gaat, kan dat voor de rest van zijn of haar leven gevolgen hebben." Iedereen met een praktische in stelling, een groot hart, een goed humeur en ervaring met kinderen kan, tegen een onkos tenvergoeding, vrijwilliger bij Home-Start worden. Home-Start in Leiden is maan dag, dinsdag en donderdag te bereiken op 071 - 5722700. In Alphen aan den Rijn is dat op dinsdag, donderdagen vrijdag op 0172 -468648. Eric-Jan Berendsen De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 42* Pedagoge Lia Castelein coördi neert Home Start in Leiden. „Problemen komen in alle ge zinnen voor. Het kan zijn dat de ouders tijdelijk de regie kwijt zijn. Er kan sprake van een scheiding zijn. Maar de meeste problemen waar wij tegen aan lopen hebben toch wel te ma ken met het feit dat mensen weinig contact meer met elkaar hebben. Gezinnen die in een sociaal isolement zitten. Dat komt in alle lagen van de bevol king voor. Wel of geen oplei ding, autochtoon of allochtoon, het is een brede afspiegeling van de Leidse samenleving." De gezinnen die hulp inroepen, komen met Home-Start in aan raking via artsen, consultatie bureaus of wijkverpleegkundi gen. „Als ze eenmaal over die drempel zijn, willen we ze ook snel helpen. Dat betekent dat wij geen wachtlijst hebben", al- tzin maakt wel eens een door waarin het niet zo r\|/ at Dat kan zijn omdat l ciële problemen zijn, i Q igen tussen de partners, ïen op het werk, weinig met vrienden en fami- art^ e of moeilijkheden met 1 !ren. En dah kan het e~ ichting zijn als er ie- jd heeft om te luisteren andje helpt bij het op- an allerlei pratósche ie - 0 ind kan een medewer- waa Home-Start zijn. Home- in 01 pen vrijwilligersproject te Pffessionele ondersteu- is er voor iedere ouder minste één kind van of jonger. Eerst wordt )leem in het gezin be- met een medewerker pie-Start en vervolgens en vrijwilliger ingescha- regelmatig langskomt

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 15