Leiden dreigt met afmaken pluimvee Wensmuur tegen racisme én de oorlog f REGIO Justitie kan wel een bureautje openen in de sociëteit Burgemeester zoekt opvang alcoholisten 'Gedoogbeleid rond jaarwisseling was doorgeschoten' if* oogd, in brand Ganzen aan Witte Singel mogen blijven Betogingen tegen oorlog «ECIO L. LEIDEN 12. Voorhoutse brand- mandant Hoek is niet lachine de oorzaak and in het huis aan de ,Er stond een niet af- aspel met het snoer, eel heet worden en ïn als er dan allemaal bouwmateriaal in itaat, dan kan het plot- ïl hard gaan." Op het dat de brandweer werd huwd - overburen za- it de badkamer ko egen de vlammen het "let hele huis zit onder ie badkamer is heie ebrand, leidingen zijn i en er is waterscha- Hoek. nis achteraf blij dat iog leeg was. „Nu zijn eval onze spullen niet Ook hoeven we geluk- )or vervangende borsjnte te zorgen. In Lei- !n we in een huurhuis s vertrek zou worden t door de eigenaar. ;n we gebeld en we ewoon blijven zitten. 22 en we P331" weken uit aar het is niet anders." *n hoeft voorlopig niet aannemer heeft zoveel Werkers aangetrokken er; 8 weer Qp or(je te bak. iij heeft ook al zijn an- 2. ka afgezegd. Over twee hebben we een com- uwhuis." door Marijn Kramp leiden - Een donkere en lichte hand hou den een vredesteken vast. Daarnaast staat heel groot geschreven: wensmuur tegen racisme. Een week lang staat hij op het Stadhuisplein, deze wensmuur. En iedereen mag er zijn tekst tegen racisme op schrijven. Waarnemend burgemeester Lemstra beet gisteren het spits af. 'Leiden voor iedereen' schreef hij. Initiatiefnemer A. Dronkers van Diaco naal Centrum de Bakkerij stond in zijn toespraak stil bij de vele slachtoffers van het Zuid-Afrikaanse apartheidsregime. De week tegen racisme is elk jaar rond 21 maart, de datum waarop in 1960 69 zwarten werden gedood door de politie in Sharpeville, Zuid-Afrika. Agenten openden toe het vuur op een menigte vrouwen en kinderen die meededen aan een vreedzame demonstratie tegen het identiteitspasje dat ze moesten dragen. Zes jaar later werd deze dag door de Ver enigde Naties uitgeroepen tot dag tegen racisme. Dronkers maakte gisteren van de gelegenheid gebruik om zich tegen de oorlog in Irak uit te spreken en voor een vreedzame, rechtvaardige samenleving. Lemstra verwees naar de tentoonstelling 'Joden in Leiden 1933-1945' in De Laken- haL De opening had hem aangegrepen, vertelde hij. „We moeten buitengewoon waakzaam zijn op signalen van racisme." Leiden kent zo'n 120 verschillende bevol kingsgroepen. De oorlog in Irak, vreest Lemstra, zal extra spanning veroorzaken. Hij riep de inwoners van Leiden daarom op elkaar te steunen en vast te houden in deze moeilijke tijd. Meer dan vrees voor spanning heeft Lemstra overigens niet. Er zijn geen aanwijzingen dat in Leiden rellen ontstaan als de oorlog in Irak uit breekt. Maar de politie, en met name wijkagenten, zijn er wel extra alert op. Na Lemstra pakten onder anderen wet houder Rabbae en oud-wethouder Lau rier, als voorzitter van Leiden stad van vluchtelingen, de stift om een tekst te schrijven. Bang dat er vervelende teksten op het bord verschijnen is initiatiefneem ster J. Schoonwater niet. „Daar laten wij ons niet door weerhouden." Het enkele meters lange bord blijft de he le week staan. Daarna wordt het gesloopt en resteren alleen foto's. Het Diaconaal Centrum houdt vrijdagavond om 17.30 uur een fakkeltocht. Vanaf de Bakkerij aan de Oude Rijn wordt een route door de stad gelopen. Een klein uur later ein digt de groep op het Stadhuisplein. Daar na is er voor de mensen die zich hebben opgegeven een multiculturele maaltijd in de Bakkerij. 'Drugsverslaafden groter probleem' door Silvan Schoonhoven vervolg van voorpagina leiden - Niet gaan hangen aan de antieke kroonluchters. Niet op sportschoenen in de zaal, anders moet je op een dien blaadje staan. Je glas afdekken met twee vingers, anders mag het als asbak worden gebruikt. Niet eten aan de leestafel. Na een promotiediner mag je het servies in het trapgat naar bene den gooien. En is leden erin slagen de leestafel naar buiten te slepen op straat, moet het be stuur aftreden. Allemaal ongeschreven regels, de mores van studentenvereni ging Minerva. Justitie heeft zich daarin niet verplaatst, voerde de verdediging van de acht van openbare geweldpleging ver dachte (oud-) studenten gisteren voor de rechtbank aan. „Justitie kan wel een permanent bureau tje openen in de sociëteit Elke avond is wel sprake van een strafbaar feit" Neem nou het Oehoe-speL Daarbij verstop je je achter een stoel, steekt je hoofd er bovenuit en roept 'Oehoe'. Omstanders mogen dan glazen bier naar je smijten, waarbij het zaak is je hoofd tijdig in te trekken. WC- rollen in brand steken die het bestuur moet blussen, torens maken van het zware meubilair het is allemaal niet zonder risi co, maar aan de orde van de dag. „Toch is het allemaal een spel, dat zich afspeelt in de besloten heid van de sociëteit Als je lid wordt van Minerva, accepteer je de mores. Voor ons lijkt dat alle maal ongein, een gezellige cha os. Binnen gelden andere nor men dan buiten. Een voetballer die met een sliding een ander blesseert, komt ook niet voor de rechter." Waarom heeft het slachtoffer, dat tussen de leestafel en de lus trumdeuren bekneld raakte, dan aangifte gedaan? „Simpel", voerde de verdediging aan, „de regels schrijven ook voor dat de wedstrijd wordt stilgelegd als er een gewonde valt. Wat het slachtoffer steekt, is dat het spel is doorgegaan. Zo is de zaak in een setting terechtgekomen waar die niet thuishoort." Maar waarom hadden de ver dachten zich bij het eerste ver hoor1 \beroepen op hun zwijg recht? „Ik vond het allemaal dis proportioneel", verklaarde een van hen. „Het was de schuld van het slachtoffer zelf', zei een ander. „Hij is er tussen gespron gen toen de tafel al een paar keer tegen de deuren aan was geramd." „Dat me dit op de hals wordt gegooid, irriteert me in hoge mate", liet een van de Minerva- nen in zijn laatste woord weten. „Ik vind het werkelijk een schandalige vertoning", vond een ander. De politierechter doet op 31 maart uitspraak. leiden - Burgemeester Lemstra garandeert dat er voor de zomer een opvangplek is voor de alco holverslaafden die voor grote overlast in de stad zorgen. De burgemeester gaf deze verzeke ring gisteren tijdens het debat over veiligheid in het stadhuis, georganiseerd door de Leidse Hoed, een samenwerkingver band van de kerken in Leiden en het Humanistisch Verbond. De groep verslaafden op straat wordt steeds groter, stelde Si- mone Regouw, de gewezen co ördinatrice van de daklozenop- vang De Zaak, droevig vast. „Ze veroorzaken overlast, maar er zijn dagdelen dat ze nergens heen kunnen. Dan worden ze door de politie van het ene bus hokje naar het andere ge stuurd." Regouw wil dat deze overlast veroorzakers bij elkaar op één plek worden gezet. „En niet iets bij Pamassia, iets bij de GGD en weer iets anders bij De Binnen vest." Want dat stelde Regouw ook vast er wordt onvoldoende samengewerkt door de Leidse instellingen voor maatschappe lijke opvang. Lemstra kwam met goed nieuws, tenminste over de groep van tien tot vijftien alco holverslaafden. „Het is nu alleen nog zoeken naar een plek waar we de minste bezwaren van burgers verwachten." De aan pak van de overlast van de drugsgebruikers is een veel gro ter probleem, erkende Lemstra. Tijdens het debat kwamen ook Lemstra's plannen ter sprake om het uitgaansgeweld op de Nieuwe Beestenmarkt aan pak ken. Juriste en oud-gemeente raadslid Joyce Hes veegde de vloer aan met de maatregelen. Ze haalde zich de woede van Lemstra op de hals door te zeg gen dat iedere burgemeester die tegenwoordig een bettje serieus genomen wil worden, preventief fouilleren wil. „Ik zit hier niet om leuke dingen voor mezelf te doen", reageerde Lemstra ge tergd. „Dat heeft er geen donder mee te maken. Ik doe het tegen de notoire lastpakken. Ik wil in de binnenstad geen wapens." Officier van Justitie Ronald Steen erkende dat Lemstra's maatregelen een 'extra inper king van de privacy van de bur gers' zijn, maar steunt ze wel. „Ja, het kan gebeuren dat je zo maar wordt gefouilleerd. Maar de Nieuwe Beestenmarkt is een gebied waar veel gebruik wordt gemaakt van geweld en veel vuurwapens zijn. Preventief fouilleren komt pas aan de orde als is aangetoond dat het een veiligheidsrisicogebied is. En dat is hier het geval." met tische show chouwburg j( innisdub Tean niets meer toeval over 3 rijdt i agent !t Een 19-jarige man uit gistermiddag rond vv e in de boeien geslagen ne dj vlak daarvoor was in- op een agent. De man )o et zijn auto stil op de jn waarmee hij het ove- ra' £er hinderde. Pas na IU1 de verzoeken reed de et der. Dit deed hij echter 11manier dat de politie stopteken gaf. In l0ofen zijn auto aan de kant i gaf de man echter ex- n reed recht op een po- it af die net op tijd opzij fijfüg meter verder automobilist alsnog, aangehouden en ;en aan de rechter- voorgeleid. ivt r/leiden - Zaterdag inizing moeten De dozen aan de in Leiden staan kt. Maar vandaag wor- ïden en kennissen afge- het verzoek over twee weer een zaterdagje uden. Reden, een flinke jteravond in hun nieu- de Munthof in lur gisteravond was An- Wijnhoven met haar den oude baby nog ken in de Munthof. was daar meer dan :n van zeven uur 's tot zeven uur 's avonds lussen geweest. En een rwas bezig met de i waar nog een muur- dd moest worden. „Be- i op de eerste etage was r. De houten vloer was rd, alle muren en pla- üvit. De zolder was hele- bouwd. In de badkamer innemer een droogma- irgezet zodat vandaag e stukje betegeld kon vertelt Wijnhoven. 8 n nog bezorgd ge'infor- de droogmachine geen n. „Maar je denkt dat wel weet wat hij ir de zekerheid hadden ienden die een straat wonen, gevraagd 's /en een kijkje te ne- lebben toch een soort el gehad. Alleen dat kij- niet meer, want voor lingen ze aan de tele- 'let huis in brand door Wilfred Simons leiden - Particulieren in Leiden die vrij rondlopend pluimvee hebben, moeten dat zo snel mo gelijk vangen en opsluiten. Als zij dat niet doen, ziet de gemeente zich gedwongen de dieren ter plekke af te maken. Dat zei WD- wethouder Van der Sande (fau nabeheer) gistermiddag. „We kunnen ze niet vangen en naar kinderboerderijen brengen, om dat er een vervoersverbod is. Af maken is de enige mogelijkheid, maar daar zit ik niet op te wach ten." Over de vraag hoe de vogelpest in Leiden voorkomen moet wor den, bestaat veel verwarring. Het ministerie verklaarde vrijdag dat de gemeente 'houder' is van alle vogels die zich op gemeen tegrond bevinden en die niet door een particulier worden ge claimd. Dat betekent dat Leiden ook alle stadsduiven, zwanen, eenden en de ganzen langs de Witte Singel zou moeten vangen en ophokken. „Dat is natuurlijk volstrekt ondoenlijk", aldus Van der Sande. „Nog los van de vraag waar we ze moeten onder brengen." Leiden maakt daarom een on derscheid tussen vee en fauna. De laatste categorie dieren valt onder de Faunawet 2002. Zij zijn 'wild', van niemand dus, en de gemeente neemt er geen verant woordelijkheid voor. De ganzen mogen gewoon langs de Witte Singel blijven grazen. Dat is wel iswaar in strijd met de richtlij nen van het ministerie, maar Van der Sande gelooft niet dat de gemeente in problemen komt „Als het ministerie zijn ei gen maatregelen op dit punt se rieus neemt, moet het naar schatting 45.000 ganzen vangen die op rijksgrond grazen. En dat is nog maar het begin. Ik zie het de ambtenaren niet doen", al dus Van der Sande. Van kippen en ander pluimvee die op gemeentelijke grond rondscharrelen, kan niet wor den volgehouden dat zij wild zijn. De gemeente heeft inmid dels alle pluimvee in kinder boerderijen en dierenweitjes op- gehokt. Particulieren doen dit niet, tot ergernis van Van der Sande. „We gaan ervan uit dat zij hun vogels nu toch snel van gen." Voor het bezwaar dat veel kippen verwilderd zijn en dus geen eigenaar meer hebben, is Van der Sande niet ontvankelijk. „Ik kan me niet voorstellen dat er in Leiden pluimvee rondloopt dat 'van niemand is'." Toch lijkt dat laatste wel degelijk het gevaL In de omgeving van het Diaconessenhuis Leiden, in de plantsoenen langs de Hout laan, de Kagerstraat en de om liggende straten lopen veel kip pen vrij rond zonder dat er ie mand naar omkijkt Ook in het Boerhaavekwartier, tussen de Wassenaarseweg en de Zemike- door Roelf Reinders leiden - De politie erkent dat het gedoogbeleid tijdens de jaarwisseling op sommige mo menten te ver is gegaan. „Als je niet uitkijkt, is het middel soms erger dan de kwaal", zei politie commissaris Peije de Meij giste ren tijdens een debat over veilig heid in Leiden. De commissaris zei ook veel te voelen voor een plan van burge meester Lemstra, om een groot jongerenfeest in de Groenoord- hallen te organiseren tijdens de jaarwisseling. Daarmee kunnen ongeregeldheden elders in de stad wellicht worden voorko men. De Meij deed zijn uitspraken nadat een bewoonster uit het Morskwartier tijdens het debat verhaal haalde over de ongere geldheden tijdens de jongste jaarwisseling. De vrouw durfde rond kerst en oud en nieuw niet eens te gaan slapen, zo bang was ze geweest. Het groepje jon geren dat zich op de gedoogplek op de kruising van de Damlaan en de Vondellaan had verza meld, gooide met flesjes bier en maakte een ongelooflijke herrie met scooters en auto's. De vrouw had vaak de politie ge beld. Die kwam wel, maar de agenten durfden hun auto niet uit. Er gebeurde niks. Toen de politie weg was, was het weer precies hetzelfde. Ze had zich echt onveilig gevoeld. Of de commissaris maar even wilde uitleggen hoe dat nou had gekund. De Meij verzekerde dat de politie nooit vlucht als ingrij pen echt nodig is. „Desnoods komen we terug met een pelo ton ME." Hij hield vol dat ook op zo'n gedoogplek, waarvan er rond de kerst in Leiden twee waren, 'niet alles wordt ge doogd'. „Maar een aantal din gen sta je toe." Beter iets dan niets, aldus de politieman: „Als we geen be- heersplekken hadden gehad, had de overlast zich over de stad verspreid. Nu konden we het op een aantal plekken concentre ren." Wel erkende De Meij dat gedogen 'soms te gek' wordt. Daarom zoekt de politie naar al ternatieven voor de gedoogplek- ken. We hebben niet genoeg ge daan, lichtte De Meij toe. „Het moet anders. We gaan het beter doen." Vrij rondlopende kippen op het Boerhaaveterrein achter de Wassenaarseweg. Als particulieren hun pluimvee niet vangen en ophokken, dreigt de gemeente het af te maken. Foto: Dick Hogewoning dreef, zijn ze te vinden. Deze laatste dieren zijn formeel ei gendom van het LUMC. Woord voerster E. Mulder zegt dat het ziekenhuis voorlopig niets doet „Wij wachten op instructies van de gemeente." Volgens Van der Sande zal het laten rondlopen van kippen in de openbare ruimte 'niet wor den gedoogd'. „Als de eigenaren niet meewerken, dan komt er een situatie waarin de gemeente in hun plaats moet treden. Om dat de dieren niet mogen wor den vervoerd, betekent het dat we ze ter plekke moeten afma ken." Zo'n situatie kan ontstaan als de Algemene Inspectiedienst loslopend pluimvee bij de ge meente meldt. leiden - De protestgroep Leiden tegen Oorlog roept alle inwo ners van Leiden op om op de dag dat Amerika Irak aanvalt een grote demonstratie tegen de oorlog te houden. 'Om 19.00 uur op die dag wordt er verza meld op hét Stadhuisplein in Leiden', kondigt de protestgroep aan. Volgens de initiatiefnemers kun nen de deelnemers aan de de monstratie op die manier blijk geven van hun ernstige zorgen over de gevolgen van de oorlog. 'Leiden tegen Oorlog roept de Leidse bevolking daarom op om in groten getale aanwezig te zijn en met spandoeken duidelijk te maken dat deze "oorlog niet ge rechtvaardigd kan worden'. De betoging zal vanaf het Stadhuis plein via het Verzetsmonument bij Molen de Valk naar de Kaas markt voeren. Aansluitend orga niseert Vrijplaats Koppenhink- steeg een openbare burgerbij eenkomst. Naast de demonstratie op de dag van de aanval, vraagt Leiden tegen Oorlog ook om naar de grote landelijke demonstratie in Amsterdam te gaan. Die beto ging is zaterdag om 13.00 uur op de Dam. De Leidse 'delegatie' vertrekt een uur eerder vanaf het centraal station. Politie belooft beterschap 'Leiden voor iedereen', schreef waarnemend burgemeester Lemstra gisteren op de wensmuur tegen racisme. Foto: Henk Bouwman

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13