Tobben op het terras, files in de winkelstraat ROC breidt zich uit in Lisse iaa, funshi met vis! Alleen, ik heb het niet 8t REGIO nlid GL teer zicht IL-tracé Leiden Vanaf volgend schooljaar meer mbo-opleidingen Brand in tuinhuisje Kinderboerderijen hokken pluimvee op Get more. T -Mobile- EGIO idse Hout is beschermd irreservaat' ndje langs de is nog een onderneming rrestaties chtpartij a een vechtpartij in igelegenheid aan de lestenmarkt zijn za- it vier personen aan- twee Leidenaars van n twee Wassenaar- 120). De aanleiding lokpartij is onbekend, heeft de zaak in on- LEIDEN Zonnige zondag lokt de hele regio naar Noordwijk muur tegen ie in Leiden idenaars die stelling ten tegen racisme, naf vanavond een n stelling aanbren- i 'wensmuur tegen p het Stadhuisplein, iter Lemstra 'opent' m 17.45 uur door er en wens op te zetten, ïaakt deel uit van ismeweek van onder leldpunt Discrimina- ig Vluchtelingenwerk Gezamenlijke Diaco- Raad van Kerken week wordt beslo- t fakkeltocht. door Saskia Buitelaar noordwijk - Zon, zee, een cap puccino in de buitenlucht. Wat wil je nog meer? Op sommige dagen hoef je helemaal niet ver te zoeken naar het goede leven; dat vind je in de eigen streek. Maar kleven er aan een stralend voorjaarsweekeinde ook scha duwkanten? Jazeker. Dé dilem ma's van zonaanbiddend Ne derland op deze dagen: wat is nou de windvrije plek op dit ter ras, waar staat de kortste rij voor de pinautomaat en hoe ver is het lopen vanaf deze gratis par keerplek? Veel keuze aan tafeltjes is er trouwens niet, op deze zondag middag in tjokvol Noordwijk. „Tja, u zult zelf moeten vechten voor een plekje hoor, daar be moei ik me niet mee", verzucht een gehaaste serveerster van restaurant De Filosoof op De Grent. Bij de concurrenten verderop is het niet anders. Druk, druk, druk op de terrassen in Noord wijk, sinds jaar en dag de popu lairste plek in de Duin- en Bol lenstreek op een zonnige zon dag. Want waar anders kun je op fietsafstand winkelen combi neren met een ijsje op de boule vard en dollen met hond en ko ters op het strand? Hoewel het met de fietsers nogal meevalt. Het is toch steevast blik dat over de boulevard zoeft. Veel knetterende tweewielers en ui teraard de open dakjes. Het ul tieme genot is voor sommige mensen kennelijk om het eerste ijsje van het jaar weg te likken, niet op maar léngs de boule vard, in de eigen cabrio. En ge lijk hebben ze, die twee vijftigers achter hun getinte glas. Op de terrassen blijft het toch tobben. De blote decolletés en zelfs een enkele torso doen het beste ver moeden. Maar eenmaal aange schoven aan de laatste vrije tafel blijkt ook meteen waarom de plek niet zo populair is. In de wind weet je weer dat het op de kalender eigenlijk nog winter is. Jas aan of jas uit? Jij mijn sjaal, dan ik jouw zonnebril. Een tafel verderop beginnen uit Zuid-Nederland afkomstige toe risten aan een vergelijkbare stoelendans, op zoek naar de beste stoel op de warmste plek. Ze hebben hun biertje meer dan verdiend, laten de twee echtpa ren weten, na de drukte die ze in de winkelstraat hebben ge trotseerd. „Het is onvoorstel baar, hoeveel mensen nog gaan winkelen op zondag. De rij voor de Hema-kassa was gewoon langer dan gisteren. Iedereen komt nog even een paar sokken en paaseitjes kopen." En inderdaad. De Hoofdstraat in Noordwijk doet zeker niet onder voor een drukke zaterdagmid dag in de Leidse Haarlemmer straat. „Je had toch beter in Lei den kunnen pinnen", moppert een stel als de rij voor de auto maat tot halverwege de straat blijkt te staan. Daar hadden ze dan gelijk een ijsje mogen ko pen, want voor een bolletje van De Hoofdstraat in Noordwijk doet op een mooie zondag zeker niet onder voor een drukke zaterdagmiddag in de Haarlemmerstraat. Foto: Dick Hogewoning de ijswinkel staan ze hier ook Ongezellig is het niet. De Zuid- de zomer de straten in bijna alle opvrolijken met hun gitaar- en rustig tien minuten te wachten. Amerikaanse muzikanten die in toeristische Europese steden panfluitmuziek, hebben nu al Noordwijk ontdekt om hun De los Andes-cd aan de man te brengen. De sfeer op straat is vrolijk en ongedwongen. Kin derwagens tegen hielen en hon denlijnen rond enkels kunnen niemand uit zijn humeur bren gen. De zomer komt eraan en in Noordwijk proef je het al. Dat hebben ook enkele buiten landers al ontdekt. Twee Engel se meiden geven per mobiele te lefoon him toplocatie in deluw- te van een duinpan door aan ie mand die kennelijk nog tussen de winkels slentert. En op de gesloten deur van de VW wordt een Duitse familie schriftelijk verwezen naar een café om de hoek, waar de sleutel van hun appartement klaarligt. De toeristenservice zelf laat het deze maand op zondag nog af weten. In sommige delen van de streek wordt sowieso met onbegrip ge keken naar het massale consu mentisme op de Dag des Heere. Maar in de Hoofdstraat laten ge zinnen zich op het muurtje voor de gereformeerde Buurtkerk de patat mét prima smaken. Op het strand is het badseizoen ook al begonnen. De zee is nog net een beetje te koud, maar vliegers en ballen zijn al uit de schuur gehaald. Stelletjes liggen her en der als sandwiches te ge nieten van eikaars en de zonne warmte. Maar pas in de auto Noordwijk-uit wordt het defini tieve bewijs geleverd van het seizoen dat in aantocht is. In de file terug naar huis. Groenlinks wil van de staten van Zuid- iten hoe het precies It deel van de Rijn dat door Leiden tenlid B. Dekkers af of er al duidelijk- de werkelijke kosten cé door de binnen- bijdrage van Lei- het gehele project wil hij weten of de met een tramlijn di- ledig aan zijn maxi- iteit zit. Daarnaast mlid van het provin- horen of er altema- in beeld komen, dat in een brief aan taris van de koningin Volgens het staten- bewonersorganisa- verkeersveiligheid op van het Leidse tra- hteruitgaat. Hij vindt regelen moeten wor- len, met name op de Breestraat en de ïansweg. Daarbij ok aandacht voor het dat uit de hoofd- de Leidse binnenstad verdwijnen. door Marijn Kramp leiden/lisse - Het ROC Leiden en het ID College gaan samen het aantal beroepsopleidingen in Us- se uitbreiden. De onderwijsinstel lingen slaan de handen ineen om met ingang van volgend jaar naast volwasseneneducatie ook middelbaar beroepsonderwijs voor jongeren aan te bieden. Zij zien zich hiertoe genood zaakt nu ook het Nova College heeft besloten zijn opleidingen in Lisse uit te breiden. Naast het ROC Leiden en het ID College is in Lisse namelijk ook nog het meer op Haarlem en de noorde lijke Duin- en Bollenstreek ge richte Nova College actief. Drie mbo-instellingen voor een ge meente als Lisse is erg veel, stelt J. van Gaal, voorzitter van de raad van bestuur van het ROC Leiden. Om de versnippering van het middelbaar beroepsonderwijs in het bollendorp te verminderen en omdat samenwerken con structiever is dan concurreren, hebben Van Gaal en zijn collega van het ID College besloten de krachten in Lisse te bundelen. Het Nova College, dat een eco nomische opleiding in Lisse heeft, is ook benaderd voor deze samenwerking, meldt Van Gaal. Maar deze school ziet daar, al dus Van Gaal, vanaf en heeft be sloten op eigen houtje uit te breiden. Dit voornemen heeft de samenwerking tussen het ROC Leiden en het ID College versneld. Met de samenwerking komen het ID College en het ROC Lei den tegemoet aan de wensen van de gemeente, het bedrijfsle ven en de Lissese middelbare school Fioretti College. Die wil len graag een kennis- en exper tisecentrum in het dorp waar zij met al hun vragen terechtkun nen. De bedoeling is dat de relatie tussen de twee mbo-instellingen en de afdeling vmbo (voorberei dend middelbaar beroepson derwijs) van het Fioretti wordt verstevigd om de doorstroming van het vmbo naar het mbo zo soepel mogelijk te laten verlo pen. Beter op elkaar afgestemde lesprogramma's moeten het aantal leerlingen dat zijn mbo- opleiding niet afmaakt (gemid deld ongeveer een op de drie) terugbrengen. Het ROC Leiden en het ID Col lege beginnen volgend jaar met de opleidingen Helpende Ge zondheidszorg/Welzijn en Soci aal Pedagogisch Werker. De sa menwerking tussen de twee on derwijsinstellingen is opmerke lijk te noemen omdat een fusie twee jaar geleden stukliep. Van Gaal sluit niet uit dat beide on derwijsinstituten in de toekomst ook buiten Lisse gaan samen werken. Het Nova College begint met in gang van het nieuwe schooljaar in het gebouw aan de Oranje laan in Lisse met dezelfde wel- zijnsopleidingen als het ROC Leiden en het ID College. Het gaat om de opleidingen Helpen de Welzijn en Sociaal Pedago gisch Werker (SPW). Daarmee realiseert het Nova College in het noordelijk gelegen deel van de Duin- en Bollenstreek be roepsopleidingen die aansluiten bij het vmbo en het type werk gelegenheid in deze regio. Nova-woordvoerder A. van Duijn wil niets zeggen over de forse uitbreiding van het mid delbaar beroepsonderwijs in Lisse door de 'Leidse' onder wijsinstellingen. „Van oudsher is Lisse gewoon het gebied van Nova. En wij doen niets anders dan ons aanbod van middelbaar beroepsonderwijs uitbreiden. Dat is ook gewoon onze taak binnen de huidige wetgeving. Ik heb geen behoefte om op de plannen van ROC Leiden en het ID College te reageren." leiden - Geen gewonden, maar wel overlast van rook en de nodi ge toeloop van nieuwsgierigen. Dat was het resultaat van een brand in een tuinhuisje gisteren langs de spoorlijn achter de Rijn en Schiekade. De brandweer had het vuur snel onder controle. De oorzaak van de brand is onbe kend. Foto: Taco van der Eb Arubadag trekt duizenden naar Leidse Groenoordhallen Leidse wethouders bijeen: wat doen we met de ganzen? I Simons it een groeiende pa- n ogen lopen Ruby i Naomi Croes door e Groenoordhallen. lag is helemaal niet vorig jaar", klaagt ij komen uit Cura- i nog bijna geen be- ;engekomen." Na- 1 optreden van Eds- vindt iedereen leuk illiaanse hapjes en i heerlijk. Maar be- moeten, daar draait het jaarlijkse evene- - steren plaatshad. Rotterdam en zus- en Judesca uit ten smalend als zij ringen van Ruby en n. Zij hebben al wel intmoet, een hele- i Het heet niet voor i dag", zegt Judelca. rfegt het!" Vermoei- Hdag wel. „Het is zo Wet steeds maar zeg- lÉmet je gaat, waar je ®ent. Wacht, wacht, He geven." Terloops B chtzoentjes op de i een vriend, een iet een kaki petje en lirt. „Mwah, mwah, en. Je moet het er- ebben. Het is maar et jaar." Medelijden i Naomi hebben de „Die van Curasao ökt, altijd ruzie." ekers van de Aruba- heimwee toe als zij ims van de Carnival oren of als zij cabri- Bij veel bezoekers van de Arubadag slaat de heimwee toe als zij de Carnival Brassband horen of cabrito stoba (gestoofd geitenvlees) eten uit een plastic bakje. Foto: Dick Hogewoning to stoba (gestoofd geitenvlees) eten uit een plastic bakje. Petra en Felipe, ook uit Utrecht, mij meren voor zich uit. „Wat ik het meest mis, is het leven op straat", zegt Felipe. „Hier zit je altijd binnen en als je met ie mand wilt afspreken, woont-ie meteen in Groningen of zo. Op Aruba loop je gewoon naar je oom of tante of je nicht, de deur staat altijd open en iedereen vraagt of je al gegeten hebt." Pe tra heeft vooral heimwee naar het lekkere weer, de zee en 'het relaxte leven*. „Als ik er een baan kon krijgen, zou ik wel te rug willen", zegt ze. Wat echter niemand mist, is balashi, Arubaans bier. „Zo smerig", zegt Felipe. Hij haalt zijn neus op en steekt zijn tong uit. „Toch, als het in Nederland te koop was, zou ik het drinken." Petra is misschien een klantje voor de COD, de Carrière Oriën tatie Dagen. Cura^aose Astrid Poulina heeft wervende folders met 'Maak carrière! Bouw mee aan de Antillen en Aruba'. Zij zoekt jonge Arubanen die na hun studie terug willen. „Het gaat in feite om remigratie", licht ze toe. Het gaat 'heel goed', zegt ze dapper, maar het is angstwekkend leeg bij haar kraampje. De meeste jonge Arubanen willen niet terug. De Utrechtse psychologiestudente Judesca zegt gedecideerd 'nee'. „Ik wil aan mijn toekomst den ken. Je kunt daar wel een lekker leventje hebben, maar carrière maken zit er niet in. Ik sluit te rugkeer niet uit, maar alleen als ik er wat aan heb." En dat lekke re weer is ook maar relatief. .Al tijd warm, zo warm. Je moet er rustig aan doen." Eén keer per jaar maakt Maria Tromp-Van den Hout voor de Arubadag traditionele hapjes van het eiland klaar, die ze van uit haar kraampje verkoopt. Ca- baron (garnalen), bakijow (vis), cami stoba (gestoofd rundvlees) het doet de bezoekers water tanden. Alleen funshi, een ty pisch Arubaans gerecht van ma ïsmeel, is nergens te vinden. „Jééa roept Tromp met glim mende ogen. „Funshi met vis! Alleen, ik heb het niet." Zo gaat het bij alle kraampjes. Iedereen roept om het hardst dat ftmshi 'echt Arubaans' is, maar dat zij het, helaas, helaas, niet hebben. Petra weet waarom. „Funshi", zegt ze met een blik vol afkeer. „Dat is zo smerig." door Wilfred Simons leiden - Eigenlijk is vrijwilligster Saskia Hendrikse van Kinder boerderij Merenwijk helemaal niet met kippen bezig. „Het is lammerentijd", zegt ze ietwat gehaast. „Er ligt nu een schaap te bevallen en er komen nog dertien schapen en vijf geiten." Maar de kippen zijn binnen, evenals de kalkoenen, de parel hoenders, de pauwen en de 'loopeenden'. „Ze zitten in de varkensstal. Het was nog een heel gedoe om ze er te krijgen. We hebben ze gelokt met voer en opgejaagd." De ldnderboerderij aan de Park zicht had 'volle bak' afgelopen weekeinde, vooral door het mooie weer. Maar bezoekers moesten eerst over een ont- smettingsmat lopen. Kippen zijn er niet. Alles uit vrees voor de vogelpest, al acht Hendrikse de kans dat die in de Merenwijk de kop opsteekt, niet groot. Ophok- ken is ook verplicht. Justitie dreigt boeren die hun dieren niet insluiten, met een boete van 1.980 euro. Het ophokken is niet alleen be doeld om de kippen te bescher men tegen de vogelpest. Ook mensen kunnen er beter niet mee in contact komen. Gisteren werd bekend dat inmiddels ne gentien mensen besmet zijn met de vogelziekte. Achttien van hen zijn ruimers, die belast zijn met het afinaken van kippen op pluimveebedrijven in de Gelder se Vallei. De negentiende was een familielid van de ruimers, dat geen contact had gehad met kippen. „Wie bij ons een kip wil zien, moet door de raampjes van de varkensstal kijken", zegt Hendrikse. Ook het pluimvee van de die renweides in de Mors, de Ste venshof en het Hoogkamerpark is opgehokt. Volgens hoofd kin derboerderijen en dierenweiden Frits van der Sluis was dat niet zo moeilijk. „Al die weiden heb ben stalletjes. Ze zijn niet inge richt als kippenhokken, maar ze kunnen er wel in." Vrijdag werd het ophokken verplicht, maar de medewerkers begonnen al een week geleden met het strooien van voer in de hokken. „Dan wen je ze eraan", aldus Van der Sluis. „Op een gegeven moment is het dan gewoon een kwestie van de deur dicht doen." Een en ander betekent niet dat Leiden nu 'pluimveevrij' is. „Er zijn altijd dieren die denken: 'daar doe ik dus niet aan mee'. Vaak is het probleem dat ze niet van ons zijn, maar van particu lieren die ze bij ons hebben ge dropt. Ze zijn heel moeilijk te vangen." De gemeente is, als ei genaar van de grond, 'houder' van de dieren en moet dus voor een oplossing zorgen. Dat is ge makkelijker gezegd dan gedaan, meent Van der Sluis. Het meest problematische lijkt nog het ophokken van de zestig ganzen die het gras langs de Witte Singel kort houden. Van der Sluis verwacht dat zij zich niet zomaar laten vangen. Als het lukt, dient meteen het vol gende probleem zich aan: het transport Er geldt een vervoers- verbod voor pluimvee. Van der Sluis denkt dat het misschien nog het beste zou zijn om de ganzen 'naar elders te laten zwemmen'. „Het is niet verbo den dat de dieren zichzelf trans porteren." Wat er met het halfwilde pluim vee moet gebeuren, was van ochtend nog niet bekend. Om 11.00 uur begon op het Leidse stadhuis een wethoudersoverleg over deze vraag. Bij T-Mobile kuntu direct via een website zakelijk en privé kosten selecteren of nummers blokkeren. Ga voor meer informatie naar de T-Mobile zakelijk dealer of bel: 0800-7112. (advertentie)

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 9