De snaar raakt het gevoel weer GESPREK VAN DE DAG Duitse superstunt: bruiloft voor 'n prikkie V De ouwe trouwe gitaar is terug van weggeweest, en hoe Afval ZATERDAG 15 MAART 200J DAGELIJKS LEVEN De laatste aflevering van Linda de Mols trouwshow Traumhochzeit, de populaire Duitse versie van Lo ve Letters, werd alweer drie jaar ge leden uitgezonden. Dat was een fikse tegenvaller voor trouwlustige Duitsers voor wie in deze econo misch barre tijden een gratis brui loft een uitkomst zou zijn. Maar gelukkig voor hen is er sinds deze week een alternatief, klanten van de Duitse supermarktketen Plus kunnen voor een prikkie een brui loft kopen. Waar in het reclamekrantje van Plus normaal de vleeswaren en groenten worden aangeprezen, prijkt deze week een grote foto van een bruidspaar. 'Trouwen in stijl', heet het volgens Plus. Totale kos ten: 2222 euro. Voor dat geld biedt Plus onder meer de huwelijksvol trekking, bruidstaart, verzekering en een nacht in de bruidssuite in clusief champagneontbijt aan. Bruid en bruidegom mogen verder achttien gasten uitnodigen, die zich op kosten van de grootgrutter op de trouwdag te goed mogen doen aan taart, avondbuffet, hap jes en drank. Alleen sterke drank dienen bruid en bruidegom zelf te betalen, 's Avonds mag er van Plus tot twee uur doorgefeest worden in een van de tachtig hotels die aan de actie meedoen. De feest muziek komt uit een cd-speler. El ke extra gast kost 99 euro. Paren kunnen alleen deze maand hun bruiloft bestellen, de trouw partijen vinden allemaal komend najaar plaats. Plus heeft in drie da gen tijd inmiddels 65 bruiloften verkocht, laat een woordvoerster weten. „De meeste stellen zijn jong. Maar er zaten bijvoorbeeld ook een oudere man en vrouw bij die zich afvroegen of ze via ons hun gouden bruiloft konden vie ren." Plus baart regelmatig opzien met de verkoop van voor een super markt ongebruikelijke artikelen. Eerder werden al caravans en zelfs complete bouwpakketten voor woningen te koop aangeboden. „We volgen altijd op de voet wat er speelt in de maatschappij. En met de maand mei in het vooruitzicht, traditioneel toch de trouwmaand, besloten we nu bruiloften aan te bieden", aldus de woordvoerster. Overigens kan het toekomstige bruidspaar zijn trouwerij niet aan de kassa van een van de 2700 Plus filialen in Duitsland afrekenen. Daarvoor moet met een speciaal nummer worden gebeld. De huwelijksreis en het bruid ket zijn niet bij de prijs inbegi pen, maar ook die kunnen m kwantumkorting bij Plus won gekocht. Voor 25 euro heeft d bruid de keus uit twee versck de boeketten. En voor degenen die op de ra ste dag van hun leven ook op ding willen besparen, heeft P nog een aanbieding: bruidsju model 'Elsa', voor 449 euro.v krijgbaar in de kleuren wit en g ivoorwit. Frouke Houtman /W*T ScM ITT£R.t/>J P - ss Her Tocl4,Hoop fK— 6EEN f<TJ!*JST MENSELIJK De Amerikaanse omroep HBO heeft de opnames van de populaire maffi aserie THE SOPRANOS voor onbe paalde tijd uitgesteld wegens een salarisconflict met hoofdrolspeler James Gandolfini. HBO spande een rechtszaak tegen de acteur aan we gens contractbreuk nadat Gandolfi ni zelf een klacht tegen de tv-zender had ingediend. De 41-jarige Gandolfini, die in de reeks maffia baas Tony Soprano speelt, eist per aflevering een miljoen dollar. HBO zou niet verder willen gaan dan een salarisverdubbeling tot 800.000 dollar. De omroep verlangt'nu 1Ö0 miljoen dollar schadevergoeding. In Nederland begint de VARA op 28 april met de tweede reeks van The Sopranos. De serie is in de VS be kroond met de prestigieuze Emmy voor beste tv-drama. Een telefoonmaatschappij in de Ver enigde Staten volgt zijn klanten tot in het GRAF als het aankomt op het betalen van OPENSTAANDE REKE NINGEN. Een kerkhof in Auburn in de staat Massachusetts kreeg vorige week een telefoonrekening voor Da vid Towles toegestuurd. Towles stierf echter al in 1997. Toch reken de de telefoonmaatschappij hem een gesprek voor maar liefst 12 cent aan dat hij vijf jaar na zijn overlijden zou gevoerd hebben. De rekening van Towles is inmiddels opgelopen tot bijna vier dollar. Bij een poging een MOBIELTJE uit een TOILET te vissen, zijn drie Ke- nianen om het leven gekomen. Zij raakten bedwelmd door de hevige stank in het riool onder de wc. Dat heeft de politie van Mombasa giste ren meegedeeld. Een studente had haar mobieltje in het hurktoilet la ten vallen. Ze loofde een beloning van twaalf euro uit voor de vinder. De eerste die afdaalde raakte vrijwel meteen bewusteloos en viel op de bodem. Twee andere mannen die de eerste wilden redden, verloren ook het bewustzijn en vielen bovenop de eerste. De inmiddels toegesnelde politie wist andere helden ervan te weerhouden ook in de kuil te dui ken. Alle burgemeesters in Nederland krijgen op 26 maart van het Wereld Natuur Fonds een NIEUWE VOOR ZITTERSHAMER. Die is gemaakt van FSC-hout, een keurmerk dat staat voor tropisch hardhout uit goed beheerde bossen. De hamer wordt mede aangeboden namens de organisatie FSC Nederland. De twee organisaties hopen dat het milieu zo meer aandacht krijgt bij gemeente- besluiten. De overhandiging van de hamers vormt de start van een grote FSC-campagne die als doel heeft het FSC-keurmerk bekend te maken in Nederland. Het Wereld Natuur Fonds en FSC Nederland voeren de campagne tot en met 30 april. Volgens het Amerikaanse muziek blad Rolling Stone is PAUL MCCAR TNEY verreweg de bestbetaaldej popster van het moment. De ex-i Beatle is de eerste zanger/muzikant die de exclusieve club betreedt [van personen die een miljard dollar of meer op hun bankrekening heblben staan. McCartney verdiende in 2002 72,1 miljoen dollar, bijna 30 miljoen dollar meer dan de 44 mil joen van de Rolling Stones. De 1 groep van Mick Jagger ontving al leen al 7 miljoen vooreen optreden op de verjaardag van de Texaanse rijkaard David Bonderman. Op de derde plaats in het overzicht vaiji Rolling Stone staat de Dave Mat thews Band (31,3 miljoen), gevolgd doorCéline Dion (31,1), Eminem (28,9), Cher (26,7) en Bruce Springsteen (24,8 miljoen dollar). Foto: AP Een jury in Californië heeft de Ame rikaanse popster MICHAEL JACK SON opgedragen 5,3 miljoen dollar (4,89 miljoen euro) te betalen dan concertorganisator Marcel Avram. Jackson heeft volgens de jury tejn onrechte twee concerten in Sydpey en op Hawaii afgezegd. Avram had ruim 21 miljoen dollar geëist. Jack son zou de concerten tijdens de;mil- lenniumwisseling_geven. De 44-jari- ge zanger had in november bij de behandeling van de zaak Avramler van beschuldigd dat die de concer ten had afgezegd. Avram zou erach ter zijn gekomen dat de opbrengst lager zou zijn dan verwacht. De [con certorganisator sprak dit ten stellig ste tegen. Hij zei dat hij er geenjen kel belang bij had de concertenjaf te gelasten. Foto: Reuters POLITIEAGENTEN in THAILAND klagen dat vrouwen en homo's hen voortdu rend lastigvallen. Zij wijten dat l/olgens de Engelstalige Thaise krant Nation aan de opvallende laarzen en de zeejr nauwsluitende bruine uniformen die ze tijdens hun werk moeten dragen. De agenten die de telefoon bij de alarmcentrales op nemen, hebben bij hun superieüren geklaagd dat zij elke maand honderden scabreuze telefoontjes krijgen van vrouwen en mannen. „Als wij te lang met hen praten, vragen zij ons om een afspraakje met hen te maken. De homoseksuele mannen spreken altijd op ongepaste toon met ons", zegt een agent in de krant. Drievijfde van de ongewenste telefoontjes zou van mannen afkomstig zijn. De jeugd heeft genoeg van techno. Jon gens en vooral meisjes hebben de gitaar herondekt. De handel kan ze niet aan slepen en gitaarleraren hebben enorme wachtlijsten. De elektrische Gibson, zeg maar de Rolls-Royce onder de rockgita- ren, verkoopt beter dan ooit Maar ook de akoestische exemplaren zijn niet meer aan te slepen. Zelfs een Ko- reaan van zestig euro gaat grif over de toonbank. Kortom: de gitaar is terug. En hoe. De een zegt dat het een reactie is op de technobeats die jarenlang de muziekwereld hebben gedo mineerd. Anderen beweren dat de gitaarrevival het gevolg is van het feit dat meisjes en vrouwen het instrument hebben ont dekt. Feit is: the guitar is back Vooral de akoestische gitaar mag zich in een enorme be langstelling verheugen. Ze zijn niet aan te slepen, goedkope en dure. Maar ook de elektrische gitaar loopt weer als een trein. Nadat in 1998 de ver koop stagneerde, ver wachtte de muziek wereld dat de gitaar zijn beste tijd had gehad. Maar niets is minder waar. In Groot-Brittannië signaleert The In dependent een stijging van de gitaarverkoop met 30 pro cent. 'De g' taarvorkoop explodeert. Muzikan- Zanger Chris Martin van Coldplay met akoestische gitaar. Archi ten van alle leeftijden keren zich af van de synthesizerpop', schrijft de krant. In Nederland zijn bij gebrek aan een brancheorganisatie moeilijk harde cij fers te krijgen. Maar importeurs en muziekwinkels melden alle stijgende verkopen, ook in het moeilijke econo mische jaar 2002. „Het is geen hype, het is meer dan dat", zegt Henny Vrie- se van het gelijknamige muziekhuis in Doetinchem, een van de grotere in strumentenhandels in Nederland. „Hypes waren er na Berdien Stenberg met de dwarsfluit en Candy Dulfer met de altsax. Dit is heel wat anders." Vriese zegt vorig jaar een stijging van 22 procent in de verkoop van gitaren te hebben genoteerd. „Inderdaad, vooral akoestische. De gitaar is gezellig, romantisch. Je kunt hem overal mee naar toe nemen. Zeg maar, het knappend kampvuur werk. De muziekscholen hebben het goed gedaan, ze geven les in moderne muziek, niet meer dat saaie klassieke. De gitaar wordt verder goed ge promoot doordat er steeds meer gitaar bandjes komen. Die dan vervol gens un- Shakira, inspiratie voor meisjes en vrouwen. Foto: AP beroemde Gibson Les Paul plugged cd's opnemen." De stekkerinstrumenten hebben j beste tijd gehad, voorspelt Vriest top honderd van best verkochte van vorig jaar prijken 64 gitaarba waaronder Coldplay, Counting en Queens of the Stone Age. En i elektrische kant is er de revival v rauwe rock la The Velvet Unde ground, met bands als The Stro! The Hives, Black Rebel Motorcyi Club en The White Stripes. Verkoopleider Ruud Eibers van I Sound uit Almere noteerde vorij een stijging van 24 procent in de koop van elektrische gitaren. En zijn niet de eerste de beste. Elbe porteert de gerenommeerde Gib de Rolls-Royce in gitaarland. Eei son koop je niet onder de 1.500 Eibers: „Je ziet veel vijftigers die jaar geleden al een Gibson wilde maar hem toen niet konden bet Nu hebben ze het geld wel, en n zo'n gitaar in huis komen." Opvallend is dat veel meisjes en wen gaan gitaar spelen. „Dat ko door Shakira, Alanis Morissette, Lavigne; allemaal gitaarmeisjes" Ubel Zuiderveld, hoofdredacteu het muziekblad Music Maker. Ei ren 'gitaarmeisjes' vroeger nog! eens zoetjes, de nieuwe generati er vaak net zo vrolijk op los als k mannelijke collega's. Ook gitaarexpert Thijs Simons k instrumenten niet aangesleept! „Er komen hier jongens en meis tien, twaalf jaar. Die kun je voor euro al een leuke Koreaanse git< den. Ze surfen op internet en vir daar de akkoorden van de liedje op MTV zien. Dat lijkt heel wat, het zijn maar vier alckoorden. Je een liedje van Britney Spears he makkelijk naspelen." Gitaarleraren kunnen zo veel wt als ze willen, en hebben vaak ee wachtlijst van zeker een halfjaar is erg vervelend, want daardoor! die jonge gastjes af', zegt leraar! Harbers. „Gitaarspelen is een in hobby, dat is altijd zo bij jonge 1 ren. Ook hier geldt: I want it all want it now. Dat is onmiskenba vallend is dat ze niet opgeven zc het wat moeilijker wordt. Kennf vinden ze gitaarspelen zó leukd het volhouden." Wim van de Louw Er is een eigenschap die bijna alle vrouwen missen: je verlies nemen. Ik geef een voorbeeld. Onze woonka mer betreed je via een portaaltje. En in dat portaaltje hangt een kunstwerk, ongeveer een halve bij een hele meter groot. Voorstelling: een foto van vijf in grootte oplopende kiezelstenen met een witte streep door elke steen. Op de grond liggen ook vijf steentjes even groot en ook met zo'n witte streep. Idee van mijn vrouw. Ik heb stad en land afgezocht naar vijf van die keitjes, pebbles heten ze, zei een vakman. Bij het ene tuincen trum waren ze uitverkocht, bij het andere kon je ze alleen per vijftig kilo kopen. Uiteindelijk gevonden in een achteraf zaak. Was dat alles voor ons portaaltje bestemd? Nee lieve vrienden. Het was bestemd voor het nieuwe huis van onze dochter. Ik zei nog: 'Laten die kinderen hun eigen kunstiverken uitzoeken'. Al tijd link om metershoge kunst te kopen voor het huis van een ander. Maar de kleur van die pebbles match- te zo goed bij hun schouw en dit en dat en het moest en het zou. Toen we uiteindelijk met die bullen bij onze dochter aankwamen, kregen we een vriendelijk maar beslist 'Dank u maar liever niet'. Kun je op wachten natuurlijk. Ik zei nog: 'Gelukkig komt mor gen het groot vuil'. Dom. Beter niet kunnen zeggen. Lang verhaal kort: de aardige piëdestal met dat leuke beeldje verdween uit ons portaal. En daar kwam die foto met die grijze pebbles voor in de plaats. Dat be doel ik met je verlies niet kunnen nemen. Diezelfde mentaliteit zorgt er trouwens voor dat er dagenlang in onze ijskast halve gehaktballen en restjes spaghetti logeren, die onder geen beding weggegooid mogen worden, want het lean nog van pas komen en je weet maar nooit. Ander voorbeeld: mijn schoonzus ging kleiner wonen. Kwam meteen gigantische barbecue aanzetten. Stond op wieltjes, liep op gas. Moest ze kwijt, wilde ze niet aan de straat zetten. Konden wij gratis en voor niks krijgen. Ik hou helemaal niet van barbecuen. Te moeilijk. Vlees is altijd verbrand ofte gaar. Barbecue is iets voor gelijkmatige mannen die een pijp roken. Maar mijn vrouw had het cadeau - 'Lief toch van mijn zuster'- al geaccepteerd. Die bak ellende staat al vier jaar in de weg in onze schuur. Dat bedoel ik met je verlies niet kunnen nemen. Het sterkste staaltje op dit gebied maakte ik mee in mijn jeugd. Met mijn broer was ik op de kermis in Den Bosch. Je had toen nog een attractie die de Steile Wand heet- j te. Het publiek nam plaats in een enorme trommel die ging draaien. En dan werd je door de middelpuntvliedende kracht tegen de wand aangedrukt. Ik durfde niet, maar mijn broer wel. Kwam na af loop spugend naar buiten. Even later zag ik hem weer in die trommel verdwijnen. En er weer spugend uitkomen. Op mijn verbaasde vraag waarom hij nog een keer gegaan was, antwoordde hij: 'k had een tweerittenkaart gekocht'. Goed, de beginzin van deze column neem ik terug. i- I

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2