REGIO kb Sportclubs om tafel na uit de hand gelopen hockeyfeest In etappes naar Melbourne en weer terug Hoorzitting over verregaande bezuinigingen in Oegstgeest lasisscholen jiebben last van Ie vogelpest Zonnevylle twijfelt over aanlijngebod honden Actie voor snel internet in Zoeterwoude-Dorp Wokkende wethouder H HOC 973 ZATERDAG 15 MAART 2003 Lezing over verbondenheid leiderdorp - De verbondenheid van verschillende generaties taat centraal in de bijbel, en is inderwerp van gesprek tijdens ?en bijeenkomst op woensdag n de Scheppingskerk aan de Van Poelgeestlaan in Leider dorp. Hanneke Meulink, docent jraktische theologie en pasto- aat aan de Universiteit Leiden ïoudt een lezing, waarin ze landacht besteedt aan loyali teit, conflicten, het individualis me van onze tijd en het motto 'elk mens is een nieuwe schep ping'. De bijeenkomst begint mi 20.00 uur. Franssen opent ledrijventerrein jassen aar - Bedrijventerrein i, laaldrift wordt volgende week d aterdag officieel geopend. l( lommissaris van de Koningin to Janssen is bij de feestelijkhe- a len in Raadhuis De Paauw aan- ci irezig. De ontwikkeling van M iaaldrift heeft vier jaar ge- ei luurd. Het terrein ligt langs de 44 biedt ruimte aan 21 n Vassenaarse bedrijven. De on- 5i cmemers schonken extra aan- e[ acht aan duurzaamheid en !n eiligheid. Dit leverde hen een id nergy Award op. ien aan den run - De VOgel- stuurt het onderwijs aan Al- ;e kleuters in de war. Vanaf laandag zouden bij ongeveer 01 jftig kleutergroepen op 24 Al- J( hense basisscholen bakken ia] iet enkele eendagskuikens orden afgeleverd in het kader an het project 'kuikens uit een Het onderwijsprogramma is je :hter afgeblazen omdat er door vogelpest geen kuikens mo- jf ;n worden vervoerd. Ook het pe pject 'alles voor een pannen- en aek' ondervindt hinder van de u igelziekte. In dit project wordt ■a( in kip op school afgeleverd die b, :n ei moet leggen voor het j innenkoekenbeslag. Ook deze p komt voorlopig de kinder- lcj, Derderij niet af. leiderdorp - Honden mogen misschien toch het hele jaar vrij rondrennen langs de Dwarswatering in Leiderdorp. De hondenbezitters die vrees den tijdens het broedseizoen hun riem tevoorschijn te moe ten halen, klommen massaal in de pen nadat burgemeester Zonnevylle in een raadsverga dering een aanlijngebod aan kondigde. De luide protesten brengen hem aan het twijfelen. De kwestie kwam aan het rol len nadat een bezoeker van sportpark De Bloemerd klaag de over een hond die in zijn kuit had gebeten. Het CDA- raadslid Laman, dat zich eer der al had opgewonden over honden die broedende vogels verstoren, vroeg daarom in de raadsvergadering van vorige maand of daar niet wat aan ge daan kon worden. Zonnevylle deelde vervolgens mee dat baasjes verplicht kunnen wor den op de paden langs de Dwarswatering hun hond aan te lijnen tijdens het zomerse broedseizoen. Nu mogen de dieren daar loslopen, evenals in de rest van De Bloemerd en in een deel van park De Hout kamp. Het aangekondigde gebod schoot in het verkeerde keelgat bij de hondenliefhebbers, die hun beesten graag langs het water zien ravotten. 173 men sen leverden hun handteke ningen in bij de diverse fractie voorzitters. Volgens hen heb ben niet alleen honden schuld aan het verstoren van broe dende vogels, maar ook speed boten, scholieren van Visser 't Hooft en vissers. Bovendien stellen zij dat er slechts één keer iemand door een hond gebeten is. „Met deze maatre gel worden alleen hondenbe zitters aangevallen en enorm beperkt", schrijven ze. Burgemeester Zonnevylle wil daarom dat de gemeenteraad onderzoekt of er draagvlak voor het aanlijngebod is. Is dat er niet, dan mogen de honden van hem vrij rondrennen. „Dit is nou echt zo'n punt waarvan de raad moet zeggen of het college dit moet doen, of niet." Hij verwacht dat het onder werp in de raadsvergadering op 24 maart ter sprake komt. Zoeterwoude-Dorp - De kans is groot dat de inwoners van Zoe terwoude-Dorp binnenkort ge bruik kunnen maken van een snelle internetverbinding. De actiegroep Zoeterwoude Online roept inwoners die een abon nement willen, zich te melden. Initiatiefnemer Valentijn Geim- art heeft van KPN te horen ge kregen dat het bedrijf ADSL gaat aanleggen als er ruim hon derd aanmeldingen voor een abonnement zijn. „Dat moet lukken", zegt de 18- jarige Zoeterwoudenaar. „De afgelopen twee dagen zijn er al zestig aanmeldingen binnenge komen. Eerder kregen we al zo'n 140 steunbetuigingen." Zodra het benodigde aantal binnen is, geeft de actiegroep de gegevens door aan KPN. Die kan vervolgens de ombouw van de telefooncentrale plannen. Geimart hoopt dat de snelle in ternetverbinding er snel komt. „Ik internet veel. Nu gebeurt dat via een telefoonlijn. Elke tik kost geld en bovendien is de te lefoonlijn dan bezet. Mijn vader vindt dat niet leuk. Spelletjes doen lukt niet en ook het downloaden gaat moeizaam. Met ADSL heb je deze nadelen niet." Overigens kunnen de inwoners van Zoeterwoude-Rijndijk al wel een abonnement krijgen op ADSL. Zoeterwoude-Rijndijk valt namelijk onder de tele fooncentrale van Leiden. Wie in Zoeterwoude-Dorp zich wil aanmelden voor een abon nement, moet surfen naar ww- w.zoeterwoudeonline.tk. door Saskia Stoelinga leiderdorp - Het uit de hand gelopen jeugd feest bij de Leiderdorpse hockeyclub Alecto op 14 februari krijgt een staartje. Eind deze maand buigt de rechter zich over een aangifte van mis handeling buiten op het hockeycomplex. En be gin april overleggen alle sportverenigingen in het Leiderdorpse sportpark De Bloemerd, de be wonersvereniging De Leyhof en naburige mid delbare school Visser 't Hooft met gemeente en politie over de veiligheid in de buurt. Volgens het bestuur van Alecto valt de vereni ging niets te verwijten. Alle problemen zouden worden veroorzaakt door hangjongeren die de bezoekers van feesten aan de ingang van het complex lastigvallen en na afloop hun frustra ties botvieren in de naburige wijk De Leyhof. Leden van Alecto waren volgens voorzitter Jep Karres niet bij het geweld betrokken. „Het is geen probleem van Alecto", zegt Karres. Vol gens hem heeft de vereniging alles gedaan wat van een club mag worden verwacht. Van extra beveiling tot het invoeren van pasjes. Karres weet dat er aangiftes van mishandeling en vernielingen in De Leyhof zijn gedaan, maar hij vindt dat hij daar niets mee te maken heeft. Inmiddels is bekend dat één gewelds- zaak, een vechtpartij buiten op het hockey complex waarbij twee introducés van Alecto- leden betrokken waren, eind maart voor de rechter komt. De ouders van het meisje dat in het clubhuis van Alecto tikken heeft opgelo pen, durven geen aangifte te doen uit angst voor represailles. Overigens ontkent de voor zitter dat er een meisje klappen heeft gehad. .Althans, ik heb het niet gezien." De teneur van zijn verhaal in de laatste Alecto koerier over de afloop van het feest in februari is dat de hockeyende leden nauwelijks blaam treft. Karres zoekt de fouten bij anderen. Te gen Barbara Sneller, een bewoonster van de Leyhof die daags na het feest in een open brief liet weten de vernielingen en het geweld beu te zijn, trekt hij fel van leer. Zij zou ongenuan ceerd en op sommige punten onjuist en ten onterechte stelling hebben genomen, waar door de vereniging schade is berokkend. Sneller vindt het een oncharmante aanval in het clubblad. „Waarom moet het allemaal zo? Laat Alecto zijn verantwoordelijkheid nemen." Karres is van mening dat dat gebeurt. „We zijn op alle fronten bezig." In zijn artikel voert de voorzitter ouders op die vragen naar het toe zicht van de politie op de hangjongeren in De Bloemerd, die zich voor het toegangshek op houden en het de Alecto-jeugd moeilijk ma ken naar huis terug te keren. „Daarnaast viel op", aldus voorzitter Karres, „dat veel ouders toegaven niet te weten welke introducés hun kinderen meenemen en dat veel jonge leden uit de Alecto-jeugd niet (meer) worden opgehaald, maar zelfstandig huiswaarts keren. Bij een volgende gelegen heid, lieten ze weten, schenken ze daaraan meer aandacht." Na enig aandringen zegt de voorzitter dat er in de toekomst misschien naar het beleid van introducés moet worden gekeken. Het bestuur van de hockeyclub weet overigens niet of er dit seizoen nog een jeugdfeest komt. Zij laat die beslissing afhangen van een ge sprek tussen de gemeente en alle andere sportverenigingen in sportpark De Bloemerd. Wethouder Molkenboer nam gisteren het ini tiatief daartoe. Op 2 april heeft hij een groot overleg georganiseerd met alle sportclubs, de bewonersvereniging De Leyhof, de naburige middelbare school Visser 't Hooft en de politie Hollands Midden. De wethouder wil in dal overleg alles aan de orde stellen. Niet alleen de veiligheid, maar ook sportactiviteiten, breedte sport en de mogelijkheden om wat dingen voor de jeugd te organiseren in de zomerva kantie. Volgens Molkenboer is De Bloemerd 'een bijzondere huiskamer waar familieoverleg op gezette tijden nodig is'. Hoewel de voorzitter van de hockeyclub lievei met de burgemeester rond de tafel zit, vindt Jetske Goudsmit, voorzitter van de naburige korfbalvereniging Velocitas, het een goed initi atief van de wethouder. De korfballers hadder twee jaar problemen met buitenstaanders op feesten. „Maar nu we weer terug zijn naar de basis - feesten alleen met eigen leden en be kenden - gaat het weer prima. Nee, we hebber geen beveiliging. Maar we zijn ook niet zc grootschalig bezig als Alecto." fe Voorschotense club vliegt achter de computer de hele wereld over Meerderheid wil niet meteen beknibbelen op Poelgeest door Nancy Ubert oegstgeest - Inwoners van Oegstgeest krijgen de kans om mee te praten over de verre gaande bezuinigingsoperatie die de gemeente voorbereidt. Op initiatief van het CDA organise ren de politieke partijen een speciale hoorzitting. Het college heeft een proefbal lonnetjes opgelaten voor een ri goureuze bezuiniging op de ver dere aanleg van nieuwbouwwijk Poelgeest. CDA-wethouder De Ruijter, die sinds drie weken de scepter over de nieuwbouwwijk zwaait, hoopt dat de gemeente raad zich in zijn eerstvolgende vergadering uitspreekt over die voorstellen. Progressief Oegst geest, zo laat fractievoorzitter Klaver weten, heeft echter geen zin om uitsluitend over de be sparingen op Poelgeest te de batteren, zo lang niet duidelijk is op wat voor andere manieren de gemeente geld kan besparen. „En de reacties van de Poel geest-bewoners liegen er niet om. Laten we daar alsjeblieft re kening mee houden. De inwoners van Poelgeest heb ben deze week op niet mis te verstane wijze duidelijk gemaakt dat zij tot hun laatste snik vech ten tegen wat zij beschouwen als de teloorgang van hun wijk. De plannen voor de nieuw bouwwijk waren indertijd ambi tieus. Poelgeest zou het sum mum van duurzaamheid zijn. Nu Oegstgeest miljoenen tekort komt, proberen burgemeester en wethouders die ambitieuze plannen bij te stellen. Dat pik ken de bewoners niet Ze drei gen met forse schadeclaims. De Oegstgeestse politici zeggen weliswaar dat zij voor die drei gementen niet gevoelig zijn, maar de meeste volksvertegen woordigers vinden wel dat zij goed moeten luisteren naar de inwoners. CDA-fractievoorzitter De Kok: „Ik ben onder de in druk van de mensen die van zich hebben laten horen. Niet alleen omdat zij dat in groten getale hebben gedaan, maar ook vanwege de kwaliteit die zij ten toonstelden. Dit toont aan dat de hoorzitting, waar het CDA maanden om heeft moeten be delen, hard nodig is." De hoorzitting laat nog een maand of twee op zich wachten. Oegstgeest heeft tijd nodig om alle suggesties, plannen en voorstellen die inwoners heb ben gedaan, uit te werken. In af wachting van die bezuinigings ideeën wil een groot aantal poli tici liever niet praten over de voorstellen die uitsluitend met Poelgeest hebben te maken. Huizing, fractievoorzitter van oppositiepartij WD: „Het is nogal prematuur allemaal." Vol gens hem kun je het bezuini gingsplan voor Poelgeest beter beoordelen in samenhang met andere opties. „Misschien ko men we er wel achter dat we de komende twee jaar flink kunnen besparen door geen nieuwe ver keersremmers aan te leggen." Volgens raadslid Van Weeren van Leefbaar Oegstgeest, staan in het rijtje besparingen een paar 'showstoppers'. Van Wee- ren is ervan overtuigd dat het college de gemeenteraad een aantal bezuinigingsvoorstellen presenteert, die verre van realis tisch zijn. Toch hoopt wethouder De Ruij ter in de eerstvolgende gemeen teraadsvergadering te horen hoe de volksvertegenwoordigers denken over plannen als: geen tunnel naar de Merenwijk, be bouwing van de Veerpolder en geen wijkpark maar extra be bouwing. ,Als de raad nou zegt welke kant ik op moet, hoef ik niet aan een dood paard te trek ken." voorschoten - Kon een klein gezelschap geluksvogels eerder deze week in Amster dam getuige zijn van een kookshow van de hippe Britse keukenprins Jamie 'Naked Chef Oliver, gistermiddag werd Voorscho ten getrakteerd op een roerbakdemon stratie door niemand minder dan wethou der Peter Verschoor. De demonstratie in het Albert Heijn-filiaal aan de Schoolstraat was bedoeld om de winkelende Voorscho tenaren te wijzen op het belang van verse groenten en fruit. Uit onderzoek van de GOD blijkt dat zestig procent van de Voor schotenaren te weinig groente en fruit eet. Verschoor: „En dat terwijl bijna zeven tig procent denkt dat ze iedere dag meer dan genoeg fruit en groente op hun bord krijgen." De wethouder liet gisteren zien datje met een wok en roerbakgroente snel en smakelijk kan koken. „Precies wat we nodig hebben in deze snelle tijd." De wethouder kookt volgens eigen zeggen thuis regelmatig, ook met de wok. Onder flinke belangstelling maakte Verschoor gisteren twee gerechten: varkensvlees met roerbakgroente en quorn met roer bakgroente in sojasaus, ledereen die wilde proeven kreeg een bakje van het vers ge- roerbakte gerecht uitgedeeld. „En nu zul je zien dat de wortelen lekker knapperig blijven. Dus ook goed gezond, mevrouw." Foto: Henk Bouwman et^tor Coen Polack jbi kaJpoRscHOTEN - Iedere piloot die t zou proberen zou een levens wil ïg vliegverbod opgelegd krij- na n: met een oude DC-2 onder lig sboven onder de Londense To- <in !r Bridge door, of dwars tussen torens van het voormalige orj orld Trade Center in New York 01 K>r. Toch zijn het stunts die we^orschotenaar Rob Schatborn Leidenaar Floris Wouterlood gelmatig ongestoord uitvoeren, aar de twee piloten hebben is: c n ook geen vliegtuig tot hun ldel schikking. Zij vliegen de wereld rer met het levensechte compu- 'programma Flight Simulator. de laatste versies van het egtuigsimulatiespel staat het TC er al niet meer, want de ireld wordt voor het program- a nauwkeurig nagemaakt en eri ntinu bijgewerkt. De waar- ipa idsgetrouwheid en de driedi- is insionale vrijheid vormen rt b or Schatbom en Wouterlood op. grote aantrekkingkracht van kv; t programma, waarvoor ze elft 1 fanclub hebben opgericht. M ze FS Fan Club Voorschoten tie staat uit een groep enthousi- vw telingen die regelmatig hun 1 or mputers naar buurthuis De urt schbloem in Voorschoten looi uien om daar vliegwedstrijden der spelen. Het gaat erom om zo onl el mogelijk, of met zo min vai igelijk brandstof, van punt A geit ar punt B te komen. De afge- ingl »en bijeenkomsten hebben de rou iclubleden een race van Am- ■lsel rdam naar Melbourne in ppes gevlogen. ?ho t spel verscheen in de jaren en Jitig. De vliegtuigen en de 1 ka tdschappen waren opge- tijd uwd uit rechte lijnen en 1 h< urenvlakken en de besturing ricti 1 het systeem verliep via het ide teenbord van de pc. Momen- ?ilig 1 vliegt een beetje Flight Si- am dator-piloot met twee beeld- lan termen op de computer en ?nt 1 brede selectie aan extrava- rinc tte stuurknuppels en levens- or d tte gashendels voor handen voeten. Schatborn: „In het ?n vloog je alleen boven de Dat was een groot stuk ten met aan de ene kant van .uil Floris Wouterlood van de Flight Simulator Fan Club uit Voorschoten stippelt zijn vliegroutes meestal uit met behulp van echte luchtvaartplattegronden. Foto: Mark Lamers het land een paar wolkenkrab bers - dat was Los Angeles, aan de andere kant een paar andere torenflats - dat was New York en daartussenin lag Chicago en verder niks. Daarna kwam een er een uitgave met Europa erbij, waarin bijvoorbeeld Schiphol helemaal verkeerd lag. Inmid dels zijn er zo'n 20.000 luchtha vens in het spel opgenomen en is de hele wereld in kaart ge bracht. Via internet komen er steeds meer details bij; kleine, bestaande luchthavens die mensen zelf in elkaar knutse len." De ervaringen die met Flight Si mulator worden opgedaan zijn zo realistisch dat de echte veel- vliegers goed in staat zouden zijn een echt vliegtuig van de grond te krijgen en hem ook weer netjes aan de grond te zet ten. „Iemand van onze vereni ging mocht een keer vliegen in een zo'n grote flightsimulator waarin piloten getraind worden. Hij had een paar minuutjes no dig om te wennen aan de inde ling van de cockpit, maar daar na steeg hij rustig op en landde het vliegtuig op één van de moeilijkste luchthavens ter we reld: Hong Kong, waar je tussen na een scherpe bocht tussen twee flatgebouwen doormoet. Je zou die man zo in een cockpit kunnen zetten." Wouterlood gebruikt bij het vlie gen op de computer luchtvaart plattegronden om zijn koers te bepalen. Wouterlood: ,Als ik op Schiphol loop, wil ik nog wel eens een passerende piloot vra gen of hij toevallig wat platte gronden over heeft. Die gasten krijgen toch iedere paar maan den nieuwe kaarten omdat die constant bijwerkt worden. We krijgen ook wel kaarten binnen via schoonmakers die oud spul uit de containers redden. Ik weet ook dat er mensen zijn die ze na een vlucht uit de cockpit stelen." De gedetailleerde aardrijkskun de van Flight Simulator heeft Wouterlood ertoe gebracht boe ken te gaan schrijven met vlieglessen en -routes. Daardoor komt hij nauwelijks meer aan vliegen toe. Schatbom, hoe wildenthousiast hij ook is over hun hobby, erkent dat de huidi ge versie van zijn geliefde pro gramma te ingewikkeld is om te besturen. „Dat snap ik allemaal niet meer hoor." Toch kijken ze uit naar verdere ontwikkeling van het programma. Zo zijn ze het erover een dat de land schappen nog veel mooier kun nen worden. Wouterlood: „Nog steeds zijn de steden een soort van grijze puisten op een verder platte satellietfoto. Het zou prachtig zijn als er uiteindelijk een realistisch reliëf in het land schap komt. Verder mis je ach ter je computer natuurlijk nog steeds het gevoel van een gigan tische machine die stijgt en daalt." Morgen geeft de FS Fanclub van 13.30 tot 15.30 uur een demon stratie in de Voorschotense bi bliotheek. Ook op de eerstvol gende reguliere samenkomst van de fanclub, op zondag 30 maart in de Boschbloem, is pu bliek welkom. Na de lange reis van Amsterdam naar Melbour ne is de FS Fan Club aan een nieuwe onderneming begon nen, opnieuw uitgesmeerd over verschillende etappes. Wouter lood: „De terugreis. Je kunt je vliegtuig daar natuurlijk niet zo maar laten staan."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 15