ECONOMIE Zorgen over toekomst Corus Dexia Bank gelooft nog steeds in goede afloop van drama rond Legiolease Villalonga bestrijdt dat Endemol te duur was Oud-topman Ahold nijdig om uitlatingen van Sobi-voorzitter 'Hoogovens maatje te klein om zelfstandig te zijn' Schoorsteen voor een koningin CNV hekelt voortdurende zelfverrijking aan de top KLM straft grondtechnici niet voor wilde staking Uitspraken Lakeman 'onjuist en onnodig kwetsend' immer altijd >e te nemen' iaag - Aanbieders van mo- telefonie mogen geen om meer vragen bij het etten van telefoonnum- naar een andere aanbie- )ok mag het overzetten it tien werkdagen duren, eeft de telecomwaakhond bepaald. De beleidsregels angepast, omdat de OPTA dachten van consumenten ontvangen. De nieuwe re- vorden met ingang van 13 van kracht. uwelijks groei mobiel bellen aag T-Mobile en Voda- :ijn de enige aanbieders nobiele telefonie in Neder- lie in 2002 zijn gegroeid, ibile noteerde per saldo 00 nieuwe klanten, Voda- jO.OOO. De grootste aan- r KPN Mobile leed vorig et grootste verlies: 191.000 ïees, vooral door het af- van prepaidklanten. De te netwerkaanbieders tone en 02 verloren res- ivelijk 90.000 en 55.000 ïees. Ondanks de terug- in aantal bellers blijft KPN leider met ruim 5 miljoen ïees. Vodafone (voorheen el) volgt met 3,3 miljoen >n en T-Mobile (voorheen net 1,4 miljoen. neken mag in land brouwen Irdam Heineken heeft (geldig het contract met ussische distributeur op- d. Dat heeft de rechtbank sterdam donderdag be- Daardoor mag Heineken gen bier in Rusland blij- ouwen. De Russische dis- eur van Heineken-bier ederation betichtte voor hter Heineken van con- reuk. De brouwer zou tijd zijn contract heb- i fcgezegd. Heineken sinds februari zelf bier land, waardoor het im- irschap is vervallen. Vol et contract moest de dis air daarover minimaal aanden tevoren worden ht. istingplichtige ijd en digitaal iag - Belastingplichtigen jaar op tijd met het in- van de jaarlijkse aangif- e Belastingdienst. Ook is ktronisch aangifte doen dem of diskette populair. :n waren al twee keer zo- ingiftes digitaal aangele- an vorig jaar, meldde een voerder van het ministe- financiën. De Belasting- ontving tot nu toe D papieren aangiftes, on- evenveel als in 2002. Het elektronische aangiftes is ilopen tot 1,2 miljoen, aar was dat 650.000. se winkels er open Duitsers kunnen an ook op zaterdagavond en. De Bondsdag heeft md met een wet die dat jk maakt. De wet treedt edelijk tegen de zomer in l- Winkels mogen dan zaterdag open zijn van 's morgens tot acht uur ds. Tot nu toe moesten hun deuren op zater- vier uur 's middags Op zondag blijven de dicht. De regering dat Duitsers meer gaan en en zodoende de ilende economie stimu- Verkgevers juichen de winkeltijden toe, de jden zijn teleurgesteld. Bank stopt valutahandel - SNS Bank doekt zijn Financial Markets op, bezighoudt met valuta- De handel wordt ge- Dmdat deze niet in de e past, maakte de bank Door de ingreep ver- 25 banen.De bank at er geen gevolgen zijn !t resultaat. De afdeling ial Markets boekt nog 5 procent van de totale van SNS Bank en draagt ijks bij aan de winst. vergoeding e bedrijven üden - Friese niet-agra- >edrijven die in 2001 zijn «rd door de mond-en iercrisis (mkz) krijgen kort schadevergoeding aid. Dat is nu pas moge flat de Europese Com- fle schadevergoedingsre- an de provincie Fries- >st moest goedkeuren, bedrijven is 6 miljoen schikbaar. Het geld is I voor bijvoorbeeld re- of horecaondernemers e maanden geen omzet gehad door de crisis, ise mkz-fonds heeft in- veertig aanvragen ge- vrijdag 14 maart 2003 ;0 door Ed Blaauw en Pieter van Hove ijmuiden - De Nederlandse vak bonden zijn verheugd over de uitspraak van de Ondernemings kamer over Corus, maar ook be zorgd over de toekomst. CNV-dis- trictsbestuurder Arthur Bot stelt dat de leiding van het Brits-Ne derlandse staalconcern Corus op korte termijn voor de dag moet komen met een perspectief voor het bedrijf. „Want regeren is toch ook vooruitzien? Maar als jouw bestuurders een volstrekt gebrek aan vertrouwen in elkaar heb ben? Wat zou dan de reden zijn het fusie-avontuur toch door te zetten?" FNV Bondgenoten verklaarde eerder al zich grote zorgen te maken. Deze bond heeft het vertrouwen opgezegd in de con- cemleiding. Vakbond De Unie prijst de opstelling van de Ne derlandse commissarissen, die de strijd aanbonden met de Britse collega's. „Maar aan de andere kant", zegt bestuurder Alex van der Molen, „is de toe komst een bron van zorg. Want hoe gaan de banken reageren? Welke eisen zullen ze stellen aan de financiering? Het is een strijd van belangen geworden. Ik hoop niet dat Corus Nederland (Hoogovens, red.) zelfstandig doorgaat, wel dat ze deel uitma ken van een groot sterk en ge zond staalbedrijf. Corus Neder land is een maatje te klein om de toekomst alleen aan te kun nen." Van der Molen wijst er op dat Corus Nederland misschien een overwinninkje heeft behaald, maar dat er nog altijd een fatale afloop op de loer ligt. „Vandaag wordt voor de vierde achtereen volgende keer een gigantisch verlies gemeld. Steeds hebben we te horen gekregen dat het volgende jaar de zon gaat schij nen. Niet dus. Ze hadden in het Verenigd Koninkrijk veel eerder de bakens moeten verzetten. Vooral voor de werknemers daar zijn de gebeurtenissen ronduit dramatisch." De Ondernemingskamer van het Amsterdamse gerechtshof gaf de Nederlandse raad van commissarissen gisteren gelijk in een spoedprocedure die de Britse concerntop had aange spannen. In de rechtszaak vroeg de leiding van het Brits/Neder landse bedrijf onder meer om schorsing voor één dag van de drie Nederlandse leden van de raad om zodoende het enig overgebleven lid, de Britse top man T. Pedder, de kans te geven om de verkoop van een deel van de aluminiumpoot door te zet ten. Gisteren was de laatste dag om een definitieve verkoopover eenkomst met het Franse alumi- niumbedrijf Pechiney te kunnen ondertekenen. De opbrengst van de verkoop, 750 miljoen euro, wilde Corus gebruiken voor een nieuwe re organisatie bij de verliesgevende Voorzitter Berndsen van de raad van commissarissen van Corus Nederland na het aanhoren van de uit spraak van de Ondernemingskamer. Foto: WFA/Fred Steenman Britse fabrieken. Het verwijt van het Corus-management als zou den de Nederlandse commissa rissen onvoldoende de belangen van het concern hebben meege wogen, is volgens de Onderne mingskamer niet terecht. Voorlopig gaat Corus ervan uit dat de uitspraak definitief is, al stelt het bedrijf in een persbe richt dat Péchiney tot 23 okto ber een exclusief onderhande- lingsrecht behoudt. De Fransen zeggen in een reactie nog altijd belangstelling te hebben voor de aluminiumpoot, maar kijken ook naar andere mogelijkheden. De commissarissen reageerden gisteren verheugd op de uit spraak. „Wij blijven ons richten saint-nazaire - De schoorsteen voor de nieuwe Oueen Mary 2 wordt opgetakeld op de werf Chantiers de l'Atlantique in het Noord-Franse Saint Nazaire. Het nieuwe mega-passa- giersschip moet in december worden opgeleverd. De Oueen Mary 2 wordt het grootste cruiseschip dat ooit is gebouwd. Foto: EPA/Frank Perry utrecht/anp - Topmanagers houden zich niet aan de afspra ken over loonmatiging die door werkgevers en werknemers op centraal niveau zijn gemaakt. Dat stelt voorzitter D. Terpstra van de vakcentrale CNV in een open brief aan voorzitter J. Schraven van de ondernemers organisatie VNO-NCW. De CNV-voorzitter verklaart ge schrokken te zijn over berichten die wijzen op zelfverrijking aan de top: „Gouden handdrukken voor falende managers bij Ge- tronics, bonussen voor NS-be- stuurders, die de treinen nog steeds niet op tijd laten rijden en tekengeld voor een TPG-be- stuurder, omdat hij daar een baan aanneemt." Volgens Terpstra passen deze bonussen en andere extrava gante beloningsvormen niet in de sociaal-economische situatie waarin Nederland verkeert. „Dagelijks zijn vakbondsbe stuurders op pad om werkne mers uit te leggen dat het niet goed gaat met onze economie. Dagelijks zijn bestuurders be trokken bij mensen, die hun werk kwijt raken. Hoe moet een vakbondsbestuurder uiüeggen dat een gewone werknemer, die ook de krant leest, zijn looneis maar even moet matigen?" Volgens een woordvoerder van VNO-NCW houdt de top van het bedrijfsleven zich wel degelijk aan de afspraken. „De voorbeel den die Terpstra aandraagt, zijn naar onze mening incidenten", aldus de zegsman. VNO-NCW gaat uit van een onderzoek van de beloningsadviseurs Hay en Towers Perrin. Daaruit blijkt dat vorig jaar de salarissen aan de top gemiddeld 3,7 procent zijn gestegen. Het lopende jaar wordt een loonstijging van 2 tot 3 procent verwacht. „Dat ligt zo ongeveer op het inflatieniveau en is gelijk aan de stijging van de CAO-lonen", aldus de woord voerder van VNO-NCW. op een constructieve dialoog met de leiding", stelde voorzit ter L. Bemdsen tevreden vast tij dens een inderhaast belegde persconferentie. Voorlopig gaat hij nog niet zonder meer uit van het stuklopen van het Brits/Ne derlandse huwelijk. „Moeder en dochter praten verder." door onze correspondent Henk van den Boom Barcelona - De aankoop van Endemol drie jaar geleden voor 5,4 miljard euro door de Spaan se telefoongigant Telefonica was eerder onder dan boven de prijs. Dat heeft voormalig president directeur Juan Villalonga ver klaard voor de Spaanse recht bank. Twee andere topmensen van het bedrijf bevestigen dat de overname redelijk was gezien de toenmalige situatie op de tele- commarkt. In Madrid zijn de verhoren be gonnen van vijftien voormalige topmensen van Telefonica. On derzoeksrechter Baltasar Garzon doet onderzoek naar mogelijke fraude bij de overname van het Hilversumse productiebedrijf. Volgens de aanklager voor cor ruptiezaken in Madrid, Luis Ru- eda is Endemol ver boven de marktwaarde gekocht. Maar Vil lalonga ontkent dit voor de rechter. In 2000, toen de trans actie plaatsvond werden in de telecommarkt 'torenhoge prij zen' betaald, aldus de toenmali ge president-directeur. Volgens Villalonga werd er om Endemol gevochten en had het bedrijf: nog meer kunnen vangen als het had gewild. Hij overlegde stukken waaruit dit zou moeten blijken. Endemol heeft uiteinde lijk voor Telefonica gekozen vanwege de wereldwijde belan gen en het gewicht. Endemol is het helemaal eens met de opvattingen van Villa longa. De woordvoerder van het bedrijf bestrijdt de opvatting van de aanklager dat Telefonica vier keer de marktwaarde zou heb- ben betaald voor Endemol. „Aan de vooravond van de over- name noteerde de koers 124 eu- j ro. Als we dat bedrag vermenig vuldigen met het aantal uit-'" staande aandelen, komen we uit op een marktwaarde van 4 mil jard euro", rekent hij voor. „De geboden prijs lag dus 20 procent boven de waarde die het bedrijf de dag voor de overname had."' schiphol - De tweehonderd KLM-grondtechnici die vorig jaar hebben meegedaan aan een wilde staking, worden daarvoor niet financieel gestraft. De luchtvaartmaatschappij heeft het aangekondigde proefproces tegen de technici afgeblazen. De nieuwe baas A. Rutten van de Technische Dienst heeft dat gis teren bekendgemaakt omdat hij zijn baan met een schone lei wil beginnen. „Hij wil werk maken van goede arbeidsverhoudingen en ziet het proefproces als een last die dat in de weg staat", zegt KLM- woordvoerder H. Baas. De In spectie Verkeer en Waterstaat drong er onlangs bij de KLM op aan de arbeidsverhoudingen te verbeteren in het belang van de veiligheid. Het zou in Nederland de eerste keer zijn geweest dat een werkgever de schade van een staking op de werknemers zou verhalen. De Nederlandse Vereniging van Luchtvaarttechnici (NVLT) is opgetogen over het besluit. „We zijn hier heel gelukkig mee", al dus bestuurslid R. Woudstra. „Dit is een hele grote stap voor waarts. We kunnen nu weer be ginnen met het opbouwen van normale arbeidsverhoudingen en een gezonder werkklimaat De sfeer op de werkvloer was door alle problemen verslech terd. De grondwerktuigkundigen leg den op een drukke zaterdagoch-r tend midden in de zomervakan tie onaangekondigd het werk', neer uit onvrede over hun sala ris. De rechter oordeelde dat de actie onrechtmatig was, waarop de KLM de deelnemers dreigde met een schadeclaim. Inmiddels lijkt ook de grootste onvrede over de salariëring uit de lucht. Uit onderzoek is geble ken dat de KLM in verhouding met andere Europese lucht vaartmaatschappijen meer dan gemiddeld betaalt. De vergelij king met de beter betaalde Amerikaanse collega's gaat niet meer op. „Vanwege de slechte economische vooruitzichten hebben de Amerikaanse maat schappijen de salarissen on langs met veertig procent ver laagd", aldus Baas. den haag/anp - Cees van der Hoeven heeft gisteren voor het eerst van zich laten horen sinds zijn aftreden bij het door boek houdschandalen geplaagde Ahold. Zijn advocaat M. Wladi- miroff betitelde in een brief aan voorzitter P. Lakeman van de Stichting onderzoek bedrijfsin formatie (Sobi) diens optreden in het tv-programma Netwerk woensdagavond 'als absoluut onjuist, onzorgvuldig als onno dig kwetsend'. Lakeman ging in de bewuste uitzending onder meer in op de problemen van Ahold in Latijns- Amerika. Hij speelde daarin erg op de man. Volgens Wladimiroff is de integriteit van zijn cliënt in het geding gekomen. Over Van der Hoeven is de laat ste weken veel gezegd en ge schreven. Als bestuursvoorzitter van het supermarktconcern was hij verantwoordelijk voor de on regelmatigheden die in de VS en Argentinië aan het licht zijn ge komen. Nu het onderzoek daar naar nog volop gaande is, schrijft Wladimiroff, is Van der Hoeven „niet in een positie om commentaar te geven op zijn rol, noch op hetgeen over zijn rol in de media wordt gepubli ceerd". De brief bevat ook een oproep aan de media. Omdat de gewe zen bestuursvoorzitter Ahold niet voor de voeten wil lopen, zo heet het, kan hij zich niet verwe ren tegen onjuiste en beledigen de mediaberichtgeving. Dat ver eist een 'extra mate van zorgvul digheid in die berichtgeving', schrijft Wladimiroff. Lakeman heeft er ook voor ge pleit dat Ahold uitstel van beta ling aanvraagt. Met een vervol gens door de rechtbank aange stelde bewindvoerder kan dan volgens hem schoon schip wor den gemaakt op een manier die recht doet aan alle gedupeerde partijen, zowel schuldeisers als aandeelhouders. Volgens Lake man is de huidige leiding van de onderneming ongeschikt om de gerezen problemen op te lossen. De onderneming staat tijdelijk onder leiding van president commissaris H. de Ruijter, na dat Van der Hoeven en zijn fi nanciële rechterhand Meurs waren opgestapt. De SOBI-voorzitter deed eerder van zich spreken door bij justitie aangifte tegen Ahold en Van der Hoeven te doen. Dit wegens hun vermeende betrokkenheid bij een mogelijk frauduleuze transactie rond de overname van het aandelenpakket door Ahold van de Argentijnse Velox Groep, die tot dat moment Aholds partner was in de super marktketen Disco in Argentinië. Lakeman werkt in deze zaak sa men met de Uruguayaanse ac countant Julio Kneit. Die stelt dat bij de transactie spaargeld is verdwenen van honderden fa milies in Uruguay, Paraguay en Argentinië. brussel/gpd - De Belgisch-Franse bank Dexia treft voorlopig geen extra voorzieningen voor de verliezen van de Legiolease-producten van haar Nederlandse dochter Dexia Bank Neder land. De bank gelooft nog steeds in een 'goe de afloop' van de problemen die zijn ontstaan bij beleggers door de aandelenconstructies. De bank wil eerst de reacties op het commer ciële aanbod aan de gedupeerde beleggers af wachten. Dat zei de voorzitter van Dexia Groep, Pierre Richard, gisteren bij de presentatie van de jaarcijfers in Brussel. Daar bleek dat de situ atie bij Dexia Bank Nederland het afgelopen jaar fors op de resultaten van het totale con cern drukten. Het nettoresultaat van Dexia Bank Nederland daalde in 2002 met 27 pro cent tot 85 miljoen euro en dat kwam vooral door de sombere markten en de negatieve „reclame voor de aandelenleaseproducten", aldus Dexia. De bank raakte afgelopen jaar in een groot financieel conflict met de kopers van de eens zo populaire aandelenleaseproducten van Legio. Door de slechte situatie op de beurzen dreigen duizenden beleggers door hun geleasde aandelen het schip in te gaan. De speciaal opgerichte stichting Leasever- lies eist dat de contracten ontbonden wor den en dat de resterende schuld wordt kwijtgescholden. De ruim 60.000 gedupeer de beleggers die zich het afgelopen jaar bij de stichting Leaseverlies hebben gemeld, zeggen dat ze destijds verkeerd zijn voorge licht bij de aankoop van het product. Volgens Dexia Bank Nederland-voorzitter Dick Bruneel bedraagt de totale uitstaande schuld van de aandelenleasecontracten op dit moment 'meer dan 2 miljard euro'. Afge lopen januari was dat nog 1,5 miljard euro. Sinds die tijd is de AEX-index echter met bijna 100 punten gezakt. Beleggers hebben ook grote klappen gekregen doordat veel leaseportefeuilles Ahold in him pakket had den zitten. Bruneel verwacht dat het aantal 'schrijnende' gevallen zal toenemen. De echt schrijnende gevallen komen in aan merking voor kwijtschelding van de schuld. Een commissie van wijzen onderzoekt wie tot deze groep behoren. Dexia Bank Nederland heeft de overige ge dupeerde beleggers in januari een aanbod gedaan om hun schuld af te kopen. Voor waarde is dat de beleggers afzien van verde re stappen tegen de bank. Dexia wil niet zeggen hoeveel reacties daar tot nu toe op gekomen zijn. Maar Bruneel is 'vrij tevre den'. Beleggers hebben tot eindaiei de tijd om op het aanbod te reageren. Tot nu toe hebben zo'n 170.000 van de 220.000 gedu peerde beleggers de brief thuis gekregen. Van de in totaal 330.000 contracten lopen er dit jaar 90.000 af. Naar schatting zo'n 94 procent van die beleggers blijft met een restschuld zitten. Gisteren maakte de stich ting Eegaverlies, mede voortgekomen uit Leaseverlies, bekend met een nieuwe dag vaarding te komen. Bestuursvoorzitter van Dexia Groep, Ri chard, sprak zijn zorgen uit over de 'moeilij ke markten' van dit moment en de specifie ke situatie in Nederland. Hij verwacht niet dat de naam Dexia Bank Nederland zal ver dwijnen. „Ik heb vertrouwen in de goede af loop van de zaak." Dexia Bank Nederland is bezig met het splitsen van de twee onderdelen Labouche- re, waar de Legioproducten onder vallen, en Kempen en Co, die in 2001 fuseerden. Laatstgenoemde gaat onder eigen naam verder om geen schade te ondervinden van de negatieve publiciteit rond de Legiolease- affaire.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 9